andig 9- ES. tus-Pilleii Dinsdag 21 Mei 1912. FEUILLETON. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Hordijk's Bank. 0 ES. 1 f o - r e n f e. ing thans 3°/o. jaar vast 4%. CXTRAOT •ede. 9 rinsland, N.-Br. No. 60 Achtste Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOEMSDAC- en TRIIOAEAIONO. DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. IN EERE HERSTELD. Welk weder zullen wij hebben? garen weder ruim voorzien van en Bladplanten, I urucaria's enz. osse Bloemen, Bouquetten, nmandjes enz. te bekomen. M. REIJERSE Jzn-, Ingel b/d Voorstad, fioes Iblinkend heidei', 1 zelfs de teerste fcldmiddelen zijn, [t goed en doen [ijgbaar bij ijke voorschrift van V*"- aand Handelsmerk het we) de doosjes zijn ge wikkel genaamde URBANUS-PI j it Amsterdam, Haarlem en iLEN zijn alleen verkrijg' sndjjkeOh. L Kind.NieuW- ortgene A. Risseeuw _va'' d) en omstreken en solieo in te melden bij Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten ƒ0.95; Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoorfstraat C 209. GOES. Reclamebeiichten 25 Ct. p. Bjj abonnement speciale prqa. Advertentiën van 15 regels 0.50ieders regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatstj wordt 2 X berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 4 contant. De houding van Rusland. Naar verluidt,'heeft de Tulfeche mi nisterraad zich ook beziggehouden met het samentrekken van troepen door. Rus land, welk land daarmede in den Ka.u- kasus en rondom Odessa en Sebastopol voort heet te gaan. De Sabah verneemt, dat de.reservisten van de Russische Zwar te Zeevloot bevel hebben ontvangen, voor de mobiliseering gereed te zijn. De sctiipbreuk van de „Titanic". Volgens een Reuter-bericht heeft de „Oceanic" dradeloos naar New-York ge seind, dat zij den. 13en dezer op 39.56 NB. en 47.01 WL. een opvouwbare boot van de „Titanic" had gevonden, waarin drie lijken. Een was vermoedelijk dat van Thomas Beattie, de twee anderen van een matroos en een stoker. De lijken wer den in zee begraven. In de boot was een jas met brieven gericht aan Richard N. Williams, een stok gemerkt Diana Wil liams en een ring met het opschrift Ed ward and Gerda. De boot is die, waar van te Washington is getuigd, dat er 20 mannen en 3 vrouwen uit overgenomen zijn, en er drie lijken in wedden achter gelaten. Uit,dit bericht zou men opmaken, dat het verhaal van het hongerlijden een veri zinsel is. FKANHRU K. De begrafenis der bandieten. De auto-bandieten. Donderdag morgen om negen uur werden de lij ken van Garnier en Vallet naar het kerk hof van Bagneux-Parijs vervoerd en in een gemeenschappelijk graf begraven, in tegenwoordigheid alleen van. de beambten van de Morgue. De bloedverwanten waren niet bij de begrafenis tegenwoordig. Treinbotsing. Een lok'aaltrein naar •Pontoise is Zaterdag onder de Pont Mar- cadet op een hein uit Moutsauft geloo- pen. Er zouden 8 dooden en 60 gewonden zijn- ni.\ i,makki>. De dood van k.oning Frederik i til. Verschillende bladen berichten, dat een Hamburgsch dokter dr. L. See- ligmann nog met koning Frederik heeft gesproken, toen deze Dinsdagavond om half 11 door een duizeling bevangen, op een winkelstoep was neergezegen. De ko ning zei, dat hij in den Hamburger Hof logeerde en wel alleen daarheen kon. Maar toen hij eenige stappen had gedaan stortte hij neer. De dokter liet een ziekenauto komen en den onbekende naar het |zie- kenhuis brengen. Vreemd genoeg waai"- 14. Gedurende dit verhaal hadden ge deugde aandoeningen zich bij mevrouw I an Storen geopenbaard. Haar goed hart verried zich, en haar godsdienstige zin bleet niet verborgen; maar toch, bovenal kon men waarnemen, hoe geheel zij be- noerschl werd door het denkbeeld, dat ue mensch verplicht is zich aan gevaren bloot te stellen en rusteloos te arbeiden, zoodra d» rang, welke hij in de maat schappij inneemt, op eenigerloi wijze be UKagd wordt. Mejuffrouw Van Gaven had met ware stichting geluisterd en zij benijdde zekeren zin mevrouw Van Storen, wier vermogen aanzienlijk genoeg was om in °Pzicht hare deftigheid te doen hul- !f f"' i l°rwijl zij zelve zoo dikwijls atstand moest doen van die statigheid, 'n€i m I"et ^stis gevallen te kvorden. Mevrouw, ik bewonder u,! riep Suse; vare het mogelijk, dat mijne altijd jegens gekoesterde innige vereering nog ver- uieerderd kon worden, dan zou dit voor- 'ei door het heldhaftig gedrag geschie- schuwde hij het "hotel niet. Om 2 uur 's nachts werd men volgens Politie- ken in het hotel eerst ongerust over het uitblijven van den toning en ging men nasporingen doen. Om half 4 werd het lijk van den koning in het hotel ge bracht. Om 5 uur wekte men de konin gin. OOSTENllIJIi-ftONGARIJE. De onderscheiding. De keizer van Oostenrijk- verleende aan den Neder- landschen gezant, jhr. Van Weede, bij gelegenheid van zijn tienjarige werkzaam heid te Weenen de Orde van de IJzeren Kroon, le klasse. Kath Sociale Week. De zevende Katholieke Sociale W-eek zal Uil jaar gehouden worden te Breda van 18 September. Algemeen onderwerp is: Rechtvaardigheid en Naastenliefde. De behandeling van dit onderwerp is gesplitst in lessen over de Arbeidsovereen komst, Arbeidsloon, Arbeidsduur, Vakor ganisatie en Rechtvaardigheid, Arbeideils- bescherming, Middenstands-wetgeving, So ciale Verzekering, Handel en Rechtvaar digheid, Interest en Woeker, Oneerlijke Concurrentie, Armenzorg, Kerk en Chari- tas, Staat en Armenzorg, De Vrouw en de Armenzorg, De St. Vincentius-Vereeni- ging, Socialisme en Rechtvaardigheid, So cialisme en CParitas, Sociale Politiek en Charitas, K. S. A. en Rechtvaardigheid, K. S. A. en Charitas. Ministerie van Landsverdediging. Door de „N. Crt." wordt er op ge wezen, dat gebleken is, dat er voorshands door -de regeering niet na,ar zal worden ge streefd om een nieuwen titularis voor het, nu door den Minister van Oorlog, tijde lijk beheerde Departement van Marine te vinden Het zou ons geenszins verwonderen, wanneer de reden hiervan zal blijken ge legen te zijn in de omstandigheid, dat thans ernstig de mogelijkheid onder de oogen wordt gezien, om 't Departement van Marine als zoodanig op te heffen, door het met dat van Oorlog samen te smelten ,tot een ministerie van Lands verdediging. Staatscomm voor de Ned -Ind. vloot. Naar de „N. Crt." verneemt moet het in jd o bedoeling der Regeering liggen, deze zaak met zooveel spoed aan te pakken en af te werken, dat reeds de volgende Marinehegrooting den invloed van het uit "te brengen verslag zal ondervinden. Bisschoppelijk bezoek. Naar wij vernemen, bestaat het plan, dat op 5 Juni g.s. het doorluchtig Epis copaat, dat dan ter vergadering in 's Her togenbosch bijeen is, o.a. een bezoek' zal brengen aan het nieuwe Doofstommen- instituut te St. Michiels-Gestel. (Centrum.) den, hetwelk in uwe belangrijke geschie denis uitschittert. Gij begrijpt de plichten len leeft jdie nal Van uwe strenge be ginselen had ik geene gndere handelwijze verwacht, en ik durf hopen en vertrou wen, dat ik hetzelfde zou beproefd heb ben. Het kan wel niet anders, of na mijnheer Van Storen's terugkomst zal de zaak algetmeene bekendheid verwierven, en thans reeds verheug ik mij in het eerbiedige ontzag, dat deze grootsche daad iedereen zal inboezemen. Wiel h-ebt gij veel gewaagd; maar ook veel, zeer vieiel gewonnen Een glimlach zweefde om mevrouws lippen; die woorden der geestverwante deden haar goed. Nu vat ik ook ten volle, dat mijn heeT Matthias niet gaan kon, voer de jonge dame voort. Alleen mijnheer Van Storen was in staat den -oplichter vol ledig te beschamen en den Amierik-aan- schen handelaren te doen weten, dat hij niets met dien onwaardigen mensch to maken hald want hij alleen irn uiers had dien correspondent aangesteld en olvmachten gegeven. Nu en -dan heb ik wel eens een kleine aanmerking hooren maken, dat de oude heer en niet mijnbeer Matthias zich aan de moeilijkheden en ongemakken een-er zeereis, -die toch zeker Goes. Het Festival. Nog een week en het Festival is daar en wie de an nonce van de feestcommissie in ons num mer nog eens naleest zal tot de conclusie komen dat alles in het werk wordt ge steld om het festival zoo goed mogelijk te doen slagen. Het programma van den dag is vol afwisseling. De optocht van de deelnemende gezelschap-pen, 25 in ge tal zal zeer interessant zijn en de brigade padvinders die mede optrekt in den stoet, zal er een eigenaardig cachet aan geven. De ensemble-marsch, die door alle ge zelschappen wordt gespeeld belooft de „clo-u" van het feest te worden, terwijl het vuurwerk, naar men ons verzekert vooral het slotnummer er van zeer mooi zal zijn. Redenen te over alzoo om te concludeeren, dat de 2e Pinksterdag voor Goes een feestdag zal zijn, zooals er maar weinige worden gegeven. De extra-treinen, die zoowel 's avonds als 's morgens loopen maken den vreem den. .die deelname aan het feest gemak kelijk. Onze beste wenschen aan de feest commissie voor een brillant welslagen. Naar wij vernemen hebben eenige ingezetenen, ingenomen met bet spel der vereeniging „Onderling Kunstgenot", ge- mieend deze vereeniging een blijk van waard-eering en sympathie tb moeten aan bieden. Daar de kosten door „Onderling Kunstgenot" gemaakt voor het aanschaf fen van het nieuwe plankier in de Schouwburgzaal niet geheel door de- reeds ingekomen gelden werden gedekt, werd de vereeniging een geldssom aangeboden om het tekort te vereffenen. N.B. Nadat ons was te kennen gtegeven wij constateeren dit met voldoening dat „Onderling Kunstgenot" voortaan bij do keuze der door hare vereeniging op te voeren stukken van meer voorzichtig heid en beleid zal blijk ge.ven, zoodat opvoeringen van stukken als op den 6on Mei j.l. geschiedde, niet moer zullen plaats hebben, meenden wij- bovenstaand ons aangeboden bericht onder het stad- ni-euws te kunnen opnemen. Red. Men maakt er "ons op attent, dat het bericht in ons "vorig nummer over de veesterfte bij dien heer Duvokot aan leiding zou kunnen geven tot die mee ning, dat alle dieren zonder onderscheid door den gemeente-keurmeester voor de consumptie zijn goedgekeurd, ook b.v. het dood gevonden kalf. De goedkeuring slaat all-een op de uit nood geslachte 'dieren en daarom haasten wij ons deze rectifi catie onder de oogen onzer l-ezers te brengen. Hiet concert der Maatschappij- van Toonkunst, afd-eeling Goes, Zaterdag avond j.l. in V. V. O. alhier gegeven, is uitstekend geslaagd. Die toeloop was buitengewoon. Na afloop bracht een -extra- trein de Bergen-op-Zoomsche d-eelnemers naar hunne woonplaats terug. In geen jaren, zoo vernamen wij, is in Go-es een dergelijke muziekuitvoering ge- slechts voor zaken ondernomen werd, had blootgesteld. Kijk, ik geloof waarlijk, -dat Mat thias ginds op de sluis aankomt, riep mevrouw. Inderdaad, zeide Suse, die dade lijk in het spionnetje getuurd had, en een verraderlijke blos op het gelaat kreeg. Dat is vroeg vandaag! Zeker heeft hij er een voorgevoel van, wie hier is, merkte -de moedor schalks pan. V. Twee dagen waren voorbij gegaan. Het hoofdkantoor Van mijnheer Van Storen bevond zich niet in zijn eigen huis maar daar had hij 'toch een hijzonder kantoor of kabinet, waar hij met zijn zoon of personen, die onverwachts bij hem kwamen, over zaken placht te spre ken. Thans vinden wij daar Matthias van Storen, -die bij den schoorsteen ee-nigo brieven stond te lezen. Hij was iemand van bijzonder gunstig uiterlijk. Groote welwillendheid, gepaard aan eenvoud en waardigheid, gaf eene edele uitdrukking aan zijn gelaat en nam terstond ieder in. Zijn slank gestalte was buigzaam en vlug en verried, door hare gemakkelijke bewegingen, dat hij steeds op de hoogte was geweest v-an de kringen, waarin hij geven. (Voor het uitvoerig verslag zie tanen onder de rubriek Letteren en Kunst in dit nummer). Middelburg. In de Raadsvergadering van Woensdag 22 Mei, te 2 uur, zijn onderstaande zaken aan de orde1. Notu len. 2. Stukken. 3. Eervo-1 ontslag juffr. B. van Oo-stveen als onderwijzeres aan school I. 4. .Primitief kohier voor de be lasting naar het geschatte inkomen over 1912. 5. Idem belasting op de honden. 6. Oninbare posten schoolgeld scholen A, C, G ên J en herhalingsonderwij's. 7. Be zwaarschrift tegen aanslag in het school geld school G. 8. Rekening Gezondheids commissie 1911. 9. Voorstel aanleg van gasleiding aan den Ouden Veerschen weg. 10. Herstemming over art. 5 der ontwerp-verordening op de jaarwedden der leeraren aan het Gymnasium en verdere behandeling van die verorde ning. De heer mr. G. J. Sprengen, ge meente-secretaris alhier, die tegen 1 Oc tober benoemd is tot agent van de Ned. Bank te dezer stede is, naar wij verne men, voornemens met ingang van 1 Augustus eervol ontslag uit eerstge noemde betrekking aan te VTagen. Vlissingen. Van de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde", werd Zater dagmiddag te water gelaten het stoom schip „Pontianak", gebouwd voor de stoomvaartmaatschappij Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam en bestemd voor de vrachtvaart op Nederlandsch-Indië. De laatste beletselen werden weggeno men door mevr. J, A. Rekkerla Bas- tide. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte tusschen de looslijnen 430 Eng. voet; breedte buitenkant grootspant 55 Eng. v-oet; h'olte in de zij'de 29'6"; laad vermogen 9000 ton. Het schip, voorzien van een dieptank, is van het awning deck type en hoofd- z a k e 1 ij k bestemd voor de vrachtvaart, doch tevens ingericht voor het vervoer van een groot aantal (tusschendekspas- sagiers. De officieren hebben hunne hutten op het bovendek; boven die hutten bevindt zich het sloependek. Het brugdek strekt zich uit boven de salon, waarop zich ook bevindt de kapiteinskamer en daar boven de kaartenkamer en commando brug. Het logies van de bemanning be vindt zich vóór onder het bovendek. Aan bo-ord zijn opgesteld 14 gtoom- lieren, -die de lading kunnen verwerken door middel van laadboomen van de 2 paalmasten en 6 laadboomen, die beves tigd zijn aan speciaal daarvoor aange brachte stalen kokers, die tevens als luchtkokers dienst doen. Bo-vendien is er een Zware laadboom tot het hijschen van lasten van 30 ton. Het setup is voorzien van een brand- blusch- en ontsmettings-apiparaat, sy- steem-Mal-ley. De verlichting geschiedt electrisch. D-e Brown-stoomstuurmachine wordt van de hrog af behandeld dop-r middel van een telemotor. verkeerde en dat deze tot de beste behoorden. Want wie in eene plaats niet thuis behoort, zal iets gedwong-enss in zijne houding erlangen, en zoo hiet ge zelschap niet voornaam is, zal hij er geen fraai manieren verwerven. Zijn blank voorhoofd werd omgeven, door zwaar blond haar, dat hoog was opgestreken. Schrandere blauwe oogen staarden onder de boogvormige wenk brauwen, .en een fjjne, geestige mond trok zich vaak ongemerkt in die 'hoeken saam tot een vriend-eljjfcen glimlach. Als het eenige kind van rijke ouders was aan zijne opvoeding niets gespaard en hij had uitmuntend partij getrokken van het aan hem ten kost» geleg-de. Door groote vlugheid van begrip had hij zich eene zeldzame mate van wetenschap op verschillend gebied weten eigen te ma ken, en door zijn® liefhebberij in den han del was hij reeds vroeg een volslagen koopman geworden. In welk gezelschap Matthias zich dan ook bevond, men kon er zeker van zijn, dat hij spoedig tot een middelpunt gemaakt werd; want zoo het hier de mannen van zaken waren, die hem gaarne omringden, ten ednde zijne meied-eelingen of meeningen te kennen; ginds wenschten hem de damies evenzeer, dewijl zijn aangename scherts en onder- Verwachting tot aan den avond van 21 Mei: Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regenbnien met kans op onweer. Weinig verandering van tempe ratuur. Het schip is gebouwd onder toezicht en volgens de rules van Bureau Veritas en in de hoogste klasse geclassificeerd. De voortstuwings-machine zal zijn van het triple compound systeem met cylin ders van 28i/2", 48", 21/2" bij 54" slag en in staat om 3750 I. P. K. te ontwik kelen. De stoomketels zijn vier in getal, 2 single-ended en 2 doiuble-ended, met een gezamenlijk verwarmingsoppetavlak van 10450 vierkante Engélsche voet en voor zien van H&wden's geforceerden trek en Schmidts' oververhitter. De stoomdruk' is 200 lbs. De schroef heeft 4 bladen, van Stone en Martin's brons vervaardigd. De snelheid van het schip zal l21/2 mijl zijn bij een diepgang Van 23 Voet. In de machinekamer werden verder opgesteldeen centrifugaalcirculatie- pomp met 2 machines, 2 afzonderlijke voedingspompen, verdamper, ballast- pomp, dekpomp, zoetwaterpömp, en in de stookplaats 2 hydraulische asch-ejec- tors van het „Schelde":type. (Zeeuw). De heer 'A. C. Bijl alhier is aan gesteld als dagelijksch opzichter bij het waterschap „De Breéde watering bewes ten Ierseke". Op Hemelvaartsdag werden met de electrische tram VlissingenMiddelburg 6000 personen vervoerd. (VI. Crt.) Het laat zich aanzien, dat voor de verkiezing van twee leden van den ge meenteraad, n.l. één lid in elk! der dis tricten I en III alleen de sociaal-demo craten twee eandidaten zullen stellen en wel in I den heer IV. van Broekhoven en in III don héér A. C. van Hal. De vrij-zinnig-democratische kiesvereeni- ging stelde in III de heer A. IV. Smits en de vrij-liberaje kiesvereeniging „De Grondwet" zal vermoedelijk alleen in I een eigen candidaat stellen namelijk den heer J. J. Krijger. De anti-revolutionairen hebben voor beide districten gesteld den heer P. G. Laernoes Sr. De vacatures in genoemde districten zijn ontstaan in I -door het overlijden van den heer A. J. van Ockenburg - lib.) en in III door het overlijden van den heer F. van der Meer "(antirev.). Zierikzee. De heer P. H. Pcumes, di recteur der Ambachtsschool alhier is be noemd tot lid der commissie, belast met het afnemen Van de examens'M. O. teeke nen en boetseeren. Ten behoeve der oudheidskamers te Zierikzee is ten geschenke p-ntvangen van den heer J. G. Bethe G.Cz. te Lei den een kerkbriefje van Zierikzee van houdend gespiek de uren ongemerkt deed voorbijgaan. Matthias was vijf-en-twintig jaar gewor den en nog niet gehuwd - ja, nog niet eens in het bezit eener Uitverkorene. Deze omstandigheid was reeds vaak het onderwerp der gesprekken en veel meer nog der gepeinzen van. eene menigte moe- diers en dochters. Met eenige bezorgdheid was bespeurd, dat, in den laatsten tijd, vooral Suse van Gaven o-p goeden voet was met He familie Van Stóren; en of schoon men niet bepaald kon zeggen, dat Matthias haar het hof maakte, had men toch nu en dan het een en ander blijk gehad, dat hij haar eene niet alle- daagsche oplettendheid wijdde. Men hield het er voor, dat Suse in het geheim de krachtigste pogingen aanwendde, om de familie Van Storen in te pakken, en dat zij hierin zou slagen, was ganseh hiet onwaarschijnlijk, want Snse was zeer slim; daarbij viel generlei aanmerking op haar te maken: zij was van deftige geboorte, uitmuntend opgevoed, met veel schoonheid bedeeld en in elk opzicht eene dame, die een statigen rang zou weten op te houden. (Wordt vorvolfS.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1