5 December 1911. BINNENLAND. Landbouw en Veeteelt. UIT ZEELAND. SPORT Besiuifen en Benoemingen KERKNIEUWS Kardinaal Van Rossum. Kardinaal Van Rossum heeft van zijne verheffing officieel kennis gegeven aan H. M. de Koningin. Van de drie Katholieke ministers ontving hij telegrafisch een gelukwensck. Z. H. de Paus heeft de nieuwe kardinalen ingedeeld bij de verschillende takken van dienst en Z.E. kardinaal Van Eossum benoemd tot lid van de Congregaties der Eegulieren en van den Index. Verleden week overleed te Breda de keer J. A. J. W. van Hal, oud wethouder dier gemeente, oud lid der Provinciale Staten, Regent van het E. K. Burgerweeshuis, lid van het Kerkbestuur van de H. Barbara, Kommandeur in de orde van den H. Gregorius. Het Hof naar Den Haag. Het Hof vertrekt Maandag 11 dezer uit Apeldoorn naar de residentie. Het stal-departement zal reeds den 9den worden overgebracht. Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoemen tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grootten den Hoogweg, Heer F. E. A. Baron van Hov.ell tot Westerfiier, Huize Joppe. Afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee. De Zuiderzee-Vereeuiging heeft een nieuwe publicatie in het licht gegeven, het rapport der gewapend-beton-eommissie, door haar uitgenoodigd verslag uit te brengen over de vraag in welke mate gewapend beton in uitgebreiden zin van toepassing kan zijn bij den afsluitdijk, de meerdijkeu, den bouw der kunstwerken, enz., ter be zuiniging bij de uitvoering, onder behoud van gelijke deugdelijkheid, in aaUeg en onderhond. Hoed af-polltiek Bij de op ietwat zonderlinge wijs afge broken algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting meende de vrijzinnig- demoeratische leider prof. Drucker de sociaal-democratische fractie in bescherming te-moeten nemen tegen de Regeering 1 Deze zou een te forsche taal bezigen in haar socialisten-bestrijding en de S. D. A. P. ére daardoor noodeloos prikkelen. Ook de heer Roodhuijzen gaf iets dergelijks te verstaan. De bezorgheid der heeren voor hun roode vrienden is werkelijk groot,maar bizon der gemotiveerd ljjkt ze niet. Zelfs de Kamer-Overzichtschrijver van het Handelsblad spreekt van een „zonderling verwijt" en zegt over 's heeren Drucker's grief Als voorbeeld haalde hij (mr. D.) een rede aan van Minister Regout (Water staat) over spoorwegzaken en een uiting van Minister Oolijn bij de be handeling van de Militiewet. Het verwijt mist onzes inziens, wat dat laatste voorbeeld betreft, eiken schijn van grond en is, wat het eerste aan gaat, alleen redelijk in de oogen van iemand, die de hoed-af-politiek tegen over de socialisten wil gevolgd zien. Het is de politiek, die door het vorige Ministerie, raar ons oordeel, veel to veel werd gevolgd en die ons ook in het optreden (of niet optreden) van de meeste vrijzinnigen vaak heeft gehin derd. Wij hebben dat trouwens vaak genoeg gezegd. De vrijzinnigen kunnen het zich nu opnieuw voor gezegd houden. Maar of het baten zal Ziedaar de vraag. Intusschen komen zij met hun „hoof-af- politiek" steeds dieper onder het juk der socialisten, die zonder den minsten schroom voortgaan jacht te maken op hunne zetels. Alleen als anti-clericalen zijn de roode heeren met de vrijzinnigheid solidair. „Centrum" Kath. Soc. Actie. Verschenen zijn de nieuwe statuten der K. S. A. Voor heden zij medegedeeld, dat in de nieuwe statuten de Centrale Vergadering is vervangen door een Centralen Raad, dat de Algemeene Secretaris is vervangen door een Directeur van het Centraal Bureau en de Secretaris van den Centralen Raad alleen tot taak heeft het houden der notulen. H. M. de Koningin Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is Vrijdag middag omstreeks half vijf per Staatsspoor voor Haar winterverblijf in de residentie teruggekeerd. Hare Majesteit word in het station ver welkomd door den grootmeester van Haar huis, jhr. De Ranitzden waarn. burge meester der residentie, den heer JanseD, en den generaal baron v. d. Cappelen, wd. gouverneur van de residentie. Men schrijft ons uit Koewacht: De handel in aardappelen is thans verre van levendig. Wel worden dagelijks nog aardappelen naar België gezondendoch de vraag is niet groot en de prijzen brok kelen af. Naar enkele soorten is zelfs in het geheel geen vraag. Dat in dit najaar voor Belgische rekening groote hoeveel heden aardappelen in ons land zijn opge kocht, blijkt uit een opgave, dezer dagen door het Belgisch Ministerie van Financiën verstrekt. Daaruit blijkt, dat wij in de maand Augustus van dit jaar aan onze zuidelijke naburen verkochten 6 millioen kilogram aardappelen, in September 15 millioen en in de maand October zelis 18 millioen kilogram. In den loop van dit jaar verkochten wij reeds aan België ruim 75 millioen kilogram aardappelen tegen 50 millioen in 1910 en 47 millioen in 1909. De uitvoer van België overtrof echtr-r nog verre den invoer Zoo verzond België in de vorige maand ongeveer 45 millioen kilogram aardappelen Daarvan gingen er 26 millioen kilogram naar Frankrijk en ongeveer 12 millioen naar Duitschland. De geheele uitvoer bedroeg in deu loop van dit jaar 166 millioen kilogram tegen 93 millioen in 1910 en 62 in 1909. Men schrijft ons Nu in den laatsten tijd in deze provincie zooveel werk wordt gemaakt van geiten- fokkerij zullen velen zeker belang stellen in den uitslag, welke men in Nassau ver kregen heeft omtrent de melkopbrengst der geiten. Door de vereeniging van geitenkweekers in Nassau werd namelijk gedurende het geheele vorige jaar de melkopbrengst van de geiten van al de leden gecontroleerd. Nog nooit was voor een zoo groot aantal dieren de opbrengst bepaald. De controle was zoo ingericht, dat, om de 20 dagen, de afgevaardigde zelf kwam melken en deze woog daarna de melk. Bovendien werd het vetgehalte bepaald en bij 14 geiten werd bovendien nagegaan welk voederrantsoen werd verstrekt Naar de opbrengst per jaar konden de dieren tot de volgende groepen gebracht worden 4 geiten tusscben 1000 en 1276 3 IJ 900 JJ 950 4 J) 850 JJ 900 5 J5 800 J5 850 2 J) 750 800 6 J5 700 55 750 9 650 J5 700 9 JJ 600 55 650 6 55 550 55 600 2 500 55 550 3 J5 450 500 2 >5 400 450 5 JJ 350 5J 400 1 geit gaf 318 Deze getallen toonen duidelijk aan, hoe nuttig het is, dat de melkopbrengst wordt gecontroleerd om zoodoende de beste dieren voor de fokkerij te kunnen uitzoeken. De gemiddelde opbreDgst was 685 kilogram. Van allo geiten leverden 42 percent meer en 58 percent minder dan de gemiddelde melkgifte. Oostburg. Aan de directie van de Stoom tram-maatschappij BreskensMaldeghem is door ouders of voegden van de aan inrich tingen van onderwijs te Oostburg school- guande kinderen, een adres gezonden, waarbij zij te kennen geven, dat het volgen van lessen op de Normaal- en de Ambachts school aldaar, voor hunne kinderen groote bezwaren meebrengt door de financiëele offers, welke in het hooge tramtarief op leerlingen van die scholen worden toege past dat dit hooge tarief, hetwelk van Breskens naar Oostburg ongeveer f 60 per jaar bedraagt, (van leerlingen boven de 16 jaar) en voor andere gemeenten naar evenredigheid een zoodanig bezwaar oplevert, dat vele ouders beslist niet in staat zijn zich dergelijke financiëele opoffe ringen te getroosten en daardoor genood zaakt zijn de noodige ritten aanzienlijk te verminderen, waardoor de leerlingen ver plicht zijn te voet of per fiets de scholen te bezoeken, wat bij ongunstig weer zeer bezwaarlijk is, en voor de gezondheid, alsook voor de lessen soms nadeeiige gevolgen kan hebben; dat ook andere maatschappijen door een zeer verlaagd schooltarief het allen leerlingen mogelijk maakt om de lessen ter plaatse van een aan de lijn gelegen inrichting te bezoeken en o. a. de lijn MeohelenTer Neuzen voor het traject Ter NeuzenAxel f 13.'s jaars berekent voor den leeftijd beneden 16 jaar en f 21 daarboven, terwijl het tarief op de lijn IJzendijkeSchoondijke slechts op ongeveer f 10 per jaar gesteld is, en het tarief van de schooikaarten op de Provinciale boot ongeveer f 36 per jaar bedraagt, met inbegrip van het recht tot het medemaken van elke reis. Zij verzoeken haar te willen bevorderen, dat er ook op deze lijn voor de schoolgaande leerlingen een veel lager tarief wordt ingevoerd, wat zeer aan de belangen van de bevolking en van de scholen zou ten goede komen. Spoorweg Oostburg—Cadzand. Hel wetsontwerp tot ■vorleening van een renteloos voorschot ten behoeve van den spoorweg Oostburg—Cadzand deed enkele loden in de afdeel ingten der Tweede) Kamer vragen, of het niet beter ware geweest een verbinding van Cadzand met Breskens over Nieuwvliet en Groede te bevorderen. Zij meenden, clat daardoor de belangen van de streek meer zouden worden gebaat, terwijl door eerstgenoemde lijn België meer zou profileeren. Spoorweg Burgh—Brouwershaven. Het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ton behoeve van den spoorweg BurghBrouwershaven en verbetering in de ligging van den spoor weg Brouwershaven naar Steenbergen, gaf in de af deelingen der Tweede Kamer aan leiding tot do opmerking, dat men wel bij den aanleg, die onlangs plaats had, moest hebben gezien, dat de ligging van den spoorweg BrouwershavenSteenber gen niet goed was. Voorts werd. bet behoud van het station Brouwershaven op de tegenwoordige plaats bepleit. Naai" „Zelandia' 'meldt, zal de tram lijn KapellebrugSt. JansteenHulst Graauw worden doorgetrokken over Bel gisch grondgebied tot aan de Schelde. Vliegen. Doodgevallen. Reu Lor seint uit Turijn: De leerling-aviateui" Decroco is Zon dag bij een proefvlucht doodgevallen. Hoe kapitein Bellanger een ridderorde en een straf verdiende. De bekende sportmedewerker van bet „II. v. A." G. Roa,l schrijft: „Bellanger I Ieder di© die vliegers kent herinnert zich nog hoe die, tot dan toe ongekende, man, zich plofc aan de wereld Vertoonde, en een onveïgcetbaren naam maakte door zijn vliegtocht van Parijs naar Bordeaux, op 1 Februari laatstleden en Vandaar den volgenden dag de koers naar Pau Zette, 't Was een stormachtige rit geweest, een die de wei'eld met ver bazing trof. Bellanger kwam daar 770 kilom. af te leggen in 7 u. 21 min. Thans heeft dezelfde nogmaals getoond wat hij vermocht. Koning Peter I van Servië, de voorzitter der Republiek en zijn gevolg, trokken met een hondenweer naar het vliegkamp van Bois d'Arcy, waar do militaire v'liegschool van St. Cyr is gevestigd. Jammer genoeg er zou dien dag aan geen vliegen kunnen gedacht worden. Peter I moest zich vergenoegen met de hem gegeven uitleggingen en met het zien over het plein rollen van een tweedekker. De wind huilde over de streek en de regen begon Ineer te vallen, nijdig de kunstmatige vogels bekletsend. Sti'eng verbod werd gegeven op te stij gen en men dacht er reeds aan terug naar Parijs te k'eeren. Maar dat kon de rijzige man, met zijn energiek gelaat, die daar over en weer stapte, zenuwachtig, in harde, afgemeten leadens, niet over zijn hart krijgen. Waf! De koning die nooit zien vliegen had, zou niet één enkel der beroemde militaire loodsen zien opstijgen! Hij zou met een onvoldoend hart moeten heengaan en de kleine Fallières, die zijn hoogen hoed bij de boorden sterk moest vasthouden, zou er om verdrietig worden, neen, dat mocht niet. En op een zweepslag had de kapitein zijn jas toegeknoopt, zijn kepi het achterst voren gedraaid, steeg hij in zijn vliegtuig en vooraleer iemand het wist, ging de zware hand, tot bevel van loslaten, opnemend de lucht in, en holde do Bleriol, als een dronken schaap, over het plein. Toen lachte de storm en nam het tuig als eon papieren ballon met zich en smak te het met een reu Zen macht het ijle in. Men hoorde geen gebons van clen motor meer, geen luidruchtig klappen der schroef, alleen de wind tempeestte en de regen viel scherp en kletterend neer, en ovefidruischte ieder ander geluid. Bellanger heeft do stuurklok in handen on stijgt met geweldige stooten. Jankend hamert de wind op zijn vleugels, met krachtige bewegingen scholuwt de loods en verhindert elk omkappen. Nu rent de storm door het brooze tuig, maar de schroef breekt zijn kracht. Het was een vxeeselijk, maar een prachtig schouwspel! De harten (staan stil v;an ghoindeloozen angst, want de Wave kapitein riddert zijn doodenloop. En zij, zijn vrienden idie hem liefhebben als den besten der makkers, zij zouden willen huilen van rouw. Langzaam vordert hij, langzaam, nu hangt do rechtervleugel klappens in de diepte gereed, daarna Vreest men flat hij met den linkervleugel bezwijken gaat, maar de koene man laat zich niet over vleugelen. De eer zijner natie is hem toevertrouwd, hij zal overwinnen! Daar gaat zijn ranke Bleriot clen bree- clen draai in en plots stuift hij vooruit met duizelingwekkende vaart, 'tls iets ongehoord zoo'n snelheid, den storm mee, met al de kracht van zijn motor. 't Is uitzinnigUitzinnighoort men roepen. Hij gaat zich togen de boomen vermorzelen O, die Bellanger! Die dappere vriendroept de vlieger Battini, dat is juist iets voor hem. Een kwartier later is hij in een ver blindende straal weerom aangeland, Ide regen spatte tegen de bliksemende rade ren, de wind trachtte hein nog te vloe ren. Niets gekort. Stokstijf staat Bellan ger een oogenblik Ia,ter in eerbiedige hou ding, de hand aan zijn petloozen kepi, voor den koning en den president. Ontroerd, maar zwijgend meet Peter I, den roekeloozen kapitein. Iets pinkt hem in het oog; oen regendroppel zeggen de eencn; neen, een traan, beweren de an deren, wat het ook geweest is, iets toch getuigde van do diepe schokking klie de koning had ondergaan. Met een zwaai liggen de fronsels van zijn blauwen man tel op den linkerschouder, hij neemt het eereteeken dat schittert op de borst van zijn adjudant en hecht hét op de plaats waar het harte van clen moedigen. Bel langer kloplDe orde van den Witte Arend, de grootste onderscheiding van Servië Toen trad generaal Roques nader en halid, sti'eng viel het van zijn lippen Kapitein Bellanger, ik straf u om dat gij de hevelen niet hebt opgevolgd. Bellanger buigt het hoofd. Hij is plich- tig, hij weet het. Kalm aanhoort hij het vonnis, het is de eertste straf die op zijn blanke livret kount, maar smetteloos en trots kan hij een oogenblik later weer het hoofd opbeui'enIlij heeft de eer van liet militaire vlicgkorps hoog gehouden. Ontsla hem van de straf, sprak nu de koning en president Fallières knikt goedkeurend en gaat clen held cle hand drukken. Allen wenschten hem geluk, ook gene raal Roques, en behalve het ontvangen Witte Arend's kruis, werd hij nog tot ridder in de orde van St.-Sava benoemd. Peter stapte weder in en zal zijn gan- sche leven den indruk meedragen van dezen stoutmoedigen, onbeschrijfelijk'en strijd tegen den storm". Benoemd tot dijkgraaf van clen „Van Lijnden"polder die heer A. Scheel© te Bosehkapelle. Bij cle directe belastingen is ver'plaatsi de kommies 2e klasse P. .1. Ie Grand van Aardenbuïg (naar Vlissingen. Inge trokken is cle Verplaatsing van A. W. Bazen van Vlissimgiem naar 's Graven- hage, en van II. M. Wiliemse.il van Arn hem naar Vlissingien. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot leden van den voogdijraad te Middelburg mr. J. Smits Az'n., J. G. P. Titnans, mr. H. J. de Witt Hamer ien mr. G. J. Spren- ger, en te Zierikzee A. F. Hanssens ten W. C. Boot; en is; herbenoemd tot bur gemeester van Cortgene de beer A. G. 1'. Danckaerts. De Advent. Hel Kerkelijk Jaar begint met clen Ad vent, welke een tijd vap voorbereiding is tot het Kerstfeest, waarop wij de ge boorte des Heeren herdenken. De II. Kerk is gewoon de groote feestdagen voor te bereiden door vuriger gebed en ernsti ger boetpleging. Voor die bereiding geldt het grondbeginselhoe gewichtiger het geheim is, dat gevierd wordt, des te groo ter is diet plechtigheid van het feest, en bijgevolg des te langer en ernstiger zal de voorbereiding 'zijn. Was in de vroeg ste tijden der Kerk cle duur der voorbe reiding tot bet Kerstfeest verschillend, se dert vele eeuwen reeds is bet getal der Advent-Zondagen op vier gebracht. De eer ste Zondag van dien Advent die teviens de eerste dag is van den Advent ien bijgevolg de eerste dag van het kerkelijk jaar, is de Zondag, die liet dichtst staat bij den 30 November, feestdag van den H. Apostel Andreas. Valt dus Sint-Andreasdag op Maandag, Dinsdag of Woensdag, dan be gint de Advent op den voorafgaanden Zon dag; valt 30 November op Donderdag, Vrijdag of Zaterdag, dan is cle volgende Zondag de eerste van den Advent. De Adventtijd is steeds eten tijd van boetvaardigheid geweest, hetgeen de H. Kerk door vele zinnebeelden ons voor oogen houdt. De welluidende orgeltonen begeleiden den gewijlden zang niet meer (uitgezonderd den 3en Zondag va.n den Advent); behalve op de feesten der Heili gen dragen de priesters paarse gewaden on wordt het jubelend „Gloria in exoelsis Deo" niet .aangeheven, want deze lofzang jubelde het eerst boven de kribbe van het Goddelijk Kind; evenals de Vasten behoort ook dia Advent tot den „gesloten tijd", d.w.z. van den 'eersten Zondag van den Advent tot en met Driekoningen zijn de huwelijksplechtigheden verboden, want de ernstige, gedachten aan dezen tijd eigen mogen niet door aardsche vreugd en feest viering gestoord worden. In uw misboek ziet gij bij het begin van den Advent (bi. 269) een bladversie- ring (vignet), voorstellende den profeet Isaias, die tot zijn bediening geroepen en gewijd wordt, terwijl in een visioen een Serafijn zijn mond aanraakt met teen gloeiendon steen. Als gij nu in uw misboiek op bi. 76 eens naleest, wat de priester bidt vóór bet Evangelie („Zuiver mijn hart en mijn© lippen enz."), zult gij alles begrijpen. De profeet Isaias vooral zal in den Advent ons op cle komst des Heeren voor bereiden. Op de strook staan de woorden van Isaias 55:10, 11: „Evenals d'a regen an do sneeuw nederdaalt van den hemel ten derwaarts niet meer wederkeertalzoo zal mijn woord zijn". De oordeelkundige lezer zal begrepen hebben, dat dit vers hier wordt toegepast op de Menschwor- ding van het Woerd, den tweeden Persoon der Allerheiligste Drievuldigheid. Latijn, de taal der Kerk. Menigmaal wordt ons de vraag gesteld, waarom nu eigenlijk het Latijn' de taal is, welke de Kath. Kerk gebruikt in haar Liturgie, en bij de bediening der HH. Sacramenten. Wij zullen daarom eenigo wijze redenen aanstippen, waarom de Kath. Kerk het Latijn in haar openba ren «eredienst als de kerktaal heeft aan genomen De Kerk heeft altijd één en hetzelf de geloof, denzelfden eerodienst, het zelfde geestelijk bestuur. Gelijk haar teer ■en haar ©eredienst niet veranderen, zoo wil zij ook eenheid en vastheid in de taal harer Liturgie: Het geloof is de bril jant, de taal is de ring, waarin hij ge vat is. Zoo angstvallig bewaakt de Kerk dien kostbaren steen,, dat Zij zelfs niet toelaat, dat men den ring aanraakt, die hem omsluit. Levende talen veranderen telkens èn in de woorden èn in de be- teekenis eter woorden. Onze taal, zooals die voor vijfhonderd jaren gesproken wercl, is voor velen thans onverstaan baar, gaan we nog ©enige eeuwen terug dan begrijpen zelfs de meest ontwikkel den haar niet, en kunnen slechts man nen van het vak ons de vertaling geven. Wie zou thans b.v. uit de Bijbelver- laling van Ulfilas de woorden van Mat- theus lezen: „Doch ik zeg u, in 'tgeheel niet te zweren, noch bij den hemel, om dat hij is de troon Gods, noch bij de aardej, omdat zij is de voetbank fijner voeten", als hij voor zich zoude zien het volgende: Atht kan ik qitha izris ni soaron allis, ni bi humana, unte siols, ist Guths, ni bi airthai, unte fotubaard ist fovive is". Hoe vreemd klinkt reeds bet loflied van Z.acharias van vóór 500 jaren: „Ghebene- dijt si, di Herre end© Got es des volcs van Israbel, want hijt nu ghevisiteert heft encle sine verloessenesse toe heft bracht. Encle op heft narecht den haren van onser behoudenessen, die behorende sijn ten rik© Davids sijn kinds", enz. Langzamer hand krijgen de woorden een geheel andere beteekenis. Wat wij hand- of on- verdraclitelijk macht noemen, werd vroe ger mond geheeten. Wij vinden deze be teekenis nog terug in het woprd mondig, macht krijgen. Zeggen wij nu, dat iets doorgaans of veelal geschiedt, vroeger zeide men clat dit gaarne of ghorne ge beurde, b.v.„Als een blinde den blin den tot geleide verstrekt, zoo vallen zij beiden in de groeve", werd vroeger ver taald: „Daer twee blende deen dander leiden Si sneven gherne eer si sceidem." Dit zijn echter een paar voorbeelden, die aantoonen, wat al verandering de taal ondergaan kan. Het latijn echter, als doode taai, is aan zulke veranderingen niet meer onderhevig. 2o. De Kath. Kerk is over de geheele wereld verspreid; in haar schoot stroo- rnen de kinderen van alle hemelstreken van alle natiën, volken en talen, samen. Hoe zouden op een Kerkvergadering die bisschoppen van al die verschillende lan den in overleg kunnen treden, indien zij niet één 'en dezelfde taal hadden om hunne gedachten weer te geven? Eem al gemeene Kierk moet ook een al gemeene taal hebben, ©en nationale kerk mag zich bij haar ©eredienst van de moe dertaal bedienen. Op het Vaticaansch Concilie in 1869 waren de bisschoppen uit alle. landen der wereld verzameld; alle talon der Chris telijke beschaving waren vertegenwoor digd, doch dank zij het Latijn, dat allen spraken, een paar Oosterlingen slechts uitgezonderd, konden zij elkander even goed verstaan, alsof ieder zich in zijn moedertaal hoorde toespreken. 3o. Bovendien zijn de bisschoppen en de geestelijkheid der kerk voortdurend in briefwisseling met den H. Stoel. Ook dit vordert een gemeenschappelijke taal, wil de Paus niet genoodzaakt zijn, om secre tarissen aan te stellen, die alle talen der wereld kunnen spreken. Men hoort dikwijls de volgende opwer ping Indien de priester in een onbekende taai de II. Mis leest, wordt het volk dan niet dom gehouden en is zulk een kerk bezoek dan geen tijdverspilling Zulke aanklachten echter spruiten voort uit een algeheele onbekendheid met die II. Mis. Vele protestanten meenen, dat het wezen van den ©eredienst ui ©en preek bestaat. Volgens hun begrip staat bij een godsdienstige vergadering de plicht om naar een preek te luisteren, bovenaan. De Katholieke Kerk daarentegen leert, dat bidden de eerst© plicht is van zulk een vergadering, hoewel zij hét onderwijs van den kansel daarbij niet verzuimt. Wat

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 5