Woonhuis en Erf een Woonhuis, Schuur en Erf, 9 beschadigde OLMEN. Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS. VISSCHERIJ. Landbouw en Veeteelt. LEGER EN VLOOT- Burgerlijke Stand Openbare Verkoopingen. Aanbestedingen. Verpachtingen. ADVERTENT1ËN. Dinsdag 7 November 1911, publiek verkoopen WOENSDAG 8 NOVEMBER 1911, openbaar verkoopen: ZATERDAG 11 NOVEMBER 1911, publiek verkoopen: 115 zware Canada's. 1 PLATAAN. 1 KASTANJE. 3 DENNEN. Benevens afgewaaid hout. r Men houde echter wel in 't oog, dat dit bericht gedateerd is va.n Maandag wat nog niet zeggen wil, dat het tele gram ook op dien dag verzonden is. En dan is er de censuur nog I Al valt ook op de berichten uit Turk- sche bron niet veel staat te maken, toch kan wel worden vastgesteld, dat de Tur ken om en bij Tripoli belangrijke voor- deelen hebben behaald. Het belangrijkste feit uit de gebeurtenissen dei- laatste da gen is wel de verovering der forten Iiauni en Said-el-Macri door de Turken. Hierom trent worden nog do volgende bijzonder heden vermeld In deii nacht van 26 October onderna men de Turksche troepen een aanval op Tripoli. Door de oase drongen zij tot bij de stad door en wierpen de Italiaansche verdedigingsliniën tot in de slad terug. In den nacht van 28 October worden de forten Hauni en Said-el-Macri genomen. Op het snelvuur der vijandelijke kanon nen ?n het door loopgraven beschermde artillerievuur, hebben de Turken geant woord door krachtig geweervuur, dat aan den vijand groote verliezen toebracht. De verliezen der Italianen moeten buitenge woon hoog zijn. Het eindresultaat aldus het Turksch rapport - van den aanval, die nog voort duurt, zal later worden gepubliceerd. De Turksche strijdkrachten in Tripoli, worden thans met de Arabische hulptroe pen en vrijwilligers op 70.000 man ge schat, onder het opperbevel van Fethi Bei, terwijl Enver Bei het bevel voert te Benghasi. Ook in de kustplaats Homs schijnt het voor de Italianen geen „couleur do rose" te zijn. Immers aan de Frankfurter Ztg. wordt uit Tripoli geseindMaandag ver zocht de Italiaansche bezetting van Homs, die 3000 man sterk is, dringend om ver sterking, waaruit velen de gevolg trekking maken, dat de vijand zijn hoofdmacht daarheen geworpen heeft. Een oorlogs schip is naar Homs gezonden. De gebeurtenissen op het oorlogstoo- neel sinds de vorige week kunnen aldus worden samengevat: 26 October. De Turken en Arabieren doen een hevigen aanval op de Italiaan sche stellingen om Tripoli en slagen er in op het zuidelijke front en op den uitersten linkervleugel van de Italianen door te breken. Aan beide zijden worden zware verliezen gelleden. 27 October. Gevecht bij Bengazi. De Ita lianen worden bij een verkenning "huiten de stad met verlies van een kanon te ruggedreven. (ieevcht in don omtrek van Tobroek. In den nacht op den 28sten hernieuwen de Turken den aanval op Tripoli. De Italianen trekken zicli op een minder uit gestrekt front terug. Italiaansche oorlogsschepen verschijnen 's nachts in de golf van Saloniki. 28 October. De Turksche artillerie be schiet de stad Tripoli, maar wordt door het Italiaansche scherpgeschut tot zwij gen gebracht. In den nacht van 28 op 29 October worden de Italianen te Tripoli met verlies van veel schietvoorraad en muildieren uit de forten van Sjara Saïd, Sjara Mesri en Henni teruggedreven. 29 October. De Italianen verschansen zich in hunne nieuwe stellingen te Tripoli 30 October. De Turken schuiven van het Oosten verder op en stellen geschut in de oase van Sjara Sjat op. Over de houding der mogendheden wordt het volgende geseind BERLIJN, '2 November. (Part.) De Kon- stantinopelsche correspondent van de „National Zeitung" seint naar aanleiding van het bericht dat de Port© uit Lon den het belangrijke en zonder twijfel juiste bericht ontvangen heeft, dat de vorige week door een groote mogendheid het initiatief genomen is tot ©en gezamen lijk optreden van do mogendheden hij Turkije. Het ten uitvoer brengen van den stap heeft tot nog t.oe niet plaats gehad en misschien blijft zij voorloopig of ge heel en al achterwege. Die verwisseling van tooneel, die op het oorlogsterrein heeft plaats gehad, zal voor deze zaak niet bevorderlijk zijn. De groote mogend heden zouden, indien zij: een antwoord ontvingen, door den inhoud daarvan wei nig zijn gesticht. Elke poging tot bemid- edling kan op dit oogenblik alleen op een fiasco van de groote mogendheden uitloopen. DRANKBESTRIJDING. De Bloemendag. Dr. Ariëns schrijft in de jongste afle vering v,an „Sobriëtas" een geestdriftig gestemd .artikel over den Bloemendag. Wij ontleenen er het volgende aan „Is 'tniet verbazend, dat op één dag een halve ton want daarop zal 't wel neerkomen verzameld werd? Daar mee is de toekomst van ons Sanatorium verzekerd. Het bestuur van het fonds zal nog wel eenigen tijd noodig hebben om te komen tot een vaste overtuiging be treffende de beste plaats van oprichting en de beste wijze van inrichting, maar lang zal 'ttoch niet duren, of de ledige plaats in de rij onzer Charitas-instellin- ge,n is aangevuld: wij' zullen ©en eigen Sanatorium voor onze drankzuchtigen hebben, een ark van behoud voor onze zieken, oen waarschuwende vuurtoren voor de gezonden. Dat is het eerste wat de Bloemendag ons bezorgd heeft". De eerw. schrijver vervolgt: „Voor het behaalde reusachtig succes zeggen wij natuurlijk eerbiedig dank aan God, den gever aller gaven. „Niet ons, o Heer, maar Uwen naam zij de glo rie!" was terecht het antwoord op een huldebetuiging van een der hoofdperso nen, die daarbij in herinnering bracht, dat ook een „stille actie" gevoerd was, in den vorm van veel gebeden, expresse- lijk verricht om Gods onmisbaren zegen o]) den Bloemendag af te roepen. Maar hierna mag en moet een woord van inniger! dank gewijd worden aan de dames der onderscheidene Bloemen- comité's. ,,'tls verbijsterend, zooals zij gewerkt hebben", schreef mij iemand die haar van nabij had gadegeslagen, maar dit mogen wij er bijvoegen: 'tis ook be wonderenswaardig, wat zij tot stand ge bracht hebben. Het Sanatorium zal altijd het monument zijn van haar heerlijk - dienende bloem. Een Sobrirlasbloera moet in den gevel In haar gevolg danken we voorts onze duizenden vriendelijke verkoopsters; de katholieke pers, die - - met uitzondering natuurlijk van een enkel orgaan1) - de actie der dames zoo hartelijk steunde; onze tienduizenden, meen honderdduizen den geloofsgenooten, die op 24 Septem ber zich een Sohriëtasbloem op de horst lieten spelden; niet het minst de vele niet-katholieken, die met woord of daad, als koopei's of begunstigers hoe dan ook, van hunne daadwerkelijke sympathie de den blijken. Met name zij hier herdacht het „Orgaan der Vereeniging tot stichting en exploitatie van een herstellingsoord voor Spoorwegpersoneel". De redacteur is wel sociaal-democraat, maar toch eer lijk en volger van een Evangelie van liefde. 2) Het katholieke Sanatorium werd warm door hem aanbevolen. En dan ten slotte nog een héél bi- zonder woord van hulde en dank aan het heeren-kwartet, dat op den Bloemen dag een héél bijzondenen invloed heeft uitgeoefendKapelaan Simonis te 's Bosch, de firma Van der Kallen en Spitzen te Breda, pastoor Verheuvel te Hengelo (G.). Kapelaan Simonis vond do Sohriëtas bloem uit. De firma Van der Kallen en Spitzen reikte ze over aan de dames, door den stoot te geven tot de vorming van het Bloemen-Comité.3) En pastoor Verheuvel maakte met zijne (niet onderteekende) in alle bladen op genomen pracht-circulairo een reuzen- reclame voor den verkoop bij heel het Nederlandsche publiek". Is 'tniet treurig, dat niemand in Nederland zal vragen, welk blad hier bedoeld wordt?; -) Voor den vreemdeling in Jerusalem zij ver meld, dat ik bij deze woorden denk aan de af schuwelijke rol, door bet sociaal-democratische hoofdorgaan gespeeld tijdens en na de zeelieden staking en bij de jongste K.uyper-bestrijding. ;l) De beeren V. d. K. en S. plaatsten een geestdriftigen oproep in alle katholieke bladen tot aanbeveling van de uitvinding van kapelaan Simonis. Daarop kwam het Algem.Secretariaat der Bredascbe Mariavereenigingen terstond ener giek voor den dag en gaf den stoot tot de vorming van bet Bloemen-comité. Ten slotte huldigt dr. Ariëns nog eens afzonderlijk kapelaan Simonis en schrijft: „Als de Sobriëtas-bloem in den gevel van het Sanatorium komt, mag zijn borstbeeld wel in de voorhal prijken". („Centrum") Ernstig ongeluk. Twee kruiers wa ren aan de Leidscbekade te Amsterdam bezig een piano op te heischen. Eensklaps brak de balustrade van het balkon van de eerst© étage, waardoor beide mannen voorover stortten. De een was onmiddel lijk dood, de andere inwendig zwaar ge kwetst. Moordaanslag. Donderdagavond hebben burgers op den Nieuwen Binnen weg te Rotterdam gegrepen en aan de politie overgeleverd den gewezen kan toorbediende J. P. R„ die in de Gaffel straat op zijn vader een revolverschot had gelost op het oogenblik dat deze thuis kwam. De kogel drong in 's mans nek, zonder evenwel een gevaarlijke ver wonding te veroorzaken. In het ziekenhuis is de man verbonden. De dader, in wiens bezit een geladen revolver gevonden is, heeft meegedeeld, dat hij een wrok tegen zijn vader heeft. Een loodsschuit heeft op Terschelling een lijk van een man aangebracht, dat in het Stoa'temelk was gevonden, 't Was in verregaanden staat van ontbinding en zon der merkbare teekenen. 't. Is op de be graafplaats op Terschelling ter aarde be steld. Te Zundert is Donderdag geheel afge brand het huis, met remise en karschuur met karren en rijtuigen, van mej. F. Hor sten, vrachtrijdster te Zundert. Verzeke ring dekt de schade. Tegelijkertijd werd de woning van den bakker C. L. van de Wouw door de vlammen aangetast. Dit perceel wist men gedeeltelijk te behouden. Het onderzoek inzake den aanslag op den jachtopziener Wien te Waganingen is Donderdag voortgezet. De verdachte strooper v. d. W. blijft onlkenneu. In- tusschen passen zijn klompen pBecies in de voetsporen, loopen van en naar de greppel, waaruit het schot gelost is. Daar pogingen met politiehonden uit de om geving niets opleverden, is een politie hond uit Den Haag ontboden, waarmede Donderdagavond zou wonden gewerkt. Te Selzatc is Zondagnamiddag, om 2 uur een 7-jarig jongetje recht over de teerfabriek in het kanaal van Terneuzen gevallen. Vruchteloos poogde men het te redden. liet lijkje kon slechts om 4 uur opgevischt worden. De rood© s p i n. In het populair geïllustreerd maandblad „De Natuur" schrijft M. over een ronde spin: Wanneer men in ile Kaap-Kolonie aankomt, wordt men onder meer al spoe dig gewaarschuwd voor „ronde spinnen", die wel niet giftig zijn of u bijten, maar Inch zeer scherpe scharen ol' knijpers hebben „waarmee hult© jou kopliare af- „bijt" om dit wcglesleep naar huil.* neste". Deze uiterst vlugge, afzichtelijke, rose spin, met wollige ponten en van de groot te van een halve menschenhand, heb ik genoeg gezien, maar van 'I gevreesde haar af',.bijten" heli ik in .al ile jaren, di ik in de Kolonie doorbracht, niets ge merkt, ol' positiefs iels gehoord. Nu even wel heeft zich eenigen tijd geleden in Transvaal een geval voorgedaan, dat aan lie roode 'spin wordt toegeschreven. Een zekere familie IJ. was aan 'tin- pakken van haar goed om den volgenden dag te verhuizen. Toen 's morgens de dochter des huizes, die moe van 't, werk vast had geslapen, wakker werd, kwam ze tot de ontdekking, dat 'haar vlechtje aan den oenen kant van haar hoofd er af was en los naast haar lag. De kap pc r, die er hij werd gehaald, verklaarde posi tief, dat het niet door een schaar was afgesneden, eer nog door een scherp scheermes. Wel werd eerst gedacht aan een inbreker, die bij de drukte van het pakken ongemerkt in huis zou zijn geko men en behendig met een scheermes het haar zou hebben afgesneden, maar dit bleek na alles toch een onmogelijke his torie te zijn, niets werd ook van zoo'n indringer gevonden, zelfs geen spoor op den 's avonds natgeregenden grond rond om het huis. De' spin, zoo meent men, zal waar schijnlijk door het verzetten van kisten, en kasten voor het verhuizen, opgejaagd zijn en men kan vrijwel gerust aanne men hier met het werk van ©en rood© spin te doen te hebben, die het stevign vlechtje, dat 's avonds vóór het gaan sla pen was ingevlochten, niet in zijn geheel mee heeft kunnen sloepen. Mogelijk ook was de spin op het laatst Van haar werk gestoord door een ot' andere beweging van het hoofd. Het schijnt voor de Afri- kaanders niet zoo heel vreemd te zijn. Het getal 1 3. Op een avondpartij, welke de hertog van Angoulème in den winter van het jaar 1882 gal' en die ook bijgewoond werd door koning Lodewijk XVIII, waren, daar eenige genoodigden w-eg bleven, dertien personen aanwezig. Natuurlijk kwam liet gesprek spoedig op het „ongeluksgetal" en er werden vele daarop betrekking hebbende an-ecdoten verhaald. De oude koning begon zich reeds on ras tig te be wegen op zijn stoel, kortom, de situatie begon onbehagelijk te warden. Toen begon de aanwezige minister Vi 1 - lèle: „Alles wat tot nu toe in het midden gebracht werd, kan mijns inziens niet zoo duidelijk de vraag, waarover het gaat, belichten, als de werkelijke historische gebeurtenissen, die ik u mededeelen wil. „Uwer Majesteits doorluchtige voor vader", richtte hij zich tot den koning, „Bodewijk XIIII, die voor tweehonderd jaar op den troon van Frankrijk zat, werd dikwijls lastig gevallen door lieden, [die hem om het getal, dat hij als dertiende van zijn naam droeg, allerlei onheil voor spelden. Hij besloot daarom, daar een eind aan te maken, in het jaar 1621, door aan den avond van zijn 20sten ge boortedag, een intiem souper to geven, waartoe hij slechts twaalf personen uit- noodigde, zoodat, hij zelf meegerekend, dertien aan tafel zaten. Dit getal hield hij ook verder voor zijn intieme invi- ta tie's steeds vast, tot De minister hield op met spraken en keek peinzend voor zich' heen. De koning werd bleek en riep „Spreek toch uit, beste Villèle I" Deze maakte een ernstige buiging en vervolgde: „Nu, het noodlot heeft zich bitter gewroken voor dezen hoon!" Niemand durfde iets te zeggen, maar Lodewijk XVIII vroeg gehaast: „Op wel ke wijze? Pijnig ons toch niet door1 uw zwijgen I" „Nu", zei Villèle glimlachend, „denkt u zich toch eens inde deelnemers aan die, liet noodlot zoo bruusk tergende sou pers zijn in den loop der laatste tweehon derd jaar allemaal gestorven. Een bevrijdende, algemeen© bijval, waarin de koning het levendigs! deelde, beloonde deze improvisatie, die inder daad het bijgeloof aan het z.g. ongeluks getal 13 zoo treffend karakteriseerde. G a r n a 1 n v a n g s t in Zeel a n d. Men is nog zeer druk aan bet visschen naar garnalen; de vaartuigen, zoowel te Brouwershaven als te Stellendam, levene-n voor een groot deel aan de pellerijen; die te Brouwershaven ontvangen 9 et. per kg. Dat overigens de visscberij niet bevredigend kan zijn, blijkt wel .uit de omstandigheid, dat aan een der pellerijen te Stellendam bijna alle vaartuigen ge daan hebben gekregen. Over Ide andere Zeeuwsche garnalenvisschers hoort men weinig, wat wel voor ©en deel te wijten zal zijn aan de zeer afwisselende prij zen voor de gezouten garnalen, die naar Engeland en Parijs verzonden worden en meest geheim gehouden worden, ziscr hoog zijn ze- evenwel niet. De vangsten zijn nog gro-ot, daar sommige- met korge- legenheid tot 150 kg. per tij visschen. (N. R. CTt.) Door do afd. Tholen van de Zeeuw sche Landbouwmaatschappij" is gunstig beschikt op een verzoek van de vereeni ging van gediplomeerde oud-leerlingen van den landhouwwinter-cursus om eenige te gemoetkoming in de verplaatsingskosten en voor den cursus in bedrijfscontrólo, welke cursus in de maanden December, Januari en Februari n.s, te St. Maar tensdijk door den heer Buijze aan 16 jongelui zal gegeven worden. Die onder wijskosten worden door de leerlingen ge dragen. Er werd f20 ii f 25 toegezegd. Alen schrijft ons uit Koewacht: In de laatste dagen zijn op bel Rijks- laboratorium 1 Leuven onderzocht ruim 300 monsters beetwortelen, waarvan da meeste uit Zeeuwsch-Viaanderen afkom stig waren. Het maximum suikergehalte bedroeg 19,5, liet minste 14,3 en het ge middelde was 16,8 percent. De tot kapitein benoemde le luitenant 11. G. Al. Mothol de Jong van het 6e reg. int', wordt belast mei het bevel over do le comp. 4e bat. 3e rog. inf. te VÜS- singen. De sergeant be kl. J. de Later van het 4e bataljon te Vlissiugon, is alsnog op 1 November gedetacheerd bij do op te richten mitrailleurafdeeling t© Bergen op Zoom. Van 28—31 Oct. Vlissingen. Bevallen: E. de Nooijer, goh. Smit, z. Over de maand October. Rilland-Balh. Ondertrouwd: 12. Cor nells Josephus Kloeok, 31 j. wedn. van Virginia Francisca Kwik te Ossendracht en Levina Magdalena Kalle, 27 j. jd.; 19, Adriaan Staal. 21 j. jni. te Krabben- dijke en Geertruida. van Boven, 25 j. jd. Gehuwd: 5, Johannis Bouwens, 44 j. jm. en Adriana van Boven, 39 j. jd.; 30, Cornells Josephus Kloeck, 31 j. wedn. van Virginia Francisca Kwik te Ossendracht en Levina Magdalena Kalle, 27 j. jd. Geboren: 7, Johanna, d. v. Johannes Baptista v. Luijkx en Pholimina Kil; 8, Alaria Johanna Pieteriiella, d. v. Lodewijk Ileijboer en Jannetje Dalebout; 15, Cor nelia Pieteriiella, d. v. Jeroen Koeman en Geertruida van Hou to16, Jacomina Helena, d. v. Jacobus Moerman "ti Pie teriiella Lentse; 21, Jacobus, z. v. Gom- mert Traas en Johanna Cornelia Maas; 31, Arij Cornells, z. v. Leunis van Weele en Catharina de Ruijter. Krabbendijke. Geboren: 1 Cornelia Pie teriiella, d. v. Jan Adriaan Krijger en Pieteriiella Blok5, Wilhelmina, d. v. AVillem Polderman en Cornelia Karelse; 15, Maria, d. v. Anthonij Butijn en Geer truida Iloutekamer; 21, Hermanns Jan nes, z. v. Anni Franco-is Aleloen en Basti- ana Dekker; 23, Cornelia, d. v. Jacob Goud en Janna de Schipper; 25, Izaak Cornells, z. v. Kavel Sink© en Maatje van Boven. Overleden: 21. Janna Maria, 19 nind., d. v. Anni Francois Aleloen en Bastiana Dekker. (Zeeuw.) Heinkenszand. Gehuwd: 5, Comelis Jacobus, 32 j. jm. en Catharina Huizen, 32 j. jd. Terneuzen. Ondertrouwd: D. But, 24 j„ jm. en M. Olree, 21 j. jd.; H, Vroegop, 25 j. jm. en AI. Al. Guequierre, 25 j. jd. F. J. van Kerkvoorde, 25 j. jm. en M. P. Romein, 19 j. jd. Gehuwd: Scalé, 30 j. jm. en AI. E. Seheffelaar Klots, 30 j. jd. Bevallen: E. Broekhoven-Rouw, z.; C. Vertinde-Beek!, z.; Al. J. de Blaaij-de Klerk, z.; J. C. Oretel-Smet, z.R. Buijze- Verhelst, z.; .1. van \alst-Harte, z.Al. L. Fermont-AVillems, d. Overleden: Catharina Pieters ,16 d. Nov. 6 Kloetinge, 186 esschenboomen, v. Dissel. 6 Nisse, 67 kanada en 30 tronkboomen. Pilaar. 7 Goes, huis Wijngaardstr. A 87, v. Dissel 7 Goes, 104 stuks hoornvee, Neervoort 7 Goes, 1 paard, 9 melkkoeien en 4 varkens, Pilaar. 7 Vlissingen, 2 winkelb. en 8 woonh. met bovenwoningen, Paap. 7 Goes, partij hoornvee, Hollm. Verh. 8 's Heerenhoek, hoornvee en schapen, Hollm. Verh. 8 Goes, meubelen en huisr., v. Dissel. 8 Heinkenszand, woonhuis, schuur en erf, Van Cleef. 8 's Heer Arendskerke, 200 canadaboomen, Pilaar. 9 Wolphaartsdijk, 200 canadaboomen, Pilaar. 9 's Gravenpolder, 82 olmenen 21 canada's, Hollm. Verhoek. 10 Middelburg, gezaagde en 'ongezaagde houtwaren, Verhulst. 10 Schare, 40 olmeboomen, Pilaar. 11 Nisse, 101 kanada's v. Cleef. 11 Heinkenszand, 115 canada's enz v. Cleef. 13 's Heer Arendskerke, olmen, canada's enz v. Cleef. 15 Goes, inboedel, v. Dissel. 15 Kloetinge, boomen, Pilaar. 15 Driewegen, boomen Pilaar. 15 Goes, boomen, Pilaar. 15 Goes, 219 olmen en 2 canada's, Pilaar. 15 Heinkenszand, planken, varkens on graskalvers, Hollm. Verh. 16 Krabbendijke, 139 zware olmen, Schram. 16 WilhelmiDadorp, boomen, Pilaar. 16 Baarland, 130 olmen, v. d. Kloes. 17 's Heerenhoek, olmen en canada's Van Cleef. 17 Middelburg, houtwaren, Hosang. 22 Driewegen, olmen en zware canada's, Neervoort. 22 Oudelande, olmen en zware canada's, Neerv ort. 22 Ovezand, 140 canada's, v. Cleef. Nov. 6 Goes, bouwen woonhuis, schuur, stal eu dubbole arbeiderswoning te 's Heer Arendskerke, J. J. A le Clercq. 20 Middelburg, het onderhoud en herstel Prov. gebouwen Middelburg, Ged. Staten. Nov. 23 Schore, 9.47.95 H.A. bouw en weiland, Schram. De Notaris E. O. VAN DISSEL, te Goes, zal op des avonds om 8 uur, te Goes, in „de Prins van Oranje", krachtens art. 1223 B. W., te Goes, aan de Wijngaardstraat, wijk A 87, groot 48 Centiaren, bewoond door W. van Appeldoorn. Aanvaarding bij de betaling. De Notaris F. VAN CLEEF te Hein kenszand, zal op des namiddags 2 uur in de herberg bjj M. Geus te Heinkenszand, in het Ten verzoeke van de erven A J. DE JONGE te Heinkenszand, aan de Dorpstraat, Sectie B no. 502, groot 2 A. 40 c.A. Aanvaarding 1 Januari as. Betaling der koopsom 6 December a.s. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris. De Notaris F. VAN CLEEF te Hein kenszand, zal op des Damiddags half twee, ten verzoeke van den Heer W. F. K. LENSHOEK te Kloetinge. op en nabij den Kousendjjk te Heinkenszand,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 6