en Weiland. éét gij ;t wel? Zaterdag 21 September 1912. Achtste Jaargang. liiitrletfË8lilaizijitg. iag 26 September 1912, (Huis met Erf en Tuin Huis met Erf en Tuin Woon-en Winkelhuis met Erf en Tuin Een Huis met Erf EERSTE BLAD. K NET DIENSTMEISJE UIT ZEELAND. No. 112 Roomscb-Katholieke arbei- Boons van Zuid-Beveland, die frjjtje willen verschaffen PERCEELEN a 16 H.A., van de Kerk. koopsom kan als le hypo. I gekochte gevestigd blijven, .rde digden van onbesproken ge- I' Ibeidzaam zijn en senegen zijn op eigen kosl ouwen op het gekochte wenden zich onder letter bureau van dit blad i aan zenuwzwakte? Hebt Pat gij niet kunt inslapen? des morgens bij het op- vermoeid Hebt gjj een |at U alles te veel is? Oct- de levenslust; de kracht jiergie? Lijdt gij aan hoofd huizen in het hoofd en Zijt gij zenuwachtig en zjjt gij prikkelbaar en ledig; dan moet gij niet jchtenmaar dadelijk dien bestrijden en die zwakte oen. De SANGUINOSE is liddel dat U stellig en spoe- Dpen kan. Honderden bij len hebben dit reeds onder- Neemt er de proef van. ook helpen, ter fl. f 1,50; 6 fl. f8.-; 12 fl. f 15.— verkrijgen bij do meeste ers en goede drogisten, tit U voor namaak! VAN DAM Co. i Riemerstraat 2c 4. '■ris M. C SCHRAM te Krui- I op J 11 uur, in het „Hotel Paviljoen" jfeer J Luijk te Hansweerd, ten ran de Kinderen VAN LAERE te veilen en verkoopen: iHuismetErfenTuin ierd aan de Hoofdstraat, kad. ■os. 241,235 en 234, groot 2.01 Are. bjj dhr. Rademaker voor f 6, iaat het voorgaande, kad. Sectie 0 en gedeelte van no. 236, te •ot -j- 1 27 Are. bij mej. Rademaker voor f6,— faast het voorgaande, bad. Sectie 39 en gedeelte van no. 236, te °°t 105 Are. bij dhr. André voor f6.— Per raast het voorgaande, kad. Sectie 38, groot 1.40 Are. jur bjj dhr. Bammens voor f kd. laan de Nieuwstraat, kad. Se"1'6 §38, groot 1.97 Are. iur bij mej. de Wed. Bk. Sf'nBIt f25 per week. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75s daarbuiten f 0.95, Afzonderlijke nummers 5 centx dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Mijnt eiken IMIUt-, IIEISDU- en VRIIOAGiVOtlD. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameherichten 25 Cf. p. t. Bij abonnement speciale prjja, Advertentiën van 1—5 regels f 0.50ieders regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wórdt 2 X berekend* Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. Een verslag te geven van de Litur gische Week te Leuven, acht ik nu niet alleen te laat, maar zelfs overbodig. Immers in de groots Katholieke bladen van Neder land hebben wij, zij het dan somtijds korte, toch degelijke verslagen kunnen lezen van alle voordrachten en van alles, wat op liturgisch gebied verhandeld werd. In een voudige woorden wil ik aan de lezers van dit blad meedeelen, welke mijn indruk is van deze Liturgische Week niet alleen, maar ook van het leven, en wel van het gods dienstig leven in de Abdij der Benedic tijnen van den Keizersberg. Met volle vrijheid meen ik, dat de vol gende verzen van onzen dichtor-vorst Joost van den Vondel, toepasselijk zijn op deze schoone Abdij „Hier bloeit de boom des levens dagh aan [dagh Hier rust de ziel van 't ij dele bejag Hier toont de geest het vleesch zijn dartel heden Hier antwoordt God op zuchten en gebeden Hier wischt hij af de tranen in den nood Hier leeft het hart in troost, hier sterft de [doot Hier geeft u God den voorsmaack van 't [onsterflijck. (Altaergeheimnissen). Hoog boven het gewoel der stad Leuven lag daar de schoone, Romaansche Abdij voor ens, toen wij de Mechelsche straat nog maar Toor de helft waren doorgeloopen. Het eerst ran al trof ons het steil-oprijzend Mariabeeld, dat in zijn groote afmetingen ons toen niet zoo groot voorkwam. Maar ik wil geen volledig verslag geven en daarom zal ik mij beperken. Even wil ik wat aanstippen over de ligging en de omgeving van de Abdij. Hoog boven de stad, zoo zeide ik reeds, ligt het Romaansch-gebouwde Benedictijner klooster, dat daarom Abdij wordt genoemd, omdat een gemijterde abt aan het hoofd der kloosterlingen staat. Op ongeveer 50 Meter boven op den Kei zersberg, ter plaatse waar vroeger het kasteel der Brabantsche hertogen stond, werd zij oog maar 12 jaar geleden gebouwd. Omgeven door een ouden vestingmuur met de schiet gaten er nog in, lijkt het meer op een burcht dan een klooster. Doch van deze gedachte, die zich zoo gemakkelijk aan onzen geest opdringt, atapt men spoedig af. Immers reeds bij het binnentreden ademt alles vreedzaamheid, den echten Benedictijnschen ^Je blijven nog even buiten. Volgt mij in den geest bij mijn eerste wandeling ron dom de Abdij. De ^en van den Keizersberg zijn rijk begroeid met alles, wat voor de paters en broeders noodig is eD wij komen alzoo rondgaande bij het schoone Moeder Gods beeld, dat wij bij onze aankomst reeds zagen. Als bijzonderheid zeg ik erbij, dat deze Abdij „Regina Coeli", aan de Koningin els is toegewijd. Het kolossale beeld *eegt 60000 pond en is 14 Meter hoog. Het kindje Jesus is alleen al 3 Meter groot. Het is bijgevolg niet moeilijk zich een begrip to vormen van het geheel. Verder gaande komen wij aan een put van -J- 50 Meter diepte met een aardige echo. Wat lager liggen de moes- en bloemen tuin, verzorgd door de broeders, en flink verrijst daar achter de ouderwetsche boer derij met smederij, timmermanswerkplaats OQz., waarin door de verschillende broeders wordt gewerkt. Hier kan men vrij in rond dwalen en de broeders gadeslaan in hunnen arbeid, die zeker niet gering is. Alles echter wat in de tuinen en werkplaatsen te zien 18i bier te beschrijven, zou mij te ver voeren. ^Vtj gaan ons nu vooitdurend ophouden ln klooster, want dat is het voornaamste. Schooner dan daarbuiten is de Abdij van innen, niet alleen wat het bouwwerk etreft, maar vooral door de bewoners der ^bdij, welke als 'tware gebouwd schijnt de eeuwigheid. Geen enkele onder u, Q.zers, is onbekend met het werk der Bene- mtijnen op Liturgisch gebied. Met hart ®n ziel beijveren zii zich nm do TTofV»^iï«i- rroV. -1 iandel, Vlissingen. MSTERDAM gevraagd een 111 per maand en verva Ichstr. 41, Amsterdam. m te doen zij zich om de Katholieken gaan in den geest der Moederkerk, die nergens ziah beter uit dan in de handelingen en woorden, waarmede zij de Heilige Geheimen viert. Het mvstisch leven der Kerk is daar tot den hoogsten bloei geraakt, en meer dan elders gevoelt men ddlr, hoe de Liturgie de geheele Koomsthe gemeenschap in innig samenzijn m^.. Stichter der Kerk verbindt. 4ij ijveren in woord en geschrift voor de naleving der Liturgische voorschriften, zij wekken iedereen op tot volkomen mede leven met de Kerk. Doch om ook een ieder te laten putten aan de bron zelve, openen zij ieder jaar een paar weken lang hun gastvrije poorten voor priesters, maar ook en met het minst voor leeken. Dan laten zij one eerst smaken de echte onvervalschte Liturgie der Kerk, dan ook laten zij ons zien, hoe zij volgens de regels van St. Henedictus hunne officiën vieren. Ik had het genot om bij de eigenlijke Liturgische Week te zijn. Tot goed begrip zij het gezegd, dat de eerste Liturgische Week uitsluitend voor den zang is, d.w.z, voor den echten Liturgischen zang, zooals die in Gods Kerk behoort te zijn. Hierover niet verder, want ik ben alleen, zooals ik zeide, gedurende de eigenlijke Liturgische Week in de Abdii geweest. „Haar doel is zuiver onderrichtend", zooals het programma aangeeft, en alles was daarnaar berekend. „De Liturgische Week vervolgt het programma, „behoort een godsdienstig karakter te dragen en dat wel uithoofde der behandelde stof, maar ook wegens de ruime deelname van de leden aan het kloosterleven der monniken: Con- ventinis, Vespers, Completen en Klooster maaltijden." En van dat alles, wat het programma aanduidde, hebben wij veel geleerd en tevens veel genoten. Ofschoon zelf ook leek waren de Litur gische voordrachten voor mij zóó schoon, o begrijpelijk, dat ze mij ook ten zeerste aanspoorden om mede te deelen aan anderen wat ik zeif heb geleerd, maar ifc zal mij er hier niet mede kunnen bezighouden, het ligt buiten mijn opzet. Ook eenige voor- drachten, die voor ons, leeken, wel wat zwaar en lastig te volgen schenen, vielen toch geheel en al in onzen smaak. Immers wat in den grond van de zaak droog was, kreeg door een aangename voordracht zoo- veel kracht en was daardoor zoo gemakkelijk te begrijpen, dat, naar meening, geen priester ja zelfs geen leek kan zeggen, dat dit of dat niet voor hem te begrijpen was. Er werden dan ook besluiten genomen in stilte, soms ook overluid met geestdrift, dat kon men zoo echt merken. Zeer veel hebben wij genoten, niet alleen van de voordrachten over liturgie, maar ook van de voordrachten en schoone uit voeringen van volkszang en orgelspel, die het volk, zij het dan ook indirect, maar toch zeker, terugvoeren tot de goede uit voering van den liturgischen zang. De liturgische zang toch is niet een zang, waarop men moet dansen of marcheeren in de Kerk, zooais men in onze dagen nog maar steeds doet door het zingen van bombastische en dikwijls sentimenteel uit gevoerde mnziekmissen, neen, geachte lezers, Goddank niet. Velen zien dit tegenwoordig wel in, maar hoevelen blijven nog verstokt, Doch, lieve hemel, daar ben ik al weer buiten oe grenzen van mijn terrein, zonder eerst verlof te hebben gevraagd. Neem het mij niet kwalijk, want ik ben nog zoo vol van de zoete klanken der liturgische zangen uit de „Editio Vaticana", Veel heb ik genoten, zeide ik, maar allereerst genoot ik, wanneer ik in de een voudige kapel der monniken de H. Diensten bijwoonde, vooral de Conventmis, de Vespers en de Completen. Wat ik daar voelde, kan ik onmogelijk beschrijven, ik hoop, dat gij allen eenmaal van dien schoonen zang moogt genieten. Zacht steeg iederen dag van het Octaaf van O. L. Vrouw Gebeorte het „Salve bancter Pareus" als een huldegroet aan de Hemelkoningin ten hemel en allen huldigden mee, want de zang is niet voor eenigen, zooals wel eens gemeend wordt, maar voor allen. En dan de verschillende Kyrie's, Glorias en Credo's, dis ik hoorde. Maar it wil niet te lang hier blijven stilstaan, schoon toch het H. Misoffer bovenaan staat m de Kerkelijke liturgie. Nu volgen de Vespers, die men hier in Zeeland, naar ik verneem, niet al te dikwijls hoort en die veelal plaats hebben gemaakt voor onliturgische loven. Veel werd er over en weer over de herinvoering der Vespeis gesproken, wellicht hebt ge de verslagen over de vooidracht van Do.., Paulus Dam man dienaangaande gelezen, maar de slotsom van alles was, dat verreweg de meesten van hun gehechtheid aan het lof werden afgebracht en haakten naar de Vespers.... omdat ze zoo schoon zijn 1 Wij hoorden ze zingen psalm voor psalm, vers voor vers, zóó regelmatig, zóó zoet vloeiend, dat onze harten van een heilige liefde voor de Vespers ontgloeiden. Het bezwaar ook van het niet kunnen volgen der Vespers is tegenwoordig geheel opgelost door het schoone Mis- en Vesper- boek van Desolée. Ik ben er de man niet naar om goede waar aan te prijzen, want een echt Hollandseh spreekwoord zegt „Goede wijn behoeft geen kians". En daarom zij het voldoende, dit schoone boek slechts even hier te noemen. Ten laatste nog de Completen, of wei, om mij zoo maar eens uit te drukken, het avondgebed der monniken. Blij als een dankgebed behoort te zijn, klonk dit gebed der altoos blijde monniken, want altijd heerscht daar blijheid en vrede. Geen wanklank verstoorde die kalmte, maar echte godsgezangen zweefden daar van het priesterkoor de kapel door tot ons, terwijl wij dikwijls, ik moet het eerlijk bekennen, zichtbaar ontroerd waren. Ik meen hiermede genoeg gezegd te hebben over het godsdienstig leven der monniken van St. Benedictus. Ook van hun dagelijksch werk en dagelijksche maaltijden waren wij getuigen. In plechtige stilte worden deze maaltijden gehouden, terwijl een der monniken voorleest, eerst uit den H. Regel en daarna, natuurlijk express voor ons Hollanders en Vlamingen, uit een in 't Hollandseh of Vlaamsch geschreven boek. Onder de maaltijden bedienen de novicen en eenige paters en zorgen, dat het geen der gasten aaD iets ontbreekt. En nu nog het dagelijksch werk der monniken en ik bedoel hier voornamelijk de paters, daar ik over den arbeid der broeders reeds vroeger sprak. Bovenaan staat hun liturgische arbeid. Maar ook velerlei andere takken van kunst en we tenschap worden beoefend, zooals muziek, teeken- en schilderkunst nevens theologie, litteratuur enz. Ook verlaten de monniken dikwijls hun klooster ter assistentie in de een of andere parochie. Maar nu genoeg, want als ik over den arbeid der Benedictijnen zou moeten schrij ven zou ik aan een paar kolommen niet te veel hebben. Mijn indruk van deze liturgische week is alelrgunstigst en met dankbaarheid denk ik nog eens terug aan die schoone voor drachten over liturgie, aan die schoone voordrachten en uitvoeringen van volkszang, waarvan ik het onberekenbaar nut voor don liturgischen zang reeds aanstipte. Hulde dan gebracht aan allen, die tot het slagen van deze liturgische week het hunne hebben bijgedragen, vooral aan de Eerwaarde Paters Benedictijnen Deze liturgische week mag voor ons, bezoekers, geen doode letter blijven, het mag niet het ééne cor in, het andere weer uitgaan. Laten wij dan, even als de Paus bet wil„Alles herstellen in Christus", eerst en oeral de liturgie helpen herstellen in de Heilige Rooincche Kerk En tot slot zou ik de woorden van Dom Paulus Damman O. S. B. tot de mijne willen maken: „Zie de zonne der Litur gische beweging, zij rijst en rijst en drijft verder voort in haren wijden en zaligen loopl Aan het werk dan, vrienden, met kloe ken moed en taaie volharding." God wil het 1 Liturgieus. Goes. Door de 'Koningin, is vrijstelling voo-r een jaar van militiedienst verleend aan F. de Dreu alhier, als kostwinner. Wij verwijzen onze lezers- na,ar de advertentie in dit nummer over het orgel concert met medewerking der altzangeres Tilly Koenen, in de Groote kerk alhier, op 30 September. Door de zorg van het bestuur van het plaatselijk comité voor de Kath. Soc., Actie alhier is onder de Katholieke inge zetenen op ruime schaal verspreid het vliegende blaadje: „Waarom liturgisch bidden?" Middelburg. Sinds een paar weken is het bijna onmogelijk eene wandeling1 dooi de hoofdstraten van onze stad te maken zonder dat men een of meer malen ge stuit is op een. plotseling ontstane sloot, soms droog soms met water gevuld. Ge lukkig zijn het gieen breede slo-o-ten (en. liggen er tal van „vondertjes" over. Wij bedoelen de geulen gegraven voor den -electrischen kabel. Men schiet met den aanleg goed op. Voorzo-over wij ons herinneren ligt thans- een kabel in de Lange- en Korte Noordstraat, Korte Hee rengracht, Molenwater, Koepotortstraat, Molstraat, Dam aan beide zijden van het Dok, de Kdame, de Kade en Lange Delft, Segeerstraat, Gortstraat, B-ur-g, Balans en St. Pieterstraat. Er is dus reeds een re spectabel deel der stad bekabeld. En eere wie eere toekomt. Men dopt alles om zoo spoedig mogelijk putten weer te dempen en de huismoeders te bevrijden van de extra-slikvoetjes. Vlissingen. Benoemd tot 2en matroos op het stoomloodstranspo-rtvaartuig in het 6'de lopdsdistrict J. de Ridder, werkman aan het 'betonning-magazijn idhier. Met ingang van 1 October a.s. is E. Andriessein, thans hulpbode te Wal soorden, benoemd tot brievenbesteller te Vlissingen. Het personeel is met ingang van dien datum voltallig pn za-1 dan uit 24 bestellers bestaan. Niettegenstaande er geen -extratrein meer loopt van Vlissingen naar Middel burg, arriveerden Donderdagmorgen, bui ten „verwachting, nog een 100-tal pleL zierreizigers per prov. boojt pit Breskens. Allen begaven zich langs den Prins Hen- drikweg naar de tram en vertrokken daar mede na,ar Middelburg, JB-ij beschikking van den minister van marine, is met ingang v-an den len October do werkman bij het betomüngs- magazijn alhier J. de Ridder, onder eer vol ontslag als zoodanig benoemd tot 2e matroos pan boord van het stoomlo-ods- transportvaartuig ,voor den alg-e-meenen dienst van het loodswezen in het 6e district. (VI. Crt.) Donderdag werd door het 4o bat. alhier de laatste ba,taljans-mafloeuyre met de lichtingen 1905 en 1906 nabij Valke- nisse gehouden. Na piflooip van deze oefe ning hield de bataljons-commandant, ma joor Weenink, een 'toespraak, waarin hij zijn bijzondere tevredenheid betuigde pyer de Ji°uding van den troep gedurende de zware manoeuvredagen. Met een „leve de Koningin en het vorstelijk huis" ein digde majoor Wieenink, waarna door het geheele bataljon een driewerf „hoera" werd aangeheven. Het fanfarekorps speelde daarop het „Wien Neerlandseh Bloed" en keerde d-e troep in opgewekte stemming naar de kazernes terug. (VI. Crt.) De w-erkman bij de maatschappij „Zeeland" E., wonende op bet Eiland, had het ongeluk bij het lossen vain een wagon hop, hiervan af tei vallen, waar door hij zich zoodanig bez,eerde, da,t ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Programma van het laatst© concert aan het strand, op Zondag 22 Sept. a. s., 's namiddags half 4, do-o-r de Harmonie „St. Caecilia": 1. Blaze away, Marc-he, A. Holzmann; 2. Ouverture du Alas,que de fe-r d'Auber, F. Al-orgue; 3. Euterpe, Fantaisie, P. N. Labo-Ie; 4. Zuiderzee Valse, W. J. Paans; 5. Souvenir d'Anvers, Pas redo-ublé, Doublevé; 6. La Ruche, Ouverture Fantastique, Aug. Tack; 7. Fan taisie sur l'Op-, Rom-e-oi et Juliette, Bellini; 8. Potpourri Populaire No. 10, G. Renaud; 9. Finale. Zierikzee. Op de Staafebegr-ooling voor 1913 komt een bedrag voor va,n f 19475 als maximum-subsidie aan Brainisse-, in do kosten van de herstelling van de bij den stormvloed van 30 September op 1 October 1911 aan de havenwerken gele den schade. Op de begrooting is bij hoofdstuk IV een post van f 7800 uitgetrokken om een motorboot te kupnen aanschaffen, voor het politietoezicht op de Zeeuwsche stroomen. Alet ingang van 1 Januari wordt de rente-standaard der Nutsspaarbank van 3,6 op 3 pet. teruggebracht. Hoedekenskerke. De voor de landbouw- vereeniging „Onderlinge Hulp" alhier ge leverde superphosphaat bleek, na onder zoek door het rijkslandb-onwproefstation te Goes, 13,5 pet. gehalte aan phospjho-r- zuur, oplosbaar in water te bevatten. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 21 Sopt '12: Zwakke tot matigen, noordoostelijken tot oostelijken wind. Licht bewolkte lucht. Droog weer. Weinig verandering van tem peratuur. Kans op nachtvorst. Bij eene garantie vail 14 pet. in water oplosbaar phosphorzuur is volgens de lal- gemeene .handelsv-oo-rwaa-rden aan de ga rantie voldaan. lerseke. De collecte door „Volksweer baarheid" .alhier aan de huizen gehou den voor de noodlijdende bevolking der West-Indische eilanden bracht op de som van f 101.535, Heinkenszand. Sterfte. Van Zaterdag tot Woensdag j.l. stierven vier ingezeten nen van 82, 75, 66 en 55 jaren. Op een bevolking van ruim 1700 zielen is dit e-en vrij hoog sterftecijfer. Domburg. Tot ontvanger der directe be lastingen alhier is benoemd dhr. K. Hout man te Bédel. IJzendijke. In de plaats van dhr. Do-e- dens is hier tot ontvanger der directe belastingen benoemd dhr. P. N. van Re- mortel, thans te St. Pi-eter. Boschkapelle. Door den Z.-eerw. heer Pastoor is voor de leden der H. Familie eene soort van ziekteverzekering opge richt, wier bepalingen onder verschillen de opzichten zeer nuttig zullén werken. Door den hoogen waterstand is bij verscheidene ingezetenen het water in de regenbakken „omgegaan", dat is, het heeft een eenigszins zilt-en smaak gekre gen, -en is voor de wasch, onbruikbaar geworden. Bij buitengewonen regenval hebben deze menschen dus gebrek aan goed re genwater. Stoppeldijk. Bij den arbeider J. II. werd Donderdagmorgen een zwaar vet varken dood in de kooi gevonden; 's avonds te voren was het nog volkomen gezond. Eenige dagen te voren was er door -een slager nog f 110 voor gebod-en. Hoewel het beest is verzekerd, lijdt de man -er toch veel schade door. Oostburg. Dthr. L. de Doelder, maré chaussee alhier, behaalde het politie- diploma met aan-teelcening. Door de afdeeling Oostburg van de Z. L. Al. zal dezen winter -een land- bouwcursus, een leergang in boekhouden en -een cursus in paardenkennis gegeven worden. Eede. Naar w-e vernemen zal binnen kort de veelbesproken hoeve, met gebou wen, -erf, boomgaard, bouwland -en wei land, -groot omstreeks 50 gemeten -en be woond door dhr. Ch. Blondeel, weer on der Jd-en Jiamer gebracht worden en dat wel krachtens artikel 1223 B. W. Onze lezers zullen zich nog wel her inneren, wat indertijd oyer deze „hoeve" geschreven is. Aardenburg. Voor de afdeeling geschil len van bestuur van den raad van State is Woensdag j.l. behandeld bet geschil over de inrichting van het Wieeshuis al hier, waarin optraden de raad van alhier, het R.-K. kerkbestuur, de kerkeraad der Ned. H-erv. kérk en de Do-o-psgez. ge meente, het bestuur van het W-eeshuis en dhr. Wijffels alhier. De raad had n.l. besloten voortaan tot bestuursleden van het AVeeshuis te benoemen een gelijk aan tal Roomsch-Katholieken, Ned. Hervorm den -en één lid der Doopsgezinde ge meente. De koninklijke beslissing volgt later. Nieuw-Namen. Het 2-jarig kind vain F. B. alhier viel bij het huis in een mod derpoel. Toen men het er uithaalde, wals het reeds te laat, want de spoedig ont boden geneesheer kon niets anders dan den dood cons-tateeren, (Z.) Koewacht. Deze week is hier hét nieuwe kerkhof op Niederlandsch grondgebied in gebruik genomen. De eerste, die op het Nederlandsche kerkjho-f begraven werd was een Belg. Alen meldt uit Den Haag Naar aanleiding van het bericht da,t het legerbestuur door de arme ouders te Domburg vau den bij Vossegat verdron-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1