f Elke Borstzieke GR METj 12 paar Wapen dei Kon. Maréchaussee nieuwe Houtw AFBRAA DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS Openbare Verkoopingen. Aanbestedingen. Verpachtingen. ADVERTENTIËN. GLyCERINE VASELINE PUROL HONIGROZENTABLET LANOLIN KALODERMA Waarschuwing! Bij J. DEN HERDER, Korte Kerkstraat A III Goes, ST. NI COL A AS MARIE KEIJZER, Tandarts, de Petroleumhandel Kapitaalkrachtig Handelsman, C. VAN CASTEREN, 's Heerenhoek. Sinds DONDE Df De U Openbare Verko Donderdag 7 Deeembe verkoopen van 8—15 jaar, Openbare Verko Donderdag 7 Decemt openbaar verkoopt EEN PART Zaterdag 16 Deeembe verkoopen zwaar Eikenslag 2000 droge Mut9 L.J.SNIJDER op een fluitje blazen, dat hem echtejj spoedig door zijn partijgenooten ontno men wordt. De ministers verlaten ten slotte de zaal, terwijl Hoh'enburger den Tsjechen toeroept: „Het is een misver stand. Gij had mij moeten laten uitspre ken". Na een half uur werd de zitting hervat waarop Hochenburger eenige kalmee- rende woorden sprak. Hij zeide, dat men die uitdrukking „Duitsch-Bohemen" niet in staatrechtelijken zin had moeten 'jbp- vatten. CHINA. Nanking is gevallen. Ziedaar thans het grootje nieuws uit het door de revolutie geteisterde China. Had Dinsdag de commandant der keizerlijke troepen, generaal Fen-Cwo-Tsjang een goede tij ding te melden, dat n.l. zijne troepen geheel Hansjang bezet hadden en dat Woetsjang had gecapituleerd, op datzelfde oogenblik was de toestand van Nanking blijkbaar hopeloos, daar, naar Reuter seint, de revolutionnairen Woensdag j.l. in de vroegte door vier poorten de stad binnendrongen. Joean-Tji-Kai moet, naar uit Sint Petersburg gemeld wordt, den toestand zóó ernstig achten, dat hij de dynastie heeft aangeraden tijdelijk naar het binnenland van China te trekken met het oog op het gevaar, dat Peking wordt ingesloten. Doch de prinsen Van keizer lijken bloede, wetende, dat hun vlucht gelijk staat met afstand doen van hun positie, zouden verklaard hebben, liever zelfmoord te plegen dan dien raad op te volgen. te gebeurtenissen van de afgeloopen week op het oorlogsveld zijn in hoofd zaak de volgende 23 November. Aanval der Turken en Arabieren op het Italiaansche front bij Tripoli. 24 November. De Italianen worden op de hoogvlakte bij Derna aangevallen en moeten den heelen dag vechten. De Ita lianen verliezen 12 dooden en 38 ge wonden. 25 November, De Turken en Arabieren doen 's avonds een nieuwen aanval op het Italiaansche front bij Tripoli, maar worden met verlies teruggeslagen. 26 November. De Italianen trekken met 20,000 man en veel geschut uit hunne schansen bij Tripoli en drijven de Turken uit hunne stelling bij Henni. De Italianen winnen ook elders terrein. Aan beide kan ten worden zware verliezen geleden. 27 November. Nieuwe gevechten om Tri poli. Aanval der Arabieren op Bengazi afgeslagen. De Italianen verliezen 12 doo den en 30 gewonden. 28 November. Verdere gevechten in de oase om Tripoli. 29 November. De Italianen vinden hij Tripoli de naakte en verminkte lijken van een aantal bersaglieri, die sedert het groote gevecht, van den 23sten October vermist werden. Tripoli. Zondagmorgen om 10 uur werd de Ita liaansche vlag öp het fort Mesri geplant. Onmiddellijk werden er schietvoorraad en kanonnen heengestuurd en, een telefoon er heen aangelegd. Om 1 uur 's middags de den de Turken een tegenaanval, die mis lukte. In de schemering trokken de Ita lianen zich i!n hun oude versterkingen terug. t Maandag werd een nieuwe opmarsch van den heelen Italiaanschen vleugel en het centrum ondernomen, 's Morgens om acht uur deden de Arabieren een schitte renden aanval op de Italiaansche infan terie, die in het zand voorwaarts rukte. De Italianen trokken Kasr el Henni door, onder voortdurende gevechten: Ook in het oosten moest ieder huis, iedere tuin, iedere muur op zichzelf veroverd worden. Met verbitterde hardnekkigheid en onder voort durend geschreeuw lieten de Italianen hun tegenstanders niet los. De Turken voch ten zwijgend en onzichtbaar bij hun ka nonnen en maakten het in langen; tirail leurslinies den voorwaarts rukkenden Ita lianen zeer lastig. Zoowel de Italianen als de Turken legden buitengewoon veel moed aan den dag. De strook, die de Italianen in deze twee dagen gewonnen hebben, is ten 'Oosten van Tripoli van 400 tot 600 meter en in het Zuidoosten 1500 meter breed. Volgens een oppervlakkige schatting zijn gedurende den strijd 1000 Italianen buiten gevecht gesteld. Dinsdagmiddag vielen de Italianen weer aan. De Turken hadden zich des nachts in hun stellingen verschanst. Het gevecht was zeer hevig en duurde tot den middag. Uitbïeidingv'an hetgevechts- terrein. PERIM, 30 Nov. (R.O.) Een Italiaansch oorlogsschip heeft het fort Schech Said onder vuur genomen. (Schech Said is een Turksch fort, dat bij den ingang van de Roode Zee aan de straat van Bah el Mandeb gelegen. Door het bombar dement vair dit fort hebben de Italianen idus het oorlogsterrein uitgebreid en ge deeltelijk verlegd naar de Roode Zee. Italië begint hiermee do uitvoering van een langgekoesterd plan: Turkije ook van andere zijde aan te tasten, Red.) Oorlog tot het uiterste. In officieele kringen te Constantinopel is men er van overtuigd, dat een over eenkomst met Italië op het oogenblik niet mogelijk is. De Turken blijven vast be- -sloten tot hel uiterste weerstand te bie den en geen duim gronds aan Tripoli af te staan. Een der invloedrijkste leden van het comité „Eendracht en vooruitgang" ver klaarde het volgende Wij zullen vechten zoolang wij in Tri poli over een weerbaar man kunnen be schikken, zoolang een Italiaansche sol daat door zijn tegenwoordigheid onze eigenliefde en (nationale waardigheid kren ken zal. Wij nemen geen enkele voor waarde aan, die in het midden ligt: wij willen alles of niets. Turksche wreedheden. De Italiaansche regeering heeft aan de mogendheden de wreedheden gesignaleerd door Turken en Arabieren in de jongste gevechten op Italiaansche soldaten ge pleegd. De V redeskan sen. De Duitsche regeering heeft aan haar gezant te Londen opgedragen de Engel- sche regeering te polsen over een be middelend optreden der mogendheden in den oorlog. DRANKBESTRIJDING. Hoofdplaat. Dat er op het gebied der drankbestrijding nog ve=l te doen valt kan blijken uit de onderstaande statistiek, die het aantal liters gedistilleerd ad. 50 pet. aangeeft voor geheel ons district. De statistiek loopt over 1910. De propagandisten der drankbestrijding zullen zien, dat hier voor hen een groot veld ter bearbeiding ligt. 4e Distriot. Plaatsen. IJzendijke Biervliet Hoofdplaat Breskens Groede Nieuwvliet Schoondijke Oostburg Cadzand Waterlandkerkje Zuidzande Aardenburg Eede St. Kruis Sluis Retranchement Liters. 21801,1 10569,9 7649.4 10742.8 12945.1 1640,6 10298.9 17345.2 3238,9 2740.5 415,0 14238,9 4457,3 1715,9 17312,7 1672.6 Bevolking op 31 Deo 1908. 2672 2361 1361 2232 2285 505 1923 2303 1091 577 1095 2052 1074 752 2729 787 142519,6 25798 Dat is per hoofd 5,52 Liter. Door het Ministerie van Justitie zijn 5000 ex. aangekocht van den Scheurka lendervan den Volksbond tegen drankmis bruik, oim die in gebruik te doen nemen in de Gevangenissen, RijksweEcinrichtiia- gen, Tuchtscholen en Rijksopvoedingsge stichten. Het zal zonder twijfel algemeen bij val vinden, dat het Rijk ook in deze richting en op deze wijze werkzaam wil zijn om te waarschuwen tegen de gevaren van den alkohol. Een merkwaardige loopbaan. Een merkwaardigen priesterloopbaan heeft de pas benoemde kardinaal Mgr. Lugari. Deze prelaat was aldus de Romein- sche correspondent van „De Tijd" as sessor van het H. Officie, een zeer ge wichtig ambt, nog aan dat der consul toren voorafgaande. Op buitengewoon la ten leeftijd, reeds bijna 50 jaar oud, trad hij in den geestelijken stand. Te voren was hij gewoon leek en als advocaat werk zaam aan de Congregatie der Riten en bij het Consistorie. Maar hij leefde afge zonderd van de wereld en muntte uit zoowel door hooge deugd als door weten schap, geheel en al levend in den dienst der Kerk. Op zekeren dag het was 15 October werd de advocaat door Paus Leo XIII ontboden, die hem ronduit vroeg: „Waar om wordt gij geen priester? Hebt gij daar nooit aan gedacht?" De nederige man antwoordde met schroom en aarzelend, waarna de Paus met beslistheid te ken nen gaf: „Ik wil, dat gij priester wordt. Twee maanden laat ik u bedenktijd." Precies twee maanden later 15 De cember werd Lugari opnieuw door den Paus ontboden. „Welnu, wat is uw besluit" De advocaat zeide thans „Wanneer Uwe Heiligheid wil, dat ik priester word, dan blijft mij niets anders over dan te gehoorzamen". Leo XIII was zieer tevreden en zond den advokaat met een eigenhandig briefje regelrecht naar kardinaal Parocchi, toen vicaris-generaal van Rome. Na inzage van het pauselijk briefje, vroeg de Kardinaal „Dus zal op Driekoningen het feest van uw eerste H. Mis plaats hebben"? De ad vokaat toonde zich geheel onthutst en, wierp tegen, dat hij toch eerst behoorlijk zijn theologie moest studeeren. „Kom aan, gij hebt uw gansche leven niets an ders gedaan en kent veel meer theologie dan ik. Dus, zooals afgesproken: gij ont vangt zoo spoedig mogeljjk de HH. Wij dingen en zijt op Driekoningen onze Neomist". Precies zoo gebeurde. Spoedig werd de nieuw gewijde priester bevorderd tot ka nunnik van S. Maria de Meerdere, en daarna van Sint Pietier. Aan het H. Offi cie kwam zijn uitgebreide wetenschap, vooral zijn rechtskundige ondervinding, uitstekend te pas. Hij klom binnen weinige jaren op tot den rang van assessor en werd door al zijne collega's slechts aan de uitgelezensten wordt de gewichtige eere- post van consultor aan het H. Officie toe vertrouwd volmondig erkend als „pri mus inter pares", (de eerste onder zijns gelijken). Slechts weinige jaren zijn voorbijgegaan, sinds Mgr. Lugari, met bijna vijf kruisjes achter den rug, voor het eerst de altaar- treden beklom. Nu siert hem weldra het purper en onder de nieuwe kardinalen wordt hij vooral genoemd als „papabile. (geschikt voor paus). Bij iemand, die zulk een wonderlijke loophaan had, inderdaad langs onnaspeur lijke wegen der Voorzienigheid, behoeft men zich over niets meer te verwonderen. Treurig ongeval. Woensdag heeft aan de Rijks-Munt te Utrecht een treurig ongeval plaats gehad. De dienst bode van een der inwonende ambtenaren, is van uit een zolderraam op straat ge vallen en op slag gedood. Hoe het ongeluk zich precies hoeft toe gedragen, is niet te zeggen. Het 18-jarige meisje heeft blijkbaar een kleedje uil- geklopt en zich daarna in de goot ge waagd, vermoedelijk om iets beneden op straat te zien. In de goot heeft zij den kelijk het evenwicht verloren of is ze duizelig geworden. Het was een onmoge lijkheid, om staande vóór het raam er uit te vallen, en dus ligt de veronderstel ling voor de hand, dat de dienstbode zich huiten het raam heeft begeven. Toen men haar opnam, onmiddellijk na den val, gaf zij geen teekenen van leven meer. Dadelijk werd geneeskundige hulp gehaald maar het was te laat. Winkelsluitingen korstjes. Aan het Binnen-Gasthuis te Amsterdam vervoegde zich Maandagavond een vader met zijn zevenjarig dochtertje, dat een stuiverstukje had ingeslikt. Na onderzoek gaf men hem den huiselijken raad, het kind Amsterdamsche korstjes te laten eten en dan den volgenden dag terug te komen met de kleine. Op weg naar huis wilde de vader het voorgeschreven „geneesmid del" hij een' bakker koopen, doch hij had gerekend buiten de winkelsluiting, 't Was namelijk al veel later dan negen uur. De bakker maakte bezwaar de korstjes te verkoopen. Eerst toen de vader een politie-agent in den arm nam, die den hakker verklaarde, dat hij de verant-woor- ding van deze „overtreding" wel op zich wilde nemen, kon de verkoop van de begeerde korstjes plaats hebben. Geld in de kachel. Een petro- leum-agent en zijn vrouw te Alkmaar, die Zondagmiddag gingen wandelen, beigden, voordat zij uitgingen, alles wat zij aan geldswaarde in huis hadden, in de kachel, welke toen uit was. Na hun terugkomst maakte een hunner de kachel aan, zonder er aan te denken, wat er in verstopt was. Eerst toen de geur van verbrand papier hun neus prikkelde, kwa men zij tot de onaangename ontdekking. De schrik sloeg hun om het hart, en zoo gauw zij konden, trachtten zij nog van hun kapitaaltje te redden, wat er te redden viel. De versmoten zilveren geldstukken, hebben zij bij den Rijksbe taalmeester gebracht, het verbrandde pa piergeld hij het agentschap der Nederland- sche Bank, in afwachting wat zij er van terug zullen krijgen. Maandagmorgen heeft men uit de Neu- zensche vaart, dicht bij de spoorwegbrug der Muide, het lijk opgehaald van een daar wonende 40-jarige vrouw, die door middel van een voorschoot haar 3 weken oud kindje op de 'horst gebonden haul. Beide lijken werden naar het gasthuis overgebracht. Men denkt dat de arme vrouw in ©en aanval van kraamhedkoortsen deze akelige daad volbracht. De ongelukkige kon zich des te gemakkelijker verwijderen zonder de aandacht van haar man gaande te maken, daar er des nachts, en zulks voor het kindje, vuur gestookt werd in de ech telijke kamer en zij op het vuur paste. Zij is juist vóór hare woning met haar kind in het water gesprongen. De vrouw was nog in nachtgewaad. Zij was moeder van drie kinderen, waar van twee in een pensionnaat zijn te Melle. Een dokwerker te Antwerpen moest zak ken graan op 'een ophaalbak laden. Op een oogenblik dat de ophaalbak daalde, viel zijn dokkershaak. De man wilde hom nog haastig oprapen, maar op hetzelfde oogenblik werd hem het hoofd door den bak verpletterd. De dood was oogenblik- kelijk. Te Uitkerken op een kwartier van Blan- kenberghe wilde Zaterdagavond ©en doch ter van een voddenkoopman een pot van het fornuis nemen, toen haar schort in brand vloog. Ze liep gillend naar buiten, maar door den wind wakkerden de vlam men nog meer aan. Bovendien duurde het oenigen tijd vóór er hulp opdaagde. Zij leefde toen nog, maar stierf ©enige uren daarna. Een had. Langzaam, op 'n sukkel drafje, sjokte de ponny voor den wa gon, den Warbeijerweg over, langs den Rijn nabij Kleef. Het beestje werd niet in stuur gehou den, de teugels hingen slapeen kalf keek heel nuchter over de wagenschotten heen, een zeug knorde in een hok op de kar .en een slapende slager snorkte op de bank en liet de leidsels bijna aan zijn bibberende hand ontglippen. De ponny aan eigen lot overgelaten, week een eindje van het goede pad af, strompelde half en half over den berm van 't dijkjeen opeens krak het paardje kon zich niet meer inhouden en rolderbolderde met wagen, man, kalf en zwijn den Rijn in. Ponny rilde, slager werd wakker ge spoeld en de mók blèrde en spartelde naar den wallekant, het knorretje krijsch- te in zijn hok hulp en moord. Bruintje maakte gauw rechtsomkeer en zwom met alle kracht, die in het pit tige beestje zat, naar den oever, waar „kalf" hem al wachtte; lodderoogend naar het koude water, waarvan ie droop. De wakker geschrokkon. thans geheel ontnuchterde slachter - - die echte Hol- landsche op had sloeg met handen en beenen en wist zich nog met bewon. deringswaardige behendigheid op het droge te helpen. Maar och, die arme knorHij schreeuw de haast zijn keel uit in zijn met water gevuld hok. Hij was 'm haast gepiept, toen eenige toegeloopen toeschouwers het varkenskot met wagen, paardje en al de steile dijkhelling optrokken. De nu doodnuchtere slager hield Ide teugels sterk vast en reed weg. Ponny liep zich warm, knor en kalf rillende van 't frissche bad. („Geld.") De hoedenspeld in de Raad zaal. De „Nieuwe Crt." schrijft: Bij de behandeling van het ontwerp van een verordening op de straatpolitie in de gemeente Enschede kwam art. 26 ter sprake: Het is Verboden zich op den weg bevindende een hoedenpen te bezigen, tenzij de punt zoodanig gedekt is, dat ze onschade lijk is. De tijd der ouderwetsche keelbanden is voorbij en toch moet het bloementuiltje, het vederbundeltje, of do striklinten- tooi op 't vrouwenhoofd in evenwicht blij. ven de mode dacht de hoedenspelid uit, maar doordat de dameshoedjes reus achtige hollen met breede randen wer den, nam ook de z.g. hoedenspeld naar verhouding in lengte toe, de speld werd een speer en nog later een lans gelijk. Hiertegen meenden de vroede mannen in verzet te moeten komen en trad de raad meedoogenloos op. Uit de discussie in den Raad De heer Tyhof wil, dat de speld slechts 2 c.M. buiten den b,oed zat steken. Die heer Mcnko wenscht niet, dat de agenten van politie met een duimstok irondgaan om te meten hoe ver de speld (buiten den hoed steekt. De heer Tyhof herinnert zich nog hoe bij do behandeling der marktverordening heer Menko verklaarde, met den maatstok te zijn rondgegaan om de ruimte voor de boerendeerns af te passen, die met boter en eieren in hun korfje ter markt kwamen. De heer dr. V. d. Horst getuigt, dat zijn collega, de oog-specialiteit te dezer stede, reeds enkele malen een geval heeft behandeld, waarbij de nijdige punt der hoedenspeld hij een ander een wond in 't oog heeft veroorzaakt en wijst er daarom met eenige voldoening op, dat er vernuftig uitgedachte beveiligers voor de scherpe punt der speld zijn te verkrijgen. Dit voorwerp van beveiliging vindt der mate genade in de oogen der raadsleden, dat met 19 tegen 3 stemmen het voor stel des heeren Tyhof, dat de speld slechts 2 c.M. buiten den hoedwand uit mag steken, wordt verworpen. Zoodra dus de politie-verordening van kracht zal zijn, dragen alle dames te Enschede hoedenspeld-beveiligers. Dec. 5 Goes, 157 olmen en 10 esschen, Liebert. 6 's Gravenpolder, 10 paarden, 20 stuks hoornvee, Hollmann Verhoek. 7 Ierseke (Dam), 12 paarden, wagen, tuig, directiekeet enz., Hollmann Verhoek. 7 Kwadendamme, partij nieuwe houtw., afbraak, tilbury, varkens enz., Neervoort. 8 's H. Arendskerke, houtwaren en varkens, Hollmann Verhoek. 8 Gent, 9 koopen bouw- en weiland samen 20.14.40 H.A. in Westdorpe en Sas v. Gent, A. Tijman Gent. 8 Middelburg, 280 diverse boomen, HosaDg. 8 Krabbendijke (Gawege), 5 st. hoornvee, beesten peeën, hooi enzSchram. 12 St. Kruis, 51 populieren enz., Roersch. 12 Goes, woon- en winkelhuis, Papegaaistr. C 76, Pilaar. 16 St. Kruis, eikenslaghout, mutsaards en houtw Roersch. 20 Kupelle, 150 iepenboomen, Liebert. Schore, woonhuis en erf en 17.2140 H.A. bouw- en weiland en boomgaard, Pilaar. Nov. 28 Vlissingen, herbouwen St. Jacobskerk, J. F. L. Prowein, 's Hage. 29 Middelburg, (het onderhoud en herstel Prov. gebouwen Middelburg, Ged. Staten. Dec. 4 Waarde, 25.9.12, H.A.-bouw en weiland, Schram. 14 's Heerenhoek, (5.141HA. bouwland, v. Cleef. GOES. STEEDS VOORRADIG: en nog vele andere middelen legen WINTERHANDEN en VOETEN, Daar de verpakking onzer KINADRUPPELS DE VRIJ, veelvuldig wordt nagebootst om Kinapraeparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wjjzen w(j er op, dat roode doozen, zonder den naam Dr. H. Nail- ning, doch alleen voorzien van het woord „Kinadruppels", niet uit onze fabriek afkom stig zijn. Men eische daarom steeds Dn. Nanning's Kinadruppels! Alom verkrijgbaar 4 0,76. dageljjks versch van 60, 50, 30 cent de 5 ons. Ook Boterletters dagelijks versch, alsmede Chocolade en Suikerwerken en Luxe Doozen. Middelburg, Dam N. Z. 12 is eiken Dinsdag te GOES te con sulteeren ten huize van W. G. v. HARTESVELD, Lange Kerkstraat 40, van 1041/s uur. Door ziekte van den tegemwoordigen representant, dhr. J. F. M. HORSTEN te Goes, ter overname aangeboden en gros en detail der Zuid-Nederlandsche Oliehandels-Vereeniging in Zuid Beveland of een bekend met administratie, als medewerker gevraagd. Adres: JAN F. BOUTENS, Middelburg MÏMNMMW zal dat lezen. Gjj, die ljjdt aan verkoudheid, bronchitis, asthma, tering, neemt uw toevlucht tot de beroemde Borstpillen Jaspers, welke alle geneesmiddelen voor hoest en ver koudheid op den achtergrond stellen en die U door huDne onmiddellijke werking en zachten invloed spoedig zullen genezen. Van Heerenhoek reeds 20 tevreden- heidsbetuigingen. Per doos 50 cent. Verkrijgbaar bjj Hoofd-Agent voor Zeeland. 3 Gevraagd een LANDWEERPLICHTIG- of GEPASPORTEERD MILITAIR, om bij het dienst te nemen. Zij, die een borgstelling van'f 150 kunnen storten, genieten de voor keu?. Adres: H. HOLTERMAN, Maré chaussee te Woudrichem (N -B.) De Deurwaarders HO VERHOEK te Goe des voormiddags om 11 uur, a berg van Mej. de Wed. Jan Ierseke (Dam), ten verzoeke vai J. P. PANNY, Aannemer te Kral w. o. veulendragende Merrie: Harnassement, Watervaten, keet, 3 X 4 M. groot en het zal worden aangeboden. De Notaris H. W. NEER' 's Gravenpolder, zal op des middags 12 uur, aan de 1 W. DE BAAR te Kwadendamme, als: Planken, Ribben, Battij ten enz. bestaande uit Planken, Ribben, Balker en Dakpannen. Voorts: 1 Tilbury, 1 Geit en e prachtige Loopvarkens De Notaris Th. L. F. RO Aardenburg zal op des namiddags 1 lj% uur, in hi voor den heer FELIX M/f St. Kruis: 15 koopen op zijn hofsteedje te St. Kruis I vergaderen voor den heer FIDELIUS St. Kruis: op zijne hofstede te St. Kruis; voor den heer C. VERST Maldegem 20 koopen Planken, Hekken, Baillie eiken Stijlen, Afmaal en andere gezaagde H* op het hofplein van den heer F te St. Kruis. FIJNE CHERR MADERA EN PORTV

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 6