Maud's doodstrijd in 1918. I' No. 130. Woensdag 1 November 1911. bevende Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. BUITENLAMP. BINNENLAND fongens DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. in het vak, aan S. J. DEKKER Idcommissie in het llistrict ter stand- ïaakt bekend, inge- der Tiendwet 1907 zij op de hieronder e in het le lid van oelde aangevers bij leeft verzonden een at van uit te keeren te heffen tiend- lart. 68 dierzelfde resolutie van den fciën van 1 Maart met mededeeling J art. 70, luidende |r schadeloosstelling vast bij den aan- fnaand, volgende op art. 68 bedoelde Idata een uittreksel iedere gemeente J betrokken gemeen- Inden, hetwelk ter purende een maand ieder zal kunnen V, October 1911. [rceelen in den 5en Sabbingepolder, tsdijk. ceel gelegen in de be", Lammertiende. lerceelen gelegen in landpolder, genaamd wel Bielblok, en den Colijnsplaat. perceelen in de ge- kadastraal bekend :n 105. :eelen in den Boom- :nte 's Heer Arends- keelen in den „Noor- Weelhoek, den 2en, Iblok van den Oud er, gemeente Colijns- rceelen in den „Voor- te 's Heer-Abtskerke. erceelen in Jan Ver- \dolfshoek te Baars- Heer Abtskerke. terceelen in het Oude Bek van Baarsdorp (ente 's Heer Arends- perceelen in Jan eente Baarland, erceelen in „Konings ier Oud-Noord-Beve- ilijnsplaat. lerceelen in „Wouter nte Driewegen, erceelen in den Twee- lariapolder, gemeente perceelen in den Maai- fente Driewegen, perceelen in „Noorder |ente Driewegen, perceelen in de ge- sectie B nrs. 565, 166. Lperceelen in den Noos- Nisse. perceelen in den Mon- ente Kattendijke. perceelen in Steenhoek, Ne- perceelen in de ge- fipolder, sectie D no, p- 275. erceelen in den Kolens- Oosterland, gemeente perceelen in den Stiers- Wolphaartsdijk. a, perceelen in Helle Wolphaartsdijk. perceelen in den Ne- iamperlandpolder, ge' prd IC. perceelen in „Defl gemeente Hoede; perceelen in „Dengrofl- gemeente Baarland- in de Sichuit, -i in de gemeente H. no. 126. erceelen in den Oude' Westeinde, gemeente elen in de West' 7e en 8e blok, Y - I pereeelen i ind. perceeli TT sectic perceelen 6e, 7e jhaartsdijk, f,6e art t0 October 1911» 1 Mr. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent,; dubbele bladen 10 oent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie «n Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijB. Advertentiën van 15 regels f 0.50ieder3 regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. k contant. Onze dooden. Wie op Allerheiligenavond en den daar- aativolgenden dag onze kerkgebouwen bin nentreedt, zal priesterkoor en ,altaar in rouwfloers zien gehuld en den priester bekleed met het zwarte treurgewaad. Zijn oor zal de droeve klaagzangen opvangen, welke in de dagen van beproeving en smart aan he-t hart van den koninklijken profeet David ontwelden, zooals de diep- roerende psalm „De profundis" of de aangrijpende klankten vernemen van het „dies irae". D'och ook de hoopvolle to nen van het „Requiem", ,de zoetklin kende bede: „Pie J-esu, Domino" zulleni zijn hart ontroeren, kortom al wat in die dagen in onze kerken geschiedt, stemt tot weemoed, maar ook tot groot vertrouwen, tot verlevendiging onzer hope, want het geldt onze lieve dooden, die de Kerk zorgzame en liefhebbende) moeder! telken jare gedenkt, voor wiier zielerust zij hare offers en gebeden aan den Heer van leven en dood opdraagt naar het woord der Schrift, dat zegt: „het is eene vrome en heilzame gedachte, voor de overledenen te bidden". Hoe goed, hoe nuttig is het, dat wij een dag in het jaar hebben die door zijn naam alleen: „Allerzielen" ons noopt te denken aan hen, die ons naar) het andere leven zijn voorgegaan. De beslommeringen des levens, het ru moer der wereld, de rustelooze arbeid, den strijd om het bestaan en honderd andere oorzaken doen ons zoo gemakke lijk de personen vergeten, met wie wij door de teerste banden waren verbondejn, wien de vriendschap zoo'n groote plaats schonk in ons hart. Wellicht verlieten, wij, onder smart gebukt en het hart van weedom vol, den Godsakker, waar wij hun stoffelijk omhulsel ten grave droe gen, doch met het voortijlen van tijd ver flauwde hun beeld, stierf hun aandenkep weg en nu, op Allerzielendag, ziet, daar, hen-ijst bij het aanschouwen der treffende plechtigheden, waarmede de Kerk de ge dachtenis harer gestorven kinderen eert, met nieuwe kracht de herinnering in ons op aan gestorven ouders, echtgenooten, kinderen, bloedverwanten, vrienden en geen hart zoo koel, geen hoofd zoo vol van 's werelds ijdelheden, of bet ondergaat den heilzamen invloed van onzen heer lijken godsdienst en wij fluisteren gllem met het gevoel dier oude liefde, welke ons eens aan die dierbare- afgestorvenen bond: „Geef, Heer, hunnen zielen de eeuwige rust; het eeuwige licht verlichte hen; moge zij rusten in vrede!" En ook zij, die verre van onzen gods dienst staan, zullen moeten erkennen, dat een Kerk, welke de zorg voor hare kinde ren uitstrekt tot aan gene zijde des grafs, den eerbied verdient van alle weldenkejn- den. Een Nederlandse!) kardinaal. Een allergewichtigst kerkbericht komt voor in ons nummer van heden. Daarin wordt toch gemeld de aanstaande benoe ming van -een Nederlander tot kardinaal der Heilige Roomscbe Kerk, eene waardigheid, die na de pauselijke, De Secretaris, P. DIELEMA^ DOOR TWEE PIOTTEN. 32. De dooden begraven, gehoel gekleed, zonder kist en zonder pastoor, 't angst zweet perste uit alle poriën. Doch 't moest, dat begreep Harmsen. Die boer nam een doode op -en droeg het lichaam naar de karreschuur, waar hij bet meit stroo toedekte, daarna vervoerde hij den tweede -en juist wilde hij den laatste wegbrengen, -toen eene sterke Engelsche patrouille het erf opreed en met verba- zing naar het sombere werkje keek. Van schrik liet de boei] het lijk vallen. De patrouille steeg nu af -en in minder dan geen tijd was Harmsen gekneveld, het buis doorzocht, de boerin uit haar schuil plaats gesleurd en d-e andere twee doo den gevonden. Na -een kort verhoor, dat geen verhoor was, en na nog korter b-e- taadslaging volgde het vonnis met h-e,t bat executie. Boer Harmsen bengelde na ®en kwartier aan den boo-m van zijln wa- erput, zijn boerderij stond in lichte laaie de hoogste is in de kerkelijke hiërarchie. Een dergelijke benoeming heeft in geen 4 eeuw-en plaats gevonden. Immers, de laatste Nedierlandsche kardinaal was Wil lem Enkevoort, de 59e bisschop van Utrecht, -die door zijn vriend en bescher mer, onzen Nied-erlandschen Paus Adria- nus VI, den lOen September 1523 tot die waardigheid werd verheven. De nieuw© titularis, d-e Redemptoristen pater W. H. van Rossum, aan wien diez-e groote -eer te beurt valt, werd dan 3en September 1854 te Zwolle geboren. Na op jeugdigen l-ee-ftijd zijn ouders te hebben verloren, wierd hij; tot zijn 13e jaar met zijn broeder in het weeshuis te Zwolle opgevoed ien na zijn studie in het klein seminarie te Kuilenburg volbracht te heb ben, trad hij in de Congregatie van den Allerheiligstën Verlosser en ontving het kloosterkleed den 16den Juni 1873 te Roermond. Het jaar daarop legde hij de kloosterbeloften af te 's Hertogenbosch. Hij voltooide zijn hoogere studiën te Wit- ,tem, waar bij; priester gewijd werd den 7en Oct. 1879. Na dien tijd was hij leeraar in het juvenaat d-er E.E. P.P. Redemp toristen te Roermond en van 7 Sept. 18801 Oct. 1883 leeraar in die dog-ma- tieke godgeleerdheid te Wittem, waar hij den 22en Juni 1886 prefect der studen ten werd en pater F. Peters opvolgde als rector in 1893. In 1895 naar Rome ontboden door den hoogwaapdig-en gene raal, werd hij tot consultor van het H. Officie benoemd en bij het laatstgehou den Kapittel te Rome in 1908 gekozen tot consultor generalis van den nieuwen Pater-Genieraaloverste. Dat wij ons over deze onderscheiding welke aan een van Neêrland's Katholieke zonen te bieurt valt, van harte verheu gen, spreekt vanzelf. D-e toestand te Tripoli. De toestand der Italian-en te Tripoli is moeielijk. Maar het siensatie-telegraan van de Intransig-eant, volgens hetwelk de Italiaansche vloot wegens d-e woelige zee van Tripoli w-egg-estoomd is -en d-e Turken en Arabieren de stad reeds hernomen zou den hebben, kan mien veilig op zijde leg gen. De krant Sabach te Konstantinopel heeft oen van Zaterdag gedagteekend tele gram ontvangen, dat blijkbaar de Turk sche lezing van het groote gevecht van Donderdag geeft. H-et deelt de volgende bijzonderheden mede: „Een divisie Italianen viel de Turken aan. Toen dezen, door vrijwilligers ge holpen, -een krachtigen tegenaainval on dernamen, trokken de Italianen, uit vrees, dat hun d-e terugtocht zou afgesneden worden, in wanorde naar de stad terug. D-e verliezen d-er Italianen worden op 300 dooden, onder wie ©enige officieren, -en 700 gewonden geschat. Eenige Ita liaansche verschansingen vi-elen in han den van de Turken". en de boerin wierp schaterlachend «n dansend alle stukken hout van 't-erf in de vlammenzij- was krankzinnig ge worden De Commandant van de 3e Divisie stond gebogen over ©en groote kaart, welke uitgespreid lag op -eene tafel in eene d-er kamers van het raadhuis te E-tten. De chef van -de staf las d-e be richten voor, die juist waren ingekomen. De grijze generaal 'v-erschoof blokjes van verschillende kleur op de kaart; de tac tische oefening was in vollen gang, maar' nu met echte bataljons -en met -een heu- schen vijand. De divisie-co-mmandant scheen hot tactisch-e vraagstuk helder voor oogen -te hebben, want tevreden knikte hij telkens tegen zijn blokjes-troe pen. Juist wilde hij den overste zijlne indrukken meded-eelen, toen de kapit-ein- adjunct-chef binnentrad. „Wel Twink, wat breng je mee?" „Ge neraal, de luitenant is zoo gesloten als een bus. Van de manschappen ben ik te weten gekomen, dat de dam bij Woens- drecht sinds -eergisteren hersteld is en dat gisteren de Eng-olschen versterking hebben ontvangen. De papieren leveren geen nieuws op". D-e correspondent van d-e Tanin voegt hieraan toe, dat de Turk-en dri-e Italiaan sche machinegeweren buitmaakten. De Ikdam verneemt over de gevech ten bij Tripoli van Maandag tot Vrijdag, dat de Turken talrijke stellingen beziet, verschansingen opgeworpen, en, gesteund door de artillerie, in vier kolonnes de oprukkende Italianen aangevallen hebben. D-e Italianen zouden tal van gevangenen, onder wie dri-e kapiteins, in handen van de Turken gelat-en hebben. D-e Kerk en de Oorlog. De oorlogscorrespondent van de „Maas bode" schrijft Nog even wild-e- ik wijzen, -en, zoo noodig, hoop ik zulks nog herhaaldelijk te doen op het sinistere maar hard nekkig nagejaagde doel van sommige pers organen om de K-erk in d-en Italiaansch Turkscben oorlog te betrekken en het Va- ticaan voor te stellen als een enthousiaste medeplichtige aan den Afrikaanschen rooftocht. Niet krachtig geno-eg kunnen de Katholieke organen van alle lande|n zich tegen -eene dergelijke onjuiste voor stelling der zaken verzetten -en nooit kunnen zij duidelijk genoeg uiteenzetten, dat de PausKoning èn in zij-ne -eene èn in zijne andere kwaliteit neutraal is -en waarschijnlijk geen grooter zorg kent, dan, zooals de andere groote mogendhe den zijne neutraliteit t© handhaven. Zeer is het te betreuren, dat sommig© licht ontvlambare en vergeetachtig© Ita liaansche prelaten en pastoors redevoe ringen gehouden hebben, waarvan elk woord uitgebuit wordt om de medeplich tigheid van het Vaticaan -en het geheele katholicisme in dezie-n rooftocht te bewij zen, -en zoo zij wisten, m-et hoeveel zorg elke letter, die zij: te veel zeggen, in het hart der moderne Turken wordt gebrand om deze toch maar met afschuw te ver vullen voor de groote instelling, die nicer en meer hun aandacht begint te trek ken, dan zouden zij -er inderdaad wel op uit zijn, wat meer voorzichtigheid te betrachten. De oorlogskosten. In verband met verschillende belich ten, die in Italiaansche en buitenland- scbe bladen Verspreid werden, betref fende d-e kosten van den Tripoli-oorlog, meldt de „Tribuna", dat, als m-en die vorige Afrikaansche expedities als uit gangspunt neemt, men berekenen kan, dat de onkosten, zelfs als de campagne nog ©enige maanden duren moet, honderd mil- lioen lires niet te boven zullen gaamj. De schatkist, meldt bet blad, beschikt over aanzienlijke sommen, die in Frain- sche, Duitsche, Engelsche, Oostenrijk- sche en andere banken zijn belegd. Tripoli heroverd. Uit Konstantinopel wordt dd. 30 Octo^ ber aan de ,,Neue Freie Presse" geseind: Het gerucht van d© herovering van Tri poli is tot nu toe van ambtswege niet bevestigd. Die Turksche minister van oor log verklaarde echter aan de „Tanin", dat men de herovering eiken dag kan verwachten. Die door de Turksche en Ara bische troepen bereikte resultaten waren „Dat is niet veel belangrijks, maar ik had niet anders verwacht. 'Kijk -eens hier op de kaart. Bij Pindorp, Wouw en Steen bergen zijn vijandelijke cavalerie-afdee- lingen gezien. Die bruggen over de Zoom zijn door Engelsche wielrijders bezet. Bij Kruisland is het tusschen onze wielrij ders en Engelsche cavalerie reeds tot leen treffen gekomen. Dank zij het terrein moest de overmachtige vijand terug. Ber gen op Zoom is door infanterie m-et mi trailleurs bezet. D-e spoorlijn Woensdrecht- Bergen op Zoom. wordt sterk bewaakt. Alles wijst er op, dat wij binnenkort handen vol werk zullen krijg-en. D-e com mandant van 'tzuidleger, wien ik d-an toestand heb blootgelegd en wi-en ik ver zocht den vijand uit Noord-Brabant te mogen werpen, nu wij- daartoe in staat zijn, heeft dit laatste heslist verboden, daar hem uit ingekomen berichten ge bleken is, dat een opmarsch van bet Belgische Noorder 1-eger niet lang zal uit blijven. Van onze cavalerie, die in zuide lijke richting ,is vooruitgegaan, zijh ech ter no-g geen verontrustende berichten ontvangen. Tot zoover was de toestand jullie grootendeels bekend, nu echter 't Fluitje van de tel-ephoon in de kamer daarnaast deed de Divisie-Commandant schitterend. Die kaziernes voor de stad waren door de Turken ingenomen. De Verliez-en der Arabieren waren zivaar en 8 veldkanonnen en 4 mitraileuses waren hun ontnomen. De Turken hadden 1000 gevangenen gemaakt. Door twee barken werden de Italiaansche gewonden bij massa's naar de oorlogsschepen vervoerd. De consuls pro-testaeren wegens de vele teruggekeerde buitenlanders tegen ©en bombardement van die stad door het Ita liaansche eskadier. D-e ambtelijke berich ten de „Tanin" wekken hier geestdrift en geven een vast vertrouwen in ©en eindelijk© overwinning. F KAN K H IJ K. Op ide Fransch© vloot blijft het raar toe gaan. Weer is op twee orlogssch-epen een begin van brand ontdekt. Twee matrozen van do „Justice" meld den, dat ziji vonken uit de munitiekameq hadden zi-en springen. D-e kapitein gaf daarop onmiddellijk bevel de kruitkamers onder water te zetten. Die bedorven mu nitie w-erd later aan wal gebracht. Bij onderzo-ek bleek, dat d-e- vonken het g-eyolg waren geweest yan kortslui ting. Aan boord van de dreadnought „Di- der-ot" brak di-enzelfden dag branid uit iu -de dynamietkamer. Daar deze vlak naast de kruitkamer ligt, ontstond er een lichte paniek onder de bemanning. De brand kon echter spoedig gebluscht worden. Ook hier schijnt kortsluiting d-e oor zaak te zijn. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van I Nov. Krachtige zuidwestelijke, later afnemende westelijke tot noordwestelijken wind. Betrok ken lucht met regen. Later opklarende lucht- Kouder Mogelijk nachtvorst Londen naar Liverpool vertrokken Ame- rikaanschen sch-e-epstrein, kwam zlas mij len ten Zuiden van Stafford met ©en tusschen Rugeley en Stafford loop-enden lokaal-trein in botsing. In den ©xprestrein bevonden zich de passagiers van de „Lusitania", waaronder tal van aanzienlijk© Amerikanen, o.m. die heer Bacon, de Amerikaanse!» gezant te Parijs. Twee pers-o-nen van dien lokaal- brein werden zwaar, één licht gewond. Het verkeer was slechts voor korten tijd onderbroken. PORTBGAl. Het congres glesloten. Het con- -gres der republikeinse!» partij; heeft het rapport van de voorloopige reg-eering der republiek ovte-r haar bestuur verworpen en een rapport van Affonso Costa, mi nister in het voorloopigie bewind, goedge keurd. Het congres is gesloten. "Een ge denk t ee ken yo-ol] B os- su et. Zondagmorgen is in de kathedraal te M-eaux -een gedenkteek-en, het eexste op Fransch grondgebied, onthuld ter gedachtenis van den gro-oten kanselrede naar Bossuet, „l'aigl-e de M-eaux", zooals hij genoemd wordt. Om half tien werd ©en pontificale Mis opgedragen, waarbij o.m. tegenwoordig waren kardinaal Luqoii, de aartsbisschop van Reims, kardinaal M-ercier van Mechie- len, mgr. Am-ette van Parijs ten 22 bis schoppen. Na afloop werd een bijeenkomst gehou den, die door alle kerkelijke autoriteiten werd bijgewoond en door ta.1 van ver tegenwoordigers van verschillende weten schappelijke en lettel-kundige vereenigin- gen in Frankrijk en het buitenland. De voorzitter van d-a Académie Frangais-e, Jules Lemaitre, hield ©en rede, waarin hij de literaire waarde van Bossuet's wer ken prees en hem huldigde als predikant, schrijver -en schitterend dichter. Des middags tijdens de Viespers, sprak mgr. Touchet de lofrede uit eu huldigde Bossuet als -een heilig bisschop en ver heven leeraar. Het monument, dat onthuld werd, is e-en werk van d-en beeldhouwer Dubois en stelt Bossuet voor als ©en predikend apostel. GIGELIID. Spoorwegongeluk. Het voorste gedeelte van d-eu Zaterdagmiddag van plotseling ophouden. „Bericht yan de voorposten", meldde de kapitein, die 't gesprek gevoerd had, „dat een hoer den Divisie-Commandant wenscht te spreken; aan niemand anders wil hij zich over belangrijke inlichtin gen uitlaten". „Eindclij-k" verlicht kwam het -er uit, „laat hier komen Twink". Enkele minu ten later bevond zich ©en schijnbaar-ras zuivere Noord-Brabantsche boer jn het vertrek, -die al zijn boerschheid o-p den -drempel achterliet. „Proficiatj dappere van D-olk. Wij- hadden je reeds -een plaatsje ingeruimd op do verlieslijst, wijl zullen het nu maar blanco laten. W-elk nieuws heb je?" „Generaal,, ik zal iu 'itkort mijn snoep reisje vertellen. Toen ik vier dagen ge leden Bergen op Zoom bereikte, was deze stad nog onbezet. Gewapend met een echten knuppel en het allerdomste hcikneutersg-ezicht was 't mij z-eer gemak kelijk de enkele cavalerie-patrouilles te verschalken. Bij Woensdrecht was de toe stand, zooals hier reeds bekend was. Het spionnenvraagstuk werd nu ingewik kelder en -een slak zou minder' tijcl noo dig gehad hebben dan ik om binnen d-e stelling te komen, doch ,ik moest, ik zou TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 2 7 October. De heer Ter Laan was niet tevreden/ over artikel 6 van het ontwerp-Militiiewei, hetwelk den diensttijd voor die bereden korpsen vaststelt op acht jaar. Hij kon niet inzien, waarom deze korpsen lan ger zouden moeten dienen dan de on bereden en stelde daarom per 'amende ment voor ook de bered-en miliciens slechts zes j;iar te doen dien-en, evenals hun onbereden collega's. Minister Colijn toonde evenw-el aan, dat een diensttijd van zes jaar voor d-e be reden korps-en een groote jaarlijksche lichting bereden miliciens zou noodig ma ken -en dus do aanschaffing van meer paarden, den Bouw van meer stall-en, enz. zou meebrengen. Wegens de te duch ten aanzienlijke verzwaring van finajn- cieele lasten ontraadde de Regeering ern stig de aanneming van het wijzigings voorstel, dat zij -echter niet onaanneme lijk verklaarde. Hot werd v-erworpen met 58 tegen 6 stemmen, (die der socialis ten). De heer D-uymaer van Twist, die nog eens terug kwam op zijn denkbeeld om den -diensttijd bij de Militie terug -te bren gen op 7 ©n bij de Landweer terug te brengen tot 4 jaar, teneinde tegemoet te komen aan zijn bezwaar', dat een over schot van 15 pCt. op de oorlogsformati© onvoldoende zou zijn, werd ongetroost door den minister heengezonden. Z.Exc. en ii.k kwam er in. Daar de opstelling sedert mijn bezoek veranderd is, kan ik over de juiste plaatsing der troepen zwij gen. De totale stérkte ran d-e Engelschem in Nowd-Brabant schat ik nu ongeveer op een divisie, ofschoon nog voortdu rend -troepenvermeerdering plaats heeft. De Engelschen, die zich op Walcheren en Zuid-Beveland bevinden, mo-eten ge weldig -te lijden hebben van de Zeeuw- sche koortsen, die vaak onder kwaadaar- digen vorm optreden. Dit schijnt d-e oor zaak -te zijn Van het talmen vooj' hot offensief. Hier op dit schetsje ziet u de opstelling, voor zoover deze mij is be- worden. Tot de Zoom zijn troepen vooruitge schoven. Verschillende werkzaamheden en transporten maakten op miji den in druk, dat een verdedigende stelling in gereedheid wordt gebracht om in te ne men, totdat voldoende aanvulling-en eene aanvallende beweging mogelijk maken. Vast© telegraaf- en telephoo-ng-emieenschap voor alle onderdeelen, voortdurende aan voer van munitie deden bij1 mij het ver moeden ontstaan dat van den opmarsch naar het oosten in de -eerste dag-en nog geen spr;ake is." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1