Heêrland's doodstrijd in 1918. No. 127. Donderdag 26 October 1911. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 oemt. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prije. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. py Wegens het feest van ALLER HEILIGEN op I November a. s. zal de Courant NIET WOENSDAGAVOND maar DINSDAGAVOND 31 October verschijnen. H. H. Correspondenten en Adverteer ders gelieven hiermede rekening te houden. De „Messagero" maakt bekend, dat de Italiaansche torpedobooten een blokkade- hnte hebben gelegd van Lemnos tot Rho- dus, welke blokkade bedoelt, te waken voor de veiligheid der troepentransporten van Italië naar Tripolis. Een gevecht tusschen Italia nen en Arabieren. De Arabieren telden ongeveer 400 man sterk, reden om acht uur Maandagmorgen op de Italiaansche stellingen ten westen van Boemeliana toe, terwijl andere ruiters achter ©en reeks zandheuvels bleven, dite zich op ongeveer 400 meter afstand van <1© Italiaansche stelling in de woestijn verheffen. Het elfde regiment bersaglieri. ontving den vijand met een levendig ge weervuur; de ruiters moesten terug wij ten, achtervolgd door granaatschoten. Zij lieten 3 dooden en 9 gewonden o.p het slagveld achter. Het scheepsgeschut on dersteunde het vuur van de veldartillerie. Tegen 10 uur rukten de Italianen uit hun. stellingen tegen de Arabieren op, die in de woestijn verborgen lagen en waarschijnlijk versterkingen hadden ver kregen. Men zag, dat de Arabieren door Turksche officieren werden aangevoerd. De aanval van de Italianen had vooral ten doel do Arabieren westelijk van de stad bij' de z'ee in de flank aan te vallien,; Spoedig daaroip loste men geweervuur, in den rug van de Italiaansche stelling. De schoten w.aren afkomstig van Arabie ren uit de stad, die blijkbaar met den vijand in verbinding stonden en zich in bet struikgewas van de oase verborgen hielden. Toen ©enige gewonde Italianen jdoor de straten van de stad werden gedragen, verspreidde zich in de stad het gerucht van een opstand van id© Arabieren en een paniek maakte de bevolking dol. Zelfs groote magazijnen werden gesloten en de menschen vluchtten op de (daken van hun huis. MALTA, 24 October. Oe beschie ting van Bengazi. Brieven uit Ben- gazi melden, dat de beschieting van do stad door de ItaLiaansche oorlogsschepen groote schade en een wilde paniek ver oorzaakt heeft. Tal van huizen en andere gebouwen zijn vernield. De Maltezer kerk is ten deele ingestort, tengevolge waar van acht Maltezers gedood en tien ge wond zijn. Maltezers verklaren ,dat het Engelsche consulaat zwaar gehavend en de Engelsche consul gewond is. Verschei- DOOR TWEE PIOTTEN. 29. Op den lOden Maart volgde de capitu latie, op eersten eisch van den Engel- schen bevelhebber. Er was niets nieer te lemedigen. De overgebleven schepen ont vingen eerst van eigen hand hun laatste projectiel en verhuisden naar den Noord zeebodem. Met de intact zijnde kanon- ïeerbooten zochten de twee overige licht- neschadigde torpedobooten haar heil op m.n m -z?e' kanonnen der versterkin- wr.Ruem, 'n hunn6 laatste negatieve voor immer°r zolfvemieling zwegen Engelschen kwamen de grootste hel na ^en s'ag- Nadat deze door donroe vaa de talrijke inijwen ©en esk'idé ®i en gemaakt, stoomde het iinr 7 fgzaam doei' het Schulpengat eer o+,f veri' Eene beschermd© krui- liiiin »n ec^ter °P «ene losgeraakte scinn M60g zware averil. Een zuster tal de '1U'PJ <^oc'1 geraakte bui- vaargeul en vloog in de lucht. den© joodsch-Engelsche onderdanen, Idie in het consulaat de wijk hadden geno men, werden gedood of gewond. In fle brieven wordt het geheel© aantal dooden en gewonden onder de bewoners van de stad op vierduizend geschat. D e houding van het ,Vatikaan. De Osservatore Romano heeft in een nota verklaard, dat het Vatikaan de op vatting afwijst, dat het bij1 het Tripolitaan- sche confLict om ©en soort van heiligen oorlog gaat, die in naam en met onder steuning van den godsdienst en de ICerk zou zijn ondernomen. Wegens de aanvallen, waaraan de Os servatore ten gevolge van deze nota heeft blootgestaan, wijst het blad in ©en nieuw artikel op de groote belangen van de Kerk in het heele Oosten, die onder het tegenwoordige conflict niet mogen lijden. Er zijn daar vele duizenden Christenen van alle natiën, die moeten beschermd worden voor vervolging. Daarom mag aan het conflict niet het karakter van den godsdienstoorlog, worden gegeven. De Kerk moet derhalve in dezen strijd een onzijdige houding aannemen. De kansen van den vrede. Uit Konstantinopel wordt aan de Lokal- Anzeiger geseind: In goed ingelichte krin gen wordt opnieuw beweerd, dat Turkije zal toetreden tot het Balkan-verbond, waarna de mogendheden van de entente te Rome spoedig tusschenbeiide zullen ko men en bovendien aan Turkije een lee ning van 50 millioen tot het uitvoeren van openbare werken zullen verstrekken. BËLGIK Verkiezingen. Volgens de wet van het jaar 1895 hebben de Belgische plaat sen met 20.000 tot 70.000 inwoners ieder vier en die boven de 70.000 zielen elk acht „bijgevoegde afgevaardigden" voor den gemeenteraad te kiezen. De afge vaardigden worden voor de helft uit pa troons voor de andere helft uit werklie den gekozen. Deze verkiezingen hebben nu Zondag plaats gehad, met een uitslag, die overeenstemt met dien van 15 Octo ber. De katholieken hebben te Antwerpen twee van de acht, in Brussel één zetel gewonnen. Te Etterbeek blijft $e katho lieke meerderheid, dank zij de verkiezing op Zondag, behouden. PORTUGAL. Een kruiser gestrand. De Portu- geesche kruiser „Sao Rafael" is bij Villa, do Conde tijdens mist gestrand. Het verlies van het schip is voor de repubiikeinsche regeering zeer groot, daar hiermede een vijfde gedeelte van de ge heel© Portugeesche oorlogsvloot is vernie tigd; zij1 beschikt nog over de kruisers „Don Carlos", „Adamastor", „Sao Ga briel" en „Amalia", benevens twee ka- nonneerbooten. De „Sao Rafael" heeft bij de jongste revolutie een groote rol gespeeld. De bemanning van het schip heeft zich al zwemmende weten te redden. Van de 200 koppen wordt slechts 1 man gemist. Wat men in de Amsterdamsche stel ling vreesde na den val van den Helder, werd bewaarheid. Op den 12den Maart greep de vijand nogmaals de vleugelstel ling aan, bestormde tegelijkertijd de for ten Edam, Kwadijk en benoorden Purme- rend. De aanvallen werden met zware verliezen afgewezen en de Engelschem zagen ten slotte in, dat zonder zwaar belegeringsgeschut ,hier aan geen blijvend succes was te denken. Het bezit van den Helder met zijne uitstekende haven stelde de gelegenheid tot gemakkelijke ontsche ping van zwaar artilleriemateriaal open en daarom werden de verbindingslijnen, spoorlijn den Helder Alkmaar en het Noord-Hollandsch kanaal, scherp bewaakt. Engelsche kanonneerbooten kruisten op de Zuiderzee, doch deze werd voor hen verboden terrein voorbij de beschermende vuurzone van hunne groote oorlogssche pen. In aantal sterker, dwongen onze ri- viervierdedigers hen, na een scherp ge vecht, ons eigen binnenzee'tje aa.n ons te laten. 't Was 11 uur in den avond van dien 12den Maart. Met woeste vaart vlogen de dreigend-zwarte wolken langs den hemel boog, vluchtend voor den gierenden Noord- Westenwind. Nu en dan verlichtte eventjes De Haarlemsche Katholiekendag. Deze Katholiekendag is inderdaad een succes geweest. Droegen de vorige een meer plaatselijk karakter, deze was inderdaad diocesaan, werd bijgewoond door zeer velen uit alle streken van het bisdom. In de afdeelingen is zeer zakelijk gesproken en de conclusion zijn zooveel mogelijk gehouden binnen het bereikbare voor iedereen. Dit was de reden, waarom sommige amendementen, hoe goed hun inhoud op zichzelf ook mocht zijn, niet werden aan genomen. Zoo b.v. het amendement van den ZeerEerw. heer pastoor Die Moulder te Ierseke, die de liturgisch© ontwikke ling in het huisgezinbepleitte en dit deed op z. i. zeer goede gronden en met veel welsprekendheid. De aangenomen conclusies in de af deelingen luiden als volgt: Eerste Afdeeling. Inleider mr. J. N. J. E. Hearkens Thijssen, Haarlem, over „Gods dienstzin in het Huisgezin." I. Het huisgezin vormt den grondslag der maatschappij; wil deze godsdienstig zijn, dan moet de godsdienst leven in de huisgezinnen en daarin gestadig worden aangekweekt. II. De echtgenooten moeten hun gods dienstig leven zooveel mogelijk samen leven. Daarin ligt het krachtigste middel tot wederzijdsche heiliging, tot bevordering van wederzijdsche liefde en achting en tot ouderlingen steun in moeilijkheden. III. De opvoeding der kinderen in gods- dienstigien zin is één der eerste plichten, van de ouders. Van de prilste jeugd af worde daarom de wijze yan opvoeding getoetst aan de eiscben van den godsdienst. Krachtige godsdienstig© opvoedingsmid delen zijn, naast het goede voorbeeld dor ouders, het trekken van de aandacht van het kind door de aanwezigheid van gods dienstige voorstellingenkruisbeelden, heiligen- beelden en platen het hou den van kleine huiselijke godsdienstoefe ningen gemeenschappelijk avondgebed, huiselijke viering van de Meimaand en het bezigen van godsdienstige motieven tot het toedienen van vermaningen. Het vertellen uit het Oude en Nieuwe Testament door de ouders, vooraL in ver band met kerkelijke feestdagen, is een uitnemend middel om de kinderen gods dienstig te leeren denken en een gods- dienstigen geest in het huisgezin aan te k weeleen. Een amendement van Pastoor de Meul- der uit Ierseke werd, zooals reeds bo ven gezegd, verworpen. De heer G. C. Wubban, Heerenweg 4, te Rijswijk (Z.-H.), stelde voor in conclu sie 111, alinea 3, van Afdeeling I, na de woorden: „het trekken van de aandacht van het kind", in te lasschen de woor den: „het altijd aanwezig zijn van Katho lieke lectuur in ieder huisgezin." de gedeeltelijke maanschijf den vlakken kustpoider, waartegen de nijdige korte golfslag der Zuiderzee schuimend uiteen spatte. En wanneer het zwakke, geleende licht meegesleept werd in de wolkeren- vaart, dompte weer de kust in 't donkerste zwart onder 't afsluitende hemelsegment. De woelige zee overstemde alle nachte lijke geluiden door den wedloop harer witgekamde golven. Dankbaar aanvaardden de onverschrok ken waaghalzen deze hulp der natuur krachten. Met gedoofde lichten lagen eenige botters vrij ver in zee ter hoogte van Zeewijk in den Groetpolder. Aan boord heerschte doodsche stilte; over het vlakke plank'endek spoelde nu en dan het zeewater in ontelbare straaltjes en droppels. Plotseling zag men hoog aan do westelijke lucht een scherp, klein, wit licht, dat drie maal op en neer ging en daarna verdween. Het veilig-sein van den toren te Winkel was gegeven. De dek- planken van de botters gingen omhoog, de mannen werkten zich door de ope ningen naar boven en gleden langs stuur boord in de dansende vletten. Geen com mando hoorde men, geen aanwijzing werd gegeven, luisterstil en automatisch werkte men het eerste gedeelte van het nacht© lijke drama af. De riemen in gerouti- Dit amendement werd opgenomen ach ter de woorden: huiselijke viering van de Meimaand. IV.. De zorg voor een godsdienstigen geest in het huisgezin strekt zich ook uit tot de inwonende dienstboden. Het ip de plicht der gezinshoofden te zorgen, dat de dienstboden hare gods dienstplichten behoorlijk naleven. Waar dit gevoegelijk kan geschieden, dienen zij in de gelegenheid gesteld en aangespoord te worden om dagelijks de H. Mis bij1 te wonen en te communiceeren. Afdeeling II. Mr. P, J. M. Aalberse over: „Godsdienst in het Openbare Le ven". De conclusies luiden aldus: 1. 1. De eerste plicht des menschen isGod te dienen. 2. Die dienst van God bestaat in het volbrengen van Gods wil. 3. Gods wil moet worden volbracht, niet slechts in de kerk, niet slechts in het huisgezin, maar ook in het openbare leven. II. Opdat in het openbare leven Gods wil geschiedde, is het noodzakelijk: 1. dat de Katholieken, ook als Staats burgers, er zelf naar streven in het open bare leven Gods wil te volbrengen, en zich dus ook niet schamen daarvoor open lijk uit te komen; 2. dat zij1 godsdienstige mannen, aller eerst de huisgenooten des Geloofs, zoo veel mogelijk bij him optreden in het open bare leven steunen, opdat niet het goede, dat met vereend© krachten tot stand kon worden gebracht .ongedaan blijve; 3. dat zij1 er naar streven, dat in ver schillende publiekrechtelijke bestuursli chamen mannen worden gekozen, van wie met reien verwacht mag worden, dat zij er toe zullen medewerken,' dat met Gods wil ook op het gebied der openbaren levens rekening worde gehouden. III. Er moet dus bij1 de Katholieken op aangedrongen worden: 1. zich ook in het openbare leven steeds onbeschroomd te toonen als Katholieken, niet enkel van naam, maar ook van de daad 2. zich nauw aaneen te sluiten en elkan der te steunen, om jdoor eendracht te komen tot kracht in den strijd voor den dienst van God in het openbare leven; 3. zich bij1 verkiezingen voor besturende lichamen allereerst af te vragen, welke personen den meesten waarborg geven, dat zij er toe zullen medewerken, dat ook in het openbar© leven Gods wil worde volbracht, en van de beantwoording van deze vraag voornamelijk de bepaling hun ner keuze te laten afhangen; 4. zich er wel bewust van te zijn, dat het in den aangegeven zin ook daadwer kelijk deelnemen aan de verkiezingen niet is een© betrekkelijk onverschillige zaak, maar een zeer ernstige plicht. Bij de discussie werd het woord nog gevoerd door mej. Peters, die vroeg, of naast den man ook de eischen van het katholiek openbaar leven niet evenzteer gelden voor de vrouw. Mr. Aalberse antwoordde, dat de vrouw neerde eelthanden sloegen onhoorbaar in de volle golven, richting nemend naar de kust. Het nagebootst geluid van de zeemeeuw deed de vletten stoppen. De gewapende passagiers klommen overboord in zee en waadden naar den Zeedijk aan den Groetpolder, waarachter zij zich ver zamelden.; men telde een honderdtal stoere, onversaagde kerels van den land storm, die uit Friesland waren overge stoken om deze levensgevaarlijke opdracht uit te voeren. Weer werd een sein gegeven en iin vier rijen klom het onversaagde troepje over den dijk, passeerde rij na rij den Dam bij de Uitwateringssluis en verdeelde' zich daarna. Zij1 slopen behoedzaam voort, dwars door den polder naar Winkel. Aan den dorpsrand verzamelden zich de groe pen, overtrokken hunne schoenen met een paar sokken en bijna geruischloos gleed het detachement over den weg, doch nu met vooruitgeschoven veiligheidstroep. „Oranje" klonk het fluisterend van onder de brug bij het begin van het dorp. „Nas sau", antwoordde de commandant, die bij den voortroep was. Een vierkante boer kroop onder de brug vandaan en voegde zich bij den luitenant. „Alles veilig Jans sen"? „Alles in orde luitenant." Geen woord werd meer gewisseld; Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 26 Oct Matige tot krachtigen, westelijke tot zuidwestelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. moet zijn niet alleen een steun voor den man in het huisgezin, maar ook in het openbaar leven, vooral voor den man, die meer op den voorgrond treedt; hier heeft zij door hare toewijding te zorgen ook voor het physiek welzijn van den man. Mej. Peters oogstte hartelijk applaus. Derde afdeeling Godsdienst in het So ciale Leven. Inleider Rector Stroomer. De conclusiën luidden: I. De zegeningen van het maatschappe lijk leven hangen voor ©en groot gedeelte af van den godsdienstzin in de maat schappelijke geledingen. II. Verschillende uitingen van het maatschappelijk leven maken duidelijk, dat de godsdienstzin in broeiden kring te wenschen ovierlaat. Als zoodanige uitin gen mogen worden genoemd: het licht zinnig denken over het gevaar van neu trale vereenigingenhet gevetn van aan stoot door etalages; gebrek aan eerlijk heid in den handel, aan oprechtheid in den omgang, het openen van winkels en het doen van inkoopen op Zondag; het beoefenen van sport, het doen van ge zamenlijke optochten, de pnetmakerij op Zondagmorgen. III. De godsdienstzin dient ook in het maatschappelijk leven tot riijln recht te komen en te worden opgewekt of ver sterkt door: gesloten retraites; het hei ligen van den Zondag dezian meer dienstbaar te maken aan zijne bestem ming -zoodat de gelegenheid gevon den wordt tot dieper besef te geraken van ons levensdoel: het vereenigings- leven op Katholieken grondslag. IV. De genoemde verschijnselen van gebrek aan godsdienstzin dienen in eigen kring ten krachtigste te worden bestre den. De heer F. Eggers te Alkmaar, voor zitter van de Algemeen© R.-K. Propa- gandaclub St. Petrus, stelde voor in con clusie III Afdeeling III in te voe gen achter de woorden„van ons le vensdoel"; in verband hiermede zij in zonderheid aanbevolenhet bevorderen van een of meer vacantiedagen die dan voor ontspanning kunnen gebezigd wor den. i De heer J. C. Berger te Amsterdam, wilde achter de woorden yan conclu sie II Afdeeling III „als zooda nige uitingen mogen worden genoemd" in te lasschen: „het lezen van (neu trale of niet-Katholiek© bladen" en voorts in conclusie III achter de woor den „opgewekt en versterkt door" in te 'lasschen: „het lezen van een Katho liek dagblad". iedereen kende zijn rol. Wanneer, de wind niet zwiepend de luchtlagen geeselde, kon een scherp gehoor misschien iets onbe stemds opvangen, nu verried niets iets ongewoons. 'tWas twee uur in den morgen toen 2 K.M. ten noorden van Zijdewind werd halt gehouden. Even fluisterde men en sterke patrouilles bezetten de toegangen aan weerszijden van den spoorweg. Een sein volgde en koortsachtig gingen de ovorblijv enden graven tusschen de spoor- liggers. In de vrij diepe kuilen werd de inhoud van de meegebrachte pakken ge plaatst. Onafgebroken werkte de troep '3/l uur, daarna klonk het ruwe geblaf van een waakhond uit een der boerderijen aan den spoorweg. Alle werkers gleden plotseling links en rechts tot aan den voet van den dijk. Zeer op haar gemak naderde de Engelsche patrouille in dit land met zijne kalm© bevolking en keerde dicht bij de onheilsplek terug Verband zoeken met de andere patrouille, die van don fegenovergesteldien kant naderde, vond zij overbodig. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1