CHIP E R Wij S LEGER EN VLOOT. Besluiten en Benoemingen. Landbouw en Veeteelt. SPORT Sajt, n« *n f Koophandel noodig is. Tevens zullen ze ook nog onderricht ontvangen in Ned. correspondentie, H andelsaardrijkskunde en Ilandelsrekenen. Dit zou met (5 uren per week ongeveer 7 maanden duren. Voor de jongere deelnemers zou de cur sus 3 jaren duren en dan gedurende 15 uren per week. Spr. wekte de aanwezigen op, de plaats hunner inwoning niet te laag te schat ten, door te zeggen: „Er komt toch niets van". Do landbouwer toch zal ook com mercieel ontwikkeld moeben zijn, wil hij op den duur staande blijven. Daarom was het een groot belang voor Zierikzee een dergelijke inrichting te bezitten. Spr. druk te in naam van het bestuur uit, dat dit zoo spoedig mogelijk de gezonden circu laires terugwenscht met een gunstig ant woord d.w.z. hel doel te steunen door toe 't e treden als donateur of door aan de lessen deel te nemen. Het geld moest niet doen afschrikken, want dat was slechts f8 per jaar, zeker niet te veel. .Men moest niet het voorbeeld van andere gemeenten volgen, maar de zaak oogen- blikkelijk flink steunen. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakten gebruik de hoeren Koopman, dr. De Bruijne en Unger. Eerstgenoemde was min of meer bevreesd voor opdrijving der prijzen als de middenstand goed ge organiseerd was. Spr. wees er op, dat dit jin strijd zou zijn met de statuten en bovendien oorzaak zou worden, dat de middenstand zijn eigen ondergang be werkte. Dan immers zouden de coöpe ratieve vereenigingcn als paddestoelen uit den grond rijzen. Dr. De Bruijne wenschte nadere in lichtingen omtrent het programma van de cursus. Spr. achtte een dorre opsom ming i.li deze vergadering niet op zijn plaats, maar gaf het bestuiur den raad aan belangstellenden het Regeeringsragle- ment op Handelsscholen met 3-jarigen cursus ter inzage te gaven. De heer Unger vroeg op welke manier de boekhouding voor ouderen zou inge richt moeten worden. Spr. gaf den wensch te kennen, voor deze categorie van deel nemers zoo eenvoudig mogelijk te be ginnen. Niemand meer iets te vragen heb bende, werd de vergadering door den voorzitter, den heer v. Pagé gesloten. 1 lij bracht dank aan den spr. voor diens heldere uiteenzetting en drukte de hoop uit, dat de cursus weldra zou opgericht worden. Naai' wij vernemen was de R.-K. Mid- denstandsvereeniging niet uitgenoodigd, een fout, die te betreuren valt. Toch kunnen wij niet nalaten de goede zaak aan te bevelen voor steun in beide bo vengenoemde opzichten. Ze is het ten volle waardig. De Veroeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool te Zierikzee vergaderde Woensdagavond in een der zalen van de sociëteit „Con cordia". Na lezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering deelde de voorzitter mede, dat de gewijzigde sta tuten en do rekening door den .Minister van Binnenl. Zaken waren goodgekai' d, henevens dat het gebouw der Ambachts school ten gevolge van den jongsten storm verschillende reparatie- heeft moeten on dergaan. De begrooting voor 1910 werd in ont vangst en uitgaaf vastgestld op f7410. Herkozen werden de aftredende be stuursleden, de hoeren A. Tinimermaln Cz., 11. v,an Dijkc en Jhp. C. A. van Citters. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Bij Kon. besl. is benoemd tot heem raad van het waterschap Schouwen de- heer J. W. tlast te Brouwershaven en tol gezworene van dan polder den Oos t-eren Ban van Schouwen de heer N. G. Faso-1 te Renesse. Gezondheidscommissie te Zierikzee. In de October-vergadering dezer Com missie werd o. a. meegedeeld, dat over eenkomstig het advies der commissie de gemeentebesturen van Dreischor en Noordgouwe de verbetering hadden gelast van respectievelijk 19 en 11 wo ningen in die gemeenten,, en dat aan de gemeentebesturen van Brouwershaven, Burgh, Haamstede, Noordwelle, Renesse en Serooskerke een aantal woningen ter verbetering werden of zullen worden voorgedragen, waarvan het resultaat in de volgende vergadering zal kunnen wor den meegedeeld. In de gemeente Zierikzee werd een varkenshok aangetroffen, in strijd met de Bouwverordering, onm.ddellijk tegen ©ene woning aangebouwd, en werd tot verwij dering geadviseerd, terwijl ©ene woning in genoemde gemeente tot verbetering werd voorgedragen. Het gemeentebestuur van Noordwelle werd uitgenoodigd de eene vervuilde en kwalijk riekende sloot te doen schoon maken. Verder werd besloten, er bij het gemeen tebestuur van Zierikzee op aan le dringen, zooveel mogelijk de aanwezigheid van be waarplaatsen van huiden enz. in de kom der gemeente tegen te gaan. Ten slotte werd in beginsel besloten, het onderzoek van ©en aantal eet- en drinkwaren in de kleinere gemeenten ter hand te nemen. Uit de ingekomen berichten bleek, dat sedert de vorige vergadering (7 Sept.) waren voorgekomen 6 gevallen van diph thelitis te Brouwershaven, 1 te Nieuwer kerk en 1 te Ouwerkerk, alsm|ede 1 geval van roodvonk te Nieuwerkerk. Hoedekenskerke In de op Vrijdag ge houden vergadering van den gemeente raad waren alle leden tegenwoordig. .Na opening der vergadering geschiedt voor lezing van de notulen van het verhan delde in de voorgaande vergadering. Wet houder Groenewege maakt naar aanlei ding daarvan een aanmerking. (Welke aanmerking? Red. „N. Z. Crt.") Geen der overige raadsleden stemt hier echter mede in, waarna de notulen ongewijzigd worden vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat door lied. Staten de gemeente- rekening dienst 1910 definitief is vast gesteld, zooals ziij door den raad voor- loopig was vastgesteld, en dat boeken en kas van den ontvanger van het Burger lijk Armbestuur zijn opgenomen en in orde bevonden. Beide mededeeiingen wor den voor kennisgeving aangenomen. Voorts deelt hij mede ,dat heden van de inwoners van den „Boeier" een ver zoek is ingekomen tot plaatsing van oen lantaarn aldaar, welk adres hij wensch I te stellen in handen van B. en W. om advies. Dhr. A. den Dekker dringt op spoedige afhandeling aan, daar nu het gebrek aan een lantaarn het meest wordt gevoeld. Ook Weth. Groenewege zou gaarne spoedige behandeling daarvan zien en zegt zijns inziens ook nog wel andere gedeelten van de gemeente gebrek aan een lantaarn hebben, met name „de Kou ter". De voorzitter bepleit nogmaals de wenschelijkhieid deze zaak eerst in het college van B. en W. te bespreken ten einde alsdan een voorstel dienaangaande aan den raad te kunnen doen. Zonder verdere discussies lof hoofdelijke stemming wordt thans aldus besloten. Vervolgens wordt het 1ste suppletoir kohier hondenbelasting dienst 1911 vast gesteld tot een bedrag van 1' li, verdeeld over li contrdbuaheten. De begrooting Bur gerlijk Armbestuur dienst 1912 wordt daarna goedgekeurd in ontvang em uit gaaf tot een bedrag van f 6098.095. De heenen Louisse, M. G. Verbeek en A. Walraven onthouden zich, als laden van het Armbestuur, van stemming. Vervol gen geschiedt een door tied. Stalen voor gestelde wijziging gemeente-begrooting 1912. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter vraagt dhr. J. Louisse nogmaals verbetering van de vate bij de woning van dhr. G. Jeronimus. De voorzitter ant woordt, dat deze zaak nog steeds hij het college van B. en W. aanhangig is. Ten slotte hebben verschillende discus sies over het onderhoud der grintwegen plaats, die ten slotte op voorstel van dhr. Groenewegen tot resultaat hebben, dat de voorzitter gemachtigd wordt oen ma chine aan te schaffen om de sporen in de wegen met behulp van paarden dicht te doen rijden en den kantonnier tijdelijk meerdere hulp tot in orde houden dei- wegen zal worden gegev en. Daarna slui ting. Krabbendijke. D - schade, toegebracht door den storm van 30 Sept. j.l. aan li-u dijk v,an den Oostpolder, is thans weder hersteld. Alle gaten zijn volgereden en met leen bijzonder© zware krammat belegd. Hoiewel deze dijk thans weder in zijn ouden vorm is teruggebracht, zoo blijft hij toch steeds de opmerkzaamheid lier autoriteiten gaande houden, omdat men liet vrijwel eens is, dat hij voor storm of wel hoogon vloed niet bestand is en liet gevaar voor doorbreken blijft beslaan. Naar men zegt zulten er a. s. zomer belangrijke werken ter verdediging aan gedaan worden. Donderdagnacht of wel Vrijdagmor gen is uit de goederenloods van het sta tion alhier ontvreemd of althans tot nu toe onverklaarbare wijze verdwenen, een pak, inhoudende plin. 30 pond spek. Hoe wel door de politie een uitgebreid onder zoek is ingesteld en reeds verschillende personen zijn gehoord ,is er op dit oogen blik nog niets met zekerheid bepaald kun nen worden. Het onderzoek duurt voort. - Zondagnacht werd na passage der mailtreinen, op last van hoogerhand, de spoorbaan door het leggen van schotbal- ken hij wachtpost 23 en 24 afgesloten. Door den heerschenden wind (storm) en zeer zwakken toestand der Stroodorpepol- der, had men tot dezen voorzorgmaat regel besloten. Na het vallen van het water werd do spoorbaan weer vrijgemaakt. Dat men voor dezen polder niet gerust is, blijkt wel, daar hij van 30' Sept. tot heden nog aldoor bewaakt wordt. lerseKe Zaterdag kwam een polderwer ker, arbeidende aan de herstelling der zeedijken alhier, dusdanig van de fiets te vallen, dat lh|ij bewusteloos werd op genomen. Geneeskundige hulp moest da delijk worden ingeroepen. Met het afbrengen der vaartuigen van do bermen en dijken is men thans zoover gevorderd, dat alten van de dijken af zijn. Eerst nu kan men zien, hoe groote schade de vaartuigen geleden heb ben. lil dien Karelpolder zitten nog altijd twee schepen. Deze week zal een begin worden gemaakt om ze met behulp van een groote lier over den dijk te draaien. Heinkenszand Een dochter van de Jong alhier, kwam j.l. Zondag, toen zij kerkwaarts ging, tot de onaangename ont- ekkindg, dat zij intusscben een parelspeld uit haar muts verloren was. Een schade- postje van plm. f 7. De speld is na lang zoeken nog niet gevonden. Hansweerd Het ijzeren tjalkschip „Anna Maria", schipper Dekkers, geladen met suikerbieten, is door de sleepboot „Louis Guthfar" alhier binnengebracht. Het schip hiep gevaar tegen den zeedijk to stranden, zoodat de hulp dezer boot werd ingeroepen. - Do mosselboot „IJ. E. 13" van Ier- seke, geladen met mosselen, is met weg gescheurd zeil alhier binnen moeten loo- pen, doordat de reis niiet kon worden voortgezet. - .Met den bouw der gasfabriek is reeds zoover gevorderd, dat in de a. s. week de ketels zulten worden geplaatst. Doch dat zooals in 't begin werd be weerd er met November gasverlich ting zal zijn, zal wel niet waar wezen, daar zal nog wel een 14 dag-en hij komen. 's Heer Arendskerke Dat er hier in deze gemeente -ook een groote drukte heerscht met de suikerbieten, blijkt uit het volgende, dat er hier Zaterdagvoor middag niet minder dan twee en zeven tig wagens geladen met bieten aan liet station stonden. Ter Hole Toen de zoon van den heer v. d. V., smid alhier, Zaterdagmiddag op het schietveld bezig was de schietsteng le herstellen en le plaatsen, die hij den jongsten storm was omgewaaid, viel hem een der steunpalen zoodanig op den voet, dat hij, kreunend van pijln, naar huis moest gereden worden. De terstond ontboden geneesheer con stateerde, dat bet lichaamsdeel erg was geblesseerd. Zaamslag. Op twee plaatsen worden dit jaar aan het Hellegat bieten verscheept. Naar den dijk van den Van Lyndenpohi -r heeft men weet- eene vaargeul gedolven, wat evenwel ©lk jaar moeilijker wordt, terwijl bij- gewoon watergetij de vletters nog maar moeilijk den wal kunnen be reiken. Gemakkelijker gaat het nabij' hel sluisje aan den Kleinen Eendrachtpolder. Daar is een flinke steiger, waar de bieten uit de kipkarren in de schepen worden ge stort. Dwars door den polder worden er do bieten van af de afleveringsplaats met kipkarren over spoor aangevoerd. Ossenisse Aan de gisteren doo-r die sociëteit „De Arabieren" alhier gehouden doclschieting werd door 30 personen 'deel genomen. De hoog© vogel viel ten deel aan J. Wesepoel van Groenendijk en Alouis de Kever van Ossenisse, de zij vogels aan L. van Jole van Groenendijk, E. Kint van Ossenisse en P. Tteteman van Groenendijk, de kallen aan Emiel de Waal en .1. Kint Pz„ .los. Kint en R. de Kors van Ossenisse, de roosvogel aan D. van Damme en A. de Waal Ez., beiden van Ossenisse. Gisteren had alhier ©en vergade ring plaats'waarin de schippers de schade konden opgeven door hen geleden hij den laatst plaats gehad hebbenden storm. Naai) men verneemt zal er ongeveer f 1800 a f 2000 schade zijn en zal waarschijn lijk een Van de schippers met een inleo- kenlijst rondgaan. Koewacht Zaterdag herdacht de heer J. A. Boddaert den dag, waarop hij vóór 25 jaar als onderwijzer aan de school te St. Andries in betrekking trad. Of schoon hij den wensch te kennen had gegeven den dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, ontving de geachte jubila ris van verschillende zijden blijken van belangstelling, liet gemeentebestuur, de onderwijzers, de werkende en de bestuurs leden der fanfarenniaatschappij, waarvan de heer Boddaert secretaris is, boden hem schoone geschenken aan. 's Avonds bracht de fanfare hom 'eene serenade. Biervliet In de plaats van dr. N. G. Pen heeft zich hier gevestigd als arts dr. .1. van Gorkum. Aardenburg Bij de j.l. gehouden ver kiezing voor een lid van den raad in de vacature-De Glopper verkreeg dhr. I. Eeckhout (L.) 189 st. en dhr. E. Mar tens (R.-K.) 168 st. Er waren 2 stem men blanco. Hoofdplaat In de plaats van dr-. A. M. Temmerman, die naar Sluis vertrok ken is, is tot gemeente-geneesheer be noemd dr. A. v. Delden te IJzendijke. Er waren 4 sollicitanten. Goes. Op verzoek van hel bestuur der Chr. school (Wijngaardstraat) alhier, zal de beer J. de Hoogh, die 1 Nov. a. s. met rijkspensioen de school zou verla ten, tot 1 Jan. d.a.v. als hoofd blijven fung-eere-n, op welken datum de heer It. J. Burggraaff van Apeldoorn in dienst hoopt te treden. (Z.) - Benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Chr. school (Wijngaardstraat) alhier nnej. Joh. M. de Jonge Ad. alhier. Vlisslngen Op de voordracht voor on derwijzer in de gymnastiek aan de open bare lagere scholen alhier zijn geplaatst de heenen G. II. Sutherland le Bolsward, A. C. Kieviet te Zierikzee en H. Egthuizon te 's Gravenhage. Oostbuig. Van de R. N. L. slaagden te Venlo voor vak j dhrn. A. Lauret, A. Catsman, J. v. Lare -en J. v. Leeuwen. In het jaarverslag van dein Inspecteur van het Lager onderwijs in zijne inspectie, lezen we hel volgende: „De behoefte aan voortgezet onderwijs doet. zich eveneens sterk gevoelen in Zeeuwsch-Vlaanderen, alwaar, geheel an ders dan in het grootste deel van mijne inspectie-, do opneming van Fransch in don omvang van het onderwijs wél van belang is. Het voortgezet onderwijs moet daar dus tevens meer uitgebreid lager onderwijs zijn. De schoolopziener in het district Middelburg zegt daarvan, na ge klaagd te hebben over de gemeente Ter- neuzen, waar hij al ©enige jaren vergeef- sche pogingen deed tot beter regeling van liet meer uitgebreid lager onderwijs, het volgende: „Het verschaffen van ge legenheid tot het ontvangen van voortge zet onderwijs door het inrichten van vcr- volgklassen, waar de vakken, genoemd in art. 2, onder 1s, alle of voor een doel worden onderwezen, zou, voorname lijk in de grootere plattelandsgemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen, in eene onmis kenbare bthoefte voorzien. Ik bel) daarbij gemeenten op het oog als Axel, Honte- nisse, Oostburg, Aard'enburg en dergelijk In elk der vier genoemde gemeenten be staan dienaangaande plannen, die evenwel alleen te Axel en te Aardenburg een meer vasten vorm hebben aangenomen. In heide gemeenten behoeft, tot de uit voering daarvan, de omvang van het on derwijs weinig of geen uitbreiding. Te Axel immers zijn de vreemde talen, te Aardenburg, behalve deze, ook de wis kunde in dien omvang opgenomendoch het onderwijs in bedoelde vakken bestond tot nog toe in het geven van lessen daar in vóór of na de gewone schooluren, aan die teerlingen, die zich daarvoor aanbo den. Te Axel, waar het pas benoem Ie hoofd, dat 1 Januari 1910 in functie zal tieden, de bevoegdheid voor do drie talen bezit, wordt overwogen de instelling van ééne of mec-r vervolgklassea en oen© daar mede verband houdende uitbreiding van het onderwijzend personeel, en te Aarden- burg wordt nagenoeg hetzelfde beraamd. Het hoofd aldaar heeft reeds oen leer plan uitgewerkt voor een negenjarigen cursus en de gemeente wil een extra on derwijzer met hoofdakte en Fransch aan stellen; doch daar wacht alles op den bouw ©ener nieuwe school, waarvooor de plaats is aangewezen en het plan is uitgewerkt. Mocht iets dergelijks ook te Hontenisse en le Oostburg tot stand komen, dan zou dit alles te zamen ge nomen wel mogm gelden voor eene schrede in de gewenschte richting. Wel moet (erkend worden, dat daarmede aan de bestaande behoeften voorwaar nog ni.-t ten volle zal zijn voldaan,, en tevens, dat zulke negenklassigc schoten, die zoo wel in de behoeften aan gewoon lager onderwijs moeten voldoen, moeilijk naai den eisch zijn in te richten en bovendien het gevaar opleveren, dat óf hiel eerst genoemde óf het laatstgenoemde onder wijs te veel tijd en belangstelling vordert van het hoofd van zulk een school, zoo- dat in dat opzicht betrekkelijk veel van zijn organiseer, nd talent wordt geëiseht; doch, zooais de omstandigheden nu .een maal zijn, acht ik een viertal dergelijke scholen, gelijkmatig over het platteland van Zeeuwsch-Vlaanderen verdeeld, het beste en doelmatigste, dat voorshands voor dit in menig opzicht stiefmoederlijk bedeeld grensgebied kan tot stand ge bracht worden. Dat de plannen, waarvan hier sprake is, in den loop van 1999 nog betrekkelijk zoo weinig gevorderd zijn en nog te wei nig vasten vorm hebben aangenomen, hangt voor een groot deel af van de onzekerheid, waarin men tol nog toe ver- koert betreffende dien aard en hel be drag der door de Regeering voor derge lijke scholen in uitzicht gestekte verhoo ging der Rijksbijdrage. Zoodra men weet waaraan men toe is, zal die onzekerheid verdwijnen, die voor het oogenblik nog eene ongewenschlo aarzeling en omzich tigheid teweegbrengt en d-e uitvoering van ontworpen plannen belemmert". Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- en orde-oefeningen de hoer J. .Ion- kor te Schuddebeurste Breda de hoeren I'. A. de Feijter, M. Hack, C. Rente- nar, J. v. Noortwijk en D. H. W. Ploeg man, allen te Middelburg; te Venlo de dames D. J. v. d. Harst en W. P. v. d. Harst te Koudekerk©, T. Schenk te Vlis- singen lm (lh,r. E. 11. de; Realle te Overslag. Geslaagd te 's Gravenhage op het stuur- Itedienexamen voor de groote stoomvaart als eerste stuurman de lieer II. 'Vos; als derde stuurman do hoeren R. Muiters, Chr. B|. Nachoniuis lem 11. W. F. v. Rosovell. Geslaagd te Utrecht op het machinisten- examen voor voorioopig diploma de hoeren I'. Dros, A. J. Edelman, J. Krul, C. Bierman t-n J. Stekelburg. De le luits. W. J. C. Schuurman en H. A. F. Gr. van Ermel Scherer, van het 2e reg. veldart, te 's Gravenhage, worden 1 November a s. voor den tijd van één jaar weikzaain gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf. Benoemd is tot griffier b"' den Raad van Beroep (ongevallenverzekering) te Almelo rnr. G. W. Sannes, thans te Middelburg; tot idem te Middelburg mr. Van Toulon van der Kooy, advocaat te Zutphen, plaats vervangend griffier van den raad van beroep aldaar. De alphabet ische aanbeveling voor kanton rechter te Delft bestaat uit mrs. W. G. Delbaere, J. D. van Ewijck en G. B. F. Wentholfc, allen kantonrechter, respectie velijk te Woerden, Ridderkerk en Neuzen. Men schrijft ons uit Koewacht. Door den buitengewoon droogen zomer waren, zooais ieder weet, de beetwortelen veel achter in groei vergeleken bij andere jaren. Dit blijkt vooral uit de verzending van beetwortelen uit deze streken naar de Belgische suikerfabrieken. Nog nooit is, volgens gegevens, die wij van het Belgisch Ministerie van Financiën mochten ontvan gen, de uitvoer zoo gering als in de vorige maand. In het gunstige bieten jaar 19U5 bedroeg onze uitvoer in de maand Septem ber ruim 34 millioeu kilogram, in 1908, teen wij ook een droogen zomer hadden, was onze uitvoer nog 2,7 millioen kilogram, in het vorige jaar 18 millioen en thans slechts 124,810 kilogram. Van zeer groot belang was daarentegen onze uitvoer van aardappelen naar België. Wij verzonden namelijk ongeveer 15 milli oen kilogram aardappelen naar onze zuide lijke naburen, tegen 11,5 millioen in 1910, toen de aardappeloogst in België en in het Noorden van Frankrijk geheel mislukt was. Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch Trekpaard. Woensdag der vorige week is -te Goes van bovengenoemd stamboek een alge- meenc vergadering gehouden, onder voor zitterschap van den lieer F. (J. Ilom- bach, van Hulst. Omtrent den toestand -en de werking der veroeniging in het afgeloopen jaar, (teelde de voorzitter mede, dat het aantal leden thans 561, of 96 leden meer dag het vorige jaar, bedraagt. Ingeschreven werden 225 hengsten, 1036 merries en 956 veulens, wet een vermeerdering aan wijst van 23 hengsten, 361 merries en 362 veulens. Tot leden van het bestuur werden benoemd de hoeren II. A. Hankeo, ite Wilh-elminadorp, P. t'. \Y. Swemer, te Colijnsplaat, G. A. Vorlsterman van Oyen (secretaris-penningmeester), te Aarden burg, allen aftredende leden en <le heer A. J. Lake, te Sluis, in de plaats van den heer I,. J. Roggeband, te Groede, die niet voor ©en herbenoeming wenschte in aan merking te komen. De rekening en verantwoording over het jaar 1910 werd goedgekeurd en vast gesteld in ontvangst op f2118,775 en in uitgaaf op f 1372,39, met een batig saldo van f 745.385. De begrooting voor 1912 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 2248.77. Het stamboek is ook toegetreden tot de Koninklijke Nederiandscbe Maatschap pij en het Nederiandscbe Landbouw- comité. Op voorstel van het bestuur werd be sloten o-m te beginnen met 1913 -een nieuwe categorie in het leven te roepen van preferente merries van 6 tol 14 jaar en aan deze -een extra-premie toe le kennen. Hel voorstel om aaii de merries, die in iedere kring van het stamboek bij (1e premiekeuringen nummer één zijn, van de bekroningslijst, een premie toe te kennen van 1' 10; word niet aangeno men, daar deze premie overbodig werd geacht. Bij de rondvraag werd de wenschelijk heid besproken o-m aan een drachtige merrie slechts provisioneel een premie too te kennen, om deze premies pas defi nitief toe t-e wijzen, wanneer in het loo pend keuringsjaar het vouten geworpen is. Een daarop betrekking hebbend voor stel zal aan het hoofdbestuur der Zeetuv- sche Landbouwmaatschappij ingediend worden, om het thans geldende provin ciale reglement op de premiekeuringen in dit opzicht gewijzigd te krijgen. (Z.) Uit 't Zuiden. VII. Een helft der le ronde is nu afg „U. D. I."—„S. D. O." 2-2, Hoilandia II-Osaendrecht 4—1. Zwaluwen—Con cordia 07 (cijfers ii la Haarlem). De Zwaluwen speelden den heelen wedstiijo door met 5 man Hier volgen eenige be knopte overzichten. U. D. I.—S. D. O. 2-2. Deze wedstrijd had plaats onder een zeer sterken wind, die een gelijk verdeel i spel onmogelijk maakte. Met wind medespeiende maakte S. D. 0 2 goals voor rust. De eerste door een U. D. I.-er in eigen doel getrapt. De 2e door den S. D. O. reohtaf. Direc' na ruat maakt U. D. I. er 2—1 van e° eenige min. voor tijd gelijk (2-2). Aer' lenging hielp niet. E. M M (Middelburg)Ajax (Ierseke) 3—1- E. M. M. vslledig. Ajax heeft 7 spelers, daar eenige den trein hebben verloopen- Ajax wint den toss. Ruat 2—1. Na rus wordt de strijd hoofdzak gevoerd en E. M M. we doelpunten. Over het ge sterker en de uitslag gei goed weer. Onder stroome de refeiee het eind aan. Hoilandia IIO. V Ossendrecht wint den wind mede en neemt na leiding 0—1 Daarna gaa spelen, doch de O.V.V. niets door, zoodat de rust 1—0 ziet leiden. Na rust wind mee en weet vier vinden De O.V.V ers. men zien, waren niet gewooi te spelen. Ook brachten mee. Hoilandia II was o Concordia (G.)Zwaiu De Zwaluwen kwamen tegen het volledig Cone wonnen den toss en vei mede te spelen. Even vc C (10) Na half time hoipen door den -vind nn met 70 winnend. Doe dezer wedstrijden eenigs; worden, zal het Bondso volgend nummer overstaa Voetbal In de districts seriewi 29 October a s plaats hel voor het zuidelijk elftal V. V. O 3 van 't Zesde, 1 van N. O. A. D., 1 van van Wilbelmina. E ie n gaatje in he schrijft uit Beek aan d© Een zieker© J. T„ uit hoek, had met de Duit hot leen en ander te vei schuld, maar was wel zo mei- op Duitsch grond'g'c n-en (en zoo h-ct gevaar te de gendarm-en „cingespe Woensdagavond verloor 1 voorzichtigheid uit hel t zich in een Duitsch café, middellijk twee poli-trema hadden. T. wen] geboei hu rg vervoerd en daar v< cachot opgieslot in om naar Kleef te worden g( restant voelde zich alles] gemak en verlangde hart vrijheid. Onrustig zijn g( -kijkend, merkte iiiji een gr deering van het cachot, d; van de meest hechte co-i T. ging op den vloer a; en breken, kreeg waremp gat in den bodem, dat h kon wringen en zoo de Eenmaal buiten zat hij Ncderlandsch grondgebied morgen stond hij alweder te Beek. De Duitsch© politie hee Diefstal in een kaz: schillende malen beeft ziel betreurenswaardige feit v,< -soldaten door hun kamei worden. Voor de zooveels nu in de C has séekaz erna gelijke diefstal plaats geh De kist van den soldaa van de le compagnie va ta.ljon, welke kist onder d stond, is door middel van sleutel opengemaakt. Yerm een portemonnaia inhouih een zegelring. De betrokken autoriteit onderzoek in, doch tot nu der resultaat. hi De Nobelprijzen. D zijn voor dit jaar als De Vredesprijs is gegev Key, die voor geneeskundr krant, oogarts te Upsala, tuLirkundc aau Teszla, den bekende Teszlasclie buizei' Amerikaanschen uitvinder Edison, terwijl de prijis vc aan Nernst is ten deel gev Toevallige uitvin rijke uitvindingen en onfc niet het resultaat gewee; streven en opzettelijk zoek aan het toeval le danken. Zoo ontdekt© in A merit' een zilvermijn, doordat zuiver erts struikelde, zijn aandacht trok. Onu liet hij zich de woorden ontvallen A m-e-rikaner yuldig dergelijke bastaard' ter herinnering aan dit ontdekking van het zilv de schacht „Holy-Muzes Aan een ongelukje is \an de schroeven hij li" Vooral sinds u -j'i schroeven ge-en schr .'«e. „iiiïï" f'Pn i' IOe&©r was wen(me Jke schroef een "®CI1- ''en derge schok i ?n, TOts en 'laa ten menschen onrif-ti1 Tl" schipbreul wed'6 do lj00b tere snelheid dan tevor en p m- M ook sto de roe va w de 1IM ke uarü] ,'i; lil tse 'en, gelijk plot

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2