iCHULTE Co. A. SCHULTE 8 Co. Dinsdag 2 April 1012. Achtste Jaargang. Delft H 2, a o o nge Delft H a - FEUILLETON. DE ERFENIS. UIT ZEELAND. No. 40 DELBURG. H ens orstels borstels tllen jgers ivegers jsehuiers borstels eenboenders nboenders •ijvers t-Sweeper rstels casten Iwasten •borstels Verfstoffen emaakte Verf 3 in bussen lelverf Hak llak rons brons Irbrons ndpoeder ghtzeep ne Zeep nia el lepoeder smiddelen was entijn eumwas z. enz. MIDDELBURG. 9 9 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND. BUITOLANP. DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. BINNENLAND. CS M t IEÜWE ZEEÜWSCHE (MANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs». Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. A centant. V Oe Goede Week. De Goede Week, de Stille Wieek, Ide heilige Week, de Passieweek, hel. zijn Elk> kenschetsende namen, waarmede de volksmond sinds eeuwen de zes dagen .usschen Palm-Zondag en Paschen beti- elt. De aandacht van allen, ook van len wereldschen, den godsdienstig onver- ichilligen, ja van den moreelverdorven Sensch zelfs, wordt als met geweld ge- rokken naar het groote lijdensdrama van Calvarië, welks ontknooping niet meer of minder inhield dan de verlossing van feheel het menschelijk geslacht en het henschelijk hart, zoo- ontvankelijk voor liefde, slaakt als vanzelf een zucht van ■laakbaarheid voor h et heil dat Golgotha's kruis, dat de Man van Smarten het ge- kallen menschdom heeft geschonken. I Men mag het vrij ais een buitengewoon [genadeblijk beschouwen van den goeder, tierenden Hemelvader, dat Hij jaarlijks door Zijn Heilige Kerk aan een verwalen en hoogmoedige wereld het beeld ver. toont van Hem, die „Zichzelven heeft pernietigd, de gedaante eens dienstknechts Aannemende" die „Zichzelven beeft vernederd gehoorzaam geworden tot 'den dood... des kruizes"1) Als voorbeeld van grenzenlooze nede righeid biedt de lijdende Zaligmaker zich voortdurend aan als het geneesmiddel voor den hoogmoed, die karakteristieke kwaal, die kenmerkende zonde van den moder nen tijd. l Want wat de moderne miensch zoo gaarne „hooggaand zelfgevoel", „subjec tivisme", „individualisme" noemt, is niets anders dan wat vlakweg „trotschheid", ■hoovaardig" verdient te heeten, de wor tel van alle kwaad2), de zekere weg naar het verderf. En daartegen is maar één geneesmiddelde gehoorzaamheid, de dee moed, die ons geleerd worden door den feekruizigden Godmensch en daarom dankt Be Katholieke Kerk in haar misgebed op Palm-Zondag den Almachtige voor het toonbeeld van nederigheid en zelfvernie- Bging, dat ons in den driewerf heilft Ben persoon van den lijdenden Heiland werd geschonken. Hoe prat ook de wereld ga. op hare btoflelijke goederen, hoe hoog zij de zege ningen ook aansla, die de mensehen uit vergankelijke goederen der „cultuur" genieten, hemelhoog staat hoven dit alles het, onvergankelijk goed dat ons gewordt uil Christus' kruis! „In crucie salns!" Phil. II 5-7.' !j Eccl. X 15 r V" Een veertigjarig jubilee. K H«-t antirevolutionair hoofdorgaan „Do Standaard" viert heden (1 April) den dag Jri'-an zijn 10-jarig bestaan en mede jubi leert zijn hoofdredacteur, dr. A. Kuyper, I minister van Staat, die vier decenniën lang zijn eminente krachten aan dat dag blad wijdde. II Zijn eminente krachten! Want wie is er, die ,niet bij het beschouwen van deze journalistieke figuur het. „facile princeps" op de lippen heeft? Boe wijd de klove ook zij, die zoowel op godsdienstig als op politiek terrein zijn tegenstanders van B 14. M „Inderdaad", zei de markies, „uw va derland heeft recht om er trots op te lijn, dat gij den reus hebt weerstaan, en bij Waterloo zooveel tot de overwin- ■jBjing der vrijheid bijgedragen. Uw geest drift brengt mij op het denkbeeld, dat P°k gij, heer graaf, niet verzuimd hebt, aan den strijd deel te nemen". „Hot is altijd eigen geweest aan ons Beslach t", antwoordde de graaf met ze- 'voldoening, „dat een lid der der familie in het leger diendeik als oudste zoon had inderdaad het voorrecht, den öiJNWen veldtocht mee te maken". Op dit oogenblik werd zacht de deur geopend en trad met lichten tred, bijna onhoorbaar, een jong meisje binnen, dat op vriendelijken toon vroeg, of er ge heimen te bespreken waren. elneen, je weet, dat je vader geen geheimen voor je heeft. Laura, kom hier, hem scheidt, allen, ook zijn bitterste vij anden, zullen moeten erkennen, dat in dezen Standaard-redacteur seiherp vernuft naast rijke fantazie, enorm© belezenheid naast schitterende betoogtrant de kenmer kende eigenschappen zijn en dat hij meer dan wie ook de kunst verstaat het dorre veld der politiek voor den kleinen man te herscheppen in een vriendelijk Qord, waar hij zich thuis gevoelt en gaarne vertoeft. Daarin vooral schuilt Kuyper's groote populariteit: hij heeft zich bij het volk doen begrijpen, de groote en in gewikkelde kwesties van staatkunde en godsdienst voor het gewone verstand van den burgerman pasklaar weten te maken, en zoodooende ook den meest eenvoudige weten te begeesteren voor de groote be. ginselen, die thans in de regeering toon- aangevend zijn. Daar zou nog veel kunnen worden ge. zegd over de stoere werkkracht van den jubileerenden hoofdredacteur, over zijn helder inzicht in de meest ingewikkelde problemen, over zijn talent, in alle kwes tiën het essentieel© te scheiden van biet accidenteel©, om het des te scherper tc kunnen belichten. Doch wij willen met dit weinige volstaan, dat genoegzaam uit drukt, hoezeer wij dr. Kuyper op dezen voor hem zoo merkwaardigen dag het woord van oprechte hulde niet willen onthouden, da,t als hoofdredacteur hem toekomt. Wij weten wel, dat hij het afwijst met een „Soli Deo Gloria", een „God© alleen de eere", maar dat is juist het beste bewijs, dat de hulde, die hem beden over geheel het land en door alle partijen zoo kwistig wordt gebracht, niet steunt op een fictie maar op d© realiteit. En dat is de groote eer en de groote kracht zoowel voor hem als voor zijn blad en voor zijn partij. De Pers. Donderdagavond hoeft baron Van Wijn bergen te Hilversum een schitterende rede gehouden over de pers, schitterend voor al om de vele waarheden die zij1 bevatte voor ons, Katholieken, nog immer zoo lauw, zoo laf in het krachtig steunen onzer eigen pers. Zoo b.v. zeide de eminente Katholieke depute het volgende over de kleine pers: Naast de groote dagbladpers moet gij ook lezen de 'kleine locale bladen, die niet gemist kunnen worden. Dat de groote liberale partij zoo aan het inzinken is, is daaraan te wijten, dat d© groote liberal© pers haar in vloed op het volk heeft verloren, zij bereikt het volk niet meer. De liberale partij heeft geen kleine locale pers. Het is bekend, dat de „N. It. Ct." politiek geen invloed meer heeft, hoe groot als dat blad pok is. Daarom moeten wij die kleine locale pers zuinig bewaren. Een klein plaatse lijk blad is voor onze menschen brood- noodig, en het is merkwaardig, welk een invloed er uit gaat va,n die kleine locale pers. Over „De Maasbode", ons oenig groote dagblad sprak hij aldus: dan zal ik je a,an dezen Duitschen graaf voorstellen, met wien ik dezen middag kennis maakte en die ons de eer aan doet, reeds dadelijk bier te komen". „Dat wil ik graag", zei het meisje, dat bij nader toezien een weemoedigen trek vertoonde, „maar u moet niet zeggen, dat u geen geheimen voor me hebt, u hebt altijd geheimen", „Wat bedoel je?" klonk het veel scher per dan te voren. „Wel, dat u 's avonds en 's nachts al tijd uitgaat zonder dat ik weten mag waar heen". De markies kreeg een hoogroode kleur, terwijl zijn oogen toornig vlamden, en ter zijde keken, of de graaf op het ge sprek had gelet. Deze was schijnbaar zeer verdiept m het beschouwen van een prachtig gobe lin en wendde zich nu tot de jonge dame, aan wie hij door haar vader werd voor gesteld. „Het doet mij' veel genoegen een Duitsch edelman te ontmoeten", zei het meisje, dat noch in haar uiterlijk, noch in haar manieren op haar vader geleek, maai' het evenbeeld was van een portret, dat, met een zwarte lijst van krip omgeven, Stellen wij ons dus geen partij wat onze groote katholieke bladen betreft, en laten wij de keuze vrij, op één punt echter is er geen "keuze meer. De katholiek, die een groot katholiek dagblad met ochtend- en avondeditie noodig heeft, heeft geen keuze te doen. Het is hem aangewezen. Jaren lang hebben wij er om gevraagd en geroe pen, en nu hebben wij het gekregen. Maar nu doen wij volwassenen als kleine kinderen, die gezanikt hebben om het nieuwe speelgoed, dat ze in drie dage'n kapot maken, ook voor ons is het nieuwe er zoo gauw af. Maar waar wij dat groote ochtend blad nu eindelijk hebben, daar hebben wij ook een eereschuld 'tegenover dat blad te vervullen. Het zou een ramp zijn als dat groote blad nu door onze eigen schuld weer moest verdwijnen. Het zou een spot zijn voor heel onze katholieke partij, als er kon gezegd worden: zij hebben een ochtendblad ge. had, maar zij hebben 'tniet kunnen in stand houden. Dan zou ik weer tot onze handelsmannen moeten zeggen „gij moet weer een liberaal blad ne men". En waar wij nu weten, wat voor een verderfelijken invloed er van die libe rale bladen uitgaat, ook op onze ont wikkelden, dan is dit zeker een ramp te noemen. Daarom verklaar ik per soonlijk, dat 't voor iederen katholiek verplichtend is dit groote blad in stand te houden. Wij hebben altijd onze sympathieën en antipathieën; men behoeft niet in alles 'tmet een blad eens te zijn. Maar dit blad is goed, en als 'tniet. goed zou zijn, dan zijn er menschen, die daarover hebben te oomleelen en te wij zen. Pas heeft er, gij weet 'tallen aan dat blad een persoonswisseling plaats gehad in do redactie. Ik zeg hier niet, of ik dit gelukkig vind of niet, dat kan er buiten blijven. Maar hier mag ik wel op wijzen, dat in dat afscheidsartikel te lezen stond, dat velen om persoonlijke anti- pathie tegen den hoofdredacteur hebben gemeend hun steun aan dat blad te moeten onthouden. Welnu om deze re denen heeft de hoofdredacteur gemeend heen te moeten gaan. Wij verwachten dus, dat zij die tot dusver aan dat blad hun steun hebben onthouden, nu eerlijk en oprecht da,t blad zullen gaan steunen. (Donderend applaus). En hiermede heb ik gezegd. De Italiaanscho oorlogsvloot is voor het eiland Lernnos op 80 K.M. afstand van (le Dardanellen aangekomen en ontscheept er troepen. Dit is het voorspel van een uitgebreide maritieme actie, welke Italië tegen Turkije wil ondernemen. aan den wand hing, en zooals de graaf begreep, haar moeder voorstelde. „Ook mij is het een waar genoegen kennis te maken met de goede genius, die over al deze kostbaarheden met zoo veel smaak den schepter voert", zei do graaf. Het meisje bloosde en wilde juist met een paar woorden voor het vleiend com- plimenl bedanken, toen zij een paar pas- sen achteruitging en de handen van ver bazing in elkaar slaande ujtriep„Maiar, papa, dat is precies de oude graaf, die hier vroeger meermalen kwam". Weer kreeg de markies een toornige uitdrukking op zijn gezicht, maar even daarna had die plaats gemaakt voor een allerliefsten glimlach en zeide hij: „Je voorkomt me Laura, ik had juist met mijnheer 'Von Stauffen daarover willen sprekende oude graaf, dien mijn doch ter bedoelt, was namelijk, zoover ik kan vermoeden, uw vader. De graaf wist gedurende geruimen tijd niet, wat te antwoorden. Een reeks van gedachten en veronderstellingen dwarrel den door zijn hoofd. Nu bleek opeens, dat die markies zijn vader goed had ge kend en tot nu toe had hij het doen FRANKRIJ K. De autobandieten. Een zucht van verlichting werd geslaakt toen Zaterdag namiddag te half vijf minister Briand aan de gedeputeerden mededeelde, dat te Berck (Nauw van Calais) een der auto bandieten was gevat en wel degene, die inet zijn karabijn het plein te Chantilly had schoongehouden, terwijl de anderen in het bankgebouw een moord- en roof partij aanrichtten. De man heet Soiudy, was sedert twee dagen te Berck bij den anarchist Baraye, een ontslagen spoor wegman. Soudy had een geladen revol ver en een fleschje vergif op zak. Ont wapend zijnde, wilde hij het vergif in nemen, maar men bemerkte het bijtijds. Soudy is negentien jaar; hij had duizend frank bij zich en zeide van niets te we ten. Baraye is ook gearresteerd. Nader meldt men: Soudy is door getuigen herkend als degeen, die te Chan tilly met een karabijn geschoten heeft. De anarchist Braille (Baraye?) is even eens in hechtenis genomen, beschuldigd van verblerging van misdadigers. Ook wordt gemeld, dat nog een derde individu is in hechtenis genomen. DDITHCHLAN U. De centrum-afgevaardigde Roeren heeft een schrijven verzonden, dat hij het man daat voor Rijksidag en Landag neerlegt. Het besluit staat in verband met het mee- ningsverschil in het centrum. TWEEDE KAMER. Vrijdag is de Kamer met de salaris- kwestie der onderwijzers klaar gekomen. De lieer Arts trok zijn motie in, na de stellige toezegging van den minister om zoo spoedig mogelijk met een wetsont werp te komen o-m den kindertoeslag te regelen. De motie-Ter Laan werd ven- worpen met 46 tegen 30 stemmen. Te gen de rechterzijde en de heeren Van Karnebeek en De Beaufort; Tydeman was afwezig. Toen ging de Kamer op Paasch- reces. Onverdraagzaam De oude geest spookt rond, zegt het „Friesch Dagblad" In de „N. R. Crt." van 22 Maart stond de volgende advertentie, die als bewijs der spreekwoordelijke verdraagzaamheid der vrijzinnigen aan de vergetelheid ont rukt dient te worden: „Op een Handelskantoor wordt ge vraagd een AANKOMEND BEDIENDE. Leeftijd circa 16 jaar. Opgave van door- loopen school of tegenwoordigen werk kring gewenscht. Leerlingen van Christe lijke scholen komen niet in aanmerking. Brieven onder letters A. B„ Adv.-bur. Gebrs. GEVERS, Wijnhaven 42". Niets dan vijandschap natuurlijk! Ongetwijfeld zal ook de christelijke school weieens 'n wormstekige vrucht op- voorkomen, alsof hij hem een onbeken de was. Hij dacht op eens aan den roo- verhoofdman, die ook zijn naam en af komst kende enwerkelijk op den markies geleek. Tegelijk viel het hem op, dat dezelfde markies, die dien middag aan tafel zoo gebrekkig en zonderling zijn Duitschen naam had uitgesproken, nu zoo volko men juist den klank had weergegeven. Maar hij begreep, dat het beter was, niets te laten merken en vroeg zeer kalm „Zoo, markies, hebt u mijn vader ge kend? Wil u dan zoo goed zijn, mij mede te deelen, wat u van hem. weet, wij1 heb ben geen bericht meer van hem ontvan gen na den dag, dat hij1, zooals hij schreef, hij een markies op bezoek zou gaan. Dat zult u wel zijn geweest. Vertel eens iets van dien laatsten dag van mijns vaders leven, als ik u bidden mag". „Zeker, graaf, wil ik dat doen, ga zit ten, en gij Laura, ook, dan kunnen we eens spreken over den man, die op dien dag daar juist zat, waar u nu zit". „Ja", zei Laura, „en ik zat daar op een tabouret, ik herinner mij nog heel goed, dat u beiden toen spraakt over een enveloppe". Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 2 April: Stormachtige tot krachtigen, noordelijke tot noordwestelijken, later wellicht krim- penden wind. Zwaarbewolke tot betrokken lucht Later tijdelijk opklarende lucht Regen of hagelbuien. Iets kouder leveren. Maai- dat doet de openbare ook. En er is toch altijd keus en keur! Dat nijdige, bijtende terg-zinnetje „Leerlingen van christelijke scholen ko men niet in aanmerking", is als de ther mometer, die aanwijst, hoe 't bij som migen nog kóókt van binnen, tegen alle christelijke actie. En hoe ze vergrimmen, nu die actie veld wint! Intusschen zal het scholen-bouwen om zulke annonces niet woiden nagelaten. In Rotterdam worden er alweer twee aan besteed straks! De ziekteverzekering. „De Residentiebode" schrijft: Het laat zich aanzien, dat Ide behan deling der Ziekte verzekering nogal veel tijd zal vorderen. Naar we vernemen zul len vóór 10 April den uitersten ter mijn minstens een 80-tal amendemen ten op de Ziektewet en de Radenwet, waarvan niet minder dan ongeveer 50 van de sociaal-democraten, bij de Com missie vim Voorbereiding inkomen. Goes lieden herdenkt de heer J. Melse, kantoorknecht aan het postkantoor alhier, den dag, waarop hij vóór 30 jaar hij de posterijen in dienst trad,. Jammer, dat de ongesteldheid van den jubilaris een schaduw werpt op zijn feest dag. De werkman Wi, die werkzaam is op d© houtzagerij „De Vitesse" alhier, had Zaterdagmorgen het ongeluk, dat een zwaren boom op een zijner voeten viel, waardoor dit lichaamsdeel deerlijk werd gekwetst. Direct moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Nu de lente in het land is - al is haar gezicht tot op heden nogwat. grimmig en buiig en de dagen lengen, haalt menigeen zijn fiets voor den dag ,fcn wie er geen bezit peinst over dén aankoop van een nieuwen, om er met vacantiedagen en in vrije uren genoe- gelijke tochtjes mee te maken of het bij het doen van zaken als een snel ver voermiddel te gebruiken. Wie dit alles van zins is, hij ver zuim© niet in ons nummer van heden de advertentie over de Ga zelle-rijwielen eens aandachtig na te le zen, want de eigenschappen die aan het Gazellerijwiel worden toegeschreven bezit het ook; daarvoor staan ons borg de degelijkheid en vakkennis van de fabri kanten, de firma Arentsen en Kölling te Dieren. Wij waren in de gelegenheid een© ge- „Over een enveloppe?" riep de graaf opspringende. De markies was doodsbleek geworden, zijn lippen beefden, zijn oogen vlamden en hij maakte een oogenblik een handbe weging, of hij zijn dochter wilde aan grijpen. Maar spoedig had hij zich weer hersteld, en kalm zeide hij: „O ja, dat is waar, zoo'n jong geheugen is toch veel sterker dan mijn oude her senen, er was toen iets met een enveloppe, maar het juiste herinner ik mij toch niet". Dit zeggende wierp hij op Laura een blik, die (den graaf niet ontging en die duidelijk beteekende, dat zij verder zwij gen moest. Maar het meisje merkte het niet en ging door: „Ja, dat is toch ongelukkig, dat die zoo opeens was verdwenen, en u hebt ook niets meer van uw vader gehoorjd, heer graaf?" „Niets, mejuffrouw, maar als ik een vraag mag doen, want u begrijpt, dat alles wat mijn vader betreft, mij bijzonder belang inboezemt, wat is er met die en veloppe, waarvan door de roovers werd gesproken?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1