Neêrland's doodstrijd in 1918. No. 145. Donderdag 7 December 1911. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. "FEUTlletoh. b'innenlandT" DE OORLOG tnsschen Italië en Turkije. ill., z.; 73 j.; C. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 centj dubbele bladen 10 ceint. Advertentiën warden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjB. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. h contant. Een oorlogscorrespondent aangevallen. Toen dezer dagen de correspondent Van de „Temps" Jean Carrère genaamd, naar zijn woning in Tripoli terugkeerde, werd hij door een inboorling aangevallen, die hem aan hals en schouders lichte ver wondingen toebracht. De toestand van den gekwetste is be vredigend. Men is den misdadiger nog niet op het spoor. Carrère werd gewond door een dolk. Hij had, evenals de Fran- sche consul, Fransche dreigbrieven ont vangen, doch had de Italiaansch© over heid hiervan niet in kennis gesteld. Men vermoedt, dat men in dezen aan slag de wraak van een Turk te zien heeft, daar de correspondent altijd gunstig voor de Italianen schreef. Protest vlan een oorlog!scor- respondent. In de „Bohemia" kondigt ReichsfreiheiT V. Binder-Krieglstein, ©en vroeger Oosten- rijksch officier, die zich in het Italiaansche hoofdkwartier bevindt, zijn aanstaand ver trek uit Tripoli aan. Baron Binder deelt miede, dat het op treden der Italianen 'them onmogelijk maakt aan den veldtocht der Italianen verder deel te nemen, „zoo lang hij nog een greintje 'eergevoel bezit". Op den avond van den 22sten meldt de baron, is het Oostenrijksch© consulaat door een Italiaansche artillerie-colonne be schoten en de Italiaansche officieren spraken voortdurend van een oorlog met Oostenrijk. Freih. v. Binder, die tot nu toe steeds op gematigdheid ten kalmte had aange drongen, eindigt zijn bericht met de woor den: „Wat willen wij dan nog met Ita lië? Als vriend kan het ons geen nut brengen en als vijand kan het ons niet schaden". Beslissen de sla gin Tripoli. Een Italiaansche troepenmacht Van 15,000 man met 2 eskadrons cavalerie voerde Maandagochtend om 6 uur een aanval uit op het Turksche kamp te Ain Zara. De vijand vluchtte in wanorde naar de bergen intet achterlating van geweren en kanonnen. Tegelijkertijd beproefden benden Arabieren een aanval op Garga- resj, die werd afgeslagen. Ook de sche pen en die vliegtuigen werkten mee. In een ambtelijke mededeeling wordt ge zegd, dat de strijd beslissend was voor den Veldtocht in Tripoli. De oorlogspe riode is nu vervangen door die der gue rilla. Het geheel onverwachte gevecht heeft te Roimie diepen indruk gemaakt en groote vreugde gewekt. Men voelt zich gerustgesteld ©n beschouwt de overwin ning als het .mooiste succes totdusvter. I n B ark a. De Arabieren hebben Zondagnacht het front der Italianen bij Bengazi aangeval len, maar zij werden afgeslagen; 4 Ita lianen werden gedood en 4 gewond. 46). DOOR TWEE PIOTTEN. VI. I)er Krieg ist ein gottliches Gesezt das Kranke, iriedenssehnüchtige Völ- kerxichtetund durcfa Blut und Elend der Qesundung entgegenfurht. l) V. Ardenne De Koninkljjke Standaard woei hoog uit boven de vorstelijke woning op den Dam, en de dubbele schildwachten stapten mo notoon van en naar hun schilderhuis. Rustig was het voor het paleis, ongewoon rustig, niettegenstaande de Koninklijke Vrouwe in haar hoofdstad was en bleef, 't Was geen zegetocht geweest, die gedwongen reis van haar residentie naar hier, geen aanzwellende jubeltonen hadden gedaverd bjj Hare aankomst, geen spontane vreugde kreten werden geho.vrd. Doeh langs den weg stonden stil ernstig, vijf en zes dik De oorlog is een wetgeving van hoogere orde, zieke, naar vrede smachtende volkeren berechtend en door bloed en ellende tot de gezondheid terugbrengend. De Dalidane 1 hen. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit KonstantinopelRusland heeft de Porte een nota gezonden, waarin het de vrije doorvaart door de Dardanellen voor de Zwarte Zee vraagt, terwijl die voor de oorlogsschepen van anderen gesloten zou moeten blijven. Rusland's 'eisch is in strijd met de internationale verdragen nopens het sluiten v.an de Dardanellen voor alle vloten in vredestijd, terwijl den Sultan in die verdragen slechts voor bijzondere gevallen hiet Hecht gegeven wordt, uit zonderingen toe te laten. FRANKRIJK. Moederliefde. Op de spoorlijn Juil- lan-Rivesaltes, nabij bet station Candies heeft Zaterdag 'een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een 3-jarig kind, Marius Mounie, speelde op de rails, toen do moeder, een spoorwegwachtster, ©en pas- sagierstrein in volle vaart zag aanko men. Zonder aarzelen liep zij naar haar kind toe, nam het op en wilde op zij springen, doch het was te laat. Moeder en kind werden door den trein gegrepen en totaal verbrijzeld. EVhKHM). Een reusachtig hotel te Lon den. 'n Soort pendant van het kolos sale nieuwe koffiehuis op de Potsdammer Platz \te Berlijn wordt te Londen een nieuw hotel, hetwelk de „Strand Hotel"- maatschappij aldaar bij Regent-street zal laten bouwen ©n dat wat schoonheid, grootte, comfort betreft, een der attracties van Londen belooft te worden. Het zal het grootste hotel van Europa worden en meier da,n 1000 slaapkamers bevatten, benevens, veranda's, ontvang kamers enz. en het tarief zal er, evenals in het Strandhotel, betrekkelijk laag zijn. Het volgend jaar zal met den bouw een aanvang worden gemaakt en men hoopt, dat het hotel binnen den kortst mogelijken t yd in exploitatie te kunnen brengen. SPANJE, Een moderne Infante. Door de infante Eulalie, dochter van koningin Isa bella en zuster van Alphonsus XII is te Parijs een boek geschreven, getiteld „Au fil de la vie". In dit hoek wordt een zeer „onafhankelijke" moraal en de echtscheiding verdedigd, en tevens 't hof ceremonieel bespottelijk gemaakt. Als hoofd der familie heeft koning AI- fons XIII haar een telegram gezonden waarin hij vraagt, de uitgave te schor sen. De infante heeft echter geweigerd, antwoordende, dat zij handelen wil ge lijk haar goeddunkt. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer, die heden, Woensdagavond vergaderen, ko men hoofdzakelijk bijeen tot het in de gerjjd, hare landskinderen, in eerbiedigen groet hunne onwankelbare trouw en innige aanhankelijkheid uitsprekend, en bjj zooveel bewijzen van onverzwakte liefde voor haar huis was de sombere trek gevlucht voor den welbekenden innemenden glimlach. Een enkel oogenblik had de opgepakte menigte moeten getuigen, onstuimig hardop moeten uitschallen, wat uit het hart naar de lippen weide, en als een aanstormende orkaan zwollen de duizenden stemmen tot één machtige geluidsgolf, die het „leve de Koningin, leve de Prins, leve de Prinses" tegen de hooge donkergrijze muren van het paleis wierp, toen de koninklijke familie op het balcon verscheen tot dankgroet aan haar volk. Oranje en Nederland, steeds verbonden door heilige traditiën, door een glorierijke geschiedenis, waren echter nu onverbreekbaar samengesnoerd door alge- meenen rouw en dreigenden ondergang. Op den kwamen en gingen de trams door de gewone menschendrukte, doch de eerbied voor de plaats en het ernstig ver langen van de Koningin hadden het gewone rumoerige aan dit menschenbeweeg ont nomen. In de binnenstad teekende zich eveneens de ernst van den toestand. Met begeerig oog verslonden talrijke groepen de regeeringstelegrammen, welker verplet- afdeelingen onderzoeken van de Indische begrooting, dienst 1912, de Militiewet en enkele weinig omvangrijke wetsontwer pen. Bij de Kamer is nog aanhangig het wetsontwerp op de Staatsbedrijven, waar omtrent de Memorie van Antwoord wordt ingewacht, zoodat 'tnog niet voor open bare behandeling gereed is. TWEEDE KAMER. Over het in de zitting van Maandag j.l. door den heer Patijn (Zierikzee) ge sprokene, oordeelt de verslaggever van „De Maasbode" als volgt: Het algemeen debat op de Staatsbagroo- ting is intusschen maar magertjes geble ven. De beste redevoeringen van de drie die gehouden zijn, waren ontegenzegge lijk de eerste en de laatste; die van de beeren D© Itanter en De Beaufort. Zij waren ook van behoorlijke beknoptheid. Er tusschen in kwam de financieel© unie- liberale politicus Patijn aan 't woord, die ongeveer anderhalf uur noodig had can niets nieuws te viertellen. Hij richtte zich, gelijk zijn gewoonte is, bij het algemeen debat over de Staats- begtooting, tegen het beleid van den Mi nister van Financiën. Van 'tjaar leek hij intusschen al bijzonder zwak en zijn re deneering vertoonde zonderlinge kron kels. Zoo bijv. begon hij met te con- stateeren, verbetering van den finain- cieelen toestand; verzette zich op grond van die verbetering tegen invoering van een tarief van invoerrechten; consta teerde dan weer teruggang van den fi- nancieelen toestand en maande op dien grond aan tot voorzichtigheid. Wat is dat nu? Indien hier zuiver zakelijk over de Rijksfinanciën gesproken werd ien gepoogd werd der Regeering waardevolle advie zen te Verstrekken, da,n kon men toch onmogelijk tot zulke tegenstrijdigheden koimen. De zaak is echter, dat de heer Patijn die nu eenmaal financieel© „spe cialiteit" der unie is als aanloopje voor zijn politieken aanval op de Re geering moet gebruiken de financiën. Zóó heeten die financiën dan al of niet roos kleurig, naarmate ze moeten dienst doen als aanval op een voorgenomen regee- ringsmaatregel. En vandaar dat, bij de bespreking bij 'de tariefwet, de afgevaar digde het wenschelijk vond, voorop te zetten, idat de financieel© toestand zoo goed is, dat de versterking der midde len langs dezen weg onnoodig ma.g ge noemd worden. We willen thans niet tegenspreken de bewering, dat de financieel© toestand vooruitgaand© zou zijn. We wijzen slechts op de contradictie bij één en denzelfden spreker. Zoo bij de bespreking Van de, dalende vraag naar Staatsfondsen en de hiermee gepaard gaande lagere noteering kwam de afgevaardigde met het praatje, dat de oorzaak hiervan te zoeken zou zijn o.a. in den wassenden invloed van de S. D. A. P. en de Vrees der bezitters, dat die partij 'de financieel© verplich tingen van den Staat niet zou willejn handhaven. terende tijdingen hier een gegmoorden vloek uitpersten, daar een kreet van verontwaar diging de lucht deden inschreeuwen. De extra bulletins werden den jongens uit de handen gerukt, om den vollen smartebeker in ééne teug tedigen, in plaats van drup pelsgewijze gepijnigd en gefolterd te worden. Het onzekere der regeeringsplannen verhoogde nog de spanning en de dagbladen drongen in meer of minder gepeperde ar tikelen aan op volledige inlichtingen van den toestand, op algeheele uiteenzetting van regeeringsvoornemens in de toekomst. De hoofstad was nu in afwachting, de beslissing zou spoedig genomen worden de kamers kwamen dien dag 9 Mei om 10 uur in vereenigde zitting bjjeen. De verschillende rampen, die het land hadden getroffen, het leger, dat niet had kunnen beletten de doordringing van den vjjand in het hart van het rjjk, de moge lijkheid, dat de vesting Holland in «éne berenning zou genomen worden, de voort durende bedreiging van een hernieuwde landing, misschien wel in Zuid Holland, dit alles had de regeering genoopt haar zetel te verplaatsen naar de hoofstad achter het laatste bolwerk der landsverdediging. Voor zoover zjj niet naar 't oorlogsterrein vertrokken, hadden de leden der Staten- Men zal ons er wel niet Van verden ken, dat wij den socialisten al te wel gezind zijn. We zullen de verderfelijke gevolgen van hun optreden dus niet on derschatten. Maar dat dit ©ptrlédien nu ook nog de schuld zou zijn van het da len in koers onzer Staatsfondsen néén, dat is al te belachelijk. We willen er maar mee aantoonen, dat men den heer Patijn niet zoo ern stig moet nemen. Hij spreekt betrekkelijk slechts zelden; als hij dan eens spreekt, dan is hij als een Zondag,sifuiter, die veeleer daarheen zich begeeft, waar zijn paard hem brengt, dan dat hij zelf aan 't beest leiding geven zou. We willen maar- zeggen, da,t hij zich dan door politie ken hartstocht verleid laat brengen tot uitspraken, die hij bij nuchter naden ken wel voor zich zou houden. En zoo Vond nu deze unie-liberaal al evenmin iets in de Regeering te prijzen als Vrijdag j.l. zijn confrater Roodhuy- zen. Oorlog is veel te duur; voor 'tonder wijs wordt niets gedaan; de sociale ver zekering wordt heelemaal den verkeerden kant uitgestuurd en lijdt aan absoluut- gebrek aan eenheid. Zeker: voor de bee ren Colijn en Talma heeft de heer Patijn wel 'n woord van lof over omdat ze zoo idloortastend werken. Maar de resultaten zijn bij hen al even droevig in zijn oog als bij al de an dere Ministerser deugt niets van 1 Zelfs de meest-verblinde moet begrij pen, dat hier schromelijk overdreven wordt. Als men negen menschen verwijt, dat ze niet in staat zijn o,m iets goeds tot stand te brengenals men dan daarbij toegeeft, dat onder die negen zijn man nen van kracht en van talent, mannen van ernst en toewijding, dan snapt ieder wel, dat die improductiviteit gefin geerd is. De heer Patijn kan zelf onmogelijk ge- looven, dat er velen zull-en zijn, die met zijn critiek op de Regeering meegaan. Kardinaal Van Rossum. Irijdag j.l. hebben de te Rome vertoe vende Nederlanders het voorrecht gehad de H. Mis van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum bij te wonen en daarna met hem te ontbijten in de groote spreekka mer van het St. Alfonsusklooster. Hierover schrijft de Romeinsche correspondent van „De Maasbode": „De koffie met brood, de witte wijn en gebak, werden graag genoten na de lange plechtigheid. Dan liet Z.Em. den eigenlijken kardinaalshoed zien aan de aanwezigen. Deze is niet bestemd om ge dragen te worden. Kardinaal van Ros sum, om zijne landgenooten een genoe gen te doen, liet er zich een oogenblik even mee tooien, waarbij. Z.Em. luide werd toegejuicht door het geheele gezelschap, dat oprees ien zong„Lang zal hij leven, hoeral" Daarna deelde Z.Em. mede, hoe het den Nederlandschen kardinaal ter oore was gekomen, dat H. M. Nederland's ge liefde Koningin, zich met zooveel belang stelling op de hoogte had laten stellen Generaal zich eveneens opgesloten in de muizenval. Wel was de wetgevene arbeid gestaakt, maar de Koningin had uitdrukke lijk gewenscht, dat hare Rageering ten alle tjjde voeling zoude houden met de volksvertegenwoordiging, dus met het volk, dat troon en onafhankelijkheid tot den laatsten man wilde verdedigen. Zoo rustig als het was voor de koninklijke woning, zoo bruisend woelig deinde de menschenzee, schouder aan schouder in de riehtiDg van 's Lands raadzaal, waartoe een der kleine zalen van 't Paleis van Volksvlijt was herschapen. Doch hier vond men niet de stille huldebetooging, als voor het paleis. Elke afgevaardigde kreeg zijn deel in de uitbarstingen van wrevel en verontwaardiging, in de juichkreten op stijgende uit de menschendrommeD, al naar gelang de publieke meening, het volksoor deel, hem mede schuldig verklaarde aan 's lands „Zu3ammenbruch", waarvan in Vlissingen, in N.-Holland en in N. Brabant het voorspel was gespeeld Het „kruisigt hem" donderde hem tegen, die in brallende zinnen eens de grondvesten van het leger had losgewiegeld en daarvoor in de plaats had gegeven de gewapende ongeoefende volksdrommen, het dik bewierookte, de mocratische volksleger, dat in de vuurproef Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 7 Deo. Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind Nevelige tot half be wolkte lucht. Waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. van de laatste gebeurtenissen, om de kar dinaalsverheffing van dien landsman heen, en hoe H. M. den loop der dingen met zooveel voldoening had gevolgd. De kar dinaal, na den raad ingewonnen te heb ben van den kardinaal-staatssecretaris, had zich dan ook persoonlijk gewend tot H. M., om deze van zijne verheffing offi cieel kennis te geven, en had dein wensch uitgesproken, dat door deze eer het Kath. Nederland te beurt gevallen, de welwil lendheid van H. M. voor de Roomschen moge bevestigd worden. Moge God, zoo eindigde Z.Em. ons land en vorstenhuis zegenen, H. M. de Koningin, Z. K. H. dien Prins-Gemaal en de vreugd© van Neder land, H. K. H. Prinses Juliana. Het gezelschap betuigd© zijn instem ming met deze woorden, door toejuichin gen en handgeklap en 't aanheffen van het „Wien Neêrlandsch bloed." Nog deelde Z.Em. ons mede, hoe het den kardinaal van Nederland verheugd had, telegrafisch de gelukwenschen te ont vangen van de vereenigde Roomsche Mi nisters van het Vaderland, van de Katho lieke leden der Eerste en Tweede Kamer. Nogmaals rezen allen op om het „Wil helmus" te zingen, eindigend met eeq hartelijk „Leve de Koningin, leve de Prins". Dan schreed Z.Em. d© rijen langs, liet den kardinaalsring vereeren, onder hield zich met ieder in 't bijzonder nog eenigo oogenblikken en nam daarop af scheid. De vorstin van Bentheim is Dinsdag middag half vijf aan het Staatsspoorsta tion te 's Gravenhage aangekomen. Zij werd door haar zuster H. M. de Koningin- Moeder ontvangen en reed met haar naar het Paleis in het Lange Voorhout. Mr. W. K. F. P. van Bylandt. Velen uit allerlei kringen en van alle richtingen hebben Maandag op den 70sten verjaardag van Graaf van Bylandt, voor zitter der Tweede Kamer van hunne hoog achting en sympathie voor dezen jubilaris doen blijken. In zijn kabinet van de Tweede Kamer vond de heer Van Bylandt, bij zijn komst, een fraai bloemstuk en even later mocht hij daar de gelukwen schen ontvangen van allen, van den hoog ste toL den laagste, die in ©enigerlei ambt of betrekking aan de Kamer verbonden zijn. De heer Van Bylandt toonde zich daarvoor zeer gevoelig. De leden der Ka mer kwamen wat vroeger ter vergadering om den hooggeachten voorzitter hunne gelukwenschen aan te bieden. Later, op een minder drukken dag, zal ©en collec tieve huldebetooging geschieden in een nader te bepalen vorm. was ten onder gegaan. Doch brullende hoera's als zoovele hosannah's schalden in de lucht, wanneer de z.g. militaristische kamerleder, eertjjds verdachtmakend prijs gegeven aan den weerzin van het volk, dan zwaren gang gingen naar 's Lands raadzaal. De volksgunst liep geljjk het wagentje op de Montagnerusse, nu eens op het hoogste punt van jubelend-vereerende stemming, dan weer in de diepste bocht van koude 'onverschilligheid of uitjouwende woede. Een gesloten auto tufte met snellen gang tot voor den ingang, haastig werd het por tier opeD gerukt, nog vlugger verdween de uitstappende in de portiek, doch niet rap genoeg voor het valkenoog van het men- schenpak, dat in aan waanzin grenzeude grenzende fluit- en .sUsalvo's uitbarstte als boon aubade aan den burger oorlogs-minis- ter De Koopman, voor wien men vroeger had geknield, dienj men eens aanbad. Dat in verschillende landen de burger-Minister van Oorlog een angstig fiasco had geleden tot groot nadeel van 's lands weermacht, was aan het opgezweepte volk toen voor bijgegaan, door de voormannen verzwegen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1