No. 134. Saterdag 11 November 1911. Zevende Jaargang. BINNENLAND Dit nummer bestaat nit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent,; dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50ieder? regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. A contant, Nu het nieuwe Mis- en Vesperboek, waarover wij reeds meermalen spraken, is verschenen, zullen wij tot gemak van hen, die zich dit nuttige, ja onontbeer lijke boek aanschaffen, wekelijks een kerkelijken kalender in onze rubriek „Kerknieuws" publiceeren, aan de hand waarvan ieder gebruiker van het Mis- en Vesperboek zeer gemakkelijk de verschillende feesten en kerkelijke vierdagen kan volgen. Redactie V* Modern bijgeloof „Als de menschheid zich zal hebben ontworsteld aan de kluisters van kerk geloof en dogma, zal het bijgeloof ver dwijnen, de triomf der vrije gedachte zal algemeene verlichting en beschaving met zich voeren." Zoo klinkt het in den mond van heel en half ongeloovigen, zoo ba zuinen het hun boeken en couranten over de wereld rond. Een fraaie theorie. Maar wat leert de praktijk? Dat daar, waar het Geloof af neemt, het bijgeloof toeneemt. De groote centra's van de moderne „verlichting" en „beschaving", waar de „vrije gedachte" hare aanhangers bij duizenden telt en het Ongeloof hoogtij viert, krioelen van menschen, die in het exploiteeren van het bijgeloof der „verlichte menschheid" een rijk bestaan vinden. Berlijn telt liefst 34000, zegge en schrijve v i e r-e n-d e r t i g duizend kaartlegsters, planeetkijksters, waarzegsters, toovenaressen en toove- naars. Parijs doet voor de wereldstad aan de Spree niet onder. Daar wordt jaar lijks door de bijgeloovige inwoners 7 3 m i 11 i o e n francs betaald aan sterren wichelaars, planeetlezers, waarzegsters enz. Deze monsterachtige aanwas van het meest brute bijgeloof is zelfs menigen ongeloovige te sterk en het Brusselsche anticlerical© blad „Le Petit Bleu" uit zich over deze kwestie dan ook in de volgende rake bewoordingen „Het menschdom is tegenwoordig dommer (plus béte) en bijgelooviger dan ooit. Men heeft de goden ge rangschikt onder de gassen, de enkel voudige zelfstandigheden en de oor spronkelijke cellenen men buigt zich over ©en bakje koffiedik, men laat tafels dansen, men photographeert geesten en spoken, publiceert verzen uit de audere wereld en ondervraagt afgestorvenenmen wil van den dooden Gladstone zijn meening we ten omtrent de Marokko-kwestie, en de „Matin" biedt 5000 francs aan waarzeggers en sterrekijkers, die door bovenaardscha middelen de „Jocon- da" weder terugbrengen 1" Wie zal in het aangezicht van zulke feiten het in den christen misbillijken, dat deze zijn leven wenscht in te richten volgens Gods geboden ©n de voorschrif ten der Kerk liever dan volgens 'de re cepten van koffiedikkijksters, planetenle- zers en meer dergelijke obscure person- nages? En dat hij de banden, die het geloof in Gods vaderlijke voorzienigheid hem aanlegt, verre verkiest boven de kluisters, waarin het moderne bijgeloof zijn ongelukkige slachtoffers houdt ge vangen? TWEEDE KAMER. Militiewet. In de Kamerzitting van Woensdag j.l. werd da motie van den heer Ter Laan betreffende de overlegging van rappor ten omtrent de 4-maanders verworpen roet 51 tegen 14 stemmen. Het amendement-Ter Laan, om fii/g- roaaaders in plaats van 61/s-maanders werd verworpen met 45 tegen 23 stem men. H®t amendement-v. Veen (tijdstippen der inlijving niet in de wet) werd ver- Worpen met 51 tegen 17 stemmen. Het amendement-Thomson, om nadere voorschriften te verkrijgen voor verblijf van zee-miliciens buiten Europa, werd verworpen met 43 tegen 32 stemmen. Het amendement-Thomson, om eenige beperking voor het verblijf van zeemili ciens in de koloniën, werd aangenomen met 44 tegen 31 stemmen. Morgen- en avondzitting van Donderdag. De uitslag der stemming over de vele amendementen op artikel 75 bleek voor den minister een groot succes. De rech terzijde \vas trouw opgekomen. Van de linkerzijde stond alleen de heer Tydeman vrij geregeld aan de zijde van de regee ring. Zijn partijgenooten de heeren De Beaufort en Van Karnebeek waren af wezig, evenals de militaire specialiteiten Eland en Verhey. Het amendement-Ter Laan, om den eersten oefenduur der onbereden korpsen op 61/2 maand te stellen, viel met 54 tegen 28 stemmen. Van links stemden de heeren Tydeman en Hubrecht tegen, van de rechterzijde de hoer Passtoors vóór. Met ongeveer hetzelfde stemmenver- schil vielen het amendement, strekkende om den oefenduur der pantserfortartille- risten en torpedisten gelijk te maken aan dien der overige onbereden korpsen en dat tot terugbrenging van den eersten oefeningstijd der bereden wapens tot 18 18 maanden. Tegen heide amendementen stemde de geheele rechterzijde, benevens de heer Tydeman; tegen het tweede ook de heer Van Doorn. Deze beide heeren onthielden ook hun steun aan het amen dement-Ter Laan om den dienstduur van het blijvend gedeelte op 2 maanden te stellen. Tegen het nog meer ingrijpende amen dement echter, dat het gansche blijvend gedeelte wilde afschaffen, stemde van links alleen voor do heer Tydeman. Het werd met 53 tegen 28 stemmen verworpen. Het amendement-Ter Laan, om den af koop van den dienst bij bet blijvend ge deelte onmogelijk te maken, viel met 58 tegen 24 stemmen. Van rechts was de heer Heemskerk vóór, van links stem den de heeren Tydeman, Ferf, De Jong en Van Doorn tegen. Even weinig succes had het voorstel- Marchant om voorgeoefenden in het bezit van een diploma van schietvaardigheid van den dienst bij het blijvend gedeelte vrij te stellen. Tegen stemden de sociaal democraten, vóór stemden alle vrijzinni gen benevens zeven katholieken. Ook de beide lotingsamendementen Werden verworpen. Ten slotte werd ook nog art. 76, dat den kaderplicht uitbreidt tot de aan staande militie-officieren, aangenomen. Eten amendement-Thomson, om ook voor de bij de militie ingelijfden een on derbroken opleiding tot officier bij het reserve-kader mogelijk te maken, viel met 33 stemmen tegen 22. Een ander amen dement-Thomson werd ingetrokken. Minister Colijn bracht in de Tweede Ka mer in artikel 75 der Militiewet een wij ziging aan in dien zin, dat alleen de vrijwilligers voor de administratietroepen 141/2 maand behoeven te dienen, maar dat de miliciens die voor dezen dienst aangewezen worden, niet langer dan 8 maanden zullen worden gehouden. De „N. Rott. Crt." is vol lof over het optreden van minister Colijn in deze zit ting. Zijn correspondent schrijft: Zoo goed als heden (Donderdag) avond hadden wij minister Colijn nog niet ge hoord. Het was waarlijk een oratorisch kunststukje van de beste soort, binnen een uur tijds op zoo degelijke, duide lijke en meesleepende wijze een negen tal amendementen te bespreken. Deze be windsman, die soms zoo kalm, ja koel, er bij kan zitten, bezit temperament in overvloed en was nooit welsprekender en bezielender dan in zijn bliksemsnelle weerlegging van 's heeren Thomson's mi litante en gevaarlijke interrupties. En wel dadig deed het aan dezen minister alle kleinzielige debatteertrucjes te zien ver smaden en, als bet pas gaf, ruiterlijk te hooren vorklaren, dat deze en gene ar gumenten der tegenstanders inderdaad krachtig en deugdelijk waren. Goes. Spaarkas van Handelsbe langen. Maandagavond werd in de „Prins van Oranje" een© openbare ver gadering gehouden van de Spaarders der Spaarkas van de vereeniging voor „Han delsbelangen". Na den voorzitter, den heer J. Donner, die tot de aanwezigen een kort woord sprak, werd het woord gegeven aan den heer Van Opdorp, penningmeester der Spaarkas, om verslag uit te brengen. Uit dit verslag bleek, da.t in het boek jaar 19081909 het getal spaarders 182, bet bedrag der verkochte zegels f895 was; aan leveranciers werd uitbetaald f468.05. In 19091910 was het getal spaarders 257, het bedrag der verkochte zegels f 1275 en werd aan de leveranciers uitbetaald f 1022.80. In 19101911 was het getal spaarders gestegen tot 300, het bedrag der verkoch te zegels f 1300 en werd aan de leveran ciers uitbetaald f 1362,25. Uit bovenstaande blijkt dus duidelijk, dat de Spaarkas in bloei toeneemt. Den penningmeester werd door deal voorzitter dank gezegd. Enkele vragen werden daarop gedaan en beantwoord, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Bij de verbouwing van het pand aan de Ganzepoortstraat, waarin vroeger de hoedenmakerij van P. Magielse was ge vestigd, tot manufaeturenmagazijn der firma Jos. „Witkam en Co. zal, naar wij vermeenen voor het eerst hier in Goes, een goede sociale maatregel worden toe gepast. De aannemer n.l. zal zijn laatsten termijn niet ontvangen, alvorens de onder aannemers van timmer-, smidswerk enz. zijn betaald. Dit valt voorzeker toe te juichen. Onze kranige gymnastiekverecniging „De Volharding" zal volgens achterstaan de advertentie Dinsdagavond a,. s. een soiree geven met medewerking van den heer P. Leenhouts te Vlissingen. Deze eenvoudige aankondiging alleen waar borgt reeds een overvolle zaal en voor de ondernemers van de soiree het beste succes. Door de politie alhier is aangehouden de 40-jarige koetsier P. L., verdacht van verduistering en oplichting ten nadeel© van een Kolenvereeniging aldaar. Middelburg Alhier is Donderdagmorgen op 67-jarigen leeftijd overleden, de heer J. P. Fokker, voorzitter van de Kamer van Koophandel. In 1874 tot lid van dit college geko zen werd h'ij in 1897 door zijne mede leden aangewezen als plaatsvervangend voorzitter, terwijl hij sinds 11 September 1899 de functie van voorzitter bekleedde. De heer Fokker, die sinds tal van jaren aan het hoofd stond van het agentschap Middelburg der credietvtereeniging, be kleedde nog een groot aantal andere be trekkingen, waarvan wij noemenvoor zitter van het bestuur der Godshuizen, commissaris der Nederlandsche Handels maatschappij, der Bathpolders, der Vitrite Works, der Algemeene Maatschappij tot beleenen en aankoopen van met vrucht gebruik of periodieke uitkeeringen belaste waarden, en vioe-voorzitter van het be stuur der Concert- en Gehoorzaal, direc teur van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen. De overledene was ook reeds geruimen tijd kassier-boekhouder der hulpbank van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen. Met den heer Fokker is heengegaan een man, aan wiens oor men nooit te vergeefs klopte als het betrof instellin gen van liefdadigheid te steunen en die in stilte veel weldeed. In de Donderdagmiddag gehou den Hoofdbestuursvergadering van de Zeeuwsche Maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt is her benoemd tot lid van het dagelijks be stuur de heer W. Kakebeeke van Genes, en gekozen tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van het Neder- landsch Landbouwcomité de heer B. Giljam en tot plaatsvervangend-lid de heer W. Kakebeeke. Vastgesteld werd het reglement op ide zaadcontröle en de leden van den Centralen Keuringscom missie wedden benoemd. Ook werd de uitgave van het „Landbouwblad" nader geregeld. Donderdag werd op de gebruikelijke wijze do bronzen medaille voor twaalf jarigen trouwen dienst aan den sergeant H. F. Oldenhof van het 2e bat. alhier uitgereikt. 5-jarig bestaan der St. E1 i- s ab eth vereeniging. (Vervolg.) Zon- en Maandagavond kwam als hoofdnummer op het programma voor de opvoering der „Hemelsche Altaarwacht", zeg- en zangspel voor zeven Engelen. Waar twee dames der St. Elisabethver- eeniging tijd noch moeite ontzien hadden om dit zware spel zoo volmaakt mogelijk te doen instudecren, en mej. Zepha Maz- zola, bereidwillig de leiding der zang op haar genomen had, was het te verwachten, dat hier iets schoons, iets hemelsch zou gegeven worden. Toch overtrof de uit voering aller verwachting. Zoo treffend was dit spel, dat eenieder vol eerbied een uur lang bijna ademloos luisterde naar het zuivere declameeren en de hemelsche zang der zeven Engelen, die, het altaar omringend, Gods heerlijkheid en oneindige liefde verkondigden in Zijn aanbiddelijk Sacrament en zich niet ge noeg konden verzadigen aan den glans dier brave zielen, die zich allerinnigst met Jezus gingen vereenigen. Ofschoon ieder zich beijverde haar taak naar best vermogen te vervullen, mag een bijzonder woord van lof niet onthouden worden aan mej. M- Pouleijn, die zoo talentvol „Michael" voorstelde, en bij de instudeering zich zoo verdienstelijk maakte. Het daverend applaus der Zeer Eerw. Geestelijken en der talrijke aan wezigen, was de uiting van warmen dank voor dit voortreffelijk spel. Na deze ernstige uitvoering kostte het zeer veel moeite de lachspieren weder op te wekken. Het reeds genoemde zeer Corpulente Echtpaar wist met nog twee grappenmakers hier in te slagen. De grabbeltonnen, waarvan zij niet te schei den waren, kwamen voor den dag en de geldmakerij begon aan alle kanten. De dames van St. Elisabeth brachten bloe men, ansichten en andere versnaperingen aan den man en bedienden zelf het ge roemde Chineesch buffet met de presi dente aan 't hoofd. Daar werden goede za ken gemaakt. Ook voor een fraaie pop wis ten zij de dubbeltjes uit de portemonuaie te halen en niemand ontkwam hare oogen en handen en het laatste dubbeltje moest er aan. De Vincentianen hielden zich bezig m§t een tombola zonder nieten, waar men voor één onnoozel dubbeltje een kostbaar schip, een gramaphoon, prachtige fotographieën, fijne handwerken en canapékussens en champagne kan winnen. Een geheele zaak in albums en photografische artikelen was uitgeschud. In ©en andere zaal bracht een vischge- logenheid met electriciteit heel wat leven in de brouwerij en zorgden de komieke lingen, do heeren Gebr. Pouleijn, Van dei- Horst en Melker voor echt leuke voor drachten en de heer Brozius (niet Brarius) voor vroolijke muziek. Dat deze feesten zoo uitstekend geslaagd zijn, is voorzeker allereerst te danken aan den buitengewonen ijver der beide presidenten. Dat zij nog lang voor het Katholiek ver- eenigingsleven mogen worden gespaard, is zeker wel de bede der talrijke armen, die noioit onverhoord bij hen aankloppen. Vlissingen Op Zaterdag 25 November a.s., des namiddags te half drie zal het s.s. „Merauke", van de werf der Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te water worden gelaten. Nu de heer G. F. Lindeijer berust in de uitspraak van Ged. Staten, waarbij gehandhaafd werd het besluit van den gemeenteraad tot zijn niet-toelating tot da,t college, op grond dat hij op den dag van zijn verkiezing geen jaar ingezetene der gemeente was, zal in het Ille district een nieuwe verkiezing worden uitge schreven. De Groote Kerk te Vlissin gen. Het herbouwen van de op 5 Sep tember verbrande Groote- of St. Jacobs- kerk te Vlissingen, zal op 21 November worden aanbesteed. De kerk wordt herbouwd onder archi tectuur van den heer J. F. L. Frowein te 's Gravenhage. Zierikzee Zaterdag, Zondag en Maan dag a.s. wordt in de Concertzaal een ten toonstelling gehouden van schilderijen en teekeningen, speciaal van Zierikzee ein omstreken, van den kunstschilder M. Stu- ber te 's Gravenhage. D© hoer J. Malepaard, klerk der posterijen en telegrafie alhier, heeft bel tclegraaf-radicaal behaald. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van II Nov. Zwakke tot matigen, zuidelijke tot zuid- westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Kans op regen. Vooral in het westen. Mogelijk nachtvorst Overdag iets zachter. De heer S. Mendels van Middelburg is benoemd tot waarnemend leeraar bij do Ned. Isr. Gemeente alhier. Kloetinge. Donderdagmiddag bezochten de leerlingen der hoogste klas, onder lei ding van het hoofd der school de tuber culose-tentoonstelling te Goes. Zij ontvin gen daar een practische les, want vele nuttige zaken kregen ze daar te zien en te hooren. Kattendijke. In de Donderdagmiddag ge houden raadsvergadering werd besloten tot het volstorten van 10 pCt. van het aandeelenkapitaal drinkwaterleiding Zuid- Beveland, groot f3900, en hadden eenige af- en overschrijvingen op de begrooting 1911 plaats. Aan de openbare scholen moet met ingang van 1 Januari 1912 les gegeven worden in de vrije en orde- oefeningen. Baarland. Donderdagmorgen ongeveer 4 uur voer de motorboot „Op Hoop van Zegen", schipper De Jong, komende van Katwijk aan Zee, geladen met haring en bestemd voor België met hoog water op het Groothoofd alhier, waarop de boot vast bleef zitten. Een honderdtal vaten werden gelost, daar het schip anders van achter zou vol geloopen zijn. Om acht uur werd door (le voorbijgaande sleepboot „Annegie", kapitein Ekel, van Dordrecht, assistentie verleend en na eenige mislukte pogingen kwam de motorboot vlot. Het hoofd bekwam belangrijk averij. Na de geloste vaten weer aan boord geladen te hebben, zette de „Op Hoop van Zegen" haar reis voort. (Zeeuw.) Hansweerd. Door de politie werd hier gisteren een persoon gearresteerd, ver dacht van diefstal van 1,50 franc bij schipper S., bij wien hij als knecht had gevaren. Colijnsplaat. Toen Zondagmorgen de knecht van schipper Kole, beurtschipper van hier op Rotterdam, liggende aldaar, gewekt werd do,or een collega van ©en schip uit Klundert, kwam hij tot de on aangename ontdekking, dat uit de kajuit waarin hij sliep, zijn zondagspak, zijn pan toffels, zijn nieuwe pet en zijn horloge verdwenen waren. Te 7 uur had men een vreemd persoon aan boord gezien en hoewel de politie direct gewaarschuwd werd, is het gestolene tot heden niet te recht gekomen. (Z.) Bruinisse. In de Woensdag gehou den raadsvergadering waren afwezig de heeren Hoogerheide en Jumelet. De notulen werden na een kleine aan vulling gearresteerd. De voorzitter deelt mee, dat is inge komen een vraag vah de autoriteiten of de gemeente de haven wil herstellen dan wel vergrooten. Met algemeene stemmen wordt besloten in dit geval tot uitbreiding der haven over te gaan. Besloten wordt aan de betrokken auto riteiten te berichten, dat de gemeente 1/3 gedeelte van de kosten voor het vergroo ten van de haven zo|a kunnen dragen, overigens zal daarvan worden afgetrok ken wat nu reeds voor tijdelijke voorzie ningen is uitgegeven. De vergadering gaat over in besloten zitting ten einde conferentie te houden met den heer Ingenieur van den prov. Waterstaat. Boschkapelle. Bij eene drijfjacht in den Stoppeldijkpolder ten noorden van dein Copwijkschen weg werden m!eit 4 geweren niet minder dan 55 hazen geschoten, ©en bijzonder groot getal in verhouding tot de bejaagde oppervlakte. Stoppeldijk Zondagavond werd in den zoogenaamden Kapitschen Weg van een daar staanden bietenwagen het voorstuk door baldadigheid zeer gehavend. De politie werd met de zaak in kennis gesteld, en slaagde er in de daders op te sporeneen paar kornuiten uit de wijk het Vogelfort, die nog kort gele den met de justitie kennis maakten. Ze verklaarden maar „uit de grap" te

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1