Wetenschap en Letteren. GEMENTO NIEUWS Laatste Berichten. Scheepvaartberichten. Rechtszaken. Welk weder zullen wij Besluiten en Benoemim 400ste Staatsloteriji 1 school D, waartoe aanbevolen werden de heeren W. H. M. d'Haens te Hulst, J. Lamport te Ritthem en W. Heijt te Zoutelande. Benoemd de heer d'Haens met lb stem men tegen 1 op den heer Lam pert en 1 op den heer Heijt. Ten tweede eene onderwijzeres aan school B Aanbevolen werden de dames E. Roze- mond te Rilland, R. de Vries te Hooge Smilde en E. Drogtrop te Denekamp. Benoemd mejuffrouw Rozemond met 10 stemmen tegen 1 stem op mej. De Vries en 7 op mej. Drogtrop. Tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis en staatsinrichting werd benoemd de heer A. Veenstra te 's-Gravenhage. Besloten werd tot den verkoop van 24 M-. gemeentegrond in het Villapark aan den Koudekerkachen straatweg, om te gebruiken als tuingrond, aan J. C. Heine alhier voor f120,—. Behandeld werden vervolgens nog de volgende voorstellen. Een voorstel van B. en Wom eene hulpklasse van school F te vestigen in een lokaal der voormalige school O. In dit voorstel wijzen B. en W. er op, dat thans vier hulpklassen bestaan, drie die onder het toezicht van het hoofd van school A en een onder dat van het hoofd van school F is gesteld. Een voorstel van B. en W. om aan de firma C. Botting Zoon tegen vergoeding van fl per jaar verlof te verleenen tot het plaatsen van een rijwielrek op het trottoir van het post- en telegraafkantoor. Aldus werd besloten. Een voorstel van B. en W. om aan de directie van het Circus Wilke tegen eene retributie van f250, het marktgeld inbe grepen, vergunning te verleenen in de maand Maart 1913 haar circus op te slaan, tot het geven van 4 of 5 voorstellingen. Wederom een voorstel tot splitsing van de derde klasse der Hoogere Burgerschool, hetwelk luidt als volgt: In de vorige vergadering werd het voorstel van B. en W. tot splitsing van de Se klasse der Hoogere Burgerschool in twee parallelklassen verworpen. B. en W. zouden na dit votum niet andermaal met eenzelfde voorstel komen, ware het niet, dat Bedert dien de toestand nog ongunstiger is geworden, daar het.getal leerlingen, hetwelk aanvankelijk bedroeg 27 van volledig onderwijs en 1 van enkele vakken, is geklommen tot 28 van volledig onderwjjs en 3 van enkele vakuen. Het gevolg hiervan is, dat de plaats ruimte te kort schiet, hetgeen vooral bjj teekenonderwjjs tot bezwaren aanleiding geeft. De commissie voor de financiën adviseerde tot aanneming van dit voorstel. Het volgend voorstel was om den buiten gewonen leeraar aan de H. B. S., A. Kop- pejan tot gewoon leeraar te benoemen. B. en W. grondden dit voorstel op het feit, dat buitengewoon leeraar geacht moeten worden zij, die aan de school niet hunne eenige of hoofdwerkzaamheid vinden maar die in den regel daaraan minder dan 10 uur per week les geven. Indien de splitsing der 3de klasse door gaat zou het aatal lesuren van den heer Koppejan 20 en indien dit niet het geval is 17 bedragen, en volgens de geldende regeling zijn salaris respectievelijk f 1700 of f 1580 bedragen. Om de dienstjaren aan de Burgeravond school te kunnen mede tellen stellen B. en W. echter voor de oude verordening nog toe te passen waardoor het salaris repec tievelijk f 1730 en f 1590 zou bedragen. De commissie van finantiën adviseert tot aanneming van het voorstel. Een voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de weduwe A. Mos, wiens man concierge aan de Burgeravond school was, om steun uit de gemeentekas op grond dat als dan onbillijk tegenover andere personen zou worden gehandeld en de pensioenregeling het niet toelaat. De meerderheid der commissie van finan- tiën was voor, de minderheid tegen het voorstel. De rekening van den Vlissingsch-Koude- kerkschen straatweg over 1911, aanwijzend in ontvang f 1099.31 en in uitgaaf f839.65 de begrooting van dien weg van 1910 in ontvangsten en uitgaven geraamd op f 1155.20 en een af- en overschrijving op de begrooting 1911 van dien weg worden alle goedgekeurd. Teneinde te geraken tot eene behoorlijke verbreeding van den Boulevard de Ruyter, ter hoogte van de Bomvrije Kazerne was het noodig om het houten rasterwerk te verplaatsen, onmiddellijk tegen den Keer- maur langs het exercitieplein. Daar het Ilyk bereid is om de verplaatsing van bedoeld hekwerk goed te keuren, onder voorwaarde, dat de Keermuur worde opge hoogd en het onderhoud van het hekwerk voor rekening der gemeente kome, en dcor B. en W. deze voorwaarden alleszins billijk achten, stellen zij voor eene overeen komst in dien geest met het rijk aan te gaan. Vervolgens een voorstel om voor de kosten van stichting van het gebouw voor groenten en fruitveiling een tijdelijke geld- leening aan te gaan uiterlijk tot 31 December 1913 - tot een bedrag van ten hoogste f 10.000. De commissie van de finantiën adviseert tot aanneming van dit voorstel. Goedgekeurd werd een voorgestelde wijziging in de gemeentebegrooting voor 1911. Vervolgens een uitgebreid voorstel van B. en W. om, teneinde de handels- en kantoorbedienden in de gelegenheid te stellen, zich ook theoretisch te bekwamen te besluiten tot de oprichting van een voorbereidenden cursus en een Handels- avondcursus, te brengen onder het Herha lingsonderwijs voor jongens. Ten slotte kwam ter tafel de reeds gepubliceerde verordening op het gewicht van het brood, terwijl nog beschikt werd op reclames hoofdelijken omslag. (De beslissingen over de bovengenoemde voorstellen, voorzoover niet genoemd, melden wij in ons volgend nummer, evenals hetgeen verder nog ter tafel mocht komen.) Zierikzee. 14 October a.s. vergadert het Kruisverbond op de gewone plaats. Agenda 1. Opening en notulen2. mededeelingen en ingekomen stukken 3. installatie nieuwe leden; 4. behandeling beschrijvingsbnet 5. rondvraag. Door de vereenigingen „Algemeene Ontwikkeling" en „Zierickzee" te Zierikzee, wordt op 14 October a.s. een vergadering gehouden in het Hotel „De Faam". De heer B. F. S. von Brucken Fock te Mid delburg, zal spreken over: „Het behoud en de bevordering van Natuur- en Stadsschoon, en de Instandhouding van Kleederdrachten.' Vóór de lezing heeft de verkiezing van 2 bestuursleden der vereeniging „A. O. Plaif Vacatur e dhr. Regensburg. Alph aanbeveling: de heeren H. G. de Boer en Dr F de Haan. 2o. Nieuwe vacature. Aanbevolen de heeren J. A. Biermasz en H. J. Korlvinke. Rott. Tramwe g-M ij. Aug. 1912. 19il- Reizigersverv. f 57.250 90 f ^.OOTG.v' Goederenverv. f 26 625.04 f 24.362 41 Buiteng. Ontv. f 42.317.82 f 41.241.39 Gen. Ontv. TÏ26Tl93.76 f 117.611.43: lerseke. Zijn in den laatsten tjjd in het schippersbedrijf in onze gemeente ver scheidene motoren in de vaartuigen ge- plaatst, welke alle uitstekend voldoen, thans is weer voor de firma Prins alhier een nieuwe schroefkorstoomboot gearriveerd. De sterk gebouwde boot, welke van de nieuwste constructie is en den naam „Verandering" draagt, belooft wel aan de eischen te voldoen. Alhier worden maatregelen genomen tot oprichting eener Christelijk-Historische kiesvereeniging. Van de Ned. Herv. kerk werken mede 47 personen, van de Evan gelische Gemeente 14 personen en van de Oud-Geref. Gemeente 8 leden. Alhier is een veld van ongeveer 200 BI. roeden in beslag genomen voor de bloembollenteelt, waarmee deze cultuur in lerseke haar intree doet Men is deze week met de beplanting begonnen, en wel uit sluitend van tulpen; voor hyacinten achten de deskundigen den bodem niet geschikt. (Z.) Kloetinge. Heden werden hier de kranen der waterleiding geopend en kunnen eenige aangeslotenen tappen. Vooral voor hen, die zich zonder regenbak een tijd lang moesten behelpen is het een ware uitkomst in den schoonmaaktijd. Heinkenszand. Raadsvergadering alhier gehouden jl. Donderdag n. m. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. e voorzitter doet mededeeüng van diverse ingekomen stukken. Een advies van de vereeniging van schoolartsen betreffende geneeskundig schooltoezicht wordt daar het ongezegeld was ter zijde gelegd. Op een ingekomen verzoekschrift der vereeni ging van oud-leerlingen der Landb. Win- ter-Cursus gevestigd te 's Heer-Arendskerke wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten een schoollokaal in gebruik af te staan tot het houden van 8 lezingen in bemestingsleer g< durende den winter 1912/13 tegen vergoeding van verwarming en verlichtingskosten van gemeentewege. Op een verzoekschrift om gemeentehjke Subsidie ten behoeve der Chr. bewaarschool wordt gunstig beschikt, en wel voor eene som van f25 per jaar tot wederopzegging toe, ingaande op 1 Januari 1913. Op een verzoekschrift om eene bgdrage voor het houden eener tentoonstelling Zeeuwsche Kleederdracht enz. (plan 1913 te Middel- burg), wordt afwijzend beschikt. Besloten wordt met algemeen goedvinden tot terug gave van te veel betaalde belasting 1912 aan verschillende personen. De begrooting, van het Burgerl. Armbestuur dienst 1913 wordt goedgekeurd op een bedrag totaal in ontvangst en uitgaaf van f825.79 met een post voor onverziene uitgaven van f23.99. Ter voorziening in de vacature welke op één Januari a.s. wegens periodieke aftreding van dhr. W. van den Dries Jobsz. in dit bestuur zal ontstaan, wordt hg herbenoemd. De Gem. begrooting dienst 1912 wordt in verband met de achtste storting af o.UO op de aandeelen der Gemeente in deN.V. Waterleiding Mij. Z B. en met de verhoogde posten van teruggaaf van belasting en aandeel der Gemeente in kwade posten gewijzigd. De Gemeeute-begrooting dienst 1913 wordt vastgesteld op eenbedrag totaal in ontvangst en uitgaaf van t 3U92U.öö, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 223.76. Een suppletoir kohier Hoofde lijke omslag dienst 1912 wordt vastgesteld op een bedrag van f 66.90 met 17 aanslagen. Eveneens een suppletoir kohier hondenbe lasting dienst 1912 op een bedrag totaal f6.Y6 met zes aanslagen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Hansweerd. De R. Kath. school alhier zal den 30en October a.s. ingewijd worden. Des morgens om half negen zal eene H. Mis worden opgedragen door den Hoogeer waarden heer J. M. J. Baede, deken van Middelburg en pastoor te Goes. Daarna zal de inzegening der schoolgebouwen plaats hebben, welke plechtigheid mede door den HoogEerw. heer Baede zal worden verricht Boschkapelle. Op een aardappelveld aan de Veerstraat zijn van J. M. drie zakken aardappelen en een mand gestolende politie doet onderzoek. Onze pestbode, de heer L. v. d. Berge, die voor eenige dagen geleden te Utrecht slaagde voor post-conducteur, is met ingang van 11 October in dienst gesteld op de lijn AntwerpenAmsterdam. St.-Filipsland. Een landbouwer alhier, die een partij aardappelen (eigenheimers) ver scheept ;had, ontving bij afrekening de somma 17'A cent vrij geld per H. L. thuis Z. N. Hulst. De Najaarskermis, begunstigd door buitengewoon mooi weer, behoort weer tot het verledene. Zelden was het marktplein zoo goed voorzien van vermakelijkheden, als dit jaar. Men vond daar o a. Circus Libot, Ideal Cinematograph, Voorsteltent, een wilde Dierentent, Draaimolens, Kra mers enz. enz. Of ze allen al even goedo zaken deden, valt te betwijfelen. Het circus bekwam wel het leeuwenaan deel, terwijl ook de Cinematograph goede zaken maakte. Vooral Zondags was de toeloop naar deze tenten enorm. Ook voor anderen was de Zondag en zakendag wat van de andere dagen niet kan geze worden. Thans viert de jeugd nog nakermis aan het station alwaar de laatste herinne ringen met den spoortrein vertrekken. Gelukkig deden zich geen noemenswaardige onregelmatigheden gedurende de kermis voor. De hengstenvereeniging „Absdale" zal haar prachtigen Hengst „Opera du Fosteau" niet meer laten rondleiden, terwijl tevens het dekgeld zal worden verhoogd wel een bewijs, dat het dier gezocht is Ook met haar tweeden jongen hengst „Vainqueur de petit Enghien", verleden jaar aangekocht, is de Vereeniging tot heden gelukkig. Terneuzen. Op initiatief van den burge meester, den heer J. Huizinga, werd Dins dagavond alhier een vergadering gehouden waartoe verschillende besturen van ver eenigingen, kerkeraden en autoriteiten waren uitgenoodigd, om in verband met de herdenking van Nederland's onafhankelijk heid in 1913 plannen voor een feestviering te beramen en een bestuur van het comité te kiezen. Dit werd als volgt samengesteld eere voorzitter J. Huizinga, eere-lid J. A. van Rompu, voorzitter M. Eijbe, Verhulst, garnizoenscommandant, vice-voorzitter, F. I. H. Speetjens, le penningmeester, J. F. de Cooker, 2e penningmeester, L. F. van Hasselt, le secretaris, C. le Nobel, 2e secretaris, A. Timmerman, D. Buyze en J. L, Jury, commissarissen. Het bestuur zal plannen ontwerpen om die later ter goedkeuring voor te dragen. („Zeeuw") Besmettelijke Ziekten. Van 2 tot en met 8 October kwamen in dat tijdvak in Zeeland voor1 geval van typhus of febris typhoidea te Clinge, 's Gravenpolder, Oud-Vossemeer en Rilland- Bath 1 geval van diphteritis te Duivendijke en te Middelburg en 2 gevallen van die ziekte te Ouwerkerk. Het Latijn. In een correspondentie uit Londen aan de „N. R. C." wordt geschreven over de uitspraak van het Latijn, en daarbij aangehaald wat een Engelsch geleerde schrijft over het Latijn zelve als voer taal van wetenschap. Sir Herbert Maxwell pleit krachtig voor het behoud en het gebruik vau het Latijn als een doode, doch voor wetenschappelijken een levende en eenig practische taal, waardoor alleen zij al toos en overal elkaar begrijpen kun nen. Levende falen ondergaan gestadig allerlei veranderingen; in de doode taal blijven daarentegen alle woorden en uitdrukkingen als gestereotypeerd. Als voorbeeld van .betgeen hij bedoelt, haalt hij het Engelsche woord „robin" (rood borstje) aan. In het Latijn heet de robin „erithacus rubecula". Voor roodborstje klinkt dat geleerd en vreemd, maar 't heeft één groot voordeeliedere man der wetenschap weet, welke vogel er mee bedoeld wordt, terwijl met „robin" in verschillende landen verschillende vogels aangeduid worden. In de Ver- eenigde Staten b.r. is de „robin" een soort lijster, in Australië en op Nieuw- Zeeland een geheel andere vogel, maar geen roodborstje Men herinnere zich hoe vaak de Ka tholieke Kerk van achterlijkheid, star .con servatisme en dergelijke in sommigen' oor vreeselijke dingen is beschuldigd, wijl 7-ij aan het Latijn als haar officieele taal vasthield. Welnu, wie die klanken opge vangen en er misschien eenige waarde aan gehecht heeft, overweg© wat gir Maxwell zegt. En bedenke daarbij yan hoe oneindig grooter waarde het is, wanneer de hoogste en diepste waarheden wor- len uitgedrukt in de termen eener taal, die niet aan' wijziging onderhevig is. („Centrum".) Heldendood van een Belgisch missionaris. De Belgische missionaris pater Stoffels S.J., in een der staties van Bengalen werkzaam, is het slachtoffer geworden van zijn moed en zelfopoffering. Sedert eenigen tijd werd de streek van zijn mis sie onveilig gemaakt door een tijger, di© bijna dagelijks personen en vooral kinde ren verscheurde. Onder de bevolking heerschte schrik en angst en bijna eiken dag kwamen er op de missie klachten in van ongelukkige ouders, wier kinde ren door het monster gebood waren. Pater Stoffels nam bet moedig besluit om het ondier af te maken. Met een geweer gewapend begaf hij zich naar de plaats, waar de tijger zich zou ophou den, doch voor hij de aangegeven plek bereikte, werd hij door het monster over vallen en op de vreeselijkst© manier ver minkt. Toegeschoten inboorlingen konden pater Stoffels slechts stervende opnemen en na een nacht van verschrikkelijke pij nen stierf de moedige missionaris met een glimlach op de lippen, tevreden dat hij, zooals hij zeide, zijn plicht had ge daan. daan. („Maasbode"). Een priester in een vliegtuig. In sommige Fransche bladen vinden wij melding gemaakt van het volgende treffend geval Kolonel Larget in Fransch Algiers was bij een verkenningstocht in bet gebied der Toearegs doodelijk gewond. Hij ver langde den bijstand van een geestelijke, maar er was er geen in het kamp, en de dichtstbijzijnde Fransche post lag op '200 kilometer afstand. De wensch van den stervende zou dan ook onvervuld ge bleven zijn, zoo niet een vliegenier, luite nant Perégard, zich bereid had verklaard den priester met zijn vliegtuig te gaan halen. Zoo geschiedde. Met verlof van zijn chef steeg Peré- gard op en in enkele uren had hij de 200 KM. naar Laghoual afgelegd, waar hij den militairen aalmoezenier, die zich dadelijk bereid verklaarde, den tocht te wagen om een stervende bij te staan, aan boord van zijn vliegtuig nam. Nog juist intijds keerden de onversaagde mannen in het kamp terug. Onmiddellijk nadat den zwaar gekwetsten kolonel de laatste H. Sacre- menten der stervenden waren toegediend, lilies liij den laatsten adem uit. Middelburg. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd tot adjunct-commies der lste klasse ter provinciale griffie den hoor J. F. Magendans alhier. Zierikzee. Door een gezongen H. Mis, waaronder al de verpleegden ter II. Tafel naderden, werd Donderdag het 35-jarig bestaan van het Sint Cornelia-Liefdehuis herdacht. Naar aanleiding van St. Paulus' woordCharitas Christi urget nos, her dacht de Zeereerw. heer Pastoor in een toespraak de verdiensten van stichtster, weldoeners, armmeesters en van de eer waarde zusters. Den geheelen dag was het feest voor de bewoners van het Liefdehuis, die extra onthaald werden. Philippine. Bij het verrichten van werkzaamheden had de loodgieter D. T. van Assenede het ongeluk van 'een trap te vallen en wel zoodanig, dat hij eene bloedende wonde aan zijn been bekwam. Philippine. Bij de beden gehouden ver pachting voor het weghalen van mossel zaad aan de hoofden te IJmuiden was do hoogste inschrijver dhr. A. Minnebo alhier voor de somma van f 1067.17. Door de heeren Dhooge werd ingeschre ven voor f 1015, door dhr. E. A. de Mul voor 719 en door dhr. Fr. Rammeloo Xzn. voor f 825.60. Den Haag. Vermoedelijk door het door branden van den vloer onder de vulkachel is in den afgeloopen nacht om 3 uur, in de typografische afdeeling van het ministerie van oorlog brand uitgebroken. Het aanwezige drukwerk is verkoold. Ook verbrandden de rekken, waar de lithogra fische sleenen met teekeningen op lagen, die ook vernield zijn. Verschillende waar devolle steenen gingen zoodoende ver loren. Om 4 uur was men den brand meester. De minister van oorlog was spoe dig op het terrein yan de ramp. Wijl het gebouw geïsoleerd stond kon de brand tot de typografische afdeeling worden be perkt. Den Haag. Naar men meldt, zouden de hoofdbesturen der 3 vrijzinnige poli tieke organisaties het eens geworden zijn over de samenwerking voor de Kamer verkiezing in 1913. Parijs. Uit Buda Pesth wordt geseind, dat do Montenegrijnen Skoetari hebben ingenomen. Parijs. Uit Toulon wordt geseind, dat de vice-admiraal de Boué de Lapeyère zich gereed moet honden om met een smaldeel van de 2e divisie naar den Bal kan te stevenen. Popjorlfza. Na een hevig gevecht van 14 uren zouden de Montene grijnen er in geslaagd zijn de Turksche vesting Toesi in te nemen, zoodat de weg naar Skoetari voor hen open lag. De verliezen zouden aan weerszijden grool zijn. Constantinopel. Bevestigd wordt, dat de bergvesting Delsits door de Montene grijnen is veroverd. Constantinopel. De min. van oorlo. bericht, dat de Montenegrijnen in hun aanval hij Berana niet zijn geslaagd de overhand te behouden. De strijd duur voort. De aanval der Bulgaarsche troe pen op liet blokhuis bij Sogoutchouc is afgeslagen. Volgens mededeeling van het loodswe zen bedraagt (1e diepte in liet Veregat op den drempel beZ. den mond van het kanaalmiddenvaarwaters 37 d.M., spitse, tonskant 17 d.M., slompetonskant 15 d,l| (VL Citj De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstal: C. G. P. S., 12 jaar, zonder- der beroep te Middelburg, f7 boete sub. 14 dagen tuchtschool; J. M„ 15 jaar, dienstbode le Sehore, 3 maanden tucht school poging tot diefstal: J. E. I'. V.. 17 jaar, zilverpoetser te Vlissingen, eene maand tuchtschool str-ooperij: W. J„ 23 jaar, landbouwers- knecht, Biervliet, f 5 boete subs, 5 da gen hechtenis; poging lot strooperijJ. D. V., 15 jaar en P. V., arbeiders te Wissenkerke, ieder f 3,50 boete subs. 1 week tuchtschool; mishandeling: .1. S., 23 jaar en M. P„ 20 jaar, boerenknechts te Kats, ieder 110 boete, subs. 10 dagen hechtenis; P. .1.8, O., 18 jaar, koopman te Middelburg, f3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; F. X. de V„ 44 jaar, arbeider te Öostburg, fö boete, subs. 5 dagen hechtenis; mishandeling van een ambtenaar; L.l' 20 jaar, werkman te Vlissingen, 14 dagen gevangenisstraf bedreiging met zware mishandeling: L. I I!., 46 jaar, oesterhandelaar te lerseke. 7 dagen gevangenisstraf; beleediging van een ambtenaar; A. IV de M., 40 jaar, tijman te Hansweerd, f 15 boete, ,subs. 15 dagen hechtenis; vernielingP. A. F„ 36 jaar, sjouwer te Vlissingen, f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis; wederspanningheid, lichamelijk leisel tengevolge hebbende: D. .1. S„ 25 jaar, koopman te Middelburg, met bekraehli ging van het vonnis dd. 28 Augustus 1912, drie maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken: A- V., 35 jaar, arliei der te Boes, beklaagd yan diefstal. Een persdelict Voor de rechtbank te Middelburg werd heden (Vrijdag) behandeld de zaak jegen jhr. B. J. O. van B., dagbladredacteur, wonende te 's-Gravenhage, aan wien ta laste gelegd werd, dat hij ongeveer in het begin van April 1912 te Middelburg, in nummer 84 van de in Middelburg en omstreken algemeen verspreide „Middel- burgsche Courant" heeft doen opnemen een door hem gesteld stuk, getiteld „vin den Haagschen toren" en onderleekend „Uw getrouwen torenwachter", in welt stuk hij opzettelijk de eer en goeden naam aanrandt van Rudolphe Giovanini, vroe ger vertegenwoordiger van den Paus liij de Nederlandsche regeering, door dezen ten laste te leggen, dat deze als Roomsch Katholiek priester zou van plan zijn Ie trouwen met de weduwe, die hem inder tijd het hof maakte, met het kenlijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven althans, dat hij op tijd en plaats voor noemd in bovengenoemd stuk, bovenge- noemden Giovanini opzettelijk heeft te leedigd met de volgende woorden: „In „de stille week is hier niets te doen. „Alle publieke vermakelijkheden zijn „sloten; wij hebben nu allen tijd onze „zonden te overdenken. Daaronder val „len natuurlijk ook de zonden yan ande „ren, want, wat zou het saai word® „indien wij ons alleen met onze erg1'11 „zonden mochten bezig houden. Zoo l- „onlangs hier vernomen, dat de ge® „zen internuntius Monseigneur Gioviin® „die een paar jaar geleden 700voeel F „zich deed spreken, door zijne gal'111'' „avonturen met enkele Haagsche dame- „weldra van plan is met de weduwe» „die hem indertijd het hof maakte, „trouwen. Na zijn vertrek uit den 1W „heeft hij de pauselijke diplomatie „ten en is thans i n België „in „hetgeen zoo goed marcheert, dat bij jj' „de Haagsche vrouw zijner keuze F „trouwen. „Men begrijpt dat dit „nieuwtje" f'"® „doet in de Haagsche salons, waar w- „dezen priester-diplomaat nog nie' 1(1 „geten is. „Met dit slot der Giovanini-kluchl v" „oogen, kan men inhisschen begnjl* „dat onze Roomsche medeburgers ui „tijd niets van dezen vertegeiiwoor* „van den Paus wilden weten. „Het was een rare snijboon die l,ai' „lijke monseigneur". Als getuige was, behalve den W digde zelf, gedagvaard de hoofdreda'1 der „Middelburgsche Courant" J. H. Heibel. Als verdediger van beklaagde trad mr. Q. ter Spill uit Den Haag, W mr. J. Adriaansé zich civiele partij st® van den heer Giovanini. Op het laatste oogonblik werd van civiele vordering afgezien. De heer Dcibcl als eerste getuige a boord, erkend© het stuk te hebben I plaatsen en de courant op de gW' wijze hebben doen verspreiden. De tweede getuige de heer Giovart Verwachting tot aan den avond van Zwakke tot matige winden uit! richtingen. Toenemende bewol' Weinig of geen regen. Geringe kan vorst. Overdag iets zachter. voor wien als tolk optrad de ll man, predikant te Vlissingen, -I zjoh door bet artikel beleedigl Ion, o.a,. door dé woorden een I 1,0011 en vooral ook voor wat la in hel huwelijk treden. Bekl. erkende het stuk te hl schreven, doch niet het doel tl gehad te beleedigen, hij heeft ll persoonlijk gekend, llij wist nietl de getuige priester was, hetl diplomaat sloeg op het diploil van het priesterschap. Getuige zeide nu, dat alle i vertegenwoordigers priesters zij| in Den Haag zelf de mis opc Bekl. ontkende het eerste en I hel laatste niets af. Het. 0. M, meende dat, mem algemeen wel van iemand maJ dat hij gaat huwen, maar niet 1 katholiek priester en eischte f fl dagen. De internuntius ha,d intusscheil verlaten. De verdediger juichte dit tuil daardoor voorkomen werd, dat nJ noemd werden van met deze kwl kende personen. Pleiter meent, j als men van een priester zegt! huwen gaat, men 'hem met Luthl stelt. Het woord snijboon is ook a leediging en mr. Ter Spill vil ook vrijspraak. Na re- en dupliek werd de il bepaald op 18 October. Vole dames en heeren woondel handeling dezer zaak bij. Wegens bedriegelijke bankbril zich te verantwoorden de 29-jari! naar .1. v. d. PI. uit EllewoutsJ De curator in het faillissement klaagde, mr. A. C'. A. Jacobsel wijnse, verklaarde geen opgaaf ben ontvangen van het aanwezig een varkenshok als eigendom klaagde. De tweede getuige W. Ilioole ris le Middelburg, kocht onderhal molen van beklaagde en later I varkenshok; er werd toen niet (I sproken, dat het bij den inboedel! De laatste getuige, W. Priest! klaarde in gelijken geest; bekl. 1x1 het hok te koop aan. Bekl. ontkende dit. Eisch één maand gevangenisstl W ogens het ingooien va.n ruitol tegen den 20-jarigen arbeider D.I uit Westkapelle f 10 of 10 dal eiseht. Eenzelfde straf werd geëischt tel 37-ja.rigen M. C. v. K. uit Goes, tl aan huisvredebreuk schuldig ml En ten slotte f 15 of 15 dagei| "en 24-jarigen AI. B. uit mishandelin van M. Goes, Does. Vrijdag 25 October a.s. zal voor™ rondissements-r-echtbank te Midi behandeld worden de zaak tegen! d. W„ te Axel, beklaagd van het I zaken van gevaar voor bet verke« stoomvermogen over een spoorw» Door bet openbaar ministerie 1 getuigen gedagvaard, waaronder 2l ren en een ingenieur der staat! wegen als deskundigen. I Bij kon. besluit is aan J. W. I te Sinl-Annaland, als gewezen wijzer bij de Rijksnormaallessen t! len, ingevolge de Burgerlijke Peil wet met ingang van 1 Januari 1911 pensioen verleend va,n f 180 's jig 5de kl nsse, 16de lijst. loon. lyoL' Trekking ll 40oi - 3312 4190 20041 r 200 100: 70: •eten 8155 11269 11686 130541 102 809 1116 17461 6153 19999 I 1556 2979 4069 49211 11523 13500 14145 17322 17926 19815 19858 I 5822 6065 6275 9862 12356 14244 845 851 878 936 4779 5829 6126 6133 6156 9095 9407 9754 9799 9808 9821 15979 15981 16000 5de klasse. 17de lijst. Trekking 1 11000 en r»ri„v»:~ premie f 400 1 100: 10102 14740 Meten: 948 en» 9784 I 891 I 6053 I 6267 9774 1 .9847 I premie yan f30.000 - 2(1 ran f3000 8370 1 8157 „-*o 6145 I De trekkingen van de 401e Staatsl leginnen den 25en November a.S-l Bovenstaande trekking beeft I iver bei -1" prijzen beneden f lOfl ing op de nuuj t°Tr het de die in .jd'een betrekki Zeeland zijn ^4°'

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 2