akje EEKBANK Vioolsnaren. Achtste Jaargang. Kerkstraat C 42, Goes feuilleton. IN EERE HERSTELD. rorden GEHEEl lardigd. isch Orgel it istellende No. 68 Dinsdag 11 Juni 1912. vergrooten van| iditiën. lEN, Goed N a 100% nindering GOES. igen jarenlang fo®P ;ciale soorten, uitmunten »r reine stemming S.J. DEKKER, eteekent N REINHEID Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Kinderkleedinj. tn groote partij tan buitengewoon lage pnpa 22 BÜITOIAHP- DE OORLOCr tusschen Italië en Turkije. Welk weder zullen wij hebben? BtHNEHLAND gels Ï3ND, 500.—. Re Directie, Ir. A. A. DE VEER Gz. Ir. M. C. VAN DER MINNE. duurzaamlieifl' Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f0.75i daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent,- dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclameberictten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prge, Advertentiën van 1regels f0.60; iedeira Degel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatstj wordt 2 X berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct. h contant. V Een koninklijke les. Trots het overladen program van feeste lijkheden, welke 2 Juni j.i. door de Fran- sche regeering aan onze Koningin wer den aangeboden, wist Zij eenige uren of te zonderen voor de vervulling barer Zondagsplichten en legde Zij door haren kerkgang getuigenis af v&n den eerbied welken Zij heeft voor den dag des Hee- ren.1) i Een beteekenisvolle les voor de radi caal-socialistische regeerders van een land, eenmaal als de „oudste dochter der Kerk" in geheel de wereld gekend en geëerd. De Parijsche oorrespondent van „De Tijd", zegt dan ook zoo juist in zijn brief over de feesten ter eere van Wil helmina te Parijs gegeven: „Och, wilden zij er toch yah leeren, dat men geen priesters behoeft te ver volgen, kloosters te verwoesten (de Uni. vers herinnerde er dezer dagen nog aan, hoe de sectarische barbaren de Chartreuse hebben ontvolkt en verminkt, waar 16 jaar geleden Koningin Wilhelmina door den Kairthuiziea- abt weid rondgeleid) en kerken te plunderen, om een volk géluk kig 'te regeeren. .Welk een beschaming voor deze ontaarde nakomelingen eener vroeger katholieke natie, dat een Protes- tantscho vorstin hun weer de zegeningen van den Christus moet prediken, gelijk gisteren geschiedde bij de huldiging der nagedachtenis van Gaspard de Coligny in den Ttem-ple de de l'Oratoire. Over de herroeping van het edict van Nantes en de zoo vaak verkeerd beoordeelde ge beurtenissen, welke met den ongieluklrigen admiraal De Coligny in "verband staan, behoeven wij hier niet uit te woidien, maar met stichting zullen wij ons de daad van H. M. Koningin Wilhelmina blijven herinneren, die bij het neerleggen. van een lauwerkrans bij het gedenkteeiken van haar voorvader, haar christelijk ge loof getuigen deed: „Om den voet van dit standbeeld vereenigd, verheffen wij onze harten lot God, en verheerlijken vóór alles Zijn naam. Moge het geloof van ieder, die in Christus als zijn Zalig maker gelooft, aangroeien en toenemen, en mogen wij allen steeds meer levende getuigen van den Heiland worden". Gelukkig teen volk, wiens vorstin zoo denkt en spreekt. Want in dat geloof en Godsbetrouwen bezit het den heston waarborg voor de overvloedigs!© zege ningen van Hem, bij Wiens Gratie Wilhel mina regeert over haar volk. Ten slotte toch bouwt eene natie haar geluk niet op het vlottend zand der wis selende meeningen van vrijdenkers en godloochenaars, maar op den solieden grondslag van den godsdienst. Mochten Fiankrgk's huidige regeerders dit inzien! l) Terwijl de Koningin en den Prins zich met de Protestantsche leden der hofhouding naar de Protestantsche kerk begaven, woonden de Katholieke heeren van het gevolg, graaf Du- monceati en Baron Van Voorst tot Voorst, in groot tenue de H. Mis bij in de St. Clotildis- kerk. Geenszins had Leopold, zoodra hij ver nam, dat Van Storen oen zoon had, reeds dadelijk «en plan beraamd, om dezen rijne dochter te doen naderen, inaaxhij had die omstandigheid welkom geheeten, dewijl zij aanleiding kon geven tot bijeen komsten van jongelui. Werkelijk was Louise het eerst pp partijtjes bij Van Storen met de Amsterdamsche jonge wereld in aanraking gekomen, en niet hijster lang had het geduurd, of meer dan een heer liet duidelijk, blijken, dat haar bezit zijne wenschen zou bekronen. Ik>ch voor Louise zelve het wist, was ZÜ gekluisterd aan riengene, die, zonder- dat lüj er zich van bewust was, zich meer en meer tot haar getrokken ge voelde. I Mevrouw Van Storen had dit het eerst opgemerkt; zij deelde haren man mede, dat Matthias verliefd was op Louise, en vroeg hem wat daaraan te doen viel. Ite oude heer antwoordde, dat men die taak haar beloop maar mOest laten en ;too er eeno-verbindtenis tot stand kwam, dat dit aan beide familiën denkelijk wel HOMS, 8 Juni (R. A Gisteren werd een detachement, dat den bewakingsdienst uitoefende in de Merges zóne doer de Tur ken aangevallen, terwijl een andere Turk- sche groep beproefde een fort aan te vallen. De Turken leden belangrijke verliezen, 6 Italianen werden licht gewond, 1 wordt vermist. In Rusland hondt hardnekkig een gerucht aan, dat Italië binnenkort aan Duitscbland een van de bezette eilanden in de Aegeische zee zou afstaan. De „Nowoje Wremja" neemt onmiddellijk de gelegenheid te baat om heftig uit te varen, om Turkije te waarschuwen voor zijn zoogenaamde vrienden en Rusland te waarschuwen dat het een gevaarlijk spel speelt, deor de zaak van het Drievoudig Verbond te steunen. BELGIE. De stakingen, die zich in de eerste dagen der vorige week haast over het geheele land deden gevoelen, blijven afnemen. Meer en meer wordt het werk hervat. Alleen in de Borinage en het land van Bergen willen de arbeiders zoo gemakkelijk niet aan den slag gaan, maar men heeft goede hoop, dat heden Maandag algemeen de arbeid hervat zal worden. Het parket van Borgen is op de hoogte gebracht van een dynamiet- diefstal te Quaregnon. Er zijn honderdvier dynamietpatronen uit de mijn St. Felix gestolen, een hoeveelheid springstof, waar enorme schade mee aangericht zou kunnen worden. ANTWERPEN, 8 Juni (R. A.). Volgens de bladen zongen gisterenavobd in de slaap zaal van de St. Georgeskazerne eenige soldaten de „Internationale" en riepen A bas la calotte". De ronde bemoeide zich ermee en 5 soldaten kregen cachotstraf. Ook de verkiezingen voor de Provinciale Raden zijn gisteren in België gunstig voor de Katholieken verloopen. Uit een corres pondentie uit Lier bleek ons, dat daar de katholieke vertegenwoordigers voor den Provincieraad met groote meerderheden (een zelfs met 1600 stemmen) zijn gekozen. FRANKKIJ li. Nieuwe Zeeramp. Zaterdagmorgen te 7 uur is in de buurt van kaap La Hoguo de Fransche onderzeeboot „Vendémiaire", bemand met 25 koppen, onder bevel van luitenant Prioul, door het oorlogschip „St. Louis" bjj het uitvoeren van manoeuvres overvaren, in tweeën gebroken en gezonken. Nader wordt nog telegrafisch gemeld PARIJS, 8 Juni (R A.) De vice-admi- raal van het eskader deelt nog bijzonder heden mede omtrent de aanvaring, waaruit vreugde zou .verschaffen. Mievrouw be vond zich nu, in eene vajsche stelling tegenover Suze van Gaven, die zij sinds lang heimelijk aJs liare toekomstige schoondochter bad beschouwd; maar kon niet anders doen, dan. dez(e jonge dame op den gewonen voet van vriend schap te behandelen, zoolang zij goed vond haar drukke bezoeken te brengen Ofschoon Matthias altijd wellevend, en voorkomend jegens haar was, bespeurde juffrouw Van Gaven toch zeer spoedig, dat hare kansen slecht begonnen te staan. Met bet ongelooielijk fijne gevoel, da.t leener vrouw in dergelijke omstandigheden als het ware eene zienersgave verleent, had Suze waargenomen, dat het hart, van Matthias tot Louise helde, lang voor deze daarvan zelfs het geringste vermoeden had. ontdekking w;as voor haar verschrik kelijk, en gelijk aan de gittige beet egaer slang in baar hart. Want eene lang ge koesterde hoop, welke de beste kans van vervulling had gehad, was nu vernietigd. Daarbij kwam de liefde, die zij den edelen, begaafden jongman toedroeg en die zij mocht dan bij baar eene zeer zonderlinge neiging zijn, weinig stroo iende met toewijding en zelfopoffering diep genoeg was geworteld, om- haar bitter te grieven bij de zware- teleur- blijkt, dat men het gevaar op zoo korten afstand ontdekte, dat men niets kon doen om de aanvaring te voorkomen. Tengevolge van de botsing zag men het water opbor relen, wat een tiedtal minuten duurde. Eenige stukken en latten dreven boven. Het dek van de onderzeesche boot was onmiddellijk gezonken. Het eskader bleef nog een uur zonder iets te zien. De marine- prefect seinde dat het onmogelijk was precies de plaats van de ramp te conatateeren. Men acht de redding van de boot omnagelijk. PARIJS, 8 Juni. (Part.) Delcassé, de minister van marine, is te 3 33 naar Cher bourg vertrokken. De ministerraad heeft hem opgedragen om de deelneming van de regeering aan de marine te betuigen. Voorts besloot de ministerraad dat de ministers, ten teeken van rouw voor de marine, van avond en morgen aan geen feesten deel zullen nemen. Nieuw zedensehandaal. Het „Journal" spreekt van een zedensehandaal, waarbij verscheidene personen van de bandels- en nij verbeidswereld van Beziers zouden zijn betrokken. De strafkamer van Charleville heeft den penningmeester van den algemeenen revolu tionairen arbeidersbond Dumoin veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, omdat deze in een protestvergadering tegen de duurte der levensmiddelen tot sabotage van de spoor wegen heeft aangespoord, voorgeval het tot mobolisatie kwam. PORTUGAL. De juweelen der Braganza's. De Portugeesclie Kamer heeft een wets ontwerp aangenomeD, volgens hetwelk de familie van Dom Manuel onmiddellijk baar particuliere bezittingen terugkrijgt. Het bestaat hoofdzakelijk uit eenige juweelen, oude meubelen, een aantal schildergen van oude meesters en kostbare tapijten. Daar entegen weigert de regeering eenige andere gouden en zilveren voorwerpen terug te geven, o. a. een kruis van koning Santos I, gouden bokalen uit den tjjd van koning Manuel I en het zwaard van prins Alvarez Pereira. De knop hiervan is met kostbare steenen bezet. Dom Manuel staat op de uitlevering van deze familiesouvenirs. De regeering verklaart echter dat zij eigendom van den Staat zijn. Een commissie zal thans beslissen of zij Dom Manuel of den Staat toebehooren. RON «ARIJE. Covacz en l'isza. Uit Boedapest worden de volgende bijzonderheden geseind omtrent de jongste zitting van het parlement en den moordaanslag op den president. Nauwelijks had graaf Tisza de zitting geopend en een paar woorden gesproken, ot de afgevaardigde van de oppositie, Uovacz, rende de zaal binnen. Hij liep dadelijk naar den zetel van den president en riep luide uit: „Nog is er in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden een oppositie! stelling. Meende /ij. dftn, dat reeds alles ver loren was; «ok .terwijl nog geenerlei uiter lijk blijk van eenige genegenheid tus schen Matthias en Louise bestond? Suze bezat een koel verstand, hetwelk haar bewaarde voor ijdel© begoochelingen en overdreven voorstellingen. Zij wist zeer goed, dat het zaad, hetwelk _zij in Mat thias had ontdekt, onmisbaar, na korter of langer tijd, tot rijpheid, zon komen. Evenzoo zou het bij Louise zijn, want ook in deze, ofschoon zij haar niet zoo dikwijls zag a's hem, had Suze de kiem der liefde ontwaard. Kwant en eenmaal die jpruiten tot ontwikkeling, dam zou de verloving van Matthias en Louis© er de vrucht van zijn. Intusschen kon het geenszins iets on gehoords geacht worden, dat ©en© ver- bin-dtenis, welke alias voor zich had wat haar wenschelijk maakte, toch nie>t to-t stand kwam-. Zoo lang eene zaak haar volslagen beslag niet gekregen heeft, kan zij mistakken. Die gebaurlij-Kheid was de jstroohaim voor mejuffrouw Van Gaven, Haar gedrag jegens Matthias was gelijk altijd: zjj beantwoordde zijne beleefdheden met erkentelijke lieftalligheid pn poogde, vooral in gezelschap, te doen opmerken, dat hij 'haar het hof maaktp en zij daarmede ingenomen was. Deze slimme Die ellendeling zal hier niet commandee- ren!" Op hetzelfde oogenblik trok hij een revolver en schoot drie kogels af, op den president, graaf Tisza, op den secretaris en op de tribune, zonder echter iemand te treffen. De afgevaardigden ijlden naar Covacz, om hem het wapen te ontrukken. Maar het was te laat. Vóór zij hem grepen schoot Covacz zich twee kogels in de slapen en viel, schijnbaar dood neer. Gedurende het beele tooneel was de vrouw van graaf Tisza in een loge tegenwoordig geweest. Toen zij de schoten hoorde, stond zij doodsbleek op en brak in een luid gesnik uit. Zij verliet echter haar loge niet. Gedurende de zitting die daarop voortgezet werd, zag men haar voortdurend weenen. Na den aanslag bleef Tisza onbewegelijk op zijn zetel en liet geen gemoedsbeweging blijken. Hij zeide: „We hebben hier te doen met een ongelukkigen gek, die zich aan de gerechtigheid heeft onttrokken door de hand aan zich zelf te slaan, laten we overgaan tot de orde van den dag en er ons toe bepalen het medelijden uit te drukken, dat wij voor de daden en 't lot van dergelijke arme verdwaasden koesteren". Onder onbekend lawaai en de grootste opwinding werd de zitting gesloten, en Covacz uit de zaal gedragen. Deze Covacz is dezelfde, die, bij de presidentsbenoeming, toen de verkiezing van Tisza zeker scheen, de stembus van de verkiezingstafel wierp. Na heropening der zitting en een beraad slaging over een aanhangig wetsontwerp sprak de minister-president zijn veront waardiging en zijn ontzetting uit ever den aanslag. Hij dankte God, Die een zoo uitstekend man had gespaard, terwijl hij het vaderland zijn diensten bewees. Het Huis juichte daarop Tisza geest driftig toe. Tisza hield vervolgens een rede om zijn gedrag tegenover de afgevaardigden van de oppositie uit te leggen. Hij verklaarde, dat zijn houding in overeenstemming was met het reglement van het Huis. Alleen het aannemen van de legerwet vormde hierop een uitzondering, want tegenover een dwarsdrijverij van twee maanden was de voorzitter verplicht op een zoodanige wijs van het reglement gebruik te maken, dat de dwarsdrijverij niet kon beletten, dat er over de wet gestemd werd. Hij constateerde, dat in alle Parlementen het uitzetten van halsstarrige afgevaardigden vcorkwam, en het denkbeeld is doorgedrongen, dat de gewapende macht als zij op bevel van den voorzitter het Parlement binnenkomt geen aanval op de aigevaardigden doet. Covacs is 37 jaar oud en is reserve luitenant bij de infanterie. Hij heeft in Weenen in de landbouw gestudeerd en groote reizen in het buitenland gemaakt. Hij heeft zich in het bijzonder bezig gehouden met het organiseeren van de kleine boeren in Hongarije. In het Huis van Afgevaardigden behoorde hij tot de partij der kleine landbouwers, die uit vijf leden bestaat. Eenige jaren geleden won hij op de beurs een groot Termogen, naar beweerd wordt drie miljoen kronen. Hij trok zich toen van de beurs terug en hield handelwijze steundja op- ©ene dubbele berekening; mocht er eene spaak in het wiel komen van den minne-wagen van Louise, dat had Matthias een eervollen terugtocht bij Suze, die zich zou aan stellen als ware niets natuurlijker en ©en sinds lang stilzwijgende b klonkene zaaK, dat hij haar huwde. Ging alles op een gladden weg met miejuffrouw Van Heek en dit was wel in de eerste plaats te duchten dan kon misscliien een schan daal verwekt worden, waarvoor de def tigheid der Van Storen's' zou terugschrik ken, Inderdaad, welk jeene opschudding zou het met haren, indien de wieaiald vernam, dat mejuffrouw Van Gaven door Matthias jaren lang in den waan was gebracht, dat zij zijne uitverkorene wiais, terwijl hij nu plotseling voor den dag- kwam met eeniet andere- dam© die veeil geld bezat 1 Zoo iets zou -een blaam op het huis Van 'Storen werpen en Suze wist, -dat zij- een machtig leger met bondgenooten zou 'aantreffen in de tal rijke familiën, welke gaarne hadden ge zien, dat Matthias bij haar om een© vtouw zoude hebben aangeklopt. Tegen dien storm waren de Van Storen's niet bestand en daarom moest alles ingespannen wor den, opdat hij, eenmaal losbarstende, zoo vreeselijk mogelijk zou rijn, door mejuf frouw Van Gaven fe doen uitschijnen als Verwachting tot aan den avond van II Juni Meest zwakke winden uit zuidelijke rich tingen. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Droog weer. Behoudens kans op onweer. Iets warmer. in het Parlement zijn eergte rede tegen den termijnhandel. Zijn verkiezing tot afgevaardigde moet hem meer dan 200.000 kronen gekost hebben. De kogel is in zijn schedel gedrongen en bij het neusbeen blijven steken. Hij kwam in het ziekenhuis, toen hij met Röntgenstralen ondezocht werd, weer tot het bewustzijn en vroeg met zwakke stem den partijganger Justh aan zijn zijn ziekbed te roepen. Van andere zijde wordt gemeld, dat Oovacs van te voren reeds zijn testament had gemaakt. Hij moet gezegd hebben, dat als het hem gelukte in het Huis door te dringen, hij het niet meer levend verlaten zou. Ook wordt er beweerd, dat hij financieel een geruïneerd man was. Volgens de laatste berichten is de ver wachting niet uitgesloten, dat Covacs in het leven blijft. In dat geval wordt hij direct ais arrestant behandeld. De keizer-koning is van het geval in kennis gesteld. De as. Grondwetsherziening. Naar de „Tel." uit alleszins betrouwbare bron zegt te vernemen zal het voorstel der regeering ten opzichte van het kiesrecht- vraagstuk bevatten het verleenen van het kiesrecht voor Kamer en Staten aan alle mannelgke Nederlanders, die den vjjf-en- twintig-jarigen leeftgd hebben bereikt en zelfstandig in hun onderhoud kunnen voorzien. De regeering is overtuigd, met dit voor stel de opiuie te vertolken, die betrekkelijk het kiesreehtvraagstuk bjj de meerderheid der staatscommissie bestond en waarvoor het iu die commissie niet mogelgk was een juiste formuleering te vinden, die een meerderheid op zich vereenigde. De verkiezing van een lid van de Eerste Kamer door de Provinciale Staten van Noord Holland, ter vervulling van de doer het overigden van mr. Kist ontstane vaca ture, zal 18 dezer plaats hebben. Bg het bestuur van de Friesche Land bouwtentoonstelling 1912 te Leeuwarden is bericht ingekomen, dat H. M. de Koningin in de gelegenheid hoopt te zjjn, op 28 Augus tus a s. een bezoek aan genoemde tentoon stelling te brengen. i i Nederlandsch-Belgische Commissie. De algemeene vergadering der Neder- landsch Belgische commissie, welke, naar voorloopig bepaald was, in de maand Juni te Den Haag zou plaats hebben, zal niet vóór het najaar gehouden worden. het slachtoffer van lage ontrouw en mis leiding. Niemand vermoedde, dat deze ontwer pen door het meisje gesmeed werden, en ofschoon zij zich moest bekennen, dat al hare pogingen wellicht ni-ets gou den baten, -wilde zij- toch veroorzaken, dat hare mededingster zoo weinig- mo gelijk vrucht van hare overwinning zou plukken-. Ware Suse een vroom- meisje geweest, opgevoed in eene strenge be trachting van de plichten dies- memsc-h-en jegens God m zijne naasten, dan had zij zich ootmoedig onderworpen, toen hare geli-efkoos-de droomen in onvrucht bare werkelijkheid werden opgelost. Voor zeker was 'hetgeen ^ïaar trof hard jein, droevig; wanneior jonge lieden be minnen, is het altijd, ©en© groote tamp voor hen, wanneer zij van het beminde voorwerp gescheiden worden. Doch men behoort toch te bedenken, dat ook die zaak door God wórdt geregeld, en ge wis tot ons tijdelijk en eeuwig welzijn gedijen zal, indien wij lijdzaam- "berusten in het bittere deel, dat ons wordt toege meten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1