MetiU's doodstrijd in 1918. No. 120. Dinsdag 10 October 1911. Zevende Jaargang. Verschijn) eiken MAANDlfi-.JfOEMSDAII- tn VÜIDMND. BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. UIT ZEELAND. DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 oent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement special© prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; ieders regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. k contant Italiaansche krijgsverrichtingen Het station der draadlooze telegrafie te Palmaria, heeft het volgende bericht ont vangen van admiraal Aubry, aan boord van de „Victorio Emanuele": .Heden zjjn onze matrozen te Massa Tobruk geland. Alles wel". Massa Tobruk ligt aan de golf van Bomba, tachtig kilometer van Derna en nabij de Egyptische grens. Hieruit bljjkt, dat terwijl vice-admiraal Favarelli's eskader Tripoli bezette, admiraal Aubry, de Ita liaansche opperbevelhebber, maatregelen nam om Cyrenaïka te bezetten. Omtrent het bombardement van Derna en Benghasi is niets naders bekend. De Italiaansche gouverneur van Tripoli zal aan de bevolking levensmiddelen doen uitdeelen en met den Duitschen consul als deken van het consulaire corps de maat regelen vaststellen ter bescherming van goed en leven der vreemdelingen en inboor lingen. De gouverneur gelooft niet aan een gewapenden terugkeer van het Turksche garnizoen, dat in de Zuidelijke vilajets een kamp heeft opgeslagen. Het fort Suitania, dat door de Italiaansche troepen werd bezet was de sleutel der Turksehe positie. Nadat dit fort gevallen was, was iedere tegenstand der Turken onmogelijk geworden. Nu de stad Tripoli militair bezet is, staat Italië voor de moei lijke taak der expeditie naar het binnen land. Toch meent men te weten, dat de Turken in Tripolitanië slechts over 6000 man troepen beschikken. Ook de gevechts- waarde dezer troepen slaat niet hoog aan, daar zij ten deele uit Turken, ten deele uit Arabieren bestaan. De Arabieren in Tripoli zijn althans volgens het „Berl. Tol." niet te vinden voor een regel- matigen krijgsdienst. Volgens een telegram aan het „Berliner Tageblatt" uit Chiasso, dd. 7 dezer bericht de „Corriere delle Sera", dat de etad Tripoli door de bevolking en de bezetting volkomen verlaten is geworden. Een feestmaal. Te Turijn heeft Vrijdag een groot feest maal plaats gehad ter eere van minister Giolitti die een patriotisohe redevoering afstak en waarbij een groote geestdrift heerscbte. De menigte op het schouwburgplein had den minister-president met herhaalde toe juichingen ontvangen en ook bij zijn komst in de zaal, waar het feestmaal zou worden gehouden, braken de toejuichingen los, terwijl de muziek het volkslied speelde. De Turksche regeering. De Turken schgnen nog maar geen nieuwe regeering te kunnen krggen. Uit Konstantinopel wordt nl. gemeld, dat de gezant te Weenen, Resjid pasja, nadat hg voor twee dagen de portefeuille van buiten- landsche zaken reeds had aangenomen. Zaterdag zich weer teruggetrokken heeft. DOOR TWEE PIOTTEN. 22). Een paar strandjutters, als waarne mers opgesteld, berichtten, dat de trans portschepen niet dichter konden naderen, dat de sloepen door stoombarkassen naar het land werden gesleept -en dat in vier liniën, naar schatting elk van 50 sloe pen, naar de kust werd gestoomd. Dit bericht werd onmiddellijk telephoniseh doorgezonden naar de bataljons en naar Bergen, waaruit daar de zekere gevolg trekking kon gemaakt worden, dat het eerste échelon 10000 man sterk was. Op de duinen in de verdedigingslinie! was voor het ongeoefend oog geen uniform te bekennen, ofschoon het geweldig zee panorama toch door duizend loeroogen. werd bespied. Daar trilde de lucht door sterke geluidsgolven,: 2 korte, harde slagen volgden snel na elkander, twee granaat kartetsen vlogen over de le linie sloe pen en sloegen met hunnen kegelvor- migen kogelregen juist in de volgende De regeering is dus nog steeds niet voltallig. Volgens de telegrammen van Zaterdag en Zondag is door de Italianen het fort Tobroek op de kust van Barka in Tripolis na een kort bombardement veroverd. In de stad Tripoli zou de orde weer zijn teruggekeerd en de inboorlingen zich bg den toestand nederleggen. Verder de volgende typische telegrammen uit Rome aan de „N. R. Crt." ROME, 7 October. (Part.) Men is hier nog steeds onkundig van hetgeen er voor valt. ROME, 8 October. (Pa t) De bevolking van de hoofdstad blgft onverschillig ten opzichte van de gebeurtenissen. En ten slotte het volgend telegram KONSTANTINOPEL, 8 October. De raad van ministers heeft in den nacht door tusschenkomst van de Turksche gezanten in het buitenland, de bemiddeling van de mogendheden gevraagd tengevolge van het nieuwe feit, dat de ontscheping der Italianen te Tripoli oplevert. Het verzoek om bemiddeliug heeft tot grondslagen de handhaving van de Turksche souvereiniteit en de erkenning der Itali aansche belaDgen. De nota geeft den aard dezer belangen echter niet in bijzonderheden aan. OOSTEN RIJ K'HON ARI JE. De aanslag op den Minister van Justitie. De burgemeester van Sebenico, de geboorteplaats- van den dader van den aanslag, Njegus, deelt aangaande dezen, aan de „Neue Er. Pr." het volgende mede De vader van Njegus was herbergier. Njegus toonde zich altjjd onrustig en ge welddadig. Na de verkiezingscampagne bedreigde hij den burgemeester van Sebenico, waarom hg door het gerecht werd gestraft hetgeen du3 in tegenspraak is met hetgeen vroeger werd gemeld, n.l. dat hg nooit met politie of gerecht in aanraking was geweest. Ook in andere gevallen kwam hg herhaaldelijk met de stedelijke overheid in conflict en werd meerdere malen gestraft. Ook tijdens zijnen militairen diensttijd heeft hjj dikwijls straf ondergaan. In Se benico was hg correspondent van ver scheidene socialistische bladen. Nadat het bericht van den aanslag in Sebenico was aangekomen, werden onvet- wgld in de woning van Njegus en bij zgn vrienden huiszoekingen gedaan, waarbij verschillende zaken in beslag werden genomen. Arrestaties hebben verder tot nu toe niet plaats gehad. POBTVOAL. De Monarchisten. Ofschoon de republikeinsche regeering het tegendeel beweert, neemt de beweging der monar chisten met den dag toe. Donderdag zgn ze het district Braganza binnengerukt en hebben zg bezit genomen van Franca Carregosa, Espinhose, Paco, Pontello en Paraimi. Volgens een blad te Vigo werd de actis van uit de Spaansche grenspiaatsen Puebla en Sanabria begonnen. In drie colonnes rukten de monarchisten het Por- linie; (twee boaten vermiste de observa tiepost even daarna uit de sloepenreeks Vooruitgaand breed spreidend vlogen de projectielen uit de 2 Veldvuurmonden, die om zeven uur in bet gevecht ingrepen, overal in en tusschen. Voor ze echter een paniek konden veroorzaken, hadden, de Engelsch-e kanonnen ze reeds ontdekt en tot zwijgen gebracht. Ongehinderd naderde nu de sloepenlijn, die door de deinende zee nu en dan op een ratchbaan geleek. Kalm en zachtjes wiegden ze voorwaarts, beschermd door alle vuurmonden van de voor anker lig gende vloot. Met het geweer onder den arm zaten de soldaten onbewegelijk naar het strand en de duinen te turen, waarvan elk oogenblik het knetterend infanterie- vuur verwacht kon worden. Achter de vardedigingssteiling op hst duin renden de ordonnansen van de ©ene' afdeeling naai' de andere om den juisten schootafstand mede te deel-en. De com mandant der le compagnie opende ©en levendig vuur, toen de voorste sloepen op 1100 M. gekomen waren, 'twelk on middellijk overgenomen werd door d-e ge- heele linie. Weinig uitwerking had dil vuur oogenschijnlijk, want de sloepenflo- tille danste in haai' geheel ongehinderd tugeesch grondgebied binnen. Hunne eerste operatie was gericht tegen Chavez en Braganza, waar de garnizoenen zich schijn baar voor de monarchie uitspraken en zich aan de zijde der invallers schaarden. Het blad weet te melden dat slechts enkele officieren tegenstand boden; zij werden v jOr een monarohistisehen krggsraad ge bracht en even later gefusillleerd. De laatste telegrammen spreken echter van een nederlaag der monarchisten, die over de Spaansche grenzen zich zouden hebben teruggetrokken. TWEEDE KAMER. Arbeidswetgeving. Na eene welsprekende verdediging, ook volgens liberale bladen, heeft Mininster Talma Donderdag de wgziging van de Arbeidswet en de Steenhouwerswet door de Eerste Kamer zien aangenomen. Eerstgenoemd ontwerp ging er door met 30 tegen 10 stemmen (tegen 4 Kattho- lieken n.l Smits, het nieuwe lid voor N. Brabant, vroeger lid der Prov. Staten, woonachtig taOosterhout, Verheyen, Bosch van Drakenstein en Van Lamsweerde, verder het rechtsche lid Van Hardenbroek en 5 liberalen. De steenhouwerswet werd aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. Tegen 3 ka tholieken, n.l. Smits, Bosch Van Draken stein en Verheyen verder nog 5 rechtschen en 8 linkschen. De kamer is tot nadere bgeenroeping uiteengegaan. Over de aan neming dezer wetten schrgft de hoefgzer- coi respondent van het Handelsblaa „Minister Talma heeft door het aannemen van deze ontwerpen ook door de Eerste Kamer, een versterking van positie gekregen die, mede in verband met zgn politiek succes bij de behandeling der Ziektever - zekeringspunten in de Tweede Kamer, vroegere verzwakkingen wel weer te niet doet Alleen heeft de stemming over de Steen houwerswet bewezen, dat de Minister met de Eerste Kasaer een weinig voorzichtig moet zgn. Maar tevens dat hg heel wat met haar kan wagen, dat tien jaar geleden roekeloos ware geweest." Nu de Arbeidswet door de Eerste Kamer is aangenomen, zal door het Centraal Bureau van de K. S. A. een vlugschrift worden uitgegeven, getiteldWat ieder van de Arbeidswet weten moet", een vlug schrift, in den geest van dat over de Wet op het Arbeidscontract, hetwelk bg tien duizenden verspreid is. Aanvaring te Dordrecht, verstoring van den treinenloop. Toen Zaterdagmiddag de spoorbrug bg Dordrecht geopend was, kwamen twee Rijnaken van de richting Rotterdam onge veer gelijk voor de geopende brug. De een wilde den ander voorbijvaren, hetgeen juist in het geopende gedeelte van de brug geschiedde. De opening was echter voor deze twee schepen niet breed genoeg, zoodat voorwaarts, te midden van de opsprin gende fonteintjes van de nikkelmantels, die gaten boorden in het onschuldige wateroppervlak, en daarna rust vonden op den zeebodem. Waren de soldaten go- oefend op drijvende doelen in zee, dan was deze munitieverspilling voorkomen; had men boven de 400 M. niet den juis-t- snellen, -maar den juist-goeden aanslag geleerd, dan was dit wel-is-waar over stelpend doch wild vuur, iets minder he vig doch meer gericht geweest. Op den linkervleugel leidde een oude knapper van een sergeant-majoor zelfstandig het vnnr. Kalm overzag hij het schootsveld en wei nig uitwerking bespeurend van het indi vidueele schot, liet hij het vuur ophou den. Toen klonken de commando's: Op 1000 M. salvovuur, aanleggen op de meest linksche voorst© sloepen. „Aan" „vuuuur" en de ouderwetsclie onderofficier met zijn ouderwetsch vuur schoot de stoombarkas defect en boorde de volgende stoep in den grond. Dat was de verwarring, die bij- den vijand demoraliseert, bij' den eigen troep opwekt. Nog had de vuui'- leider gelegenheid twee salvo's af -te ge ven, die do voorwaartsche beweging van dien tros sloepen beletten; deze salvo's waren echter reeds onregelmatig en het zg beiden tus9chen de peilers van de brug bekneld raakten. Een 2-tal sleepbooten werd onmiddel lijk gerequireerd, om te trachten de schepen weer los te krggen, hetgeen echter door het zakkende tg niet gelukte; integendeel wrongen de schepen zich vaster tusschen de pijlers van de brug. Begrijpelijkerwijs ondervond het treinver keer hierdoor groote vertraging. De trein van 7 54 Rotterdam, reed slechts tot Zwgn- drecht door, alwaar de reizigers geduldig hun lot moesten afwachten. Aan het station Beurs te Rotterdam, was order gegeven den trein van 8 26 niet te laten vertrekken Eerst kwart over 9 verliet deze genoemd station, nadat besloten was, de reizigers tot Zwgndrecht mede te nemen en ze vandaar per stoompont naar Dordt over te zetten, hetgeen ook met de passagiers der latere treinen geschiedde. Intusschen zat men in Dordrecht ook niet stil en trachtte men met een 8-tal van de grootste sleepbooten de schepen vlot te krijgen. Niets echter baatte. Men dacht niet anders dan dat eerst bg hoog water (Zondagmorgen 7 uur) de beide schepen zouden vlot raken. Om kwart over 12 stond te Zwijndrecht de laatste trein voor Rotterdam gereed, toen het bericht kwam dat voorloopig de brug weer gesloten was. De locomotief werd nu aan het andere eind van den trein gezet en stoomde naar Dordt, terwijl om 12s 4 vanuit Dordt een trein met 2 loco motieven de laatste geduldige reizigers in de richting Rotterdam vervoerde. (Msb Nader meldt men Nadat Zaterdagavond de mastkokers der in de spoorwegbrug te Dordrecht vastzit tende schepen gesloopt en de masten ge streken waren, kon omstreeks half een de brug gesloten worden en konden eenige treinen passeeren. Intusschen wies het water buitengewoon en zoowel met het oog op de veiligheid der schepen als uit vrees voor beschadiging der brug werd daarom omstreeks half twee de brug weder geopend. Het water bleef intusschen wassen en tegen 3 uur kwamen de schepen vlot met behulp van de sleepbooten Hollandia en Telefoon. De brug werd daarop dichtgedraaid en het treinenverkeer kon worden hervat. Voor eer en deugd. Den 23sten October a.s. wordt te Nijme gen eene algemeene vergadering gehouden van Blle directeuren van de Jongelingen en Mannenafdeelingen van bovengenoemde vereeniging, alsmede van de bestuursleden der Maanenafdeelingen. Op deze vergadering zal door Mr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer eene rede gehouden worden over de wet van 20 Mei 1911 stbl. 30 tot bestrijding der zedeloosheid. De slaohtofTers van den storm. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld, dat H. M. de Koningin aan den burgemeester dier gemeente terstond een belangrijk bedrag heeft doen toekomen tot leniging van den eersten nood der gezinnen van de bg den jongsten storm omgekomen loodskweeke lingen Schaap en de Geus. vierde ging onder den moreel-en indruk der vijandelijke artillerie weer over tot individueel vuur. Het scheepsgeschut bepoeierde zonder vuurpauzen den voorsten duinrand en sloeg vele gaten in de tirailleurlinie, waar door het vuur van den verdediger nog meer verzwakte. Toch werd met doods Verachting stand gehouden; de sectie ar tillerie van het 2de bataljon bij paal 30 gaf door het enfileerend plotseling vuur een weinig verademing, doch toen de 2 stukjes door de vijandelijke projectielen waren opgezocht, zwegen ze spoedig. In onverschrokkenheid en heldenmoed gaf de vijand niets toe. Onder ©en moorden den kogelregen sprongen de Engelschen uit de sloepen, doorwaadden in den snel- loop den laatsten afstand en bezetten over eene breedte van drie K,M. 't -eerste duin. Op 't laatste oogenblik kwam de compagnie van den Franschman nog in stormloop te hulp maar tevergeefs, alles moest terug. Deze les in aanvoering en discipline had ons 300 man gekost: de overblijven- den waren in waarde gestegen. De sec tie artillerie bij Camperduin, die op bet laatst nog eens het vuur geopend had, kon in het zware duin niet meer terug Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 10 Oot. Zwakke tot matigen, noordoostelijke, later toenemende noordelijke tot noodwestelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waar schijnlijk regenbuien. Iets koeier. Goes. Vrijdagmiddag werd in „De Prins van Oranje" alhier eene spoad- eischende vergadering gehouden van in gelanden van het waterschap De Breed© Watering bewesten Ierseke, zulks ter be handeling van het volgende punt: Mededeeling van de stormschade op 30 Sept. j.l. met voorstel van het Bestuur tot herstel -en de wijze, waarop in da kos ten zal moeteu worden voorzien. De voorzitter, dhr. Oele, dijkgraaf, be noemde met goedvinden der; vergadering tot leden van de redactie-commissie der notulen de heeren .1. M. Pilaar, A. Dekker Jz. en E. C. y. Dissel, tot leden van het stembureau de heeren A. Arnoldi, L. Schouten en IX Spruijt, deelde mede, da,t de notulen der vorige vergadering zijn goedgekeurd en dat dhr. Hollmann heeft bedankt voor zijne benoeming tot lid van de commissie tot het nazien der rekening oveil 1912. In zijn plaats wordt benoemd d'hW. I- Di. Fransen v. d. Putte, plaatsverv. lid, en tot plaatsverv. lid dhr. Joh. Pilaar. Allen lieten zich deze benoeming welge vallen. D-aakop doet de voorzitter breedvoerig mededeeling van de ramp, die het water schap heeft getroffen en -meent nog re denen van dankbaarheid te moeten heb ben, dat de polder niet geïnundeerd is. Een enkele golfslag nog bij Ierseke en het was zoo geweest. Diep heeft het spreker getroffen van een ing-elande schriftelijk het verwijt te hebben vernomen, dat een eni ander de schuld is van het bestuur, dat het geld verkwist heeft aan de wegen, te meer waar spreker er van overtuigd is alle mogelijke moeite ten gunste van het waterschap te hebben gedaan, ook na de ramp. Als reden van de groote schade noemt spreker de aanhoudende droogte, dia scheuren in de dijken maakte, waarin het water doordrong en groote stukken grond wegrukte. Van het bovendgks- beloop zijn 1800 M3. grond verloren. 16000 M2. moeten met rij's en riet be kleed worden, 18000 M2. steen is weg geslagen, alle glooiingen hebben gele den, maar die van beton het minst. De steens-trook is voor het grootste ge deelte weggeslagen. Reeds is evenwel een aannemer gevonden, om het zaakje weer in orde 'te brengen, Zaterdag zal de aan besteding plaats hebben en Maandagmor gen met kracht aan het herstellen wor den begonnen. Op voorstel van dhr. Joh. Pilaar spreekt de vergadering daarna onder, daverend applaus het volste vertrouwen uit in het Bestuur en den Dijkgraaf. Hadden die niet zulke goede maatregelen getroffen, zeide Èapr., dan zouden we nu niet in Goes zitten. en werd genomen. De afloop van den kamp van 1000 tegen 10000 was te voor zien, maar de weinige verliezen van den aanvaller wezen op een onrustbarend te kort bij' den verdediger in aanvoering, vuurleiding en vuurdiscipline. En onzo machinegeweren met hunne vernietigende uitwerking op doelen, zooals een lan dingsdivisie altijd aanbiedt, waarom wa ren die hier niet on the right place? Omdat de bezuinigingswoede in onze staatshuishouding zich altijd en alleen werpt op oorlogsuitgaven, omdat de aan schaffing van het noodzakelijkste mate rieel zich krenterig regelmatig verdeelt over een 20-lal begrootingen, zoodat men altijd achterlijk is en blijft, zoodat da organisatie nooit volledig kan zijn. Er waren te weinig mitrailleurs om ze hier in te kunnen zetten. Op 800 M. achter den voorsten dui- ra.nd was de terugtocht van onze troepen tot staan gekomen en hadden deze eene onsamenhangende stelling ingenomen tusschen paal 29 en Camperduin: hier eene sectie, daar eene compagnie. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1