Speciaal adres vaor COGKi EEN HEERENHUI! •••••«••••••li DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. Landbouw en Veeteelt. ftDVERTEKTlEl v/h H. VAN SANTEN. L.J.SNIJDER,Hot Dinsdag 16 Januari 19^ publiek verkoopen: hoorde een brandweerman hulpgeroep en vond den directeur bijna geheel uitgeput. Beide mannen werden gelukkig gered; de heer Giblin echter is ernstig gewond. Twee andere mannen werden in een kelder gevonden; zij waren met een laag ijs bedekt. Toen de brandweerlieden in de bene denverdieping bezig waren stortte een groote brandkast van de firma Kontze en Co. door den vloer boven de beneden verdieping naar beneden. De stralen wer den dadelijk op de brandkast gericht om den inhoud te redden. De kantoren der firma Kontze en Co. werden vernield even als de prachtige kantoorverlrekken ven den heer August Belmont, den Amerikaan- schen vertegenwoordiger der firma Roth schild. Vele brandweerlieden werden gewond doordat ze uitgleden vanwege het ijs, waarmee de ladders bedekt waren en ook door vallende stukken steen en ijs. De „Equitable" heeft onmiddellijk an dere kantoren in do nabijheid van haar vroeger gebouw geopend. FRANKRIJK. De z a ak-F 1 ac h o n is thans voor het gerecht en al hebben de zittingen met gesloten deuren plaats, toch weet de pers er natuurlijk wel een en ander van mede te deelen. Zoo vernemen we thans, op welke gron den door de advocaten van den man en zijn vriendin wordt gepleit. De advocaat der laatste vond het een schandaal, een man als Flachon te ver volgen, een aanzienlijk persoon, den War wick van de derde republiek. Schreven niet verscheidene der huidige ministers in de „Lanterne" en hebben niet 33 voor malige redacteurs van dit blad den mi nisterzetel bekleed Aldus de heer Robert. Voor Flachon zelf pleitte de socialis tische advocaat Varenne, die zich niet afvroeg of zijn cliënt schuldig was aan vreeselijke misdrijven, maar alleen, waar om hij „en pleine fortune politique" werd gearresteerd. „Is het een politieke manoevre, of gaat er een vlaag van deugd over Parijs?" Hij beschuldigd de overheid dat ze zoo veel huizen van ontucht toelaat en nu iemand arresteert die op deze toegevend heid vertrouwde. Dat is een wreedheid door de justitie tegen den heer Flachon begaan. De ontzettende wreedheid tegenover jonge kinderen gepleegd, komt er bij dezen socialistischen rechtsgeleerde min der op aan. Zulk een pleidooi geeft nog treuriger indruk van de zedelijke verwording in die kringen dan de gepleegde schande lijkheden zelve. C. Nader meldt men PARIJS, 11 Januari. (Part.). Flachon is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De Ministercrisis. Met groote snelheid, maar zonder verder veel ver rassing te brengen, hebben de politieke gebeurtenissen zich te Parijs ontwikkeld. Het verloop dier gebeurtenissen, zooals zij zich nu inderdaad ook hebben afge speeld, was te voorzien geweest en Cai- laux is niet in staat gebleken, zich te handhaven en is hij voor den druk der publieke opinie moeten wijken Den druk der publieke opinie onder vond Caillaux, toen hij op zoek ging naar een nieuwen minister van marine en alle vier de personen, waaraan hij de porte feuille aanbood, generaal Germinet, Bau- din, enz., beleefdelijk voor het aanbod bedankten. Toen begreep Caillaux, dat zijn tijd gekomen was. Het ministerie trad af. Veel verandering in den politieken toe stand zal de crisis niet brengen. Men verwacht een „cabinet d' affaires" onder senator Jean Dupuy bijv. Ook wordt Del- cassé als de komende man begroet. De President van den Fran- schen Senaat. PARIJS, 11 Januari (R. A.). Dubost is herkozen als voorzitter van den Se naat met 196 van de '215 uitgebracht stemmen. R IJ 8 L A ND. Scheepsramp op de Zwarte Z G G BOEDAPEST, 11 Januari (R. A.), Vol gens een bericht uit Boekarest is het Rus sische schip „Roess" tusschen Galatz en Odessa vergaan. Er waren 172 personen aan boord. De schade wordt geraamd op 1,000,000. OOSTFNRIJK-IIONGARIJE. Keizer Wilhelm te Weenen? Uit Weenen wordt uit welingelichte bron gemeld, dat de Duitsche keizer in het voorjaar een bezoek zal komen brengen aan keizer Franz Josef. De keizer moet reeds eenigen tijd geleden den wensch geuit hebben zijn ouden bondgenoot nog eens te bezoeken. Ofschoon de juiste da tum van zijn bezoek nog niet is vast gesteld, kan men wel aannemen, dat het in de maand Mei zal plaats hebben. Kei zer Wilhelm denkt eerst een reis naar Korfou te ondernemen en op zijn terugreis zal hij een dag te Schönbrunn verblij ven. De keizerin zal hem waarschijnlijk vergezellen. TURKIJE. D o „journalen" van A b d oei H a- mid. Naar de berichtgever den- „Daily Chronicle" te Koostantinopel meldt, is er besloten tot publicatie der zoogenaamde journalen van Abdoel Hamid. Het moe- rondeel er van zijn brieven van varklik kers. Abdoel Ilamid wantrouwde, gelijk- me-n weet, iedereen en een uitgebreid stel sel van bespreiding moest dienen ter ge ruststelling van clen steeds, voor zijn le ven vreezenden tiran. Die journalen wareln zijn dagelijkscbe lectuur. Verklikking was een probaat middel om promotie te ma ken. De verklikker kwam in, de gunst tot een ander hem op zijn beurt verdacht wist te maken. Vandaar voortdurende wis seling van personen in de omgeving van den Sultan en op tal van staatsposten. Naar de journalen was indertijd na de afzetting van Abdoel Hamid langen tijds Vergeefs gezocht. Toen men ze eindelijk gevonden had was men huiverig voor de publicatie er van, daar ook vele per sonen, die thans invloedrijke posities be- kleeden, er door gecomprommitteetrd zul len worden. Ook ©enige oud-grootviziers moeten gevaar loopen. De huidige groot vizier was, zooals men weet, ook in ver hand met deze zaak genoemd, maar hij heeft pas in de Kamer zijn onschuld be tuigd. De minister van Oorlog, Sjefket pasja, moet er voor zijn geweest de pa pieren te verbranden en ze aldus aan de vergetelheid prijs te geven, maar zijn ad vies schijnt in den wind geslagen te zijn. Verduistering van ofticieele stukken. Nadat reeds de heeren Sartinsky en Redros Effendi, twee secretarissen aan het ministerie van buitenlandsche zaken, den tekst vain een door dit ministerie opge stelde nota op den dag vóór de overhan diging aan den gezant der betreffende mo gendheid voor een appel en een ei ver kocht hadden, is een ambtenaar in dienst van den groot-vizier, Mustafa Memduh Bey genaamd, beschuldigd van verduistering van ofticieele stukken op groote schaal, gearresteerd. Men heeft huiszoeking bij hem gedaan en is tot de ontdekking gekomen, dat Mu stafa Bey zich op onverklaarbare wijze copieën van uiterst gewichtige stukken van het groot groot-vizieraat had toegeëigend. Bovendien had hij relaties onderhouden met de secretarissen van verscheidene ge zanten, die zich bereid hadden verklaard en in staat schenen te rijn om zijn waar- te koopen. Het onderzoek geschiedt natuurlijk zoo geheim mogelijk, en de misdadiger wordt zoo streng onder toeizicht der politie ge houden, dat ,men geen bijzonderheden over de verkochte stukken te hooren krijgt. Overwinningen Indien men op Italiaansche regeerings- beriebten afgaat is de Italiaansch-Turksche oorlog rijk pan overwinningen voor de Italianen. Maar als men die overwinningen eens op de keper beschouwd, blijken het veelal nederlagen te zijn. Neem b.v. de z,g. overwinning te Bir- tobras. Vooreerst werd spoedig hierna de leider van de coloinne, welke de „overwinning" heette- te hebben behaald ontslagen en onlangs kwam in het „Gi- ornale d'Italia" een ingezonden stuk voor van een vaandrig van het 2e regi ment grenadiers, die het gevecht bij Bir- tobras één doorloopende miserie noemt. Hij verhaalt hoe in den nacht van den 18en op den 19en December zijn batal jon en het 27ste bersaglieri-bataljon met 2 kanonnen op een verkenning tot onge veer 12 kilometer ten Zuiden van Aïn- Zara uitgezonden werden, hoe zij in den regen vta|n 2 uur tot 9 uur in den morgen een vermoeienden marsch door het gol vende zand van de woestijn moesten ma ken en bijna uitgeput waren, toen zij tegen half elf den vijand in 't gezicht kregen en het vuur openden. Het geweer van den schrijver van den brief, dat nu moest spreken, weigerde echter te werken wegens het zand, dat binnengedrongen was. Nadat de terugtocht aanvaard was onder het goed gerichte vuur der Turken, begon de toestand tegen den avond wanhopig te worden. Toen werd een carré gevormd, met een heuvel als steunpunt, waar de beide kanonnen opgesteld werden en men snel schansen opwierp. Doch de schiet voorraad raakte pp en de vijand omsin gelde de troep van twee zijden. Hadden de Turken toen aangevallen, de geheele colonne ware in de pan gehakt geworden. Toch in de eerste morgenuren slaagden de soldaten erin aan de waakzaamheid der Turken te ontsnappen, beter gezegd van hun achteloosheid gebruik te maken en den terugtocht te ondernemen naar Aïn-Zara. Ook in den „Corriere d'Italia" komt over dit gevecht een verhaal voor van een sergeant die mededeelt, dat de verkenningstroep der Italianen door Ara bische spionnen in een hinderlaag gelakt was en dat gedurende het gevecht op den dag de kanonnen bijiwijlen zwijgen moesten, omidat ook deze door het bin nengedrongen zand onbruikbaar geworden waren. Deze sergeant verklaart eveneens, dat de geheele afdeeling verloren ware ge weest, indien zij langer op de heuvels was gebleven. Ja, Ja, inderdaad: „overwinningen", „schitterende overwinningen". De delicate positie van den H. Stoel. Hoe uiterst delicaat de positie des pausen is in dezen oorlog moge blijken uit het volgende geval, dat de Romein- sche correspondent van „De Tijd" in zijn jongsten brief vermeldt. „Men herinnert zich de sensatie-wek kende trouwpreek, door kardinaal Vin- cenzo Vanutelli in October gehouden, toen Z. Em. als 't ware opriep tot een heiligen krijg tegen den Islam. Maar ook, dat eenige dagen later de „Osservatore Ro mano", een officieele verklaring gaf, dat de II. Stoel zulke uitlatingen afkeurt en betreurt, omdat hij den huidigen oorlog met Turkije geen wezenlijke belangen voor den godsdienst zijn gemoeid. Dat deze verklaring geenszins over bodig was, kwam sindsdien hoe langer zoo meer aan den dag. Kardinaal Vannu- telli heeft thans zelf ondervonden, welk een pijnlijke indruk zijn overigens zeer. welgemeenden trouwpreek iu Conslantino- pel moest teweeg brengen. Want de hoogo decoratie, die vroeger, bij gelegenheid eener diplomatieke zending, aan kardinaal Vannutelli aan de Porte was verleend, is onlangs door de Turkscbe regeering aan Z. Em. weer ontnomen! Een flauwe maatregel van représaille. Zelfs kinderachtig, zoo men wil. Maar die toch genoegzaam bewijst, in welk een uiterst delicate en moeilijke positie de II. Stoel geraakt, ten gevolge van dezen oorlog met Turkije. En hoe licht de be langen der Kerk met die van Italië kun nen worden vereenzelvigd of verward, zoo lang de Paus niet volkomen vrij en onaf hankelijk is. Ziedaar de kern van het Romeinsche vraagstuk, wanneer men het van zijn voornaamsten, d.i. internationaJein neen, echt-katholieken kant wil beschou wen". Nieuwe bisdommen in Tri poli. Wanneer na het einde van den oorlog Tripoli en Barka definitief in de macht blijven van Italië, zullen, indien men de „Press Centrale" moet gelooven, te Tri poli, Bengaizi en Derna nieuwe bisschops zetels worden opgericht, wier bekleeders lot de Franciskanerorde zullen behaaren. Te Tripoli zelf zal een aartsbisschop resi- deeren, die itevens primaat van Afrika zijn .zal Verzendvereeniging „De vereenigde Groententelers". Middelburg. In het café Suisse alhier werd Dinsdagmorgen de algemeene jaar vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging, onder voorzitterschap van den heer B. M. Bakker. De voorzitter opende de vergadering met een toespraak. Namens het bestuur wenschte spreker den leden en bijzonder der vereeniging een voorspoedig jaar. Het jaar 1911 ligt achter ons met al zijn lief en leed. Het is van ons henengegaan. Ondanks de droogte is het voor de land bouw toch een gunstig jaar geweest. Dit vooral met 't oog op de augurkeacultuur. Dat mag ons allen tot dankbaarheid stem men. Met een terugblik in het verleden, mag de vereeniging met het oog op de verzon den augurken met een zekere trotschheid neerzien. Als men ziet het gebouw, dat de ver eeniging heeft laten verrijzen, dan is dit een bewijs, dat de vereeniging steeds vooruitgaande is, ondanks alle tegenspoed. In het bijzonder is zulks te danken aan de energie van het bestuur. Spreker betreurde het, dat niet alle leden aan den bloei der vereeniging mede werkten, wat betrof het inzenden van eerste kwaliteit groenten. Dit is afbreuk voor onze vereeniging. Vervolgens richtte spreker nog het woord tot de nieuwe leden, en riep hen een hartelijk welkom toe, en wekte alle aanwezigen op mot blijdschap het jaar 1912 in te gaan en eindigde zijn schitte rende toespraak met een hierop toepasse lijk gedicht. (Applaus.) Vervolgens werden de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris, de heer F. A. Hansen het jaarverslag over 1911 uit, waaraan het volgende is ontleend. Do vereeniging kan zich in een bloei verheugen, zooals maar weinig zaken te beurt valt. Het ledental klom van 150 tot 284, welke op één na. allen in Wal cheren woonachtig zijn. De stand van de kas noemt de secretaris zeer gunstig. Er zijn heel wat meer augurken ver zonden dan vermoed werd; pogingen om ook andere producten te verzenden had den tot nog toe weinig resultaat. Meer en meer beginnen de leden te begrijpen, dat het aanbeveling verdient, alleen die artikelen te telen, die uitsluitend geschikt zijin voor de verzending en meer speciaal voor de verzending naar Duitschland. De bewering, dat de exporteur niet be taald heeft wat hij kan, spreekt de secre taris tegen, wel was hij misschien niet de aangewezen man, om goeden prijs te besteden. Het bestuur heeft een bete ren uitweg voor aardappelen gezocht en meent dezen ook gevonden te hebben maar dan moeten de leden meer medewerken. Hieraan ontbrak het dit jaa,r nog wel eens. Wat betreft de augurken, de secretaris twijfelt niet of daar hebben de leden de macht voor gehad. Het bestuur meent niet kras genoeg opgetreden te zijn tegen overtredingen van het reglement en zal voorstellen doen om daar krachtiger tegen te kunnen waken. Het geopperde idee om direct naar Duitschland te verzenden keurt de secre taris niet goed. Zoolang verzorging en sorteering, tel en andere bijkomende za ken nog zooveel te wenschen overlaten. Het bestuur zoekt steeds naar nieuwe kanalen om langs te verzenden. Ten slotte komt de secretaris op tegen het gemopper en aanmerking maken ach ter den rug van het bestuur om en ver zoekt direct op den man af te gaan, en eindigt met de beste wenschen voor 1912, speciaal een goede eendracht onder de leden. Vervolgens deed de penningmeester, de heer A. Abrahamse, verslag van zijn ge houden beheer, waaruit bleek, dat er ver zonden waren 110 wagons augurken. Ontvangen werd f 36547 en uitgegeven f35443,82. Het hoogste bedrag door één lid ontvangen bedroeg f 2800. Thans was aan de orde bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding van den heer A. Abrahamse. De heer Boogerd deed een poging om verandering in de agenda te brengen en de bestuursverkiezing te verzetten tot het eind daarvan. Dit werd echter dooi' het bestuur beslist geweigerd. Bij stemming verkregen de heeren A. Abrahamse 141, S. Boogerd 9, P. Ton I, P. Koole 1, J. Gallier 1, H. Gorier 1, II. Hansen 1, C. Sanderse 1, P. Schuit Jr. 3. 15 blanco, 6 van onwaarde. De heer Abrahamse verklaarde onder dank de benoeming aan te nemen. Tot leden der commissie van onder zoek voor de bescheiden van den Pen ningmeester werden vervolgens gekozen de heeren P. Koole en P. Ton. In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van bovengenoemde vereeniging, deelde de heer P, Koole mede, dat z.oo- .even de commissie de rekening heeft nage zien en alles in orde word bevonden, en brengt dank aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Spreker drong er hij de leden op aan steeds van gelden van de vereeniging ont vangen quitanties te geven. De lieer Ton sloot zich bij deze be schouwing aan, en voegde hierbij het ver zoek om in het vervolg de geheele re kening nog eens te mogen nazien. Het bestuur zegt dit laatste toe, en moedigde ook aan tot het geven van kwi tanties. Aan de orde waren thans de ingeko men stukken. Ten eerste bericht van de Koninklijke goedkeuring der statuten. Ten tweede een schrijven van den heer Breurs, expediteur, die mededeelt dat samensmelting van de twee vereenigin- gen niet noodig is. Het kweeken van kool raadt schrijver niet aan; wel augurken en enkele andere vruchten. Ook wijst de expediteur er op dat het wel moeilijk is alle telers naar den zin te maken. Van spelen onder een hoedje met het bestuur is geen sprake. Het hebben van een groot aantal leden acht de heer Breurs geen bezwaar, als ieder maar goed teelt. De voorzitter voegde hierbij, overtuigd te zijn, dat ieder bestuurslid zijn plicht doet. De heer Bakker deelde verder mede, dat de door de vereeniging gestichte loods thans geheel haar onbelast eigendom is. De voorzitter gaf enkele inlichtingen over het verpakken en verzenden der vruchten. Thans komen aan de orde de bestuurs voorstellen. Het bestuur stelde voor, dat dit jaar we derom een blanco crediet zal worden toe gestaan, met 't oog op de te houden ten toonstelling. Dat wordt met algemeene stemmen aan genomen. Voorts stelde het bestuur voor een cre diet aan hem te willen afstaan voor reis geld enz. om te trachten een eigen af zetgebied te bekomen. De heer P. Ton vraagt daaromtrent na dere inlichtingen, welke hem worden ver strekt. Hij juicht dit voorstel ten volle toe, waaruit blijkt dat het bestuur ener giek te werk gaat. De heer Ton stelt voor ook in dit geval een "blanco prediet aan het bestuur toe te staan. De heer Houterman deelt mede, naar aanleiding eener vraag, dat de komkom- mertoelt voor verzending ook loonend. kan zijn. Alzoo wordt besloten. Het bestuur stelt alsnu voor een per soon aan te stellen voor den tijd van 25 weken, om als keurmeester te fungeeren. Deze zal de leden moeten opzoeken, en ook bij het laden aanwezig rijn. Dit zal zijn in het belang der vereeniging. Do heer Francke zag gaarne de boeten in het reglement bedoeld voor opzettelijke bedriegers verzwaard. Zoo mogelijk zaj zulk een keurmeester geen teler, en ook onpartijdig zijn. Op een vraag van den heer S. Boogerd, hoe zulks voorheen geschiedde, wordt door den voorzitter nadere inlichtingen verstrekt. De heer Bootgerd vraagt, of het niet wenschelijk was, het bestuur uit te brei den, om zoodoende een bedoeld persoon als keurmeester te laten vervallen. De heer Abrahamse bestrijdt dit idee, om verschillende redenen, waarmede lieer Boogerd genoegen neemt. Na nog eenige bespreking wordt V bestuursvoorstel zonder stemming a,anjs nomen. Thans stelt hel bestuur voor, voor bestuursleden de volgende salarissen i bepalenvoorzitter 1/6 pet. secretaris i pet., penningmeester 3/6 pet. en de kdin meester 3/5 pet. samen, alles van bedrag waarvoor verzonden wordt. De heer Gilde vraagt of de ladingi»,. tors eventueele hulp zelf zal moeien talen. De voorzitter zegt ja. Eveneens ben woordt hij de vraag van den heer Mn of dit percentage overeenstemt met I thans genoteerde, bevestigend. Ook voorstel wordt zonder stemming aam nomen. Bij de rondvraag stelt de heer De Vis» voor een monster augurken in liet v, lingslokaal neer te leggen, want dank ieder nieuw lid zien hoe gesorteerd ivm; De voorzitter zegt dit toe, maar r er nog op, dat bij een nieuw lid wel door de vingers zal worden gezien. De hoer Maas vraagt of het bestuur niet iets op weet te vinden orn het t betalen vlugger te doen gaan. De voorzitter zegt dat in het yerv» voor Oostkapclle aldaar en te Oost West-Souburg voor Souburg, Riltheni, Vlissingen, zal worden uitbetaald. I Op voorstel van den heer Koole wor besloten thans reeds eene commissie vt '1 nazien der rekening van 't volgend j; te benoemen on bij acclamatie wet wederom de heeren P. Ton en P. Ivo benoemd. Een »Jer heeren vraagt of men i avond vóór de verzending der augttri mag trekken. De penningmeester zegt, dat zij soms rot aankomen; en de prijs zal onder lijden. De voorzitter zegt, dat het volgens meening beslist niet mag. Een ander lid vroeg naa,r een m» van aardbeienmandejs. Hel bestuur merkt op, dat de ven ding van aardbeien in kratten gesel» Op voorstel vah een der leden zal i bestuur overwegen het doen plaatsen, t de uitvoerige voorstellen op den op» pingsbrief. Op een andere vraag zegt de voorzit dat men het zaad van den export moet gebruiken. Te kwart over vier werd de yergadeii? door den voorzitter gesloten. (Zeem Ondergeteekende levert sieeds metgs succes zuivere Roomboter Mélange teji de volgende prijzen. In vaatjes 20 K.G. f22.— 10 K.G. f 11.20; BK f5.70; in kistjes van 2Ha K.G. f3.- alles franco huis a contant. Een ieder, die mijn Roomboter Méliii gebruikt, bevoordeelt zich veelde quaft - is hoogfijn en voordeelig in 't gebrul even goed als Roomboter en veel got kooper in prjjs. Een ieder, die prijs stelt op de bekjï van zijn huishouding of inrichting is li plicht eens proef te nemen en zonder twji zal men voortdurend nabestellen. N.V. Stompwijksche Boter- en Kaastal ST0MPWIJK. Interc. tel. nt De Notaris E. O. VAN DISSEL, J Goes, zal op des avonds om 8 uur, te Goes, in de - van Oranje" MET GROOTEN TUIN te Goes, in het centrum der stad aw St Jacobstraat, met recllt van UlW naar de Korte Nieuwst raat, wijk B HO groot 5 A. 15 c.A. Het huis bevat: beneó 2 kamers en suite, keuken, kelder en kamerboven4 kamers, twee aan in elkander loopende met meidenk»» grooten zolder met afgetimmerde kame't Het perceel is dadelijk na betalwf aanvaarden en te bezichtigen Maandag en Donderdag van 2 tot 1 Nadere inlichtingen te bekomen kantore van den Notaris

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 4