UIT ZEELAND. V I S S C h E R IJ. KERKNIEUWS O N D E R W IJ S. Rechtszaken. Journalistiek. Posterijen en Telegrafie^ Goes. Het schijnt, dat de mazelen hier ter stede vrij sterk heerschen. Naar wij vernemen zou men er over denken de bewaarschool aan de Beestenmarkt alhier voor eenigen tijd te sluiten. De projecties door de Palace-Bio.s- coop in „De Prins van Oranje" alhier gegeven waren zeer f'taai en belang wekkend. Ook de vertolking der beelden en verdere mise-en-scène, getuigden van hot ernstig te streven om zich boven de gewone kermisvertooningen te verhef fen. Toch gelooven wij, dat een ram]) zoo schrikkelijk als die van de schipbreuk der Titanic zich kwalijk leent om tot voorwerp te dienen der publieke nieuws gierigheid. Het is een soort profanatie der smart waarmede wij ons moeielijk kunnen vereenigen. (Men zie voorts onder Engeland in dit nummer.) Lezing in V. O. V. Voor een vrij talrijk gehoor gaf de heer Dr. D. van Gnlik van Wageningen Vrijdagavond op uitnoodiging van de Vereeniging voor Wetenschap- pelijke Belangen een aanschouwe lijke voordracht over onwedersverschijn- selen, die zeer leerrijk en belangwekkend was. Spreker doorliep geheel de ervarings geschiedenis omtrent proeven en resul taten van het onweder van Benjamin Franklin af tot op onzen tijd Spreker besloot, na zijn lezing met vele experi menten te hebben verduidelijkt, met het geven van raad hoe te handelen, om ten tijde van onweer minder gemakkelijk door het hemelvuur te worden getroffen. Onder het auditorium bevonden zich ook scholieren. Middelburg. Het polderbestuur van Walcheren hieldVrijdag een buitengewone algemeene vergadering. Besloten werd tot het verleenen van f1250 subsidie aan de gemeente Oostkapelle, indien deze gemeente genegen is tot afbraak der oude en het bouwen van eene nieuwe dokterswoning. Door bedoelde afbraak zal het mogelijk zijn den bij iederen koetsier, automobilist of wielrijder zoo bekenden scherpen, hoogst gevaar lijken hoek in den weg Middelburg Domburg juist bij de oude woning te doen vervallen. Het besluit houdt dan ook in het verleggen van dien bocht en het zonder kosten ruilen van grond met de gemeente. (VI. Crt.) Door de politie is Zaterdagmiddag aangehouden zekere de J. die in de Noordstraat liep te bedelenheden is hij voor den ofiicier van justitie geleid. Tot agent van politie 3de klasse alhier is m et ingang van '2 December benoemd H. J. J. J. Vervake te Sluis Vlissingen. Vrijdagavond, toen een dikke mist op dé W. Schelde hecrschte, werd er door afkomende stoomschepen gerapporteerd dat er een groot stoom schip aan den grond zat tussclien boei 3 en 5 in 'tpas van Neuzen. Het bleek de „Scharnhorst" van de Norddeutsche Lloyd te zijn. Sleepbooten vertrokken ter assistentie. Zaterdagmorgen is het stooipschip vlot gekomen en naar zee vertrokken. Ook een in 't Oostgat nabij de Kaap duinen gestrand onbekend stoomschip raakte Zaterdagmorgen weer vlot. (M. Crt.) Tewaterlating. Alhier is op de werf der Maatschappij „De Schelde" met goed gevolg te water gelaten het schroefstoomsclnp „Soerakarta" van de Rotterdamsche Lloyd". De laatste belet selen werden weggenomen door mej. A. Martin, dochter van den hoofd-ingenieur der fabriek. De „Soerakarta" is een zusterschip van de „Pontianak", die in Mei 1.1. van dezelfde helling liep. De nieuwe motor-reddingsboot van de Zuid Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, welke alhier gestationeerd wordt, heeft Zater- morgen onder commando van schipper F. H. Jilleba in de havens alhier proef- gestoomd en daarbij goed voldaan. Het vaartuig manoeuvreede gemak kelijk. Het was wel te wenschen dat voor dit vaartuig een goede ligplaats gevonden kon worden in de Westerhaven waar het schip bij eventueele rampen on middellijk bij de hand zou zijn, wat heel wat beter zou zijn dan thans, nu de reddingsboot in de binnenhaven ligplaats heeft, waardoor bij het schutten veel tijd verloren gaat. VI. Crt. Zierikzee. De „Stct." bevat de statuten van de Bloembollenkweekerij en handel voorheen Mulock Houwer <fc Co., to Zie rikzee. Doel: het kweeken, koopen en verkoopen van bloembollen, wortelge wassen, granen, zaden en peulvruchten en den handel daarin. Duur: tot 31 December 11)40. Kapitaal: 100,000, ver deeld in twee seriën, A en B, elk van 100 aandeelen a f 500, waarvan de eerste serie geplaatst en volgestort. Inbreng als volledige storting op 92 aandeelen alle aan mevr. E. J. Ch. Mulock Houwer, geb. Batenburg uit de liquidatie der commanditaire vennootschap Mulock Houwer Co. opgekomen roerende goe deren, alsbloembollen, landbouwinven- taris, vee, uitstaande vorderingen, enz. niets uitgezonderd. Het bestuur is op gedragen aan 1 of 2 directeuren, onder toezicht van 2 of meer commissarissen. Voor de eerste maal treden op: als di recteur de heer J. E. Mulock Houwer Dzn., bloembollenkweeker te Zierikzee, als commissarissen de heeren mr. A. J F. Fokker, advocaat en procureur te Zie rikzee en A. Batenburg, landbouwer te Noordwelle. Nisse. Een zeldzaam feit dat niet onopgmerkt zal voorbij gaan. 26 Nov. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat dhr. J. Huison zitting- heeft genomen in het college van kerk voogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier. Op 26 Nov. 1872 werd hij tot notabele en in 1893 tot kerkvoogd gekozen en reeds eenige jaren is hij President kerkvoogd. Van hem mag gezegd worden dat hij niettegenstaande zijn hoogen leef tijd steeds op zijn post is wanneer genoemd college vergadert. ^Baarland. Naar men ons verzekert bestaat het voornemen, om het kunst licht aan den z.g. „Hoek van Baarland" op te heffen, en te vervangen door eene gasboei. De tegenwoordige liclit- wachter zou daardoor zijne betrekking verliezen. 's Heerenhoek. Als resultaat van de propagandalezing der heeren Zegelaar en Van Valkenburg en de groote be reidwilligheid van den heer Van Gessel is alhier een afdeeling opgericht voor Esperanto met daaraan verbonden cursus onder den naam La Lernemaj Zelanda- noj" (De leergierige Zeeuwen) ter her innering aan den uitvinder van Esperanto L. L. Zamenhof. Bestuursleden zijn de heeren Limonard, Hoornick en Knopjes, respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester. Zaterdag 1.1, is een vergadering gehouden en een reglement vastgesteld en werd opgemerkt' dat de afdeeling 28 leden telt. 't Schijnt dus, dat 't kaarsje der verlichting, dat de heer Van Gessel zou trachten op te steken een groote lamp zal worden in welker licht of schaduw op gebied van Esperanto vele groote steden niet kun nen staan. Heinkenszand. Vrijdagavond werd dooi de leden der vereeniging „Groententeelt" afdeeling Heinkenszand alhier eene ver gadering gehouden. Tegenwoordig waren 16 leden van de 29 leden. Twee be stuursleden, die aan de beurt van af treden waren, dhr. L. Kloosterman als secretaris en dlir. M. Hannewijk als penningmeester werden beiden herkozen. Gekozen werd als afgevaardigde naar het Hoofdbestuur dhr. Kloosterman en als diens plaatsvervanger dhr. C. Nijsse Gz. 's Heer-Abtskerke Zaterdag vergaderde de Raad. Present alle leden. In de be grooting voor 1912 werd eene kleine wijziging aangebracht. Tot lid der Algemeene Armbesturen werd herbenoemd de heer I. I.uteijn. Met 1 Januari 1913 werd tot gemeente geneesheer benoemd de heer W. H. Klos, arts te Hulst, terwijl met dien datum aan den heer A. Geill eervol ontslag als gemeente-geneesheer werd verleend. Verder werd nog besloten om aan de Langeweg ter bescherming van het voetpad eenige palen bij te plaatsen. Te beginnen den len Januari 1913 verzekert de „NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT" hare abonné's geheel GRATIS tegen voorkomende ONGE VALLEN. De „NIEUWE ZEEUWSCHE COU RANT" is het EENIGE KATHOLIEKE NIEUWSBLAD in de PROVINCIE ZEELAND, dat, DRIEMAAL PER WEEK verschijnend, de MEESTE en VLUGSTE nieuwsberichten geeft Wolfaartsdijk. Esperanto. Zaterdag 23 November traden alhier als sprekers op de heeren Van Valkenburg en Zeege- laar. Het resultaat was, dat zich ongeveer 20 personen als lid van het Comité en voor een cursus opgaven en er hoogst waarschijnlijk een afdeeling gevormd wordt. Ossenisse Zaterdag 23 Maart 1912, des namiddag 2 uur, had alhier een verga dering van den gemeenteraad plaats. Afwezig de heeren P J. Adriaansens en Jac. Serrarens. Na opening door den Voorzitter wer den de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen was een Provinciaal blad, omtrent het plaatsen van naamborden met de namen der gemeente aan de grenzen der gemeente ten dienste van het rijwielverkeer. Daar men nog zoo weinig van plaatsing der borden hoorde, werd de aandacht van den raad opnieuw daarop gevestigd. De v. orzitter zegt dat het voorstel van Burgemeesters en Wethouders is, niet op dit verzoek in te gaan, aange zien er hier weinig of geen doorgang van vreemdelingen is en daarenboven op den wegwijzer van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdcrsbond, die op den Kruisweg geplaatst is, de wegnaar hier alsmede de afstand is aangegeven, hetwelk voldoende werd geacht, Het voorstel van Burgemeester en Wethouders werd met algemeene stem men aangenomen. Teruggezonden raadsbesluit omtrent geldleening. Er wordt aanmerking ge maakt, dat er staat dat de aanvang is 1 Januari 1913. Dit zou moeten gelezen worden, in den loop van 1913 De leden vinden dit een kleine zwa righeid en besluiten met algemeene stemmen het aldus te veranderen. Schrijven omtrent de tentoonstelling te Middelburg in 1913 van kleederdrachten, meubelen enz. Men vraagt bruikbare stukken uit het archief of een toelage uit de gemeentekas. De voorzitter zegt, dat in het archief niets bruikbaars voor inzending is en dat Burgemeester en Wethouders voor stellen f 10.uit de gemeentekas te geven. Het is niet veel, men kan niet meer geven, doch men wil, aangezien het vaderlandsch doel. toch laten zien dat men wil. Het voorstel wordt met alge meene stemmen aangenomen. Op het ingekomen verzoek van den ZecrEerwaarden heer P. J. J. de Wit, om ontheffing over 2 maanden van deii Hoofdelijken Omslag wegens vertrek, wordt goedgunstig beschikt. Daarop wordt de openbare vergadering gesloten en veranderd in die met gesloten deuren, ter behandeling van het supple toir kohier van den Hoofdelijken Omslag. De dienst op de Zeeuwsche spoorweglijn Het volgende adres is door de Bergen-op- Zoomsche Handelsreizigers-vereeniging verzonden aan den Directeur-Generaal der Mij. van Staatsspoorwegen, met verzoek om den steun ook aan de Kamer van Koophandel aldaar, te Roosendaal. Middelburg en Terneuzen en aan de Vereeniging tot bevordering der Handels belangen te Goes. Verzoek om trein no. 337 uit Roosen daal naar Vlissingen te doen vertrekken 0111 6.52 in plaats van 7.02, teneinde de aansluiting te Vlissingen op de boot naar Terneuzen vertrekkende om 9.20 niet meer te missen om trein 338 uit Vlissingen vertrekken de om 6.25 te vervroegen tot ongeveer 5 uren ten einde te Roosendaal aan sluiting te hebben op Rotterdam mei trein 7.58 uur vertrekkende en met trein 353 vertrekkende 7.08 naar Breda en den trein naar Esschen om 7.04 om trein 339 die uit Roosendaal ver- tre kt om 9.59 te vervroegen tot ongeveer 9.55, ten einde te voorkomen, dat men de booten mist te Vlissingen op Terneuzen en Breskens, hetgeen wel voorvalt; om trein 102 uit Vlissingen om 7. inplaats van 7.10 te doen vertrekken, deze te Vlake te doen stoppen voor de reizigers van Walsoorden komende en zoodoende te Breda toch den trein 91 op Venlo nog te kunnen halen. (M. Ct.) Door Ged. Staten van Zeeland is de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, Korhoenders en Kwartels in deze Provincie bepaald op Dinsdag 31 December 1912 met Zons-ondergang. De sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild zal nader worden vastge steld. Moselvisscherij. Men meldt aan het „Hand." uit Zee land Wordt over den toestand van het oester- bedrijf in den laatsten tijd zeer gunstig gesproken, met de mosselvisscherij wil het maar niet in de gewensohte rich ting. In de laatste weken wordt door belanghebbenden weer duchtig geklaagd en deze klachten hebben zooveel betee- kenis, omdat het getal personen bij het mosselbedrijf betrokken zeer groot is en zelfs wel eigenaardig ondanks den minder goeden gang der zaken in de laatste jaren eer toegenomen is dan verminderd. Volgens denkundigen is deze toestand grootendeels te wijten aan over productie van mossels, aan de uitgebreid heid van de mosselvloot, die volgens offi- cieele opgaven meer telt dan do helft van hel geheele aantal visschersschuiten, en de gemakkelijkheid, waarmee men aan zaad komt. De gevolgen van deze oor zaken doen zich gevoelen: de eerste over productie staat in nauw verband met het laatste. Het gemakkelijk verkrijgen van mosselzaad toch heeft tot gevolg, dat maar raak gezaaid wordt en dal alle plaatsen in de Zeeuwsche stroomen. geschikt of niet geschikt, met dat zaad worden be strooid. Men neme daarbij in aanmer king. dat bedoeld zaad gehaald wordt uit de Zuiderzee van inferieure qualif teit is en gemeenlijk maar 50, Jioogstens 60 cent per ton kost, zoodat op een paar honderd ton op een perceel niet wordt gezien. Wordt er dus dood gezaaid of mislukt de kweekerij op een perceel, dan is liet verlies nog niet onoverkome lijk. Slaagt evenwel deze kweek, dan js er weer een verbazend getal tonnen mos selen, dien den goeden Zeeuwse hen mos sels een concurrentie aandoen, welke voor do laatsten, gekweekt op dure per- ceelen en uit duur zaad, onmogelijk te doorslaan is. Overproductie van inferi eure mossels zal dus zeker afs factor moeten aangemerkt worden bij hot zoe ken naar de oorzaken van den onbe- vredigenden handel. De visschers zelf blijven van ouders op kinderen bij hun bedrijfhet komt maar enkele malen voor, dat de zonen op andere wijze oen bestaan zoekenwij zouden dus haast zeggen, dat er ook een overproductie van visschers is. Daarbij komt nog, dat de vaartuigen in de laatste jaren voortdurend grooter zijn geworden; in ferscke, Bruinisse, Clinge, Philippine, Tliolen, (irauw behoeft men maar even dp havens te bezoeken, om er zich van te overtuigen. Waar het nu de mossel- visschers niet naar den vleezc gaat, kan men ook niet voldoen aan de behoefte aan goed zaad, daar het te duur is. De publieke banken geven haast geen zaad en de aankoop van goed zaad van de Belgische of Hollandsche strandhoof- den dat uitstekend het Zeeuwsche zaad kan vervangen komt te duur, zooda.t men wel moet overgaan tot. hel gebruik van Zuiderzeezaad. Dil blijft nu voort durend slecht en men beweert, dat de aanvoer van het Zuiderzeezaad op dfen 'duur tot gevolg zal hebben, dat Jiet mos selbedrijf in Zeeland te gronde zal gaan indien niet tijdig eendrachtig de handen ineengeslagen worden om een wettelijk verbod te krijgen op het halen van zaad en van volwassen mosselen, die gedu rende eenige dagen of hoogstens oemge. weken in de Zeeuwsche Stroojnen wor den verwaterd. Ken groot deel,-vap het jaar zou de Zuiderzee moeten gesloten worden en vooral zou geen gebruik mo gen gemaakt worden van stoomvermo- gen om die mossels te halen. In een enkele visschersvereeniging is daartoe dan ook reeds geadviseerd; het denkbeeld is echter ook weer door anderen als strij dig met de Zeeuwsche belangen, beste- den. Wat toch zal er met de groote vloot van Zeeuwsche vaartuigen moeten gebeu ren tusschen Paschen en September, voor. namelijk te Ierseke, daar in dien tijd geen werk op de o-esterbanken is? zoo wordt gevraagd. Bovendien, waar moet de minder bedeelde zijn voorraad zaad halen als de Zuiderzee gesloten wordt? Vragen, die werkelijk ook klemmend zijn, maar wier beantwoording moeilijk is. Jam mer dat niet meer gevoeld wordt dat do mossels, vooral in dezen duren tijd, een uitstekend volksvoedsel zijn. Zouden b.v. bij het leger geen prooven kunnen wor den genomen? Kardinaal Van Rossum Z. II. de Paus beeft tegelijkertijd met Hunne Eminenties Granito Pignalelli di Belmont» en Disleti, ook Kardinaal van Rossum benoemd tot lid van de ff. Con gregatie van het Concillie. (Tijd.) Voor het examen vrije- en ordeoefc- ningen der gymnastiek zijn te Venlo ge slaagd de dames J. C. de Klere,k van Cadzand, M. de Muij-nck van Groede en J. S. van de Sande van JJzendijke. (M. Ct.) Raad van beroep Ongevallenverzekering.) In de héden te Middelburg gehouden openbare terechtzitting van bovongenoem- den raad, had de uitspraak plaats in zake de Plaatselijke commissie (art. 811 der ong. wet 10901) te Sas van (lent (Partij van rechtswege E. S. N. aldaar), waarbij de beslissing der Rijksbank werd ver nietigd en aan S. N. werd toege kend 481/2 cent per werkdag van gf li Mei 1912. Niel-ontvankelijk werd verklaard het be roep in zake C. A. S. te Terneuzen en .1. F. S. te Ilontenisse. De Loterijwet. Het O. M. bij de rechtbank te Middel burg eischte Vrijdag na een uitvoerig pleidooi van de respectievelijke verdedi gers, vernietiging van de vonnissen van den Kantonrechter te Terneuzen d.d. ff October j.!., waarbij F. IC., 35 jaar, agent van „Lotisico" en H„ 28 jaar, agent van de „Tijdgeest" te Terneuzen, werden veroordeeld tot fö b. s. 5 d. h. Geëischt werd de veroordeeling tot do- zelfde straf wegens bet verkoopen en af leveren van aandeelen in eene lolorij M het aanleggen en houden, waaraan do bij de wet vereischto toestemming nipl is verleend. (Z.) Diefstal met braak. Het O. M. bij de rechtbank te Middel burg eischte Vrijdag één jaar gov. Mw tegen de arbeiders J. B-. de M- on "c V., beiden to (Tinge woonachtig en I' Middelburg gedetineerd, verdacht vaii dief stal voorafgegaan van geweld tegen per sonen. De officier vroeg verder amy van het voorarrest en onmiddellijke m vrijheidstelling, aan welk laatste verzoek de rechtbank, na beraadslaging ju j* kamer, voldeed. W Graaf Verspeyen i lid Bei- Do bekende hoofdredacteur van ligseh Katholiek dagblad do „Bicn PitW'c graaf Willem Verspeyen, die sedert een jaar reeds ernstig ziek was, is van IIH. Sacramenten der Stervenden v'lW De Directeur va,n het telegruafkan toor te Goes deelt mede Met ingang v,an 1 Januari a. s. u'°™ te Goes een locaal Rijkstelefoonnc' 6^ vestigd. De minimum'-abonnementsprjl»z" 35 inplaats van 25 gulden per F'11',* dragen, terwijl voor locale ge3Pru geen kosten in rekening worden geb»' Voor Katholieke zeeliel Een» particulier bericht uil de „N. R. Ct." meldt, dat bijeenkomst is gehouden n woordigers der geestelijkheid leen van alle naties, mei d] inn een .centraal comité te v de opriilinig van een vord hale yaiif Katholieke zeelieden] eeniging op internationalen niseerd zal worden. Ieder» zeem,'ui zou eenvoudig op zijn boekje kunnen genieten v doelen, die de vereeniging welk land hij zich ook bevin, (ludiek Nederlander zou tot vc het internationale comité be De nieuwe dienstb Een Amsterdamsche advoc, kort geleden te Hilversum hal had een dienstbode noodig. N, v. N. Mevrouw slaagde gehaspel in eene dienstbode die van den allereersten dag gunstigen indruk maakte, i was keurig netjes, wist ze werken en haar tafeldienen 1 zij bepaald van goeden huize welke opmerking de lieer zoowel als mevrouw maakten Dc gang werd keurig ges] keuken was steeds in de pun en het meisje allervoorkor behulpzaam voor de aclittienj ter en den tienjarigen zoon. i der dat mevrouw hoog opgaf den en bekenden over haar g verzekerende dat ze het nog getroffen had en dat zij ovj was met zoo'n buitenkansje. Een week was het meisje en op den avond van den acl, klopte zij bij mevrouw aan om] te spreken. Mevrouw, allervri Jt U/JJV*!. UI laat haar binnen komen, do geweldig als het nieuwe meisje mevrouw, het spijt mij, maa mijn dienst op, ik ga weg. Mevrouw vraagt naar de re niet tevreden is en biedt ze aan. Niets helpt. Mevrouw wil de reden weten en nu vert1 dienstige, dat „zij" een jon Hij had om een hoogen in/u paar vrienden gewed, dat hij betrekking als dienstbode zo krijgen en waarnemen, wat bjijkbaar gelukt was. Mevrouw kreeg een kleur, v had haar vaak bij haar toilet de blouse dichtgeknoopt, de vastgeregen, ook dc docht diensten bewezen, 's Avonds steeds gevraagd of mevrouw c water noodig had en zeil' e! gebruikt om heimelijk den aank snor en baard te scheren. Toen de lieer des huizes j hoorde, was hij woedend. Hij niet bij laten, hij zou den k vinden Het grootste orgel f re ld. liet beroemde kerkorge St. Pauls cathedral te Londen za een beroemdheid boven zich lu dat van Haarlem zal met zijl van de St. Suplice te Parijs n vechten om de eer van del plaats onder de orgels te ba lil de St. Michels-kerk te Hani weldra een orgel gereed koml met zijn 163 sprekende registen manualen en een pedaal met m 12000 orgelpijpen al het bestal dit gebied den loef zal afsteken Woord gehouden. Mevrol helaar verzocht haar man. hal voor een heelen dag de 40 P.l staan, om een tocht te maken n vriendin Mevrouw Balk. I „Best", antwoordt de goedige ïl Babbelaar, ,,'k vindt 't best; mal zichtig, hoor. Jullie willen ze ld rijden. Je moet onderweg nie den chauffeur praten. In de ele. trams heb je zeker wel eens zien hangen: Verboden te prat! den bestuurder? Denk daar dj De aandacht van hen, die 't s handen hebben van een macliim wien de veiligheid der passagiers i mag niet afgeleid worden." Mevrouw Babbelaar beloofde ging mevrouw Balk afhalen. Zi weg. Langs de rechte wegen, wit v; zon poeierend stof, vloog de aut Zij lieten zich gaan op de h sensatie van zich te voelen meel m een frissche zoelte op dat v\| uur van den dag. De bochten van den weg b telkens als verrassing een nieuw i over velden of over bosschen. O alsof de wielen soms den groi meer raakten. I Weer een bocht'. Zij werden vaii naar links gegooid..... en dan w<f nieuw landschap en het witte lil den weg lag weer recht voor ha A a een zeer bruusken draai h; vrouw Babbelaar een sterken lj belofte, haar man gedaan, te brei t woord te richten tot den chaf Maar zij was bang voor de gevar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 2