No. 141 Do ontrouwe l UIT DE PERS. Ingezonden Stukken. Rechtszaken. Openbare Verkoopinjen. Aanbestedingen. het voorstel-van Dam, terwijl een lid zich zijn stem wenscht voor te behouden. In een andere afdeeling wijst een lid op de onbillijkheid dezen dienst op te heften, terwijl een ander, die eerst vóór het voorstel was, thans van idee is ver anderd. In twee afdeelingen werd de kwestie van een dienst TerneuzenHoedekens kerkeHansweerd lesproken, doch door Ged. Staten werd er op gewezen, dat alleen in behandeling is het voorstel om den dienst Hoedekenskerke op te heffen; een der leden van dit college wees er op, dat het wel hereid zal zijn de kosten van een dergelijken dienst te berekenen en in overweging te nemen. Nog een ander lid van Ged. Staten geeft toe, dat bedoelden dienst de mooiste zou zijn, wel ken men kon uitdenken, omdat de reis uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Holland vice versa met 72 K.M. bekort zou wor den. In een der afdeelingen stelde een lid voor den dienst Iloedekenskerko te be houden tot beslist zal zijn over het eind punt van het ontworpen tramplan op Zuid- Beveland, waarmede alle leden in die afdeeling zich vereenigen. In een andere afdeeling werd met alge- meene stemmen een motie aangenomen, waarbij Ged. Staten werden uitgenoodigd in de a. s. Zomerzitting met een afgerond voorstel te komen om een dagelijkschen dienst in het leven te roepen tusschen Terneuzen en Hansweerd met tusschen- station Hoedekenskerke en, zoolang daar omtrent niet beslist is, den thans be- staanden dienst op Hoedekenskerke te con- tinueeren. Ged. Staten vonden in dit verslag aan leiding tot de mededeeling, dat zij zich voorstellen een onderzoek in deze in te stellen en de uitkomst daarvan in de aanstaande Zomerzitting mede te deelen. De heer v. Dam trekt zijn voorstel in. Aangenomen werden de voorstellen tot toekenning van een subsidie van f550 voor 1912 aan de gemeente Nisse in de kosten van hare huishouding en van f 800 aan de gemeente Yeere; tot toekenning van een jaarlijksche subsidie van f 125 voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de Vereeniging Ambachts avondschool jte St. Annalandtot. afwijzing van het ver zoek van den calamiteuzen Leenderl Abra hampolder om subsidie voor verbetering van den weg naar de haven to Kats; tot afwijzing van gen verzoek van II. P. Prümers en A. van der Poest Clement om in beginsel adhaesie te betuigen aan hun plan, om verschillende gemeenten te doen opnemen in het ontworpen tram- wegnet op Zuid-Bevelandtot wijziging van het besluit der Staten van 12 Juli j.l. tot verleenen van een bijdrage aan het Rijk in de kosten van het maken van los- en laadplaatsen te Terneuzen, na melijk om te bepalen, dat die bijdrage eerst 1 Januari 1914 zal aanvangen en tot overlating aan Ged. Staten van de behandeling van het adres van H. de Wit te Hilversum, omtrent de vervanging bij Provinciale werken, van loodwit door een door hem samengestelde verfstof. Ingewilligd werd het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland, om het subsidie, aan de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch rundvee-stamboek ver leend, op die vereeniging over te brengen. Aangenomen werden nog de voorstellen tot intrekking yan het besluit, 'waarbij besloten werd tot het aangaan van eene geldleening van ten hoogste f 50.000 en dit bedrag jiader je bepalen op f 65.000, en tot wijziging yan de Provinciale be grootingen voor 1912 en 1913. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel tot deelneming in het waarborg fonds van de tentoostelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. in 1913 tot een bedrag van f2500 Volgens het algemeen verslag werd in de eerste afdeeling de wenschelijkheid uit gesproken, dat op het tentoonstellings terrein des Zondags zooveel mogelijk geen buitengewone openbare vermakelijkheden zullen plaats hebben. Bij stemming yer- klaarden zich vier leden voor die wen schelijkheid, twee zich er tegen, terwijl drie leden zich hun stem voorbehielden. In de andere afdeelingen verklaarden meerdere leden slechts dan met het voor stel te kunnen jnedegaan, indien als voor waarde wordt gesteldsluiting der ten toonstelling met den aankleve van dien op Zondag. Andere leden wezen er op dat dan tul van personen de tentoonstel ling niet zouden kunnen bezoeken. Vóór een amendement van Zondagssluiting verklaarden zich in de tweede afdeeling 6 leden, terwijl .5 tegen stemden en drie zich hun stem voorbehielden. Een lid der tweede afdeeling meende, dat de Provincie niet moet bijdragen voor kermisvermakelijkheden. Een der leden stelde hij amendement voor, te bepalen, dat de gemeente Mid delburg voor 11000 moet deelnemenal de leden dier afdeeling verklaarden zich hiervoor. Ged. Staten stellen voor als voorwaarde te stellen, dat de gemeente Middelburg voor f 1000 deelneemt, en dat de ten toonstelling des Zondags jniet. vóór 12 uur mag worden opengesteld. De heer De Veer verklaarde zich tegen stander van de wijze, waarop de tentoon- ling zal worden ingericht. Het hoofddoel zal zijn vermakelijkheden te organiseeren, die vreemdelingen naar Middelburg zul len trekken. Voor zulk een doel mag het geld der provincie niet worden besteed. De heer üuvekot stelde eon amende ment voor om te bepalen, dat de ten toonstelling Zondags gesloten moei zijn. De heer Hammacher verdedigde de openstelling der tentoonstelling op Zondag, omdat anders velen van een bezoek uit gesloten worden. De heer Houtennan verdedigde de slui ting uit het oogpunt van Zondagsrust en Zondagsheiliging. De heer Blum achtte het waar, wat de commissie in haar circulaire zegt, dat Zeeland in 1913 niet achter mag 'blij ven en wees op het aannemen zonder stemming in de beide Kamers van het wetsontwerp tot het verleenen van rijks subsidie. Waar Zeeland's aanhankelijkheid aan het Oranjehuis zoo groot is, meen den Ged. Staten niet anders te kunnen voorstellen dan zij deden. Het comité was, volgens spreker, bescheiden in haar aan vraag; de tinantieele bijdrage is in deze niet het voornaamste, doch het geven van blijken van belangstelling in de vader- landsche feestviering. Spreker noemt het plan een uitstekend plan en verdedigt o. a. het exposeeren van nationale kleedei'- draehten, woningen, nijverheid enz. Het verwonderde spr., da.t de heer De Veer zoo sprak.omdat hij Middelburger is en er nu gelegenheid is, dat Middelburg zich als Zeeland's hoofdstad kan doen gelden; spr. ziet niet in, hoe men uit het plan kan opmaken, dat hier geen sprake is van tentoonstelling, maar een reeks ker misvermakelijkheden. Hij bestrijdt deze meening uitvoerig. Spr. is persoonlijk wel voor Zondagssluiting, maar de meerder heid van Ged. Staten was voor openstel ling na 12 uur. Den heer Blum spijt het, dat niet met spontane ingenomenheid het voorstel be groet is, niet voor Ged. Staten doch voor Zeeland zelf. De heer Gerlach stelde voor aan het voorstel van Ged. Staten toe te voegen, dat op Zondag geen openbare vermake lijkheden mogen plaats hebben. Na een vraag van den voorzitter schrapt de heer Gerlach het woord openbare. De heer De Veer heeft geen spijt, dat hij tegen het voorstel heeft gesproken, omdat hij nu de mooie rede yan den heer Blum heelt kunnen hoorenhij wil van de kwestie geen principieele maken. Spr. is hereid geen stemming over het voorstel te maken. De heer Blum wees er nog op, dat de vermakelijkheden vanzelf in de week gehouden worden, omdat men er de hulp der boerebevolking voor noodig heelt. De heer Dieleman wees op Calvijn, die het plaats hebben van vermaken op Zon dag toestond. Het amendement-Duvekot werd verwor pen met 18 tegen 13 stemmen; het amen- dement-Gerlach werd verworpen met 18 tegen 11 stemmen. De heer Houterman verzoekt stemming over het voorstel van Ged. Staten, dat aangenomen wordt met 38 tegen één stem. Bij de rondvraag vroeg de heer Tichel man, hoe ver het is met den verkeers weg tusschen Noord-Brabant en Zeeland; het totstandkomen van deze verbinding is van groot belang, o. a. ook voor de Maat schappij Zeeland. Hij zou gaarne zien, dat deze weg het volgende jaar klaar zou zijn. De heer De Casembroot antwoordde, dat Ged. Staten aan den hoofdingenieur opgedragen hebben een plan op te maken en zij hopen dat Ged. Staten van Noord- Brabant in dezelfde richting werkzaam zijn. Censuur gevraagd. De „Leidsche Ct." schrijft onder dit opschrift Waar? Zeker in een of andere Roomsche Staat? Waarachtig niette Parijs. Ja, u leest goedin dat centrum van hedenjdaagsjche verlichting. De Parijscho corresp. van het „Ilbl." vertelt het. 't Is nog maar betrekkelijk kort geleden, dat in Frankrijk „de gehate censuur" werd afgeschaft en terstond daarop begonnen de misbruiken. „Allereerst werd het schouwburg-bezoe kend publiek in Frankrijk, en in Parijs vooral, onthaald op een aantal ruwheden in de taal, die daarvóór door de censuur tenminste geschrapt waren: „les gros mots" zooals men ze pleegt te noemen. Het was de tooneelcriticus Van den „Temps die daaraan paal en perk trachtte te stellen; hij werd hierbij gesteund door het meerendeel der letterkundigen. Doch hun protesten hieven zonder resul taat. Daarna werd het ergor, want op het onkiesehe woord, volgde het schouwe ge baar, dan de ongewenschte vertooningen. Vooral het café-cbnntant maakte zich daaraan schuldig. Zelfs toen Adolphe Bris- son de fiolen van zijn toorn had geopend over de gemeenheden, die hij eens te aanschouwen had gekregen in een beken den Parijschen tingeltangel, kwam de di recteur ihem, na de verschijning van het verontwaardigde artikel, gemoedelijk op zoeken en verklaarde hem, dat het deels de concurrentie was, maar voornamelijk de drang van het publiek, die hem wel noodzaakten de ongewenschte viezighe den op1 zijn tooneel 'te doen opvoeren. Het ergste echter maakten de revue schrijvers het! In een soort van wedstrijd trachtten zij elkaar in het schoppen van gemeene toestanden, van gore platheden en ongelooflijke liederlijkheden den loef af te steken. Zóó erg werd dit, dat de zelfde Brisson nog onlangs in zijn „An nates" de waarschuwende stem verhief. Eindelijk wil men nu front maken te gen de ontaarding van de publieke voor stellingen. En twee tooneelschrijvers, die anders zelf niet gewend zijn, elk hunner ondeugendheden op een goudschaaltje te leggen, Alfred Capus en Abel Herman!, hebben een beweging op touw gezet van reactie. In een protestsc.hrift erkennen zij het recht van den gezonden, gallischen geest, den iVisschen, open humor, aange zet met een weinig van het klassieke zout; maar zij wijzen alle leelijkheid te rug. Na deze afkeuring van de „cochonne- rie" de heeren noemen het kwaad hij zijn naam richt zich hun protest ook tegen den laster, openlijk en bedekt, die steeds meer veld wint in de tooneel- produeten der laatste jaren. Omdat er geen remedie tegen dit voort woekerende kwaad gewassen schijnt, dringt men in weldenkende kringen dus aan op de weder-invoering van de cen suur, opdat deze het zoo hoog noodige „Halt!" zal kunnen uitroepen." Aan dit al behoeven we waarlijk wei nig toe te voegen. Nu ziet men wat ervan terechtkomt als men de mensehen hun gang maar laat gaan. Vooral de brutale gemoedelijkheid van dien tingeltangeluitbuiter is leerzaam: mijn bezoekers willen het nu eenmaal, dus Waar blijven nu al die schoonschijnende theorieën omtrent de vrije ontwikkeling der Kunst, welke veredelend op het menschdom moet inwerken? Andere Partijforroeering 7 Prof. Mr. Struycken, die in het steeds meer belangrijk wordend weekblad „Van onzen Tijd" politieke artikelen schrijft, behandelt het Program der linksche par tijen, die eene Concentratie gaan vormen van alles wat links is. Aan het slot zijner beschouwing oordeelt hij 't in afzienbaren tijd onmogelijk, dat de vooruitstrevende of conservatieve partijen van Rechts met dezelfde richtingen van Links zouden kunnen samengaan. Zeer juist zegt Prof. Struycken: „Wie onzer heeft niet eens gedroomd van eene andere partijverdeeling, waarbij de verhouding tot de sociale vragen grens bepalend zoude zijn? Het schrijven van de Hoofdbesturen der drie vrijzinnige par tijen kan U uit dien droom helpen. Daar is meer tusschen links en rechts dan verschil in meening verschil in beginse len: daar is hooghartig neerzien op de minderwaardigen, die zich vermeten heb ben, meerderheid te worden; die zich vermeten hebben, hunne levensbeschou wing gelijkwaardig te achten met die der vrijzinnigendie zich vermeten hebben in staat te zijn, wetgeving en besturen van het land te kunnen leiden evenals zij. Dat verschil zal de partijverhoudingen blijven heheerschen, totdat links door eene lange opvoeding als minderheid zijn ka rakter zal hebben vervormd. (Msbode.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Nkokonjeru (Centraal Africa). Oeganda, 10 October 1912. Geachte Redactie, UEd. zult mij een grooten dienst be wijzen, indien u de goedheid wilt hebben dit briefje in nw geacht blad op te nemen. Het is nu een veertien dagen geleden sedert wij hier een groot feest in deze missie vierden. Op den 17den Septem ber j.l. zou de ZeerEerw. Father Buijs'- rogge in zijne missie terugkeeren. Zijn- Eerw. had een jaar van welverdiende rust doorgebracht in Hontenisse. Geen wonder was het, dat een ieder met ver langen uitzag naar zijne terugkomst, want hij is reeds 15 jaar hier werkzaam ge weest en heeft zich overal geacht en bemind gemaakt. Niet minder dan 10.000 menschen zijn hier in den loop van die vijftien jaar gedoopt, en hoevelen danken reeds in den hemel O. L. Heer, die hun in Fathor Buijsrogge een zoo ijverig en waardig missionaris heeft geschonken. Een paar dagen voordat ZijnEerw. hier zou aankomen, was men reeds begon nen met het aanbrengen van versierin gen; palmtakken en eerebogen werden geplant en boven de deur van zijne een voudige pastorie stond een hartelijke wel komstgroet te lezen. Toen hij nog 2l/2 uur van de missie was verwijderd, werden de trommels ge slagen en honderden Christenen gingen hem tegemoet om hunne vreugde op echt kinderlijke wijze te betuigen; en nn nog, veertien dagen na zijne aankomst, is zijn huis eiken dag met zwartjes gevuld, die hunnen besten vader en vriend komen begroeten. Doch indien men weet welk werk hem te wachten staat, dan zal men niet ver wonderd wezen, dat ondanks al die vol doening, welke hij van den kant der ne gers ondervindt, toch een angstige be zorgdheid hem kwelt. Gedurende de afwezigheid van Father Buijsrogge, was ondergeteekende waarne mend missie-overste en hen ik verplicht geweest om het tegenwoordig kerkje met palen te stuiten, wijl het dreigde ineen te storten. Het was mij zeer aangenaam van Father Buijsrogge te vernemen, dat verschillende edelmoedige Katholieken gedurende zijn verblijf in Holland, door hunne giften hem in staat hebben gesteld een nieuwe stevige kerk te houwen. In het begin van het volgend jaar zal hiermede worden begonnen. Doch er is nog een ander werk, dat hem te wachten staat. De grond in deze provincie van Oe ganda, waar onze missie gelegen is, is bijzonder geschikt voor de koffieteelt. Vandaar dat een- groot aantal Euro peanen hier gronden hebben aangekocht en een begin hebben gemaakt met Jiiet aanleggen van koffieplantages. Treurig is het hierbij te moeten voegen, dat velen onzer Christenen, die in deze plantages werkzaam zijn, naar ziel en lichaam wor den bedorven. Het ligt daarom in het plan van Father Buijsrogge, mogelijk eene plantage aan te leggen, waar zijne Christenen zouden kunnen werken, ten einde hen voor den slechten invloed van Mahomedanen, hei denen en andere gewetenlooze lieden te behoeden. Doch de middelen ontbreken hebben. Derhalve, geachte redactie, doen wij een beroep op de welwillendheid en edel moedigheid van uwe lezers en durven wij hopen, dat zij ons in deze gewich tige zaak een weinig zullen steunen. Iedere gift, hoe klein ook, is welkom. U beleefd dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw. dn., H. PELGER, Missionaris van Oeganda, Zij, die na lezing v;an bovenstaande zich gedrongen gevoelen een gift voor den eerw. heer Buijsrogge af te zonde ren, kunnen die aan ons overmaken. ,Wij vinden dan gelegenheid de "geldon, be hoorlijk in de courant verantwoord, door middel van een bloedverwant aan den missionaris over te maken. Red. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Zooeven kwam mij in handen nummer 1 van de „Mededeelingen van het Be stuur der Openbare Leeszaal en Biblio theek te Middelburg", meldende, dat de officiëele opening zal plaats hebben op Zaterdag 23 Nov. a. s. Naar aanleiding hiervan mag allicht oen enkel woord van ernstige waarschuwing aan onze geloofsgenooten in Middelburg en omstreken niet overbodig schijnen. Geen Katholiek toch kan zonder schade van zulke leesgelegenheden gebruik ma ken en het is dus een gewetensplicht zich verre af te houden van zulke ge varen voor geloof en zeden. Alle argu menten door de Kerkelijke Overheid aan gehaald, alle ernstige waarschuwingen door Paus en Bisschop gegeven tegen het lezen van neutrale en geloofsgevaar- lijke dagbladen, periodieken en boeken, gelden hier dubbel zwaar, omdat wij in Middelburg ons verheugen in het bezit van een Ilinke Roomsche leesbibliotheek, die in haren catalogus van ruim 2000 nummers overvloedige keuze biedt van aangename en veilige uitspanningslectuur. Welke geest in de nieuw te openen openbare leesgelegenheid heerscht? Het zij genoeg er slechts op te wijzen, dat in do uitgebreide naamlijst van 105 Dag-, Week1- en Maandbladen, waaronder na tuurlijk de Beukelaar, Bode, Controleur, Notenkraker, Pak me mee niet ontbreken, slechts het Centrum, de Tijd en het Katli. Schoolblad als vertegenwoordigers der verdraagzaamheid worden aangetroffen. Alsook onder de werken van Gods dienst en Philosophic is het een ware ergernis onzen nooit volprezen vromen Thomas a Kempis in één adem genoemd te vinden met Renan en Schleiermachier Katholieken, waakt voor het behoud van uw heilig Geloof Waakt vooral over de lectuur, die in uwe huizen komt! P. J. N„ pr. Middelburg, 22 Nov. '12. SPORT. Voetbal. Zeeuwsche Competitie. De uitslag van de gisterenmiddag ge speelde wedstrijden is als volgt: Goes: „Zeeland Vooruit"„E. M. M. II" (VI.) 12—0. Middelburg: „Zeelandia III"„Goes" 0—5. Vlissingen: „W. I. K."„M. V. V. 0." (M.) 3—0. „Zeeland Vooruit" schittert! (12-0.) Op het terrein van den Polderschen weg werd gisterenmiddag voor de ZeeuW- sehe competitie, onder leiding van scheids'- rechter Baas, een wedstrijd gespeeld tus schen bovengenoemde club en „E. M. M. II" van Vlissingen. Deze werd voor de ontvangende club met genoemd resultaat gespeeld. Als „Zeeland Vooruit" den toss wint en de gasten aftrappen, ontwikkelt zich terstond een vlug spel en doen de beide voorhoeden een verkenning over 't ter rein. Hoewel „Zeeland Vooruit" een vier tal invallers telt, blijkt de combinatie hecht te zijn en komt zij langzamerhand in de 'meerderheid, wat zij dan ook spoedig weet uit te drukken door een goed schot va- den links-binnen (1—0), gevolgd door» yan don reehts-binnen (20). „E. M jp ondergaat dan t weemaal achtereenvolg® een verandering van keeper, wat «I ter geen verbetering blijkt te zijn. fc „Zeeland Vooruit"-voorhoede werkt hani en speelt prachtig samen, gesteund dost een flinke nieuwe kracht, die de lint, binnenplaats bezet, en weet de score in» vóór de rust op 5—0 te brengen, respe! tievelijk door den rechts-half-back, mij. den-voor en links-binnen. Hierop gaat k rust in (5—0). Na de rust pakt „Zeeland Vooruit" west flink aan en pas is afgetrapt ot de rccki? huiten krijgt den bal, rent langs zijn 1| en doelpunt prachtig (60). Als „E j\ M." een ilauwen aanval onderneemt' krijgt de „Zeeland Vooruif'-keeper den ba| ((1 stoppen en begaat hierbij, onbedacht o» den pas ingevoerden nieuwen spelregel de fout hem buiten het strafschopstip met de hand aan te raken, waarvoor een strafschop wordt gegeven, waarbij hij gelegenheid krijgt zijn fout te herstellen door het „leder" prachtig te stoppen en voldoende weg te werken. Nu geelt J M. M." den moed op en laat zich ge' heel insluiten, waardoor uitsluitend o» haar speelhelft wordt gespeeld, „Zeeland Vooruit" die het spel in handen heeft on hiervan handig gebruik weet te maken door de score op 120 te brengen. Hier onder zijn 2 goals begrepen, vervaardigd uit 2 strafschoppen, door den links-binnen genomen. Dus dubbele cijfers! Voorwaar een prachtig succes voor deze club, die hier mede tevens getoond heeft tegenover laksch zooals verleden Zondag tegen „Goes" ook vlug spel kan praesteeren. „Goes" ging met twee invallers naar Middelburg bij „Zeelandia III" op bezoek en wist hiervan met flinke cijfers, n.l. 50 te winnen. Te Vlissingen kreeg „\V. I. K." be zoek van „M. V. V. O, II" van Middel burg. Eerstgenoemde club stuurde de Mid delburgers met een 30-nederlaag huis- waarts. ALLERLEI. College p h i los ophie. Het is zomermiddag en warm. In de collegezaal zitten de studenten de diepzinnigheid van den prof. loom te noleeren. Prof. is bezig te verduidelijken: „De eigenschappen van een ding bepalen zijn geaardheid. Een paard, mijne heeren, heeft zekere kenteeklenen, waaraan men elk paard herkent. Die alle samen vormen de paardheid. De paardheid kan men niet zien, het paard welMen ziet dus, mijne heeren, wèl het paard, maar niet de paardheid, wèl de koe, maar niet de koeheid Een der studenten in ctenzelfden toon aard: „Men ziet wel de keuken, maar niet de keukenmeid Het college werd opgeheven. (Nederlander). Gerechtshof te 's Gravenhage Het O. M. achtte de straf van 1 maand door de rechtbank te Zierikzee opgelegd aan P. I),, koopman aldaar, wegens vernieling van een deksel van liet pri vaat van het arrestantenlokaal, waarin li ij wegens dronkenschap was opgesloten, te zwaar en vroeg veroordeeling deswege tot 8 dagen gevangenisstraf. (Z) Nov. 27 's-Heerenhoek, 25 schapen, Canadas en Varkens, Hollmann Verhoek. 27 Nieuwdorp, houtwaren en varkens, Hollmann Verhoek. 27 Middelburg, groote partij boomen, t maaimachines enz., Paap. Vlissingen. 27 IJzendijke, boomen, Hendrikse. 28 Biervliet, boomen, Zijlstra. 28 Ierseke, herberginventaris en meun. goederen, Hollmann Verhoek. 29 Sluis, woonhuis, James. 30 's Gravenpolder, 44 canada's, 2 wil gen, Neervoort. Dee. 3 Goes, 2 paarden, rijtuigen, tuigen enz- Hollmann Verhoek. 3 Goes, 18 olmen. Neervoort. 3 Goes, woonhuis en erf Voorstad \^cin Dissel 4 Krabbendijke, bouwmaterialen, nif" we verpl. schuur, Van Dissel. 4 Nieuwdorp, houtwaren en Loop kens, Hollmann Verhoek. 4 Ovezand, partij afbraak en vare Neervoort. 3 Eede, nieuwe houtwaren, drikse. -j,. 4 IJzendijke, manufacturen en kru nierswaren, Hendrikse. 5 Nieuwdorp, woonhuis, werkplan- erf, v. d. Kloes. 10 Sluis (Heille) 150 populieren en wuge fa. Hendrikse. 27 Middelburg, onderhoud en liw>telll,lg aan prov. gebouw-"- -1 3 Hoofdplaat, bouweuw gewp, huis, Burg. en WetD. rtuvertenliën worden ingewal half drie en Vrijdag vóóij V Ommen. hl het kiesdistrict Ommen is gekozen tot lid der Tweede KJ heer Mr. C. A. J. Bicho LJsselmonde met 4181 tegen 3541 stemmen op den candidaat, den heer Mr. H. Vegte (antirev.). Bij het beschouwen van dezi aardigenstembusuitslag zij allerei merkt, dat, waar bij de vori; stemming de heer Mackay 188; Hist. stemmen haalde, thans v1 2000 kiezers van links den hei; de zege hielpen bevechten Verder blijkt, dat in dit disj groep kiezers zit, die zich rechtscli noemt, maa.r feite rechtsch is, althans al haar hes: door het na,ar voren brengen 1 lei bijkomstige en ondergeschili gen, de fundamenten der coalitie graven en regeering en rechter slag in het gelaat te geven. Ook is het eigenaardig, dat d» Christelijk-IIistorische „Ne- èn het hoofdbestuur der Chr.-I den co-alitie-candidaat officieel len, juist geteld 120 stemme: zijn toebedeeld aan den heer B: aan zijn „pendant", den heer Met zulke cijfers voor oogen kan niet zeggen, dat de partij-disciplj onderlinge saamhoorigheid bij telijk-Historischen voorbeeldig Ten slotte, hoe zal de politii leon, de heer Bichon, zich in aandienen? Want voor zoo-ve stembusoraties, wier ideeën ons tigen loop van den Neander vi tooverden, iets valt op te mak. nieuwe Kamerlid vóór rechts geen gekozen man der rechtsch vóór de coalitie en tegen dr, vóór den vrijhandel en niet tariefherziening. Voorwaar, im een man indertijd te Thebe Oei tegemoet getreden in stede va: roemden Sphinx, de schrandere de raadselen, hem door eel voorgehouden, niet kunnen ontij Ook de liberalen zullen den te alleen laten staan, „heelemaal a geeft de „N. Rott. Cour." d verstaan, waar zij zegt: De heer Bichon deelt zii de z'echterzijde in, en schijn! te mogen worden tot de liistorische partij. Overige, de politieke geloofsbelijdenij verkozene met bij uitstek Hij heeft zich een wilde en wellicht is dit ook 1: dat het beste past bij het gelmoes van politieke gedsj hij vertegenwoordigt. Intusschen voor de coalitie is kiezing een tegenslag en nu pas de woorden, die de Haagn schrijver van „De Tijd" dei neerschreef, toen hij sprak vaf beveling door de „Nederlande 'en gunste van mr. v. d. Ved Laten wij intusschen l' de aanbeveling te elfder u (Eene episode uit het dagboek #5. Het duurde lang, eer Eveli bezwgunng bijkwam. Wij m an>, er 8°ed op kem Pass®n r feD volslagene razernij 11 monm keDS aan onze hande men. legen middernacht bedaar Mn»* fe 00f!eD en scheen in t slali 0n1f dien 'ichten, zen] ce-b t wslden er telkens tram tóne °°«leden op en vlo. Jl verbleekte wangen. Ak fert a e,° ik Pasten hem om wgi de overigen wattrachtti kon JWas stil en verk een r ,er den slaaP niet vf BtormU ger VRn «heiige ge: en de »U mH° geest- z°nden zou het i™f niet wederzi er v«! Van Evelin zijn?..; ^d< 0ns a"en worden, zondj

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 6