KERKNIEUWS. O N D E R WIJ S. zedeloosheid van den 20sten Mei 1911 "Stbl." 130". Tot de uitgave van dit boekdeeltje, door J. B. bewerkt, werd besloten op de alge- rneene vergadering van directeurs voor jongelingen- en mannenafdeelingen en van de bestuursleden van deze laatste, gehouden te Nijmegen op 11 October 1911. Op deze vergadering werd door mr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer, een lezing gehouden over de nieuwe wet, op welke lezing als basis dit boekje is gebouwd. Het bevat een populaire uiteenzetting van het doel der wet, aan de hand der verschillende artikelen, wier inhoud vrij uitvoerig wordt verklaard. Meerdere aanhangsels zijn aan de vier hoofdstukken, waarin deze materie op uiterst heldere en zaakkundige wijze behan deld wordt, toegevoegd o.a. de volledige tekst der wet alsmede een parallel overzicht der artikelen voor en na de herziening van 1911. In den strijd tegen de zedeloosheid zal deze uitgave ongetwijfeld goede diensten bewijzen kunnen. Aan het hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd" mag daarvoor een woord van hulde niet worden onthouden. „Maasbode". Wij sluiten ons bij deze hulde gaarne aan en wenschen verder de wakkere uit geversfirma „Futura" toe, dat een enorm debiet moge beantwoorden aan de verwach tingen, welke zij zich bij deze zoo actueele uitgave stelde. Apologetische Vereen. „Petrus Canisius". Gedurende den herfst en den winter plaatst de Apologetische Vereeniging in vele niet-katholieke bladen deze advertentie: Niet-Katholieke Landgenooten Wie Uwer kostelooze inlichtingen wenscht omtrent de leer en de ge bruiken der katholieke Kerk, wordt beleefd verzocht zich schriftelijk te wenden tot den secretaris der Apolo getische Vereeniging Seminaire Rij- senburg, Driebergen. Naar aanleiding dezer advertentie ont ving het bestuur van „Petrus Canisius" in Februari 1911 „ter ondersteuning van het goede doel" duizend guldon. „Moge" aldus de onbekende weldoener, deze bij drage aan onze geloofsgenooten eene aan sporing zjjn ook iets af te zonderen tot steuning van het belangrijke werk, dat uwe vereeniging op zich heeft genomen en aan uwe vereeniging zelve den moed geven op den ingeslagen weg te blijven voortgaan, een en ander tot welzijn van onze niet-katholieke medebroeders en tot bekeering van ons di u-baar vaderland". Deze ede e gever zal zeker met vreugde vernemen, dat bjj het bestuur van „Petrus Canisius" wederom een gift van f 1000 is ingekomen. Nachtarbeid bakkers. Het nationale comité voor afschaffing van nachtarbeid in het bakkersbedrijf heeft in zjjn Woensdag te Amsterdam gehouden vergade ring breedvoerig besproken, welke houding het comité thans na de verwerping van het wetsontwerp van minister Talma heeft aan te nemen. Men was algemeen van oordeel, dat er geen enkele reden bestond, om het standpunt, dat reeds zooveel jaren was ingenomen, te wijzigen. Het comité bleef dus bij zjjn standpunt afschaffing van den nachtarbeid voor patroon en gezel, zonder gelegenheid te scheppen tot invoering van het drieploegenstelsel. Geboorte en sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterften naar den leeftjjd en de oorzaken van den dood in Nederland over Juni 1912, opgenomen in een bjj voegsel der „Staats courant" van 6 Aug. no. 182, is het volgende ontleend Aantal inwoners op 1 Juni 1912 6.048.265, geborenen 13.294 of 26,82 op de 1000 inwoners per jaar; overleden zonder leven loos aangegevenen 5527aantal overledenen zonder levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 11,15. Overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 1282, 14 jaren 522, 5—13 jaren 221, 14—19 jaren 184, 20—29 jaren 273, 3039 jaren 298, 4049 jaren 295, 5064 jaren 766, 6579 jaren 1380, 80 jaren en daarboven 592, onbekend 7. Goes. Wjj vestigen de aandacht onzer Goesche lezers op de advertentie voorko mende in dit nummer, waarbjj wordt bekend gemaakt, dat er gelegenheid bestaat zich als werkend lid bjj onze gunstig bekende orkestvereeniging „De Symphonie" aan te sluiten. Moge deze bekendmaking niet te vergeefsch zjjn en de ijverige en bekwame directeur, de heer Mannhardt, er in slagen goede krachten voor zjjn gezelschap te vinden. Bij gunstig weder zal de harmonie „EuphoniS» a.s. Zondagavond een volks concert geven in den tuin der sociëteit V. O. V. alhier. De heer A. Botbijl, in dienst bij de Maatschappij Van Gend Loos alhier, hoopt op Maandag a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bjj deze maatschappij in dienst trad. Gisteren (Donderdag) voormiddag hield de Militieraad alhier ten stadhuize zitting, ter herkeuring van een 14-tal lotelingen uit Goes en omliggende ge meenten. an Goes hadden zich 3 personen aangemeld, die wederom allen geschikt werden verklaard. De familie v. H. alhier, kwam Woens dagavond tot de ontdekking dat haar zoontje van ongeveer 8 jaar zoek was. Overal werd gezocht, maar nergens was het knaapje te vinden. Nu wilde het geval dat juist dien avond een troep zigeuners deze gemeente gepasseerd was, hetgeen hun ongerustheid natuurlijk nog vergrootte Den geheelen nacht door were in alle rich tingen gezocht, totdat men het ventje s morgens om half 6 vond achter een schuur van dhr. De W. waar hij lag te slapen. Woensdagavond was de rjjks- en gemeentepolitie alhier druk in de weer, wijl bericht was gekomen van de aan komst van een troep zigeuners. De politie van s Heer Arendskerke begeleidde de zigeuners tot dicht bij onze stad, waarop ze door de Goesche politie en de rijkspolitie werden overgenomen. Ze gingen door in de richting Kloetinge. Nader meldt men ons, dat de Zigeuners via Rilland-Bath naar Noord-Brabant zjjn vertrokken. Middelburg. Het was Donderdag bjjzonder druk in de stad. Reeds de trein van 9 uur was zoo vol, dat velen in de goederenwagens vervoerd werden. j De Prov. stoomboot uit Breskens bracht 's morgens 312 passagiers aan, welke allen per extra-trein om 11.05 naar hier werden vervoerd. Te laat voor dezen trein arriveerde nog het stoomschip „Walcheren" en de „Ondine", eveneens met ruim 250 reizigers dezen vertrokken per aansluitenden trein naar hier. En voorts bracht de boot uit Neuzen nog ruim 150 passagiers, die per aansluitende tram naar hier kwamen. (M. Ct.) Nu wijlen de heer D. Jeras heeft aan deze gemeente f 10.000 vermaakt ten be hoeve van de restauratie van het stadhuis. (M. Ct.) De jaarljjksche algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Schil- derspatroons zal op 28 en Augustus te Middelburg worden gehouden. Benoemd tot rjjksklerk 3e klasse en tjjdelijk werkzaam gesteld te Schiedam ten kantore der invoerrechten en accjjnzen de heer J. H. v. d. Putte, thans particulier klerk ten kantore alhier. (M Ct.) Met den bouw van het nieuwe post en telegraafkantoor, waarvan het grond-en fundamentwerk maanden heeft gekost, is men de laatste weken boven den grond gekomen en als de meestal hermetisch gesloten deuren in de schutting de nieuws gierige oogen der voorbijgangers het in kijken niet beletten is het goed mogelijk vooral aan de voorkant de indeeling te onderscheiden. Wat men ziet toont aan dat Zeeland's hoofdstad een haar waardig post en telegraafkantoor zal krijgen. Plan 1913. Voor de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, woningen, meubelen, volks- kunst, gebruiken enz., georganiseeru door de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg, als rechtspersoon erkend bij Kon. besluit van 10 Augustus 1892 no. 26, hebben zitting genomen in het Eere-eomité de heeren mr. H. J, Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland, te Middelburg, J. H. Blum, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Aagtekerke, jhr. ™r- E- A. O. de Casembroot, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en eerelid van V.1), te Middelburg, jhr. M. van den Brandeler, burgemeester van en te Mid delburg, W. Hioolen, Notaris en eerelid van V. V., te Middelburg. In het uitvoerend comité de heeren H. B. den Bouwmeester, lid der Prov. Staten van Zeeland, Voorzitter van den polder Walcheren en Wethouder van Middelburg, Voorzitter van V. V., Jacq. Frank, koopman, ondervoorzitter van V. V., H. J. G. Hartman, hoofdcommies ter Prov. Griffie van Zeeland, Eerste secretaris van V. V., A. Th. A. Wagtho, Particulier, tweede secretaris van V. V., J. Appel, Collecteur der Staatsloterij, penningmeester van V., E. M. Alberts, directeur hout handel, bestuurslid van V. V., A. W. Berdenis van Berlekom, Afdeelingsconsul van den A. N. W. B., idem, jhr. P. J. Boogaert, lid van den gemeenteraad van Middelburg, idem, C. W. D'Huy, boek binder, idem, C. M. Ghijsen, directeur houthandel, idem, E. W. Hendrikse, bankier, idem, mr. H P. Lantsheer, burgemeester van Arnemuiden, idem, Th. H. de Meester, directeur van de stoomvaartmaatschappij Zeeland, idem, dr. H. J. van Nederveen, Rijks veearts, idem, mr. G. J. Sprenger, benoemd agent van de Nederlandsche Bank, idem, L. K. van der Harst J.Jz., Apothe ker, voorzitter van de vereen. Uit het Volk--Voor het Volk, te Middelburg, P. W. M. Hoegen van floogelande, Bankier, voorzitter van de vereeniging Handelsbe langen, te Middelburg, W. P. J. van der Sluis, winkelier, voorzitter van de ver eeniging Middelburg Vooruit, te Middel burg, L. J. van Voorthujjsen, lid van de ovinciale Staten van Zeeland en burge meester van Domburg, voorzitter van JNehalennia, te Domburg. :>J- VI een verkorting van „Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer.» En hebbes zich beschikbaar gesteld als correspondeerende leden de heeren W. G. Beker Jr., voorzitter van de vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer in Walcheren te Vlissingen, P. G. Labrijn, voorzitter van de vereeniging tot bevordering van de belangen der bad plaats Domburg, te Domburg, H. M. Kesteloo, secretaris van de gemeenten Domburg en Aagtekerke, te Domburg, h. P Polderdijk, te Nieuw- en St. Joosland, J B de Beaufort, Burgemeester van en te Goes, L van Bruggen, Directeur der Hoogere Burgerschool en A: chivans, te Goes, J. de Kruijter, adjunct-archivaris, te Goes, H. A. Hanken, directeur van den Wilhelminapolder, te Wilhelminadorp, I. Wabeke, Burgemeester van Wemeldinge, J. Linnenberg, aannemer, te Wemeldinge, J G P Timans, burgemeester van en te 's Heerenhoek, D. Mulder, burgemeester van Nisse, Driewegen en Ovezande, te Ovezande, J. Sinke, burgemeester van en te Ierseke, A. G. C. Danckaerts, burge meester van te en Kortgene, E. J. Gek derman, Voorzitter van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Schouwen en Duiveland, te Zierikzee, jhr R. R. L. de Muralt, Ingenieur van het waterschap Schouwen, te Zierikzee, M. Griep, Secretaris van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Burgh en Haamstede, te Burgh, L Nilant, voorzitter van de vereeniging „Renesse vooruit te Renesse, J. C. van der Have, burgemeester van en teOoster- land, D. van de Velde, notaris, te 1 holen, Jhr J van Vredenburgh, grondeigenaar, te Tholen, J. Wagtho, rentmeester van het Kroondomein, te Tholen, H. G. Ham nacher, lid der Prov. Staten van Zeeland en notaris, te Groede, D H. van Zuijen, burgemeester van en te Breskens, H. S. Gratama, bur gemeester van Oostburg, JE. Boogaard, burgemeester van en te Sluis, J. Huizinga, burgemeester van en te Neuzen, K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse en rentmeester van het Kroondomein, te Kloosttrzande, Jos. 1. A. M. van Waesberghe, bankier, te Hulst, D. F. Vercauteren, burgemeester van en te Glinge, J. A. Frederiks, bouwkundige, te 's Gravenhage. Vlissingen. De torpedobootjager Bulhond, onder bevel van den luit ter zee lekl.h. van Wageningen, vertrok Donderdag van hier naar Nieuwediep, teneinde aldaar verder voor den Indischen dienst te worden uit gerust. De Nederl. torpedobooten G 7 en 8 zjjn Donderdag alhier aan de Houtkade aangekomen. Na belangrijke reparatiën en voor- zieningen aan stoomketels en stoomwerk tuigen te hebben ondergaan, die werden uitgevoerd door de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" alhier,werd Woensdag door H. M. Pantserschip Koningi n Regentes - op de Noordzee de proeftocht gehouden, welke uitstekend is geslaagd, daar ruim schoots aan de gestelde eischen werd voldaan. Het maximum aantal I P. K. verkregen was 7500, terwijl het contract 6300 eischte. Gemiddeld werd in 4 uur vollekracht proef 6600 I. P. K. behaald. „VI. Grt. Zierikzee, 7 Augustus. Te half acht ver gaderde de Mariavereeniging in het Hatro naatsgebouw. Nadat de vergadering met christelijken groet was geopend, werd behandeld het eenig agenda-punt, de Beschrijvingsbrief voor de 4e Jaarvergadering van den Maria-Bond, welke te 's Gravenhage op 27 Augustus wordt gehouden. Bepaald werd, dat de dames A. li. Jonkmans, H. M. Wisse en Th. Kohschulte de afdeeling Zierikzee zullen vertegen woordigen. Van de bespreking van den Beschnj vings- brief zij vermeld, dat besloten werd voor de vacatures in het Hoofdbestuur te stemmen op de dames Bronsveld—Vitringa en ten Brink. Met betrekking tot de medewerking voor het Dr. Ariëns-fonds was men van gevoelen, dat het voorstel Enschedé: „Elke M. V. storte jaarlijks f 1", het gemakkelijkst in de practijk zou zijn uit toe voeren. Meer inzonderheid werd besproken het voorstel Zierikzee, om te komen tot een betere controle van alcoholvrije dranken. Hoewel men zich kan vereenigen met het prae-advies van het Hoofdbestuur, dat zoo iets meer ligt op den weg van Sobrietas met Rijkswetgeving tot grondslag, meende men toch, dat het zeer goed mogelijk zou zijn, indien Sobriëtas de gelegenheid open stelde aan fabrikanten om hun alcoholvrije dranken te doen onderzoeken. Als dit onderzoek gunstig uitvalt, zou op eenigerlei wijze hiervan een bewijs kunnen worden gegeven. De aandacht der aanwezigen werd nog gevestigd op het gevaar van alcoholhoudend suikergoed en tot waakzaamheid in deze aangespoord. Hierna werd de vergadering gesloten. Woensdagavond half 9 vergaderden de beide katholieke Drankbestrijdersver- tenigingen hier ter stede. Na het uitspreken van den christelijken groet en het welkom aan de aanwezigen, herinnerde de voorzitter eraan, dat onze vergadering staat in het teeken van het Biercongres, er op wij ende, dat het belang van dit congres reeds blijkt uit de talrijke hooggeplaatste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, die óf persoonlijk óf door ver tegenwoordigers blijk gaven van hun instem ming met den strijd tegen het Limburgsche bieralcoholisme. Vervolgens besprak men de vraag of er in onze plaats aanleiding kan zijn tot een soortgelijke actie als in Limburg. Erken nende, dat het biermisbruik hier niet de afmetingen heeft aangenomen zooals in het Zuiden, meende spr. dat eenige meerdere activiteit niet overbodig is. Wil men het drankmisbruik (met wortel en al uitroeien, dan is het noodig, dat alcoholisten ook het bier laten staan en om hen hierin te helpen is even noodig het voorbeeld van anderen. Geheel onthouding dus voor een grooter of kleiner aantal. Uit de verschillende mededeelingen bleek, dat het ledental van de Mariavereeniging was vermeerderd met een lid en een adspirant-lid. Het Kruisverband vermeer derde met een lid geheel-onthouder en een Paulist De nieuwe leden werden met een woord van welkom; geïnstalleerd. De voorzitter hoopte met recht, dat zij een versterking van onze gelederen mochten zijn. Na enkele huishoudelijke mededeelingen kwam te sprake het Maria Congres en de te dier gelegenheid te houden vergadering, waarin pater Hase als spreker optreedt. Een der leden zal ons Kruisverbond in Maastricht vertegenwoordigen Daar door het aftreden van den penning meester er een vacature in het bestuur was, had stemming plaats voor een nieuw lid. Nadat bij de eerste vrije stemming niemand de vereischte meerderheid had verkregen, werd bij tweede stemming de meerderheid der stemmen uitgebracht op den heer H. Koevoets, die bereid bleek de benoeming te aanvaarden. Hem werd dank betuigd voor zijn bereidwilligheid, evenzoo aan het stembureau, dhrn. Schoenmakers en Van Nieuwland. De Reizende Tentoonstelling gaf aan leiding tot een uitvoeiige discussie. Daar men omtrent enkele „Aanhangsels" der tentoonstelling tot geen overeenstemming kon komen, werd aan het bestuur de opdracht gegeven de verschillende voorstellen te over wegen en dan naar bevind van zaken te handelen. Inmiddels was het reeds laat geworden, zoodat de lezing en rondvraag tot een volgende maal moesten uitgesteld worden. Met christelijken groet werd de vergadering gesloten. De heer M. de Oude van Noordwelle is aangesteld als agent van politie alhier. 's Heerenhoek. Een zekere W. uit Hein- kenszand had vanmiddag bij het haver maaien het ongeluk zich den pink tot op het been met den sikkel af te snijden. Dr. Hooiweg van Heinkenszand legde een verband. Misschien zal de verwonde dit lichaams deel moeten missen. Rilland. In de op 8 Augustus jl. alhier gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder werd de rekening over het dienstjaar 1911/12 voorloopig vastgesteld aan ontvangsten op f 12036 695 en aan uitgaven op f 15967.05, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen f 3930.356, waarin door het rijk f 2918 en door de provincie f 1459 of te zamen f4377 is bijgedragen. Het te veel of f446.646 bijgedragene zal in de rekening over het dienstjaar 1912/13 worden verantwoord als goed slot over 1911/12. Koewacht. Door een paar ingezetenen was bjj Ged. Staten bezwaar aangeteekend tegen het besluit van B en W. dezer gemeente, waarbjj goedkeuring werd ver leend tot gebruik van het nieuwe kerkhof op Nederlandsch grondgebied. Adressanten meenden, dat het nieuwe kerkhof te dicht bij de kom der gemeente lag. Ged. Staten hebben bericht gezonden, dat er bij hen geen termen bestaan om zich tegen liet besluit van B. en W. te verzettenwijl het nieuwe kerkhof meer dan 50 M. van de kom verwijderd is. Woensdag was het feest op het dorp De echtgenoote Jan van Acker en Melauie Coone mochten, omringd door kinderen en kleinkinderen, hun gouden huwelijksfeest vieren. Er was in de buurt eeu commissie gevormd, die zich beijverd had om de oudjes een onvergetelijken dag te bezorgen 's Morgens om 9 uur werden zij door de Commissie afgehaald en met hunne familie naar de kerk geleid; waar de ZeerEerw. heer pastoor eene plechtige H. Mis van dankbaarheid opdroeg. Bij het uitgaan van de kerk werd het gouden echtpaar door een meisje toegesproken en een bloemtuil aangeboden. Om 4 uur bracht de fanfare Maatschappij „De Eendracht' den oudjes eene serenade waarbij het woord gevoerd werd door den heer A. Magherman. De commissie, ook tegenwoordig, bood het gouden echtpaar prachtige geschenken aan. Van alle huizen wapperde de vlag en voor de woning was een prachtige eereboog opgericht. St. Jansteen. Maandagavond werd door de douanen bekeurd zekere A. B., welke eenige Kilogrammen suiker trachtte binnen te smokkelen. De suiker werd in beslag genomen en proces-verbaal daarvan onge maakt. Toen de brievengaarder A. Boddaert Zondagavond van het festival te Graauw per fiets huiswaarts keerde, kwam hjj in botsing met een onbekende fietser, welke van tegenovergestelde richting kwam. Beiden tuimelden omver en kwamen met hun gezicht op de straatsteenen terecht, waardoor het gelaat van B. erg gekwetst werd. Bovendien waren beide machines door de botsing geheel in het ongereede Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot aan den avond van 10 Aug.T2: Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tol zuidoostelijken wind. Half tot zwaar bewolkte lucht. Waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Iets warmer. Besmettelijke ziekten. Volgens de opgave in de „Staatscrt." van 8 Aug. bedroeg het aantal gevallen vaH besmettelijke ziekten, ter kencie ge komen van den centrales gezondheidsraad over de laatst afgeloopen weekin Zeeland te Vlissingen 1 geval van roodvonk, te Goes 2 gevallen en te Mid delburg, Nieuwerkerk en Zierikzee ieder 1 geval van diphteritis. Door Ged. Staten is aan den lid-werkman van den Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) te Middelburg, den beer V, Janssens, eervol ontslag verleend. Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek op Zuid-Beveland. Op initiatief en onder leiding van den heer J. A. van Heel vergaderden Dinsdag 6 Augustus te Goes eenige belanghebbenden en belangstellenden uit verschillende deelen onzer provincie om de totstandkoming eener beetwortelsuikerfabriek nader onder de oogen te zien. Geconstateerd werd, na vertrouwbare inlichtingen, dat liet aantal opgegeven aan- deelen voldoende is om tot ernstige plannen te kunnen overgaan Dienten gevolge werd een comité gevormd, waarin naast de heeren Van Heel, W. Kakebeeke en Hanken, die reeds ver schillende voorbereidende maatregelen tot dusverre hebben getroffen, zitting zullen nemen de heerenJac. Welleman, Krab- bendijke, J. Blok, Rilland, D. van den Dries, 's Heerenhoek, L. Goense, Ovezande, X, de Kater, Wolfertsdijk, S. de Regt, dijk, J. L. Groenewege, St. C. W. Snijder, Oud-Vossemeer, C. N.- en St. Joosland en M. J. Mol te Nieuwerkerk (Schouwen). Dit comité zal nu in de eerste ernstig onder de oogen zien de plaats van vestiging der fabriek, Hiervan hangt voor een belangrijk deel het al of niet slagen af en de moeilijk heden, op Zuid-Beveland daaraan verbonden, zijn niet gering, omdat met vele omstan digheden moet worden rekening gehouden. Toch wordt vooralsnog een en ander geen beletsel geacht om binnen niet al te langen tijd te kunnen zeggende coöperatieve beetwortelsuikerfabriek op Zuid-Beveland komt er, te meer daar van de zjjde der „Waterleiding" is te kennen gegeven voer dit doel steeds voldoende water beschikbaar te hebben. Kalender der week. Van 11 to-t 18 Augustus 1912. Zondag 11 Aug.(lie Zondag na Pink steren.), 11. Antopius, Maria Zaccaria, Be lijder (zie ojp 5 Juli lil. 1275). Gedach tenis en laatste Evangelie van den Zon dag (bl. 902). Dertde gebed van het oc taaf van Sl. Laurentius (bl. 1332). Vier de gebed van de H.H. Tiburtius en Sri- sauna, Martelaars (bl. 1335). Voor Goes: Elfde Zondag na Pinkste ren (bl. 902). Gedachtenis van de H. Martha (zie op 29 Juli hl. 1307), van het .octaaf (bl. 1332) en van de HU Tuburtius en Susanna, Martelaars (bl. 1335). De gebeden na de H. Mis 1)1. 1-i'. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater bl. 69; na de Hoogmis gebed voor de Koningin hl. 122. Vespers: van den H. Antonius Zac caria; van af het Kapittel van het feest van morgen. Maandag 12 ,Aug.11. ('lam, MaigJ (1335). Gedachtenis van liet octaa-f (w 1332). Dinsdag 13 Aug.11. Bonavenlura, Bis schop. Belijder en Kerkleer aar (zie "i 14 Juli hl. 1287). Gedachtenis van W octaaf (bl. 1332), van den H. Wigbertus (bl. 117*) en van de H.H. HippolytK en ('assianus, Martelaars (1)1. 1336). Voor Goes: II. Anlonius. Maria, Zaw' ria, Belijder (zie op 5 Juli bl. 1275). Gedachtenis van het octaaf (hl. 1332), van den H. Wigbertus (bl. 117*) en van1» 11.11. Hippolytus en Cassianus, Martel®15 (bl. 1336). Woensdag 14 Aug.: Mis van de V' gilie van 1). L. Vr. Hemelvaart (hl. 133'/ Geen Glorie en goen Credo. Gedacht**' van het octaaf (bl. 1332) en van 8# H. Eusebius (bl. 1337). Voor .Goes: H. Bonaventura, BisscMj Belijder en Kerkleeraar (zie o-p ld *Jf bl. 1287). Gedachtenis van het oetaat - 1332), van de Vigilie (bl. 1337) en P* den II. Eusebius (bl. 1337). Donderdag 15 Aug.Feest van 0. Vr. Hemelvaart (bl. 1339). Vrijdag 16 Aug.II. Hyanciuthus, B* der (bl. 1343). Gedachtenis van het taai van O. L. Vr. (bl. 1339) en van d«' II. Laurentius (bl. 1332). Zaterdag 17 Aug.Octaaf van de" Laurentius, Martelaar (bl. 1344). Ge-t* tenis van liet octaaf van O. L. »ï- li 1339). Deride gebed voorgeschreven^': den Paus (bl. 102). Naar Kevelaar. Door de onvermoeide zorgen der ikheid van Zeeland is op aanhd andringen van zeer vele Kathc] dodelijk de Zeeuwsche Processie IJevelaar tot stand gekomen. Zeelanl jich dan ten slotte verheugen, ovi jigen bedevaart. Wat voorheen onm. Keen, is gebleken mogelijk te zijd bet aan deelname niet zal ont breker Onder de meest bezochte bed< «laatsen in Duitschland onderscheic ,et heiligdom van Maria te Ke| letwelk zich ongetwijfeld kan deen Js geschiedkundige herinnering aal redienst der Moeder Gods in de Ge» iche landen. Reeds vele jaren hecj -eheimzinnige kracht ook NedeJ atholieken aangetrokken, om Mal .evelaar op bijzondere wijze te veJ aar onze goede Moeder hare welda -unsten liefdevol uitdeelt onder haj rders. Het houden van bedevaarten vind jn de Kath. Kerk in alle tijden anden, vooral naar de heiligdomme Maria Rechtzinnig ondernomen rust de zegen des Hemels! De groote t| Ier geloovigen strekt tot verheerlijkii &od, wekt krachtig op tot godsvru< haakt de banden der christenen likaiider heebtiger en inniger, dicj ónderen zijn van één huisgezin. De Kerkvergadering van Trente Jaarom hare hooge goedkeuring aan paarten, die volgens den geest der| ;eschieden. Zou Maria niet genegen zijn het sl bed te aanhooren der ruenigv lgrims, die hare hulp komen vragi Hoe indrukwekkend zulk een bedel jet gewemel der godvruchtige peil lie in lange rijen en met ontrolde ba' lorttrekken onder het zingen vaD - izangen. Kinderen in het wit g ragen blanke leliën, geurige bloetm seurige vaantjes enz. Ieder oud-pelgrim, die dit leest, d [zich vol geestdrift, wanneer hij terug san een bedevaart naar Kevelaar, w [olke heerlijke dagen in heilige gods leeft doorgebracht, waarvan hij geel pesterkt heenging. Op dan naar Kevelaar. Een jelegenheid wordt geschonken doj jprichting eener nieuwe processie. Ja, Zeeland mag er groot op gaai igen processie te bezitten naar dat grol ieiiigdom der nooit volprezen Moeder-J te Kevelaar. Dat Zeeland zijn godsvrucht voor bone door in greot aantal zich luiten bij de processie, die binnen reken zal vertrekken, als een bulc an Maria, waardoor teven wordt ge let bewijs van den godsdienstzin, iserscht aan de Zeeuwsche Stroonol ouderlijke liefde voor onze H. Moei Christia: In het Woensdag te Tilburg gebl rovinciaal kapittel van de Eerw. 1 Japucijnen zijn gekozen tot provinci| 'oogeerw. pater Stanislaus en tot defin Zeereerw. paters Libertus, I Elfonsus en Gaudentius. „Maasboi Maria-Gongres. Daar het bij den te verwachten toi ran deelnemers aan het Maria-Uong; «dere geloovigen te vreezen is, da pldeende in de behoefte dier menig lunueu worden voorzien, staat jrehmanns krachtens Pauselijke Vol ■au allen, die op Vrijdag 16 August! Maastricht of in een der onmidc araan grenzende parochies vertoeve dien dag bij alle maaltijden vl) 'ijzen te gebruiken. Het gebruik van vleesch en vis nzelfden maaltijd is op dien dag ®t verboden. 'gr. vermaant tevens de geloovigc pgen in ingetogenheid en vroomheic brengen, en te zorgen dat rechti «ugde, vooral bij de kinderen, nie prde in buitensporigheden. Het nut onzer Pensionaten. i De (lib.) „Middelburgsche Courant, in een nabetrachting over de Oostbui Huiavlijttentoonstelling het volgende| „Opmerking verdient dat j I Roomsche meisjes met de eerste I zen voor handwerken zijn gaan stil I dank zij de opleiding aandepenl I ten, waar ze behalve goede maj en vele andere zaken, rjjgen »- werken." Naar het „Centrum mededeelt, bl er plannen tot de stichting van een kif en een Roomsch Katholieke dagschoo ue zusters Urselinnen van Weltevret Blfwec. woru JKeQ in nuttige en fraaie dagschoq uen van 1 waaraan tevens zal verbl XWeekHr.h„„i die voor zustei] De gewone orde .dier II. Mis, die ren dag terugkeert, begint op bl. 71, cue naar Batavia vertrekk- daar geplaatst te worden aan de R voor meisjes. islaagd voor de acte Engelsch i 'j- P. M. Taat te Vlissingen en acte Franssh l.o. mej. S. Willem» guwdorp. Nog 18 geslaagd voor de acte Fn w. O. mej. H. de Ligt te Middelbu Fransch 1. o. H. H. Blondi iostburg

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 2