Donderdag 21 Maart 1912. Achtste Jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. de erfenis. BINNENLAND. DE BESTE VOOR DEM PRUS DE VOLKSDRANK No. 35 DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. .Goedkoop Alom verkrijgbaar f 1,50 - 0.80 IVIERKANTE - 0,42^| BUSSEN - 0.18 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.7öi daarbuiten f 0.95. Afzonder]jjke nummers 5 cent; dubbele bladen 10 cent. Advertentiën warden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddag*. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prq*. Advertentiën van 15 regels f 0.50; ieders regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst; wordt 2 X berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. i contant y Wie zich met ingang van I April a. s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE. Een actie van Italië tegen Turkije? Maandagnamiddag om 1 uur is bet SOe reg. inf., versterkt met 800 reservisten der lichting 1889, die nu in het 81e reg. te Rome dienden, naar Term vertrokken. Over eenige dagen vertrekt het 2e reg. grenadiers. De „Osservatore Romano" weet uit zekere bron, dat dez© troepen niet bestemd zijn om die, welke uit Tri poli zijn teruggekeerd, te vervangen, doch dat zij zullen deelnemen aa,n militaire operaties van het grootste gewicht. Men brengt deze toebereidselen in ver band met het ruin Italië toegedichte plan om Turkije een ernstigen slag toe te brengen, teneinde het tot hel neer leggen der wapens te noopen. Een aviateur in gevaa r. Een officier-aviateur van het garnizoen van Benghasi is bijna in handen geval len van belegeraars. De luitenant C'anonieri was tot een hoogte van 1000 M. opgestegen om bom men te werpen in de vijandelijke stellin gen, toen plotseling zijn motor weigerde en de machine tot 300 M. boven den grond daalde. Onmiddellijk weid' geweer vuur afgegeven op den vliegenier, die aan het been gewond werd. Canonieri verloor echter niet zijn tegen woordigheid van geest; hij wist zijn mo tor weer op gang te brengen en onder bescherming van hot eigen vuur te dalen. FRANKRIJK. Vedrincs geen Kamerlid. De bekende aviateur Vedrines, die candidaat voor de Fransche Kamer was in het district Limoux, is niet gekozen. Hij had 700 stemmen te weinig. Een candidatuur in een ander district hem aangeboden, heeft hij geweigerd. ENGEL AN1>. De staking. Het wetsontwerp tot in voering van het minimumloon is Dinsdag in het Lagerhuis ingediend. Het ontwerp was Maandag, zegt een Wolfffcelegraró, aan de Arbeiderspartij voorgelegd en naar de bladen melden, zou de Arbeiderspartij, dus ook de daartoe behoorende vertegen woordigers der mijnwerkers, voor de daar in vervatte regeling stemmen. De regeering hoopt nog deze week het ontwerp in Lager- en llooger Huis aan genomen te krijgen. De orde in de Schotscbe kolendistric- ten, waar Zaterdag onlusten hadden plaats gevonden, is hersteld, behalve in Bell's Hill. Hier heeft Maandagavond een vij andige menigte met steenen geworpen naar mijnwerkers, die niet bij de vak- vereeniging zijn aangesloten en die van den arbeid naar huis terugkeerden. De politie heeft de werkwilligen met moeite 'naar hun woonverblijven geleid. LONDEN, 19 Maart. Nu hebben ook onlusten plaats gehad te Burton-on-Trent, 'waar karrevoerders door mijnwerkers wer den aangehouden, die de steenkool uit hunne wagens op den weg wierpen. De 'politie trachtte tusschen heide te komen, doch stuitte op ernstig verzet. Ten slotte werden eenige stakers gearresteerd. „Ja, wat zal ik zeggen: hij was uit Duitschland gekomen om geld te halen o signore, kijk eens, wie daar aankomt. „Ik zie niets dan twee vrouwen". „Die twee vrouwen, dat is mijn moeder enende jongeman bloosde Marietta". „Mijn arme, beste jongen", klonk het al uit de verte. „Mijn eenige zoon, hondeild Weesgegroetjes zal ik u bidden tot dank baarheid voor je redding en een kaars offeren aan 0. L. Vrouw van Loretto. Mijn hart staat stil, als ik er aan denk, wat ik heb geleden dezer dagen, nu je in handen der roovers waart- We waren juist op weg om te zien of we niets van je konden ontdekken, al was 't maar, dat we wisten, dat je niet dood was, want o, wij hebben zoo'n angst uitgestaan, Ma rietta en ik". Zoo zou de gelukkige moeder wellicht cog lang gebabbeld hebben, als niet haa I T A I. 1 's Pausen Naamfeest. De H. Va der heeft Dinsdagmiddag, ter gelegen heid van den feestdag van St. Jozief, het H. College in bizonder© audiëntie ontvangen. Er waren 28 kardinalen aan wezig, waaronder H.IL Em. Mercier en Ferrari. Daarna ontving de Paus de presides der vijf groote katholieke organisaties in )>i- zondere audiëntie. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag. Ontslagname van het lid Ferf. Ingekomen is de ontslagname van het lid P. B. J. Ferf, Kamerlid voor Hoorn. De Voorzitter meende uit aller naam te spreken, wanneer hij zegt, dat de Ka mer het vertrek betreurt van den heer Ferf, die meer dan 20 jaren aan de werkzaamheden der Kamer deelnam en aan de veelzijdige kennis de gave paar de, om zijn meening in beknopten vorm weer te geven. De voorzitter pitte de beste wenschen voor des heeren Ferf's arbeid als lid der Eerste Kamer. Bakkerswet. Alvorens daarop werd voortgezet de behandeling van do vogelwet, hoopte do Voorzitter do volgende week in behan deling te kunnen brengen de bakkerswet. Spreker verzocht hiermede rekening te houden bij de indiening van nieuwe of gewijzigde amendementen, opdat niet staande de vergadering voordurend wijzi gingen worden voorgesteld. Vogelwet. Het lid Tydeman verdedigde vervol gens nader zijn amendement om uit arti kei 1 der vogelwet weg te laten de be paling, dat huiten de algemeene bescher ming zullen gehouden worden, bij alge- meenen bestuursmaatiegel, als schadelijk voor land-, tuin- of bosclibouw of voor de visscherij aangewezen vogels. Spreker, nader hetoogonde, dat schei ding tusschen schadelijke en nuttige vo gels onhoudbaar is, kwam er tegen op een zwarte lijst van onbeschermde vo gels aan te leggen. Het lid Duymaer van Twist betoogde zoon haar in de rede was gevallen cn haar had gezegd, den Duitscher te be groeten, aan wien hij zijn redding te dan ken had. „Maar moeder, er is een voorwaarde, voor die honderd daalders wil mijnheer die enveloppe hebben met dat zegel en ■die snippers er in, die we in vaders kleeren hebben gevonden." „0 zeker kan mijnheer die krijgen, wat hebben wij er aan, o mijnheer wat ben ik u dankbaar." De oude vrouw greep de hand van den graaf en wilde die aan haar lippen brengen, toen zij op -eens met nauwkeurige blikken den .ring bekeek, dien hij droeg. „Alle heiligen in den hemel, dat is hetzelfde, dat is net zoo'n zegel als op den brief staat, dat is hetzelfde wapen, precies hetzelfde, die kruisen en haken, precies. Het is of het met uw ring is gomaakt, signore, o zeker het is zoo eu dan kunt u misschien ook zeggen, waar ons geld is gebleven." „Zeggen kan ik niets, omdat ik niets weet", antwoordde de graaf, die. met do grootste belangstelling naar deze. nieuwe aanwijzing had geluisterd, ,maar mis schien kom ik wel spoedig iets te we ten en dan z!al ik uw belangen evengoeji, de wenschelijkheid, om op die zwarte lijst- te plaatsen de aalscholvers, die bijv. in Overijssel yeel schade aanrichten. Minister Talmat die op dit laatste niet inging, bestreed daarop nader het lid Tydeman's amendement. Het amendement Tydemjan werd ver worpen met 53 tegen 8 stemmen en ar tikel 1 aangenomen met 57 tegen 8 st. Op art. 2, verbiedende vogels te yan- gen, te dooden, ten verkoop voorhanden .te hebben, te verkoopen of tei vervoeren, lichtte het lid Hink twee amendementen toe, o. a. om ook te verbieden het ver koopen, leveren of vervoeren van huiden of vleugels dezer vogels. Alleen dat van de huiden vond ge nade in de oogen van de Kamerleden. E ie re nr ape n. Een eindeloos debat had ^plaats over jdon einddatum yan het eieren rapenmid den April, einde April of begin Mei. Do minister stelde inperking van den raap tijd voor; de heer Van Foroest wilde van geen inperking weten. D.aartusschen stond de heer Hugenholtz, die de belangen ver dedigde van de „Neutrale organisatie van kieviteierenzoekers in Nederland". Hij pleitte den middenweg en won. De mi nister nam na eindeloos over en weer gepraat zijn amendement over om tot en met 28 April eieren rapen toe te staan en tot en met 30 April het ver voer van eieren. Koninklijk bezoek aan limuiden. Dinsdagmorgen bracht H. M. de Ko ningin een bezoek aan IJmuiden tor be zichtiging der sluizen, visschershaven, trawlers en de vischhal. Er waren geen speciale maatregelen genomen, zoodat op straat de menigte H. M., <Jie vergezeld was van den Com missaris der Koningin en eenige andere heeren, en zich te voet naar de sluizen begaf, nogal hinderde. Aan boord van een vaartuig van den Rijkswaterstaat be zichtigde 11. M. de visschershaven, hallen en afslag, maakte vervolgens een wande ling langs de haven, bezocht daar twee stoomvisschersschepen en .vaarde vervol gens naar de pieren, om ten slotte te voet het pantserschip te bezoeken. Om 12 uur vertrok H. M. In Haarlem, waar een dichte menigte was samenge stroomd, werdi de Kon. trein aan den gewonen trein naar Den Haag gehaakt. Prins hendrik. Reuter seinde gisteren uit Berlijn Prins Hendrik is hier aangekomen en nam zijn intrek in Hotel Esplanade. Benoemd tot notaris te Purmerend Th. Oh. D«ey Ou wens, thans te Hulst. De gevolgen der mijnwerkersstaking. Voor de stoomtrawlers, die te IJmuiden thuis behooren, is nog een voldoende voorraad kolen en .steenkoolbriquetton aanwezig, zoodat de IJmuidienscho traw- lervloot voorshands de visscherij nog on gestoord kan uitoefenen. Een tweetal Viaardingsch© stoombou- tgers moest evenwel in de visschershaven behartigen als do mijne. Maar wij nade ren de stad en ik verlang naar eten, wij zullen dus doorrijden en clan kom jij straks in den „Hertog van Teskane", daar reken ik op". Meteen gaf hij, gevolgd door zijn knecht, zijn paard de sporen en onder de zegen- wenschen van moeder en zoon reden zij de stad in, waar zij spoedig den „Hertog van Toskane" hadden bereikt. Een half uur later, nadat graaf Von Stauffen voor zich en zijn knecht een verblijf had besproken, dat minstens twee a drie weken, maar misschien veel langer zou duren, en nadat hij zich op de hem aangewezen kamer ©enigszins had opgc- frischt, trad hij de eetzaal van den „Her tog van Toskane" binnen. In de lengte stond een lange tafel, die een bediende bezig was te wrijven, en bij de ramen stonden overal kleine tafeltjes, waarvan er een was gedekt en van brood, vleesch en wijn voorzien. De bediende wees den graaf zijn ontbijt aan en ging daarna zwijgend weer aan zijn werk, terwijl de graaf ook zonder iets te zeggen begon te eten. Nadat hij vrij veel had gebruikt, en telkens en telkens uit het raam had ge keken, blijkbaar elk oogenblik denjongen blijven liggen, omdat zij geen kolen kon den krijgen. Men meldt uit Heerlen aan de „Tel." In verband met staking inde Engel se he en Duitsche kolenmijnen hadden hier Zondag twee vergaderingen plaats, de een uitgeschreven door den Christelijken Mijn- wörkersbond, de andere door den Alge meenen Mijnwerkeisbond. Door den laat sten, die nog geen 400 leden telt, werd met algemeene stemmen sympathie be tuigd met de staking. De eischen, door dezen bond gesteld (loonsverhooging van 25 pCt. voor de bovengrondsche, 20 tot 10 pCt. vöor de ondergrondsche arbeiders) zijn aan de directies der mijnen medege deeld. Bij weigering zal besloten worden of tot staking wordt overgegaan. De Christelijke Mijnweikersbond, waar van het overgroote deel der mijnwerkers lid is, verklaarde zicli tegen de staking, man met de zoo gewichtige enveloppe ver wachtende, stond hij eindelijk ongeduldig op en liep met haastige passen heen en weer, hij elk venster naar buiten zien de, rechts en links zijn blikken slaan de, daar hij niet wist van welken kant Piëtro moest komen. Opeens trof een hevig geschreeuw en getwist zijn oor, een schelle, snijdende vrouwenstem overstemde het schreien en snikken en klagen van 'een meisje en, hoewel niet gewoon, zich mot andermans zaken te bemoeien, deed hij toch on willekeurig de deur open naar de gang, vanwaar de stemmen kwamen. Daar zag hij een oude rimpelige vrouw mot een bezem gewapend, die dreigend tegenover een jong meisje stond, dat afwerend den arm voor het gezicht hield, maar op eens naar hem toeliep: „O, signore, wat hen ik blij, dat u daar bent, u kunt ge tuigen...." „Houd je mond", viel de oud© haar snerpend in de rede, „die hoog© heer komt niet op de plaatsen, waar jij loopt te slenteren en te luieren, houd je mond, zeg ik 'je". „Als ik even een enkel woord mag zeggen", zei d© graaf, tusschenbeide tre dend, „dan moet ik vorklaren, dal dit maar zal trachten langs geleidelijken weg tot loonsverhooging voor de leden te komen. De vergadering van den christelijken bond werd door eenige leden van dien „algemeenen" verstoord, wat de arresta tie van oen „algemeenen" tengevolge had. De dag van Zondag verliep overigens kalm. Er zijn maar weinigen, die aan eene staking in onze mijnen geloof hech ten. Dinsdagmorgen whs op alle mijnen in den omtrek alles rustig, van staking is niets te bespeuren. Christelijk Volksdagblad. To Amsterdam wil men oprichten een Christelijk (Prot.) Volksdagblad. In een driestar, getiteld „Waarom een Christelijk Volksdagblad?" lezen wij o.a. in dat proefnummer; „Een goedkoop meisje van morgen niet heeft geslenterd of geluierd, maar dat zij om oen© goede reden is uitgeweest, al had zij beter ge daan toestemming te vragen". „U kent haar niet, signore", zei de oude vrouw op bijzonder vleiende wijze, „u kent haar niet, zij is een kat", en zonder antwoord af te wachten, ver dween zij „Wat was dat, Marietta", vroeg do graaf aan het snikkende meisje, was je zonder toestemming uitgegaan?" „O, signore, ik hoef toch geen toe stemming aan allo knechts en wasch- vrouwen te vragen, maar ik hen hier in huis een voetveeg, die door ieder wordt gescholden en bij niemand goed kan doen. Ik wou, dat ik hier maar weg was, o, als u eens wist, wat hiar voor valt, wat ik soms zie en afiuistei-, ik heb het nooit aan iemand durven vertellen, zelfs niet aan mijn Piëtro, o daar is hij", riep het meisje, opeens kiemende en na hem een vriendelijken blik toege worpen te hebben, verdween zij en liet den graaf mot Piëtro alleen. Want hij was het, die binnentrad en op een wenk van den graaf achter dezen aan naar boven ging. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1