FEUILLETON. BINNENLAND. No. 54 Dinsdag 7 Mei 1912. Achtste Jaargang Miijnl lib MAAM016-, WOENSDAG- tn MMIMD. BUiTOLAND. DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. IN EERE HERSTELD. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76,daarbuiten f 0.96., Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraat C 209. GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja Advertentiën van 1—5 regels f 0.60iedex© regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst; wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. A contant *J> Dansen. (Ingezonden.) Het schijnt ecne hebbelijkheid te zijn van sommige betrokken autoriteiten in Zceuwsch-Ylaanderen, om bij voorkomen de Mei-koopdagen de, gelegenheid te ver schaffen om eene dansgelegenheid t.e hou den. Althans op den gehouden koopdag te Sasput bij dlir. Buyck waren drie zulke „dansplaatsen". En wie dan wil zien hoe het daar 's avonds laat toegaat, moet eens een kijkje nemen of hij moet eens enkele ragen stellen aan de politiemannen, die daar dienst deden. Dan zal hij wat hoorenI En als hij wil weten, hoeveel er dan verkwist wordt, moet hij eens vragen nan de betrokken herbergiers, of ze een goe den dag gehad hebben ja, dan neen,! Dan zal hij nog meer hooren I Hoe daar de zuurverdiend© penningen, worden verbrast, terwijl misschien thuis een zorgzamie moeder of oude vader wacht op het noodzakelijke I Hoe door den drank cl© meest dier lijke driften worden ontketend en de een of andere oude veete wordt vergroot e.n verbreed en verdiept en aanleiding geeft tot vechtpartijen! Hoe spoedig van mes, tabaksdoos, pint glas en dergelijke dingen gebruik gemaakt wordt! Iloe dan in blinden dronkemjanswaanzin onheelbare wonden worden toegebracht aan personen, d» pas het. „leven" in treden I Hoe dan laat in den nacht dikwijls nog onr een priester moet gezonden wor den om den ongelukkige te sterken miet de Heilige Teerspijze, terwijl de ongeluk kige misschien niet eens ïnieer weet wat hij zegt! Hoe dan misschien dikwijls ieen ziel da eeuwigheid ingaat met wrok in het hart Hoe dan,1 Maar genoeg lezer 1 We zeggen niet, da,t dit op de j.l. koop dag gebeurd is 1 Maar het is toch ai zoo dikwijls ge beurd. Aan wien Jigt hier dot schuld? En toch lazen we, dat op den te hou den koopdag in IJzendjjfce weer gelegen heid zal zijn om te dansen I vi. Mfit vlootbedrijf in do Aega- «ische Zee. ROME, 4 Mei. Giolitti heeft in de Kamer '"en telegram voorgelezen van admiraal Yialo, gedagteekend, lUiodos 4 Mei, waar in deze meedeelt dat men 's morgens be- Den volgenden ochtend heerschte reeds zeer vroeg de drukke woeling aan boord, welke steeds het vertrek van een groot vaartuig voorafgaat. Men was den gan- fichen nacht bezig geweest, met laden, doch nu het half vier sloeg, scheen men zich nog sterker te beijveren om op tijd gereed te zijn. Dewijl het in den zomer was, genoot men reeds de scRemering van den dageraad. Zilveren en purpe ren lichtstrepen vertoonden zich aan den oosteljjken gezichteinder en schonken ieder voorwerp oen geheimzinniger glans, door het niet geheel aan het duister te ■onttrekken. Zoo scheen de ontzaggelijke stad slechts even en met moeite het hoofd op te steken, want alleen hare torenspitsen en hoogste gebouwioin ont vingen een glimp uit het oosten, terwijl terwijl al het overige nog in de nevelen lag, geljjk een slaper onder die dekens verscholen. Het water dier rivier, in zijne eeuwigdurende beweging eiken lichtstraal op zonderlinge wjjze met duizend klour- wisseliugen teruggevende, scheen door de gonnen was troepen aan wal te zietten to Galitea, zonder tegenstand te ontmoe ten. Die Dardanelles Die Duitsche Levant-lijn te Hamburg heeft uit Konstantinopol telegrafisch be richt ontvangen, dat wegens het. slechte wieer met het opruimen der mijnen nog geen begin was gemaakt. De wederopen- stelling der Dardanellen kon hoogstwaar schijnlijk niet voor het midden van deze week verwacht worden. De schipbreuk van de „Titanic" De schipbreuk van de „Tita nic". In de z.g. Schotsohe drilzaal te Lon den houdt thans het Hof van onderzoek zijn bijeenkomsten. Vrijdag heeft sir Rnfus Isaacs, de pro cureur-generaal, een toespraak van 2l/2 uur gehouden, waarin de geschiedenis van de „Titanic" uitvoerig werd uiteengezet, -van af den houw van het stoomschip en de uitrusting af tot het vertrok on de ramp op den 14n April toe. Spreker be schouwde het als vaststaande, dat de „Ti tanic" aldoor 21 knoopen in het uur had geloopen, ondanks de herhaalde waar schuwingen omtrent de aanwezigheid van drijfijs, waarop de voorzitter van het Hof vroeg of mede vaststond, dat. de „Ti tanic" den koers naar da plaats op zée, waar mien de ijsbergen verwachten k(jn, gehandhaafd heeft, Isaacs moest zulks be vestigen. Hij weidde op breedvoerige wijze uit over het. ongunstige percentage vkn 25 pet. gereilde passagiers derde klasse, tegen 42 pet. Van do tweede en G3 pCt. van do eerste klasse. Spreker verklaarde, dat het hof dergelijke percentages nauw keurig verdier zou toetsen. Het hof heeft in den middag de twee matrozen Jewell en Soarott gehoord. Beide getuigen waren onbewimpeld en flink in hun verklaringen, waarvoor de voorzitter hen complimenteerde. Zij konden echter slechts weinig nieuws vertellen. Jewell verhaalde van zijn ervaringen als uitkijk. Hem was gelast naar ijsbergen uit j te zien, doch hij had er geen voor den morgen voor de botsing waargenomen, toen hij een ijsberg had gezien, die hte voorkomen had van de rots van Gibraltar. Scarott schilderde heit ontstelteitde schouwspel van de honderden lijken, door welke zijn reddingboot na de schip breuk was heen gevaren. Het hof van onderzoek heeft daarop de zitting verdaagd tot Dinsdag. En bet geheimzinnige schip, dat de „Titanic" aan haar lot zou hebben over gelaten? Te Algiers kwam Woensdag de Engel- schie vrachtboot „Kura" binnengeloopen, en men vermoedde dat dit schip wel ©ens dat geheimzinnige schip kon we zen, hetwelk door de menschen op de „Titanic" gezien werd, tijdens de ramp. D:ö „Kura" verliet New-York 13 April en moet top den bewust.en 'tijd op do plek hand van een grilligen geest. der bene denwereld geroerd te worden. Van de schepen zag men op een afstand soms alleen de masten en ra's, als geraamten van reusachtige dieren der voorwereld. Op de stoomboot, zelve kon men de din gen behoorlijk onderscheiden, en de roodo en groene lantaarn was slechts als sein geheschen. Als een dreigend monster, dat elk oogenblik uit zijn hol kan te voor schijn schieten, gromde en brulde de ma chine, en joeg, als adem door zijne neus gaten, eene zware rookwolk naar buiten. Er waren reizigers, die niet verkozen hadden, den nacht pan boord door te brengen, en nu ijlings kwamen aanrijden met hunne bagaadje, welker aanbreng op de boot weder nieuwe drukte gaf, welke misschien minder in overeenstemming kon gebracht worden met de slaperige gezichten. Deze nieuwelingen begaven zich ijlings naar beneden, ten einde daar, zo,o mogelijk eenen ge makkelij ken hoek meester te worden. Het mieerendeél ech ter dergenen, die den nacht op het stoom schip hadden doorgebracht, waren door bet geraas gewekt on naar het dek ge klommen om getuige te zijn van de af vaart. In diepe mantels gewikkeld, welke niet toelieten eenige vormlen te onderschei den; het hoofd bedekt met mutsen, welke des onheils geweest zijn. Daar er echter geen draadlooz© telegraphic, aan boord is, hoorde men niets. De kapitein herin nert zich in de mist een grootem oceaan- stoome.r gezien en ook het geluid van stemmen gehoord te hebben, doch de dikke nevel verhinderde hem iets abnor maals te constateeren. llij had zelf al zijn aandacht te wijden aa:n de ijsbergen om hem heen. De ramp Van de „Titanic" vernam hij eerst bij zijn aankomst te Algiers. BELGIË. In de Vrijdag gehouden Kamerzitting zette dei minister van openbare werken bet programma uiteen, dat door de re geering is voorgesteld, betreffende den Scbeldeloop. Het programma houdt o. m. in ©en verbetering van de bocht van Austruweel, h:e,t maken van nieuwe ka den, de verbetering van het kanaal van Ste Marie, het maken van een toegangs weg tusschen dei Kruisohans en het ka naalbassin. De regeering, neemt geen ver plichting op zich betreffende de sluizen. De sluizen en het kanaalbassin zulten het voorwerp uitmaken van een bijzondere studie. De regeering zal zich op het congres te Philadelphia op de hoogte' stellen van d© diepteschalen. Het ontwerp werd met algemeene stem men aangenomen,. DIJITSCHLAXD Als ;een juist van pas komend bewijs, hoe gegrond en terecht de actie is dooi de Centrumspartij tegen het duèl en den duieldwang in het tegel' gevoerd, heeft zich Vrijdag te Rastatt een treurig incident afgespeeld. Tusschen een luitenant en eien arts had een duiel plaats, naa.r de bladen melden, wegens particuliere aangelegen heden. Het duel had tot gevolg, dat de luitenant werd doodgeschoten, terwijl ds arts ©en ernstige wonde opliep. De vroüw van don arts moest, toon zij van het duel hoorde, naar het ziekenhuis gebracht worden, zoo was zij geschrokken. De Duitsche Rijksdag. De Rijks dag beeft besloten een verandering te brengen in het reglement van werkzaam heden en de bepaling in te voeren, dat schriftelijke korte vragen bij den rijks kanselier kunnien worden ingediend. Be spreking van het antwoord daarop door den rijkskanselier gegeven en voorstellen betreffende de zaak zijn niet geoorloofd. Staatssecretaris IMbriick verklaarde, dat die reglementswijziging noch een uit breiding van de rechten van den Rijksdag', noch ieen beperking van de rechten van den keizer met. zich mee mag brengen. ENfiELANU. Het Engelsche- oorlogsschip de „Em press of India" is met de Duitsche bark diep in die pogen getrokken waren en dus nauwelijks toelieten leen gelaat te herkennen, stonden hier en ginds die rei zigers en staarden op de toebereidselen tot hiet vertrek. Nog. slechts weinige mi nuten en het was vier uur; do kettingen en touwen werden losgemaakt. Niet ver van de machine, en ter doge beschut tegen de ochtendkoelte stonden Louise en haar vader; zij leunde op zijn arm en liet het nauwelijks zichtbaar gelaat op zijn schouder rusten. Zij spraken niet; maar de glimlach, welke 'beider mond omgaf, drukte volkomen pit, welk gievoel hen bezielde; zij waren ton toppunt van tevredenheid, dat zij (eindelijk Engelaind's hoofdstad v,oor goed verlieten. Reeds geraakte de boot in beweging en wierd de bel geluid ter aankondiging, dat het vier uur sloeg, toen vader en dochter plotseling verschrikt het iioofd hieven en zoo haastig achteruit traden, dat zij tegen andere personien stieten. Ter zijde der machine had -een man gezeten, op wien zij getenerlei acht, hadden geslagen; deze was, toen de eerste klokslag Üonk, op gestaan, had zich met groote snelheid tot Va,n Heek gewend, hem een© seconde met dreigenden spot aangestaard, ©n was daarop naar de verschansing gesneld, waar hij, dewijl d© loopplanken reeds in gehaald waren, met pen sprong aan den „Wintorhude", van Hamburg naar Anto- fagasta, in aanvaring geweest. Beide schepen werden beschadigd, vooral de Duitsche bark, die haar topmast en boeg spriet verloor, zoodat zij door sleepboó- ten naar Southampton moest glesleept. worden. De „Empress of India" lieji geen ernstige schade op, enkel werden eenige platen ingedrukt. Het oorlogsschip kon zonder hulp naar Spithead opstoomiem. F K A IV K R IJ K. Omtrent een anti-clericaal, den (hans overleden heer Buisson, schrijft een cor respondent van de „Liberté", dat hij ge tuige was van het volgende feat: Een Zuster van don H. Vincentius A Paulo, nog pas te Montmorency giekomen, en daar niemand kennende, ging uit oim inzamelingen voor de armen te houden. Zij kwam ook bij de villa van den heer Buisson ion belde daar aan. De eigenaar bevond zich in den tuin ien kwam zelf toeloopen om haar binnen te laten: „Entrez, madame." Maar toen de religieus© was binnenge komen wees hij haar plotseling de deur, terwijl hij uitriep: „Ik heb u binnenge laten, om het genoegen te hebben u er uit te smijten. De arme Zuster is van de ontmoeting ziek geworden. De heer Buisson was weinige dagen later dood. Ziedaar wat er ook zeilfs van de uiter lijke beschaving overblijft, wanneer zij niet rust op dieper beginsel. Maar zonder twijfel, zegt de „Univers" terecht, heeft de Zuster toen ze den dood van dien heer heeft vernomen, een gebed voor beun opgezonden. OOSTEN KIJK-IIOKGAKIJE, Wieenien blijft christelijk-sociaal, d.w.z. op bet stadhuis der keizerstad aan den Donau beeft de partij van wijlen burge meester Lueger zich bij de Vrijdag afge- loopien gemeenteraadsverkiezingen weten te handhaven. Van de 165 zetels bezit zij er thans 131, beschikt dus over een meerderheid waartegen geen grootscbe ob structieplannen van de liberaal-sociaalde mocratische oppositie iets vermogen. Het is wederom zoo eens geheel anders ge loopen als de liberalen en de socialisten verwacht en voorspeld hadden. MEXICO. Die opstand. WASHINGTON, 4 Md. Volgens berich ten, van de Mexicaanscho grens op het ministerie van financiën van do Vereenig- de Staten ontvangen, hebben de opstan delingen het leger der gefedoreerdien bij Torreen in een grooten slag verslagen. Generaal Emilio Vasquez Gomez is door de rebellen tot voorloopigen presi dent van Mexico uitgeroepen. oever kwam en terstond ondier die menigte verdween. Zijn© lianddingen waren ech ter zoo onverhoeds en vlug geweest, dat Leopold en zijne dochter tot de mieening hadden kunnen overhellen, dat 'zij door hunne verschrikte verbeelding bedrogen waren, indien de trekken van dien man niet ai te diep in hun geheugen geprent stonden. De heer Van Heek maakte zijne veront schuldiging bij de medereizigers, die men tegen het lijf had geloopen. Intusschen was het schip reeds van wal gestoken ©n richtte zich naai' het middengedeelte der rivier. Spoedig hernam Leopold zijne bedaardheid en ziedde tot Louise Gij heeft een weinig. Het is nog te koel in de lucht. Wil ik u naar beneden brengen. Ik dank u, papa; ik erken, dat niet da koelte mij deed sidderen, maar die afschuwelijke verschijning. Geenszins wil ik ontveinzen, lieve Louise; dat die schuitenvoerder ook op mij ©en ongewonen indruk heeft gemaakt,. Laat ons intusschen geen waarde toeken- men aan ©en© onbeduidende lomstandig- bedd, welke bij kalme overweging, zeer verklaarbaar wordt. Marley behoort R>t da velen, die hun brood met werkzaam heden op den Theems verdienen: hij1 heeft waarschijnlijk dezen nacht helpen laden Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 7 Mei: Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tot zuidelijks wind. Half tot zwaarbewolkte lucht. Droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Warmer. De Koningin te Amsterdam. Omtrent het verblijf der Koninklijke fa milie in de hoofdstad kan worden mede gedeeld, jdat Zaterdagavond het traditio neel bezoek werd gebracht aa,n de Stads schouwburg tot bijwoning eener voorstel ling, Zondagmorgen in de Nieuwe Kerk de dienst weijd bijgewoond en 's namid dags Artis werd bezocht. Bijzondere ver melding verdient, evenwel het bezoek door Koningin en Prins gebracht aan het „Maagdenhuis", het statige, strenge ge bouw, waarin de R.-K. weesmeisjes eene uitnemende verpleging vinden. Dit ge schiedde Zaterdag van half 3 tot half 4. De ontvangst was plechtig en toch hartelijk. Omstuwd van regenten en re gentessen begaf zich het hooge gezelschap naar de verschiUende zalen van het uit gestrekt gebouw. „In het blanke licht", aldus de corres pondent van een der groote bladen, dat door de hooge ramen met veel kleine ruitjes naar beneden teel, stonden de kin deren achter hun banken of naaitafels, wel erg blij om htetgeen zij beleefden en 'zagendien bonten, schitterenden stoet in hun stil tehuis, waar de dagen zich kalm aaneenreien maar toch, toen het beslissend oogenblik daar was en de Ko ningin Haar vriendelijk: gelaat om den hoek stak, wel wat bang en beverig toch. Een weeskind is zooi'n heel simpel en nederig wezentje I Maar Hare Majesteit was allerliefst. Hier en daar tikte ze eens een meisbe tegen het bleekte wangetje, zoodat het kind opglunderde door de vriendelijkheid, en belangstellend onderhield Zij zich met de eerwaarde zusters. De moeder-overste gaf de algemeene inlichtingen, en dan was 'er ook de rector van het gesticht, mgr. Eigenraam, getooid met het purper van huisprelaat van den Paus. In de groote naaizaal ervoeren de oude re meisjes, da,t 'de Koningin wonderwel op de hoogte is van nuttige en fraaie handwerken, en ook de nonnekes waren daar erg over uit. Even zag ik: een veel- beteekenend knikken tegen de dames-re gentessen. Een mooi oogenblik was het, toen in de gepolychromeerde kerkezaal het Do minie sal vlam fac Reginam nostram van het koor op de galerij weerklonk, maar het hoofdmoment van het bezoek was toch later het gezang der kinderen in de groote eetzaal, thans tot ontvangst zaal ingericht.. Achterin stonden, op een amphitheater do weeskinderen met hunne witte boezels voor, een prachtige groep, beschenen door het grijze licht van de ©n een oogenblik uitgerust voor de boot vertrok. Toen zal hij gemeend hebben, die passagiers van d© „Ooean Home" te bespeuren, van daar zijn plotseling staren, waarbij hij geenerlei uitlegging kon voe gen, wijl wij reeds heenvoeren. Van Heek rekende er niet sterk op, dat zijn© dochter met deze uitlegging volko men gerust gesteld zou zijn. Dit was dan ook geenszins het geval, doch Louise was te wijs om tal van bedenkingen te oppe ren en vermoedens te uiten, welke toch geenerlei practisoh gevolg of oogemblik- kelijk nut konden hebben. In stede rler- halvo van de vruchtolooze praatjes, welk© den ajlodiaagschion miensoh kenschetsen, maakte Louise alterlei opmerkingen no pens de vele belangrijke dingen, welke zich op het water of aan den oever, terwijl men voortsnelde, vertoonden. Een half uur inter gaf zij haren wensch te kennen om nog iaën weinig te slapen. Van Heek bracht haar terstond naar be neden, waar zij die afzondering echter gebruikte om' ongestoord te peinzen. De ontmoeting met William Marley kwam haar als een waarschuwende droom voor, welke in het verschiet een somberen nevel aanwees. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1