■1ST Boomafval i - - 4KELIER UDSCHRIFT No. 146. Zaterdag 9 December 1911. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit nummer tóaat uit 8 bladzijden. BINNENLAND UIT ZEELAND. 12 Dec. 1911, lieren, :hen, ien, ten, 13 Dec. 1911, oomen, tornen, ►oomen, Koetsiers den. 3 uur 46 min. 3 48 liag 6 December, li. It een half uur, de een uur na zons- ROERSCH te Iverkoopen ten verzoeke van [IMAKERS—Sanders [lis. op de hofstede Fid Bonte, nabjj (en steenweg Daar Molenstraat, ver- |1,50 2 M. in de kocp 1 nabij de tin den heer L- i. uis, en mejuffrouw itrderburg, pen pen pakershout, wassen ie in de Biezenstraat, (woond door den heer lan den heer J B. ]rs voornoemd. koord, verdeeld in 8 |de hofstede hewoond Cbul, te Eede. -KSjp. - -vv:.. •- L\» '-A? - - - Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent,; dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's i Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50ieders regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. k contant. *:f~ Op Katholieken grondslag. Elders in dit nummer komt de verkla ring voor van ons doorluchtig episcopaat, dat volgens hun verlangen de vakorga nisatie op Katholieken grondslag moet zijn gevestigd. Hierbij sluit zich uitstekend aan, wat wij in de advertentiekolommen van dit nummer aantreffen, n.l. de aankondiging eener propaganda-vergadering, welke de Roomsch-Katholieke Middenstandsvereeni- ging „De Hanze" te Zierikzee heeft uit geschreven, om te komen tot de oprich ting van een R.-K. Middenstandsbond in Zeeland. Want niet alleen de Katholieke arbei dersstand, ook de Katholieke middenstand behoort overal, waar zulks maar eenigs- zins mogelijk is, te zijn georganiseerd op Katholieken grondslag. De jongste ge beurtenissen te Utrecht hiebben geleerd, dat neutrale middenstandsbonden niet de aangewezen lichamen zijn, waarin de Roomsche middenstanders hunne organi satie moeten onderbrengen, al spreekt het vanzelf dat federatief samenwerken met niet-Katholieke bonden, daar waar zulks nuttig en noodig is, gewenscht blijft. En nu zegge men niet te gauw: bij ons gaat het niet. Zierikzee leert ons, Zeeuwsche Katholieken, wat met volhar ding en doortastenden ijver kan worden tot stand gebracht. Ook daar scheen een Katholieke Middenstaiidsvereeniging on mogelijk en ziet thans is zij er en zij bloeit onder de voortreffelijk© leiding van een kranig bestuur. Moge Goes, Middelburg en Vlissingen zich aan het kleine Zierikzee spiegelen en uit die steden vele Roomsche mid denstanders opgaan naar den Propaganda- avond van 14 December om met hetgeen ,7jj daar van de bekwame sprekers zul- 1 hebben vernomen, vrucht te doen in l|n kring ter bereiking van htot schoone J: een Roomsch-Katholieke jjcldenstandsbond in Zeeland. Gezworen kameraden. Bij de aanstaande gemeenteraadsverkie zing te Middelburg gaan dan Vrijzinnigheid en Sociaal-democratie arm in arm ter stembus. Iedere vermeerdering der anti-revolutio naire partij in den raad is bedenkelijk, schrijft de „Middelburgsche Courant" en zij laat dan een warme aanbeveling van den socialistischen candidaat volgen. Wanneer in de dagen van Kamer- of Statenverkiezing de liberalen bij de recht- sche kiezers om een zeteltje komen be delen, geven zij altijd hoog op van hun eerbied voor den godsdienst, die zeg gen zij bij de vrijzinnigheid volstrekt niet in het gedrang komt. Thans gaat die vrijzinnigheid in het vuur voor den aanhanger eener partij, die een der hechtste zuilen der maatschappij, dien godsdienst, tracht omver te rukken, die den godsdienst op alle mogelijke wijzle bekampt en belaagt; een© partij, die in ons vaderland zoowel als elders met haar daden en gedragingen voortdurend h!et woord van Bebel staaft: „Socialisme en godsdienst verhouden zich als water en vuur". Hoe dit te rijmen, zult ge vragen. Denk aan het spreekwoord: „het bloed kruipt waar het niet gaan kan". Liberalisme en I socialisme zijn door enge banden aan I elkander verbonden. Het laatste is de consequentie van het eerste. Intusschen bewijst de gedragslijn der Middelburgsche liberalen bij de komende gemeenteraadsverkiezing weer voor do zooveelste maal, dat voor principieel Christelijk gezinde kiezers het samengaan Met vrijzinnigen op staatkundig gebied on- Mogelijk is, tenzij zij hunne heiligste b&- ginselen verzaken. De coalitie blijft Dat is de overeenstemmlende klank in hetgeen de aanvoerders der Rechtsche par tijen in onze Tweede Kamer Woensdag J.l. uitspraken: de coalitie blijft. Dr. Kuyper zei het in schitterende vol zinnen en wees op de „unio mystica", he mystieke eenheid, welke de coalitie partijen tezamen bindt en op de mieenings- verschillen, die juist tot het karakter dier coalitie, als zijnde een samengaan, geen samensmelting van partijen, be-- hooren. De ietwat nuchtere maar ook streng lo gische Dr. Nolens constateerde hoe bij geen der geeoaliseerde Christelijke par tijen iets gevoeld wordt van de nood zakelijkheid om eene andere partijgroe- peering aan te gaan, dan die op Christe- lijken grondslag en zag in de meenings- verschillen welke bij Rechts heerschen over het practisch doorvoeren der begin selen het beste bewijs, dat er Rechts dan toch meer vrijheid heerscht dan door Links wordt toegegeven. Ten slotte wees de scherpzinnige aan voerder der Christelijk-Historischen ler op, dat verschil van gevoelen kan bestaan ook bij eenheid van richting. Hij wees op een practisch voorbeeld: de heele rechter zijde wil de kerstening van Indië, maar niet allen volgen dezelfde wijze. „Der langen Reden kurzer Sinn" is alzoo de coalitie blijft en aan de verschil lende grootere en kleinere liberale orga nen, die reeds in het gezicht van 1913 over haar de doodsklok luiden, wordt het Fransche spreekwoord bewaarheid: „les gens que vous tuez, se trouvent assez bien", „de lieden die gij afmaakt, ma ken het uitstekend." EERSTE KAMER. De afdeelingen der Eerste Kamer heb ben de heeren Van Nierop, Franssen, Van der Does de Willebois, Van Deventer en Van den Berg benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen houdende de In dische begrooting voor 1912 en eenige daarmee samenhangende wetsontwerpen, benevens over de ontwerp-wijziging der Beroepswet en een paar aanvulliDgsbegroo- tingen voor justitie. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 5 Dec. Wij ontleenen over dezen zittiDg het volgende aan „De Tjjd" De heer Troelstra heeft gesproken van kwart voor elf tot kwart over drie, dat is dus, het half uurtje pauze af gerekend, precies vier volle uren. Zijn politieke rede voeringen worden iedtr jaar langer, maar naarmate zjj langer duren, worden zjj ook vervelender en onbeduidender. De heer Troelstra schjjnt dit zelf ook wel te ge voelen, want in de laatste jaren is hg begonnen met als „clou" van zijn gerede neer een of andere motie in te dienen. Vandaag bracht hg het ai tot twee moties, ieder van de lengte van een behoorlijke driestar in „Het Volk". Als dat niet trekt, trekt niemendal. De reelamemakerjj ligt er echttr nu zóó dik op, dat zelfs de onnoozelste politieke hals ze nu wel in de gaten zal krjjgen. De eene motie bedoelt van de Regeering maatregelen te vragen, die de onbelemmer de vrjjheid van „posten" bij werkstakingen en dergelijke zullen waarborgen de tweede motie vraagt maar eventjes een „eenvoudig wetsontwerp", waarbg als noodmaatregel een ouderdomspensioen voor de 70 jarigen zal worden uitgekeerd, in afwachting van de definitiave regeling der arbeiderspensi oenen bij de behandeling van minister Talma's verzekeringswet. (1) Het bedoelt dus maar te zijn een „nood wetje", anders zou men allicht vragen of „de rijksdaalder voor den dooden arbeider" nu genade heeft gevonden in de oogen der socialisten. Hahn (politieke teekenaar van „Het Valk") kan intusschen zjjn beruchte plaat, getiteld „Het eerste arbeiderspensioen' en waarop de toenmalige minister Kuypei was afgebeeld, een rijksdaalder brengend aan een op lompen uitgestrekten sterven den arbeider, nog eens gebruiken. Hg heeft alleen maar de figuur van dr. Kuy per door die van mr. Troelstra te vervan gen. Over de lijzig uitgerekte, maar daardoor ook buitengewoou matte redevoering, waar in nu letteriijk geen enkele sprankel „pro letarisch seDtiment" was op te merken, zal ik niet veel zeggen. Het was een doorloo- pende critiek op de regeering en de daar achter staande rechtsche partijen, die, den nood der tijden goheel miskennende, abso luut onvoldoende is in haar defensie-, belasting- en sociale politiek Vooral minister Talma was „béte noir" bij den socialistischen spreker. Na de Utrechtsche katholieke meetiDg schjjnen de fiolen van toorn aller politieke leiders over hem te moeten worden uitgestort. Ja, die Utrechtsche betooging! Zjj is schering en inslag in dit parlementiar debat. Heeft gisteren de oud-liberale heer De Beaufort en hebben Vrijdag de vrij zinnig-democraat, mr. Drucker en de unie liberaal, de heer Roodhuyzen er hunne hooga aandacht aan gewjjd,vandaag heett mr. Troelstra met alle kracht gepro testeerd tegen „de verdachtmaking" dat de sociaal-democraten den gang der sociale wetgeving tegenhouden. Als een moderne politieke Goliath trad hij een stap het socialistische kamp uit en daagde de Katho lieken uit, een hunner mannen te zenden, om met hem te vechten, d.w.z. met hem een publiek debat aan te gaan over deze quaestie, tijd en plaats ter keuze van de uitgedaagde partjj. Komaan, waar is de katholieke David, die met dezen r us strijden zal Wie onzer mannen raapt den neergeworpen handschoen ep Zitting van Woensdag! Reeds vermeldden wij in de laatste be richten van ons vorig nummer in het kort wat door de heeren Lohman en Kuyper in die zitting werd medegedeeld. Het vol gende zjj nog aangestipt De heer Lohman erkende dat verschil van opvatting emtrent de sociale wetgeving voldoende grond ou wezen voor een andere partjjgroepeering, doch deze is in ons land niet mogeljjk om den historisch geworden toestand. Met klem en scherp argumenteerend kwam de heer Lohman verder op tegen het verwijt van den heer Drucker, dat de Regeering de socialisten zou prikkelen. De redevoeringen der Regeering tegen de Sociaaldemocraten waren een beantwoording van dezer aanvallen en hjj heeft vergeefs gezocht naar maatregelen tegen de .Sociaal democraten, En als de Regeering moest nalaten, wat den Socialisten niet behaagt, dan kon ze wel niets gaan doen. Spr. begreep echter, dat men zoo iets zeggen moest, als men te kennen wil geven als wjj aan het bewind zijn, zijt ge bjj ons veel veiliger 1 De heer Kuyper erkende ondermeer dat de Regeering niet aan alle eischen der Anti-Revolutionairen kan voldoen, daar zjj op een coalitie steuntdoch zij moet zich ook wachten een der coalitie partjjen te kwetsen en nu is de Anti-Revolution- naire partjj pijnlijk getroffen door hetgeen van de Regeeringstafel omtrent het onder- wjjs werd gezegd bjj de behandeling der Indische Begrooting, dit en het vorig jaar. Aan het slot van zijn betoog bestreed spr. de bewering van den heer De Beaufort, dat de sohoolquaestie uit is en de coalitie dus haar basis heeft verloren. Het openbaar onderwijs heeft nog vele voorrechten boven het bijzonder. Doch ook al had de heer De Beaufort gelijk, dan zou daarmede de grond van het optreden der coalitie nog niet vervallen zijnde belijdenis van Christus is het groote element, dat de Rechtsche partijen altijd weer samenbrengen zal. En als er eens een andere partijgroepeering komen mocht, dan zullen de Antirevolutio nairen nog niet samengaan met de Linksche democratenzij zullen dan weer terugkeeren tot hun isolement. Ook de heer Nolens behandelde belang rijke zaken. Wat de Openii gs quaestie betreft, vond ook hij, dat er constitutioneel door de Re geering was gehandeld. En uit de Memorie van Antwoord kon hij alleen lezen, dat aan de Koningin niet het advies is gegeven om niet in persoon te openener staat echter niet in dat Antwoord, dat er advies is govraagd. Omtrent andere partijgroepeering wees spr. er op, dat bij Rechts nog volstrekt niet de overtuiging bestaat van de nood zakelijkheid eener andere groepeering. Er bestaat daar wel verschil van meening, doch dat bewijst, dat men daar nog al vrijheid van beweging laat, terwijl de noodzakelijkheid om een middenweg te zoeken, behoedt voor excessen. En de ervaring bewijst verder, dat men 't ten slotte toch nog al eens had kunnen worden. „En dat zullen de heeren nog wel meer ervaren", klonk het nuchter uit den mond van den afgevaardigde. Doch, zoo ging hij verder, al waren de geschillen nog grooter, dan blijft toch het groote beginsel der Rechterzijde, dat grooter belangen betreft dan in de Kamer veelal worden besproken. Evenwel, de Rechterzijde is dankbaar, dat de Linkerzijde heeft gewezen op de noodzakelijkheid voor de Rechterzijde van eenheid en doorzetten. Men zal het zich voor gezegd houden I Evenals de heer Patijn vond spr., dat aan vorm en inrichting onzer wetsontwerpen heel wat ontbreektdaarom vestigde hij de aandacht der Regeering op de instelling van een bureau voor alle Departementen samen, dat voor eenheid en gemakkelijkheid van vorm der wetten zou moeten zorgen. Over de prioriteit van een of ander der verzekeringswetten wilde spr. zich voorloo pig liever niet druk maken. Hij was het eens met den heer Kuyper, dat er zooveel mogelijk moet gebeuren, doch het stellen van termijnen is verkeerd. Daarbij vond hij evenwel ook, dat de Regeering niet een bepaald punt te veel op den voorgrond moet stellen en waar schuwde hij, dat de vrees om zwak te schijnen wel eens een slechte raadgeefster kon zijn. De heeren van Links, die zoo bezorgd zijn voor het standpunt van minister Talina, moesten eigenlijk blij zijn, dat Z Exc. niet ongeneigd blijkt te doen, wat ze zelf steeds verlangden. Na minister Talma verdedigd te hebben tegen de verwijten van onvruchtbaarheid, zwakheid en langzaamheid, beantwoordde hg de aanvallen op de Utrechtsche R. K. Werklieden meeting, verklaarde niet te kunnen inzien, waarom men minister Talma niet zou mogen huldigen voor het vele goede, dat hg deed. En als men hem om advies gevraagd had, zou hij de ver gadering, die buitengewoon goed is geslaagd, volstrekt niet hebben afgeraden. De Katho lieke arbeiders zagen, dat het werk van minister Talma in beeld woord en daad werd gekleineerd en daar wensehten ze tegen op te komen. Hij verwonderde er zich over, dat de socialistische Kamerleden de aangenomen motie hebben opgevat als tot hen gericht; de Kamer wordt in de motie, die in het algemeen spreekt, niet genoemd. En wat nu zjjn tegenwoordigheid betreft, daarmede is hg niet verantwoordelijk ge worden voor ieder woord, dat daar gespro ken is. Evenwel ontzegde hij den heer R .odhuyzen het recht om te spreken van „bedrog" en den heer Troelstra van „demagogie". In de avondzitting werd de begrooting Buitenlandsche Zaken aangenomen en kreeg de heer Aalberse de toezegging, dat de quaestie van het subsidie aan de vereeniging „Nederland" (ter behartiging van de belan gen der Katholieke Nederlandsche arbeiders in Duitsehland) voor de volgende begrooting nader zal worden overwogen. Bij de debatten over Waterstaat wenschte de heer Fruijtier Rijkshulp voor het in staat van zeewering brengen van den noordelijken dijk langs de oostelijke water leiding van Terneuzen. In de zitting van Donderdag betoogde minister Heemskerk, dat de voorgestelde toeslag aan rijksambtenaren en -beambten om de duurte, de regeering reeds f 418.000 gulden kost en hij daarom bezwaar maakte om aan dezen toeslag nog eenige uitbreiding te geven Omtrent de opening der Staten Generaal herinnerde spreker aan hetgeen in de Memorie van Antwcord staat, dat de regeering de Koningin niet geadviseerd heeft de Staten niet te openen. Meer wilde Z Exo. er niet van zeggen. Namens de geheele regeering wees spr. het verwijt van dr Kuyper af, dat de minister van koloniën bij de behandeling van de Indische begrooting de antirevolutio naire partij heeft gekwetst De Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke- ring krijgt alleen den voorraDg, verklaarde de minister, zoo blijkt dat er anders niets tot stand zal kunnen komen, maar dat is nog niet te beoordeelen. In het kiesdistrict Bergen op Zoom is bjj enkele candidaatstelling gekozen tot lid van de Prov Staten van Noord-Bra bant de heer C. J. Verheijen te Roosendaal. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 9 Dec.: Matige, tijdelijk krachtige, zuidelijke tot zuidwestelijken wind Zwaarbewolkte tot betrokken lucht. Regenbuien. Later wellicht opklarende lucht. Weinig verandering van temperatuur. een onderzoek van de domaniale duinen on ier Haamstede voor den aanleg van een prise d' eau voor een waterleiding voor Schouwen en Duiveland. Uit de Memorie van Antwoord bg de Begrooting van Binnenlandsche Zaken blijkt, dat het begrootingsartikel voor kosten van voorziening in de behoefte aan drinkwater nader van f 25C 00 op 63000 is gebracht wegens onderzoek in de Sehoorl- sche duinen ten behoeve van den aanleg van een waterleiding in West Friesland en Catacomben te Valkenburg. Z.H. de Paus heeft den heer Diepen, den aanlegger der catacomben te Valkenburg in audiëntie ontvangen en zijne groote voldoening uitgedrukt over het door den heer Diepen verrichte werk. Gobs. Naar wij vernemen is door dhr. Visser alhier een groot pand aangekocht op den hoek van de Papegaaistraat, waar hij in 't begin van 't volgend jaar een grootsch eerste klas motor- en rijwielma- gazijn zal doen verrijzen met annex repa ratiewerkplaats, alles natuurlijk naar de nieuwste eischen des tij'ds ingericht. Middelburg De heer Herman Snijders, die in de jongste gemeenteraadsvergade ring tot voorzitter van het bestuur over de Godshuizen werd benoemd, zal die benoeming aannemen. Donderdagavond kwam Sint-Nicolaas ook in de zaal van het Vincentiushuis aan de kinderen der leden van den St. Petruskring een bezoek brengen. Sint Nico- laas met zijn knecht zagen er prachtig uit. Rijke geschenken deelde hij uit aan de kinderen. Bij zijn vertrek vereenigden de kinderen zich o-p het tooneel ©n deden hem met een: „Sint Nicolaas gaat nooit verloren" uitgeleide. Een prachtige voor stelling had daarna plaats met lichtbeel den. Gemeenteraad van Middelburg. Ter aanvulling van het verslag in ons vorig nummer over de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den gemeente raad alhier, dient het volgende vermeld De heer Boudewjjnse was wegens onge steldheid afwezig. Ingekomen was nog een bericht dat het rjjk genegen is het pakhuis van het voor malig Oost-Indische huis voor f 200 minder aan de gemeente te verhuren dan tot nu toe, als de gemeente op zich neemt t 70 assurantie te betalen. Bg de stemmingen voor leden van de commissie van toezicht op het lager onder wijs vroeg de heer De Veer of de heer Onderdjjk voor zijn benoeming bedankt heeft. De voorzitter zeide van niet. Ds heer De Veer merkte toen op dat de voordracht der commissie hem zeer getroffen heeft, daar afgeweken is vau de goede gewoonte om den aftredende aan te bevelen. De mededeeling van de commissie voor aanvulling der hygiënische subcommissie achtte spreker een doekje voor het bloeden. De commissie mag den raad de wet niet voorschrijven. De raad zou door het niet verkiezen van den heer Onderdgk zichzelf een klap in het aangezicht geven. De burgemeester zegt dat de commissie bevoegt ia te oordeelen wien zij in haar midden hebben wil. Hetzelfde motief van thans gold ook de vorige maal bg het op maken der aanbeveling. De commissie geeft thans de toelichting, omdat zjj gemerkt geeft dat de raad niet goed begreep waar het om gaat. De heer De Veer acht den heer Onder- dijk ook bevoegt zitting te nemen in de bedoelde subcommissie. De heer Bolle zal als bjj de eerstvolgende vacature den heer Onderdjjk niet wordt aanbevolen hem zelf noemen, maar zou als hjj het motief gekend had ook niet op den heer Onderdjjk gestemd hebben. Thans werd gestemd en verkreeg de heer A. L. J. Goethals 8 stemmen, de heer L. Onderdjjk 4, de heer P. Koole 2 en de heer Vertregt 1 stem. De post werkloosheid werd, zooals reeds gemeld, aangenomen met 8 tegen 7stemmen. Voor stemden de heeren Van Tejjlingen,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1