tie Lee. Rona goes. luwhoevc Cacao t Vcrkoopini^ $0. 85 Zaterdag 20 Juli 1912. Achtste Jaargang. DE VOLKSDRANK JDe beste voor den prijs 22 Juli 1912, ir verkoopen: /olkfe Bijenkasten .houten Boogkorven 23 Juli 1912. al verkoopen: lene flinke f35.100.— OUWLAND, f 16325.—. in controleeren. j. koopman. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit immer bestaat i 8 Wafelen. VAN HOÜTEN'S bij uitnemendheid. 1 Kg. f 1.50 - 0.80 I. w. veervoort il op ar, in de herberg bij dh Lange Weegje te «Wa- J. STEUN: PRge, luine Boonen, 3 per- Jtppels (Eigenheimers jen 1 perceel Beeste- in den Ou Jen floonder- Iie Hoedekenskerke. |r L. STEUN: icerne Klaver 2e en hem bewoonde hoefje te Ir C. POORTVLIET, (ceel HAVEB, Hoedekenskerke tegen de ob Rijk E. DE JONGE, lerseke. J. GODKRIE te Wouw, zal »P Iags 12 unr, in het koffiehuis van C. Pietebsb te Wouw rr onder Bergen-op-Zootn en Wo« 95.70 Hectaren, in buur 8 A. LAANEN; tezamen ingeH 18 Hectaren 16 Aren luw Kromwiel onder L De groote, domnie (vijs is laat zicli »iet (21) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76s daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 6 centj dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. 4. Administratie: Ganzepoozfstraaf C 209, GOES. Reclamebericüten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 16 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatstj wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. y Naar de Missie. Nog veel te weinig wordt onder de onzen het schoone missiewerk in onze overzeesche bezittingen, gekend, gesteund en gewaar deerd. Toch arbeiden daar tal van zonen en dochters van Nederland aan het zoo voor treffelijke, maar ook zoo zware, opofferende werk: de bekeering der heidenen tot bet christendom, zonder begeerte Daar een ander loon, dan de voldoening nieuwe zielen te hebbeD gebracht tot het licht des Evangelies, nieuwe leden te hebben toegevoegd aan Christus' Kerk. „Ut in nomine Jesu omne genu flectatur" „Opdat in den naam van Jezus alle knie zich buige", ziedaar de eenige eerzucht van den missionaris!1) Dat de heilzame vrachten van dien evangelischen arbeid echter meestal worden verkregen onder veel teleurstelling, ontbe ring, tegenslag, de brief, dien men ods ter opuame in ons blad zond, en dien de b zer iu dit nummer vindt, bewjjst het. Terecht mag men op de missionarissen toepassen bet woord van den koninklijken harpzangen „Zjj gingen al weenende, terwyl zjj hun zaad uitstrooiden." En toch Gode zjj dank! kiezen voortdurend nieuwe geloofshelden ditdoornig pad van het missie-apostolaat als hun meest- geliefden levensweg. Terwijl wij dit schrijven, heeft te Tilburg in het Capucijnenklooster het afscheid plaats gehad van twaalf zendelingen, negen pries ters en drie leekebroeders, allen zonen van den grooten, nederigen Assisiër, die in Oost-Indië de heilbanier zullen ontplooien en op Sumatra en Borneo het evangelie- werk voortzetten, deels door hun ordebroe ders, deels door de zonen van Sint Ignatius begonnen. Een eeresaluut aan deze brengers der ware beschaving, aan deze verkondigers der Blijde Boodschap voor den moed en de offervaardigheid, waarmede zjj alles wat de wereld kan bieden, hebben prjjs gegeven, om bun leven te wijden aan het heil en geluk van den armen heiden. Met het eeresalunt ook onze beste wen- schen voor een zegenrijk apostolaat daarginds in het verre Insulinde! En waar wij hierboven, met eene toespe ling op vers 7 van den 125en psalm, van s missionaris' smart en lijden gewaagden, daar spreken wjj de hoop uit, dat de nieuwe geloofsverkondigers eenmaal mogen gewa gen van de vervulling, die in vers 8 van dienzelfden psalm ligt opgesloten „venien- tes autem venient cum exultatione, portantes mani palos snos." „Doch terugkomend, zullen zjj juichen, terwijl zjj hunne garven dragen." Dat geve de Heer van den oogst 1 In verband hiermede, denken wij aan de nettende strofe uit: „Zendelingsbede", getoonzet door Emile Hullebroeck en opgedragen aan de missionariseen van Scheut: n'k Wil van moederwonne weenen, Zoo ik van de zwarte kleenen, Uwe kind'ren, eens maar, ach, Ééns Uw Name booren raag." V Godsdienst en politiek. (Ingezonden). Omdat 1913 in 't zicht komt, begint het Weekblad voorZeeuwsch-Vlaanderens Wes telijk deel zich achter de ooren te krabben. En daar is reden voor. Hun kansen loopen dagelijks terug, terwijl met onze machtige organisatie de onze stijgen. Daarom speelt bovengenoemd weekblad op een aardige viool een boel leuk moppie 't geliefde lijfslied van alles wat liberalist ts of als zoodanig denkt en voelt„de godsdienst buiten de politiek 1" Ja, ja, we voelen het nu en voelden het 1" 't velleden zoo goed, dat, waar de politiek neutraal gevoerd wordt, het gewone eindresultaat is dat do politiek liberalistisch, anticlericaal wordt met de vrijmetselarij tot grondslag. Mannen van 't 4e district, doe je oogen en ooren open en oordeelt zelf. Wij, wij kunnen volgens die heeren niet neutraal zijnzij alleen hebben van die neutraliteit het monopolie. Oordeelt dan over hnn neutraliteit: van eeo hunner voormannen hier is 't verdel gingswoord „ik zal niet rusten voordat alle Roomsche boeren van hun hofstee gekoterd zijn." En wanneer men eens een ernstig onder zoek instelde naar de blijkbaar zoo rijke bron, waaruit dat alles voortvloeit, zouden we die bron wellicht ontdekken in de buitenlandsche loges, waar ook de drijfkracht schijnt te schuilen van dezen verdelgings- strijd van onzen Roomscben boerenstand De godsdienst uit de politiek! ja, dan zou de overwinning wat al te gemakkelijk zijn; dan zou de 'ijd weer terug komen, dien we Goddank sinds lang ontgroeid zijn de tijd van de 16e en 17e eeuw, toen wij Roomschen ook hier behandeld werden als paria's en uitstootelingen die slechts geduld werden. Verder discht het Weekblad een geschie denis op die zoo wemelt van onwaar schijnlijkheden, dat we zoo vrij geweest zijn heel de historie tot nader onderzoek op te zenden aan ons R. K. Informatie bureau. Later komen we er nog wel eens op terug en deelen we den uitslag van 't onderzoek mee. Nog eens we zien waar 't naar toe moet, als de godsdienst uit de politiek gaat daarvan zijn ons tot voorbeeld en waar schuwing Ecuador thans, Frankrijk thans, Portugal thans en van de strijdwijze dier neutrale liberalistende kiesstrijd ïd België waar ze onschuldigen schier doodknuppelden. En voor beide passen wij. K. G. Goes. Voor den tjjd van 5 jaar tot lid van het college voor de Visscherijen is o.a. benoemd de heer J. J. Ochtman te Goes. (Z) De „Touring .-Club de Belgique" heeft een drie-daagschen rijwieltocht georganiseerd door Zeeland op 21, 22, 23 Juli a.s. Be zocht zullen worden Tholen, Zuid-Beveland, Walcheren en een gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen. Den lsten dag zal worden gereden van Antwerpen via Tholen naar Goes, waar gesoupeerd en gelogeerd wordt in bet hotel „Zoutkeet", den 2en dag worden bezocht Middelburg, Veere en Domburg Den 3en dag gaat de club naar Vlissingen, per boot naar Ter Neuzen per rijwiel naar Hulst, Axel en St. Nicolaas, waar de club zal worden ontbonden. Woensdagavond had de 74-jarige wed. Huizer, wonende aan den Molendijk alhier, met haar dochter als naar gewoonte zich ter ruste begeven. Toen Donderdagmorgen de dochter ontwaakte zag zij tot haar grooten schrik dat haar moeder dood naast haar te bed lag. Wij vestigen de aandacht onzer Goesche lezers op de advertentie, voor komende in dit nummer, waarin de heer W. Koevoets alhier mededeelt, dat hem door de Waterleidingmaatschappij Zuid- fieveland vergunning is verleend huisleidin gen aan te leggen. Hierin reeds ligt voor den heer Koevoets een brevet van bekwaam heid opgesloten, zoodat menigeen niet zal aarzelen hem den aanleg der waterleiding in zijne woning toe te vertrouwen. Middelburg. De beide extra-treinen die de staatsspoor Dinsdag van Vlissingen naar hier deed loopen leverden al een heel slecht resultaat op. Met dien welke te half tien arriveerde kwamen slechts 11 en met dien welke te kwart over elf binnenkwam slechts 40 passagiers mede. Grooter was het aantal van hen die uet den extratrein uit Rotterdam aankwamen, hnn aantal beliep een paar honderd. Heden, Vrijdag, aan het einde van den cursus nam de heer Ph. Rank Lz., leeraar aan de Rijks Kweekschool voor onderwijzers alhier afscheid van zijn medeleeraren en van de kweekelingen. Namens de leeraren werden den scheiden den collega een paar photo's van den voor- en den achtergevel der school en een groep van de leeraren aangeboden. Deze photo's doen den vervaardiger den heer Corns. Henning alle eer aan De kweekelingen boden ook een groep aan bun vertrekkenden opvoeder aan. Dit alles ging gepaard met toepasselijke toespraken. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een uit Rotterdam afkom stig persoon, die poogde alhier rijwielen te stelen, doch die daarin verhinderd werd. Gisterenavond ongeveer kwart over tien ontdekten twee heeren vlammen in een der bovenlokalen van de Ambachts school alhier. Zij waarschuwden direct de concierge en ook de politie en de brand weer. Bij onderzoek bleek, dat vermoedelijk door het vlamraken van een paar schilders- jassen een vrij hevig begin van br..nd ontstaan was. Met veel moeite en na het gebruik van een paar tninimaxen wist men het vuur in zijn voortgang te stuiten en het fraaie schoolgebouw voor vernieling te behoeden. Vlissingen. Met den Zuid-DuitBchen mailtrein, waarin een salonrjjtuig was geplaatst, zijn hier Woensdagavond aange komen prinses Friedrich Karl van He-sen en hare zonen, die per aansluitende nacht boot van de maatschappij Zeeland hun reis naar Engeland voorzetten. In het begin van de volgende week wordt te Vlissingen verwacht de Minister van Marine die het plan heeft met den torpedobootjager „Jakhals" den tocht van Vlissingen naar Den Helder mede te maken. Een uit Den Haag ontvangen belicht spreekt van een tocht van Vlissingen naar IJmuiden. Blijkbaar gaat de Minister zoover mee, en zet de tordedobootjager dan de reis door naar Den Helder, waar hij verder uitgerust zal worden voor Indië. (M.Crt.) De gemeente-rekening over 1911 wijst aan in ontvang f 1.262.671.98in Hitgaaf f 1.271.561.40kwaad slot alzoo f8989.42. In de Woensdagavond gehouden anti- kerraisvergadering van de Cbr. Jongelings- vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" werd door ds. H. C. Hogerzeil de wensche lijkheid betoogd om een adres aan den gemeenteraad te zenden, waarin verzocht wordt de kermis af te schaffen. (VI. Crt.) Bij beschikking van den minister van oorlog, ad interim minister van marine, is met ingang van 1 Augustus de officier van gezondheid der le klasse D. J. Vrijdag, geplaatst te Vlissingen. Volgens het eerste ontwerp voor de winterdienstregeling op de lijnen der Staats spoorwegen komt er geen verandering in de uron van aankomst der treinen te Vlissingen. Van de vandaar vertrekkende treinen wordt de trein 340, die nu om 9,l0 uit Vlissingen vertrekt, vervroegd tot 8,57, en uit Middelburg van 9,20 op 9,07. Inpiaats van te 11,13 komt die trein dan te Roo sendaal aan te 11 uur, Voor de aansluitingen richting Breda en richting Rotterdam brengt deze vervroeging geen verandering. Men komt daar evenals nu resp. te 11,45 en 1,03 aan. Doch terwijl men nu te Roozendaal voor de richting Esschen moet wachten tot 11,49, waardoor men nu te Antwerpen arriveert te 12,40, zou men dan te Roozendaal nog de aansluiting op den trein van 11,06 kunnen halen, die de reizigers te 11,42 in Antwerpen brengt. (M. Ct.) Het fort te Vlissingen. De Brusselsche correspondent van de „Daily Telegraph* schrijft aan zijn blad eenige beschouwingen naar aanleiding der wederindiening van het kustverdedigings- ontwerp. Hij vindt, dat België vooral, maar ook Frankrijk en Engeland moeten protesteeren niet tegen het fort zelt maar tegen het feit dat Nederland willekeurig de Schelde zou kunnen afsluiten. Volgens reeds vroeger door hem verkregen inlichtingen, zegt deze correspondent, zullen andere maatregelen worden genomen als een vriendschappelijk verzoek indien Koningin Wilhelmina's regeering doof blijft voor dit laatste. Hij wijst dan nog eens op de Maas kanalisatie en zegt dat beide kwesties België's hulp om de kanalisatie van de Maas en de vrije vaart op de Schelde, thans onderwerp van diplomatieke onderhande lingen zijn. De schilderijententoonstelling te Domburg' Op de schilderijententoonstelling, welke 28 dezer te Domburg geopend wordt, znllen inzenders de volgende schilders en schilde ressen. Bergema, van Dam van Isselt, Elout Drabbe, Fernhout Toorop, Graadt van Roggen, Hart Nibbrig, Jacoba van Heemskerk, Jan Heijse, van Manen, Mon driaan, Nyland, Schelfhout, Schütz, Toorop, Zwart. Kfoetinge. Heden is één der laatste ver bindingen van de hoofdbuizen der drink waterleiding tot stand gekomen, n.l. bjj de heulen over de leidingen der B.W.B.I Daar toch zjjn de buizen niet ingegraven, maar liggen op stalen bruggen langs de steenen dammen over genoemde wateringen. Door middel van gnmmi, asfalt enz. worden ze vorstvrjj gemaakt. Kapelle. De hofstede in de Ambachts heerlijkheid Oortgene is in pacht toegewezen aan den heer F. van Hoorn. Biezelinge. Bij iemand die onlangs zjjn hand kwetste en hierop geen acht sloeg, is bloedvergiftiging geconstateerd. Wolphaartsdijk. Uitgaande van de ver- eeniging „Landbouw en veeteelt" alhier is Maandag j.l. begonnen met het geven van lessen in het koken aan een cursus van 21 leerlingen. De lessen warden gedurende 4 weken gegeven door mej. Snijder, leerares aan de Huishoudschool te Amsterdam, in een zaal van den heer Poley. „M. C." Heinkenszand. Gemeenteraadsvergadering op Woensdag 17 Juli. De heeren J. Braamse en I. Uiterschout zijn wegens ongesteldheid afwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. De ver ordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel, wordt in overeen stemming gebracht met de nieuwe Militie- wet. De begrooting dienst 1912 wordt gewijzigd in verband met de 6e storting der N. V. Waterleiding Maatschappij „Z.-B." en niet rentebetaling tot 1 Juli j.l. Voorts wordt opgemaakt de voordracht voor zetters bij 's Rijks directe belastingen. Hierop worden gebracht de heeren: le. H. v. Iwaarden, 2e. Marts. Rijk, 3e. J. Dekker en 4e Corns. Rijk. De staten van oninbare posten H. O. en Hondenbelasting worden vastgesteld overeenkomstig bet advies van B. en W. op een bedrag van f 81,345 en f 2. De gemeenterekening 1911 wordt aan geboden met een goed slot van f 579,005 en zal door een commissie van 4 raadsleden nader worden onderzocht om in eene volgende vergadering te worden vastgesteld. Drie reclames H. O. worden in behandeling genomen. Een aanslag wordt gehandhaafd, de andere twee worden verminderd, een en ander overeenkomstig het advies van B. en W. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt met alle stemmen herbenoemd dhr. C. v. d. Swaluw, onder wijzer, en tot ambtenaar van den Burger lijken Stand dhr. Chr. Glerum, ambtenaar ter secretarie. Hierna sluiting door den voorzitter. „Z." Bij een zevenjarig knaapjealhier is het roodvonk geconstateerd en bij J. Wal- houd de vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Toen de vrachtrijderszoon M. Karelse alhier j.l. Donderdag op een in vollen gang zijnde wagen wilde springen, school hij van zwing, kwam met zijn rechterhand onder een voorwiel terecht met het gevolg dat hij een gedeelte van zijn duim verloor, genees kundige hulp werd verleend door den heer Hoorweg arts. 's Heerenhoek. Ook hier wordt getracht eene geitenvereeniging te stichten, waartoe de heer F. B. E. Kielstra uit Middelburg eene lezing zal houden, over verbetering van het geitenras en het oprichten eener geitenfokvereeniging^ Moge veie belang stellenden aanwezig zijn. Hansweerd. Voor onze parochie is het Maandag a. s. een bebeefceuisvolle dag. Dan zal de eerste steen wordien gelegd van de nieuwe school en zoodoende pen aanvang worden gemaakt met hiet groote werk, dat door den vorigen herder, pastoor Waterreus, werd voorbereid en door onzen huidigen pastoor, den Zeer- Lerwaarden heer A. Van Schijiidei, miet energie is aangevat. 'tZou zijn: „water naar de zee dra gen" met hier opnieuw uitvoerig de groote beteekenis te schetsen van Katholiek on derwijs voor een parochie. Het zjjn niet alleen de monscheljjke kundigheden waar het om gaat, maar om den geest, (lie het onderwijs doordringt, beziedt en «ver ademt. 1 Willen wij dus van onze Katholieke jeugd verwachten, dat zjj later de roem rijke traiditiën hunner Katholieke voor- jouriers zullen voortzetten en mannen en vrouwen zullen worden, waarop èu Kerk èn Vaderland trotsch kunnen gaan, dan moet een godsdienstige, een Katholieke geest het onderwijs doordringen. Hiervoor Hifi IM GOED en GOEDKOOP. VOEDEND «n GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. y4Kg-, ƒ0.42* Vio- 0-18 is de openbare school ongeschikt, ja, erger nog, zij staat soms tegenover dien geest vijandig. Wat toch moest 7 Juli j.l. de nieuwe rector van. ;het Nederl. Israëlitisch seminarie verkla ren? „De openbare, z.g. neutralis school, draagt voor een belang rijk deel de schuld van den ach teruitgang vian den godsdienst zin bij de Joodsche jeugd". Daarom juiche het Katholieke Hans weerd a. s. Maandag en steko de driekleur uit .ten teeken van sympathie voor het nieuwe werk, de Katholieke school. 'a-Heer Hendrikskinderen. Er worden dit jaar hier door verscheidene personen augurken geteeld. Reeds enkele dagen is men met plukken begonnen. De oogst beloofd rijk te zijn en de prijzen, die men kan maken, bevredigend. Alle verbouwers zijn aangesloten bij de groentenkweekers- vereeniging en verkoopen coöperatief. Cadzand. Donderdagmorgen is hier in een put een 16-jarig meisje T. verdronken. Aardenburg. In de gehouden vergadering van de afd. Oostburg van den R. K. Onderwijzersbond is tot afgevaardigde ge kozen voor de algemeene vergadering te Oosterhout dhr. R. Steyaart te Eede en tot plaatsvervangend afgevaardigde dhr. De Oeulenare te Aardenbnrg. Sluis. Naar we vernemen zal eene groep van bevoegde personen een reeks van artikelen publieeeren in de voornaamste Belgische Katholieke bladen tot voorlichting der Belg. Kath. eigenaars omtrent het ware doel en de middelen der niet-Katho- iieke „opkoopersgroep" in deze streken. Noot der Red. Gaarne zullen wij bjj gelegenheid een en ander hieromtrent overnemen ter voorlichting van onze landbouwers. Boschkapelle. Toen de landbouwer M. alhier des morgens een 160 tal kuikens uit de vier hokken wilde laten, die 's avonds buiten blijven staan, zaten er nog wel de 5 oude hennen in, maar 'tjonge goed was verdwenende kooien waren nog dicht en de zakken hingen er nog over, zooals zij er 'savonds waren overgehangen??? Uzendijke. Maandag vergaderde onze raad, waarbij afwezig dhr. Bekaar. Ingekomen was een schrijven van d8 kinderen F. Bevin, kennisgevende van he

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1