de Me I Bette leef OLMEBO Kantoorb Maandag 26 Fel een restantje Fll M geimporteer I.J.SNIJDI BIHNENLAND. KOLONIËN. Sociale Berichten. KERKNIEUWS ONDERWIJS. POLITIE. Landbouw en Veeteelt. ADVERTE Woensdag 3 Ja ruim 100 Voorloopige Aa publiek verk P. A. H. PIETER De verkooping v talen Boereninspan v Heer P. van Stee renhoek zal plaats F. VAN CLI Ontvan merk Leo D. Fukken, Ma r litieke vergaderingen, en het dragon van wapens verboden zijn en dat met Rusland vrede gesloten is. Het parlement heeft Rusland's ultimatum-eischen aangenomen. Do Russische troepen zullen dus niet op Teheran aanrukken. De bevolking der hoofdstad is gerustgesteld; de bazar is wederom geopend. Morgan Shuster, do Amerikaan, die 's lands verwarde fi nanciën in orde bracht, vertrekt. Men verwacht nu te Teheran, dat do troepen van den indringer spoedig het land zullen ruimen. Het is echter hoogst onwaarschijnlijk, dat Rusland het eens bezette gebied weer verlaten zal. Door het aannemen van Rusland's ulti matum heeft Perzië zichzelf van de lijst der onafhankelijke staten geschrapt. Het heeft Rusland toegestaan, zich met zijn binnenlandsche aangelegenheden te be moeien. De overgang van het eens zoo machtige rijk van Sran tot een vazallen- toestand, als waarin Bokhara en China verkeeren, is nu nog slechts een kwestie van eenigen tijd en zal waarschijnlijk niet zonder veel geweldigs plaats vinden. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer komt a.s. Donderdag en de nog volgende dagen van die week in openbare vergadering bijeen ter Irehan- deling van de Indische begrooting en d© andere ontwerpen, die nog vóór Januari afdoening eischien. Naar men verneemt, is ambtelijk be richt ontvangen, dat graaf Pahlen, die wegens gezondheidsredenen reeds wie maanden buitenslands vertoeft, met 1 Ja nuari zal aftreden als gezant van Rus land. bij Hri Ms. Hof. TWEEDE KAMER. Avondvergadering Van Vrijdag 22 December. Het voorstel der Regeering om, in verband met de duurte van levensmid delen aan de gehuwde Rijksambtenaren die minder verdienen dan f 1000, een toeslag te geven van f20, bracht heel wat tongen j|n beweging en vond heel wat verzet. Vooral dat van de zijde, van dhr. Van Doorn was heftig. Hij achtte de nood zakelijkheid van den maatregel niet ge bleken en in ieder geval had moeten; wqfden aangetoond, dat de looneu niet gestegen zouden zijn, indien er dan wer. kelijk meerdere duurte zou zijn. Ook de hoeren Van Karnebeek en Lob man waren er tegen, wegens de onbillijk heid, om de Rijksambtena ren nog meer te bevoorrechten boven anderen. De heer Ferf zou voorstemmen, niet omdat hij geen groot bezwaar had, maar omdat het voorstel nu eenmaal was in gediend en hij de verantwoordelijkheid! voor de Regeering liet. Verdedigers van het voorstel waren de herren Helsdingen, Roodhuyzen, Nolens en Drucker. Eerstgenoemde verklaarde het voorstel te aanvaarden als een exception©eLe maat regel, waardoor evenwel de eigenlijke ver betering salarisverbetering, niet mag achterwege blijven. De heer Nolens zou voorstemmen, omdat de Staat doet wat zoovele werkgevers reeds deden en om dat het voorstel reeds werd gedaan, toen nog groote duurte was te wachten en het dus wreed zou zijn gewekte verwach tingen te leur to stollen. Minister Heemskerk had aan de ge voerde verdediging niet veel toe te voe gen. En het voorstel werd aangenomen met 55 tegen 28 stemmen, die van 8 Katholieken, 3 Vrij-Liberalen, 7 Christe- lijk-Historischen, 7 Unie-Liberalen en 3 Anti-Revolutionairen. En toen Marine. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden. Zoodat het eerst aan de beurt kwam het materiaal en dns het beruch te nieuwe pantserschipdat evenwel weer niet kwam. De heer Kuyper stelde een motie voor, waarin den minister werd verzocht met het oog op den weinig beschikbaren tijd cn op de gevolgen, die do bespreking zouden kunnen hebben, het bedrag voor het nieuwe pantserschip van de begroo ting af te nemen en er onmiddellijk na het winterrecees bij suppletoir© begroo ting mede terug te komen. De voorsteller, die namens zijn frac tie sprak, verklaarde daarbij, dat de mo tie geen vijandelijke bedoeling had; daar hij geneigd is om voor het schip tc stem men, doch eerst na rijp beraad; als hij nu zou moeten beslissen, zou hij tegen stemmen. Onder toenemende opwinding en gejoel verklaarde de minister, hoe ongaarne ook, het bedrag terug te nemen. Voor lan ger uitstel dan tot onmiddellijk na het winterreoes zou hij evenwel de verant woording niet kunnen dragen. Te midden van het rumoer vroegen nu meerdere leden het woord. De voorzitter wilde hiet evenwel niemand geven, om dat de motie was vervallen. Totdat de Leer Roodhuyzen wist verstaanbaar te maken, dat oo-k hij een motie had. Nu mocht hij spreken en hij stelde voor, zon der evenwel de motie nog in te dienen, om do bespreking van het personeel ook uit te stellen. Nu wenkt ook de heer Lohman om het woord, dat de voorzitter hem wilde geven. Doch nu ontstond een geweldig kabaal. „Waarom? Waarom? werd er ge schreeuwd. „Gelijk recht voor allen!" brul de de heer Hugenholtz. „Houdt je mond Schreeuw zoo niet". En vergeefs hamer de de voorzitter. Totdat hij plotseling de vergadering wegens het rumoer voor een kwartier schorste. Het kwartier bracht eenige kalmte, al was het dan ook niet volmaakt in orde. De heer Van Wassenaer van Catwijk las eenige rapporten en de voorzitter deelde mede, dat het zijn schuld was geweest, daar hij verzuimd had den heer Lohman het woord te geven onmiddellijk na de indiening der motie, toen de af gevaardigde het hem gevraagd had; dat de motie Roodhuyzen, die nog niet was ingediend, aan de oxide zou kunnen ko men na afhandeling van het materieel; en dat de heer Lohman zou spreken na de ingeschreven sprekers. En daar deze: de hoeren Hugenhotz en Verhey, van het woord afzagen, kon de heer Lohman dadelijk zeggen, dat het zijn bedoeling was geweest aan te dringen op meer toelichting bij de cijfers De heer Thomson hield vervolgens, zon der dat hij echter veel aandacht vond, zijn jaarlijksche philippica tegen het Krupp-monopolie, dat nog voortduurt. Waarop de minister in groote opgewon denheid antwoordde, onder weer steeds oplaaiend rumoer, dat hij wel goedkoo- per kanonnen wil, doch niet als zij niet alle waarborgen geven voor de veilig heid der bemanning. Te half twaalf werd de motie Roodhuy- tot uitstel der behandeling van het per soneel zonder stemming aangenomen, waarna de verdere behandeling der Be grooting nog 5 minuten vorderde; waarna zij werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. En toen ging de vacaintie in. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moedert gebruikte op eersten Kerstdag het middagmaal aan ta fel van het koninklijk gezin ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage. H. M. de Koningin maakte Maandag in de voormiddaguren te 's Gravenhage een wandeling op straat. Uitvaart van mr. VBn Swinderen. Het lijk van jhr. mr. Van Swinderen, in leven vice-president van den Raad van State, is Zaterdag naar Noord Laren over gebracht om daar te worden ter aarde besteld. In het sterfhuis hield de emeri tuspredikant ds. Knottenbelt een lijkdienst, bijgewoond door Prins Hendrik als ver tegenwoordiger der Koningin, voorts door vertegenwoordigers van de Koningin- Moeder en andere autoriteiten. Aan het station van de staatsspoor waren tal van ministers, oud-ministers, leden van Ren Raad van State, Kamer leden enz. Minister Heemskerk schetste den afgestorvene als een eerbiedwaardig, beminnelijk man, man van beginsel en bescheiden, doch van wien groote kracht uitging en die zich aan menigen arbeid in christelijken zin op maatschappelijk ge bied wijdde. De. oudste zoon van den overledene jhr. Mr. O. Q. J. J. van'Swinderen, dankte voor de betoonde belangstelling. Tc Noord-Laren had de hijzetting in allen eenvoud plaats. Gok dc commis saris der Koningin in de provincie Drenthe sprak een woord van hulde aan de na gedachtenis van den overledene. S. Baron van Heemstra. Het stoffelijk overschot van S. baron van Heemstra, lid van de. Tweede Kamel en burgemeester van Sassenheim. is Za terdag te 's Gravenhage ter aarde besteld. Overal langs den weg schrijft hot. „Leidsch Dbl." waren de gordijnen voor do ramen der woningen gesloten, en stonden monschen geschaard, die hun geliefden burgervader oen kaatsten, eer biedigen groet jueegaven. Op dei begraafplaats zelf harl zich ook een overgroote scha.ro van deelnemende belangstellenden verzameld, waaronder zirh bevonden de heeren Hovy, li l der Eerste Kamer; jhr. Van Asch van Wijek en Duymaer van Twist, leden der Tweede Kamer; Krap, lid der Rekenkamer; graaf Van Lyndon van Sandenburg, Van Lii- ben Seis, Van Beock Ualkoen, prof. Lin deboom en graaf Van Marie, de laatste twee in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris der voreeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen, henevejns de burgemeesters der gemeenten Lisse, Bennebroek, Noordwijk en Warmond. Rij hot familiegraf hield ds. Thijs een lijkrede, die diepen indruk maakte. Een ontploffing. De resident van Itiouw en onderhoorigheden seinde via Singapore 20 Nov. het volgende: Door ongeluk oen tank op installatie groot Soemboe ontploft, waardoor elf man gedood en acht zwaai- gewond; juiste oor zaak nog onbekend. Hieromtrent lezen we in het „Bat. Nhl."-: Te Singapore is bericht ontvangen van een ernstig ongeluk op liet eiland Poeloe Samboe (behoorende tot den Riouw- archi pel), waarop de depóts van de Asiatic Petroleum Cv. zijn gevestigd. Er was een nieuwe tank gebouwd, met een capaciteit van ongeveer tweeduizend ton. Het werk was gegund aan een Chi- neesclien aannemer en zoo goed als ge reed; er moest nog maar de laatste hand aan gelegd worden. Men zou beproeven of de tank waterdicht was; daarvoor zou er water in gepompt worden, maar door een vergissing pompte men haar gedeeltelijk vol met benzine. Toen er nu een lek ont dekt werd, kwamen werklieden met sol deerbouten om het te dichten ,doch niet zoodra was de uitsijpelende olie in aan raking gekomen met de gloeiende bou ten, of een ontploffing volgde. Het deksel van de tank werd in de lucht geslin gerd; vijf werklieden, die zich in de tank bevonden, moeten dadelijk den dood ge vonden hebben; anderen, die op het dek sel stonden, zijn mede aanstonds gedood. In het geheel moeten achttien man het leven verloren hebben; vijf menschen zijn bovendien meer of minder ernstig gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. DRANKBESTRIJDING. Zierikzee. Maandag 18 jl. hielden Kruis- verbond en Maria-vereeniging een gecom bineerde vergadering. Herinnerd werd o.a. aan het vertrek van ons ijverig medelid van den iWeleerw. Kapelaan Schiphorst. De notulen, die door den Secretaris werden gelezen, worden daarop goedgekeurd. De Voorzitter hield een lezing over het onderwerp„Wat zegt men van den Al cohol?" Vrij gemakkelijk is 't, aldus spre ker, om drankbestrijder te worden; het te blijven is moeilijker, 'n Machtig hulpmid del om vol te houden in den strijd, is het bezit van kennis omtrent het Alcohol vraagstuk. Niemand minder dan Mgr. Eg- ger pleit voor het zich eigenmaken van een goed bericht in het wezetn van het Alcoholsme. Achtereenvolgens werd uiteengezet die werking van den alcohol op het hart en het bloed .waarbij werd aangetoond, hoe onjuist beweringen zijn als„Alcohol is een verdrijver van de koude, alcohol is egn maagmiddel, alcoholgebruik verlengt den levensduur. Talrijke voorheelden, ont leend aan de wetenschap en de practijk lichtten de verschillende stellingen toe. Ten slotte wekte spr. op, om het ver stand niet uitsluitend werkzaam te stellen in dienst van de drankbestrijding, doch ook het gevoel te laten meespreken cn niet te verwaarloozen de liefdie, die zuo noodig is voor drankbestrijders oni de onderlinge waardeering te blijven behou den. Door een zevental leden werd gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen naar aanleiding van het ge sprokene. 'Practische gevolgtrekkingen werden daaruit getrokken, o. a. was men er van overtuigd, hoe ondoelmatig het is om vooral 's winters drank te schenken aan werklieden enz. Daar het verslag der jaarvergadering van liet Diocesane Kruisverbond in de „Kruisbanier" reeds was verschonen, kon voldaan worden met den dank der ver gadering te brengen aan onzen afge vaardigde, den Zeercorw. Adviseur voor diens belangoloozc welwillendheid, om. onze afdeeling te vertegenwoordigen. In verband met de plannen tot het op richten eener Anna--Vereieniging werd me- dedeeling gedaan van de gevoerde cor respondentie met het Bestuur van den Mariabond. Het plan, om tot, een dergelijke voreeniging te geraken, werd met alge meene stemmen goedgekeurd, al bleken enkele dames van de noodzakelijkheid niet geheel overtuigd. Getracht zal worden aan de in het be gin van 1012 te houden vergadering een ©enigszins feestelijk karakter te geven. Eenige dames zullen zieh met de leiding van een en ander belasten. Bij de be spreking van dit punt mocht met genoegen worden geconstateerd, dat de dames thans voorgoed gebroken schijnen te hebben met haar hardnekkig stilzwijgen, dat vorige vergaderingen kenmerkte. Na bespreking van enkele huishoude lijke aangelegenheden, werd onder dank woord en f'hr. groet de vergadering ge sloten. Vlissingen. Vrijdag j.l. heeft op een voudige wijze de inzegening cn ingebruik stelling plaats gehad der nieuwe R. K. Kerk op het Paul Krugerplein in afwach ting van de latere plechtige wijding dooi den bisschop. De inzegening geschiedde door den Hoog Eerwaarden heer Baode, leken van Middelburg, pastoor te Goes. Meerdere bijzonderheden hierover in ons volgend nummer. Prof. Godfried Kurth over het Misboek De naam van Godefroid Kurth', den Luikschen hoogleeraar, is wereldberoemd om zijn hoogst wetenschappelijkea klank. En niet alleen vorst in het rijk der weten schap is die man, maar ook en vóór alles is hij Katholiek'. Hij bemint de Moe derkerk met eene hartstochtelijke liefde. Van hare bovennatuurlijk© roeping en lei ding verwacht hij ©ene bevredigende op lossing van de strijdvragen, die thans de Maatschappij in beroering brengen. Of schoon leek, heeft hij zieli met hart en ziel gewijd aan die levenstaak om die leiding der Kerk overal te doen door dringen en het godsdienstig leven alom weer op te wekken. En de gevaarlijkste vijandin van die religieuse herleving is in zijn oog de godsdienstige onwetend heid. Leest nu eens goed wat die man, geen priester, doch leek, maar een leek van zeldzaam vernuft en gezag, schrijft in het Katholieke dagblad „La Croix" va,n 5 Aug. 1911: „Naar mijne meening is, zooal niet de grootste, dan toch eene der grootste oor zaken van de godsdienstige onwetendheid, de onbekendheid nret den ©ere dienstJ>en geloovige de kennis en bijgevolg ook de liefde teruggeven voor de geheimen die aan het altaar gevierd worden, hem in plaats van zoovele nietsz eggende en ondoelmatige devotieboeken, het Misboek in handen geven, ziedaar het ware mid del om hem den godsdienst te onder wijzen en hen die de kerk nog bezoeken, daaraan vast te houden. Juist door de schoonheid der liturgie wordt de men- sehelijke ziel tot de kennis gebracht van de waarheid van den godsdienst". Waarde lezer, is in de plaats uwer in woning het Mis- en Vesperboek (uitgave Desolcé) niet te koop, schrijf dan even een briefkaartje naar den Boekhandel Van Kalmthout, Kreukelmarkt, Goes, of naar een anderen R.-K. Boekhandel. De Eerw. zuster Félicité in het Lief degesticht te Breda, hoopt 6 Januari a.s. haar gouden Professiefeest te vieren. Kruiningen. Benoemd tot hoofd der school te Monster dhr. P. Tazelaar, thans hoofd der school te Werkendam, vroe ger onderwijzer te Kapelle. R. K, 0 Onderwijzersbond. Te Amsterdam had Dinsdag die elfdie algemeene ■vergadering' plaats van. den R.-K. Openbare Onderwijzersbond in het bisdom Haarlem. Mgr. Th. J. A. Bosman, was als geeste lijk adviseur der voreeniging mede aan wezig. De heer Brugman hield eene le zing over d e opleiding van onder wijzers en stelde aan de vergadering d© volgende motie voor De vergadering, gehouden door de le den van den B. O. 0. -B. in het Bis dom Haarlem d.d. 20 December 1911 in het gebouw „Belvédère" te Amsterdam, overwegende, dat hij de tegenwoordige wijze van op leiding aan de practische vakbekwaamhe den geen voldoende tijd wordt gewijd; dat de tijd, voooi* de opleiding bestemd, van te korten duur is en liet examen op te jeugdigen Leeftijd kan worden af gelegd; dat bij het onderzoek dor candidaten uitsluitend de kennis in aanmerking komt en de inrichting van het examen, ook om andere redenen te wenscben overlaat; dat de akte van hoofdonderwijzer geen zekerheid geeft, dal de eigenaar de be kwaamheden bezit, om aan het hoofd eener school te kunnen staan; spreekt de wenschelijkheid uit; dat de kweebelingcn door bekwame on derwijzers pracliseh in de school voor hun vak worden opgeleid, in dien zin, dat zij in do eerste jaren als toehoor ders en daarna onder toezicht zelf werk zaam van liet goede voorbeeld en de kunde van ervaren mannen kunnen pro- fileeren dat de tijd, voor de opleiding bestemd, met twee jaren verlengd, en dus een zes-jarige wordt; dat hij hot examen, waarhij practische bekwaamheid zwaar zal moeten wogen, wordt afgenomen door de eigen leeraren in tegenwoordigheid van het schooltoe zicht; dat, het examen van hoofdonderwijzer eerst na een vijf-jarige practische werk zaamheid in de school kan worden af gelegd dat daarbij do practische bekwaamheid zal moeten blijken uit het geven van les sen in de verschillende klassen der school en de theoretische uit de kennis der opvoeding en onderwijsteer; en draagt hel liestuur op, deze wenselien aan de bevoogd© auto riteiten kenbaar Ie maken. (Applaus). Na de pauze stelde die voorzitter het debat.over de lezing van den heer Brug man aan de orde. De heer Holthuis meende, dal het niet aanging om oen zoo uitgebreid en actueel onderwerp te behandelen zonder verdere voorbereiding. Spr. meent daarom dat een vruchtbaar debat slechts in een volgen de vergadering kan plaats hebben, wan neer de rede van -den heer Brugman eerst in druk is verschenen. Aldus werd helsloten. Dr. Ariëns hield ten slotte een redo over de drankbestrijding en het nut van persoonlijke aansluiting bij een anti-alco- holorganisatio. De hoofdcommissaris van politi© te 's' Graven hag© l'aadt ten zeerste aan om, alvorens in relaties te treden met de Bin nen- en Buitenlandsehe premie-aandeelen- (premi©loten)handel, gedreven door W. van Eden, Óranjcplein 107 te 's Graven hage, inlichtingen over deze. zaak in te winnen aan het hoofdbureau van Politie, Alexandeïplein 15 II aldaar. (N. Crt.) Koewacht. Men schrijft ons Volgens opgave, die wij van het Bel gische Ministerie van Finantiën mochten ontvangen werden in de vorige maand uit ons land naar België gezoinden ruim 110,7 mi 11 ioen kilogram beetwortelen te gen 90.5 millioen kilogram itt cle maand November van het vorige jaar. Daardoor steeg onze uitvoer in ilen loop van dit jaar tot 203.8 millioen kilogram tegen 259.5 millioen in 1910 en 234.7 millioen kilogram in 1909. Daaruit blijkt, dat on danks den buitengewoon warmen zomer onze uitvoer van beetwortelen dit jaar niet veel behoeft onder te doen voor dien van de heide vorige jaren, te meer wijl er dit jaar nog een aanzienlijke 'hoeveel heid beetwortelen uit ons land naar do Belgische suikerfabrieken verzonden is. Ingetrokken is het verbod tot het ver voer van herkauwende dieren en varkens uit het voormalige vierde naar het voor malige vijfde district van Zeeuwsch-Vlaan- deren en omgekeerd, over den op Bel gisch grondgebied gelegen vrijen dijk. Aardappelen. De aardappel is een gewenscht artikel op de. tafel van den gewonen man zoowel als o'p den diseh van den rijke, nergens mag hij ontbreken. Bovendien is hij erg gewild als veevoeder en in d© nijverheid worden enorme kwantums aardappels ver bruikt, zoowel voor het fabrioeeren van aardappelmeel, dextrine enz. als voor de bereiding V|an alkohol. Zoo is de aardappel zachtkensaan een fameus handelsartikel geworden, en enkele streken, ook in ons vaderland, drijven grootendeels op de teelt van dit gewas. Bij de cultuur der aardap pels dient men (onderscheid te maim tus- schèn de doeleinden, welk© men tracht te bereiken. Waar men zich toelegt op de teelt van consumptie aardappels, moet men rekening houden met de eischen van het publiek. Sommige menschen toch ver langen een vasten, sfcevigen aardappel met geel of wit vleesch, anderen houden meer van een lossen, meligen aardappel. En eigenaardig mag het heeten, dat vaak heele streken de voorkeur geven aan een soort van een bepaalde kleur. Voor alle consumptie-aardappels geldt evenwol de algemeene eiscli, dat de oogen er niet te djiep in mogen liggen, dat geeft te veel moeite bij het schillen en er gaat dan al te veel hij verloren. Voor fabrieks aardappels komt het niet aan op den smaak, daarbij is het gehalte aan zet meel de hoofdzaak, ook de grootte doet minder af dan voor consumptie-aardap pels. In den loop der tijden, en ook door kunstmatige cultuur zijn er heel wat va riëteiten in den handel gebracht. Wie een nieuwe soort wil aanschaffen, staat in den regel voor Temharras du clioix, hij weet eenvoudig niet welke te nemen, om dat er zooveel soorten worden aangebo den. Juist omdat de aardappel zulk een gewichtig handelsartikel is geworden, en men jaarlijks een goede hoeveelheid aan rendahelen prijs kwijt kan, breidt de aardappelcultuur zieh meer en meer uit. Vroeger waren de kleistreken de aange wezen oorden voor de cultuur der con sumptie-aardappels, terwijl de veenkolo niën haast het monopolie hadden Voor de levering der fabrieksaardappels. En ook nu nog werpen die heide grondsoorten enorme kwantunrs op de wereldmarkt. Maar in de zandstreken is men zich even eens gaan toeleggen op de aardappelcul tuur, wijt ook daar die teelt zeer loo- nend blijkt te zijn. Waar hij de teelt van granen en voedergewassen een groot gedeelte Van hetgeen aan den bodem wordt onttrokken, daarop in dan vorm van stalmest weer kan terugkeeren, is dit niet het geval, waar een handelsartikel wordt verbouwd, dat haast in zijn geheet van de boerderij wordt weggevoerd. Wie daarom zich wil toeleggen op de teelt van aardappels voor de markt, is wel verplicht kunstmest aan te wenden, zal hij geen roofbouw plegen. En de aardap pel vraagt juist veel mest. Oogsten toch van 20.000 lot 30.000 K.G. knollen per II.A. zijn volstrekt geen zeldzaamheid. En daarvoor heeft men aan 100 K.G. stik stof. 50 K.G. phosphorzunr en 200 K.G. kali volstrekt niet te veel. Gelukkig, dat men die hoeveelheden in den vorm van kunstmest kan geven. Vooral kali heeft men veel noodig, want de aardappel wordt met recht genoemd een kalivreter. En bovendien is hij zeer gevoelig voor de chloorverbindingen der ongezuiverde kali- zouten, zoodat aanwending van patentkali te verkiezen is, ten minste zelaer voor consumptie-aardappels. Het reinigen der vruchtboomen. Door onze fruittelers wordt tegenwoor dig terecht hoooge waarde gehecht aan gezonde vruchtboomen. Een der eerste voorwaarden daarvoor is, dat men de vruchtboomen onderhoudt. Verwaarloost men dit, dan worden stam en takken met mossen overdekt. Deze woekerplanten be rokkenen den vruchtboomen groote scha de. Zij lev.© ton koste den hoornen en bieden talrijke schadelijke insecten een welkome schuilplaats. Bovendien veroor zaken zij eene voortdurende vochtigheid, waardoor de schors en de buitenste hout- lagen week worden en lichtelijk tot rot ting overgaan. Op deze rotte plekken ver schijnen dan paddestoelen, die de aan getaste deelen doen s het noodig, dat de i worden, evenals zulks den met de gestorven p gemakkelijk van de g' den. Bij deze werkzaa gebruik maken van ©a een staaldraadborstel. 1 voorzichtig geschieden zonde deelen worden 1 is het middel erger dai wenschelijk, om het k len te doen plaats hiebl der daar alsdan de d verwijderen wil, gemak het gebruiken Van den moet men er op letten in een richting mag Velen laten het afgek gestorven bastdeeten m liggendit is af te s afval bevat een meni en larvten. Eer men en afborstelt moet mier den boom leggen en opvangen, om deze daai Dit is wel werkzaam, n de moeite ruimschoots doordien men gezon krijgt. Het afkrabben e te geschieden in Noven Bespuiten met gier is del om het mos te do Posterijen en De heer D. L. Bücb der posterijen te Midde ingang van 16 Januari overgeplaatst naar Mep door den heer P. D. G singen. De Notaris f. VAN kenszand zal op des voormiddag PUBLIEK VER geschikt voor werkhout Hendrikskinderendijk te kinderen. Te beginnen bij het Wed. Bdijsse. De Notarissen J. C Haarlem en JOH. PILaJ in de tweede helft van Fe! met Boomgaard, Bouw- i gemeente 's Heer Arendsk en West-Kraaijertpolders 42 Hectaren 21 Aren pacht bjj den heer JAN in diverse formate ren, voorhanden in den Prijs f 1.35 p kunnen geplaatst wordei, fabriek van A. S. 1. DEKK uitstekende kw

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2