Hand's doodstrijd in 1918. No. 22 Dinsdag 20 Februari 1912. Achtste Jaargang. Verschijnt eiken U1IIU-, «DM- en VMIDMMOHD. BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. UIT ZEELAND. lan Havermout het Verzendhuis: INGSRENSSEN k. Telefoon Interc. 545. I 'liers mer, 19 Maart 1911 - an. voor Uw uitnemende Uw prima Kindermeel zoodat ik U nu uit :ns oordeelen. der hinder of bezwaar LR'. KINDERMEEL. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor'Goes 0.76, daarbuiten f 0.95; Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 oent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberich'ten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50ieders regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wórdt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. A contant. V Zondagsheiliging. Met verwijzing naar het bekende feit 1 uit de geschiedenis des Ouden Verbonda, dat de Israëlieten, terwijl Mozea op den berg met Jehova verkeerde, nederzaten om te eten en te drinken en opstonden om te spelen, waarschuwt de bisschop van Haar lem in zijn vastenmandement tegen het neer en meer insluipend misbruik, den bondag voor een overmatig deelnemen aan allerlei spelen en vermaken te bestemmen in stede van dien hoofdzakelijk to wijden aan godsdienstzin en heiliging. Ofschoon wij de opvatting, welke Zon dagsrust en Zondagsheiliging met elke ontspanning onvereenig baar acht, als over dreven van de hand wijzen, en een matig, gepast vermaak er toe dienen kan, het lichaam, door zes dagen arbsids vermoeid, heilzaam te ontspannen en den geest op te frisschen, moet de manier, waarop tegen woordig velen, ook onder de Katholieken den „dies dominica", den dag des Heeren doorbrengen, ten hoogste worden betreurd en gelaakt. Een snapmisje in de vr. egte en verder wordt de godganschelijke dag besteed aan pretjes, aan uitgaan, aan sport, aan reisjes met pleizierboot of pleiziertrein. Voor de ernstiger dingen des levens, voor de hoogere belangen der .iel heeft men geen minuut over. t Terecht verheft de Kerk tegen een dus danig ontheiligen van den Zondag, ons bij doddelijk gebod ter viering en heiliging voorgeschreven, hare stem en daarom kun nen wij, die waarachtigen godsdienstzin, ook en vooral in het vieren van den Zondag, een der schoonste eigenschappen achten van het Katholieke volk, de waarschuwing en opwekking van Haarlem's bisschop in deze niet anders dan toejuichen en dezelve het zegenrijkste gevolg toewenschen. BSLG1Ë. Proces tegen een socialistisch Forgaan. Het „H. v. A." meldt dt, 16 Febr. j.l.: „De missionarissen van Congo hebben een proces ingespannen tegen de „Peuple", die al de beschuldigingen van Vandervelde in de Kamer uitgebracht, had opgenomen en daarna weigerde de terechtwijzingen van pater Thibaut op te nemen. Die zaak is dezen morgen voor de 7de Kamer opgeroepen. Mrs. T Kint de Roode- beke en Bonnevie, hebben de rechten der uissionarissen verdedigd en het recht opge- [eischt, om zich te verdedigen in de kolom I men van de „Peuple''. De rechterlijke grond van de zaak werd breedvoerig besproken. De advocaat vfo de „Peuple" heeft zgn antwoord begonnen, en de zaak zal op 1 Maart aanstaande worden voortgezet. 1>DIX8CHLANU. Trim bora. By de tusschentgdsche jlverkiezing voor den rijksdag in het district |V6) DOOR TWEE PIOTTEN. Uit alle schietgaten in de versperde dieu ren en ramen loerden de stalen loopen op buit en wee den aanvaller, die zioh Ite lang bloot gaf. Met verbeten woede zag jdo belegeraar zijne jonge mannen vallen, en tartend sloeg het handjesvol verdedi Berg elke onderhandeling af. Nu veran- Herde het tooneel. Van achter schuren en andere beschermende voorwarpen schoven de aanvallers zandzakken en bak- [ken met aarde gevuld vooruit, waarach Iter de ineengedoken soldaten zich deikten leri zich vooruitwerkten tot nabjj de toe gangen. t In de gebouwen heerschte de verwar- Iring der den dood afwachtende strijders, volgestopte kasten stonden voor de ra men, daarachter die stoelen en daarop vuurden de verdedigers; deuren waren I dichtgespijkerd, gegrendeld en met op ©en Ihoop gestapeld huisraad gebarricadeerd. ■Op den zolder gluurden door kleine kap- Ijes in de dakpannen mik-oogen achter |de vizierkorrel -en geen tgekkerdruk was Tuchteloos. SiegburgWaldbröl.waar de afgevaardigde dr. Becker ontslag heeft genomen om zijn zetel aan Justizrat Trim born, die zooals men weet, by de jongste rijksdagverkie zingen in Keulen gevallen is, af te staan, zullen nóch de sociaal-democraten, nóch de liberalen nóch de conservatieven candidaten stellen. Trimborn kan dus van zijn verkie zing verzekerd zgn. POllTCGU. De Monarchisten. Uit Lissabon wordt aan de „Times" gemeld, dat zich voortdurend nieuwe monarchistische troepen aan de grens verzamelen. Op het oogenblik staan 621 officieren en soldaten onder het commando van kapitein Coaceiro. Tot nu toe waren deze troepen in twae groepen verdeeld, die der partij gangers van den ex-koning Manuel en die van Dom Miguel. Sedert de verzoening tusschen de twee hoofden van het hais Braganza hebben de beide groepen zioh echter vereenigd. Een bisschoppelijk schrijven Het jongste nummer van de „Croix" bevat een brief van treffenden inhoud, geschreven door mgr. Sebastin de Vascon- cellos, bisschop van Beji, en gericht aan het Portugeesche episcopaat. De prelaat, die op het oogenblik te Lourdes verblijf hoult werd, zooals men weet een goed jaar geleden door de repu- blikeiDSche regeering, voor zijn krachtdadig verdedigen van de rechten der Kerk, uit zg'n diocees verbannen. 005T£ARUK. De toestand van Aehrenthal. WEENEN, 16 Febr. (R.O.) De toestand van graaf v. Aerenthal is steeds achter- gaande. FRANKRIJK. Groote diefstal. Op het slot Ferriéies (dep. Seine en Marne), waar koning Wilhelm in den jare 1870 een tijdlang zijn hoofdkwartier had en dat thans aan de familie Rothschild behoort, is in den nacht van Woensdag, een brutale inbraak gepleegd. Niettegenstaande alle voorzorgsmaatregelen zjja diepen erin ge slaagd zich toegang te verschaffen en uit een brandkast 300.000 francs aan zilver te stelen. Daarmee waren de schurken nog niet tevredenin het z.g. vorsten-salon hebben zjj een kostoare schilderrj geheel in stukken gesneden 1 Ondersohelding. De heer Ch. van Pelt-Keunen, Belgisch vioe-consul te Breda, is door M. den koning der Belgen, benoemd tot chevalier de l'ordre de la cuuronne. Anti-Tariefwet. De tariefwet is tegenwoordig de boeman. Geen wonder, dat er dus een anti tarief- wetcomité bestaat. Volgens de „Midielb. Courant" zouden daarin ook zitting hebben genomen de heeren J. O. E. Massee, firmant der firma Wed. J. C. Massee te Goes en Mr. J. Smits Azdirecteur van „de Sehelde" te Vlissingen. De Katholieke Middenstand. Dinsdag 27 dezer zal te Utrecht eeD vergadering gehouden worden, waartoe alle Roomsch -Katholieke Middenstandsorganisa ties zgn opgeroepen, teneinde er te stichten een Nedertandschen R.K. Middenstands bond. Naar gemeld wordt, zullen de Haar- lemsche Diocesane Bond, de Katholieke Middenstandsbond van het Aartsbisdom, en de voornaamste, Middenstandsvereenigingen in Limburg tot den Ned. R.K. Midden standsbond toetreden. Wat do Diocesane Bonden van 's-Her- togenbosch en Breda zullen doen, is nog onbekend. In den kelder lagen de gewonden op stroo, lichaam naast lichaam. Bij een geel petroleumlicht, vervunsd fioor somber daglicht, verrichtten twee hospitaalsolda ten hunne lugubere taak, doch een vree- seljjko doofi. verstgfde reeds menig le- ven voordat ide verplegers konden balpen, Het geknetter boven hunne hoofden vol maakte dit tooneel van smart en lijdon. D« versperde deuren -en de gewapende vensters verhinderden elk binnendringen in het hoofdgebouw. Plotseling zweeg het vuur, alleen uit de schuur drong een mo notoon zaag-geluid naar huiten. En ook dit hield op en deze stilte was nog angstiger dan het doodsrumoer. Een ouderwetsch wapen zou do beslissing brengen. De los gezaagde zware (steunbalk uit de schuur, door veertig handen gedragen en voort- gesjord, beukte weldra rammelend tegen de hoofddeur. Een hevig gevechtvuur van de aanvallers op de schieiopeningen ver hinderde iets daartegen te doen. De deur hing bij den eersten stormstoot reeds uit de hengsels en de paneelen versplinter den bij den tweeden, doch 't geheel bleef nog hangen tegen de barrikade daarachter. Daar donderde een ander commando in huis. Kapitein Terhorn en twee soldaten snelden naar den zolder, braken vlak ho ven de hoofddeur een paar dakpannen uit en slingerden drie handgranaten naar Goes. Tarief Waterleiding. Van geachte zgde ontvingen wjj het door Z.Exc. den Minister van Binneul. Zaken op 8 Febr. j.l. goedgekeurd Reglement en Ta rief voor Waterleiding der Naaml. Venn. Waterleiding maatschappij Z u i d - B e v e 1 a n d dat hier en daar, b.v. in de berekening van het oppervlak, benoodigd om een kamer als „vertrek" te beschouwen, gunstig af steekt by het vroeger gepubliceerde tarief. Overtuigd, dat de prijsberekening, die thans als constante leiddraad bij de aanschaffing van leidingwater zal dienen, onze Zuid- Bevelandsche lezers zal interesseeren, publi- ceeien wjj hieronder het tarief, om later uit de reglementen het een en ander mede te deelen. B. Tarief voor Waterlevering. Artikel 6. Huiselijk georuik. a. In arbeiderswoningen1° met één vertrek f5.20 per jaar (10 cent per week). 2" met twee vertrekken f 6.76 per jaar (13 cent per week)3° met drie vertrek ken f 8.32 per jaar (16 cent per week). In deze woningen mag Blechts één 3/8 tapkraan aangebracht worden, welke zich niet boven een gootsteen of andere afvoer- gelegenheid mag bevinden. De Directeur beslist behoudenB beioep op den Raad van Beheer der Maatschappg, of een woning als arbeiderswoning zal worden beschouwd. b. In woningen niet vallende onder a 1° Met minder dan vier vertrekken f 10 per jaar met een toegelaten waterverbruik van 17 M3 per half jaar2° Met vier vertrekken f 12.per jaar met een toe gelaten waterverbruik van 20 M3 per half jaar3° Voor elk vertrek boven de vier tot en met negen vertrekken t3.— per jaar meer en een meerder toegelaten verbruik van 5 M3 per vertrek en per half jaar; 4° Met tien en meer vertrekken f30.per jaar en een toegelaten verbruik van 50 M3 per half jaar. De halfjaren hier genoemd gaan in 1 Januari en 1 Juli. Als vertrekken worden beschouwd ka mers, keukens, waschhokken en alle der gelijke ruimten, welke voor huishoudelijk gebruik bestemd zgn, indien de oppervlakte van den vloer van zoodanige ruimte ten minste tien vierkante meters bedraagt Dienstbodenkamertjes worden in geen geval als vertreiken medegeteld. Als tot een perceel behooren, kantoren, winkels, werkplaatsen en dergelijke ruim ten, met tot huishoudelijk gebruik bestemd, worden deze te zamen voor één vertrek gerekend indien de gezamenlijke opper vlakte minder dan tien vierkante meters bedraagt, komen deze lokalen by de bere kening niet in aanmerking. De Maatschappg behoudt zich het recht voor om voor de woningen Sub b van dit artikel genoemd een watermeter aan te brengen, waarvan de huur voor den ge abonneerde komt, zullende wat meer dan de genoemde maxima gebruikt wordt berekend worden tegen dertig cent per M3. Artikel 7. Industrieel gebruik. Voor water, geleverd ten dienste van industrie, in zuivel-, stal-, boeren- en visscherij bedrjj ven. Van 1249 M3 per jaar 20 cent per M3Van 250499 H3 per jaar 19 cent per M3; van 5C0999 M3 per jaar 18 cent per M3van 1000—1999 M3 per jaar 17 cent per M3van 2000 —4999 M3 per jaar 16 cent per M3van 5000M3 en daarboven 15 cent per M3. Artikel 8. Huiselijk en Industrieel ge bruik. Voor water, geleverd zoowel voor huise lijk, alsook voor industrieel gebruik, kunnen de prijzen in artikel 7 genoemd ook toe gepast worden, mits minstens de daar ge noemde maxima van 249499—9991999 en 4999 M3 worden gecontracteerd. Bet bepaalde aan het slot van artikel 6 geldt ook hier, met dien verstande, dat het meerdere berekend wordt volgens het tarief van artikel 7. Artiksl 9. Publieke Dienst. Voor straatbesproeiing, doorspoeling van riolen en het beproeven van brandbluseh- middelen, wordt aan gemsenten in rekening gebracht twintig cent per M3. Artikel 10. Brandblussahing. Voor brand blussching, mits daarvoor afzonderlijke brandkranen worden gebruikt, welke alleen in geval van nood (brand) mogen worden gebruikt, wordt het water kosteloos geleverd. Artikel 11. Andere doeleinden. Voor alle levering, niet begrepen onder de in de vorige artikelen genoemde, dertig cent per kubieken meter, behoudens even- ueel te makea bijzondere overeenkomsten. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de nieuwe badinrichting van de N. V. Stoomwasscherg en Badinrichting „De Zon" alhier zal gemonteerd worden door den he.r W. Koevoets, specialiteit in gas- en beneden. Drie hevige uitbarstingen knal den en ide rammeiers werden tot den laatsten man opgeruimd. Aan de achterzij do had de aanvaller tegelijk het dak be klommen, sloeg met bijlen en hamers pan nen en panlatten stuk, wrong zich door do nauwe openingen en wierp zich o-p het handjevol verdedigers. Kapitein Ter horn, die juist een tweetal granaten pre pareerde, viel met al zijne mannen onder de kolfslagen en bajonetsteken van den veel sterkeren vijand. Dotrouwe Fries had „stijfkoppig", tot1 het laatste letterteeken zelfs, aan zijn op dracht voldaan. Hiermede was het pleit heslist, hoe duur elke verdediger ook zijn leven verkocht. Den weinigen mannen, die zich overgaven, ontbrak elk wapen om door te vechten. Het percent verliezen der Engelschen over trof het dubbele van elk ander gevecht iu dezen oorlog en zij begrepen den trots, die uit het Friesche Volkslied hoog uit jubelde. De zuidrand van Sondel was heldhaf tig verdedigd, doch de gelukte bestorming van de Gaast had het voortrukken der Engelschen reeds bespoedigd. Twee volle uren had Terhorn den flankmarsch zijner hoofdmacht gedekt en deze was ontkomen aan den doodelijken greep van den vijand. Met snelle marschen kreeg de Engelsche Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 20 Febr. Zwakke tot matigen, meest zuidoostelijke tot zuidwesteiijken wind. Betrokken lucht met regen Later opklarende lucht. Weinig verandering vau temperatuur. commandant echter weer voeling en tel kens kwam de achterhoede in stolling om den vijand aan hot lijf te slaan. De landing was niet van Lauwerzee tot het Vrouwenzand bekend geworden of hij de geheele bevolking kiemde het verzet tot openlijke afweer. Met de bewakings troepen als kern, vormde zich te Leeuwar den een korps van 5000 man, bereid de helden van de Beukenswijk na te volgen en rukte in zuidelijke richting. Ook van Drente werden hulptroepen gezonden. De Engelschen begrepen, dat een snelle terugtocht hen voor afsnijden van hun landingsplaats kon behoeden, en ook dat eene groote operatie in de noordelijke pro vincien dan pas mogelijk was, wanneer zij de vrije hand hadden op de geheele Zuiderzee. Op den 5den Augustus was alles in gescheept, in Friesland weer alles Friesch. IX. Vader 1 mag Jan Sal e mee aanz'tten? Onder aan, vrouw I Het ia vanavond voor het laatst, morgen besteed ik hem op een hofje.' Potgietee. „Of ik zoo mocht voortvaren," zucht Jan Cordaat, „maar vau den Utrecht- schen Vrede af, totdat jk met Napoleon waterleiding en sanitaire artikelen, die zich, na by verschillende voorname firma's op dat gebied te zijn werkzaam geweest, in onze gemeente is komen vestigen, zooals de in dit nummer voorkomende advertentie aangeeft. Benoemd tot fitter aan de Gasfabriek alhier met ingang van 1 Maart a. s., J. Visser Hz., alhier. Zaterdagmiddag hield de Vereeni- ging tot Weezenverpieging voor Zuid- en Noord Beveland een algemeene vergade ring in hotel „Centraal alhier. Met een viertal bestuurders was slechts één lid tegenwoordig. De rekening over 1911 werd nagezien en goedgekeurd. Ontvangen was f 2618 91, uitgegeven f2491.456, alduBeen batig saldo van f 127.455, dit vermeerderd met het goed slot van vorige jaren 4 f 1548.36 maakt samen een bedrag van f 1675.8i\ De begrooting voor 1912 werd ingediend en vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van t 3210.81'. Uit het door mevr. J. Geill Marcus voorgelezen verslag over 1911 bleek, dat het met al de vóór rekening van de ver- eeniging verpleggde weezen voorspoedig gaat. Een meisje slaagde voor onderwijze res en werd spoedig benoemd aan een r. k. school in N.-Brabant. Het aantal leden der vereeniging daalde van 131 tot 123 en dat der begunstigers van 54 tot 63. Van wijlen mevr. Van der Bilt La Motthe was een legaat van f 728.115 dank baar aanvaard. Het verslag eindigde met een woord van dank aan allen, die de vereeniging steunden en werd door de vergadering ongewijzigd aanvaard. De voorzitter, de heer Fransen van de Putte, bracht hulde aan de secretaresse voor haar ijver en toewjjding en dankte ook de andere dames-bestuursleden voor hare trouwe medewerking. Als laatste punt v„n de agenda kwam aan de orde de benoeming van twee bestuursleden, waarbjj de aftredenden bij acclamatie werden herkozen. (Z.) Begrafenis L. A. Knitel. Omringd van de treffende plechtigheden, waarmede de Katholieke Kerk haar gestor ven kinderen uitgeleide a oet naar een beter leven, werd hedenmorgen het stoffelijk overschot van den Weledelen heer L. A. Knitel z.g. ter aarde besield, De plechtige lgkdienst waarbij behalve familieleden en vrienden ook vele anders denkenden tegenwoordig waren, met wie de overledene tijdens zgn leven zitting had in de colleges van het Burgerlijk Armbe stuur en de Economische Spgsuitdeeling, werd opgedragen door den zoon des ont- vau de Bidassoa naar de Beresina zwer ven nxoest, was ik aan Jan Saliegeest ten prooiwij zijn er wreed voorl gestraft, wie wil er zich weer aan blootstellen?" Men had er zich weer aan blootge steld. Jan Salie was in triomph, uit zijn rustig één-verdiepingtje gehaakt, was uit uit do schaduw van zijn vierkant gesnoei de linde, door ide met koper beslagen hofjes-poort, in het volle lichtleven ge drongen, om soldaat te worden. Op druk- jachtende en v.oortzwiepende handelson dernemingen, in de stampende en do volle zenuw-energie eischende fabrieken, en achter den diepe voren snijdenden stoom ploeg kon men den stumperd niet gebrui ken, maar in 't leger was voor het vredige, sekure mannetje een knus plaatje oipen. Hij was met ethiek groot geworden en zou daarvan de grondbeginselen in 'slands verdediging leggen; hij rekende zoo nauw keurig, zoo zuinig en bovenal zoo schriel- krenterig, dat de persoonlijke lasten tot in seconden, de finantiëele offers tot in halve centen zouden worden afgerond. Tevens was iedereen overtuigd, dat hij de koop- waarde van 's lands onafhankelijkheid niet hooger stelde dan den prijs, waarop haaï egoïsme, domheid, lauwheid en lamlen digheid hadden getaxeerd. uw (Woïdt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1