en Goederen. de Putter 'aardenfokkers, Si s* Vs >N CEMENT. Sfedfrtg p- 86- TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 23 Maart 1913. besteden EEN LIED PER WEEK. KAAS! EDAMMERS KOMIJNE KAAS anstraat - Goes. Zeenwsche borg-Maatschappij n 1824, Hordljk's Bank Vjissingi i COES, Zelandia Antiqua. MATERIALEN iagt uitsluitend OVEZAND. FEUILLETON. rDElBRFENISr AN 'T WESTEINDE Van Oitterspolder onder chten breken van het be- sn liet bouwen van k WOONHUIS op ;de „Achterduin", lijert, oppervlakte jetten in te zenden vóór II April a 8. dien dag, 's namiddag 2 ining verkrijgbaar a f 1.25 'NK te B o r s e 1 e, bij itingen zijn te bekomen. No. 49 uit „De Leewerk". HET LIED VAN DEN SMID. Woorden van Pmsa Liekens. Muziek van Frans Andfxhof. Voor garantie 40—6O°/0 ïet je adres: t E 16 tot 35 cent per blik. 45 90 ËBn smidje in zjjn smisse, Die zong den heelen dag 2nn stemme klonk zoo helder, Bij ied'ren hamerslag. Hij zong zoo blij van tokke, tokke, tok, Hjj zong zoo vrij van kloppe, kloppe, klop. Het klonk zoo lustig dan, Het liedje van den zwarten man. Een meisken op haar kamer Die had dat lied gehoord; Hear hartje ging aan 't jagen Bjj smidjes aardig woord. Het ging zoo snel van tokke, tokke, tok, Het ging zoo fel van kloppe, kloppe, klop Het sloeg zoo teeder dan, Bj 't liedje van den zwarten man. „Och smidje van hierover, Leer mij dat schoone lied." Liet' meisje, 'k zal 't u leeren Als gij mij gaarne ziet. Kom zing met mij van tokke, tokke, tok, Kom zing met mij van kloppe, kloppe, klop Wjj zingen samen dan, Het liedje van den zwarten man. Het meisken werd zjjn vrouwtje, En hij haar beste man, En kleine kleuters kwamen, Die zongen mede dan Ze zongen bij van tokke, tokke, tok, Ze zongen vrij van kloppe, kloppe, klop. Het klonk zoo lustig dan, ^Met liedje van den zwarten man. d te Zierikzee, lillijke voorwaarden ing als tegen eene lingen worden gaarne ver- ïgers voor Zuid-Beveland, iking .8 S. en No. 242 Z.B.S. I.- Yeulengeld f 10.- matig rondgeleii. .Namens het Bestuur der gatenvereeniging Oudelande De Secretaris, J. BRUGGEMAN, .UB. MESKANT-VOBM e Straatklinkers c 3 Metselklinkers 6 Hardgrauw 40 Best Rood 47 ci cft* -ANK. KLOEK FORMAAT del in alle soorten fLISSlNGEN- O III. Dat hui9 stond in elk geval wel niet in ons dorp. De bedaagde Priester zal, indien hij al niet op het huis der Smallegange's te Kloetinge vertoefde, wel metterwoon naar Goes vertrokken zijn [Groote veranderingen hadden Uier in middels plaats gehad. Nauwelijks hadden ds Watergeuzen zich van Vlissingen en Veere meester gemaakt, o£ tot tweemaal toe hielden ze in Juni en Juli (1572) een strooptocht over onze dorpen. De ambachts heer van Baarland, tevens baljuw van en, was een ijverig Prinsgezinde en daardoor viel het gemakkelijk daar verstandhouding aan te knoopen en te flakendorp te landen. Met boerenwagens werd de buit naar hun schepen gebracht ea al blijft Ovezand onder de bezochte dorpen ongenoemd, het lijdt geen twijfel of ook hier is gebrandschat en geroofd. Vervolg ens hebben de Watergeuzen in de tweede helft van Aug., onder aanvoerig van des Prinsen luitenant Tseraarts, het leg om Goes geslagen, dat door 800 oud- [dienden van AIva verdedigd werd. Toen I stad niet te nemen was, ging Barradst, ;fla Veersche burgemeester, met een zending naar den Prins in het kamp vóór Bergen (Henegouwen) en het gevolg was, dat nog 2U00 Watergeuzen uit den Briel herwaarts kwamen. Zeodra de beruchtste aller Wa ttjrgeuzen, Barthold Entes van Mentheda, te Kloetinge in het hoofdkwartier was verschenen, werden drie Priesters uit den omtrek gevat en om wille van hun geloof in de wezenlijke tegenwoordigheid van Christus in het H. Sacrament ter dood ^tbraeht (Oct.). Maar nu was ook het einde van het beleg weldra daar. De dappere en nobele Mondragon, die zijn volk over de slikken en door de kreken uit Brabant naar Valkenisse geleid had, overviel plots de Watergeuzen, die in overhaaste vlucht de schepen zochten te bereiken, terwijl eenige honderden er het leven lieten. De stad bleef trouw aau de gestelde Overheid, maat om Zuid-Beveland te beschermen tegen de voortdurende aanvallen der Wa tergeuzen vau Walcheren en straks ook 'io. Jfoen zij op de kamer waren gekome en de deur gesloten was, haalde Piëti een enveloppe te voorschijn, die aan •ene eind opengescheurd, maar wet dichtgevouwen was, en reikte die aa den gnuif over. beerde haar onmiddellijk om e bezat' het zegel lang en aandachtig. Ein delijk zet.hij met een traan in het oog: „4a, «lat is het, dat heeft mijn vader gemaakt, niet alleen, dat het zijn ring moei geweest zijn, maar ook de uiterste zorg en nauwkeurigheid, waarmee werd afgedrukt, bewijst dat". ■Ktck-n met een ruk maakte hij de vouw open en schudde den inhoud op de ta fel. Het waren zooals Piëtro reeds had gezegd, niets anders dan losse snippertjes papier, waarop aan de eene zijde een cgter en aan de andere een paar Duitsche schrijfletters stonden. Baastig greep de graaf er een en be zag het, van Schouwen-Duiveland, kon het Spaansche krijgsvolk niet gemist worden. Deze soldaten berokkenden de bewoi ers van stad en land de grootste kwellingen. Men raakte er pas van verlost, toen de Landvoogd Requesens, Alva's opvolger, vóór Zierikzeo gestorven was Deze stad werd toen wel gewonnen, doch ging na enkele maanden weer verloren, daar het slecht betaalde Spaansche krijgs volk zijn officieren vermoordde en tot mui ten oversloeg. Ook de Goesche bezetting ging zich bij de kameraads in Brabant aansluiten en ua de gruwelijke uitspattin gen van het muitende volk te Antwerpen, sloten de Nederlandsche gewesten een onderling verbond, de Pacificatie van Gent (Nov. 1576). Hierdoor werd Goes en daarmee tevens het Goesche Land ge dwongen zich onder bescherming van Oranje te stellen, met welk gevolg hebben we reeds verhaald. Toen het eerste en voornaamste! artikel van de Satisfactie zoo deerlijk was geschonden en eenvoudig buiten werking gesteld, de overige artt. zouden van kracht blijventoen was de nieuwe leer op Zuid-Beveland de heerschende godsdienst, de staatsgodsdienst geworden, d. w. z. de kerken en kloosters en godshuizen waren aan de Katholieken ontnomen, de Priesters gevlucht of verdreven, er mocht geen schijn of schaduw meer te zien zijn van den katholieken eeredienstwie zijn geloof niet wilde prijsgeven, was voortaan onbekwaam tot het bekleeden zelfs van het geringste postje. Maar hot was er verre af, dat hiermee het Goesche Land als in één slag voor de nieuwe leer was gewonnen, zeoals we in het vervolg zien zullen. De (in 1578) na r de dorpen gezonden predikanten mochten, volgens het Staten- bevel, niet „gehinderd" de „rust" mocht niet gestoord worden. De landzaat had het met gekruiste armen aan te zien .als een van elders gekomen despoot de leidiDg nam, niet alleen in geestelijke, maar zelfs in wereldlijke zakenals overoude gewoonten en gebruiken, met het volk saamgegroeid, voor ongeoorloofd verklaard en uitgeroeid werden, alleen omdat zij herinnerden aan den katholieken tijd. En in het gevolg van die mannen kwamen schoolmeesters, die den kinderen inprentten, dat de strijd begonnen was om de „Vrijheid"vrijheid in het burgerlijke, maar vooralvrijheiil van geweten! Hoe het gekomen is, weet ik niet, maar het werd 1582, eer dominee Lieven Coene herwaarts kwam, ter bediening van de gecombineerde gemeenten Ovezand en Drie wegen. Wanneer de predikant den dienst ging waarnemen in het nabije dorp, welks naamsafleiding nu eens bij uitzondering zeer duidelijk is als gebouwd daar, waar drie verschillende wegen samenkomen, dan geschiedde zulks niet in het tegenwoordige kerkgebouw, maar in het ook al aan den katholieken eeredienst onttrokken kerkje te Coudorpe, dat eerst in de 18de eeuw verdwenen is en waarvan de overblijfselen gediend hebben voor zinkstukken, ter bescherming van den Scheldedijk. i: i; r. t v n. liet vergaan van de „Oceana". Vrijdag der vorige week verging het Engelsche stoomschip „Oceana". Een van de passagiers, die de ramp der „Oceana" meegemaakt lieeft, vertelde na zijn aankomst te Eastbourne het vol gende „Het was half vier in den morgen, de nacht was kalm en alle passagiers slie pen aan boord van de „Oceana" die den vorigon avond Tilbury verlaten had en op reis was naar Bombay. „Opeens voelden wij een schok, een verschrikkelijk gekraak weerklonk. De pas sagiers werden uit hun kooien geworpen en dadelijk drong het water de hutten binnen, tn nachtgewaad, door het wa ter plassend, snelden de passagiers naai de uitgangen. Onmiddellijk werden de red dingsgordels rondgedeeld. „Ja, het is het schrift van mijn vader, maar laat ons nu eens beproeven, of daar niets uit te maken is". Hij legde ze alle met den cijferkant bovener waren enkel even getallen, van 2 tot 32 en toen op volgorde, daarna keerde hij ze om, maar lioe hij ook schikte en paste er was niets va.n te maken. ,,'tls vreemd", zei liij; eindelijk, „maar toch moet het iets beteekenen, dat is ze ker". Hij bekeek de papiertjes nogmaals nauwkeurig en zag, dat ze niet precies aan elkaar pasten, zoodat ze niet, zoo als ze daar lagen, van elkaar waren ge knipt. Dit, in verband met het feit, dat de oneven cijfers ontbraken, bracht hem op het denkbeeld, dat er ook nog ergens papiertjes met oneven cijfers moesten zijn, die er tusschen bchooren en die alles begrijpelijk zouden maken. „Natuurlijk, dat is het, dat is het", riep Piëtro, „maar waar deze te vin den? „De goede God, die ons reeds den eer sten dag op zoo'n duidelijk spoor heeft gebracht, zal ons ook verder helpen", zei de graaf ernstig; „ga. naar huis Pië tro en bericht mij' zoodra gij iets hoopt, „De kapitein beval alle hens aan dek, het kanon loste noodschot op schot, vuur pijlen stegen in het duister omhoog. Op verschillende plaatsen van het dek hald men vuurtjes aangemaakt en de weife lende roode gloed verlichtte de angstige gezichten der reizigers. Allerlei uitroepen in vreemde talen en doordringende kre ten weerklonken. Zij werden geuit door de lascars of Indische matrozen, die ontsteld de vrouwen angst aanjoegen. Inmiddels steeg het water door het groote lek dat de aanvaring met de Duitsche viermaster „Pisagua" gemaakt had. In het aangeva ren gedeelte van het schip lag de timmer man, die bij de aanvaring gewond was. Na een uur werken slaagde men er in, hem met een gebroken been uit de bal ken te bevrijden. Op de brug moest zijn been door den scheepsdokter geampu teerd worden. In den duisteren nacht wepd toen de eerste s'loep met vrouwen en kinderen neergelaten, maar in de haast werden de touwen niet goed bevestigd en ï'n plaats van op de golven te dalen, schuur|de de boot langs de kanten van het schip en kenterde. Van het dek kon men niets zien van wat er gebeurde. In de duister nis hoorde men slechts angstkreten. Men wist alleen, dat er een vrouw gered was. Een tweede sloep slaagde er in nog een 40-tal passagiers te redden. Wij waren toen drie mijlen van de kust. Men kon de lichten zien en dacht, dat het Eastbourne was. Eindelijk vond ook ik een plaats in een boot. De meeste passagiers, die hij mij in de boot zaten, waren in nachtgewaadslechts enkelen hadden hun harJcldaeken nog als sjaals omgeslagen. Enkele hadden hun hoed me degenomen, die zeer goed te pas kwam om het water uit te scheppen, wat een kwestie was van leven of dood. Bij het aanbreken van den dag kwamen wij in Dover aan. Ware de kust een mijl ver der geweest, wij zouden allen omgeko men zijn. In de reddingssloepen werd men door de duisternis ten zeerste gehinderd. De sloepen konden elkander niet volgen. Zoo veel mogelijk werden onderweg nog dren kelingen opgenomen. Inmiddels was de „Oceana" op sleep touw genomen en de sleepboot trachtte het schip zoo spoedig mogelijk in de ha ven te brengen of op de kust te zetten, maar de afstand was te groot en op vijf volgens anderen zeven mijlen van de haven; werd de „Oceana,, door de zee verzwolgen". Zaterdag was het aantal verdronken trozen nog onbekend. Officieel weid mede gedeeld, dat nog twee matrozen en ze ven passagiers vermist werden. Twee pas sagiers zijn te Londen in het hospitaal opgenomen, met gebroken arm. Spionnage. Woensdag j.l. zijn 3 per sonen een Engelscbman, een Duitscher en een Hollander, die zieide Karei De nis Jr. te heelen en uit Amsterdam af komstig te zijn, op hot eiland Wight gearresteerd, onder beschuldiging va.n spionnage. Ze hebben twee dagen lang in een kleine tent bij het fort te St. Helens verblijf gehouden. Toen ze voor den rech ter van instructie gebracht werden ver klaarden zij, dat ze alleen een uitstapje maakten na te Londen .een cursus voor kleermakers te hebben gevolgd. Ze zullen tol Zaterdag in hechtenis gehouden worden, nifct. het. oog op het in te stellen verdere onderzoek. Do k ies ree hl j u f f «er s. Naar de minister van binnenlandsche zaken in het Lagerhuis mededeelde, zijn er nu 76 kies- rechtvrouwen tot dwangarbeid veroor deeld. De minister had nog geen aan leiding gevonden voor één hunner hij den koning oml genade te pleiten. Ver scheiden vrouwen zijn naar den straf rechter verwezen, o.a. twee gezusters, die bij Waring and Gillow voor een f 3000 aan ruiten hebben stukgeslagen. vooral moet gij inv Marietta eens vragen, wat zij toch bedoelde met die voorval len, waarvan zij zoo straks heeft gespro ken". Piëtro ging diep buigende de kamer uil, terwijl de graaf met Friedïich, die intus- schen was binnengekomen, nog geruimen tijd hieven passen en protbeeren, maai' hoe langer hoe meer tot het resultaa,t kwamen, dat de veronderstelling van den graaf wel het dich'st hij do waarheid zou zijn. Eindelijk klonk ide hel, die ten maal tijd riep en beiden gingen naar beneden, waar de knecht zich naar de dienstboden- kamer en de graaf naar de eetzaal be gaf. Toen hij binnentrad, vond hij daar reeds een talrijk gezelschap hijeen, wa.nt het hotel was niet alleen het grootste der stad Parma, maar ook omi zijn voor treffelijke keuken bijzondér bekend, zoodat niet alleen vreemden, maar ook onge huwde bewoners der staid, voor zoover ze tot de hoogere 'standen behoorden, hier hun middagmaal kwamen gebruiken. Zoo waren er hoogere ambtenaren, officieren, leden'der rechtbanken en dergelijke per sonen hijeen, die den graaf bij zijn bin nentreden met belangstelling aanzageif, De mijnwet. Gisteren (Donderdag) heeft hel Lagerhuis het mijn wetsontwerp der regeering aangenomen met 348 tegen 225 stemmen. De nationalisten en de arbeiderspartij sternieten voor. In den loop' van het debat had mi nister Grey verklaard,, dat een spoedige regeling van de staking een gebiedende eisch was'. Indien het ingediende wetsont werp zou blijken geen oplossing' te zijn, zou de regeering' het volk moeten be schermen met alle middelen, welke tot haar beschikking stónden, doch het uiter ste dat zij kon «toen, zou niet kunnen voorkomen de geweldige schade voor den handel, het verlies voor dé gemeenschap en éindelijk ook voor de mijnwerkers zeiven. VEREENIGDE STATEN. Het Panama.kanaal in gevaar? Uit New-York wordt aan de „Daily Tele graph" het sensationeele nieuws gemeld, dat volgens berichten uit Colon het Pa namakanaal bedreigd worldt door een vul kaan, die zich onder den grond, waar het kanaal aangelegd wordt, schijnt te bevin den. Er moet een groote opschudding on der de werklieden heerschen tengevolge van de massa's damp en blauwen rook, die uit de diepe groeven hier en daar opstijgen. De hitte is op sommige plaat sen zoo sterk, dat het hout verkoolt. On danks de officieele tegenspraken, blijven de geruchten aanhouden. De werkzaam heden hebben reeds belangrijke vertra ging ondervonden, daar de werklieden weigeren dynamiet te gebruiken, uit vrees, dat de springstof te vroeg zal ontplof fen. In het rapport van een ingenieur bij het werk betrokken wordt de mogelijk heid van een vulkanische uitbarsing niet tegengesproken. De „Maine". Het wrak van den krui ser „Maine", die even voor het uitbre ken van den Spaansch-Amerikaanschen oorlog in de haven van Havane gezonken was en zoodoende een der onmiddellijke oorzaken werd van dezen oorlog, is Za terdag in zee „begraven". Nadat het en kele dagen geleden, na jarenlang werken, gelicht was, en de overblijfselen der slachtoffers waren afgehaald, werd het Zaterdagmiddag, onder het donderen van kanonschoten, op plechtige wijze, 3 mij len naar huiten gesleept en daar tot zin ken gebracht. De brug van het schip was rijkelijk met bloemen versierd, die als een groot bloem-bed op de zee ronddre ven, toen de „Maine" reeds lang in de diepte verdwenen was. Des morgens had father Chidwick, die indertijd aalmoezenier was van de „Mai ne", een plechtige Mis van Requiem op gedragen in de militaire kapel, waar de overblijfselen der bemanning, die bij de ramp was omgekomen, gekist stonden. De H. Dienst werd door alle autoriteiten, o.a. ook door president Gomez, bijge woond. Na de mis werden de lijken in plecht.igen stoet naar de „North Caro lina" overgebracht, die ze naar Amerika zal voeren, alwaar ze met groote mili taire eer zullen begraven worden. Mijnrampen. Bij een ontploffing in een kolenmijn te McCurtin in Oklahoma zijn 105 mijnwerkers bedolven. Alle hoop om hen te redden heeft men laten varen. Nog een andere ernstige mijnramp wordt uit de Vereenigde Staten gemeld. In de steenkolenmijn San Bois, nabij Fort Smith, in den staat -Arkansas, vond een ontploffing plaats, waardoor de mijn in brand raakte. Dichte rookwolken beletten het reddingswerk. Een lijk is bovenge bracht. Men vreest, dat de 92 mijnwerkers, die zich onder den grond bevonden, niet zullen kunnen worden gereid. Ontploffing. Te Dunmore in Penn sylvania zijn acht personen omgekomen hij een ontploffing van een mijn onder een huis. Een van de bewoners, een meisje, werd uit hét huis in een boom geslingerd; zij bracht er het leven af. daar het nieuwe schelmstuk der voovers reeds door de geheele stad was verbreid. Daar hadden Piëtro en zijn moeder, daar had ook Friedrich, die naar wraak dorst te en niet van de zaak kon zwijgen, het hunne toe hijgedragen. En al dadelijk kwam de waard toesnel len, die eerst zich zelf aan den graaf en toen dezen aan de gasten voorstelde, waarna zich allen aan latei begaven, doch niet voordat de graaf met eenige verbazing den waard oen klein beweeglijk mannetje had beschouwd, en zich afgevraagd, waa,r hij hem toch meer had gezien. „Het is beslist noodzakelijk", zei een hoofdofficier der lijfgarde, die naast den graaf had plaats genomen, terwijl aan de andere zijde een stoel onbezet was gebleven, „het is noodzakelijk, dat de re geering krachtig tegen deze booswichten optreedt; in een beschaafd land moest zoo iets onmogelijk zijn". „Nu", zei een jong regeeringsambte- naar, die aan de overzijde zat, „u zult zien, dat er binnenkort strenge maatrege len zullen worden genomen". „Mooie plannen heeft de regeering ge noeg", hervatte de eerste spreker, „maar zij doet niets, zij tast niet door: bom men en granaten, zij móest van morgen TtlKHIJE. Aanslag ophet ministerie van Justitie. De ontslagen luitenant Is- mael beproefde Dinsdag met petroleum in de 2e verdieping van het ministerie van Justitie in Stamboel brand te stich ten, maar werd nog tijdig verrast. Hij beweerde, dat hij door den brand stuk ken hi ad willen vernielen over een straf zaak, waarin hij was betrokken. Men ge looft echter een bende misdadigers op het spoor 'te zijn gekomen, aan welke wellicht verscheidene grooite branden moeten worden toegeschreven. PORTUGAL. Een brief van koning Manuel. De „Figaro" publiceert een open brief, door koning Manuel gericht tot de Portu- geesche royalisten, die zich, evenals hij in ballingschap bevinden. Koning Manuel spreekt 't vertrouwen uit, dat het koning schap in Portugal hersteld zal worden, opdat daardoor orde en rust in zijn vader land terugkeere. Hij dankt de royalisten voor hun aanhankelijkheid en voor de voortdurende bewijzen van verknochtheid, die zij hem geven en veroordeelt de ge strengheid waarmede de republikeinsche regeering de aanhangers van het oude re gime vervolgt. Koning Manuel besluit de woorden: Ik heb vertrouwen in de toe komst van mijn land, ik vertrouw op zijn bevrijding en ik heb vertrouwen op mijn vólk, dat ik altijd in mijn geest en mijn hart tegenwoordig is. ITALIË. De uitgever van het Italiaansche schendblad „Asino", Pojdrecca, was van plan, zich naar Trente en vervolgens naar Bozen en Innsbriick te begeven om daar lezingen te houden, tegen de Kerk ge richt. De sociaal-democratische afgevaardigde van Trente, Bettisting, had hiervoor van de politie verlof gekregen, maar de Ka tholieken van Trente dreigden als één man in verzet te zullen komen indien het verlof niet zou worden ingetrokken. Toen nu Podrecca eergisteren aan het Oostenrijksche grensstation Ala aa!nkwam, trad een commissaris van politie op 'hem tóe, die den sociaaLdemocratischen afge vaardigde verzocht, («ogenblikkelijk het. land te verlaten. Hoogverraad. Te Spezzia is een opperofficier der marine wegens hoogver raad gearresteerd. Men heeft in zijne villa een huiszoeking verricht. De aanslag op de'n 'Koning. De dader van den aanslag op koning Victor Emmanuel, d'Alba, hééft Woensdag op nieuw een verhoor ondergaan. Hij ver klaarde geen relaties met anarchisten te hebben en slechts de de „Tribuna" en 'de „Messagero" té lezen. De revolver had hij reeds vijf maanden geleden gekocht, toen de oorlog pas begonnen wak "en toen reeds koesterde hij het plan 'den koning te vermoorden. „Ik wéét wél, zeide hij, dat ik voor dertig jaar naar de ga leien zal gaan, om in een cel te ster ven, .maar dat laat mij volkomen onver schillig". De .toestand van majoor Lanza, is veel verbeterd. De dokters achten het niet meer noodig bulletins over zijn toestand te verspreiden en verwachten ee«n spoe dige genezing. De „Osservatore Romano" publiceert in haar jongste nummer het programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van den dag, dat het 1600 jaar zal gèléileh zijn, waarop het decreet van Milaan (voorjaar 313) werd uitgevaardigd, waardoor kei zer Constantijn het christendom lot staats godsdienst mgaakte. Het programma om vat de oprichting van een kerkelijk ge- denkteeken hij de Ponte Molle, waar Con- stantijn Maxentius versloeg. In Italië en ook daar buiten zullen dankzéggings- diensten en bijzondere feestelijkheden al met een geheéle batterij kanonnen naar het bosch zijn getrokken, waar de graaf vannacht is geweest, en moest alles links en rechts doorschoten hebben, maar de rogeering is te flauw". „U is onbillijk tegenover de regeering", vatte een oud eerwaardig uitziend man het woord, „als hoofd «der politie kan ik u verzekeren, dat meermalen de meest uitstekend© plannen zijn gemaakt en al les tot Sen snelle uitvoering in gereed heid gebracht, maar altijd zijn onze plan nen blijkbaar verraden; het is zoo sterk, dat we wel eens hebbeh gedacht, dat. ik hoop niemand te beleedigen, dat hier onder ons tafelgezelschap een verrader schuilt, die alles, Wat hier aan tafel wordt besproken, aan de roovers overbrengt". „Dat is natuurlijk onmogelijk, maar de schijn is er toch. Ik zeg dit vooral met het oog op u, heer graaf, opdat u niet zoudt, meenen, dat de politie voor der gelijke schanddaden geheel onverschillig bleef". (Wordt vervalgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 5