Neêrland's doodstrijd in 1918. No. 138. Dinsdag 21 November 1911. Zevende Jaargang. FEUILLETON. Verschijnt eiken IMUDU-. WOEMSOAG- en VRIIDAGAVQIID. BUSTOIAHP. DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. B1HNEHLAKD. Welk weder zullen wij hebben? Prov. Staten van Zeeland. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummiers 5 cent,; dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. k contant. Rondom een doktersbenoeming. Wij nemen gaarne akte van de mede- deelingen der „Breskensche Courant" in haar nummer van 14 November j.l. waaruit blijkt, dat de verschillende omstandigheden waaronder de dobtersbenoemingen te Sluis eu te IJzendijke plaats grepen, de veronder stelling wettigen, dat de „Breskensche Courant" alleen uit overwegingen, ontleend aan een inbreuk op artikel 49 der gemeente wet en niet'met politieke bedoelingen de benoeming ran dr. A. M. Temmerman heeft gekritiseerd. Waar wij jdus gewillig, „amende honora ble" doen voor de in deze onverdiende aantijging, welke in ons nummer van den llen j.l. onze perszuster in Breskens werd aangedaan, meenen wij toch onze bevreem ding te moeten uitspreken over de groote woorden, waarmede de „Breskensche Cou rant" haar verweer doet vergezeld gaan. „Brutale speculatie op de religieuze snaar ran het volksgemoed", „fanatisme", „zaaien van verdeeldheid „elk middel aan te wenden, om het land van Cadzand. geljjk een arend de klauwen op zijn prooi slaat, te vermeesteren" ziedaar een gedeelte van de portie rhetorica die de „Breskensche" opdischt 't Is werkeljjk te veel en doet denken aan het fllosophisch adagium „Qui nimium probat nihil probat", „hij die te veel wil bewijzen, bewjjst niets." De „Breskensche Courent" weet heel goed dat het liberalisme in het land van Cadzand, wat billijke appreciatie der Katholieken betreft, een alles behalve onbesmet blazoen vertoont en indien zij dat niet weet, moet zij nog maar eens de graag-op-baantjes statistieken raadplegen, die wij voor ettelijke maanden over de plaatsen in haar omgeving ten beste gaven. Geen wonder, dat men dan wel eens argwanend wordt en antiolericalisme ver onderstelt, waar later roerende liefde voor de inachtneming der gemeentewet bleek voor te zitten. In en om Tripoli. De aanhoudende hevige regens veroorzaakten overstroomin gen van wedden en rivieren. Z.o baande zich de door stortregens gezwollen Medzjoeïn een weg door de stad Tripolie en stortte zich in zee, na de verschansingen der Italianen ged eeltelijk tehebben weggespoeld. Ook de Turksche stellingen werden in gevaar gebracht, maar voorzoover de eenigszins duistere telegrammen de waar heid laten doorschemeren, zouden de Tur ken den gezwollen stroom van hun ver schansingen hebben weten af te leiden en met opzet naar de stad en de stellingen der Italianen hebben geleid, De Italiaansche troepen zijn onmiddellijk na de doorbraak van de watermassa's van de wed Medzjoeïn door de linie, begonnen met het aanleggen van verschansingen en een voorloopige verdedigingslinie tegenover DOOR TWEE PIOTTEN. 40) Het dorp was een groot worstelkamp geworden met den rand als ring. Met b.e- veel doodsverachting en wanhoopsmoed de Nederlanders zich ook weerden, voetje voor voetje werden zij naar den dorpsrand ge drongen De bajonet speelde toen de hoofd rol, en wat de Nedtrlandsche soldaat aan oefening met zjjn geweer als stootwapen te kort kwam, vergoedde bij eenigzins door de doodende voorhamerslagen met den kolf. De woeste kreten van vriend en vjjand galmden in de lucht en streden om den boventoon, doch hier bleef de strijd onbe slist en eindigde in een geluidenchaos. Het dorpsgevecht voerde nu tot razernij. Tusschen de huizen door, door de huizen heen, door heggen, over schuttingen streed man tegen man, bajonet tegen bajonet. Over stil-stervende en smart schreeuwende gewonden ging men den tegenstander te ljjf en na dien weer een ander. Hier zag men een officier, die met vijf man een vooruit- Stormende, vijandelijke sectie bevuurde en het veroorzaakte gat, en met het herstellen van de telefoonlijnen tusschen de verschil lende verdedigingswerken en het hoofd kwartier. Daar de overstrooming gedurende oen nacht merkbaar was afgenomen, be gonnen de troepenj,zonder uitstel met het herstellen van de eerste verdedigingslinie. Uit Homs, zoo vervolgt het bericht van het officieuze Italiaansche agentschap, zijn bevredigende berichten betreffende den politieken en militairen toestand ontvangen. Wegens gebrek aan levensmiddelen en desertie, moet er oneenigheid tusschen de Arabieren en Turken heerschen. Uit Bengazi en Tobroek wordt niets nieuws gemeld. Uit Derna is bericht van, [een, nieuw gevecht met de Italiaansche voorposten. De Italianen leden, geen verliezenj; de vijand had, eenige gewonden. De Vlootactie Uit Konstantinopel wordt aan de Lokal-Anzeiger geseindAlle gezanten hier ter stede hebben bericht ontvangen, dat Italië afziet van iedere vlootactie tegen de Dardanellen, Saloniky, Smyrna en Beiroet, maar dat de actie in den Archipel de volgende week beginnen zal. V redeskansen. De „Tribuna" zegt dat alle berichten! over de kans op sproe- digen vrede onjuist zjjn. De Aardbeving in Midden-Europa is van vrij ernstigen aard geweest. Geheel Zwitserland, een gedeelte van Duitschland en Frankrijk hebben in meer of minder sterke mate er onder geleden. Vooral in Noordelijk Zwitserland, deZwa- benscbe Jura, het Zwarte woud en de Rauhe Alp is de werking hevig geweest. Te Luzern beefden de huizen, te Freiburg bleven .de klokken stilstaan, in de schouw burgen te Karlsruhe, Pforzheim, Heidelberg en vele .andere plaatsen (konden de voor stellingen niet doorgaan. In den hofschouw- burg te Mannheim ontstond een [paniek. Hetpubliek vluchtte, naar „buiten. De teoneelspelers liepen in hun kostuums de straat op. De toeschouwers van de hoogere rangen begaven zich langs de brandladders naar beneden. Ook in den stadsschouwburg te Bazel dreigde een paniek, maar deze werd voorkomen door de tegenwoordigheid van geest van de spelers. Een der zangers zeide bedaard„Japan heeft zooeven een sterke aardbeving gevoeld". Dit hielp. Het hevig3t moet de aardbeving geweest zijn in Mtihlhausen in den Elzas. Overal liepen de menschen van schrik de straat op, waar het vol lag van steenen en dakpannen. In de bovenste verdiepingen waren de muren gebarsten. Van een der torens van de Stephanskerk viel een groot steenblok. In den stadsschouwburg werd de voorstelling afgebroken, daar de bezoekers in hun angst wegliepen. Te Regensburg was de scb«k zóó hevig, dat de menschen uit hun bedden geslingerd werden. Te Stuttgard zijn den geheelen nacht schokken gevoeld. In Eslingen en Ulm zijn huizen ingestort. In geringere mate hebben ook meer noordelijker plaatsen als Gotha den invloed onder den voet£ geloopen werd, daar in een boomgaard stortte zich een korporaal en 30 man met geplante bajonet op een afdeeling Engelscheu, drong onverschrok ken door tot het midden en werd daar doodgedrukt. Men stampte de deuren van de huizen, welke door de beangstigde be woners waren verlaten, in en vuurde uit de ramen. In gesloten orde naderde eene Nederlandsche compagnie, dreef alles voor zich uit en nam de verstrooide strjjders op. Dit gaf eenige opluchting, doch weldra loste ook deze laatstetactische eenheid zich op in het doolhof van gevechten op leven en dood. De bezetting van Gilze was nu in hoofdzaak tot het raadhuis terugge drongen, doch gaf geea kamp. Wie het bevel tot de daad gaf, heeft men nooit kunnen nagaan. Eensklaps ont vlamde in 't midden van het dorp een houtstapel,[kort daarna een hooiberg, verder stormde de hoog oplaaiende vuurkolom, voortgezweept door stevigen oostenwind. De houten,, schuren der_ looiergen namen gewillig het vernielende vuur over, hare molenmotors, draaiden bliksemsnel. Het in brand gestoken Gilze bracht de redding. De dappere verdedigers snelden terug en gedekt door een vlammenzee, bereikten zij de Groote Lei, waar de hoofdmacht hen opnam. ondervonden. Te Dillingen is een deel van den kerktoren op straat gevallen. Uit Zurich, waar wel meer schokken werden waargenomen, wordt gemeld, dat in tientallen van jaren niet zulke waar nemingen zijn gedaan. Te Konstanz zijn groote steenen van de vier meters hooge Kruisbloem van den toren van de munster op straat gevallen. Evenzoo viel het 5 M. hooge beeld van de Germania, dat op het gebouw van de hoofddirectie der posterijen staat, op straat in stukken. Een dienstmeisje werd uit een eerste verdieping geslingerd en zwaar gewond. Tal van daken zijn afgerukt. Men zag aan den hemel een krachtige vuurstraaal, gelijkende op den bliksem. Dadelijk daarop werd een sterke schok gevoeld van Noord naar Zuid. Ook is het keizerlijk stamslot, de burcht Hohen Zollern bij Heohingen er tamelijk slecht afgekomen. De beelden op het slot zijn beschadigd en in den toren kwamen groote scheuren. (Van het bovenstaande werd het voor naamste door ons reeds gemeld in ons vorig nummer onder Laatste Berichten.) BËIiOIR Liberale manieren. De katholieke studenten van Brussel hadden Donderdag een vergadering gehouden voer een be- stnurs-verkiezingj,[ea toen de bijeenkomst was afgeloopeu, verlieten zij vrooljjk en welgemoed de zaal. Als naar gewoonte werden zjj door de liberale studenten opgewacht.,,De heldenj) durfden in den beginne, toen de katholieke studenten nog in de meerderheid waren, niet aan te vallen, maar nauwelijks wareD een tweetal katholieken een koffiehuis binnen gestapt, of zjj sprongen vooruit en wilden het lokaal bestormen. Gelukkig had de politie dien aanval voorzien en dreef de aanvallers op de vlucht, die toen op zoek gingen naar andere slachtoffers, want het ordewoord der dap pere liberaaltjes was, naar het schjjnf, kleine groepen aan te vallen en af te rossen. Naar aanleiding van deze incidenten, die, zooals men weet, niet de eerste zijn, eischen verschillende Belgische bladen krachtiger politie maatregelen om den libe raaltjes van de hoofdstad eens andere manieren te leeren. „Msboie." PB AS K It IJ li Vrjj iagmiddag is te Cannes in de rue Jean Góujon een in aanbouw zij cd huis ingestort. Het ongeluk had om halfvijf plaats. Twee menschen werden gedood en vier gewond. Op het oogenblik dat de laatste werkman het gebouw verliet stortte de gevel met een donderend geraas in, waar door zes werklieden onder de pninen bedolven werden. Eén der gewonden stierf na aankomst in het ziekenhuis. Een spion veroordeeld. Vrjjdag stond voor het hof van Assisen te Reims, De bataljons ten N. van Gilze waren ook teruggedrongen, de aanval daar had echter niet het verassend karakter als hier en het teruggaan was in goede orde ge schied. Achter de Groote Lei lagen nu de troe pen in stelling met het lage weiland voor zich aan de andere zjjde de Engelschen op het hooge terrein. Deze hadden sterke afdeelingen vooruitgeschoven om ons op te houden, ons te binden. Een aanval door die kom zou te veel offers kosten, men wachtte op het aanrukken der overmach tige versterkingen. De commandant der 3e divisie had in den vroegen morgen van den 17den April door een stafofficier van het zuidleger be velen ontvangen. 't Belgische Noorderleger, slechts 30,000 manj sterk, marcheerde uit zuid-westelijke richting op Tilburg aan. Het doel was klaarblijkelijk om met de Engelschen, wier aantal op 60.000 man werd geschat, 't Nederlandsche zuidleger terug te werpen, zoo mogelijk totaal te slaan. De comman dant van het Zuidleger meende den vjjand deze kans te moeten geven door slag te leveren. De 3e divisie zeste zich vast in het ter rein achter de Oude Lei van af de spoor lijn BredaTilburg tot den spoorweg korporaal Deschamps lerecht, die, zooals men zich misschien herinneren zal, voor eenigea tjjd een mitrailleuse of tenminste enkele belangrjjke onderdeelen ervan, ge stolen had en er mede op weg was naar Duitschland om ze daar aan de autoriteiten tegen een goeden prijs uit te leveren. De man werd veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrjjdag. Indische Begrooting Algemeene Beschouwingen. Aangevangen werd het algemeen debat over de Indische begrooting. De heeren De Kanter (U.L.) en de Meester (U.L.) maanden den minister aan tot voorzichtigheid op financieel gebied en om niet te veel uitgaven onder de buiten gewone uitgaven te rangschikken. De heer de Kanter besprak de Timor- quaestie, betoogde, dat het gelijk volkomen aan onze zjjde was en dus voor het maken van verontschuldigingen als de gouverneur- generaal deed, geen reden bestond. Spreker vroeg of 't niet mogeljjk is met Portugal te onderhandelen over den aan koop van het Portugeesche gedeelte te Timor De heer Van Lennep (C.H.) bepleitte zelfstandigheid der bedrijven, ook op het gebied van de verkeerspolitiek. De heer Scheurer (A.R.) betoogde, dat naast het materieele ook organisch op Ne derland de dure plicht rust om de InJand- sche bevolking geestelijke ontwikkeling te brengeD. Spreker verwierp het brengen eener Westersche beschaving, met uitscha keling van het geloof en bepleitte meer vrijheid van beweging van christen leeraren. De heer Bogaardt (R K.) wenschte met den heer De Meester, wijzende op de groote stijging van de bestuursuitgaven, de amb tenaars-traktementsregeling door een com missie te doen onderzoeken. Spreker betoog de dat de christenzending van het grootste belang voor Indië is. De heer De Meester (U.L.) zou gaarne zien dat het onderwijs in onze Oost geen christe lijk karakter draagt. Vanwege de gewetens vrijheid, weet U „Daartegen ging," wjj citeereu hier uit het Kameroverzicht van „De Maasbode" „het protest van dr. Scheurer. En hij geeselde naar verdienste de beschavings werkzaamheid vaa mannen als de heer De Meester, door er op te wijzen dat die beschaving tenslotte hierop neerkomt, dat de Inlandsche vrouw ten prooi valt aan den Westerling die haar en haar kinderen de Kampong instuurt en aan anderen ter verzorging laat, als hjj naar Patria terug keert, dat de besehavers tot diep iu den nacht hun sociëteitsleven leiden als opvoe dend voorbeeld voor den Javaan, die van hen vloeken en godslasteren geleerd heeft. Het betoog van dr. Scheurer werd aangevuld door den heer Bogaardt die aantoonde dat zelfs indien men de vrjjheid van geweten, die de heer De Meester BaarleNassauTilburg. De stelling, door de le divisie, die te Waalwijk stond, in te nemen, zou rechts leunen aan de 3e en over Goirle loopen tot Abkoven. De 2e divisie vormde de reserve met een regi ment landweer. De rest der landweer die bij het ooste- teljjk opdringen der Engelschen was terug gegaan, zou in de lgn Loon-op-Zand Sprang waken tegen eene omtrekking in het Noorden. De onmiddellijke noordelijke flank was aangeleund tegen de zeer moerassige, open heide, voor troepen-bewegingen zoo goed als onbegaanbaar; de linkerflank, evenals, 't geheele front, was sterk door verband en terrein. Slechts het dorp Riel vóór de stelling en het bedekte terrein bjj den straatweg waren minder gewenschte nader- ingspunten. Met hun zessen stonden zij om den majoor Vrijwillig hadden zjj zich opgegeven, toen gevraagd werd naar manschappen, goed bekend in het terrein en onverschrokken tevens, om een gevaarlijk karweitje te ver richten. Juist een kolfje naar hun hand. De oogen glinsterden van overmoed, toen de dappere Brabantsche jongens zich hoor den prijzen voor hun durf voor het te brengen levensoffer. Verwachting tot aan den avond van 21 Nov. Matige tot kraohtigen, Westelijke tot Noord westelijken, later krimpende wind Zwaar bewolkt en buiig. Later tijdelijk opklarend. Dezelfde temperatuur. predikt, zou willen toepasseD, nog niet aan den Islam de vrjje hand behoeft te laten. Wantvan de bevolking van Java is slechts 1/6 Mohammedaan. Diegrooten- deels heidensche bevolking wordt dus allerminst in haar vrjjheid van geweten aangetast als men het Islamisme bemoei lijkt. En het bezwaar van den heer De Meester zelfs als men zich op diens standpunt stelt bestaal dus niet De heeren Bogaardt en Van Hoogstraten i ebben zich nog verzet tegen het onbeperkt toelaten der bedevaarten naar Mekka. Eerstgenoemde gaf een indrukwekkend bedrag op, dat jaarljjks uit Nederlandsch- Indië verdwijnt als reisonkosten der aan staande hadjis. Waarlijk moet dit in economischen zin slecht werken op den toestand der bevolking. Maar bovendien zjjn die bedevaarten aanleiding voor het voortdurend verder verspreiden van het panislamisme, dat geen gering gevaar is voor ons rustig koloniaal bezit. VrjjdagavoDd arriveerde H. M. Koningin Moeder 8.42 op Het Loo. H. M. was zeer ontdaan geweest, toen zij de aardbevingen in Wurtemberg had gevoeld. I Dec. a.s. vertrekt H. M. weer naar de Residentie. Najaarszitting 1911. Wij laten hier het verslag volgen van het '2e gedeelte der Stateazitting van Vrjjdag j.l., met betrekking tot die voor stellen van Ged. Staten, aan wier aan neming of verwerping een min of meer langdurige discussie voorafging. TrampLan Huyghebaert. Na heropeniDg der zitting verkreeg de heer mr. Dieleman het woord, die den heer Hammacher dank bracht voor de steun aan het voorstel in Ged. Staten verleend. De heer Dieleman wees er op, dat terecht is aangeroerd, dat van wantrouwen in het plan van den heer Huyghebaert volstrekt geen sprake meer kan zjjn. Het belang van het aanleggen van de voorgestelde tramlijn werd door mr. Diele man meer in den breeden aangetoond en er den nadruk op gelegd, dat het plan van den tram BreskensMaldeghem slechts ten halve helpt, terwjjl daarentegen het plan-Huyghebaert de gelegenheid geeft voor latere welvaart. De heer Erasmus verklaarde ook gaarne met het voorstel van Ged. Staten te zullen Het voorstel van Ged. Staten werd aan genomen met 28 tegen 10 stemmen. De heer Merkens stelde voor ook aan de stoomtram-maatschappij Breskens-Mal- „Dus goed begrepen, niet waar. Tot de Kiewit vindt je onze posten, tot daar zal ik jullie door een patrouille doen brengen dan zoek je je weg door 't moeras en gaat laDgs de stad Parijs naar 't bosch, hier voor ons. Zoo gauw ais 't moeras achter je ligt, zit je midden tusschen den vjjand. Ba de Kiewit gaat elk zijn eigen gang, want lukt het aan een van de zes en daarvoor is kans, dan is 't klaar. In 't bosch gekomen maken jullie alles snel in orde en wanneer het afgesproken hoornsignaal wordt gehoord, steek je de vlam erin. Vermomd in een boerenpakje zou het werkje wellicht beter slagen, maar zoo ze je dan pakten, was de hoogste boom en de dikste strop jullie lot. Daarom moet je gaan in uniform, doch alle uitrusting achterlaten, in plaats van 't geweer neem je een revolver mee. Ga nu naar den luitenant-adjudant, die nadere inlichtingen zal geven. In naam van het vaderland, in naam van ons allen, bedank ik jullie voor den onversaagden moed, voor de ware Hollandsche trouw en ik hoop voor het voorzichtig beleid in het moeilijkste oogenblik van jullie leven. (Wordt vervolgd.) 1 iiii n

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1