Ingezonden Mededeelingen Scheepvaartberichten. Laatste Berichten. KERKNIEUW] I ONDER WIJ Aan „mise en scène" en kostumeering was de uiterste zorg besteed, daarom waren sommige tooneelen zoowel daardoor als door de smaakvolle groepeering der spelers en speelsters een ware lust voor het oog. Er werd dan ook geestdriftig geapplau disseerd, na het 4e bedrijf in „Reepelsteel" de dwergscène zelfs stormachtig. Voor mevrouw Pilaar, die met haar me dehelpsters en helpers dit alles hebben op touw gezet, komt een woord toe van on verdeelden lof voor de inderdaad superi- euze wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Allen keerden hoogst voldaan over dezen avond huiswaarts en, wat 't voornaamste is, het werk den on- vermogenden kinderen een aangenaam St. Nicolaasfeest te bereiden, is er flink door gesteund. Heden herdenkt de heer O. Bolle, orgelmaker alhier den dag waarop hij voor 12]/2 jaar in dienst trad bij den heer A. S. J. Dekker. Aan den jubilaris werd, na een hartelijke toespraak, door den patroon een passend geschenk aangeboden. Heden avond wordt voorts de werktijd vroeger afgebroken en blijft het personeel verder gezellig bijeen. Middelburg. Bij de heden gehouden ver kiezing van een lid van den gemeente raad in het derde district vacature mr. G. W. Sa lines (S. D. A. P.) zijn candidaat gesteld de heeren L. Onder-dijk (S. D'. A. P.) en J. A. Vertregt (A.-R.) Nadat reeds een paar Donderdagen achter elkaar op de botermarkt alhier bo ter en eieren waren ontvreemd, stelde de politie zich gisteren verdekt op. Te ongeveer kwart voor twaalf verscheen de bekende 17-jarige N. E. M„ welke jon gen na een paar maal rondgekeken te hebben uit een kar een zakje nam en zich hiermede verwijderde. Op den hoek Bogardstraat en Balans werd hij aange houden en naar het politiebureau overge bracht, alwaar bleek, dat het zakje twee stukjes boter bevatte. D-e aangehoudene erkende ook den vorig-en Donderdag 15 eieren en oen stukje boter te hebben ont vreemd. Op last van den Commissaris werd in den loop van den dag ook aangehouden A. M. W., moeder van den eersten aange houdene, die verdacht wordt van heling der eieren en boter. De jongen werd 's avonds weer op vrije voeten gesteld, terwijl de moeder beden ter beschikking der justitie werd gesteld. Zondag a. s. wordt hier ter' stede een spoedvergadering gehouden van de afdeeling Walcheren van den Bond de Post, ter bespreking van de voorstellen van den Minister van Waterstaat in ver band met clc herziening der salarisrege ling der postbeambten, o. a. dat betref fende toelage voor het hebben van binders. Deze vergadering zal ook toegankelijk zijn voor postbeambten, die niet bij ge noemde afdeeling zijn aangesloten. Vlissingen. Door B on W. is ecu uit voerig rapport uitgebracht naar aanleiding van het adres van do afdeeling der S. I). A. P., houdende verzoek om wijziging le brengen in de verordening op de hef fing van den hoofdelijke» omslag en ko men ten slotte bij den raad met het voor stel om ten eerste af te wijzen het ver zoek tot verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en tot gun stige beschikking op het verzoek tot in voering van progressie bij de heffing van den Hoofdelijken Omslag, behoudens de vereischte hoogere goedkeuring; ten twee de tot wijziging van de desbetreffende! verordening overeenkomstig een opge maakt concept-besluit. In dit concept-besluit wordt,, voorgesteld aan te vangen met eene heffing van 2 pCt. bij een belastbaar inkomen van f 50 of minder en dan met eene geleide lijke opklimming hel maximum percentage ad 5 pCt. te bereiken bij een belast baar inkomen van meer dan f 1300 tot en met f 1350. Tevens stellen B. en W. voor het ma ximum-bedrag van den hoofdelijken om slag te bepalen op f 150.000. Naar wij vernemen beslaat thans werkelijk het voornemen het depot van discipline alhier op te heffen. Door Ged. Staten is benoemd tol stoker hij den "Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester Schelde, met ingang van 1 December, P. W. Dijkstra alhier. De heer G. J. Slagter, alhier, opzich ter van fortificatiën le klasse, is met ingang van 1 December a. s. als zoodanig bevorderd tot hoofdopzichter. „VI. Crt." Wij vestigen er de aandacht op, dat de voor deze gemeente opnieuw vastgestelde bouwverordening en de verordening voor bestaande woningen, waarvan een gedeelte in dit blad reeds is epgenomen, op 4 December 1911 in werking zullen treden. Wegens dikken mist kwam de nacht boot „Prinses Juliana" eerst te 6 uur Donderdagmorgen op de haven, zoodat de mailtreinen met twee uren vertraging vertrokken. De beer J. P. Dommisse machinist bij den provincialen stoombootdienst, zal met 1 Januari a. s. wegens gevorderden leeftijd dezen dienst met pensioen verlaten. In zijn plaats zal worden benoemd de heer Sommeling, 2e machinist bij de stoomvaart maatschappij „Zeeland" alhier. Met ingang van 10 Desember a.s. wordt de telegrafiist der Staatsspoor de heer C. P. B. A Hartmans overgeplaatst van bet station Willemsdorp naar hier. In hun voorstel om den afgebranden St. Jacobstoren te doen herbouwen van gewapend beton en het werk niet te gunnen aan den laagsten inschrijver bij de onlangs gehouden aanbesteding, zeggen B. en W. o.a., dat zij bij het maken van plannen voor den herbouw overwogen hebben, 'dat het gewenscht is, den toren geheel in den ouden vorm te doen herrijzen. Immers de bewoners van de stad zijn aan dien toren gehecht; die toren had zes eeuwen lang storm en onweer getrotseerd en was gespaard gebleven bij het bombardement, toen zooveel schoons in de'.stad werd ver nietigd. Maar B. en W. wenschen voor den herbouw onbrandbaar materiaal te gebrui ken Zij dringen er op aan, den herbouw van de spits en van het inwendige geraamte van de torenschacht te doen [uitvoeren in gewapend betondit laatste om de schacht sterk genoeg te maken om de spits van beton te dragen. „Z." Naar wij vernemen bestaat thans werkelijk het voornemen het depot van dicipline alhier op te heffen. Tot enquetrice van de tuberculose bestrijding, vanwege het „Groene Kruis" alhier, is benoemd mej. O. A. Arps te Rijswijk. Met de mail booten dor maatschappij „Zeeland" werden gedurende de maand November vervoerd 8800 passagiers tegen 8544 in dezelfde maand van 1910. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in bet Ille district vaca- ture-Lindeijer die, zooals bekend, niet werd toegelaten is bepaald op 29 December de eventueele stemming en herstemming resp. op 10 en 23 Januari 1912. Gemeenteraad van Vlissingen. In do heden (Vrijdag)middagjgehouden vergadering van den gemeenteraad waren ingekomen de volgende stukken: Een adres van de ambtenaren bij de gemeente-fabrieage, waarin deze te kennen geven dat zij met genoegen kennis hebben genomen van het besluit [betreffende de regeling van jaarwedden met periodieke verhoogingen van bijna alle gemeente ambtenaren, dat zij den raad beleefd verzoeken het alsnog daarheen te willen leiden, dat ook hunne jaarwedden worden geregeld in gelijke som als die der overige ambtenaren. 2. Een schrijven van het bestuur van den Bond Heemschut. Het verzoekt geen gemeentegrond meer beschikbaarje stellen voor reclameborden. Aan de aan het reeds gepubliceerde adres toegevoegde toelichting, ontleenen wij het volgende: Het voorstel tot vaststelling eener ver ordening op het gewicht van het brood, is gegrond op het resultaat van een proef, daar een der leden van de commissie genomen, waaruit het bleek, dat het ge wicht van het hier verkocht wordende brood varieert van 0.82 tot 0 99 K G., terwijl het brood van de vereeniging „Eigen Hulp" 0.98 1 K.G. weegt. Het komt de commissie voor, indien er eene bepaling kon worden gemaakt dat geen brood mocht worden verkocht minder wegende dan 0.5 K.G. op een veelvoud daarvan, dat dit eene groote tegemoetkoming tot het bewuste doel zoude zijn. Het heeft bij de commissie een punt van ernstige overweging uitgemaakt of zij den raad zou advizeeren, eeuige artikelen, bijv. groenten in 't groot aan te koopen en aan een zekere categorie ingezetene voor den kostenden prijs af te staan. Na ingewonnen informatie en ook met het oog op de thans dalende prijzen, de zeer vele bemoeingeD en risico's aan inkoop en verkoop aan dit artikel verbonden, meent de commissie echter zich daarvan te moeten onthouden, evenwel met dien verstande dat zij zich voorbehoudt, indien de omstandig heden in het komende seizoen daartoe aanleiding geven, hierop nader terug te komen. Een verzoek van P. van Soelen Nieuwe Vlissingsche weg No 88a om de pacht van het aan de gemeente toebehoorende stuk grond, welke eerst 1912 eindigt te continu- eeren. Ken adres van het bestuur van den Vlissingschen bestuurdersbond om in de be stekken van de gemeente van uit te voeren werken te doen bepalen, dat de arbeids voorwaarden der hiervoor gebezigde werk lieden in overeenstemming zijn met de door de respectievelijke vakvereenigingen geldende loon- en arbeidsverhoudingen terwijl zij tevens de raad verzoeken, in genoemde bestekken te willen voorschrij ven dat hij schriftelijke arbeidsovereen komst of bij reglement, niet ten nadeele der betrokken werklieden mag worden afgeweken van de voorschriften vervat in de artikelen 1638c en 1638a van het Burgelijk wetboek. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan mejuifrouw A. A. van Unen als on derwijzeres in de nuttige handwerken aan school B. Tot plaatsvervangend voorzitter van het stembureau bij het eventueele stemming herstemming van een lid van den Gemeen teraad in Kiesdistrict III (Raadhuis) wegens het niet toelaten van den hoer G. E. Lin- deijer werd benoemd de heer Jos. van Raalte, tot leden de heeren W. N. Rottier en P. van der Meer en tot plaatsvervan gende leden de heeien W. L. Huson. J. M. Stuart, M. J. Hemmekan, J. E. van der Slikke en J. E. op den Zieke. Tot regentes van bet Burgerweeshuis wordt herbenoemd mevrouw van Ocken- burg- van der Harst en tot regent de heer P. O. Tielrong. Zlerikzee. Woensdagavond vergaderde in de sociëteit „Üns Genoegen" de ver eeniging Schoolkindervoeding. De secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. \au 80 kinderen was wed-er gedurende twaalf web-en warm voedsel verstrekt. De kosten liepen hoog-er dan vorige- jaren door de groote stijging van vleesch- en aardappelprijzen. Terwijl vroeger elke portie op 10 cent berekend werd, bleek zulks thans 12,3 cent te zijn. Dit, gevoegd bij een vermindering van het aantal bijdragen, maakte, dat de ont vangsten ad f288,02 door d-c uitgaven, die f 364,35 bedroegen, werden over troffen. H-et verslag van den secretaris werd vastgesteld en de heer A. II. Lemson werd voor 't uitbrengen ervan dank gezegd. De penningmeester, de lieer .1. A. Tlier- niasz, bracht daarna de rekening en ver antwoording ter tafel, die door een com missie, bestaande uit. de hoeren Swart- bol en H. G. de Boer, met de bescheiden werd vergeleken -en voor goedkeuring werd voorgedragen. De voorzitter, jhr. De Muralt, dankte in 'l bijzonder d-e dames voor haar ge- deerden steun -en medewerking, waarna de vergadering werd gesloten. Nu ook in onze stad het adres tegen de Tariefwei ter teekening is gel-egd, mag er wel de aandacht op gevestigd worden, -dat liet niet op onzen weg ligt, dergelijke adressen van een handteiekening te voor zien. (i-een enkele vrouw of meisje fee- ken© 't I Naar we vernemen, zal op d-en ont wikkelingsavond op 31 D-ee. a.s. een lezing gehouden worden over „D-e Inquisitie", als voornaamste onderwerp voor dien avond. r Hansweerd Donderdagavond gaf vo-oi e-en goed gevulde zaal het Fanfare-gezel schap „Scheld-egalm" alhier een concert, dat allergelukkigst geslaagd mag heeten. We vergaten, dat we in een dorp wa ren. 't Programma ving aan niet 5 (muziek nummers, die met geestdrift toegejuicht werden, vooral het 4e nummer „Le Tro-u- vère". Oil werd meeslc-epend weergege ven. De heer v. d. Brink heeft zich getoond do rechte man op de rechtcrplaats te zijn. Hel blijspel „Een Bengaalsch-e Tijger" ontketende als 't. ware de lachspieren, en niet minder deed dit liet blijspel „hl naam der Koningin". Zeer verdienstelijk was h-et spel van de heeren Kro-mbeen en Polderman, terwijl we d-e dames Krombeen, Bek en Sleutel een woord van lof niet mogen onthouden. Aan de N.V. werf „Zeeland" al hier is de houw opgedragen voor een sleepschip, groot 400 last, voor Duitsche rekening. Kruiningen De twee spoorwegwagons, welke bij h et ongeluk alhier zijn ver nield, zijn Donderdag opgeladen en ver voerd naar Tilburg, terwijl do machine lieden zal vervoerd worden. Hel m-eca- nisme is -er reeds uit verwijderd. Ten eind» de .oplading ie vergemakkelijken is Donderdag hier een hijschkraaïi geweest uit Roosendaal; ook deze is weder ver trokken, zoodat op 't oogenblik alles er weer uitziet als gewoonlijk. Kfoetinge Door een paar leden dor geitenvereeniging zijn vier rasgeiten aan gekocht, om de geitonfokkerij te bevor deren. Twee der dieren zijn voor den verkoop bestemd. Hoedekenskerke Het vo-or de landbouw- vei'eeniging alhier geleverde Katoenzaad- moel bleek na onderzoek door liet rijks- landbouwproefstation to Goes, te bevat ten: 47,7 pC'l. gehalte aan eiwilaclitig-e stoffen, 8,6 pCt. gehalte aan vetachtig-o stoffen en 8.7 pCt. gehalte aan vocht. Bij ©ene opgegeven garantie van 55 pC't. eiwit en vet en voldoende zuiverheid is volgens de algemeen© haiidelsvoorwaar- den aan deze garantie voldaan. lerseke. D-oor moedwillige handen wer den alhier bij -den landbouwer H. Poel man de strengen der paarden en ver der alle harnassement stukgesneden. De politie doet onderzoek naar de da ders. Heinkenszand. Woensdag j.l. onder de godsdienstoefening in de N-ed. llerv. Kerk alhier werd de organist door ©ene be zwijming getroffen, wat nogal consternatie veroorzaakte. De predikant wist de men- schen te kalmeeren. Nadat de liewuste- looze was bijgebracht en naar beneden geleid, werd de dienst hervat -en het orgel verd-er bespeeld door don h-eer E. C. Cappon. DriewegenDe Raad vergaderde Don derdag. Alle leden waren present. In ver band met de- aantegane geldieening voor aankoop terrein nieuwe school, werd d-e begrooling voor 1911 in ontvang -en uit gaaf gewijzigd. E-eai suppletoir kohier hoofdgeld voor 1911 werd opgemaakt ad f 28,25 en een dito hondenbelasting ad f 4. Westkapelle. Het Duitsche stoomschip „Germanicus" is gisterenavond aan den grond gevaren, doch hedenmorgen zonder assistentie weder vlot gekomen. Hulst De stoomtram-mij. Hulst-Wals oorden ontving in October 1911 f5.691.075, dat is per dagkilometer f 13.60. In October 1910 f 7.265,37"', dat is per dagkilometer f 17.36. Oostburg. Eene vraag. Kon het be stuur der ambachtsschool weer een be tere gelegenheid hebben om eens een Ka tholiek leeranr te benoemen dan thans? De „graag-opbaantjes-lijst" aan die in richting ziet er tot heden als volgt uit: Niet-Kath. Kath. Directeuren 1 0 Leeraren 4 0 Personeel 5 0 liet bestuur kan toch niet zeggen, dat hier do liberale beginselen zuiver zijn toegepast. Clinge Woensdag ontstond brand in de schuur van Ed. P. Toen men het bemerkte, had het vuur reeds zoo'n om vang genomen, dat aan blusseheil niet meer viel te denkeu. Een partij stro©, aardappelen en klompen zijn een prooi der vlammen geworden. Oorzaak onbe kend. Woensdag 6 D-ec. zullen de echtelieden Jac. v. d. Broeck en Julia Herreweg hun gouden huwelijksjuhilé vieren. Op verzoek van heiden zullen er geen openbare feeste lijkheden plaats hebben. Maandagavond is voor de leden van den R.-K. Klompenma.kersbond een cur sus in boekhouden en handelsrekenen be gonnen. De léssen worden gegeven dooi den heer Stikkers, onderwijzer der R.-K. Jongensschool 1e SI. Jansteen. St Jansteen. Maandag wilde de vrouw van H. Arens alhier een jong kalf te drinken geven, waarbij het dier den kop onder den emmer stak en deze met zoo een geweld tegen den mond der vrouw deed terecht koanen, dat eenige tanden werden stukgeslagen. Bovendien bekwam de vrouw een wonde aan de lip waarvoor geneeskundige hulp werd ingeroepen. Aardenburg. Dhr. .1. d-e Krijger, toeken le-eraar te Vlissingen, zal dezen winter, bij genoegzame deelname, alhier een cursus geven in 40 lessen. Zuidzande. Naar we vernemen zal hier, hij genoegzame deelname van d-e zijde dei' landbouwers, eene weegbrug geplaatst worden. Binnen enkele dagen zal hier omtrent eene vergadering gehouden wor den in het café van dhr. De Hullu alhier. Terneuzen. B. en W. stellen d-en raad voor afwijzend te beschikken op -een ver zoek van J. C. van Leeuwen, houdende aanvraag om concessie, tot het bouwen en -exploiteere-n van c-en steenkolengas- fabriek. Kijkuit. liet bi-etenleveren aan de halte „Kijkuit" van de spoorlijn M-echelen Terneuzen is geëindigd. De aanvoer be droeg niet minder dan 23.200.000 K.G., -eene hoeveelheid, die hier nog in geen enk-el jaar is bereikt. Ramp Bruinisse. Door do Uitgeversfirma Oosterbaan le Cointre, Goes, is thans voor de tweede maal duizend gulden als bate van hunne uitgave „De Stormramp" aan hel Comité te Bruinisse afgedragen. Bravo! Dijkbescherming in Zeeland. In de bijeenkomst der besturen van den Stroodorpepolder, den Oostpolder, den Nieuw-Kralibendijkepolder en den Nieuwlandepolder en burgemeester en wethouders der gemeente Krabbendijke op 27 November 1911. is men unaniem tol de volgende conclusion gekomen „Door de doorsnijding van de binnen dijken der genoemde polders ten. behoeve van don spoorweg loopt hij een breuk van een der dijken van deze polders de goheele streek gevaar, daar, als het onge luk niet eenigen tijd te voren le voor zien is, het niet mogelijk zal zijn de coupures, tijdig le dichten door het in brengen der in de depóts aanwezige schut- b alken. H-et z,al, zoolang geen afdoend© verbe tering is .aangebracht tot het voor zooveel mogelijk voorkomen van veel schade en ellende, noodig zijn telkens bij stormweer en ho-ogen vloed de doorsnijding-en der binnendijken te sluiten, hoewel ni-et ont veinsd wordt, dat dit ernstige storing van het spoorwegverkeer ten gevolge kan hebben. Aangezien de doorsnijding van de be doelde binnendijken indertijd onder protest is geschied en naar het oordeel der ver gaderden op geheel onwettige wijze, achtte men het Rijk aansprakelijk voor alle schade, welke tengevolge van het bestaan dier coupures oen oppervlakte van vele honderden H.A. vruchtbaar land kan be- loopen en waardoor belangrijk© dorp-en getroffen kunnen worden. Er bestaan plannen om de polders, waar door te spoorweg loopt te verplichten hun zeedijken (wat -den Oostpokl-er, den Ni-euw- Krabbendijkepohler en den Nieuwlande polder betreft ook de binnendijken tegen den ondergeloopen Karelpolder) zoodanig te verhoogen, te verzwaren en te ver beteren, dat -doorbraak zoo goed als on mogelijk wordt, en waardoor bet gevaar van het bestaan der spoorwe-gcoupures in de binnendijken minder gevoeld zal worden, toch als men op deze- wijze d-en toestand wil verbeteren, dan moet ©en belangrijke subsidie van het Rijk voor deze werken noodzakelijk en rechtvaar dig geacht worden. Door de afdamming van het Kreekrak tusschen Noord-Brabant en Zeeland, ten behoeve van den spoorweg, loopt d-e vloed bij westelijken tot noordelijken storm tegen de dijken op het Oostelijk deel van Zuid- Beveland veel ho-og-er op, dan wel het geval zou zijn, als deze spoorwegdam niet bestond, hetgeen duidelijk blijkt, uit liet verschil tusschen den tijd van hoogwater aan de noord- en aan de zuidzijde van bedoelden dam. liet moet hoogst onbillijk en onrechtvaardig geacht worden de kos ten van de verhooging on verzwaring der dijken, die daarvan het. gevolg moet. zijn, uitsluitend te leggen op do pold-ertjes, welke met li-et onderhoud dier dijken be last zijn. Het maken van groote duikers of nog liever het vervangen van ee-n be langrijk gedeelte van den spoorwegdam door een brug zo-u het gevaar voor het onderloopen der polders op Oostelijk Zuid- Beveland veel verminderen en d-e onder houdskosten der dijken aanmerkelijk ver lagen. Wil men hierin alleen voorzien door verbetering der polderdijken, dan zal een belangrijke rijksbijdrage niet uit kun nen blijven. De vergaderden waren van gevoelen, dat -de algemeene belangen, zoowel als die der streek, veel beter gediend zullen worden door e-en h-erdijking van den Ka relpolder op zoodanig© wijze, dat de dijk tegen d-e hoogste; vloeden en d-e zwaarste stormen bestand is, dan door groote kapi talen te besteden om de tegen den Karei- polder grenzende binnendijken van den Nieuu -KrabbendijkepoMer, den Nieuwlan depolder en den Oostpolder zeewerend te maken, aangezien door de- herdijking van den Karelpofd-er 72 H.A. vruchtbaar land behouden zullen blijven; het dorp Krab bendijke en den spoorweg in den Nieuw- Krabbendijkepol-der daardoor achter twee dijken zullen gelegen zijn en groote ka pitalen bespaard kunnen worden voor do verandering of d-e verdediging der dijken en der spui-inrichting van de haven der gemeente Krabbendijke. De haven der gemeente Krabbendijke, liggende tegen den vernielden dijk van den Karelpolder, voorziet in een behoefte voor de ganschc streek, z-o-odat ze niet gemist zal kunnen worden. Bij h-et niet hordijken van d-e-n Karelpolder zullen, het zij voor het verleggen van die haven met spui-inrichting, hetzij voor het verdedigen van de dijken, d-e- haven en de spuikom groote sommen, welke' de draagkracht der noodlijdende gemeente Krabbendijke verre te boven gaat, noodig zijn. Van rijk en provincie zullen stellig in d-e kosten, welke daarvan het gevolg zull-en zijn, bijdragen gevraagd worden. Door hulp te verlee- nen hij het hordijken van den Karelpolder zou met dit geld h-et algemeen belang hier gediend zijn". Directe belastingen in Zeeland Met ingang van 1 Jan. 1912 wordt de kommies-verif. J. Kooyman, thans te Ro- zendaal. verplaatst naar Hansweerd. De gemeente schoolarts dr. Wallenstein, te Berlijn, meldt: „Ik ben over de prompte werking van het natuurlijke Franz Jozef- laxeerwater, die met geen enkel ander middel zoo spoedig verkregen kon worden, buitengewoon voldaan." 39 TERNEUZEN. VolgeDS mededeeling van het loodswezen toont het lage licht van Nieuw-Neuzenpolder, op ongeveer 51° 20',5 N. Br. en 1° 4',5 W. L. voorloopig een wit vast licht, in plaats van een wit licht met verduisteringen. Amsterdam Noch bij d-e directie der posterijen noch bij de politie is er iels van bekend., dat hier uil een der post zakken teen bedrag van 900 pond zou zijn Ontvreemd door een besteller, zooals eenige bladen vanmorgen meldden. Amsterdam. ])-e gemeente-tram vervoer de van 1. Jain.30 Nov. dezes jaa.rs 70 millioen passagiers. In dezelfde tijdsruimte van 1910 54 millioen. Amsterdam De zaak faillissement Van Eijck en ('o. komt 12 December a. s. voor. Amsterdam. „De Tijd" ontving uil Rome hel volgende telegramZ. II. de Paus verleende bij bijzonder© audiëntie zijn zegen aan het dagblad „De Tijd", aan den arbeid zijner medewerkers on al zijn© lezers. Den Haag. E-en motie ter Tweede Kamer heden ingediend, om meer terrein te verkrijgen voor het Kamergebouw, werd ingetrokken, wijl -de Regeering met soort gelijk© voorstellen wil voor den dag komen. De aJgemeen-e beschouwingen op do Staatsbegrooting zijn begonnen. Wegens onvoltalligheid is de zitting tot Maandag a. s. uitgesteld. Rotterdam In de Fransche Bazaar trachtten twee personen van de Sinf- Nikolaasdrukte gebruik te maken om zich verschillende voorwerpen toe te eigenen. Toen ze op heeterdaad werden betrapt, bleken zij voor f 10 te hebben gestolen. Hel zijn F. C. W. uit Middelburg en W. S. uit lerseke. De heeren waren voor zien van -een volledige© inbrekers-inven taris. Ween en. De man, die eenigen tijd ge leden in den Rijksraad een schot loste op den minister van Justitie, is veroor deeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Rome. D-e- hier aanwezige Nederlan ders, die het openbaar consistorie giste ren hijwoonden, hadden een uitstekend© plaats vlak tegenover de tribune der ge zanten. D© Paus kwam le kwart v voorafgegaan door 20 kardinal binnen. Daarna kwamen de nieuwe! binnen, het laatst kardinaal V De sleep van zijn kleed wer door dr. Smit. In den pauselijken stoet trail Mgr. Schaepman, de preside Groot-Seminarie te Rijsenbuij kwaliteit van kamerheer van ligheid. Rome. Men seint aan de Siècle" te BrusselToen Z. Donderdagmorgen uit zijn draf lo om zich naar zijn troon kwam hij te vallen. IJlings naastbijzijnde kardinalen toe, Vader ophielpen. Gelukkig h- geen gevolgen gehad. Kalender der We van 310 Decembe Zondag 3 Dec. Eerste Zond! Advent (bi. 269), 2e gebed Maagd (bl. 101), 3e gebed vo! of voor den Paus (bl. 101), P allerfi. Drievuldigheid (hl. 99) Van de H. Barbara (bl. 24*). 'J van den Zondag (hl. 273). N.B. Onder den Advent w| II. Mis meestal het gebed v gedachtenis der feria) geb voor neemt men hel, gebed val dag, die Voorafgaat, tenzij an aangegeven. Maandag 4 Dec. II. Barbara Martelares (hl. 24*). Gedachte feria (bl. 269). Dinsdag 5 Dec. 11. Petrus Bisschop, Belijder en Kerkleed 4 Dec, bl. 1056). Gedachten^ (bl. 269) en van d-en H. (bl. 1057). Woensdag 6 Dec. H. Nicolai en Belijder (bl. 1057). Geda feria (bl. 28). Donderdag 7 Dec, II. Amb schop, Belijder en Kerkleeraal Gedachtenis der feria (bl. 2i den vigilie der Onbevlekte (bl. 1058). Op het. -einde der M gelie der Vigilie (bl. 1364). Vrijdag 8 Dec. Onbevlekte der H. Maagd Maria (bl. 1061 nis der feria (bl. 269). Praefe H. Maagd (bl. 99). Vesper feest (bl. 1064). Gedachtenis f Franciscus (zie op 3 D-ec. b" van de feria (bl. 273). Zaterdag P Dec. II. Franciscd Belijder (zie op 3 Dec. bl. 105 tenis van het Octaaf der Onb. (bl. 1061), van de feria (bl. 2C geschreven gebed voor den Pa Korte verklaring van het nieu Vesperboek (Vervolg.) De lezer herinnert zich n in de gewone Orde der H. 3 andere geboden moet tusschen| ten we nu eens heel duidel zien hoe- we dat Zondag a., doen moe-ten. lo. In d -e G -e w oneOrde (bl. 71 en volgende) vind ik: aan den voe-t des altaars, tot gedeelte. 2o. In het Eigen van (bl. 269)de Introitus van c 3o. In do Gew. Orde Kyrie en Gloria. 4o. In het E i g e n v. d. 1 Het Gebed, Epistel, Graduale leluin's -en het Evangelie. 5o. In de Gew. Orde (1 Credo. 6o. In het Eigen v. d. 1 liet Offertorium. 7o. In d e G e w. 0 r d e (1 opdragen van het brood en de and-ere gebeden van het liet gebed „Suscipe" en „Ori 8o. In het Eigen v. d. '1 liet Stilgebed. 9o. In de Gew. Orde prefatie (voor vandaag die vat Drievuldigheid op bl. 99), geheele Canon, tot in het i bl. 92. lOo. In liet Eigen v. d. De Communie en liet Slotgeh Ho. In deöëff one Ordfl Missa est, h-et gebed Plaoeatj en h-et laatste Evangelie. Om dus alles goed te vol] wc elf maal van bladzijde Maar schrikt niet. Bij hebben we op slechts twee \j plaatsen gezien. Als gij nu Gebed (bl. 169), na het Stil] en na bet Slotgebed (272) d-e aangewezen gebeden invoe„ slechts op drie verschillende p ten zo-eken. Ziet gij wel dat erg moeilijk niet is? Zierikzee. In plaats van elsink is tot leeraar aan de alhier benoemd de heer D. Utrecht. Kloetinge. Niet minder d_ eitaiilen hebben zich anngeml betrekking van onderwijzer openbare lagere school allii

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2