"ermagazijn ade-pennen in eere hersteld. XPRESS ig Rijwielen X». 59. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 18 Mei 1912. AMERIKA! BÜITOIAND (EER?" FEUILLETON. Zelandia Antiqua. OVEZAND. ANS TIMMERMAN. oekt E. VERBEEM s elmagatijn te Goes darts Regensburg p. Slagers! van de en rijk. kte Elitenmachine met l gepatenteerde naven t. 'kte machineook met geschikt voor langdurig Imotigen prijs - en kinderwiel, prima prijs. rd met ACKMANN, fOLLE THANDEL. r, Rilland; J. WEIJNS, IR, Biezelingefl. VAN -■* I j I i i 1 '1* 1J-1 1 1-iaUI n'nwnn nromn f711 I wr IX. oopt U het voordeeligst in it gesorteerd en goedkoopst ek Groenewoud) te Vlissingeo, i gratis en franco op aanvrage, ffers in Zeeland ten genoege rc. 76. Frans Timmerman kiiok's rentmeester was de vader, de "e Kelle", zooals hij in 1694, bij een als getuige fungeerend, wondt ge ul Hij was weduwnaar: zijn vrouw, imina Schoofs, was reeds in 1671 ■rave gebracht. De jonge Kelle, „een .moveert advocaat", dus mr. Com. b was 1674, 19 Sept., voor den stads tor gehuwd met Jonkvr. Adiiana. van ielen wier zuster Auua Maria de echt- ite 'was van den heer Cornells de ie of de Bruyne, niet den bekenden jieken secretaris der stedelijke regee- maar diens zoon en naamgenoot, ■r de fundaties lezen we in één der 'doopboeken: „28 Nov. 1680. Heer evr, Cornelis Bruyne" en onder de ledenen: „16 Aug. 1665. Vrouwe Cor- dc Jonge, echtgenoote van den heer lelie Brune, gest. te Leiden in Hol- R.I.P." De secretaris zal dus in 28 Nov., uit het leven gescheiden 15 jaar na zijn vrouw. Nog vier e's staan in de doopboeken vermeld job of Jacobus, Mayken, Cornelia en Jonetta. Van Jacob Kelle, die in 1685 in 1695 bij een huwelijk en een doop Krezig was, gis ik, dat hij een broer ras van Corn. Kelle Jr. en van Corne- die in 1675 met dispensatie in den graad zich voor het leven verbonden met Corn. Borselaer. Mayken, gestor- •en (20 Jan. 1670) vóór "haar man Jo- ies du lïosse en Antonetta, (gest. 2 lag. 1666), de vrouw van Boorde wijn of Tluïnus Hoogkamer, apotheker, zullen I rentmeesters zustefls geweest zijn. Kei- de rentmeester, toekende roods in 1653 1655 bij de Ovezandsche wetsverma- ng voor den heer Van Watervliet en pr jhr. de ia Torre, terwijl hij sedert Jl den heer van Ódjjck verving. Op Blaart 1696 was hij met Petrus Suythof Jkmeester van de stad, op 11 Oct. 1699 meer. Na 1696 verdwijnt zijn naam het Vornieuboek, zoodat hij in de lede helft van dit jaar of in het begin het volgende zal gestorven zijn. De ocaat, die gewoon was zijn familie- pm met een hoofdletter te schrijven, lai' de vader standvastig een kleine k ■mikte, nam niet alleen als gevol- Ithtigde in 1702 namens Odijck II am de veigadering deï ambachts feren, maar hij teekende ook „voor mijn |re", door zijn huwelijk met een :hter uit de adellijke familie van Sta [en. Na het vertrek van Pastoor Oosterlaen, „timmerman", zijn achtereenvolgens het eiland met de zielzorg belast ge rst de heeren Amandus van Nispen 80—1682), „een zeer minzaem en zoig- Idig Herder en een goed 11. Priester"; innes Kelders (16821686); Joannes jlmes (1686—1688) en Ilenricus Lan- die den 4 Aug. 1688 herwaarts lm. (Vaaneer men zich den gunstigen omme er herinnerde bij de hooge Overheid en opzichte van de Katholieke Zeeuwen, Ti men verwachten, dat Pastoor Lansing Restoord, zij het dan op zeer beschei- tn en stille wijze, de verheven bedie- |g kon uitoefenen, maar dan zou men Eten de dorpsautoriteiten en vooral bui- r de plaatselijke predikanten, die eigen- Net gcheele raderwerk in beweging Bchton en met arendsoogen elke Room- priie uiting bespiedden, rekenen. De oude doopboeken maken meermalen melding «9e Roo Hoeve" onder Ovezand Bar doopte in 1681, 13 Juli, Pastoor van rispen, die ondanks zijn kort verblijf goeden naam heeft achtergelaten TH. J. VAN DER PEUL. vroegere parochianen, een doch- v~ ten doop geheven had, maar toen met „den heer" Jacobus Schelstraten. De la tere Goesche kerkmeester Petrus Suyt hof had ten huwelijk 'Petronella Schel- strate. Ten jare 1731 stierf op „De Rode Hove" Jan Janse Rijk. Zeer waarschijnlijk boerde dus op „De Roode Hoeve" Ael- brecht Rijk, toen Pastoor Lansing er op een zomerdag de H. Mis zou opdragen. Er was tot in den wijden omtrek rond gezegd, dat er gelegenheid zou zijn tot het venfullen der kerkelijke plichten. Hoe heimelijk men daarbij ook te werk ging, het raakte bekend bij de andersdenkenden, of wel: het werd verraden. De protestant- sche dorpsbewoners maakten zich op, om naar den ouden trant „den dienst te sto ren", Maar het was, zooals ik zei, in het schoone jaargetijde, dat het gras en de klaver gemaaid en straks het schoof- goed gesneden en binnengemend zou wor den. Dan wemelde hét hier, gelijk' op alle Zeeuwsche eilanden en ook' op de Zuidhollandsche, van Oveikanters, Bra- banters, van Limburgers zelfs, die het tekort aan arbeidskrachten kwamen aan vullen, om dan met vollen buidel naar hun woonplaats terug te k'eeren. Dat wa ren, behoudens een enkele uitzondering misschien, Roomsche menschen: „poe pen" papen? Op „De Roode Hoeve" ontbraken zij geenszins en zoodra hun ter oore kwam, wat er aan de hand was, besloten zij geweld met geweld te kéeren. Zij „liepen naar de houtvimme, naemen ijder een kluppel, trokken de doiépsmannen tegemoet en dreven hen met geweld we derom naar het dorp" Nog eens moest Pastoor onder Nisse de vlucht nemen en ander maal werd hij in de boete naar Roomsche ongerechtigheden? Er staat wel achter zijn naam „in Weme- linge", maar dit belet niet, dat de Booms ook in de stad hun woning hadden. Al de genoemde leden dezer familie, ook de weduwe van Marinus Hollepolder, mej. Elizabeth Booms, vindt ge genoemd, waar er sprake is van fundaties. Dat reeds teekent. L. De schipbreuk van de „Titanic". De commissie van onderzoek te Lon den zet haar getuigenverhoor voort in <le geheimzinnige zaak van de „Califor- nian", die lichten heeft gezien. Woens dag zijn weer nieuwe getuigen van de „Californian" voor geweest, nl. de 3e officier Groves, de le officier Stewart en de Marconitelegrafist Evans. Terwijl de le officier Stewart niet toegaf, dat het stoomschip, dat vuurpijlen had af gelaten de „Titanic" was geweest, sprak Groves als zijn vaste overtuiging uit, dat men inderdaad met de „Titanic" had te doen gehad. Evenmin als de kapitein van de „Californian" kon Stewart zeg gen met welk ander schip men te doen ^ou hebben gehad. Belangrijk was in ieder geval de verklaring van den Mar- .conitelegrafist Evans, dat hij niet was geroepen en bleef doorslapen. Zelfs Ste wart gaf |1| oe, dat het beter zou zijn geweest Evans wel te wekken. ize, nieuwste Patronen. prijzen, alles in voorraad. |oorten gekleurd Papier te beplakken. (i) keiiers flink rabat. KEIJZER, Tandarts, delburg, Dam N. Z. 12 Dlnsdaj te GOES te csn ten huize van W. G. v. 3VELD, Lange Kerkstraat -41/s uur. n Dinsdag van 124 uur 9 i of te ontbieden voor alle .TEN, KUNSTTANDEN enz., bij ichneider, St. Jacobstraat. OIF.GLADDE kan cuncarreerenden prgs (Ruijterlaan, Goes. ■uiken? fwisseling traag b lippen, bleek tandvleesch. I en versterkt wakker wordt, veel is; zonder dat gjj weet analen per dag één eetlepel 0 verrjjkl het. En doordat jnd in de oorzaak van vele t jonge meisjes, in den tjjd welbeproefd middel. 'kante flacons van ruim 300 de 12 fl. f 15. tegen namaak I petlepel (15 gram) voldoende. behandeling slechts 121/» ider dergelijk middel. VAN DAM <fc Oo. teftje van Aelbrecht Cornelisse Rijck en ■rnclia Cornelisse Eewouts, waarbij als er en meter werden geboekt Barend mters en Helena Laurensse de Winter, B ook een ouder kind van dit echtpaar 13. Ja, zonder dat men het rechte wist gelijk dat meer gaat. Nu echter zal aan het licht kennen. Het nvoet u veel gekost hebben, ■rouw, om t ot zulk eene scheiding over Haan. Ja, lieve Suse, daar heb ik zwaar Ier geledenmeer dan een mensch ver- pit. Ik was zoo bezorgd voor hem pre stem verried diep gevoel, en na i'1 wijle nadenkens, vervolgde zij: Maar ik zou andermaal zooveel wil- ondergaan, indien het voor dezelfde was. use sprak hierop geen woord, maar t haai met bescheidene belangstelling Ik zal u zeggen, waarom Van Sto zelf die reis ondertram, op een leef- I_, welke hem het volste recht gaf zich Braan te onttrekken. Gij weet wellicht Pet, dat de firma, waarvan mijn man Tri veel handel op Amerika drijft. Drie i® geleden was hier een Amerikaan ■eest, die voldoende aanbevelingen be- om tot correspondent der firma te geslagen, maar toen gingen er, door tus- schenkomst van Odijck's rentmeester, be tere, rustiger tijden aanbreken. Toen kon „de Godsdienst" geoefend „ongemoles- teerd openlijk op den dag, zonder stooring of moeijelijkheid", toen kon de Priester- in „horgerskleellen" verschijnen: de vrij. heidszon was boven de kimmen gerezen, het leed geleden. Nauwelijks opende zich een voor de Katholieken van het Land eenigszins blij verschiet, dat wie weet! maar al te spoedig zou blijken gezichtsbedrog te zijn, of men dacht er aan, hoe wenschelijk, hóe nuttig, hoe noodzakelijk het was, aan Pastoor een vaste woonplaats te verschaf fen en een woninkje of schuurtje te heb ben, waar men, altijd om beurten, de 11. Diensten kon bijwonen. Er werd ge wikt en gewogen in het diepste geheim, alsof hel hier ik weet niet welke duistere zaak gold en ten laatste -het was ge vonden Een zekere „juffrauw Booms" bezat on der Ovezand een hoefje, met 3 gemeten 203 roeden „eigen erve" en de Goesche notaris Marinus van Ossewaeifde een der gelijk „plekje" te Dijkwel onder Kapelle, waartoe één gemet 130 roeden gronds be hoorde, dus juist daar, waar de meeste Katholieken zich bijeengeschikt hadden. Wie weet, of men niet reeds (boomde van kerkjes, die daar in het vervolg ver rijzen zouden. De gegoede, echt katholieke familie Boom of Booms was sinds lang te We- meldingen gevestigd. Ongeveer anderhalve eeuw geleden, toen hét dorp nog in twee parochies verdeeld was, trouwde er voor Pastoor Vierloos Jhr. Arend van Dorp, de vriend en medestander van Oranje, met Maeyken Booms. De in 1672, 11 Jan., overleden heer Jacob Boom de man is vrijgezel gebleven en 72 jaar oud ge worden had drie nichtjes Maria, Adri- ana en Digna en één dezer juffers moet eigenares geweest zijn van hét Ovezand sche hoefje. Zij zullen reeds tot de be daagden behoord hebben, toen de vei'koo- ping van het hoefje in 1691 plaats had, want juffer Digna was op 3 Mei 1672 getuige bij een huwelijk met Pastoor Evers- dijek. Waren zij de dochters van den heer Johannes Bernardus Boom, gestorven 23 April 1675? en was deze dezelfde, als bij wien, 23 jaar vroeger, door de Goesche overheid een onderzoek werd ingesteld Hot graf der „Titanic". In de nabijheid, van het diepste der drie geweldige Atlantische zeedalen, welks diepte 7086 meter bedraagt, ligt thans het ongelukkige schip der White Star Line op een diepte van 3300 meter op den bodem van den Oceaan. Ondoordringbare duisternis heerscht in deze streken, waar niets de doodelijkq geheimzinnige stille verstoort, waar nim mer ook slechts de zwakste zonnestraal kan doordringen. De temperatuur van het water bedraagt in deze diepte van den Atlantischer* Oceaan, althans in dit noord westelijk lx-kken 1.9 graden Celsius, en zij blijft steeds gelijk, daar zij .door den aan de oppervlakte der zee heerschenden invloed van zomer en winter, zoowel als door de zeestroomingen in het minst niet wordt beïnvloed. Het water is in de diepte, waar nu de „Titanic" ligt, in bijna absolute rust. De heftigste (sjtormen, de zwaarste golfslag en de zeestroomingen dringen in de ver ste verte niet tot op deze ontzaglijke diepte door. Het merkwaardigste zijn ech ter de drukvefhoudingen in den Oceaan. Dat een waterkolom van 3000 meter hoogte een geweldig gewicht moet heb ben, is duidelijk) als men bedenkt, dat een liter water al een kilogram weegt. Van de groote van het gewicht eener waterkolom echter, zooals die thans op het wrak van de. „Titanic" drukt, k'an men zich nauwelijks een juiste voorstel ling maken. Op deze diepte komen op iederen vierkanten duim meer dan 5000 ■pond of meer dan 300 atmosferen druk, dus een oppervlakte van 10 centimeter in het kwadraad, een blad uit een stui vers-opschrijfboekje ongeveer, heeft een gewicht van meer dan 20.000 kilograms of 100 centenaars te dragen. De mensch zou dus op een diepte- van 2000 vadems een gewicht op zich hebben drukken, dat ongeveer gelijk zou komen met het gewicht van 20 zwaar geladen goederentreinen met de locomotieven er bij, of met andere woorden: de mensch zou, als hij plotseling aan een zoodanigen, slechts in een richting werkenden druk "werd blootgesteld, zoo plat gedrukt wor den als een vel papier. Hoe deze geweldige waterdruk werkt, is menigmaal onderzocht. Bij diepzeepei lingen werden groote schijven kurk mee omlaag gelaten, als zij weder aan de oppervlakte gedracht waren, waren zij tot minder dan de hielft van hun oorspron kelijke grootte tezamen geperst, en had den de hardheid van een of andere hout- soort verkregen. Houten voorwerpen wa ren eveneens tot op de helft van hun volume in elkaar geperst. Men kan zich dus wel ongeveer voor stellen, hoe het er thans op de „Titanic" uit ziet. Alle kasten, kisten, banken moe ten als vloeipapier in elkaar gedrukt zijn, evenals de schotten en andere afdeelin- gen van het reusachtige schip. De van hout vervaardigde voorwerpen, deuren, wanden, meubels en andere dingen zijn door den ontzéttenden druk zekér tot op de helft verkleind, en de lijken, die zich nog "in de verschillende zalen en hutten hebben bevonden bij het zinken van de „Titanic" zijn met deze voorwerpen tot een ijzerharde massa ineengeperst. Met het oog op dezen op feiten steu nenden staat van zaken, moet men van zelf de gedachten opgeven, uit deze diep. ten ooit weer iets boven te halen. Aan duikers va.lt niet *t/e denken, want een duiker kan maar tot 60 meter, misschien nog iets dieper afdalen; maar zelfs in deze betrekkelijk zeer geringe diepten wordt het hem reeds zeer moeilijk te ar beiden. Men heeft er reeds aan gedacht duik- booten te gebruiken, maar haar arbeids vermogen houdt reeds hij ongeveer 40 meter diepte op. Wij kunnen door het peillood welis waar de plek van het „Titanic"-graf vaststellen, en misschien ook' wel door middel van een aan het peillood beves tigde haak (een haak van het hardste staal I) nog iets van het schip naar boven halen, maar dit zou een zeldzaam toeval zijn, waarop men niet mag rekenen. F R .1 j\ K R IJ K. In Parijs is hot. Zondag al een buiten gewoon warmte dag geweest. De normale temperatuur op 12 Mei bedraagt 47 gr. minimum en 66 gr. maximum. Zondag was daarentegen de laagste temperatuur 75 graden en de hoogste 91. Half Parijs trok dan ook reeds naar buiten, de on- dorgrondsche lijnen, auto's en de bootjes op de Seine konden de tallooze Parijze- naars en Parisiennes, die de stad bij de ongewoon hooge voorjaarstemperatuur ontvluchten, niet vervoeren. DIJITSCHLAND Ondanks alle opgeschroefde berichten, die er in de laatste dagen over het uit breken van een algemeen© staking in het geheele Rijngebied op Maandag lie pen, bij welke staking zich de transport arbeiders en andere categorieën van ar beiders zouden aansluiten, was Maandag morgen te Rotterdam niets van een der gelijke beweging merkbaar en ging het bedrijf zijn gewonen gang. Van een algie- meene staking blijkt dus niets te zijn gekomen. Uit Duisburg wordt dan ook nu gemeld, dat de berichten van leen dergelijke stakingvoorbarig waren. Zaterdag had alleen een vertrouwelijke bespreking plaats tusschen de verschil lende organisaties. Misschien kwamen de betrokkenen wel tot der overtuiging, dat het een beetje al te gevaarlijk spel wezen zou, (Msbode.) Keizer Wilhelm heeft wederom eens een wcord gesproken, dat groote sensatie wektMet merkwaardige overeenstem ming melden Parijsche, Straatburgsehe en Berlijnsche bladen, dat de Keizer gedu rende een maaltijd, die Maandag plaats had in het paleis van den Staatssecre taris voor het Rijksland Zorn Von Bu. lacli te Straatsburg met den burgemeester dier stad, Dr. SchWander een gesprek aan knoopte over den politieken toestand in Elzas Lotharingen. „Hoor eens", aldus zou Zijne Majesteit gesproken hebben, zóó duidelijk verstaanbaar, dat ook verder ai staanden zijn woorden konden hooren, „gij hebt ons tot nu toe slechts van den goe den kant leeren kennen. Dat kan hier zóó niet verder gaan. Komt er geen verande ring, dan heffen wij de grondwet een voudig op en lijven wij Elzas-Lotharin gen bij Pruisen in". 1 De nieuwe burgemeester van B e rl ij n. In de W oensdag gehouden ver gadering van den gemeenteraald is de voor malige staatssecretaris Wermuth met 72 van 116 uitgebrachte stemmen tot burge meester gekozen. De au t o-bandieten. De minnares van Garnier, mejuffrouw Vuillemin, is naar de Sürete gebracht. De lijken van Garnier en Valet zijn naar de Morgue vervoerd. Valet heeft kogels in hoofd en schouder; Garnier heeft schotwonden in beide slapen. Zijn lichaam is doorschoten. Men veronderstelt, dat beiden op het laatst een eind aan eigen leven gemaakt heb ben. De toestand van twee der gewonde agenten is ernstig; de twee andere zijn slechts licht gewond. De minister van binnenlandsche zaken heeft Dinsdagavond in het St. Mandé- ziekenhuis den brigadier Fleury bezocht. Fleury is door een karabijmkogel getrof fen, die op twee plaatsen door den rech ter arm heenging en toen de rechter long doorboorde. De kogel is aan de rugzijde verwijderd. Er heeft zich een inwendige bloeduitstorting voorgedaan. Men hoopt den gewonde in het levert to kunnen hou den. De minister bracht hem hulde voor zijn moed. De inspecteur van politie Cairouze is aan de borst gewond, maar niet erg. Hij is op zijn verzoek' naar zijn eigen huis gebracht. Aan het verslag, dat de „Intransigeant" geeft van de belegering van de villa, waar in Garnier en Valet den wijk genomen hadden, is het volgenide ontleend: Het is twee uur in den nacht; daar het zoeklicht, waarover men de beschik king heeft, niet werken wil, heerscht er diepe duisternis. Ook in de villa is alles donker, daar de bandieten de kaars, waar mee ze zich behielpen, uitgedoofd heb ben. Om half drie ontploft de tweede meliniet-patroonde uitwerking is gewel dig. De ramen van de huizen in de buurt, van de auto's springen, waardoor tal van personen gewond worden. Er is een bres in een der muren van de villa ontstaan van 60 c.M. Onmiddellijk worden twee mitrailleuses in werking gesteld. Op dit oogenhlik ziet men Garnier en Valet op het dak klimmen, van waar af zij schie ten. In het huis is brand uitgebroken. De politie honden, die de politie uit Pa rijs meegebracht heeft, warden nu los gelaten en rennen op het huis af, blaf fend. Inspecteurs volgen de dieren. Op dat oogenhlik valt een agent neer, ge troffen door een kogel in den hals; een ander krijgt een kogel in zijn been. De politic dringt in het huis door, ondé? voortdurend vuren. In een klein kamertje wordt een man gevonden, wiens hoofd met kogels doorboord is; hij geeft geen teekenen van leven meer. Het is Gamier. Dicht bij hem ligt een andere man; het bloed gutst uit zijn wonde.n; hij reutelt: het is Valet. De doode en de stervendq worden in een automobiel gedragen, Valet voorop. Hij is blootshoofds, draagt san dalen. Vier inspecteurs ondersteunen hem, maar nog verzet zich de jonge bandiet. Nauwelijks in de auto geplaatst, stierf hij. Valet en Garnier hadden bij hun ver dediging evenals Bonnot ook van matras sen gebruik gemaakt. DEXEHIRHEIÜ, worden benoemd. Dientengevolge gaf mijn heer Van Storen hem voor verschillende zaken volmachten en eene menigte brieven voor verschiUende kantoren te New-York. De Amerikaan zocht zijn land weder op, en de eerste berichten, welke te Amster dam nopens hem ontvangen werden, ge tuigden van loffelijken ijver. Een jaar la ter echter waaiden ongunstige geruchten over en weldra ontving men de stellige tijding, dat onze correspondent een be drieger was. Hij had dooi' een behendig gebruik of liever misbruik van de hem gegevene volmachten en aanbevelings brieven, zich langzamerhand als ie alge- meene agent van ons kantoor opgewor pen en onder dien titel een aantal goede ren en gelden bemachtigd. Dewijl voor heen nooit eenige oplichterij in hem ont dekt was, dewijl ieder wist, dat hij te Amsterdam had vertoefd en zeer velen de papieren hadden gelezen, hem hier door mijnheer Van Storen verstrekt, twij felde niemand er aan, of de correspon dent was volkomen gemachtigd tot het doen van aanzienlijke bestellingen. De fir ma was zeer gunstig bekend; daarbij kwam nog al het gewicht van den dege- lijken naam van mijn echtgenoot, en zoo gebeurde het, dat ieder koopman ons gaar ne zijne zaken sleet. Zoodra echter hot bedrog bespeurd werd, richtte men geene verwijtingen tegen zichzelven, wegens het lichtvaardig geloof hechten aan de be weringen van eenen sluwen deugniet; maai' sommigen waren laag genoeg het vermoeden te opperen, dat de schelmerij eene afgesprokene zaak was tusschen mijnheer Van Storen en den correspon dent. Hel zal wel overtollig zijn, u te zeg gen, hoe deze ellendige omstandigheid ons trof: dagelijks kwamen mijn man en mijn zoon met onrustbarende berichten van de beurs te huis. Koopman A. had van zijn gemachtigde in Amerika dit ver nomen; bankier B. van zijn collega dat gehoord. Nu kon ons die heele geschiede nis eigenlijk wel niets schelen; want wij waren geenszins aansprakelijk voor het bedrog, door een ander buiten ons -we ten en willen gepleegd, maar gij begrijpt, dat de gedachte onuitstaanbaar is, een smet op zijn naam te erlangen. Hoezeer men zich hier overtuigd hield van de blaamloosheid van mijn man, hadde men er toch enkelen kunnen vinden, die in het geheim meenden, dat er iets vreemds, hetwelk recht gaf tot achterdocht, aan onze handelingen ten grondslag strekte. Te New-York waren enkele personen, die Van Storen persoonlijk voldoende kenden; maar daar kon het algemeene gevoelen jegens ons niet rechtvaardig zijn. Daarom namen wij, na rijp overleg een gewich tig besluit. Mijn man zou zelf naar Ame rika gaan en daar aan ieder der bedro genen het doorslaande bewijs leveren van zijne onschuld, en daardoor van zijne on- gehoudenheid om ooit of immer iets te be talen van hetgeen de correspondent, bui ten zijne machtiging, had weten afhan dig te maken. Tevens zóu hij den ge vaarlijken mensch doen oproepen, om zich te verantwoorden over het misbruik van het geschonkene vertrouwen. (Wij meen den, dat dezeweg da eenige was, om onzen jammerlijk aangeranden naam te redden. Matthias stemde volledig met ons in, toen hem het plan werd medegedeeld, maar poogde ons te overreden, dat hij in papa's plaats ging. Wij waardeerden het aanbod, beseften ten vólle, dat de leeftijd van Van Storen als hét ware drong tot de aanname er van, maar ver wierpen het toch. Want hoewel de be kwaamheid en ijver van Matthias een waarborg waren, dat wij op leen gunsti gen uitslag mochten hopen, meenden wij, dat eerst dan de luister van onzen naam in al zijn Ig'lans- zou hersteld worden, indien Van Storen zelf zich, onverschrok ken, met open vizier en alle bewijsstuk ken in de hand, vertoonde, en den be drieger deed oproepen. Door zoodanige De dood van koning Frederik VIII. KOPENHAGEN, 15 Mei. Op het plein van het paleis Amalienborg had zich een volksmenigte van 30 tot 10 duizend per sonen verzameld, toen minister-president handelwijze alleen werd aan elk gerucht de bodem ingeslagen. En aldus is hét geschied, waarde juf frouw Van Gaven, dat wij, die sinds onze verloving nooit langer dan voor weinige dagen gescheiden werden, die sinds der tig jaren gewoon waren lief en leed te deelen en in elkanders omgang het hoog ste heil vonden - dat wij tot die vreese- lijke scheiding kwamen. Ver over zee, in een geheel vreemd land, zou hij maan den vertoeven; de g,evaren zouden hom omringen, en bij het uur in aantal toe nemen, Zoodxa Van Storen dit huis ver liet. Wij konden natuurlijk geen andere hoop hebben dan op God, en ontelbaar zijn de vurige gebeden, welke uit den grond van ons hórt opstegen voor het welslagen dier reis. Zij is goed afgeloopen, in ieder opzicht. Van Storen heeft in Ame rika do meest mogelijke voldoening ge smaakt, en het is gelukt den correspon dent in de handen der justitie over te leveren. Wij hebben dus alle redenen om ons zeiven geluk te wenschen met het gebrachte offer, want groot, zeer groot was dit; doch' daar tegenover staat ook een schoon loonhet schitterend her stel van onzen naam. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 5