Opening Zaterdag 14 October PLOEGEN. Confectiemagazijn „De Eenhoorn" I H. Meijer, Lange Delft 136, Middelburg. Mantelmagazijn „DE DUIF" ADVERTENTIËH. L.J.SNIJ DER,Goes van Horloges, Pendules, Klokken, Wekkers, Barometers, Grond en Zilver en Grramophoous. Chr. A. HOLTHÜIJZEN, J. P LAZIER, Goes. Bloedarmoede - Zwakte. Vraagt Jaarsma-Haarden. GEMENGD HiEUWS. SPORT. VISSCHERIJ. Openbare Verkoopingen. Aanbestedingen. Waschmachines in prijzen vanaf f22 50 if I) él Wringmachines Dinsdag van 10 - 2 uur Vele Vaschmacbme M'J Mantels voor Dames en Kinderen, Mantel- en Taillecostuums, Costuum- en Onderrokken, Blousen, Peignoirs, Corsetten en Pelterijen. van het Magazijn Lange Delft B 152, bij de Markt, Middelburg. ■Ml 111 <li ll WINTERSEIZOEN 1911-1912, In alle soorten voorradig. 12. CAPPON, HEINKENSZAND. Speciale Vruchtboomencultuur. Zachte Olmen en Blauwe Canada's. Geen Olie en Loog meer JOH. DE ROOS, Middelburg. Ontvangen nieuwe Wintermantels. RUIME SORTEERING Vulkachels, Calorifères, Open Haarden, Nikkelen platfebuis-Kachels. „Davo-"Vulkachels en Insluithaarden, Tegelplaten, Vulemmers, Koolbakken, enz. W. fph. DE VALK - Kachelsmederij - GOES. niiig en andere patrqnaatsbekhng-en. I)c eerw. pater Servatius deelde mede, dat er een katholiek toon-eelblad is ver schonen, hetwelk eens in de maand ver schijnt, terwijl de zeereerw. heer pastoor v. cl. Biesen met warmte aanbeveelt het patronaatsblad voor jongens en meisjes, getiteld „Roomsch Leven", waarin gere geld de lessen uit den Catechismus wor den behandeld. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. C-*- v- Niet voor plaatsing geschikt. Een lid der Nederlandsch Hervormde Kerken, verpleegd geweest in het R.-K. Ziekenhuis in het Westeinde, Hen Haag, bood achtereenvolgens aan een tweetal liberale bladen een stukje ter plaatsing aan, waarin hij zijn dankbaarheid uitsprak voor de lietcle en opoffering waarmee men hem daar had omringd, en aan deze betuiging een korte beschouwing vast knoopte. Deze beschouwing was blijkbaar oor zaak, dat de bedoelde liberale bladen het stukje niet voor plaatsing geschikt acht ten. Wij laten het hier in hoofdzaak vol- gen Hoe is het mogelijk, dat er haat be staat voor zwakke wezens, die vader en moeder vrijwillig verlaten om zich ge heel hun leven aan den zieke te offeren? Begrijpt men dan het gewicht niet van de drievoudige belofte, welke deze men- schen bij de intrede in het klooster doen 1. Van nooit of nimmer te zullen hu wen, om zich des fe beter aan een an der te kpnnen geven. 2. Van volmaakte armoede, zoodat zij' niets bezitten, zelfs niet de klaeren, die zij! dragen; en niet alleen geen geld, maar zelfs geen klein geschenk van u mogen aannemen. Van stipte gehoorzaamheid, zoodat de meest plotselinge of vreemde bevelen van oversten met volmaakte tevredenheid worden uitgevoerd En dat alles vrijwillig! Terwijl een we reld van genoegens en rijkdom dikwijls voor haar openstondDaarvoor moet men diep ontzag hebben Men lacht Maar ik zie geen lafheid in de erken ning van het goede bij het werk van mijn tegenstander. En hier is het goede - - hier is de opoffering bij uitnemendheid, die men nergens aantreft. En als wij dan zien, dat zulke menschen met blijdschap en tevredenheid ziehzelven tot zulke din gen leenen, en dat geen ander ideaal haar daartoe drijft dan anderen te hel pen en den fyemel ij® verdienen, jerwijl promotie qf wereldsch ideaal yiooi- haar piej bestaat, en als wij dan bedenken, (jat de ©enige kracht, die haar daartoe in sfaat stelt, en haar daarbij staande houdt, niet anders is dan de kracht van haar godsdienst, de vastheid van haar geloof, dan vraag jk: wat is dat dan yoqr een gelqof? En dan mag men roe pen en schreeuwen, en schelden en ver dacht maken, ik blijf herhalen: wij begrijpen daarvan niets! (Centrum,) Schip gezonken. Beneden de spoorbrug over de Oude Maas bij Dor drecht heeft Vrijdagavond ter hoogte van het steenkolenerf der firma Van Nievelt Co., aan den 's-Gravendeelschen dijk aldaar een aanvaring plaats gehad, ten gevolge waarvan een schip is gezonken. Te 71/2 uur kwam het te Terneuzen thuis behoorende ijzeren klipperschip „Zeven Gebroeders" met stroom mee van boven drijven; het had te Hardinxveld een vracht zand geladen met bestemming naar Gent. Nadat met gestreken mast onder de spoorbrug was doorgevaren, gin- gen schipper J. Dobbelaar en zijn twiee zoons den mast opdraaien, met krabbe lend anker. Juist kwam uit den Kil aan varen de sleepboot „Hendrika II" met op sleqp de kast „Wilhelmina", jerwijl de sleepboot „Curator" langszijde van stuurboord voer. De „Wilhelmina" is het schip, waarop de weduwe Hendriks en haar vijf kinderen het teren lieten, en werd nu, na te Dinteloord te zijn gelicht, naap Dordrecht, de plaats van her komst, gesleept. Niettegenstaande tijdig de gebruikelijke seinen werden gegeven, door den kapitein van de „Hendrika II" op de stoomfluit en door schipper Dob belaar op den hoorn, bleok woldra oen aanvaring niet te vermijden. Hoewel de sleepboot de „Wilhelmina" naar den Zuidwal poogde te trekken, botste dat schip tegen de „Zeven Gebroeders" op, omrlat het pas gelichte schip niet naar zijn roer luisterde en de stroom te sterk was. De „Zeven Gebroeders" bekwam ©en gat tusscben want en voorbolders en zonk binnen weinige minuten, op ongeveer '250 Meter beneden de brug. Schipper Dobbelaar en drie zijner kin deren, achtereenvolgens 13, 8 en 4 jaar oud, konden zich tijdig jn cje roeiboot pegaven pn wisten zich zoq te redden. Zijn vrouw met een 15-jarigen zoon en 1 °w- ■v^n maanden werden op de 1,Wilhelmina" geholpen, zoodat geen peï- soonlijke ongelukken te betreuren zijln. De „Wilhelmina" kon worden verder ge- olLLpt, Het gezonken schip, dat verzekerd was, ligt thans op 100 Meter van den Dordt- schen wal met een klein gedevlte van den mast boven water. De baas verdwenen. Een mena gerie, die te Venlo op de kermis stond op 24 Sept. 1.1., is aldaar onbeheerd achtergebleven. De eigenaar is met zijn vrouw naar Duitschland vertrokken, maar had geen middelen meer de tent met inventaris verder te exploitaeren. De ge meente heeft zich met de voeding der beesten heiast en zal dezelve, als ze niet opgevorderd worden, binnen enkele dagen publiek verkoopen. Een flink patroon. Op de siga renfabriek van den lieer B. E. A. Ver- kuijl te Boxmeer, wordt, na overleg met het personeel, ©en uur per dag langer gewerkt, 0111 daardoor tot verhoogde in komsten der werklieden te geraken. Dooi den patroon is een extra-verhooging van loon toegezegd aan de gehuwde werklie den, wier weekloon minder dan f 12 per week bedraagt. Een en ander houdt verhand met den duren (tijd. Maanblusschers. Men meldt uit Uden Dinsdagavond werd omstreeks half ze ven ons anders zoo kalm dorpje, uit zijn rust opgeschrikt, door 't hevig gelui der brandklokken, onmiddellijk gevolgd door 't melancholische getoeter der horens van de uitrukkende brandweer. Ieder die kon, vloog dan ook naar buiten, rondom informeerende waar of wel den brand was. Niemand kon dit echter met ze kerheid zeggen en per slot van rekening bleek, dat het de mooie opkomst deï maan was, die den hemel niet een eigen aardig rood had getint en hierdoor de kalme bevolking in zoo groofe opschud ding had gebracht. Baron de Char et te f. Met gene raal baron do Charette is oen edele, sym pathieke figuur uit het levien heengegaan, een man die geheel zijn leven pal stond voor de handhaving der rechten van den H. Stoel. Baron de Charette, die afstamde van een echt royalistische familie, zijn vader werd, wegens zijn deelnemen aan dein opstand in de Vendée ter, dood veroor deeld bleef zijn geheel© leven de tra dities van zijn geslacht getrouw. In 1859 trad hij in dienst van Paus Pius als kapi tein van een Belgisch-Fransche compag nie, die de kern werd van het 'later zoo beroemde corps Zouaven. Met deze zouaven verrichtte de Charette in 1870 wonderen van dapperheid bij de verdediging van den kerkdijken staat to gen de roofhorden van Victor Emaryuël, Nadat do Eeuwige Stad gevallen was, trok de Charette naar Frankrijk en bood hij Gambetta zijn diensten aan. In den slag van Loigny waren de zquaven de heb den van den dag. Meey dan hondeiidl,, alle behoorende tot de voornaamste ge slachten van Frankrijk sneuvelden en de aanvoerder zelf werd gewond in de dij. Charette luncht de laatste jaren door- op zijn kasfeel in Bretagtte. Hij! he-eft nooit de hoop opgegeven, dat de monar chie nog eens in Frankrijk hersteld zou worden en de dood van den graaf van Chambord, den oudsten zoon van Louis Philips, met wien hij' intiem bevriend was geweest, was voor hem een zware slag. De pauselijke vlag, waaronder hij zoo lang had gestreden, legde hij neder op de baar van den betreurden vriend. Vliegen. Er wordt vermoed, dat er Dinsdag 25 Sept. j.l. in het militaire vliegkamp Do Pettelaar bij 's Hertogenbosch opzettelijk geknoeid is aan den Brouckère-tweedekker van den '2c luit. der artillerie van het N.-I. leger Ter Poorten. Deze schrijft gan de „Tel." uit Luik „Ik hep ép thaps absojuut yaa over tuigt), flat er sabotage gepleegd is. Ik heb zelfs zeer sterke vermoedens tegen iemand, waarover jk mij, ter wille van het onderzoek, jn het openbaar voorals. nog niet verder zal uitlaten. De gebroken bougie heb ik hier In Luik aan deskundigon laten zien, o.a. aan een ingenieur van do Fabrique Nationale, die hem onder de microscoop bekeken heeft en verklaarde, „dat er met een hamei- of hard voorwerp op geslagen was". Van te sterk aandraaien was volgens hem geen sprake, temeer daar de koperen tusschen- ring maar aan één kant beschadigd was. Wat een lucifer in den injectuur be treft, daaromtrent heb ik absolute ze kerheid, dat deze er niet bij toeval is ingekomen. Donderdagochtend is men begonnen met het demonteeren van mijn benzine reservoir. Het zou mij niet verwonderen, daarin een of ander voorwerp te vinden, dat, zoodra het tqestel horizontaal staat, de benzjne-opening verspert. Dinsdag toch trok mijn motor bij 't probeeren uitsfekend, zelfs meer dan gewoonlijk. Zqodra echter het toestel jn cfe lucht was en dus ho rizontaal lag, werkt© de motor niet meer, hoewel de ontsteking niet oversloeg. De oenige reden is yolgens mij gebrek aan henzjne, hetgeen door het aanwezig zijn yan een voorwerp (meestal wordt hier voor een klontje suiker gebruikt) in het reservoir verklaard wordt". Naar de „Tel." van andere zijde heeft vernomen, hestaan er zware vermoedens tegen iemand, die geen Nederlander is. Oesters. Te Yerseke is de vraag naar leverbare oesters flink stjjgende. Van 29 Sept.—5 Oct. werden er 820.000 verzonden, voor verreweg het grootste deel naar België en Duitschland. Engeland vraagt niet omdat het zelf heel wat meer oesters heeft dan de 2 of 3 vorige jaren. De Zeeuwsche oesters zjjn goed van visch, maar wat groen van baard Dit hindert niet aan den smaak, maar het is geen mooi gezicht. Prijzen zijn imperialen 95 K.G. f 53 le soort 70—72 KG f40; 2e soort 56-58 K.G. f24; 3e soort 42—45 K G. f 15. Te Tholen heeft de storm op verschil lende oesterperceelen leelijk huisgehouden. Er bestaat echter hoop dat de oesters bij gunstig weer nog terecht komen. Vreemd is het dat belanghebbenden wederom dit jaar elkander benadeelen met lage noteeringen en zeggen dat te doen omdat men de concurrentie der Engelsche oesters vreest, die dit jaar heel goed zijn. Doch waar toch Engeland de geheele maikt niet kan bedienen, en er nog altijd consumenten worden gevonden die den voorkeur geven aan Zeeuwsche oesters om hun veel ffjneren smaak dan de Engelsche, daar is dit onnoodig baisseeren van den prijs totaal ongemotiveerd. De Zeeuwsche oester kan dit jaar om haar ongekend puike kwaliteit beusch wel concurreeren. („Iers. en Th. Crt Oct. 17 Goes, groote partij hoornvee, Neervoort. 17 Goes, partij hoornvee en 5 veulens, Hollm. Verh. 20 's Gravenpolder, 6 st. hoornvee varkens en houtwaren, Neervoort. 20 Eede, 189 zware wilgeboomen, Roerscb en Meeus. Goes, meubelen en huisraad, v. Dissel. 23 Kloetinge, hakhout en Beestenpeeën, Van Dis-el. 26 Kloetinge, hoornen, Van Dissel 26 Hansweert, huis met schuur en erf, Schram. 27 's Gravenpolder, (Zwake) hoornen, Van Dissel. Nov. 2hoornen, Van Dissel. 3 Heinkenszand, 67 kanadaboomen en 80 wilgentronken, Neervoort. 4 Hoedekenskerke, kanada en olme- boomen, Neervoort, 4 's Gravenpolder, kanada en olmeboomen, Neervoort. Nov. 6 Goes, bouwen woonhuis, schuur, stal en dubbole arbeiderswoning te 's Heer Arendskerke, J. J. A le Clereq VRUCHTEN OP BRANDWIJN MORELLEN, KERSEN en FRAMBOZEN 3 (met 2 jaar garantie) (met 5 jaar garantie), zijn beslist de beste a contant «n op afbetaling. Op proef I te bekomen en in werking te zien iederen uitsluitend In de filialen der Opril 18 Lange Burg 89 Goes Middelburg NOORDSTRAAT C 32 - MIDDELBURG. SPECIALE AFDEELINO VOOR MAATWERK. Elegante coupe en uiterst nette afwerking gegarandeerd. Beleefd aanbevelend, A. BEEKMAN. P. van 't Westeindevan den Dries, Westdijk Heinkenszand. Men verkrggt circa 21/» K.G. Witte Zeep van een pakje. Zeer geschikt voor de wasch en hui»- houdeljjk gebruik. Verkrijgbaar bfj: Staalpillen gewoon per 1000 stuks f 1. halve flacon 55 cent Verzilverde per 1000 stuks f 1.50 halve flacon 80 cent. Meisjes-Mantels Kinder-Mantels Winter-Blousen gevoerd en ongevoerd Mantel-Costuums Gekleede Japonnen School-Capes Meisjes-Jurken Matrozenpakjes Jongenspakjes Truien en Broekjes Winter-Handschoenen Corsetten Gespen Crème Doeken ONOVERTROFFEN ZIJN 0E worden door ons zelf geplaatst. GROOTE KEUZE IN Aanbevelend,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 7