KERKNIEUWS Laatste Berichten. Sociale Berichten. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. Letteren en Kunst. Rechtszaken. De Rijcke, Tak, Gratama, Den Bouwmeester, Sprenger, Hurgronje en Adriaanse. In den oorspronkelijken staat van te rooien boomen werd nog een wijziging aan gebracht op voorstel van den heer Tak, bepaald werd met 8 tegen 7 stemmen, 4 populieren op het Molenwater niet te rooien. Een voorstel van den heer Van Teijlingen om 4 kastanjeboomen by den Kruidtuin niet te rooien werd verworpen met 7 tegen tegen 8 stemmen. De heer Bolle keurt het nog af, dat reeds voor dat de raad een besluit noemt de boomen genummerd en daardoor geschon den zyn. De heer Den Bouwmeester, wethouder van Fabricage zegt, dat dit slechts bij uitzondering is geschied. Bij de bespreking van het voorstel tot het geven van toeslag op de loonen van gemeente-ambtenaren en werklieden, zegt de heer De Rycke, dat hy op de lijst mist den torenwachter. De voorzitter zegt dat er nog wel meer personen zyn, die er niet op voorkomen, en dat by den torenwachter ook de emo lumenten mederekenen. De heer De Rijcke meent, dat dit niet zoo moest zijn. Deze man verdient slechts f400 en komt dus wel degelyk in aan merking. De beide wethouders wijzen op het groote bedrag der emolumenten, dat wel f 700 a f800 per jaar bedraagt. Hierop trekt de heer De Rijcke zijn voorstel in. De heer Adriaanse kan zich niet best met de regeling door B. en W. voorgesteld vereenigen en zou op alle loonen tot f 15 een toeslag willen geven, verder te bepalen dat loon en toeslag samen niet meer dan f 15 mogen bedragen. De heer Tak wijst er op, dat dan de onbillijkheid geschapen wordt, dat personen met minder salaris tijdelijk meer zullen hebben dan boven hen staande personen. Dit is volgens den heer Adriaanse slechts schynbaar en er moet systeem bestaan. De voorzitter meent dat het voorstel van B. en W. zeker niet onbillijk is. De heer Tak zegt dat het hoofdmotief is geweest billyk te zyn. De heer Bolle meent dat B. en W. niet aan de opdracht van den raad hebben voldaan. Men had evenals de Staten ieder een bepaald vast bedrag moeten geven. Spr. stelt voor het voorstel van B. en W. teug te zenden, met verzoek een ander te doen, waaiin zyn meening is weerlegd. Nadat de burgemeester nogmaals het voorstel van B. en W. verdedigd heeft en de heer De Veer er op gewezen heeft dat het voorstel-Bolle te laat komt, en in de vorige zitting had moeten inkomen en hy meent deze zaken aan B. en W te moeten overlaten, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 13 tegen 2 stemmen, die van de heeren Adriaanse en Bolle. Na op verzoek van den erfpachter een kleine verandering in het contract te hebben aangebracht wordt besloten tot uitgifte van grond in de Oude Haven aan O. J. Stomps. Op voorstel van den burgemeester wordt overgegaan in een zitting met gesloten deuren. Na heropening wordt zonder discussie of stemming het voorstel van B. en W. aangenomen betreffende het doen van een oproep voor conrector aan het gymnasium op een jaarwedde van f2750 of f250 meer dan tot nu toe betaald werd. (Wij berichtten in ons vorig nummer f 150, wyl het telegramcyfer aan duidelijkheid te wenschen overliet en het meest op 150 leek. R e d.) Op voorstel van den heer Hurgronje wordt de verplichting, dat trekhonden die aangespannen zijn, gemuilkorfd moeten wezen, uit het ontwerp gelicht. De behandeling van het ontwerp-contract over electriciteitslevering met de Vlissing- sche centrale wordt op voorstel van den voorzitter aangehouden. Motie Sannes. Daar niemand deze motie wenscht over te nemen wordt zy van de agenda afge voerd. Overwerk gasfabriek. De heeren Adriaanse en Hurgronje keuren het af dat ambtenaren tot twee uur werken zonder extra vergoeding. De heer Tak verdedigt de houding van B. en W. op grond dat de ambtenaren wisten dat zij van 1909 voor dit werk niet meer extra beloond zouden worden, en dat getracht zal worden zulk overwerk voor de toekomst te voorkomen. De heer Bolle meent dat een fout is gebeurd en die moet hersteld worden, hij stelt voor aan ieder f25 te geven. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 9 tegen 6 stemmen, die van de heeren De Rycke, Bolle, Bogaart, Van der Harst, Snouck Hurgronje en Adriaause. Uitreiking van brochures over verzorging van Zuige- plaatsen dergelijke nuttige instellingen vindt. Hij was van meening, dat ook in ons land de leeszalen voel kunnen hij- dragen voor de ontwikkeling, van het volk. De openbare leeszalen zijn een dor ge wichtigste opvoedmiddelen voor het volk. Komende tol de vraag of te Vlissingen een dergelijke leeszaal wenschelijk en mogelijk is, meende hij deze vraag beslist bevestigend te mogen beantwoorden. De noodzakelijkheid van deze oprichting werd door ds. Hogerzeil nader betoogd en geloofde hij ook oj> steun van ge meentewege te mogen rekenen. Nadat verschillende aanwezigen inlich tingen hadtien gevraagd, welke door ds. Hogerzeil werden gegeven, werd door den voorzitter, den heer mr. F. S. Witteveen de vraag gesteld of de vergadering in Ik ginsel zich kan vereenigen met de op richting van een openbare leeszaal. Met applaus werd deze vraag door de ver gadering beantwoord en werd aan het voorloopig comité opgedragen de noodige voorbereidende stappen te doen, terwijl dit comité machtiging kreeg zijn ledental zoo noodig uit te breiden. Op voorstel van een der aanwezigen werd aan den burgemeester, den heer jlir. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, het eere-voorzitterschap aangeboden, hetwelk door den burgemeester, ter vergadering tegenwoordig, werd aangenomen. - Albatros. Het gouvernements- stoomschip „Albatros", gebouwd aan de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" alhier heeft heden gemeerd geproef stoomd. 1 i n g e n. Zonder discussie of stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De vergadering wordt hierop gesloten. Vlissingen. Gisteren (Donderdag) avond werd hier een openbare vergadering ge houden ter bespreking van hel onderwerp: „Is een openbare leeszaal in Vlissingen wenschelijk en mogelijk?" De vergadering ging uit van een voor loopig comité, dat zich hier gevormd heeft om te trachten te dezer stede een openbare leeszaal op te richten. Het onderwerp werd ingeleid door den heer Ds. U. Hogerzeil, die wees op liet groote succes der openbare leeszalen in Amerika, waar men zelfs in de kleinste Schardijn. Het bekende klein vischje schardijn". wordt, dank zij den mist der laatste dagen, thans weer met wagens vol in onze stad uitgeleerd. Een timmerman is van het dak ©ener villa gevallen. Hij werd in bewus- teloozen toestand opgenomen en door dr. l aandrager de eerste hulp verleend. De man is evenwel aan de gevolgen over leden. Het Nederiandsch stoomschip „Char- lois" is hier aangekomen met een lading petroleum van New-York. Dit schip heeft gedurende de reis veel stormschade gi leden. Woensdag 20 December wordt van de werf der Kon. Maatsch. ,,l>e Schelde" te water gelaten de torpedoboot „Bul- hond", in aanbouw voor het departement van marine. Zierikzee. De belangstelling, die de ont wikkelingsavonden tot dusverre genoten, bleek Zondagavond beneden het gewone peil. Daarem werd met goedvinden van den spreker diens lezing over „De Inqui sitie" uitgesteld en kwamen eenige vragen van minderen omvang in behandeling. Aangezien deze zich op liturgisch of kerke ljjk gebied bewogen, hadden zich de heeren Pastoor en Kapelaan met de taak der beantwoording belast. De laatste schetste de boteekenis van zondagsletter, epacta, guldengetal en zonnecirkel in verband met de bepaling van den datum van het Paasch- feest, dat gevierd moet worden op den Zondag na de eerste volle maan in de lente. Een der vragen betreffende het Latijn als taal der Kerk, gaf de Zeereerw. Heer Pastoor aanleiding om te wijzen op de noodzakelijkheid van één algemeene onver anderlijke taal voor de Kerk, aan welke eischen het Latijn kan voldoen en voldaan heeft, omdat het als taal van Rome in de eerste eeuwen der Kerkgeschiedenis overal verstaan werd. Na overgegaan te zijn tot doode taal. waarborgt de onveranderlijk heid van taalvorm een ongewijzigde betee- kenis. De Kerk als eenheid bevordert nog de eenheid in de wijze der godsdienst uitoefening door het gebruik van één taal. De taaleenheid is echter geen dogma: in de Oostersche Kerken wordt dan ook de H. Mis in het Oud Syrisch en Oud-Grieksch gelezen. Uiteengezet werd, dat het bezwaar niet meer kan gelden, dat de geloovigen den Priester aan 't altaar niet kunnen volgen. Thans is het Missaal verkrijgbaar in de landstaal. Spreker beval krachtig het ge bruik van een der beide uitgaven aan, terwijl hy aanspoorde daarby den Weekkalender te raadplegen van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant", waarvan ten overvloede voor het gemak der geloovigen een afdruk in de Kerk op zichtbare wyze is opgehangen. Over de waardigheid van het Kardinalaat volgde een uiteenzetting, waarbij de ver heffing, de rechten en onderscheidingstee kenen van den kardinaal ter sprake kwamen, terwyl als laatste punt het onderscheid tusschen eerbiedwaardig, zalig en heilig werd aangestipt. In algemeene trekken werd tevens het proces der zalig en heilig verklaringen geschetst. Verschillende heeren stelden naar aan leiding van het gesprokene vragen, die door den spreker werden beantwoord. Ten slotte wees een der aanwezigen erop, dat meerdere publiciteit voor deze avonden gewenscht is om teleurstelling in den vorm van een geringe opkomst te voorkomen lerseke. In een gezin deden zich giste ren alhier zoodanige vergiftigingsver schijnselen voor, dal geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig ver beterde de toestand na een zacht braken. D© dokter kon niet anders constateeren dan vergiftiging door gebruik van be schimmelden azijn. (Zeeuw.) 's Graveupolder In de heden gehouden raadsvergadering waren 5 leden aanwe zig, afwezig de heeren IVouter&en en Neervoort met kennisgeving. Na. voorle zing van de notulen der vorige vergade ring worden onderscheidene ingekomen stukken medegedeeld en voor kennisge ving aangenomen. De rekening van tiet Burgerlijk Armbestuur over 1910 wordt goedgekeurd in ontvang op 14593.95, in uitgaaf op f 40G5.63, goed slot alzoo f 527.96. I ie begrooting van dat middel over 1912 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f5163.74 met -een post van onvoorzien van f 1767.18. Tot lid va,n het Burgerlijk Armbestuur is her- benoemd dhr. A. Nijsse met 4 stemmen, 1 stem blanco. In "de vacature ontstaan door het bedanken van dhr. Hubregtse is benoemd dhr. Johs. de Koster met a Ig©meen© s temmen De gemeentebegrooting over 1911 werd gewijzigd door de meerdere kosten dei- straat in den achterweg en de storting voor de waterleiding. In die over 1911 werd ook oen© kleine wijziging gebracht voor meerdere te betalen rente ad f 18. De jaarwedde van den telefonist is op voorstel van dhr. Schouten gebracht van f75 op f125 'sjanrs met ingang van 1 Januari a.s. Na rondvraag wordt de ver gadering gesloten. Nisse Een rund van den landbouwer D. Boonman, dat in een wei onder deze gemeente grazende was, moest naar den stal gebracht worden, maar alle pogin gen daartoe mislukten. Ten einde raad is het rund op verzoek van den eigenaar, door den jachtopziener Gelok doodgescho ten, wat natuurlijk een groote schadepost opleverde. Baarland. Donderdag hield Dr. H. v. Ingen Schouten voor eene tamelijk be zette zaal eene lezing over het onderwerp „De parasieten van den mensch". Duide lijk werd door spreker uiteengezet, hoe deze diertjes de gezondheid der menschen vaak in gevaar brengen, en meteen de middelen aangegeven, waardoor zij kun nen worden bestreden. Dat zulk eene leerrijke voordracht niet door meerderen werd bezocht, valt zeer te betreuren. Hainkenszand De opbrengst van de door Burgemeester en Raadsleden alhier gehouden inzameling van gelden tot le niging van de stormschade te Bruinisse, veroorzaakt den 30sten Sept.. bedraagt f 275.55, welk bedrag is overgemaakt aan het sub-comité te Krabbendijke. De uitslag van den gehouden twee- aagschen Schietwedstrijd door „Nimrod" alhier is, dat de prijzen in geld en kunst voorwerpen gewonnen zijn door onder staande schutters van den eersten tot den lOden prijs. Personeele baan, vooruitgangschijf, max. 120 punten: J. Moelker, 'sGravenpolder, met 113, 4'. van Overbeek, idem, met 105, N. Moerland, Nisse, 106. .1. Jansen, idem, 105, 32, 1'. v. d. Dries, Heinkens- zand 105, 27, J. Westrate, 's Heer Arends- kerke. 103, A. Janse, Nisse, 102, 52, I'. Kloosterman, idem, 102, 22, M. Heijboer, Ileinkenszand, 101, 24, 2, 11, 2, 10 en door L. Jacobusse, 's Gravenpolder den lOden prijs met 101, 22, 2, 11, 2, 10 p. Vrije baan, loekomstschijf, max. punten 60: le prijs door II. Slabbekoorn, 59. 57, C. Slabbekoorn 59, A. de Blaaij, Nisse, NS Ö6 C. Bos, idem. 58. R. v. d Dries Jz. 57, 3 X 56, Kloet 57, 2 X 56, van Overbeek, s Gravenpolder, 57, J. Westrate, 's Heer Arendskerke 55, 2 X 54, Izac. Slabbekoorn 55, 54 en de 10e pr. door P. Kloosterman, Nisse, met 55 p. Eere-baande eerste medaille door C. J. Bos, Nisse, met 56 en de tweede me daille door A. de Blaaij, idem, mol 54 p. Zij. wier woonplaats niet achter hun naam slaat, wonen allen te Heinkenszand. De heer Burgemeester, eere-voorzitter, moedigde de jongelui aan 0111 met ijver in de schietkunst voort te gaan. Axel De gemeentelijke gasfabriek al hier wordt 14 December a.s. feestelijk geopend. Het aantal aansluitingen be draagt reeds ongeveer 230, terwijl circa 80 lantaarns geplaatst zijn. Boschkapelle Ook in deze gemeente is het mond- en klauwzeer uitgebroken, na melyk in den stal van den landbouwer M Eon achttal dieren zyn aangetast. Donderdag 14 Dec. Alles gelijk op Dins dag 12 Dec. Vrijdag 15 Dec. Octaafdag van de On bevlekte Ontvangenis der H. Maagd -Ma ria (hl. 1070). .Vlis als op hot feest (lil. 10611. Gedachtenis der feria (hl. 274). Zaterdag 16 Dec. 14. Eusebius, Bisschjop en Martelaar (hl. 1070). Gedachtenis der feria (hl. 274); derde gebed van de H. Maagd (uit de mis van 25 Maart hl. 1155); vkxxrgeschrcven gebed voor den Paus (hl. 102). De Gewone Orde der II. Mis, die iede ren dag terugkeert, begint op hl. 71. Om precies te weten, welke gebeden er voor iederen dag tiisschengevoogd worden, raadplege men bovenstaand kalendertje. Wie in den beginne goed uit zijn oogen kijkt en zieli eenige inspanning getroost, zal gauw den priester in alles kunnen volgen, en ondervinden hoe wonder- I schoon, hoe vol afwisseling en vooral hoe heilzaam voor zijn eigen zieleleven het gelied der II. Kerk is. Al hebt gij nog zoo'n schoon kerkboekje, al is het nog zoo handig en prachtig gebonden, liet kan nooit in vergelijking komen met uw misboek. Jammer dat zoo vele men schen meer letten op hel formaat en uiter lijk van een kerkboek dan op den inhoud! Kardinaal Gibbons schrijft: „tk ken geen© gebeden, die in ernst en kracht van uit drukking, in zakelijkheid van stijl en in nigheid van zalving, met de coillectgohe- den van het Misboek ook maar ©enigs zins kunnen vergeleken worden". Men kan zien, dat de mannen, die deze geheden opstelden, voelden wat zij zei den, en dat zij, vervuld met den geest Gods „de overredende woorden van men- schelijke wijsheid" veraohtten, zoo geheel anders als de nieuwerwetsch© samenstel lers van gelx-den, wier afgeronde volzin nen meer bestemd zijn om het oor te streelen, dan om door de wolken te drin gen". Dit laatste aan het adres der boek handelaren, die zorgden voor <1© minia tuurboekjes met mooie bandjes en zoete- Jijke gebedjes. Een onverdachte getuigenis voor het bovenstaande komt van Gereformeerde zijde. „De Heraut" behandelde onder de rubriek „Onze Eeredieust" de formulier gebeden. „Ons wil voorkomen" wordt daar doo-r bevoegde hand geschreven, „dat onze formuliergebeden, gelijk wij die in onze Liturgie vinden, in veel opzichten te wenschen overlatenEen gebed gelijk de Inlroitus in hel Engelsche ge bedenboek, draagt een heel ander karak ter; en niet het minst door haar eollect- gebcden, d.w.z. gebeden heel kort. voor één bepaalde zaak, is de Engelsche kerk er veel beter dan de onze in geslaagd, om het gebedsleven in strooming te hou den". Als men nu weet, dat de aange haalde gebeden uil het Engelsche Book of Co m in o n Prayer grootendoels niets anders zijn dan ©ene vertaling uit ons Misboek, gelijk de woorden Introi- tus en Collectgebeden reeds ge noegzaam aanduiden, dan is hier niets verder aan toe te voegen. (Vgl. Het Ge loof onzer Vaderen blz. 376). Waardeeren wij wel genoeg, wat anderen ons zoo benijden? Waarde lezer, hebt gij reeds een Mis- en V ©spelboek? Woensdag is te 's Gravenhage geslaagd voor middelbaar wiskunde A. Tb. Uffelse te Vlissingen. lerseke In de Chr. School alhier werd gisteren avond de gewone algemeene najaarsverg. gehouden, ge'eid door den voorzitter dhr. J. Sinke. De notulen werden na lezing ongewyzigd vastgesteld. Dhr. Ph. Bom, periodiek aftredend be stuurslid, werd herkozen. In de vacature J. Sinke werd benoemd dhr. I. Willemseu. Tot Btstuurslid suppletiefonds dhr. J. L. van Dijk. In de commissie tot nazien der kas dhr. J. F. Sinke, Ph. Philipse, M. Willemsen. Voorts wer 1 besloten over te gaan tot benoeming van een tweede onderwijzeres, daar het aantal kinderen zulks begint te eischen. De voorzitter sloot hierop de vergadering met gebed. Mej. J. de Kramer te Breskens is benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Nieuwe Tonge. (M.Crt.) Geslaagd te 's Gravenhage op het stuur- licdenexamen voor de groote stoomvaart als eerste stuurman de heer F. J. Bakker als derde stuurman de heer J. Hamstra. (Z.) Geslaagd te Utrecht op het machinisten examen voor diploma B de heeren F. H. v. Aken, P. C. Okkerse en G. F. Bollen. (Z.) Het heeft Z. H. den Paus behaagd, te benoemen tot Proost, van het Kathedraal Kapittel van Haarlem den Hoogeerw. heer 1,. E. Jansen, Deken van Amsterdam. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Schiedam (H. Joannes de Dooper) don weleerw. pater J. B. Scholbroek, O.P.tot kape laan te Amsterdam, H. Dominic-us, den weleerw. pater J. C. J. A. Piols, 0.1'. en tot kapelaan te Rotterdam, II. Hart, den weleerw. pater J. G. van der Veer, O.P. Kalender der Week Van 1017 December. Zondag 10 Dec. Tweede Zondag van den Advent (bl. 274). Gedachtenis van het octaaf der Onli. Ontvangenis (bl. 1061) en van den II. Melchiades (bl. 1065). Vandaag tot en met Vrijdag praefa- tie van de 11. Maagd (bl. 99). De gebe den na de Still» Mis op bl. 126. Vóór de Hoogmis zegening niet wijwater bl. 69; na de Hoogmis liet gebed voor de Koningin bl. 122. Vespers Van den Zondag (bl. 277). Gedachtenis van den H. Damasus (bl. 1067) en van het Octaaf der Onb. Ontvan genis (hl. 1064). Maandag 11 Dec. H. Damasus, Paus en Belijder. Gedachtenis van het Octaaf (bl. 1061) en der feria. Zondag, die vooraf gaat; dus op bl. 274). Dinsdag 12 Dec. Dag onder het Octaaf van de Onb. Ontvangenis. Mis als op het feest (bl. 1061); gedachtenis der feria (bl. 274); derde gebed vail den H. Geest (uit de Mis van den H. Geest op bl. 1457). Woensdag 13 Dec. 11. Lucia, Maagd en Martelares (hl. 1068). Gedachtenis van het Octaaf (bl. 1061) en der feria (bl. 274). Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmans, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tet professor aan het Groot Seminaire te Roermond, den Zeereerwaarden hooggeleerden heer P. J. H. Geurts. Aansluitend aan die benoeming werd door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, namens het Nederiandsch Episcopaat, het door den Zeereerw. heer Geurts aange vraagd ontslag als hoofdredacteur van „De Tyd" op de meest eervolle wyze goedge keurd, onder dankbetuiging voor hetgeen door hetgeee door hem als zoodanig in genoemd blad werd gepraesteerd. De nieuwe R. K. kerk aan het Paul Krugerplein te Vlissingen wordt 24 De cember in gebruik genomen. De ZeerEerwaarde pator Jos. M. Uiter- hoeve van Ovezand, thans als minister provincialis der Minderbroeders te Halle (België) woonachtig, viert heden zyn zilveren priesterfeest. Den HoogEerwaardeu jubilaris onze oprechte gelukwenschl Den Haajg. Als rapporteurs der Militie wet zijn in de Eerste Kamer aangewezen de heeren Vermeulen, Van Voorst tot Voorst, 't Hooft en Roëll. Den Haag In de Tweede Kamer ver klaarde Dr. Kuyper dat Ma de verkla ring van minister Heemskerk, hein de voorrang der Invaliditeit* en Ouderdoms- verzekering niet meer zoo noodig voor kwam. Hij vroeg ook het woord over een persoonlijk feit, n.l. dat minister Heems kerk zich gekrenkt had gevoeld over zijn (Dr. Kuyper's) oordeel over het beleid van den minister van Koloniën. Spreker neemt het woord „gekwetst" door hem ge bruikt terug en zegt daarvoor „ontstemd". Neemt nu de heer Heemskerk het woord „gekrenkt" terug dan kunnen zij elkander weer als christenbroeders tegemoet treden, llij treedt nog in verderen uitleg van zijn appreciatie van het beleid van minister Walefijt, die bijzonder lief was tegen de andere partijen, maar de antirevolutionai ren den wind van voren gaf. lie heer De Waal Malefijt antwoordde, dat hij eerst uil „De Standaard" van gister avond gewaar werd, dat er een groot mis verstand tusschen hein en de antirevolutio nairen bestond. De voorstelling van „De Standaard" is echter niet juist. Hij hoopt en vertrouwt, dat dit misver stand voortaan niet meer zal bestaan. Brussel. In het klooster der Zuster van de Visitatie te Blandain hoeft een acety- leen-ontploffing plaats gehad. Eene zuster werd gedood, vele andere werden doode- lijk of licht gewond. De materieel© schade aan klooster en belendende gebouwen is groot. Oostburg. Naar we vernomen is de 1V©1- eerw. heer W. Binck, kapelaan alhier, nitgenoodigd dezer dagen een lezing te houden over „Drankbestrijding" voor het Kruisvorbond te Oudenbosch. Zierikzee. De heer W. M. Smits komt voor als no. 1 op de voordracht voor hoofd der openbare school no. 2 te Dubbeldam. Men schrijft ons Aan den Handelscursus der neutrale Middenstandsvereeniging zijn benoemd de heeren J. A. de Bruyne, A. Verhage, L. Bouter, J. J. Lecker en Mej. C. R. Mei- bergen. Benoemd tot militie-tweedieriiiitenant hij het 3e regiment infanterie de vaandrig J. L. Stallaert van het korps; tot reserve tweede-luitenant bij dat regiment infanterie de vaandrigs F. II. J. Goossens, J. I,. Somei's, C'. Wiskerke en .1. \Y. Bierens, allen van het korps. Het Noorderfront der St. Magdalenakerk te Goes. Uit de verdwijnende schuttingen en staketsels ontwikkelt zich geleidelijk het gerestaureerde Noorderfront der St. Mag dalenakerk te Goes en vertoont aan ons bewonderend oog de imposante schoonheid van zijn lijnen en vormen. „Dit stukje architectuur is zoo eenvoudig en tevens zoo ryb, zoo elegant en tevens zoo slank en harmonisch van lijnen, dat het zyn weerga in geheel Zeeland niet vindt". Ongeveer tien meter breed, heeft de Noordertranseptgevel op eiken hoek twee contrefortendie der voorzyden zyn met geprofileerde nissen versierd en ontwikkelen zich daarboven weelderig in pinakels. Tusschen deze twee steunbeeren staan de beide deurentegen hun middelpost is een nis, die tot in den top van het trommelveld oprjjst en op welks voetstuk eertijds een heiligenbeeld (dat der Moedermaagd was geplaatst. Hierboven rijst een groot, ryk geprofileerd achtdeelig spitsboogvensler. De driehoekige daklijst boven het raam prijkt met trapsgewyze oprijzende pinakels met middenin het zegepralende kruis. Over geheel dit bouwwerk ligt het waas dier mystieke schoonheid verspreid, welke de Gothiek meer dan eenig andere styl aan het kerkgebouw verleent en getuigt liet in zyn hernieuwden, uitwendigen van het geloof en den kunstzin Katholieke voorgeslacht. Bij het beschouwen van dit nooc sept rijst als vanzelf de vraaghol het toch, dat deze gevel zooveel rl bewerkt als de gevel van het Zuidertij Komt dit hierdoor, dat de Noordj aan het drukste stadsgedeelte ligt, J hier aan eene bijzondere symbolisch! kenis worden gedacht? Wanneer men nagaat, dat meerael gothisohe kerken in ons vaderland j rjjkbewerkt Noorderportaal versierd zonder dat zij alle naar het drukst gedeelte zyn gewend, meet men conclusie komen, dat eene syml gedachte door den bouwheer inde die fraai versierde noordergevels ïsl En' dit treedt des te duidelyker licht, wanneer men overpeinst in geest onze Katholieke vaderen kerken bouwden. f In die gelukkige1 eemwen van vurig geloof, toen de Kerk, in mj zin beschouwd, nog gelijk was kleed des Zaligmakers, uit één stuk naad,3) d.w.z. door de dwaalleer i verscheurd, was het Kerkgebouw^, geloovigen een in steen gehouwen een monument, dat]diende tot veraa welijking der eeuwige waarheden, duidelyking der geloofsmysteriën verheerlijking van den] Drieëenig 1 God. Deze ideeën', wisten de bouwt der middeleeuwen op geniale wyze te belichamen, vandaar dat in hunn pingen, vooral sinds de 13e eeu het bloeitijdperk der Gothiek beg ryke symboliek te bewonderen v ligging der kerk, hare doelen, har ting, hare benoodigdbeden voor den dienBt, alles werd voor den zinnend van den christenkunstenaar dier dl zinnebeeld van Christus, de Moed en de Heiligen.1) Was het Oosten de symbolisch voor Christus, den Hoogepriester c wen Verbonds en zien wy dan in schier al onze middeleeuwsche het altaar in het Oosten staat, de ni der Kerk was bij voorkeur de aa toegewijde plaats. In het Noorden dachten zich di volkeren de woonplaats der booze de bron [van alle rampen: daa volgens Isaias, Lucifer zyn zetel vanuit het Noorden worden volgens alle plagen over de wereld uitgef Ook onze heidensche vooroulers zich het verblijf hunner goden donkere Noorden en wendden zich d bij hun gebed. De Noordzijde wa beeld van de verkeerde neigin menschen, van de zwakke zijde schel ij ke natuur.In dat Noord( die woonplaats der booze geesti Maria op, de (bestrijdster en vei des duivels; daar verplet zy den slang, daar weerhoudt zij de pli zich over de wereld willen uitstc haar tusschenkomst by haar gelief daar verwerft zy barmhartigheid voor ons, kinderen van Eva, zuc weenende in dit aardsche tranenc Om die redenen plaatsten onze het Mariaportaal, het Lieve Vr< het Maria-altaar aan de noordzyi Kerken. En omdat zij in Maria, diepzinnig woord van den Ex Cyrillus, het kort begrip der K geloofsleer zagen,6) wrjl het ge menschwordiDg in haar volbr eind- en uitgangspunt is van alle op hebben zy al deze bouwstukken versierd. Wanneer men nu weet, dat net transept der St. Magdalenakerl oudtijds naar de Mariakapel vo zal de lezer in verband met hc hierboven zeiden, gemakkelyk t waarom deze gevel in tegenste dien van het Zuidertransept zoo rijk is uitgevoerd. Moge de aanblik van den gerest Noordergevel der Groote Kerk onze afgescheiden broeders met we doen denken aan het geloof de die hem bouwden, een geloof, wieni schoonheid door onkunde en vo helaas aan hun oog is onttrokk die aanblik ons, Katholieken, een zoo vroom voorgeslacht, aan een vurig gebed tot Hem, die Vader op den vooravond Zij: smeekte„Dat zij één mogen wy Muller, lets over Goes en zijne (Bulletin U. s. 3 biz. 157.) -) De St. Servaas te Maastricht, te 's Bosch, de 8t. "Walburgis te Zi 3) Joan. XIX 23. Zie o.a. J. A. F. Kronenburg 0. SE heeilijkheid in Nederland V blz. 50 3) Dezelfde t. a. p. blz. 505 en 500, Hom. 15 de Incarn Dei Verbi. Joan. XVII 11. De rechtbank te Middelburg 1 het vonnis van den Kantonrecht de 28-jarige letterzetter Jb. D. daar wegens overtreding der p doning to Vlissingen (het op d< straat door middel van een r< op gedrukte stukken de aand gen) werd veroordeeld tot f 1 1 dag hechtenis, bevestigd. Verder werden veroordeeld: diefstal: A. G„ 13 jaren, roep te Goes, tot fl,40 boe week tuchtschool, en J. de Cl

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2