ireejaie Vaars. No. 136. Donderdag 16 November lDli. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JIOtHSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. S in list DE OORLOG tusschen Italië ea Turkije. FEUILLETON. terugbezorging tegen ERMUE Lz „Dool- idcommissie in bet ddistrict ter stand- laakt bekend, inge- der Tiendwet 1907 zij op do hieronder le in het le lid van l,oelde aangevers bij eeft verzjonden een at van uit te keeren te hebben tiend art. 68 dierzelüd© resplutie van den Lciën van 1 Maart 'h. met mededeelinjg art. 70, luidende er schadeloosstelling k vast bij den aan- maand, volgende op in art. 68 bedoeld© t"; data een uittreksel or iedere gemeente ■t betrokken gemeen- >nden, hetwelk ter durende een maand ieder zal kunnen October 1911. rceelen in den 5©n Sabbingepolder, ge- ijk irceel gelegen in de Lammertiendo. seelen gelegen in den older, genaamd den Bielblok, en den 23en isplaat. ©eten in de gemeente bekend sectie D' nos. :eelen in den „Boom- ite 's Heer Arends- ceelen in den „Noor- Weelhoek, den 2en, Iblok van den Oud er, gemeente Colijns- iceelen in den „Voor- e 'sHeer Abtskerka. perceelen in Jan Ver- Vdolfshoek te Baars- ieer Abtskerka. ircoelen in hat Oudle Bek van B aars dorp ente 's Heer Arends- perceelen in Jan ente Baarland. ©rceelen in „Konings- r Oud-Noord-Beveland, at. perceelen in „Wouter Driewegen, rceelen in den Twee- Vlariap older, gemeente irceelen in den Maai de Driewegen, eroeelen in „Noorder ite Driewegen, perceelen in de go- sectie B nrs. 565, 3. eroeelen in den Noos- sse. eroeelen in den Moai- te Kattendijke. eroeelen in Steenhoek, rceelen in de gemeente ictie D' nos. 294, 162, rceelen in den Kolens- losterland, gemeente rceelen in den Stiers- olphaartsdijk. perceelen in Helle- rolphaartsdijk. perceelen in den Ne- rerlandpolder, gemeen- peroeelen in „Den 1", gemeente Hoede- lerceelen in „Den groo- gemeente Baarland, lerceelen in de Sichuit, lerceel in de gemeente ïtie H no. 125. eroeelen in den Oude- Westeinde, gemeente perceelen in de West- te, 7e en 8e blok, g®- sdijk. October 1911. Die Secretaris, Mr. P. DIELEMAN. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent,- dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór «en uur 's namiddags. Kantoor v. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijB. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel mieer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. A contant Men wordt verzocht BERICHTEN, MEDE- DEELINGEN, INGEZONDEN STUKKEN en dergelijke te adresseeren aan de REDACTIE; ADVERTENTIEOPGAVEN, ABONNEMENTS- AANVRAGEN, POSTWISSELS en dergelijke aan de ADMINISTRATIE der NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT. De Directie. De toestan din en omTripoli. De Turksche minister van oorlog, Mah- moed Sjefket, verklaart dat de toestand voor Tripoli bij voortduring gunstig voor de Turken blijft. In de laatste twee dagen hebben geen gevechten plaats gevonden. Zoowel in Tripoli als in Bengazi wach ten de Turken het invallen af van het slechte weer, dat de oorlogsschepen zal verhinderen om aan den strijd ideel te nemen, vóórdat men tot krachtig optre den overgaat. Aldus de minister. Volgens een bericht van de Moniteur Oriental heeft het ministerie van binnen- landsche zaken uit Tripoli het bericht ont vangen, dat een Italiaansch vliegtuig, dat bij een verkennigsvlucht te dicht aan den groond en in het bereik van het Turksche geschutvuur kwam, stuk is geschoten. Joessoes Sjetvan, de afgevaardigde van Bengazi, reist met lastgevingen en voor zien van geld tegen het einde van deze week naar Tripoli. Hij moet eerst nog verschillende besprekingen over Barka houden met de leidende persoonlijkheden. Uit Rome wordt aan de National Zei- tung dd. 14 November geseind: De ge regelde Turksche troepen zijn ten getal® van 3000 tot 4000 man met een groot front voor Tripoli samengetrokken. De Turken schijnen er alles op te willen zetten, om een laatste geweldige poging te wagen tot herovering van de stad. Verder wordt gemeld, dat de Berbers van Fezzan zich bij de Turksche troepen hebben aangesloten. Men verwacht in Tripoli binnen 24 uur een zeer ernstig gevecht. Bij de Italiaansche troepen waren te dien op zichte alle mogelijke maatregelen getroffen. Uitbreiding van het oorlogs veld. Uit Konstaatinopel wordt dd. 14 Nov. aan het Berliner Tageblatt geseind: Om dat men rekent op een spoedigen aanval van de Italiaansche vloot op de Azia tische kust, zijn door de Turken in het bijzonder tusschen Bababoernoe en Sa- ridsjali tegenover Mytilene groot® verster kingen aangebracht. Er heerscht Volkomen onzekerheid over (le verblijfplaats der Italiaansche oorlogs schepen. Turkije is van plan om, zoodra de Italiaansche vloot met vijandelijkheden be- gint, alle in Turkije verblijfhoudende Itali anen uit het land te zetten. DOOR TWEE PIOTTEN. 38. 't Vuurgevecht werd op alle punten in geleid en het moreel-schokkend nietsdoen moest plaats maken voor inspannen- den arbeid, die de wijd-dwalende gedach ten weer concentreerden op het één© punt, op het ééne doel, de vernietiging van den vijand. Onverwachts drong een rij groen-bruine uniformen omhoog, ten voe ten uit. Een sprong naar don verdediger werd gedaan, doch van achter de ingra- nng knetterden .de schoten merkbaar vlugger op de vooruitstormende men- schenlijn, die weer plotseling in jiet terrein verdween. Dat spelletje herhaalde zich over de geheele stelling, en fet hevig aanvallend vuur met terreinwinnen wisselde gelijkmatig af met wegkruipen van den verdediger achter zijne dekking on het daarop overstelpend vuur op de looppassende aanvalslinie. De overmacht der Engelsche artillerie deed zich geducht voelen. Die „stumme Deserteurs. Honderden dienstplichtige Italianen ne men de wijk naar Tirol, Zwitserland, Frankrijk en zelfs naar Zuid-Amerika. BELG XE. De Kamer heeft Dinsdag haar arbeid hervat. Tot voorzitter werd gekozen de heer Cooreman (R. K.). Prinses Louise, dochter van Leopold II die al wat tot de stichting Niederfüllbach behoorde (50 millioen francs) van den Staat had opgeëischt, zag haar eisch in hoofdzaak afgewezen. Alleen het meubi lair met inbegrip van kunstvoorwerpen is haar en haar zuster, prinses Clemen tine, toegewezen. Dit veriegenwoorditg nog .een waarde van l1/2 millioen francs. BCITSOULAHU. De Duitsche Keizer, de Keiz>erin en prinses Victoria Louisa zijn Zaterdagoch tend tegenwoordig geweest bij bet van stapel loopen van de nieuwe dreadnought, die het linie-schip Hagen vervangen zal. De prinses doopte haar met den naam Kaiserin. Het schip behoort tot de Kai- serklasse. Admiraal v. Koster hield de kloop- rede. D e Kroonprins. Ontkend kan niet worden, dat de kroonprins zich in som mige gevallen to veel bloot geeft en zelf de aanleiding wordt van allerlei praatjes, die er worden rondgestrooid. Zoo volgde de kroonprins Donderdag van uit de hofloge de debatten over de Marokko-politiek. En naar verschillende bladen meldden, gaf de prins daarbij her haaldelijk teekenen van instemming, goed- of afkeuring. Zoo vertelt de „Rein. Westf.", dat de troonopvolger ver over de balustrade ge bogen de verschillende redevoeringen volg de. En toen von Heydebrand enkele scherpe en pijnlijke woorden sprak over 't aftreden van von Lindequist, zou de kroonprins een keer of wat met zijn hoofd geknikt hebben ten toeken van instem ming. Terwijl hij later, toen von Heyde brand sprak over de vijanden van Duitsch- iand, zijn broeder August Wilhelm op zijn schouder klopte. Ook de man van de „Köln. Volksztg." meldt, dat de kroonprins telkens goed en afkeuringen gaf, vooral onder de rede voeringen van Hertling en Heydebrand. Op die manier moet natuurlijk de kroon prins wel aanleiding geven tot allerlei praatjes en onware verhalen. Veel beter zou het ongetwijfeld zijn, als hij zich geheel buiten schot hield, wanneer hij zoo moeilijk zijn innerlijke emoties ver bergen kan. OOSrENKUK-UOiVGABIJE. Parlementaire zeden. Verleden Vrijdag zijn tijdens een zitting van den Rijksraad twee afgevaardigden, nog wel van dezelfde politieke fractie (de Duitsch- radicale), met elkaar handgemeen ge;- batteriën" aan Nederlandsche z(jde kon den slechts met lange vuurpauzes pnt- woorden en dan nog zeer zwak, zoodat het vernietigende granaat-kartets-vuur be stemd kon worden tegen de infanterie-dek- kingen. De verliezen waren niet groot, maar het moreel van den verdediger be gon onrustbarend te verminderen, 't Zoe men der projectielen, het springen en vooral het suizen der kogeltjes was ©en geraas, dat den stoutste moest aangrijpen, vooral, omdat men gedoemd was passief te blijven, in plaats van het gevaar tege moet te gaan. Hier sloeg een makker, in het hoofd getroffen, tegen den grachts bodem, daar steunde en kreunde een andere met een gevaarlijke wonde in 't bovenlijf, en al deze ellende en al deze smarten bleven bij en om den verdediger en stapelden zich op tot wanhoop voor den ongekwetsten sterkere, tot waanzin voor den zenuwzwakke. En toen de bri- sant-granaten den beschermenden wal uit eenrukten, de bressen daarin vermenig vuldigden, de verdedigers daarvan deci meerden, toen eindigde de leiding en begon de chaos. Tegen den middag hadden de Engel schen zich op 500 M. v.oor de stelling vast gezet. Voor het zuidfront was de toestand worden. Malik, zoo heette de eene, gaf den heer Hummer twee slagen met leen karwats in bet gezicht. Er ontstond een onbeschrijfelijk tumult. Het geval wordt in de bladen druk besproken. AJff EKIKA. Door mgr. Farley, aartsbisschop van New-York en spoedig kardinaal, is den 9 October laatstleden een fraaie bronzen ge denkplaat onthuld, gewijd aan tie nage dachtenis van een der meest vermaarde gouverneurs van de voormalige Engel sche provincie New-York, M. Thomas Don- gam Deze Roomsch-Katholiek© gouverneur was de eerste bestuurder van dit gewest, welke eene vrijzinnige grondwet afkon digde in New-York in het jaar 1683, zegt de corr. van het „H. v. A." en vervolgt: De aartsbisschop stelde de vraag „Waarom is er na den vermaarden Tho mas Dongan nimmer meer éénig Roomsch Katholiek hier tot gouverneur gekozen? Waarom is William Grace de éénigste mayor (burgemeester) van de stad New- York gebleven, die Roomsch Katholiek w,as? M. Grace werd immers eerst in 1885 met een© gering© meerderheid gekozen; doch door zijn uitstekend bestuur werd hij met vele duizenden stemmen meer derheid later herkozen. Zelfs is hij door geen anderen mayor tot nu toe overtroffen. Gouverneur Dongan heeft indertijd bet volk den weg gewezen. Waarom zou men niet nog weder eens aan een Roomsch Katholiek het bestuur van dezen Staat overlaten Waar de vrijheden des volks aan eenen katholiek worden overgelaten, zijn zij vei liger bewaard dan bij iemand anders. TWEEDE KAMER. Zittinj* van Dinsdag. De leider der socialistische fractie, Mr. P. J. Troelstra, is begonnen met de toe lichting op het socialistische voorstel, om in een adres aan de Koningin te ver zoeken, nog in deze wetgevende periode een voorstel te doen indienen voor grond wetsherziening met het oog op de nood zakelijke verandering der kieswet. Spre ker ontwikkelde in den breed© id© ur gentie van het Algemeen Kiesrecht, stelde de groote beteekenis der socialistische adresbeweging in het licht en hekelde den tegenstand, welken die beweging van kerkelijke zijde ondervond. Aan het slot zijner rede werd op de gereserveerde tribune, naar men zegt door eenige kiesrechtdam.es, geapplaudis seerd. De voorzitter deed die tribune on middellijk ontruimen en sloot de verga dering. In den namiddag was de Kamer bezig in de afdeelingen. Vandaag wordt het kiesrechtdebat voortgezet. Een nieuw portret van Prinses Juliana. Van de bekende Uitgeversmaatschappij Nijgh en Van Ditmars te Rotterdam ont- onveranderd. 't Engelsche detachement was nog grootendeels aan de zuidzijde vau de riviertjes. Slechts hier en daar was het zwakken afdeelingen gelukt de hindernis te overschrijden. Voor ©ene omtrekking van den rechter vleugel was men niet bevreesd. In bet eigenaardig-moeilijke polderterrein zou de vijand zich niet wagen, temeer niet daar de landweerafdeelingen eene gevaarlijke bedreiging in den rug zouden vormen. De linkerflank was gevaarlijker. Hier toch was het terrein gunstig en zouden de Engelschen onzen torugtochtsweg kun nen afsnijden. Een sterk detachement op dien vleugel was aangewezen, dat moge lijke plan te verijdelen, terwijl cavalerie en wielrijders de verkenning met kracht doorzetten. Tegen 3 uur bracht het Engelsche ge schut 'tvuur over op het achtergelegen terrein, alleen de korte kanonnen bestrooi den nog de loopgraven. Alles duidde er op, dat de aanvaller de hoogste troef ging inzetten, dat hij de stelling ging berennen. Na een hevig, overstelpend vuur, stormden de vijandelijke tirailleurs met korte sprongen voorwaarts, tot dat op 250 M. de linie op de hindernissen stuitte en hét élan gebroken werd. De vingen wij de navolgende mededeeling „Half December zullen wij in den han del brengen een nieuw portret van H. K. II. Prinses Juliana en wel eene, in op dracht van H. M. de Koningin door de bekende firma L. van Leer Co. te Amsterdam vervaardigde, kleurenrepro ductie in groot formaat (64 c.M. X 84 c.M., beeldgrootte 40 X 56) naar eene won derwel gelukte photographische opname van Hare Majesteit. Dit portret is van eene treffende gelijkenis; de Prinses staat in eene aarlig-ongedwongen houding, bet vriendelijk gezichtje en face, de pas ge plukte zonnebloemen in de handjes hou dend, voor ©ene groep rhododendrons in do decoratieve parkomgeving van den tuin van Het Loo. De reproductie (die in oen twaalftal kleuren geschiedt) wordt uitge voerd in een tot dusver in ons land nog niet aangewend procédé van fotolithogra- phie, een zoo fraai resultaat gevend, (lat men waant ©ene aquarel voor zich te hebben. Als een© bijzonderheid moge nog gelden, dat, waar tot dusver elk© portretuitgave van de Prinses veel van hare waarde verloor, doordat een zeker soort uitge vers en drukkers er direct minderwaar dige reproductiën van ging maken, deze uitgave zal geschieden op eene wijze, die haar onder de bescherming der wet op het auteursrecht doet vallen; hij die het portret desniettegenstaande reproduceert, stelt zich dus bloot aan eene ernstige vervolging van den strafrechter." Huldeblijk Kardinaal Van Rossum Er heeft zich, onder eerevoorzitterschap vna den aartsbisschop van Utrecht, ©en comité gevormd tot het inzamelen van bijdragen, om aan kardinaal Van Rossum bij zijn aanstaande verheffing een hulde blijk van N-eeriands Katholieken aan te bieden. Voor de protes'.meeting te Utrecht. Door de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond zal Zondag a.s. te Utrecht op de motie, die aldaar ingediend zal worden, het volgende amendement wor den voorgesteld Aan de zinsnede: „Spreekt hare diepe afkeuring uit over de wijze, waarop de arbeid van minister Talma wordt be lemmerd", toe te voegen: „inzonderheid over de ver kapte obstructie, gebleken o.a. bij de behandeling dei' Militie- we t". De verschillende afdeelingen worden verzocht, hunnen afgevaardigden Zondag a.s. betreffende dit amendement ook een mandaat mede te geven en deze publi catie te beschouwen als een officieel©, daar de tijd om iedere afdeeling nog af zonderlijk aan te schrijven, ontbreekt. Oud-Zouaven te Oudenbosch. Aan het programma der 19e Algemeen© Protest-vergadering der Oud-Zouaven Ver- eeniging te Oudenbosch met de Katholieke Corporaties in Nederland, den 26 No vember a.s., ontleanen wij het volgende: Des morgens om 11 uur plechtige II. bestormers bedekten zich in het terrein, manschappen met knipbuigtangen scho ven zandzakjes voor zich uit en verniel den de ijzerdraadversperring, die door hot artillerievuur gedeeltelijk was opgeruimd in de verhakkingen van scherp aange punt hout werden doorgangen gekapt, waardoor de tirailleurs achter hunne zandzakken verscholen, gedekt voorwaarts kropen. Ten N. van de spoorbaan begon de stormloop het eerst. Een dichte hagel- regen knetterde tegen de loopgraven, waarin de geschokte verdediger zich haas tig dekte. Toen echter de dichte Engel sche linie attaqueerde, ontving zij zulk 'een krachtig vuur, dat doorstormen met vernietiging moest eindigen. Over de ge heele lijn kwam de stormloop tot staan, op de meeste plaatsen reeds bij de hin dernissen en weer repeteerden de mi nimaal kalibers in snel tempo voor vuur- overwicht. Sprundel, waarvan de Z. en Z.-W. rand wel sterk was bezet, doch dat door het artillerievuur veel had ge leden, werd in eersten aanloop genomen. Het kwam tusschen en in de huizen tot een verbitterden strijd, tot een bloedig handgemeen; de vertwijfeling streed hier tegen de wanhoop, „les dernières car- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 16 Nov. Matige tot krachtigen, zuidelijke tot zuid- westelijken of westelijken],, wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Weinig verandering van temperatuur. Mis, met gewapende ©erewacht, gevormd door Oud-Pauselijke Zouaven. Na de H. Mis optocht door de stad van alle Ver- eenigingen met hare vaandels, waarna onthulling van het Monument door lui tenant Aug. Wils en overdracht van het zelve aan het R.-K. Parochiaal Kerkbe stuur van Oudenbosch. De onthullingsrede zal worden uitgesproken door den heer A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer. Te half hier uur vangen de namiddag plechtigheden aan in de parochiekerk met de uitvoering van enkele cantaten der. verschillende zangvereenigingen van Oudenbosch, waarna protestrede uit te spreken door den weleerw. heer Donders, kapelaan te Woensel. Sluiting der plechtigheden door den hoogeerw. heer Mgr. L. E. Jansen, De ken van Amsterdam, geestelijk adviseur van den Alg. Nederi. Zouavenbond. Te half twee uur zal de gemeenschap pelijke maaltijd plaats hebben. De Centrale Roomsch-Katholieke kies- vereeniging te 's Gravenhage heeft miet algemeen© stemmen candidaat gesteld voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland den heer C. D. Wesseling. Deze candidatuur zal gesteund worden door de anti-revolutionaire en de christe- lijk-historische kiesvereeniging. Onderscheiding voor den Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Z. H. den Paus, grootmees ter der orde van het Heilig Graf, heeft Mgr. Fillippo Camassel, patriarch van Je rusalem, Z. D. If. den Aartsbisschop Mgr. Henricus van de Wetering benoemd tot Ridder Grootkruis ia die orde. Het desbetreffende brevet is heden aan Mon seigneur den Aartsbisschop overhandigd door den heer Ern. Laane, geheim kamer- beer van Z. H. en algemeen vertegen woordiger hier te lande van het Latijnsch patriarchaat van Jerusalem. Het tarief. Men schrijft ons In den laatsten tijd wordt, vooral van liberale zijde, geroepen, ja zelfs ge schreeuwd, dat de a.s. Tariefherziening aan onzen handel en onze industrie groote schade zal berokkenen. Dat echter door het heffen van een matig invoerrecht de invoer niet belemmerd wordt, zagen wij dezer' dagen uit een statistiek opge maakt door het Belgisch Ministerie van Financiën. Zooals men weet, heeft het naburig© België om eigen industrie en landbouw te beschermen den invoer van de meest© voedingsartikelen belast. Zoo betaalt men touches"1) vond hier zijn tegenhanger. De weinige overblijvenden moesten te rug. Dit succes bleef plaatselijk beperkt en was Van zeer korten duur, want een bataljon van de regiments-reserve wierp de Engelschen met de bajonet weer uit het dorp, nadat 4 Nederlandsche stuk ken het dorp met snelvuur hadden be- poeierd. De divisie-commandant, die in den be ginne niet begreep, waarom de vijand niet krachtig doorzette met den aanval, had door ingekomen berichten de zeker heid gekregen, dat slechts een gedeelte van het Engelsche leger dit eerste bedrijf had afgespeeld, en dat het tweede bedrijf met volle krachten weldra zou begin nen. Van het hoofdkwartier van 't zuid- leger, waar om steun was gevraagd, luid- luidde jhtet hevel om zoolang mogelijk stand te houden; op ondersteuning kon niet gerekend worden. Ken bekend schilderij een episode voor stellende uit den Franscli-Duitschen oorlog. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1