m Etalage rteerde Wijnen :terman, Nicolaasfeest I BEE >9 November ïTEELTJE, ^theevisite, J op den dag der uit- Ir. Loting 1 uur precies. |7 November, DER,Goes ZAR~~~CMB. EEp, traaf, Goes. ES. s en Bruin N.-Br. Sint-Nicolaas, No. 142. Donderdag 30 November 1911. Zevende Jaargang. Verschijn eiken 11111»-. «01101- en TIUIUNMI. FEUILLETON. S III BUITENLAND. DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. BINNENLAND, )OR DE KINDEREN OES. Ivan de onkosten hebben op le half 8 uur, laai der Sec. V. O. V. |rd worden foor Johanna Vkth, en loor Meisjes, Intink Wabd REPETITIE te half 8 uur. pe inteekening ligt bij PIETERMAN. kwaliteiten. 4 |bij Kunsthandel, |j, bijzonder geschikt 1LAAS-CADEAUX. DAMME, e, GOES. DRES VOOR evens i Witte Speculaas. e v e 1 e n d. OOTDIENST Rotterdam en sterdam, toomboeten Ier en Zuid-Beveiand ES n. ROTTERDAM: ov. 's morgens 6, ee. 's morgens 8, M. Woensdagmiddag. TTERDAM n. GOES: 's morgens 2, 'a morgens II, s namiddags 4, DAM naar GOES: aiddag 2 uur. 11 e r d a m, Haring- te bekomen tie Goes C. MONHEMIUS, te eren BOUMAN Zn., i bij de beieren J. B. W. DEFAIS en te R o t- Stoamboot-Reederfl v/b 1 SCHUIJT. RACHTGoes-Dordt— Ie reis, f 1, refourf 1,50 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie «n Vrijdag vóór een uur 's namiddag*. Kantoor v. d Administratie: Ganzepoortstraal C 209, GOES. Iteclameberichten 25 Ct. p. r. By abonnement speciale prijs Advertentiën van 15 regels 0.50; iederi regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend, Dienstaanbiedingen regels voor 25 Ct A contant Een leerrijk voorbeeld. Hoe staat het met de vrijheid in een land, waar de Revolutie en het anti- cleric-alisme hebben gezegevierd? Het antwoord op deze vraag geeft Por tugal. De Lissabonsche correspondent der „N. Rott. Ct." deelt in zijn jongste schrijven weer tal van ergerlijke feiten mee en schetst den ganschen toestand, waarin het land thans verkeert, onder het opschrift „Droeve Dagen". De meest volledige dwingelandij is met de gewelddadige omwenteling ten troon gestegen en zij, die vroeger hot luidst om vrijheid schreeuwden, toonen zich thans de hevigste tyrannen. Het is een formeel schrikbewind, waar onder Portugal zucht. Men leze wat de correspondent schrijft: Onder de monarchie schreeuw den de republikeinen oim vrijheid 1 Vrijheid van persoon, van het woord, van vergaderen, van staken, van drukpers! Zij beloofden bergen van vrijheid I En nu maakt de radicale helft dat woord tot een frase, een pas kwil. Onder de monarchie hielden de republikeinen republikeinsc-he congressen, openlijk (o.a. te Setu- bal), waar besloten werd tot de omwenteling; stonden verschei dene kranten vol „waarheden" over de .monarchie en den diefstal ilex -ministers; werden in theaters de grofste aardigheden, zoo beleedi- gend mogelijk tegen de regeering ge tapt: werd er dagelijks in de stra ten viva a repub'.ical geschreeuwd. Dat alles werd weinig of niet vervolgd. Anti-republikeinsche be toogingen werden door de politie on derdrukt. Men wist de orde te be waren; misschien wat te zac.htha.n- dig. Dat noemde men slavernij. Nu is het precies andersom. Men mag niet spreken, men fluistert alleen, bang, zelfs als in afkeurenden zin de „monarchie" genoemd wordt, wyl niemand verlangt op straat doodgeranseld te worden voor hij recht krijgt. Radicale elementen onder de caxbonarios en het plebs voeren een schrikbewind. Op de minste aantijging (van persoonlijke vijanden) wordt een geacht burger z(jn huis uitgesleept, zoo onvol doende door zijn bewakers be schermd, dat hij door het grauw nog afgeranseld wordt en in de gevan genis gezet, terwijl familieleden noch kinderen een woord meer van hem hooron. Dat is wel vrijheid 1 Is het niet gruwelijk? Maar- ook hier herhaalt zich de ge schiedenis, die alle eeuwen door leerde, dat de revolutionnaire opruiers en vrijheidpredikers recht en vrijheid met voeten trappen, zoodra zij de macht veroverd hadden. O n b e g r ij p e 1 ij k moet het heeten, dat de volken nog telkens opnieuw slachtof fers kunnen worden van dit bedrog. 44.) DOOR TWEE PIOTTEN. 't Invallende leger Engelschen en Belgen had tyd noodig zich te herstellen bovendien vorderde het bruggen slaan over de groote rivieren veel tyï. Alle vasts overgangen hadden de Nederlanders in de lucht laten vliegen. Tusschen Den Bosch en Nymegen werden de verbonden legers verzameld. Te Vlissingen waren Engelsche étappetroepen geland, om de verbindingslijnen te bescher men, die van uit de dichtbyzynde Neder landsche stelling gemakkelyk konden wor den bedreigd. E en verkenningskorps van 4 regimenten Engelsche cavalerie, gesteund door rydende artillerie, eenige compagniëu wielrjjd era en bataljons bereden infanterie met mitrailleurs war6n tegen het oostfront van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie afgezonden, 't En gelsche deel van het leger tusschen den Bosch en Nijmegen bereidde zich voor, de stelling af te sluiten. In Vlissingsn en Antwerpen debsrkeer- den dageljjks transporten en zwaar geschut. Zijn de menschon dan doof en blind? Hebben zij alleen ooren voor de verleide lijke taal der volksmenners en vergeten zij slag op slag, wat de Geschiedenis als met reuzenletters voor eenieder te lezen geeft? Portugal komt thans zijn duidelijke lessen voegen bij die van andere lan den. Zal men er e i n d e 1 ij k zijn voordeel mee .doen en de taal der revolutionnaire propagandisten naar waarde leeren schatten, al gebruiken zij nóg zulke mooie praatjes en doen zij nóg zulke fraaie beloften Het einde is onveranderlijk on rust, willekeur, bederf en vrijheidsberoo- ving. „Droeve dagen", zooals de correspon dent der „N. R. Ct." zegt. (Centrum.) Een generaal afgezet. In militaire kringen te Rome gaat hot gerucht, dat de chef van den generalen staf in Tripoli, generaal Castadella, zou teruggeroepen zyn, omdat zijn, positie door de vernietigende critiek uitgeoefend op zijn beleid, betreffende do militaire maatrege len, onhoudbaar zou zyn geworden. Er- wordt reeds een van de generaals, die op weg is naar het oorlogsterrein, aange wezen als zijn opvolger. (Wanneer het ge rucht zou blijken waar te zijn, zouden daardo-or de loopende geruchten, van min der gelukkige operaties, door het landings corps uitgevoerd, bevestigd worden. De krijgsverrichtinge n. Van 't oorlogstooneel alleen een weinig nieuws uit Derna en Honrs. Uit de eerste plaats wordt aan „Agen- zia Stefani" dd. 26 Nov. geseind: „Tegen negen uur werden aanzienlijke strijdmachten van den vijand gemeld, en kort daarop begon een hevig gevecht, dat tot vijf uur 's middags duurde. De Tur ken en Arabieren, die ernstige verliezen leden, verloren terrein en begonnen zich terug te trekken. Bij zonsondergang gin gen ook de Itaiiaansche troepen, nadat zy den vijand uit het oog verloren had den, in de richting van Derna terug. De verliezen der Italianen bedroegen 50 man, waaronder twaalf dooden. By Homs had, volgens een bericht uit Turksche bron, een gevecht van meer dere uren plaats, waarbij de Italianen 17 dooden en drie machinegeweren ver loren. In Tripoli. TRIPOLI, 28 Nov. Bij het doorzoeken van de oase heeft men meer dan 100 lijken van Turken, gevonden, die in de gevechten van 26 November gevallen wa ren. Vele lijken moeten nog liggen onder de puinhoopen der omvergehaalde of in de lucht gevlogen huizen. De geregelde troepen, die zich in de woestijn, ver- Terwyl in Nederland het vonnis voltrok ken werd, waren de Fransche legers ge steund door Belgische afdeelingen Duitsch- land binnengerukt en hadden de veel zwakkere DJtsche legers teruggeworpen De groote troepenmacht op de oostgrens, 't leger in 't noorden, zy onttrokken de krachten aan 't Rynleger. Langzaam moes ten onze bondgenooten terug. Nu leerden zy, dat zoo al het Fransche volk in de laatste jaren niet meer aan afrekening scheen te denksn, de Fransche generale staf de pltanen voor een aanvallend optre den goed uitgewerkt had en met de politieke constellatie rekening had gehouden. De overwinnende legers juichten reeds het „A Berlin", maar daarbij bleef het. De Germaan laat nooit den moed zinken en vaster klemde hy de tanden opeen, strakker werd de blik en zoo de vyand al den vryen Rjjn, trots het lied, in handen had, men zou toonen, dat Berlin nog ver was, gescheiden van den indringer door het Dnitsche volk. De Belgische troepen, die de Engelschen in Noord Brabant hadden ondersteund, waren met de overige Belgische afdeelingen by de voortdringend e legers gevoagd. De Engelschen maakten zich gereed met een deel van hun expeiitionnaire leger Holland te veroveren, terwijl een ander schanst hadden, hebben aanzienlijke verliezen geleden. In den nacht en in den morgen zijn in de oase verschillende aanvallen der Turken en. De Itaiiaansche vloot. Aan de „National Zeitung" wordt uit Konstantinopel geseind: 4 Turksche tor pedobooten hebben van uit de Darda- neüen een gedeelte van den Archipel af gezocht, maar niets van een Itaiiaansche vloot gezien. Vier Itaiiaansche oorlogs schepen liggen, volgens een ambtelijk be richt, sedert twee -dagen in de golf van Resjadie, zonder iets te ondernemen. I T AL1Ë. Het consistorie. Z. H. de Paus heeft Maandag j.l. een consistorie voor de benoeming van nieuwe kardinalen ge houden. In zijne toespraak zeide de Paus, dat dit jaar een jaar was geweest van groote smart, wegens de geruchtmakende, herden king van gebeurtenissen, die de schennis van de rechten van den heiligen Stoel in herinnering brachten. Hy betreurt da straffeloosheid, die te Rome aan de vij anden van de kerk wordt toegestaan en spreekt van de vervolging in Portugal. Hij veroordeelt de scheiding van kerk en staat en spreekt zijn vertrouwen in het Portugeesche volk uit. Den 30en November a. s. zullen de kar dinalen, die pas benoemd zyn, voor zoo ver in Rome aanwezig, uit de handen des Pausen den kardinaalshoed ontvangen. Kardinaal Van Rossu.m ontving het bil jet zijner benoeming in het paleis van het H. Officie. In het document der be noeming, dat luidop werd voorgelezen, wordt gezegd, dat Pater Van Rossum tot het purper wordt verheven om reden van zijn buitengewone intelligentie. Hoe kardinaal Oreglia kardi naal Van Rossum feliciteerde. Deken van het college der kardinalen is Luigi Oreglia di Santo Stefano, bisschop van Ostia en Veiletri, de eenige nog leven de kardinaal, die door Pius IX is benoemd (in 1873). Deze grijsaard, die thans 83 jaren telt, ving zijn kerkelyke loopbaan aan als internuntius te 's Gravenhage. De herinnering aan dat begin zijner loopbaan in de kracht van zyn jaren, overal waar hij kwam hartelijk verwelkomd, maakt dat hij nog steeds een geestdriftige genegen heid voor ons land en ons volk heeft behouden. Zijn vreugde kende dan ook geen grenzen, toen hij de benoeming van een Nederlandschen kardinaal vernam, en toen pater van Rossum hem als deken van het college dezer dagen een bezoek bracht, stak de oude prelaat hem beide handen toe en riep de eenige Hollandsche woorden, die hij zich nog herinneren kon „Oranje boven I" BELOIE. De Belgische Koningin. BRUSSEL, 27 Nov. (R.O.) De Konin gin besloot ter bestrijding der slaapziek- deel waarnemend optreden zou tegen het Duitsche Noorderleger en hetNederl&ndecbe Noorderleger, aan welk laatste men echter weinig waarde toekende.'t Duitsche Noor derleger werd voortdurend aan de kust gebonden door schijnbewegingen der En gelsche vloot en valsche berichten uit Engeland, dat een landingsleger, uit ter ritoriale troepen bestaande, zich inscheepte. Zoo projecteerde zich op het werelddoek met etkele vage ljjnen de vernedering van Duitschland door de verbonden Mogend heden, doch het inschetsen zon het sterke, gedisciplineerde en goed geoefende Dnitsche leger wel verhinderen. Men dacht zich een spoedigen val van de vesting Holland, en daardoor 't vrijkomen van 't sterke Engelsche insluitingskorps, dat eveneens over den Ryn zou worden ingezet. In de Noordzee was het tusschen de Duitsche en Engelsche vloot tot een treffen gekomen. De eerste was ontredderd in de Duitsche havens teruggdkeerd, maar ook de tegenstander had ernstige verliezen geleden, 't Dreadnougt type had de hoofdrol vertolkt en door deze reuzen werd de eigenljjhe slag beslist. Voor de Dnitsche baveus bespiedden sterke Engelsche krui sers-eskaders iedere beweging. te en voornamelijk tot oprichting van een sanatorium voor lijders aan die ziekte te Leopoldville, de som van 240.000 frs., beschikbaar te stellen, de opbrengst der edelweiss-bloemen, ter harer eer gedra gen, en Ier harer beschikking gesteld door genen, die den verkoop organiseerden. EKOEL1S». Eon schrijven van 't Episco paat. Ook hot Engelsche episcopaat heeft een Schrijven van instemming en aanmoe diging gezonden aan het Portugeesch epis copaat. Het schrijven door mgr. Bourne, in naam van alle bisschoppen, opgesteld, is gericht aan den aartsbisschop van Bra- ga, als hoofd van de Portugeesche bis schoppen. De kiesreehtvrouwen hebben al zooveel op hun kerfstok, dat wy ons haasten het bericht, dat zy te Bath Lloyd George, sprekende op de vergadering van het Na- tionalo Liberale Verhond, telkens in de rede vielen, te verbeteren. Dat blijken niet vrouwelijke, maar mannelijke suffragettes gedaan te hebben. De vrouwen hebben den minister niet in zijn spreken, maar in zijn slapen gestoord. Hij bracht den nacht door op een buiten, ettelyke mylen van Bath gelegen. Daar lieten een aantal kiesrechtvrouwen zich in het holle van den nacht per tuf heen brengen, en door een oorverdoovend kabaal te maken, liad- den zij de voldoening den minister te wek ken en do heele huishouding op stelten te zetten. (N. K. Crt.) Het schijnt, dat de vreeslijke ontploffing in Bibby's fabriek van lijnkoeken en zaad olie te Liverpool ontstaan is in de bene denverdieping, waar' de olie uit het zaad wordt gepersd. Die ruimte stond by het personeel bekend als de Duivelskelder. De directie neemt nu aan, dat het zeer fyne stof, waarin het ontoliede zaad zich oplost, door een vonk uit de machine tot ontploffing is gebracht. NPAME, Uit Madrid wordt aan de Vossische Zei tung geseind35,000 beambten van de Andalusische spoorwegen dreigen den 7en December een staking te beginnen, als de maatschappij niet vóór dien tijd de verplichte kortingen op de loonen voor de pensioenkas intrekt. De beambten kla gen er over, dat de pensioenkas rykeljjk is voorzien, terwijl de uitkeeringen hoogst onvoldoende zijn. De regeering zal pogin gen doen, om een conflict te voorkomen. Het wapen van Kardinaal Van Rossum. Het wapen van Kardinaal van Rossum is thans definitief vastgesteld en bestaat uit twee schilden over elkaar. In het mid- denschild bevindt zich de beeltenis van O. L. Vrouw van Altjjddurenden Bijstand. Aan den linkerhand het wapen der Con gregatie van den Allerh. Verlosser, be- De Fraasche vloot verloochende haar karakter geen oogtnblik. Door de vele gebreken, die aan 't matrieel kleefden, vorderde de mobilisatie zeer veel tyd en t-oen de eskaders zee kozen, bleken verschei dene schepen even de minimum melheid te kunnen halen. Een klein Duitsch smal deel, dat van een oefeningsreis 't moederland trachtte te bereiken, had dan ook geen moeite dezen overmachtigeu vyand te ontwyken, toen hunne koersen elkander kruisten. Toch zouden maar enkele schepen de vaderlandsche knst weerzien. Een Engelsch eskader sneed het ten Noorden van Schotland den weg af. Het Dnitsche smaldeel werd uit elkaar geslagen, een deel vernietigd of genomen, een ander deel week naar de Nooreche havens en sleohts enkele schepen bereikten Kiel. De groote Duitsche slagvloot, die by 't eerste sein om hulp was uitgeloopen, kwam te laat eu stiet op eeu machtige Engelsche vloot, begeerig slag te leveren. Boeder verwyl gingen de Duitschers terug In Duitsch Oost- en Zuid-West Afrika ward vinnig gestreden. De Duitsche kolo niale troepen waren niet tegen de Engelsche opgewassen en voerden den guerillaoorlog, bijgestaan door enkele stammen. Van alle zyden door vijanden ingesloten, was hun Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 30 Nov Zwakka wind uit zuidelijke richtingen. Meest betrokken lucht Nevelig Weinig of geen regen Weinig verandering van tempe ratuur. staande uit drie heuveltjes met kruis, en het oog-Gods daarboven. Aan de rech terzijde het wapen van Zwolle, en daar onder als aanhangsel het wapen van Ros sum. Boven het wapen de beeltenis van Sint Michaël, patroon van Zwolle en van een der patroons der Congregatie. Vacature Rekenkamer Bij het opmaken van de voordracht, voor een lid van de rekenkamer, ter voor ziening in de vacature-Goedkoop, werd tot eersten candidaat benoemd de heer Rechlien Morra, secretaris der rekenka mer, met 48 van de 81 stemmen. De onthulling van het Zouavenmonument te Oudenbosch. Onder overgroote belangstelling van zeer velen onzer geloofsgenooten, heeft Zondag te Oudenbosch de onthulling plaats gehad van het Zonaven-monument op het voorplein der kerk te Oudenbosch, die eene nabootsing is van de Sint Pieters kerk met het front van Sint Jan van Lateranen te Roime. Een flink getal oud-zouaven was aan wezig, de meesten in uniform. Om half twaalf had een plechtige hoogmis plaats, waaronder door een piket zouaven mi litaire eerebewijzen werden gegeven. De predikatie werd gehouden door pastoor Blankers van Leur, eertijds kape laan te Oudenbosch, onder pastoor Helle mans, den zouaven-vader. Daarna had een optocht plaats, waaraan 70 Katholieke vereenigingen deelnamen. De heer Aug. Wils van Dordrecht, oud luitenant der zouaven, onthulde het mo nument, voorstellende een stervenden zou- aaf aan de voeten van den Paus met op zij de bustes van de zouaven-vrienden pastoor Hellemans en broeder Bernard! nus. De onthullingsrede werd uitgesproken door den heer Van Vuuron, 2e Kamerlid voor Zevenbergen. Het glanspunt van den dag was de prachtige protestrede des namiddags in de kerk door kapelaan Donders van Woen- sel uitgesproken, getuige o. a.. deze pas sage: „Hier in het Oude-Baarlebosch, in dezo Nederlandsche Sint Pieter, protesteeren wij in naam der katholieken van ons goede en vrije Nederland, in naam van 276 mil- lioen katholieken van de gansche wereld. Protesteeren wij in naam van vrijheid en recht. Protesteeren wij tegen het heiligschen- nende onrecht, gepleegd aan de onafhanke lijkheid der Kerk, en aan de majesteit van den H. Stoel. ondergang «en kwestie van tyd. D« Duitsche oorlogsschepen in Zuid Afrika werden na een korten stryd vernietigd. De Duitsche eilanden in de Stille Zuidzee vielen ge deeltelijk in Fransche handen. Den 28sten April verscheen het beren- ningskorps voor de stelling. De linie van de Geldersche vallei werd niet bezet. De werken waren zonder waarde, terwyl de verdediging een groot aantal troepen vor derde wel zouden deze de berenning en de insluiting geruimen tyd kunnen ver hinderen, doch de kans was groot, dat by ontruiming de aanvaller zou volgen en een voordeeligu opstelling zonder stryd zou kunnen innemen. Bovendien waren sinds jaren de inundaties verwaarloosd. Men had gehoopt op een minder ongunstig optreden van het Zuid-leger en dit sterk genoeg gedacht, om het terrein voetje voor voetje aan den aanvaller te betwisten. 't Berenningskorps had de Nederlandsche cavalerie en wielrijders voor zich uit ge dreven en was op den SOsten April ,voor 't geheele front van de Nieuwe Hollaadsehe Waterlinie. i (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1