Van Houten s Zaterdag 4 Mei 1912. Achtste Jaargang. DEELHOUDERsl De beste voor den prijs No. 53 euwe Zeeuwsche Courant p 2 MEI a.s., bare Verkoopinj! da$ 3 Mei 1912, verkoopen: partij VARKENS. DOMINICUS Jr KATTENDIJKE. Te koop of in ruil: Meijler, Voorstad, Goes W. C. DE ORANTE 'ierïkzee - Oude Haven Virschijnt alien MAANDAG-. WOENSDAG- en VRIIDltifOHD. EERSTE BLAD BÜITOIAHD. UIT ZEELAND. Wielrijder», Koetsiers e* Voerlieden. gang 2 Mei 7 uur 28 nj,, I 9 Mei 7 uur 35 mi[|'L aD Woensdag 1 Mei 's n,orïmJ i min. s lantaarn moet een half uur j arne moeten een uur na j' branden. van in de dage 10 uur, op het „Slot OoitJ Goes De Deurwaarders HOLLMANfi'l f Jt VERHOEK, te Goes, zulleu i voormiddags om 11 uur, nandil den heer J Koens, te Ovezandt. f EEN PARTI1 EN i namiddags om 1 uur, aan het kuffia I verzoeke van de Gez. Wijk,aldaar. Kachel, Tafels, Stoelen, jerbergstoelen, Lampen, Spiegels, goed loopend Biljart stel ivoren Ballen, Rek, enz,, [ibed met toebeh., Kermistafels, n, Schragen, Ladders, Spekrek, Doonbus, Glazen, Karaffen, Vlag litok, Winkel-Inventaris, Tuimel- enz. enz. de Yerkooping, te houden /ezande bij dhr. Koens op 'RIJDAG 3 MEI 1912, jog worden geveild: HOLLMANN VERHOEK, Deurwaarders. arom een Rover-fiets berijden krom dat bezit benijden? irom ziet men waar men gaa ral Rover-Fabrikaat lat een Rover heerlijk loopt, een A- of C-fiets koopt U waar U gaat of staat i roem hoort van dit Fabrikaat, [trom is iedereen verblijd, hij op een Rover rijdt. Hoofdvertegenwoordiger lal: NIEUWSTRAAT - GOES. euwe Utrechtiehe Wagentjes portieren, Groentewagens, Beierwagen, een Hittenkaf bt- en een zonder kap, eeI1 p-persoons Breack en een $a' ichette, alles aoliede kwaliteit Breacken worden in a'c idellen met garantie gelever Aanbevelesd, gelden In leen in SchouwenJ- ïiveland, tegen onderpand van Eflec I borgstelling op billijke voorwaard®0. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjje. Advertentiën van 15 regels f 0.50ieders regel mieer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. 5 contant. l uit 8 V Een gulden levensregel. Tot de Belgische bedevaartgangers, die verleden week Zaterdag bij den Paus wer den toegelaten, sprak Pius X, die er dit zij met vreugde geconstateerd ge zond en welvarend uitzag, o.a. bet vol gende Blijft in dien geest onderworpen aan diegenen, die de dragers zijn van het gezag, voor het welzijn van uw vader land; dat de geest van liefde u leer©, uw eigen zienswijze op te offeren, wan neer het noovlig is voor het behoud der eenheid, die alleen u de nooclige kracht kan geven in den strijd, die gij te voeren hebt. Om de eensgezindheid te verwezenlijken, moet gij allen de oog..n gevestigd houden op den eenen stan daard: de standaard van het H. Kruis. Door u aaneen te sluiten rond deze goddelijke vlag, levend in den geest van den gekruisten Christus, zult gij gij in u zeiven het christen-ideaal ver wezenlijken, zult gij ziegepTalen met Christus in de eeuwige glorie. Deze woorden, aan hot vaderhart van den algemeenen herder der geioovigen ontweid, vormen inderdaad een gulden le vensregel, die mits getrouw nagevolgd, ons zoowel in het bijzondere, intieme ziele- leven als in liet openbare leven, op po- litek en sociaal gebied, zal voeren tot de schoonste triomfen en de heerlijkste vruchten zal doen inoogsten. Want niet voor België alleen gelden deze woorden, zij zijn gesproken „urbi et orbi", voor de gansche Christenheid. V Slapende Kerk. Door een weisprekenden mond werden dezer dagen te V lissingen zeer rake din gen gezegd aangaande de z.g. „slapende kerk", die onder de onzen vaak meer schade aanricht dan de vijandschap onzer bitterste tegenstanders. Dit alles kwam ons in het geheugen, toen wij dachten aan de gemeenteraads verkiezingen te Parijs die in de eerste week van Bloeimaand, dus binnen enkele dagen zullen plaats vinden. Op een vraag toch: wat zullen de Katholieken bij deze verkiezing doen, antwoordde een priester aan den I'arijzer Correspondent van „De Maasbode", dat de Katholieken niets zul len doen, daar er absoluut geen organi satie besiaat en 't onmogelijk is, een soort centrum in het leven te roepen, van waar uit althans eenige politieke actie kan wor den ontwikkeld. De organisatie der Katholieken is in enkele dioceezen althans gesticht door de bekende „Unions diocésanes"; deze be moeien zich echter op het oogenblik nog niet met politiek en of zij dit in de toe komst zullen doen is een der vele vraag stukken, waaromtrent onder de Fransche Katholieken groote verdeeldheid heerscht. In l'arijs bestaat echter zulk een „Union diocesane" niet. Er is dus geen Katholieke candidaten; er is geen Katholiek program en van Ka tholieke actie absoluut niets te bespeu ren. Nu zijn er natuurlijk onder de recht- sche partijen als progressisten, nationa listen, liberalen (niet te verwarren met de onze, daar de hier bedoelde meer de ware vrijheid voorstaan) wel candi daten, die goede Katholieken genoemd mogen worden, doch dit is iets louter persoonlijks; zij treden niet als Katholie ken op bij de stembus. Bij zulk een toe stand is 't begrijpelijk, dat de Katholie ken feitelijk maar wat in 't wilde stem men: de een voor dien, de ander voor dien, terwijl een groote massa zich ge heel van stemming onthoudt. Omtrent de vraag, of een zuiver-Katholieke organi satie op politiek gebied hier te Parijs eenig succes hebben zou, was mijn con frater zeer -sceptisch gestemd. Er is dus niet de minste hoop, aldus onze vraag aan mijn zegsman, dat T althans hier te Parijs de verkie zingen eenige verandering ten goede zul len brengen. ~7~ U-1 de minste, antwoordde hij. En met een droevigen glimlach: „Plus <;a change, plus- c'est la mième chose". Het mag veranderen zoo 'twil, 't blijft altijd hetzelfde. Is het niet treurig, diep treurig, lezer? En is het te verwonderen, dat in een land waar zulke dingen voorvallen het zelfde is geschied, waarvan in de para bel wordt gesproken: „Terwijl de men- schen sliepen, kwam zijn vijand(en) zaai de onkruid tusschen de tarwe" l) i) Matt. XIII 25. De schipbreuk van de „Titanic Volgens de Washingtonsche correspon dent van de „Daily Telegraph" heeft Ismay, de directeur van de White-Star- lijn, die Dinsdag weer voor die Senaats commissie is gehoord, door zijn rond borstige verklaringen, waarbij hij de ver dachtmaking van zijn rol op de „Tita nic" volkomen ophief, een zeer gunsti- gen indruk gemaakt en ©en idgehoelen ommekeer bij het Amerikaansche volk te zijnen bate bewerkt. Ismay sprak uitdrukkelijk tegen, dat hij en kapitein Smith den avond van de ramp met een goed diner had doorge bracht. Hij heeft alleen met den scheeps dokter gegeten. Ismay loochende ander maal, dat hij gedurende de reis ©eniger lei invloed op den kapitein heeft uitge oefend; evenzoo dat het kantoor van de White Star te New-York het bericht van het vergaan van de „Titanic" heeft ach tergehouden teneinde herverzekering van het schip goedkooper te maken. Met ver ontwaardiging verwierp hij de gedachte, dat eenig bestuurder van de White Star daartoe in staat was. Van de door de „Maekay Bennett" in zee begraven lijken der „Titanic" zijn er 56 herkend en 60 nog niet geïdentifi ceerd. Vijf en zestig lijken, die dit schip in Halifax heeft aangebracht, zijn niet herkend. Het bedrag aan effecten, geld en ju- weelen, dat op de lijken gevonden werd, was 50.000 dollar. Op een dier lichamen werd een taschje met goud ontdekt. Van dezen persoon kon d>e identiteit nog niet worden vastgesteld. Volgens den New-Yorkschen correspon dent van de „Frankfurter Ztg." heeft de „Mackay Bennett" bij het afzoeken van de zee naar lijken een omgeslagen red dingboot gevonden, in welker nabijheid 30 Jijken dreven, o: w. een groot aantal vrouwen. De golven hadden de lijken met derge lijke kracht tegen de in de nabijheid drij vende ijsbergen geworpen, dat bij vele herkenning onmogelijk was. Bij den Britschen gezant in Washington, aidus wordt uit deze stad aan de „Kül- nische Zeitung" gemeld, is een protest ingekomen, dat Ismay, twee officieren der „Titanic" en de tweede marooni-telegra- fist in Amerika werden vastgehouden. Dezelfde correspondent schrijft, dat de Astor's weduwe een eisch tot schade loosstelling tegen de White Star-lijn heeft ingediend. Het lijk van haar echtgenoot is opge- vischt, met een geldswaardig bedrag van 2500 pond in de kleederen verborgen. BELGIË. Uit de verkiezingscampagne. We lezen in hot „Hbl. v. Antw." het volgende aan het adres der „Buitenlie den". „Wist gij het nog niet, nu gaat gij het weten. Weet gij wat ge zijt? Onge- diertl En ge weet wat ongediert is; wij moeten het u niet zeggen. Wie slingert u die snood© versmading, de beleediging naar 't hoofd? „Le Peuple", het voornaamste orgaan der Belgische socialisten. „Le Peuple" somt aj de landbouwin stellingen op in België door de Katho lieken gesticht. Het roodo orgaan telt: 1001 boerenbonden. 506 melkerijen. 568 raiffeisenkassen. Denkt ge nu, Landbouwers, Buitenlie den, dat het roode orgaan dat goedkeurt, omdat gij er voordeel en profijt bij vindt? Wel neen, de socialisten en liberalen benijden het U. Ge zijt immers Katholie ken. „Le Peuple" zegt: „Het is tijd, dat het land van dat ongediert verlost worde." Dus volgens de socialisten en libera len, de cartcllisten, zijt ge ongediert, even als de priesters en kloosterlingen. Weer al een verachtende en versma dende beleediging meer te voegen bij al de andere, waarmee mien u reeds hoeft bejegend, zooals ploegen, die in God ge- looven, lummels, pijpenkoppen, halthou ten, barbaren, mastentoppen, enz. enz. Landbouwers! Buitenlieden, zet de so cialisten en liberalen dit betaald op-2 Juli aanstaande en stemt dan als één man voor de Meetingisten, voor uwe vrienden, voor de eenige verdedigers uwer belangen!" Men stelle zich eens voor, dat de ka tholieke pers hetzelfde vieze scheld woord, dat de „Peuple" gebruikt, eens richtte aan het adres der rijke Belgische socialisten, die zich omhoog werken op den rug der arbeiders! Wat zouden de roode bladen daarvan dan wel zeggen?. DUIT SCO LA ND De onzijdigheid van Neder land en België. In de hegrootings- commissie uit den Rijksdag heeft, bij de behandeling van de milüaire wetsontwer pen, een lid van het centrum de vraag opgeworpen, of België en Nederland, in geval van verwikkelingen, hun onzijdig heid konden verdedigen. Duitschland, vond hij, moest zorgen, dat dat moge lijk .was. Kiderlen-Wachter antwoordde, dat de onzijdigheid van België internationaal is gewaarborgd. De duelkwestie. De minister van oorlog, von Heeringen, heeft bet noodig geoordeeld voor de budgetcommissie van den rijksdag een nadere verklaring af te leggen omtrent zijn houding ten opzichte van den dueldwang in het leger. Hij is ongetwijfeld in gaan zien, dat zijn bru tale verklaring in den rijksdag afgelegd, nog ernstige gevolgen zou kunnen hebben en dat het protest, dadelijk door het Cen trum er tegen aangeheven, weerklank vond bij het overgroote deel van bet Duitsche volk. Wel nam de minister zijn eerste verkla ring niet geheel terug en bleef hij feitelijk het wegnemen va,n den dueldwang een onmogelijke zaak noemen, maar hij kleed de deze verklaring zoo in en gaf er zulk een nadere toelichting bij, dat daar door op zijn houding een nieuw en hc©l wat milder licht wordt geworpen. Het is nu maar de vraag, of het Cen trum met deze feitelijk onvoldoende ver klaring, die immers de kwestie, waarom het gaat, onaangetast laat,, voldoening nemen zal. Wij gelooven het niet. I' It V li K IJ K. Een trein op den Noorderspoorweg van Parijs naar Calais is ontspoord bij St. Denis, waar het spoor was opgebroken, met het blijkbare dool 'den trein in de rivier te laten loop-en. Vier personen werden gekwetst, overigens is het geval wonderbaar goed afgeloopen. Tusschen Boulogne en Folkestone is do diamanthandelaar Rosenthal voor 250.000 frs. aan diamanten bestolen. TI1KKUË. Men bericht uit KonstatinopelDe mi nisterraad besloot de zeeëngte der Dai1- danellen onmiddellijk te heropenen. Ilij behield zich evenwel het recht voor haar te sluiten wanneer dit noodig mocht zijn. Bij het eiland Samothrace is de sleep boot „Semendar", die inspectie hield op de boeien, op oen mijn gestooten en ge zonken; 12 minderen werden gedood; 4 officieren verdronken; slechts een man van de equipage werd gered. ENGELAND. Een jonge man, die zijn geld moede schijnt, heeft Dinsdag in Fleetstreet te Londen een groote herrie veroorzaakt. Vlak bij de bureaux van de „Standard" staande, wierp hij verscheidene handen vol gouden en zilveren munten in de lucht. Natuurlijk aan grabbelaars geen gebrek! Er werd compleet gevochten om de geldstukken van den vrijgevigen zon derling en op het laatst werd bet zoo druk, dat het geheel© verkeer stil stond. De politie had groote moeite door het publiek heen te dringen en den geld- werper te arresteeren. Terwijl hij naar het politie-bureau geleid werd, trachtte hij nog meer geld te grabbel te gooien, maar de politie verhinderde het. Eerst geruimen tijd later ging het ver keer langs Fleet street weer zijn gewonen gang. MONAtO. De Speelbank van Monte Car- 1 o. Het afgeloopen jaar is weer gunstig geweest voor de Société des Ba.ins de Mer et du Cercle des Etrangehs de Monaco. Voor het 31 Maart afgesloten boekjaar zijn de winsten van dien aard geweesnt, dat alle 3000 bedienden der Société een salarisverhooging van ongeveer 75 francs per maand gekregen hebben, hetgeen 2.700.000 fr. per jaar kosten zal. Voor het afgeloopen jaar heeft de maatschap pij 7,326,903 francs afgedragen aan de regeering van het vorstendom Monaco, tegen 6,724,569 francs in het vorige jaar. Per aandeel wordt er dit jaar maar 320 francs uitgekeerd. De winst op het speel hol bedroeg een dikke 18 millioen. Het aantal geruïneerd-en staat niet op de balans. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan- sche regeering <een complot ontdekt zou hebben in Korea, met het doel de onaf hankelijkheid van het land weer uit te roepen. Meer dan 100 personen moeten gearresteerd zijn. De wapens voor de samenzweerders zouden uit Mandsjoerije komen. IERLAND. Justin Mc Carthy. f Dezer dagen is overleden de lersche staatsman en ge schiedschrijver Justin Mc. Carthy, die 22 November 1830 te Cork werd geboren. Hij wijdde zich te Liverpool aan de jour nalistiek en werd in 1860 parlementair verslaggever van de „Morning Star.". In 1861 werd hij lid van de redactie van dit blad en in 1864 hoofdredacteur. Van 18681871 reisde hij in de Ver. Staten, waar jhij in verschillende ste len politieke en' literaire voordrachten hield. Van 1862 1876 maakte hij deel uit vau de redac tie van de „Daily News". In April "1879 werd hij gekozen tot lid van het parle ment, waar hij zich aansloot bij de Home Rule-partij. Hij speelde bij de debatten over de lersche quaestie oen belangrijke rol en nam in December 1890 in plaats van Parnell de leiding van de meerderheid der lersche partij in het Lagerhuis, welke leiding hij in 1896 neerlegde. Bij de nieuwe verkiezingen in 1900 werd hij niet opnieuw gekozen. VEREEN IGDE STATEN. Harde maar ware woorden. De dames der eerste kringen te Boston, die eenige dagen geleden de lezing van den bekenden prof. Dudley-Sargent der Har- vard-universiteit bijwoonden, waren niet weinig ontsteld, toen de geleerde een groot vijand bleek te zijn van de sport, zoo- als die door de dames beoefend wordt. Al deze soorten sport verklaart prof. Dud ley-Sargent zijn slechts een voorwendsel, om met veel tijd- én geldverlies de ijdel- heid in de hand te werken. Wanneer de dames werkelijk aan de hygiënische sport willen doen, moesten zij huishoudelijke bezigheden op zich ne men. Tegen corpulentie bestaat geen beter middel dan veel trappen loopen en dit sterkt tevens do beenspieren. Om los in de schoudergewrichten te worden, is het ve gen met een bezem een ideaal-middel. Wil men mooie armen krijgen, dan moet men het meel zelf kneden, en een unr aan de waschtobbe is uit hygiënisch oog punt het ideaal. De dames waren boos. Waarschijnlijk omdat er zooveel waarheid in 's professors woorden stak. TAan het publiek kan het^ [oordeel worden gelaten, of J inderdaad is 1 Kg. ƒ1.50 Lft - 0.80 %Kg./0.42i V\q - 0.18 JÈ£ Gemeenteraad van Goes. Zitting van Dinsdag. Voorzitter de heer burgemeester. Afwe zig de heer Eischeen vacature. Adres van P. de Dreu verzoekend 11,5 M2. grond in erfpacht voor het bouwen van een bergplaats; idem van firma Massee om 25U M2 in koop of erfpacht te mogen hebben en van de bouwvereeniging „Help U Zelven" om voor haar woningen een hek te mogen plaatsen. Gesteld ia handen van B en W. De voorzitter brengt een woord van hulde aan den heer J. de Kruijter, die onvermoeid zijn best deed, alle stedeljjke oudheden te onderzoeken of te doen restaureeren. (Ap plaus.) Eenige afschrijvingen worden verleend; een afschrijving voor schoulgeld aan G. Reijerse kan niet verleend worden, daar de verordening dit niet toestaat. De voorzitter zegt, naar aanleiding van een opmerking van den heer Temperman herziening der verordening toe. Bij de behandeling van de voorgestelde verordening voor het Burgerlijk Armbe stuur vraagt de heer Hollmann of het de bedoeling is om weezen beneden de drie jaren voor rekening an het B.A. buiten het gasthuis te doen verplegen. De voor zitter antwoord bevestigend. Naar aanleiding van een adres betreffende het uitdiepen van de haven voor de los- en laadplaatsen en het verlengen van de steigers, hebben B. en W. het advies van den gemeente bouwmeester gevraagd. Deze wgst er op, dat in de laatste jaren steeds een belangrijk bedrag voor baggerwerken is uitgegeven, juist ter plaatse waarop ook adressanten doelen. Aan dieizelfden havenkant zjjn twee steigers bijgemaakt, een van 27 M. lengte en één van pi.m. 15 M. lengte, waardoor lossen en laden veel vergemak kelijkt is. Het plan bestaat, met deze verbeteringen ieder jaar voort te gaan, zoodat een minder goede toestand der haven niet zijn oorzaak in verwaarlsozing vindt, maar wel in het grooter en dieper worden der schepen en in het verlies van bieten, die in de campagne tusschen schip en kaai verloren gaan en aanslibbing bevor deren Osk wordt door de stoembooten de vaargeul dieper gemaakt en de opgezogen grond naar alle zijden verbreid, Toch is eetdge verbetering noodzakelijk Het beste zou zjjn, het bouwen van een muur van gewapend beton, langs het geheele haven terrein, wat echter op groote kosten zon komen. Men zou dan, mits de muur diep genoeg gefundeerd werd, zoo diep kunnen uitbaggeren, dat de schepen onmiddellijk tegen den muur aangelegd kunnen worden. Men stuit hier echter op groote kosten, daar een dergelijke muur, ettelijke honderden meters lang, wellicht op f 15 per strekkenden meter zou komen te staan. Kan de raad echter in de eerstvolgende jaren een extra bedrag op de begrooting brengen, b.v. 1400 4 f5(J0 per jaar voor afdoende verbetering langs het haventer rein, dan zou zeker binnen enkele jaren een veel betere toestand ontstaan. Bjj

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1