DE OORLOG tusschen Italië en Turkije. D 1 verwant, geen revolutionair in den eigen lijken zin van het woord moest geweest zijn. Ook van zijn diensten zou echter misbruik zijn gemaakt. Nadat hij naar Parijs en Berlijn was gezonden, hebben de revolutoniaireji zijn dubbelhartige hou ding doorzien en hem naar den gewonen trant zuivering van de op hem rustende verdeaking en "boete opgedrongen. Was bet nu wroeging, of zijn revohition- naire gezindheid, die den moordenaar van Stolypin tot zijn daad gedreven heeft'? Hlet is, op dit oogenblik althans, moeilijk uit te maken. En het is de vraag, of in aanmerking genomen de ervaring met de zaak-Azef van de resultaten van bet nu ingestelde onderzoek wel veel naar buiten zal uitlekken. OOSTEN KI J K-110\ «AKI JE. Aanslag op den Minister van Justitie door een socialist. Donderdagnamiddag, een paar minuten over twee heeft in bet Oostenrijkse!)© Huis van Afgevaardigden te Weenen een man vanaf de tweede gataijij 5 of 6 scho ten op do minister-bank gelost, waarop zich de minister van justitie Hoe benburger en de minister van onderwijs graaf Sturgleh bevonden. Alle schoten misten hun doel, twee er van vlogen in de ministerbank. Een ko gel, die tegen de zoldering ketste, raakte onder het neervallen den arm van den minister van onderwijs. Een andere kogel viel tusschen twee Tsjechische afgevaar digden op den grond. De aanslag had plaats ouder oen rede voering van dr. Adlor, den leider der sociaal-democratische partij. Hij sprak juist tamelijk scherp tegen die strenge ver oordeelingen voor de kaas- en broodbe- toogingien en viel daarbij den minister van justitie heftig aan. Dr. Adler zeide, dat bet een wonder was, dat het volk zijn ellende zoo zonder morren verdroeg en vervolgde: „Wij hebben nu heel andere middelen." Op hetzelfdja oogenblik riep de socialistische afgevaardigde Schu- meier: „Aan de galg". Toen stond op de tweede galerij een armelijk gekleed jongnvensch van onge veer 20 jaar met een rossigen knevel! op later bleek het ©en socialist uit Dalmatië te zijn, Bakuse genaamd en riep: „Leve het socialisme!" Meteen strekte hij zijn arm uit en loste in de richting van do ministerbank een schot, dat ongeveer «en meter ver van den mi nister van onderwijs insloeg. Terwijl de omzittenden den dader bij den arm gre pen en achteruit trokken, vuurde deze nog vijf maal. Hij werd terstond gevan gen genomen en bqkende, dat het zijn bedoeling geweest was den minister van justitie neer te schieten. De vergadering werd terstond geschorst. In de zaal heerschte groot© opwinding. Verschillende afgevaardigden stormden op de socialistische collega's af en riepen, dat zij voor zulke voorvallen verant woordelijk waren, daar zijl 'de menigte in opwinding brachten. Ook voordien had den reeds stormachtige tooneelen in het Huis van Afgevaardigden plaats gevonden. Bij do heropening der vergadering druk te de voorzitter zijn verontwaardiging uit over den aanslag en zeide maatregelen genomen te hebben om in de toekomst dergelijke dingen t© beletten. D© voorzitter van den ministerraad zeide, dat de aanslag niet slechts tegen de ministers, maar ook tegen het Oosten rijksche parlementaisme gericht was. Men mag er zich niet over verwonderen, zoo de heftige redevoeringen, die er in so cialistische bijeenkomsten gehouden wor den, dergelijke daden tot gevolg hebben. Maar de regeering zal zich niet af laten brengen van haar vaste voornemen om de orde en do wet te handhaven. De zit ting werd opgeheven. PORTUGAL. Do beweging der Monarchis ten. Naar de „Pali Mall Gazette" meldt, beschouwen de Portugeesche roy alisten in Engeland de berichten als juist, volgens welke de opstand der koningsge- zinden in Noordelijk Portugal afmetin gen van beteekenis aannam. De ex-koning Manuel blijft echter voorshands in Rich mond, ondanks den door zijn royalistische vrienden op hem geoefeaden drang, dat hij naar Portugal zou vertrekken om er persoonlijk zijin aanhangers aan te voe ren. De bladen uit de steden aan de Por tugeesche grens melden, dat de monar chistische opstand zeer wijd vertakt is. Drie legerafdeelingen zouden op Oporto aanrukken, dat als hoofdstad der mo narchie uitgeroepen zou worden. VENEZUELA. Een nederlaag van Castro. De consul van Venezuela te Londen heeft aan de „Evening Times" medegedeeld, dat volgens inlichtingen uit officieel© bron de oud-dictator Castro, die naar de Cana- rische eilanden was gevlucht na zijn uit zetting en die sedert ©enigen tijd verdwe nen was, beproefd heeft, Venezuela bin nen te dringen van de Columbiaansche grens. Hij is genaderd tot den staat Tas- hlra, ©en bergachtige streek, vanwaar hij afkomstig is en waar hij hoopte onder do bewoners partijgangers te vinden, maar te Perije stuite hij op de regeeringstroe^ pen, die hem op de vlucht dreven en zijn munitie namen. Castro is naar Cucuta, ©en kleine stad in Columbia, gevlucht. Dit is de eerste ambtelijke bevestiging van den mislukten inval van den dicta tor in zijn vroeger gebied. Tot dusver heerschte in Constantinopel blijkbaar een 'toestand van totale anar chie. De correspondentie van de „Daily Mail" gaf er de volgende teekening van: „algehcele binnenlandscbe verwarring, ab soluut gebrek aan betrouwbare berich ten over Tripoli en de gebeurtenissen in de Adriatisehe Zee, algeheele desorga nisatie van den telegraafdienst en een koortsachtig fantastisch uitdenken van allerlei ongegronde en belachtelijke ge ruchten. Nu eindelijk Said Pacha er na bijna hopelooze pogingen in geslaagd is oen nieuw kabinet samen te stellen, dat in de moeilijke omstandigheden aan het hoofd van het land zal staan, is dade lijk! een omkeer in de houding van Turkije merkbaar. Men gaat nu met kracht begin nen en geweld met geweld beantwoorden. Wat dat te beteekenen heeft in de be staande omstandigheden bij de tot het uiterste geprikkelde fanatieke bevolking, behoeft geen nadere uiteenzetting. Toch blijven de geruchten over een spoedige beëindiging der vijandelijkheden aanhouden. Immers, het besluit door de Turksche regeering genomen om alle com plicaties op den Balkan te vermijden «n de mogendheden te vragen bij de Balkan- staten 'tusschen heide te komen 0111 den vrede te bewaren, mag tot geruststel ling strekken en tot bewijs, dat de Turk sche regeering van haar kant ook zoo veel mogelijk den oorlog beperken wil. Maar er zijn nog meer en vastere ge gevens. Volgens den Romeinschen correspon dent der „Magdeburgische Zeitung" re kent men algemeen op een spoedig, einde van den oorlog, in elk geval op een wa penstilstand, gedurende welken onder handelingen zouden worden aangeknoopt. To Rome vraagt men zich reeds af, onder welken vorm Italië Tripoli zal behouden. Dat den Sultan de formeele souvereiniteit zal worden toegekend, schijnt zeker. Daar entegen is het twijfelachtig of Italië een som als schadevergoeding in eens zal be talen, dan wel een jaarlijksche som aan Turkije zal betalen. De meeste ministers zijn tegen elke betaling aan Turkije. De Koning van Italië werd Woensdag uit Turijn te Rome terugverwacht. Men bracht zijn terugkomst te Rome in ver band met de spoedige opening van vredes onderhandelingen. Over de beschieting van Tripolis werd te Berlijn het volgende telegram ont vangen Uit Londen wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind: Nadat Dinsdag de beschieting van Tripolis 'een uur had geduurd, ver woestten granaten van het oorlogsschip Varese den vuurtoren, die in puin viel. Het Italiaanse!)© vuur werd thans sterker, terwijl het Turksche zwakker werd. Men kon zien, dat vele Turksche kanonnen ontredderd waren. Het paleis van den gouverneur was met kogels doorboord. De binnenste forten staakten om f> uur bet vuren; de buitenste gingen daarmee voort en hun schoten waren beter ge mikt. De kaden waren geheel verlaten. Op vele plaatsen braken branden uit. Het bombardement hield tegen het vallen van de duisternis op. Des nachts vertoonde de hemel door de branden een rooden gloed. De'beschieting werd Woensdagochtend hervat en was nog sterker dan Dinsdag. De buitenste forten vielen in puin en beantwoordden het vuur niet meer. De Turken brachten hun kanonnen op de hoogte achter de stad en begonnen van daaruit te vuren, maar zij werden door de Italiaansche granaten verstrooid en vluchtten naai- alle richtingen. Daarop ver toonden zich de eerste witte vlag. De Italianen rustten nu booten uit om 4000 man aan land te zetten. De Turken vuurden over bet algemeen goed, maar geen van hun granaten be reikten de oorlogsschepen. De Italiaan- scba schepen kregen geen verlies aim .menschenlevens. Gedurende hot bombardement zag men een aantal onverschrokken Arabieren op do tinnen va nde minarets, vanwaar zij naar bet vuren keken. Aan het departement van oorlog te Rome werd Donderdagmorgen bet na volgende draadbericht ontvangen: Gisterenochtend is bet bombardement voortgezet tegen de buitenste versterkin gen der stad. Op de middelste versterkin gen werd niet gemikt, ter vermijding van een beschadiging der stad. Toen de Gari baldi in de voorhaven was aangekomen, word de Hamidiet-batterij onderzocht door 2 officieren, die de batterx verlaten von den. Men heeft de sluitstukken van de kanonnen genomen. Bij (1© batterij werden drie lijken gevonden. Tot op dit oogen blik heeft nog geen aanbod van overgave plaats gehad. Nader meldt men: TRIPOLI, 5 October. Heden om 12 uur is de Italiaansche vlag op het fort Sul- tania gehescheu. Het eskader heeft do vlag met de voor geschreven salvo's begroet. Het fort is bezet door de landingstroe pen, die onder de afdoende bescherming blijven van de oorlogsschepen, die voor een gedeelte in de haven geankerd lig gen, voor ;li'ct overige gedeelte zich op korten afstand van de ontmantelde ver sterkingen bevinden. (Als de lezer zich n unog bet telegram herinnert van do „Neue Freie Presse" te Weenen in ons vorig nummer (laatste berichten) volgens hetwelk reeds Dins dagavond om half zes de Italiaansche vlag op ide Tripolitaansche vesting werd geheschen, begrijpt men hoe weinig men op de oorlogsberichten aan kan.) De Secoio vernoemt uit Augusta, dat een Turksche torpedojager zou zijn in den grond geboord bij de Zuidkust van Sicilië. Bij dagorder is door den vice-admiraal lAubry de dapperheid en koelbloedigheid van den luitenant ter zee Olgeni, die in den nacht van 27 op 28 September in het bereik der vijandelijke batterijen in een sloep van het linieschip „Roma" het binnenste van de haven van Tripolis ver kende, geprezen. Ook de moed van zijn ondergeschikten wordt geroemd. Omtrent de nieuw© kwestie betreffende Prevesa seint de correspondent te Kon- stantinopel van de MatinHet door den hertog der .Abruzzen aan den gouverneur van Prevesa gezonden ultimatum is op gehouden en er zal geen gevolg aan ge geven worden. De kwestie van de drie Turksche torpedo's, die in dei golf van Art ageankerd liggen, zal langs vriend- schappelijken weg opgelost worden, ter wijl de Ilaliaanscho vloot Prevesa niet binnen do aangegeven grenzen zal nade ren. Het bericht van een nieuwe beschie ting van de haven van Prevesa is, naar van Italiaansche zijde medegedeeld wordt, ongegrond. De herlog der Abruzzen heeft het besliste bevel uit Rome gekregen elke beschieting achterwege te laten. Afgezien van allerlei geruchten die niet te controleeren vallen laat zich het ver loop van den oorlog tot heden in de volgende gebeurtenissen samenvatten 27 September. De Italiaansche regee ring verzendt in den nacht een ultimatum aan Turkije. De Italiaansche torpedo flotielje in do Adriatisehe Zee vernielt 's ochtends een Turksch oorlogsvaartuig hij Prevesa en de twee torpedo-jagers Hamié en Alpagot bij Durazzo. 28 September. De Italiaansche zaakge lastigde overhandigt te Konstantinopel het ultimatum, waarbij Italië verlangt, dat de Porte zich niet tegen de bezetting van Tripoli en Barka zal verzetten. 29 September. De oorlogstoestand treedt hall' drie 's namiddags in. 30 September. De Italiaansche torpedo- vloot doet een tweeden aanval op de haven van Prevesa en maakt een jacht buit. 1 October. De hoofdmacht van de Turksche vloot stoomt, van Beiroet ko mende, de Dardanellen binnen. 3 October. Begin van de beschieting van de forten van Tripoli door de Ita liaansche vloot. 4 October. Voortzetting van de beschie ting van Tripoli. De verliezen der strijdende partijen zijn de volgende. Voor Italië 2 vrachtschepen, gezonken; 3 stoomschepen, buitgemaakt door Tur kije; 2 torpedo-vernielers beschadigd bij ©en botsing. Voor Turkije: 3 torpedo-vernielers, gezonken; 1 torpedo-vernieler vastgeloopen 1 torpedo-vernieler buitgemaakt; 1 torpedoboot gezonken; 1- transportboot gezonken; enkele zeilschepen buitgemaakt. Bij dit lijstje zullen nu spoedig wel nieuwe aanvullingen komen, daar men van beide zijden nu met groote heftig heid deu strijd zal gaan voeren en el kaar zooveel mogelijk zal trachten te be- nadeelen. Zoo wordt nu uit Odessa ge mold, dat een Russisch schip met 200.000 pud graan met bestemming naar Genua door de Turken is geconfisqueerd. Omtrent de houding der Arabieren is bij de Propaganda te Ilome een belang rijk bericht ontvangen van den apostoli sche prefect van Tripoli, die ondanks alles op zijn post gebleven is en bij de opmer king, dat zijn eigen leven gevaar liep, antwoordde„wat geeft dit, indien ik moet sterven, zal ik sterven terwijl ik mijn kruisbeeld omhels". In dit bericht wordt gezegd, dat het Arabisch element, dat voortdurend door de Turken verdrukt werd, Italiaansch gezind is en met ongeduld op de landing w'acht. Hij vertelt dan vorder, hoe da Turken alles weigeren wat maar Itali aansch is. Zoo weigeren zij o.a. de ge neesmiddelen, die d© Franciscanen gra tis verstrekken. In tegenstelling met bovenstaand be richt weet het „Journal" te melden, dat 25.000 Arabieren gereed staan om den strijd tegen de Italianen te beginnen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wyziging der Arbeidswet aangenomen met 30 tegen 10 stemmen na een rede van minister Talma, die ontkende dat het wets ontwerp te ruw ingrijpt tegenover de bestrijding van den heer Laan. Hij verde digde krachtig het dwingend en beschermend optreden van den Staat in belang van jong Nederland, opdat het opgroeit onder om standigheden dat het zoo goed mogelijk tot ontwikkeling komt. Koninklijke belangstelling. H. M' de Koningin heeft Dinsdagnamid dag den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant telegrafisch bericht gezonden, dat zij tot haar groot leedwezen vernomen had, hoe ook de provincie Noord- Brabant door den jongsten storm geteisterd is, en uitvoerige inlichtingen gevraagd zoowel omtrent den omvang der ramp, als omtrent de maatregelen, welke tot herstel der geleden schade zullen getroffen worden. Van de Koningin. H M. de Koningin heeft aan de alge- meene armen van Zoelen f 300 geschonken. Minister Kolkman. De minister van financiën, mr. Kolkxan. heeft zich voor eenige weken naar het buitenland begeven Hulde aan Minister A. S. Talma. De Bond van Roomsch-Kath. Werk- liedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht heeft in zijn Woensdag jl. gehouden vergadering aangenomen de volgende motie „De Bond van R K. Werk lied en vereen i- giDgen in het Aartsbisdom Utrecht, in algemeene vergadering bijeen, gezien de verdachtmakingen en de bestrijding van de door Z E. Minister Talma ingediende sociale wetsontwerpen door de socialisten eenerzijds en de conservatieven groepen anderzijds overwegende dat een spoedige totstand koming van goede sociale wetten noodza kelijk is om te voldoen aan het'sociale rechtvaardigheidsgevoel van het Neder- landsche volk in het algemeen en van de arbeiders in het bijzonder spreekt zijn diepe afkeuring uit over de wijze waarop de arbeid van Minister Talma wordt belemmerd brengt hulde aan genoemden Minister vcor zijn groote werkzaamheid en voor de krachtige verdediging van de doorhem ingediende wetsontwerpen spreekt den wensch uit dat zoo spoedig mogelijk alle door hem ingediende wets ontwerpen, zij het dan ook in enkele, later aan te duiden punten gewjjzigd, nog in deze zittingsperiode met de Koninklijke goedkeuring mogon worden bekrachtigd; draagt verder aan de afgevaardigden op in hun organisaties deze motie te bespreken en toe te lichten en daarna namens de geheele Katholieke arbeidersbeweging in Nederland op een nader te bepalen dag bijeen te komen om gezamenlijk te prote steeren tegen de verdachtmakeude tactiek der socialisten en conservatieven en den Minister te huldigen voor zijn onvermoei- den socialen arbeid". Het Tarief en de Buitenlandsche Agent Het is bekend, dat onder de felle tegenstanders van een verhoogd Tarief, de agenten in buitenlandsche artikelen vooraan staan. Dit is onlangs gebleken toen de - 40 ets - per 100 Kilo meelrechten werden aangekondigd. Ieder herinnert zich hoe toen de oude leus „duur brood" nieuwe diensten moest bewijzen, en speciaal voor rekening van deze heeren werd aangeheven. Eenige tijd later werd door iemand eene poging gedaan, om ter „afwering van een nationaal gevaar" een adresbeweging op touw te zetten, in het belang van eene zekere tak van industrie, waarvan de vakgenooten zelf reeds verklaard hadden ingenomen te zijn, met de in het Tarief aangebrachte wijziging. Bij naBporing bleek dat deze ontdekker van nationale gevaren, geen vakgenoot was, maar agent in dezelfde artikelen uit het Buitenland. Thans wordt een nieuwere poging in deze richting openbaar. Door een 9-tal handelsagenten te Amster dam, is dezer dagen in een adres aan de Tweede Kamer, het volgende medegedeeld „Dat zjj daarvan (van het wets-ontwerp „tot herziening van het tarief) in het alge- „meen zoodanige nadeelige gevolgen duchten „voor zich zelf en hunne vakgenooten, dat „daarin aanleiding is gevonden tot oprichting „van een Nederlandsche Vereeniging van „Handelsagenten „Dat immers overal waar van het gewij zigd tarief wachten is dat minder invoer „zal plaats hebben, door den agent ook „minder provisie genoten zal worden „Dat requestranten dus allereerst de aan dacht vragen voor dit directe belang van „den handelsagent in het algemeen, wiens „inkomsten worden aangetast, zoodat, waar „het beschermend karakter aan het ontwerp „door de regeering wordt erkand en den „bloei der industrie wordt beoogd, tegelij kertijd de handelsagent, vertegenwoordiger „van buitenlandsche fabrikanten, wordt „benadeeld, en derhalve de beha tiging der „belangen ééner klasse de benadeeling van „een der andere klassen met zich brengt." De in dit adres duidelijk uitgesproken vrees tegen de gevolgen van een verhoogd tariefminder invoer, minder provisie, benadeeling van het bedrijf dezer agenten bevestiger) volkomen de goede en heilzame verwachtirg ven velen, n 1. opleving en uitbreiding van onze eigen industrie. En evenzeker als het verdwijnen van onze oude trekschuiten een gevolg is geweest van ons spoor- en tramverke r, zullen deze klagende agenten zich moeten schikken in eene verminderde invoer van buiten, die onze Nationale handel en bedrijf ten goede komt. De storm van 30 September in West-Noordbrabant. j tWat" een kleine schipper in onze binnen wateren met een storm als die Zaterdag j.l. woedde te verduren heeft, verhaalt een correspondent van „De Maasbode" als volgt: Een oudo varensgezel, die over het kalme water, waar nu weer de schepen zeilden of er geen storm in de wereld was, te turen stond] vertelde: „Nooit heb ik zoo iets beleefd, de storm huilde en loeide of ie de wereld verslinden wou. Het water werd tot onkennelijke] hoogte opgezweept en wij enkelen die getuigen waren van de ramp, wij moesten aldra ook begrijpen, dat de storm menschenlevens zou eischeu. Telkens als de wind ietwat minder over het water bulderde, hoorden we van alle kanten akelige hulpkreten en van J het Noorden tot het Zuid-Westen zagenjwe in de donkerte van den nacht overal vuurpijlen in de lucht schieten, ongelukken voorspellend.Maar wat kon er gedaan worden? Niets, totaal nietswij, zwakke menschen, staan bij zoo'n gebeurtenis geheel maehtelo-s. Wij zagen hier aan 't Sas hoe verschillende schepen, ge ziet ze daar nog liggen, werden weggeslingerd en als een rietje doer de golven mepgenomen Wij gingen naar bed maar aan slapen was geen deDken, en 'sjjmorgens vernamen^ wij al hetgeen, wat ge nu reeds weet Men verhaalde ons van het vergaan van de „Wilhelmina", het schip, waar vrouw Hendriks met hare kinderen en een knecht op voer, en van wie de laat3te alleen gered is. Den knecht, of beter gezegd, den schipper, een sterken robusten kerel, ontmoetten wij hier gisterenavond. Vertellen meneer? Ocb, ik heb het al zoo dikwijls gedaan en telkens beleef ik weer de verschrikkingen van dien ongeluksnacht. Vraag het maar aan' mijn kameraad En deze vertelde „Vrouw Hendriks was sinds 3 maanden weduwe. Als] moeder van 4 meisjes en een jongen, die al aardig begon mee te werken, was zij een van de vrouwen, die door hard werken en [ongekenden moed, een broodje voor de haren wist to verdienen. Gij meneer, die misschien weinig van het schippersvak wept, kunt niet begrijpen wat voor moeilijk heden, wat al j kommer zoo'n vrouw t9 verduren heelt. Mijn vriend [was schipper van de] Wilhelmina en hij alleen is gered.... Het zijn verschrikkelijke ooganblikken geweest, die hij beleeft heeft. Zaterdagavond werd .dejWilhelmina, evenals'zoovele andere schepen, door den geweldigen storm ter hoogte van den Steenbergschen vliet over vallen. Er was geen reddenj aan,j het schip werd] als een kurk heen en weer geslingerd en geweldige/zeeën relden] over] boord. De arme vrouw, die alles, wat zij bezat, in een leeren zak had gedaan, klemdejjmet haar armen den kleinsten van haar kinderen vast om ze te beschermen tegen de woeste golven. Akelig schreiend riepen de ongeluk- kigm om hulp, maar ach God, wie zou die stemmen hooren in het donderend geloei van den storm? Na een uur laDg rondden mast te hebben gestaan, gaf vrouw Hendriks den moed op. Schreiend met haar kinderen, wilde zij het laatste redmiddel de roeiboot probeeren. De knecht gaf haar echter den raad te blijven, misschien zou de storm gaan liggen en spoedig zou het bovendien eb worden. Maar de radelooze vrouw, die alleen beducht was voor haar kinderen, die het leven van haar kindereu wilde redden en meende dat, zoo ze aan boord bleef allen zouden omkomen, wilde niet luisteren en klauterde met de haren in de roeiboot om het laatste te wagen. Binnen enkele seconden waren ze in de dikke duisternis verdwenen, nog eenige oogenblik ken boorde de knecht het schreien der kinderen, en het moed inspreken van de nu weer kordate vrouw. De schipper was alleen aan boord gebleven Hij hoopte, dat de wind zou gaan liggen en 't weldra eb ging worden, zoodat hij over de schorren den wal kou be,reiken. Maar de man had misgerekend. Onophoude lijk bestormden geweldige golven het schip en ten laatste werd ook hij wanhopig Op een luik liet hij zieh in het water neder, meer dan 2"e uur was hij [zoo]ten speelbal aan de golven, niet wetend, waar hij was, en wat er met hem gebeuren ging. Maar de moedige man hield vol en plots maakte hij een geweldigen smak, hij voelde opeens drogen grond onder zijn lichaam. Hij lag in een polder en was blijkbaar over den dijk heen geslagen. Twee boeren jongens, die naar hun schapen zochten, vonden hem daar, zij schrokken van het ongewone, doch spoedig, toen de ongelukkige schipper meedeelde wat er met hem gebeurd was en zelfs aanbood om de schapen te zoeken, waren zij vertrouwd met hun nieuwen vriend, Jdie hun zoo i plotseling gebracht werd. De schipper wist niets van het lot van vrouw Hendriks en hare kinderen. Hij hoopte dat ze gered waren, maar eerst Zondag moest hij de treurige tijdiDg vernemen dat [hunne lijken waren aange spoeld. De arme vrouw werd, naar men vertelt, gevonden met een harer kinderen aan den arm en een lei zij de kostbaarste bezitti; aan den anderen. In het zaten nog 36 francs en Van een moedig mai taaie volharding zijn v danken bad, vertelde eei Dinteloord mij het volgi uit den mond van dei Groenewegen, van de te Sliedrecht, gehoord, verteld: De „Edison" wsl tijdens den hevigen stel Wij waren met z'n d Pieter de Vries uit Dord 14 jarig zoontje en ik. wegens ziekte aan den met ons drieën stonden bi een stuk zeil bedekte onzi dige zeeën stortten op hi alles van het schip. Allei ons eenig steunpunt, blei volle uren hadden wij telkens bestormd door Ik voelde mijn moed on wanhopig, ik geloofde n redding bestond, 'k Weet er toe kwam, maar zoo dat ik aan mijn jonger die zeer veel leed, voorst aan het woeste element Maar mijn jongen bleek allen„Neen vader, zoo spreken, houd moed, wij ende nood kan op Door deze woorden, op geuit, wij konden elkal staan, zoo loeide de winl golven, kreeg ik weer de kapitein, maar ik wan 'k Kon dit niet vfrbergi kind, dat ik hier moet maar dat gij, nog zoo jo: moet laten, dat breekt maakt mij radeloos". den een heel andere ui aanvankelijk vreesde. D< bleef op zijn tanden bij moed in„wie weet, God vader, wij leven nog". En werkelijk, de jonge: moesten volhouden Na v dood voor oogen gehad t de kapitein aan zijn licha; vallende was, en konden het middel in het water wa wal bereiken over de se! binnenkant van den dijk een boer liefderijk opgenoi maar wat zij dien nacht vergeten zij nooit. De storm te 's Gra Een lezer meldt ons uit Zaterdag 30 September c nacht heelt te 's Graver gewoed, zooals ik mij niet een meegemaakt te hebber Tegen den avond kwam met verdubbelde kracht e met hevige regen- en hag< Het toeval wilde dat ik tien uur nog op straat mo grootste moeite gelukte he komen tegen den hevigen weg voerde o. a. van het V vele statige reuzen, door Deze straat is verlicht booglampen, terwjjl de trail heeft. Stelt u mijne verb^ verkeersweg geheel in dai De groote spiegelruit van e was ingedrukt en met ee men de overblijfselen van s vazen en schotels weg. De. booglampen sloegen stuk 11 draagbouten. Gekomen aan het einde aan het kruispunt Mauritsk Alexanderstraat, zag ik d van de brandweer staan. E was op het dradennet ge alles in dien val meeges aanvankelijk groot gevaar opleverde. De braDdweeri den stroom spoedig af en zetten het terrein af. En niet alleen daar, maai plaatsen in onze stad ware| worteld en op het net gevs tramdiensfc op vele lynen Dat dit voor ons, verwer een groot ongemak oplever! geen betoog. Eerst den omstreeks 12 uur, kon op dienst gedeeltelijk aanvangt Brandweermannen, politie wakers, koetsiers en derg ongetwijfeld zeer zwaren di De verwoesting, welke a{ nog slechts bij benadering zal eerst 't volgend jaar als in 't land komt, geducht g Op den grooten weg naa: ZÖn, naar men mij van 1 mededeelde, meer dan 10Ö tel Met het Haagsche Bo veel treuriger gesteld. He \aderland" schatte een vier ons schoone stadsbosch verl Een wandeling door he ook met doenlijk. Men mot weg banen, en klimmen o s.rmken en banken en pale die tgdens den orkaan in h 21JD getroffen door neervallen en grootendeels versplinterd buisje van de Staatsspoorst een boom terecht, waardot tweeen werd verdeeld. De het slechts even te voren -

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 6