No. 149. Zaterdag!16 December 1911. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 3Ü1TOLAHD. Dit immer bestaat uit 8 hladzjen. EERSTE BLAD. DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 oent,: dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prije. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. h contant. Wie zich met ingang van I Januari a.s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. „Graag op Baantjes". Bij de drukkerij ,,'t Kasteel van Aem- stel" te Amsterdam is verschenen „Graag op Baantjes", overgenomen uit het dag blad „De Tijd". Dat boek van 179 bladzijden wenschen wg in het bezit vian al onze Katholieke Propagandaclubs, kiesvei'eenigingen, deba tingclubs enz., niet omdat het boeiend geschreven is, oi neen, want het bevat schier niets dan cijfers en statistieken, maar omdat daar zwart op wit staat uit gedrukt, hoe wij, Katholieken tot op den huidigen dag door' het liberalisme in het vrije Nederland zijn behandeld als een tweede-rangsvolk, als Heloten, op wie het Duitsche woord werd toegepast „Zahlen und Maul halten". Hoe alle pos ten van eenige beteekenis schier uitslui tend door de aanhangers der vrijzinnig heid werden bezet pn alleen daar waar het niet anders kon, den Roomschen een baantje werd toegeworpen, als aan ©en hond 'een been. Daar lezen wij, dat de Katholieken in Nederland meebetalen voor de kostbare salarieering van 204 Rijkshoogleeraren aan de universiteiten, waarvan er drie zegge en schrijve drie heele Roomsch zijn. Dit is maar één voorbeeldje doch het boek vloeit er van over. Schaft U dan aan, gij allen die belang stelt in de openbare zaak, dit hoogst ac- tueele gedenkschrift van de weldaden on zer, liberale regeerders in de vorige dec- cenniën, vooral gij Katholieken, die gaarne het liberalisme toelonkt, die vindt dat het zoo gekleed, zoo deftig staat als man U voor vrienden der vrijzinnigheid aan ziet, koopt het boek „Graag op baantjes", lees h&t. bestudeert bet en.., schaamt U, dat gij de heerlijke Katholiek© begin selen onder de bank hebt gestopt om een partij te believen, die de meest elementaire wetten Van gelijkheid en rechtvaardigheid met voeten treedt, wanneer zij het heft in handen heeft. Iets voor Zeeuwsch Vlaanderen. (Ingezonden). Thans is weer de tijd aangebroken, waarop zoo zachtjes aan voor de nieuwe kiezers moet gezorgd worden. Vooral moet gezorgd worden voor die personen, die zichzelf moeten aangeven. Doch 'er zijn er zoowelen onder onze Rooimsche jonge mannen, die zicli niet eens een gang naar het stadhuis getroos ten om op de lijst te komen. Er zijn onder de onzen nog zulke „lakschen". Ze zijn wel uitnemend Katholiek, maar of de meesten uitnemend politiek zijn, betwijfelen we. Daarom moeten zulke personen opge zocht worden. We moeten ze inlichtingen geven, hoe, waarom en op welke wijze ze op de kiezerslijst moeten komen. Nu weten we wel, dat er plaatsen zijn, waar voor die zaken goed gezorgd wordt, maar er zijn ook onkel© plaatsen (we zullen ze niet met namen noemen) waar zulks veel te wenschen overlaat. Welnu, ontwikkelde Katholieken, die met de Kieswet op de hoogte zijt, zorgt dat uwe mede-strijders ook hunne rech ten verkrijgen door het stembiljet! Bezoekt die personen, vult de model len in en brengt ze zelf naar het stad huis Wij zelf moeten ier immers; voor zor gen, want onze tegenstanders doen het niet. Neen, als die er ons af kunnen houden zullen ze het niet laten. We herinneren ons de geschiedenis toch nog wel van die R.-K. kiezers, uit Bel gische ouders geboren, die over eenige jaren van de lijst werden geschrapt 1 Die vlieger is evenwel niet opgegaan. Laat dit ons een spiegel zijn! Welnu, R.-K. propagandisten, maakt in deze lange avonden lijsten van de per sonen, die op de lijst kunnen. Vraagt modellen, die kosteloos ter secre tarie verkrijgbaar zijn en vult ze in. Dan zullen onze gelederen, versterkt worden en gij zult meegeholpen hebben, om ons de overwinning te doen beha len! V. De Toestand in Turk ij e. BERLIJN, 14 December (Part.) Volgens een telegram aan de National Zeitung uit Saloniki neemt de opwinding in Albanië een ernstig karakter aan. De Malissoren zouden uit Italië 2000 mauser-geweren ge kregen hebben. KONSTANTINOPEL, 14 December, Een iradé (regeeringsbesluit) kondigt den staat van beleg af in lchtil en Koeproeloe. De Dardanellen. 'BERLIJN, 14 December (Part.) Volgens den correspondent van Heer und politik zijn er 30,000 man naar de Dardanellen getogen. Daaronder zijn 12,000 man ar tillerie en 14,000 man infanterie. De forten hebben een groot aantal kanonnen ge kregen, n.l. 118 stuks. Daaronder zijn G Krupp-kanonnen van 35 c.M. Ook is in d© zeeëngte de Turksche vloot samenge trokken. Torgoet pasja heeft het bevel over de troepen. Ook de mijnversperring is nu in orde. Met het oog op de scheepvaart heeft Turkije slechts contactmijnen gebruikt, die door een electrische geleiding van het land af tot ontploffing kunnen worden gebracht. Men verwacht, dat Turkije door deze maatregelen in staat zal zijn een aanval van Italië af te slaan. De onrust van Turk ij e. De overlieden gaan voort met het nemen van allerlei voorzichtigheidsmaatpegelen, uit vrees voor dynainietaanslagen. Te Kon- stantinopel zijn een paar Bulgaarsche on derwijzers in hechtenis genomen, daar zij van booze plannen verdacht worden. In de wijk lvotsjana te Saloniki is een dyna- mietbom gevonden. Er hebben talrijke arrestaties plaats. D e houding van T u r k ij e. Uit Konstantinopel wordt gemeld: Te Saloniki is nog geen order tot uit zetting tegen de Italianen Uitgevaardigd, maar men is bezig met het opmaken van lijsten van alle bewoners van Italiaansche nationaliteit. Gevolgen van den Oorlog. In een brief uit Jeruzalem aan de „Köln. Volkszig." wordt medegedeeld, dat de gevolgen van den Italiaansch- Turkscben oorlog in die stad daarin be staan, dat de zaken zoo goed als geheel stilstaan en het vreemdelingenverkeer vol komen heeft opgehouden. „Ofschoon men thans zoo goed als in eiken anderen tijd" zoo wordt in den brief verder gemeld „de heilige plaat sen van Palestina ongestoord zou kun nen bezoeken, schrikt toch blijkbaar al leen de gedachte aan den oorlog de pel grims en vreemdelingen af. „Ons postverkeer met Europa liet reeds vroeger veel te wenschen over, daar men zelden meer dan tweemaal per week brie ven kon verzenden. Thans komen ook de Italiaansche postbooten niet aan en bij bet naderen van den stormachtigen win tertijd moeten wij er ons op voorbereid houden een volle week of langer op de Europeesche post te wachten. „Daarbij komt, dat in Jaffa onverbid- dellijk alle postpakketten worden achter gehouden, die niet van een bewijs van het handelsgerecht, het stadsbestuur of het politiebestuur van de plaats van afzen ding zijn voorzien, waarin de afkomst wordt aangegeven: anders worden ze als Italiaansche waren beschouwd en met 100 pet. meer invoerrechten belast. En bet helpt niet, dat de waren door vertraging in de aankomst bederven, noch dat het Kerstartikelen zijn. Ofwel een bewijs van afkomst, of 100 percent invoerrechten meer! Geheele bergen postpakketten moe ten zoo reeds in Jaffa opgestapeld lig gen en voor het grootste deel bederven". De Italiaansche Vloot. Naar de wali van Adrianopel meldt, hebben den 8sten en 9den dezer ltali- aanscho oorlogsschepen in den nacht met zoeklichten de kust bij Gümürdsina be schenen. De moetessarif van Adalia (Anatolië, Az. Turkije) heeft naar Konstantinopel ge seind, dat in den nacht van den 9deu dezer 3 onbekende oorlogsschepen, uit de richting van Alexandrië komende, Fineka op een afstand van 10 mijl in de richting van Rhodus voorbij waren gevaren. FBAMKRIJK. De Fransch-Duitsche overeen komst in de Kamer. Men seint uit Parijs: Donderdag, de eerste dag van dis cussie in de Kamer over het Fransch- Duitsche vergelijk heeft, ondanks eenige onrustige beweging gedurende de rede van de Selves, ©en yrij kalm en vrij goied verloop voor de regeering gehad. De Mun (Katholiek afgevaardigde) had veel rede- naarssucces, al werd zijn motie tot uit stel verworpen. De vergadering ken merkte zich vooral hierdoor, dat vrijwel alle sprekers met klem betoogden, dat de onderhandelingen met Spanje in har- telijken geest en met eerbiediging van Spanje's waardigheid gevoerd moesten worden. IIIAKOKH O. De schipbreuk van de „Delhi". In ons vorig nummer meldden wij onder laatste berichten de schipbreuk van het Engelsche stoomschip „Delhi" bij Kaap Spartel aan de Marokkaansche kust, jnet aan boord de hertogin van Fife en fa milie. Dezen werden aan land gebracht door een reddingsboot van het oorlogs schip Duke of Edinburgh. De rediding was zeer moeilijk. Naar de Times pit Tandzjer verneemt, hadden de hertog en hertogin van Fife en hun dochters niet eens tijd zich te kleed-en. Enkelen hadden over hun nachtgoed de eerste de beste jas aange trokken, die zij machtig werden. Het kostte veel moeite in de boot te komen. De prinses en haar dochters moesten zich laten vallen en werden opgevangen. Toen do boot nog een eind uit den wal was, begon de branding haar te vullen, en hoo hard de hertog en anderen werkten om het water te loozen, de boot liep vol en zonk. Allen hadden zwemgordels aan en bleven dus drijven, maar werden vree- selijk door de golven heen en weer ge slingerd. Prinses Alexandra verdween een oogenblik onder water. Met groote inspan ning echter en nadat in het ondiepe water de vorstelijke personen van de been-en werden geslagen, kwamen zij behouden aan land. Nader meldt men uit Tang-er: De hertog en hertogin van Fife hebben een vrij goeden nacht in het Engelsche gezantschap doorgebracht. Zij houden het bed en bezitten geen eigen kleeding- stukken. De redding van de passagiers van de „Delhi" was Donderdagmorgen voleindigd. Men hoopt do lading te kunnen bergen, doch het schip is verloren. De Fransche kruiser „Friant" deed al het mogelijke voor de redding van de passagiers der „Delhi" -en bracht er velen behouden aan land. Toch sloeg één red dingsboot om waarbij zes Fransche ma trozen verdronken. De Engelsche regeering heeft den jEn- gelschon gezant te Parijs opgedragen haar dankbetuigingen aan de Fransche natie over tc brengen voor het ridderlijke op treden bij de pogingen tot redding van do passagiers van de „Delhi" en de be tuiging van haar groote deelneming met de omgekomenen. ITALIË. S c h i e t ong eluk. Bij schietoefeningen, die in de haven van Tarente werden gehouden is een hou witser, die op het dek lag van den torpedo- vernieler „Perseo", onverwachts ontploft. Drie manschappen werden ernstig gewond en moesten naar het militair hospitaal worden overgebracht. De „Perseo" werd ernstig beschadigd en is naar de dokken gesleept om gerepareerd te worden. Men zal een onderzoek instellen naar de oor zaken van die ontploffing. Goes. Door den heer L. A. Knitel alhier is eervol ontslag aangevraagd als lid van het Burgerlijk Ambestuur. De bejaarde weduwe H., woonachtig op den Molendijk alhier, werd gisterenavond door hare bloedverwanten gemist Tegen zes uur had men haar nog zie» wandelen bij „Havenzicht'' aan den Poldersohen weg. Het zoeken bleef vruchteloos. Hedenmorgen zagen enkele lieden bij „Havenzicht" een hoed drijven op het water. Er werd spoedig gedregd en men haalde het lijk der weduwe op- Het lichaam was reeds verstijfd en de handen waren week, waaruit bleek, dat de ongelukkige reeds langen tijd in het water had gelegen. Per brancard werd het lijk naar het gasthuis vervoerd. Men weet niet of men hier met een ongeluk of een wanhopige daad te doen heeft. De Esperanto-Tentoonstelling. (Van onzen specialen verslaggever.) Heden en morgen hangt aan de „Prins van Oranje" de groene Esperantovlag uit met het groene kruis op een wit veld in haar rechten bovenhoek. Ze noodigt uit tot binnengaan in het van ouds vermaarde koffiehuis waar de Esperantotentoonstelling wordt gehouden. Wij hebben eenige minu ten in de voorzaal vertoeft, en met groote belangstelling, dank zij de vriendelijke toelichting van den heer Valkenburg en mejuffrouw H. J. Roskes, van velerlei be langrijke zaken kennis genomen. Het is ons onmogelijk in een kort bestek, als ons voor dit verslag is toegestaan in bijzonder heden af te dalen, en ook maar op een klein deel van het daar geëtaleerde de aan dacht te vestigen. De lezer neme zich slechts voor zelf eens te gaan kijken. Hjj al er op 't gebied van boekwerken, photo's, ansichtkaarten en reclames veel opmerken dat zjjn belangstelling wekt en een overzicht geeft van hetgeen de Esperan tisten over de geheele werelu nu reeds met hunne vreedzame propaganda hebben bereikt. Aan den wand hangt het portret vau den grond egger van het Esperanto dr. Zamenhoi te Warschau, die het Esperanto zjjn schepping! aan de gemeenschap heeft afgestaan, zoodat het het gemeenschappelijk eigendom van de geheele wereld is geworden. Er wordt dan ook en hierop zjj alle nadrukgelegd door niemand in de Esperanto-beweging iets aan verdiend, allen werken daaraan geheel belangeloos. Het portret van den stichter, die juist heden zjjn 52en verjaardag viert, wordt omgeven door een tweetal wandteksten in Esperanto zjj zjjn te koop I meldende hij die als vriend hier binnengaat, komt nooit te vroeg maar steeds te laaten onwetendheid is de bron van alle kwaad. De Alkmaarsche, Haagsche, Groenloosche en andere Esperanto clubs zonden een en ander in dat van krachtig leven en werken getuigt. Men ziet de portretten van deze clubs verschillend andere groepen, ais van een Amsterdamsche Werkliedenvereeniging Onder de inzendingen van buitenlandsche Esperantisten trekken die van de Ant werpenaars het meest de aandachtonder anderen van de politieagenten. Eu van de Nederlandsche is met name Alkmaar met eere vertegenwoordigd. Alleraardigst is de photo de ezel met een bord op den rug waarop staatWaarom wil ik geen Esperanto leeren En sen ander photo waarop hjj 't antwoord geeft de keer zijde van 't bord om lat ik een ezel ben. Een photo van vier Alkmaarsche Es perantisten die bjj een stedelyken Quar tetten-wedstrjjd te Alkmaar den 3sn prjjs wonnen met het Esperanto-lied. Voorts is daar een borduurwerk „Eendracht maakt macht" van een Alkmaarsche Esperantiste, enz. enz. Uit den Haag zagen wjj een kaart van het R. K. Congres; voorts een versierden tramwagen van 't spoor- en trampersoneel op 31 Aug. Nog zagen wjj sigarenzakjes, toegangs bewijzen (o.a voor een bioscoopvoorstelling te Antwerpen) diploma's, o.a. gelijk die op alle openbare scholen in Frankrjjk waar het onderwjjs in Esperanto verplichtend is bjj 't verlaten der school worden afgegevenBraila-(blinden)Bchrift in Espe ranto. Uit statistieken bljjkt de voortgang dien het Esperanto maakt. In 1889 nog gsen 30; in 1911 ruim 3000 Esperantisten. Frankrijk, Duitschiand en Engeland staan op de lijst bovenaan, als om te bewjjzen dat in deze landen met hun zoo algemeen verbreide talen de behoefte aan een Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 16 Deo. Meest matige zuidelijke tot oostelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht Kans op regen, vooral in het zuidwesten. Weinig verandering van temperatuur. wereldtaal toch nog het grootste is. Het aantal landen waar het Esperauto wordt beoefend, klom sinds 1888 van 1 tot 108. Sommige bijzonderheden worden hier vereemgd Aan boord van de „Vaderland" van de Red Star Line verscheen op 13 Aug. jl. het menu in Esperanto. De North Estern Railway in Engeland geeft haar spoorkaartjes uit aan den achterkant in Esperanto. De Russische ballingen ln Si berië leeren ook deze taal, ook hunne kinderen. Zij hebben ook een muziekcorps in Esperanto. Het personeel van het Roode Kruis iu Spanje moet zich van Esperanto bedienen. Van verschillende firma zagen wjj de reclames in Esperanto. O.a. Clement Bayard de Schrjjfmacüine de Ideaal machine de Naaimachine van Seidel en Naumann te DresdenTobler te Berljjn (omslagen) Yost Type writherde bekende Reisgids Lisonneen anderen Jean M. Neil (en Hretagner) zingt alleen in Esperanto. Nog zagen wij 84 bladen in Esperanto over de geheele wereld uitkomen. Carica ture» van hoofdpersonen in de Esperanto- beweging. Portretten van vijf vliegeniers, die Esperanto beoefenen. Een inzending ansichten van v. Brussel te De Bildt (U.) „Esperanto verheerlijkt" is een aardige typeering van hetgeen de inzender van deze wereldtaal verwacht. Een ruime beschrijving verdient de étalage der Vereeniging U. E. A., die de Handels belangen behartigt. Van die vereeniging, atdeeling Informatie-bureau, is men lid voor 45 cent per jaar, en ontvangt daarvoor alle mogelijke inlichtingen, o.a. omtrent soliditeit van firma s; ook Iran men in alle mogelijke landen in Esperanto advorteeren; de ver eeniging moet zich daarmee belasten, en doet dit dan ook gaarne. Zij heeft een flinke organisatie voor vreemdelingenverkeer en geelt velerlei uit op dit gebied, met plaats beschrij ving. Bijzonder eervolle vermelding verdient de ledenlijst der Goesche atdeeling, door den secretaris den heer Valkenburg, keurig gepenteekend en geïllustreerd. De afdeeling telt 30 leden. Onder de reclame-artikelen onzer sladge- nooten trokken de aandachtde Esperanto- sigaren van H. M. de Jonge; de Esp,- chocolade van A. A. Bomer; de Fortega (Esp.-thee) van Ötokinans; en tal vanEsp.- uitgaven uit den boekhandel van firma M. D. Dekker Jr. Vlissingen. Zondagavond 1.1. vierde de R. K. Militairen vereen. „St. Mauritius" feest, ter gelegenheid van de opdracht van ongeveer 25 nieuwe leden, terwijl pen bijna evengroot aantal oudere leden hunne op dracht vernieuwden. Onder liet plechtig lof werden de nieuwe leden door den directeur, den WtelEerw. heer H. Pieterse, plechtig met het insigne der vereeniging omhangen en als lid aangenomen. Tegelijkertijd vernieuwden ook de leden der vereeniging „Voor Eer en Deugd" hun jaariijksche opdracht. Na het lof was voor de militairen een feestavond bereid in het vereenigingslor- kaai. Onder de verdienstelijke leiding van sergeant Ego, die voor deze gelegenheid van Betgen op Zoom was overgekomen, werden door de feestvierende militairen verschillende liederen en muziekstukjes ten gehoor© gebracht. De WelRerw. direc teur sprak nog een opwekkend woord tot „zijn jongens" qm hen aan te sporen trouwe leden der vereeniging te blijven, dankte de heeren Commissarissen voor hunne steun en medewerking en in het bijzonder sergeant Ego voor zijn verdienst- volle leiding der feestelijkheden. Nadat de feestelijkheid met gemeenschappelijk avondgebed was gesloten, beerde ieder een ten hoogste voldaan huiswaarts. (Wij ontvingen dit bericht te laat om het nog in ons vorig nummer in te lasschen. Red..) Hedennacht is bij het Leugenaars- hoofd het Engelsche stoomschip „Ashton" omhoog gevaren. Met hoog water is het schip hedenmorgen vlot gekomen, waarna de reis werd yooj-tgezet.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1