No. 144. Dinsdag 5 December 1911. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken MAANOAG-.JVQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit mm bestaat uit 6 Madzijden. EERSTE BLAD. FEU8E.LE1CM Een Sinterklaas-Avondje, BillTEIlAgf DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. UIT ZEELAND Abonnementsprijs p, 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent,; dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. b contant-. Hulde aan Talma. Men noemt ons, Katholieken, wel eens bekrompen. Doch 't getuigt allesbehalve van bekrompenheid wat wij verleden week in „Het Katholiek Sociaal Weekblad" tegen kwamen n.l. het portret van den Protes- tantschen minister Talma met een zeer huldigend en warrdeerend bijschrift van den heer Engels. Hieraan ontleenen wij het volgende „In dit ministerie werd hem de meest lastige en meest verantwoordelijke post toevertrouwd. Het is begrijpelijk dat zijn optreden in die functie in breede kringen groot opzien baarde, en anderzijds werd begroet mot openlijken spot doch met in nerlijke beving. De socialisten die Talma uit ondervinding kennen, lieten niet na hem op alle mogelijke wijze bij voorbaat al verdacht te maken. Slechts één groep in het Nederlandsche volk heeft vanaf den beginne met vol vertrouwen tot dezen minister opgezien. Dat waren de christelijke arbeiders, zoo Roomschen als Protestanten. En dit vertrouwen is tot nog toe niet beschaamd. Wat de arbeiders van hem verwachtten, heeft hij gedaaD. Met krachtige hand heeft hij gearbeid aan de totstandkoming der sociale wetgeving. De innerlijke beving, ontstaan uit de zeer gemengde gevoelens waarmee de socialisten hem zagen optreden, had inderdaad alle reden van bestaan. Als het Chr. ministerie de limiet 1913 onge schonden overkomt, dan zal het te eeuwigen dage vaststaan dat de sociale wetgeving in Nederland is tot stand gebracht onder een Christelijke Regeering. Want wat ook reeds door Talma is tot stand gebracht, nog meer is door hem voorbereid. Reeds is afgekondigd in 1909 d e Reorganisatie der Arbeidsin spectie. Is tot stand gekomen een zeer belangrijke wijziging der Arbeids- w e t onder den titel van „Arbeidswet 1911". Eveneens heeft reeds in het Staatsblad gestaan de Steen houwetswet welke zeer belangrijke verbeteringen in dit bedrijf zal ten gevolge hebben. Ingediend is even eens een Stuwadoorswet, welke aan de schromelijke misstanden in onze havens zooveel mogelijk een einde zal maken. De Bakkerswet, welke de afschaffing van den nachtarbeid bedoelde, is genoeg zaam bekend uit de openbaie behandeling. Talma's groote werk is evenwelde Z i e k- teweten de Radenwet, benevens de Invaliditeit s- en Ouderdom s- verzekering. Deze laatste groote wetten zyn bereids ingediend op zichzelve vormen ze boekdeelen, w aaraan reusach tige arbeid is ten koste gelegd, arbeid die, naar tegenstanders erkennen, ondanks de veelheid en de verscheidenheid, toch technisch zeer hoog staa t." Waar op zóó gulle, hartelijke wijze door den Katholiek Engels de verdiensten van den ex-predikant, thans minister, Talma als hoogstaand sociaal voorman worden geprezen en de meeting te Utrecht heeft bewezen, dat Engels hierin geenszins alleen staat daar bljjkt zonneklaar hoe de Katholieken de colitie geestdriftig aanhan- Door Marden Dertin. t) Het was de avond voor Sint Nicolaas. De famillie Van Bommelen zat ia de huis kamer in afwachting op de dingen die komen zouden. En er zouden groote dingen gebeuren. Papa had zijn kroost aangekon- diggd, dat de goede Sint dezen avond hen hen met een bezoek zou vereeren en dat Sinter Klaas tegen acht uur hier kon zijn. Nu, 't was al by achten, dus de heilige man kon ieder oogenblik worden verwacht. Mynheer Van Bommelen had de huistafel wat meer bij het raam getrokken, dan bleef er voor St. Nicolaas een goede ruimte over waar hy pepernoten kon rondstrooien. Het kroost der familie van Bommelen bestond Wij onderbreken ditmaal even het loo pende feuilleton voor het bovenstaande, dat op het Sint Nioolaasfeest betrekking heeft. gen en met vreugde iedere daad der regeerirg begroeten, welke ons een stap nader brengt tot de verwezenlijking der schoone beginselen, waarop de coalitie steunt In Tripoli. Vrijdagmiddag gingen een bataljon van het 52ste regiment infanterie, een bataljon Alpenjagers, het 15de en 33ste bataljon bersaglieri en een compagnie pionniers van den rechtervleugel van het Oostelijke frunt der Italianen uit om het front in de rich ting van het kleine fort Mesri vooruit te schuiven. Tegenover hen stonden aanmerke lijke afdeelingen Turksche troepen en Arabieren Na voldoende beschieting van de vijandelijke stelling door infanterie en berggeschut namen de troepen de stelling met de bajonet. De artillerie vervolgde den vijand op zijn wanordelijke vlucht met haar vuur. De aanval werd door de artillerie, die bij het fort Mesri was opgesteld, gesteund. Zij bracht een vijandelijke veldbatterij ten Zuiden tot zwijgen. Ook steunden troepen uit Henni door een oprukken tegen de flank dar vijanden den aanval. Na de bezetting van de stelling bij Mesri begonnen infanterie en pionniers haar aanstonds te versterken en het schootsveld op te ruimen. De Italiaansche verliezen bedroegen 8 dooden en 17 gewonden, die van den vijand konden niet vastgesteld worden, maar moeten zeer aanzienlijk zijn. Zaterdagmiddag is uit vliegtuigen ver kend, dat de buurt van Sanaboer bijna en de weg naar Asisia geheel van vijanden vrij is. „N. Rott. Ort." De Dardanelles BERLIJN, 3 December. (Part.) De „Neue Polïtiscbe Correspondenz" verneemt uit diplomatieke kringen, dat de mogendheden niet hun goedkeuring gegeven hebben voor militaire operaties in of bij de Dardanelles Juist is, dat Turkije maatregelen treft om de Dardanellen en het vaarwater in de zeeengto tegen het gevaar van een aanval der Italianen in staat van verdediging te breDgen. Italië beeft het plan van een dergelijken aanval officieel noch te kennen gegeven noch bestreden. Aan de Arabische kust. KONSTANTINOPEL, 3 December. Naar men zegt, heeft de Porte bij de mogend- beden gepr®testeerd tegen de beschieting van de onversterkte plaatsen Mokka en Sjeich Said als indruischende tegen het volkenrecht. FR AN li KIJK. De krijgstucht. Voor den krijgs raad te Rijssel stond dezer dagen een soldaat terecht wegens het weigeren van gehoorzaamheid. Een andere soldaat die als getuige gedagvaard was wierp ziju pet in het gezicht van den president van den krijgsraad. Hij werd deswege zonder verder protest ter dood veroordeeld. uit vijf kinderen, waarvan er twee al groo- t re kinderen waren. Frits, 'n flinke knaap van negentien jaar, was de oudste, dan volgde Lucie achttien jaar, Mientje negen jaar, Tootje acht en Kareltje zeven jaar Mijnheer en mevrouw hadden zich aan den eenen kant gezet van de tafel en Frits en Lucie waren aan de andere zijde gezeten. De drie kleuters, Mientje, Tootje en Ka reltje stonden bij vader en moeder. Op hun gelaat was eenige angst te lezen. Vooral Kareltje, een bengel, rilde op zijn voetjes, omdat Pa had gezegd, dat hy een roe zou krygen. 't Was stil in de kamer. De kinderen, die anders zoo druk konden zijn, hielden zich vreeselijk bedaard. En Luoie zat be drukt te kijken, ze leek niet bijzonder vroolijk gestemk. Frits daarentegen zag er juist uit, alsof hij met moeite zijn lachen onderdrukte. Dat Lucie bedroefd keek. was eenigzins te begrijpen. Verbeeldje ook eens, Frei van Dam, een vroolijke, leuke jongen, was voor eenige dagen by den ouden heer Van Bommelen geweest om hem de hand te vragen van Lucie. Ze Opstootjes bij den Ouest Etat. Op den Ouest Etat-spoorweg hadden Vrij dagmorgen heftige tooneelen plaats, omdat het verkeer aan het station Batignolles stokte door een ontspoorden wagen. De passagiers van de lokaaltreinen uit Parijs hebben in boosheid de wagens toegetakeld, den eetwagen geplunderd en de ruiten stukgeslagen. Toen de politie de orde herstelde, had een botsing plaats, 25 arrestaties waren het gevolg. Een gevecht in de gevangenis. Donderdagavond heeft er in de gevangenis te Loos (bij Rijssel) een hevig gevecht plaats gehad. Omstreeks zeven uur werd eensklaps een teeken gegeven, de 180 gevangenen (allen onder de 21 jaren) verzamelden zich in den hoek van een groote zaal en slingerden met gereedsch-ip pen, die zij tot wapens hadden gemaakt. De bewaarders riepen om hulp en vuur den met hun revolver op de gevangen, die het huisraad begonnen. De komst van soldaten, met bajonetten gewapend, wakkerde de woede der gevan genen nog meer aan, die, onder het zingen van revolutionaire liederen, gevangen bewaarders en soldaten aanvielen. Het was een hevige strijd, die meer dan een uur duurde en waarin velen gewond werden. Toen besloten de oproerlingen zich over te geven, ofschoon hun aanvoerders verder wilden strijden. De laatsten werden echter overmeesterd en in de cellen opgesloten. De anderen werden met dubbele zorg in de slaapzalen achter slot en grendel gebracht. De strijd was ontstaan, doordat de gevangenen in verzet gekomen waren tegen het straffen van het twee hunner Tot- genooten. Het schandaal te Parijs wordt reeds door de vrijzinnige pers met systeem doodge zwegen. De „Figaro" zegt alleen spottend De heer Victor Flachon is sedert acht dagen gearresteerdmen zegt het ten minste 1" In de K-imer zei kolonel Driant tot den President-minister„Pas op, de wind kan keeren. Een man, die zich nog almachtig waande eenige dagen geleden ligt in bet slijk. Vóór zijn val mijnheer de president van den ministerraad had hij u gelast, de kleine Zusterkens der Armen te verdrijven. Ik verwacht, dat ge aan een bevel, uit zoo diepe laagte komend, niet zult gehoorzamen". Maar hij kreeg geen antwoord. Wel antwoord kregen een aantal inge zetenen van Croil, die een verzoekschrift hadden geteekend om de Petites Soeurs te behouden en dat naar het stadhuis brachten. Daar ontving de maire hen zij waren meest arme lieden, die de edelmoedige hulp der Zusterkens hadden ontvangen in hunnen nood. De burgemeester zag ben aan: „Laat die lijsten hier; ik zal ze met aandacht lezen. En ik verzeker u dat degenen die daarop hebben geteekend voortaan geen onderstand van het burgerlijk armbestuur zullen genieten Ziedaar het ongeloof in al zijn afschu welijkheid, zegt terecht „Het Centrum". UUlTMOULAltU. Branden. Te Berlijn is Zaterdag morgen bij de firma Baruch en Co. door onvoorzichtigheid van een knecht brand in kennen elkaar al lang. Ze hadden vóór twee jaar kennis gemaakt op bet tennisveld, bovendien was Fred een vriend van Frits. Daarop had de oude heer al dikwyls aan merkingen gemaakt, maar na vele aan maningen had de heer Van Bommelen daar eindelyk in berust. Want Fred, weet je, was een studiegenoot van Frits en zoo zagen ze elkaar dikwyls Bovendien waren Fred en Frits twee elementen die goed bij elkander pasten. Maar toen Fred bij den heer van Bommelen met zyn huwelijksaan zoek kwam, riep deze vertoornd uit„Nooit, nooit zul je me dochter tot vrouw krijgen Wat er nu eigenlijk gebeurd was? Och, 'n kleinigheid. Voor eenige jaren kreeg mynheer Van Bo -nmelen, anders de goedheid zelve, om een nietigheid ruzie met den heer Van Dam. Sinds dien tijd heeft mijnheer Van Bommelen den heer Van Dam nooit meer aangekeken, en gevoelt hij zich het grootelijks verongelijkte wezen. En deze familieverhouding was nu het groote be letsel. Fred vertelde myuheer Van Bom melen dat hij met zijn vader reeds gesproken had en dat deze gaarne de breuk herstellen het magazijn van theaterbenoodigheden onstaan. De schade bedraagt pl m. 1 000 000 Mark. Ook in de infanteriekazeme te Leipzig brak brand uit. Aan equipementstukken verbrandde voor 1.500.U0Ü Mark. Men vermoedt boos opzet. NOORD-AMERIKA. De regeering te Washington en de nieuwe kardinalen. President Taft heeft aan de drie nieuwe Amerikaan- sche kardinalen telegrafisch zijn hartelijken gelukwensoh doen toekomen met de ver zekering, dat de regeering voornemens is hun bij hun terugkeer een grootsche ontvangst te bereiden. OOSTENRIJK-RONG AKI JE. Keizer Frans Jozef. WEENEN, 3 December. Gisteren was de keizer lichtelijk ongesteld, maar hij begaf zich niettemin van Sohönbrunn naar den Hoiburg, om de nieuwe Oostenrijksche kardinalen den hoed te overreiken. Hij gaf van geen vermoeidheid blijk. Heden was elk spoor van de verkoudheid, waaraan hij leed, verdwenen. Goes Door B. en W. dezer gemeente is met ingang van 1 Januari p,. s. benoemd tot klokluider (vacature Van Strien) II. Schipper alhier. Wij vestigen de aandacht op het arti keltje „Korfhalspel" in de sportrubriek van ons nummer van heden. De pogingen daarin vermeld om dat edele spel in Zee land in te burgeren, verdienen .zonder twijfel de steun en .aanmoediging van allen, wien de bloei en veredeling der Goesche sport ter harte gaan. „Onderling K u n s tg en at". Deze tooneelverceniging gaf Vrijdagavond j.l. in „De Prins van Oranje" voor een© goed bezette zaal hare soiree. „Het Offerlam", dat vóór de pauze voor het voetlicht kwam, bevat menig- spannend moment en geeft ruimschoots plaats aan het dramatisch effect. Waar zulks door de too-neelisten moest worden naar voren gebracht, slaagden zij daarin uitnemend. Zoowel dames als heeren, wien dit too- ncelopus ter vertolking was toevertrouwd, bewezen hun rol meester te zijn en gaven in voordracht, gebaar en karakterwoer- gave een spel te genieten, dat met aan dilettanten, maar pan beroepstooneelisten deed denken en wel dezulken, die hun beroep opvatten als kunst. Jammer, dat zij verplicht waren hunne krachten te wijden aan het weergeven van 'een stuk, dat voortdurend ligt onder den fatalistischen druk v.an de ongezonde duels-theorie, volgens welke 's menschen eer afhankelijk is van een degenstoot en een pistoolschot. In dit licht bezien is de titel „Offerlam" geheel misplaatst. Bij het woord „offer" denkt men aan ©ene nobele, heilig© zaak en daarmede heeft het duel niets te maken. Na de pauze kwam het gezonde, fris- sche, aardige blijspel „In politiek", dat uitmuntend werd vertolkt. Wat is ©r ge wilde door de verzoenende hand toe te steken. Maar Van Bommelen, met een ge zicht als een martelaar, zeide „Neen ..nooit" en toen kon Fred heengaan. 't Spreekt van zelf dat Lucie met ranen in hare oogen daarop naar haren vader is gegaan, maar de man was onverbiddelijk en zeide dat hy met de Van Dam's niets te makeu wilde hebben. En daar Lucie en Fred veel van elkander hielden, deed het hen beiden groote smart, dat zy haar vader niet konden overreden. Lucie had Fred al in geen week meer gezien, omdat zij op zettelijk van hem verwijderd werd gehouden En zoo stonden eu de zaken, dezen avond, waarop Sint-Nicolaas het huisgin bezoeken zou. Lucie keek droevig voor zich uit en dacht aan Fred en wat een plezier ze dezen avond gehad zouden hebben, als papa „ja" had gezegd. Het gaslicht gooide geel licht door de kamer. Het vuur in de kachel smeulde en de kolen hadden maar een vaag rood blosje. De klok tikte acht uur Marietje rilde. Toosje keek hare moeder aan.... en Kareltje drukte zich tegen vaders knie. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 5 Dec. Meest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte Incht. Waarschijnlijk regenbuien. Later tijdelijk op klarende lucht. Iets zachter. lachen om luitenant Von Waldo w, die in de kast moest kruipen om, niet door zijn aanstaanden schoonvader betrapt te worden op zijn gekleed zijn 'in „burger". Wat is ©r geschaterd om die snakerijen van den oppasser Frits, die zijn overste om den tuin weet te leiden ten bate van de jeugdige geliefden Von Waldow- en me juffrouw Von Harten. Oversle Von Harten speelde uitstekend. Men kan het den heer H. de Paauw aan zien, dat alle Bühnenfieber hem vreemd is. In stem, houding en geste personi fieerde hij tot in de kleinste détails den Pruisischen overste, met zijn liefde voor „das Militar", die van geen transigeeren weet. Mevrouw M. van Dijk-Smulders was een lieve officiersdochter. Vrij en ongekunsteld vertolkte zij haai' rol. Ook de beer J. van Dijk kon ons in zijn spel zeer beha gen, al hadden wij soms wat meer fier heid in hem gewenscht, waarop zijn rang en titel hem recht gaven. Hoewel niet zoo naar voren' tredend als de overigen, wist toch de heer A. F. de Paauw, door een correcte weergave van zijn rol: majoor Von Ruthenstein, huis vriend der Von Harten's tot ©en boeiend ensemble-spel hij te dragen. „Last not least' 'verdient de heer G. Loos een oprecht „bravo" voor die su perieure vertolking van de moeielijke op- passersrol. De oppasser toch heeft in het stuk van Gustav Kadelburg het succes in handen. Welnu, de heer Loos heeft door zijn fijn en natuurlijk spel het succes van het stuk geen oogenblik in gevaar gebracht. Integendeel. Wat „mis© en scène", costumeering en en decoratief betreft, viel niets te wenschen over. Wel oen bewijs welk een uitnemend régisseur hieraan het w©rk was geweest. Moge ook in de toekomst „Onderling Kunstgenot" vooral in zulke stukken haar kracht zoeken, die met het Attisch zout van den gezonden humor den toeschou wer de overtuiging schenken, dat het too- neelspel eene kunst is, die alleen dan kan bloeien, wanneer zij in dienst staat van het Ware, Goede en Schoone. Middelaurg. De Commissaris der Ko ningin en mievrouw Dijckmeester Zuilen- des avonds ontvangen op Dinsdag 2 Ja nuari en 13 Februari te half negen. Men schrijft ons van hier: Zaterdagmorgen had alhier de instruc tie plaats inzake de oorzaak van den brand, welke hier in den nacht van 21 op 22 November heeft plaats gehad. Als gevolg van deze instructie is Zater dagmiddag een onderzoek in bet verbrande perceel ingesteld naar een put, waarin zich krullen, zouden bevinden. Op last van dan rechter van instructie is deze put zoodanig gesloten, dat hij in denzelf- den toestand blijft en Maandag het onder zoek kan worden voortgezet. Toen begon mijnheer Van Bommelen tot de drie kleinen te spreken van Sint-Nico laas en dat ze heel braaf en stil moesten zijn, dat ze hem heel netjes een handje moesten geven en aanspreken met twee woorden aio hij iets vroeg. En de kinderen liet hij een versje repeteeren van Sinter klaas kapoentje Gerammel van een ketting klonk door de gangDe deur ging openen Sint-Nicolaas in zijn wijde tabberd, met den mijter op het hoofd en de staf in de hand kwam naar binnen. Bieter volgde hem en Pieter droeg een groote mand met allerlei pakjes. Marietje en Tootje en Ka reltje huiverden, (oen ze dien man zagen, want vreeselijk bang waren ze voor hem. Sint Nicolaas wensckte goeden avond. De drie kinderen gingen angstig naar voren om het „Sinterklaas kapoentje" te zingen. Daarna sprak Sint-Nicolaas ze toe, hij zei ie dat ze altijd braaf moesten zijn en gaf ze nog een heele hoop goede lessen mee. Mijnheer Van Bommelen zat lachend toe te kijken, Hij had Frits gevraagd of dien

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1