foliezeep. stolen ienbergh ;n stalen, „de duif" A¥MA| Neêrland's doodstrijd in 1918. lEEKMAN. Schuit© Co. AIDDELBURG. No. 119. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zalerdag 7 October 1911. jEIJENBEROH FEUILLETON. Schulte Co, MIDDELBURG [outwerk, Plafonds, enz. ilrassen-Magazijn JSj beslist soliede. in f4.50 tot f5.50. R GEWICHT. lillende kleuren, enz ide prijzen. deren, Mantel- en en Onderrokken, ten en Pelterijen. tandarts RegensM EEN LIED PER WEEK. ki/gïrird" Zelandia Antiqua. BUÜTOLAHD. E KEIJZER, Tandarts, delburg, Dam N. Z. 12 Dinsdag te GOES te con. o ten huize vail W. G. v. 5SVELD, Lange Kerkstraat 104!/3 uur. bijna voor niets heb ik eene oailleerde goederen gekocht, die NSDAG aan ongekend lagen t opgeruimd, eens: Koffiekannen en Thee- iu£ 20 cent, Vergieten vanaf 15 esjes 5 cent, Sauslepels 5 cent, eplepels vanaf 10 cent, Borden sent, Koffieketels vanaf 30 cent Doet uw voordeel in IIIEUWE WINKEL", bij JEEM, Kreukelmarkt, Goes. link gevuld met prima EERSTE KWALITEIT KAPOK. LECTIE. inter-collectie bn afgepaste IIDDELBURG. )R MAATWERK, werking gegarandeerd. deren Dinsdag van 12 Iteeren of te ontbieden _v jj J 1ZIEKTEN, KUNSTTANDEN eer Schneider, St. Jacoösff No. 9 uit ,,De Leeuwerk". EEN LIEDJE VAN DE ZEE. Muziek van Adr. Valerius. Wie gaat met ona meê ever zee? Houd het roer recht! Frisch blaast de wind hier langs de reê, Blijft ge thuis in 't nest met de rest, Houd het roer recht! Ons lijkt de zee het allerbest! Wie wat worden wil, wel, die zit niet stil, Neen, hij trek-ke 't zeegat uit, Hem wacht rijke buit. Bij de hand, bij de hand voor het land Houd het roer recht! Zoo klinkt het luid van allen kant, Voor u uit het oog en omhoog, Houd het roer recht! Dat u geen storm verrassen moog! Met het oog in 't zeil en voor niemand veil, Stuurt de zeeman 't zwemmend paard Voor geen hel vervaard. Een hoezee, een hoezee voor de zee 1 Houd het roer recht! Jongons van Holland, roept het mee Hier is 't veld, is 't veld vonr den held, Houd het roer recht! Hier toont de man wat hij geldt, Onder 't zeemansbuis daar is moed nog thuis, In zijn vuist ligt heel zijn lot, Hij vreest niets dan God Vrijheid. Vrijheid, heerlijk woord! Vooral bij de vrijzinnigheid erg in trek! Wat schermen df liberale heeren er mee, in hun pers, op hun vergaderingen 1 Als men hen hoort, zou men denken, dat zij de vrijheid in pacht hebben. Voor de kerkelijken, voor de Roomschen vooral, trekt een zelf bewust liberaal den neu,s op©e®. slaafsche troep, geknecht en gekortwiekt, het aan kijken niet waard 1 Prachtig! Maar koeren wij de me- dalj'0 eens om en herlezen wij nog eens bet ingezonden stuk in ons nummer van Dinsdag j.l., waarin de heer Mr. W. S. Kalma, tot op T October j.l. hoofd-redac- teur van de „Goesche Courant", bet libe rale orgaan van Zuid-Beveland, zijn be klag doet over het onrecht, hem door een tirannieke directie aangedaan en waar hij tot de „Nieuwe Zeeuwsche Cou rant", het „Roomsche''' blad, het ver zoek richt om opname voor het afscheids woord, dat in zijn eigen, door hem geredi geerd blad niet mocht worden opgeno men. Wat zien wij dan? Dat heel die zoo hemelhoog geprezen vrijheid der libera len een masker is waarachter zich de grootste willekeur verbergt, een fraze, om onnoozele halzen te verschalken, een val- scbe vlag, die verboden lading dekt! Die liberaal-voelende vrijzinnige vrijt heidsvrienden blijken Mr. Raima's stuk is er het sprekend bewijs van lieden to zijn, die niets li-ever doen dan de vrijt beid van anderen aan banden leggen, menschen behept roet een machtsmanie, die aan Russische autocraten doet den ken. De vrijheid knotten, de zelfstandig heid vernietigen, hun wil opleggen aan die onder hen staan, hun haan koning doen kraaien, hun bazig: „zoo moet het" in de .plaats stellen van overleg en ge zond verstand, ziedaar wat wij en een ieder met ons tusscben de regels door in Mr. Raima's ingezonden stuk lezen. En al zal niemand met ons hier het „ab iitio disoe omnes"willen toepassen, toch is het aan geen twijfel onderhevig, of hetgeen den oud-hoofdredacteur van de „Goesche Courant" verleden Vrijdag van zijn directie wedervoer, gevoegd bij het feit, dat hij onze gastvrijheid moest inroepen voor het plaatsen van zijn eigen wierk, geeft geen hoogen dunk van het onthaal, dat de vrijheid in liberale kringen geniet. Hiet zal de oogen openen van menig- DOOR TWEE PIOTTEN. 21). Plotseling verstoorde het het torenklokje van Schoorl deze onrustige rust, doch de derde slag van het uurwerk bracht pas het vaardig gemaakte geweer in de vredige houding terug, In hunnen angst moesten de jongens toch even glimlachen. Op den klefferigen zandbodem kropen de mannen weer stiliekens voorwaarts. „Sast, ssst. Hoor je niks." Halt wiedaar". Pang, pang en twee opeenvolgende vuur stralen flitsten in de duisternis. Daarna was alles weer stil. De mannen lagen plat op den buik in het zuigende zand. Weer hoorde de woordvoerder van den post op een 25 M. eenige beweging, de ander nam alleen^ waar dat het kloppen van zijn hart overging in onrustbarend bonzen. Plotseling was het geluid boven hen in de lucht, voortbewegende naar de kusteen paar zeevogels hadden de postenlinie doorbroken. ©en, die tot heden toe de vrijzinnigheid als de schutse der vrijheid beschouwde en zoo vaak in de toekomst dei liberalen weer de groots trom zullen roeren en den volke verkondigen, hoe lief hun de vrijheid is, zullen velen met ons aan don goochelaar Ockhuysen denken, die zijn séances placht te beginnen met de bekende spreuk: „mundus vult decipi, decipiatur ergo", „de wereld wil bedrogen worden late zij zich bedriegen", en de vrijzinnige goochelaars met modelij dien-den glimlach voorbij gaan. l) Leer uit één allen kennen Virgilius, Aeneas II 05, (Bovenstaande driestar, oorspronkelijk voor ons nummer van Dinsdag bestemd, moest wegens d-e veelvuldige stormberich- ten tot heden worden uitgesteld en diens volgens eenigszins omgewerkt. Red.) Middelburg in het wonderjaar 1566. VIII. Op Zondag 25 Aug. doen burgemeesters, schepenen en regeerders van Middelburg een brief schrijven aan de Landvoog des, bevatte het relaas van het voor gevallene gedurende de laatste dagen. Zij hebben met den baljuw het afbreken, houwen en kerven, het schenden van H. Sacramentshuizen, doopvonten en bet H. Chrisma niet kunnen beletten. Ron Ant werpen het met zijn schutterij Dat be roep van de regeering op het voorgeval lene in de Scheldestad was wel handig, maar hield geen steek. Op den 19en Aug. vertrok Oranje vandaar naar Brussel, daags daarna begon er de beeldenstorm, zooals we reeds vroeger verhaald heb ben. Gedurende de buitensporigheden wer den niet de minste maatregelen genomen, om die ze te keer te gaan, ovenals te Middelburg. „De burgers en de ambach ten, zegt dr. Nuyens, stonden op de markt en in de aangrenzende straten onder de wapenen en ieder bleef ro-arloos staan. Dit was1 het gevolg van een „ordonnancy" van den Prins van Oranje, waarbij- bevo len werd„dat gheen bargers hun moeien en souden, op verbeurte hunner poor- terye, wat rumoer sij' souden hooren, son- der consent van den Prince van Oran- giën". De beeldenstorm had dus te Ant werpen wel kunnen belet worden en werd ook feitelijk belet, toen de gewel denaars op den 23en ook de koninklijke wapenschilden -en de blazoenen der Vliesridders begonnen stuk te slaan. Eeni ge leden der i-egeering begaven zich toen met een deel der burgerwacht naar d-e kathedraal, joegen de woestelingen uit lelkaar, grepen er een tiental van en voer den ze naai' de gevangenis. Tegelijk werd er een galg opgericht. Voorname ingezetenen uit de hoofdstad der Zeeuwsche eilanden waren van oor deel, dat de gruwelen zeer wel te voor komen waren geweest. Het lid der Wees kamer Quirijn uyten Wijngaerde, was van meening, dat met 20 of 30, anderen zei den zelfs met 10 of 15 man men de kerken en godsgebouwen voor heilig schennis en beschadiging had kunnen be waren. Floris van Grijpskerke, klerk der trezoriers en die het volgende jaar sch-e- pene zou worden, stemde dit gevoelen bij, ofschoon hij van gedachte was, dat de grafelijke officiers een assistentie van 40 h 50 hadden noodig gehad: Was de bre king 's avonds ta voren ook niet belet? De burgemeesters beriepen zich) ter ver ontschuldiging van hun slappe houding, op eon schrijven van de Landvoogdes van April te voren, dat de plakkaten en de ordonnancy „modestelijk en secrete- lijk" moesten toegepast en de overtreders ongestraft moesten gelaten worden, uit vrees voor erger. Het kon echter te Mid delburg niet onbekend gebleven zijn, dat de revolutiepartij allang het toegeven des Ronings, die „moderatie", in diiscrediet- had gebracht do-or steeds van „moorde- ratie" te spreken tegenover het volk. Op den 4en Maart was de Engelsche vloot, talryke transportschepen begeleidend voor de Zuid-Hollandsche kust gesignaleerd. Iu alle stilte waren de maatregelen overzee genomen, doch sedert een week was het reeds bekend, dat de landing werd voor bereid. De verschoning voor Loosduinen had dan ook het verrassend karakter ver loren, men zag er bovendien slechts een scbijnvertooning in. Dit was van den vjjand bekend, oek de dubbelposten waren van den toestand op de hoogte. De veldwacht-commandant, de militie luitenant Van Koer, had reeds veel van zijne kalmte en koel overleg ingeboet. Dat telkens tevergeefs alarmeeren zijner wacht door de looze schoten der dubbelposten, dat den geheelen dag in touw zijn van alle manschappen, dat voortdurend schieten van zijn neven veld wachten, dat alles wasoorzaak dat de weinig geroutineerde aanvoerder bijna elk bevel deed volgen door een contra order van een vaste doelbewuste leiding was geen sprake. Nog hooger stoeg de onrust, toen een visiteer-patrouille van de nevenveldwacht meldde, dat een hunner dubbelposten was opgelicht door vijandelijke matrozen, die kans hadden gezien met een sloep te landen. Een toevallig naderende aflossing had de Engelschen verdreven. Mgr. had er herhaaldelijk op aangedron gen, gelijk wij gezien hebben, dat de ste delijke regenten de schutterijen zouden oproepen tot bewaring, indien noodig, der orde en tot bescherming der goedgezin- den. De burgemeesters hadden de schut ters en de gilden niet opgeroepen, want zij wisten niet, of zij- zich wel gepresen teerd zouden hebben; zoo verklaarden zij een jaar nadien. Inderdaad waren som migen uit de schutterijen en de ambach ten door het bezoeken der predikatiën „geïnfecteerd", zooals uyten Wijngaerde het typisch uitdrukt. Dat bleek duidelijk, toen de „Handboog" in den volgenidïeini winter 2 of 3 dagen na Kerstmis de gildebroeders in ©en algemeene verga dering had bijeengeroepen. De schepene Pieter S-ebasitiaanse, bewaarder der wa pens van het gilde, stelde de vraag, of er de volgende maand op het patroon feest St. Sebastiaan een maaltijd zou gehouden worden. Geen maaltijd. Daarop dankte deken Sebastiaanse de le den af, d.vv.z.: hij sloot de vergadering. „Waarom vraagt ge niet naar de Misse?" riepen ©enigen. „Naar de Mis? heraam de deken. Dat was geheel overbodig. Er wordt altijd een Mis opgedragen tot in tentie van het gilde op St. Sebastiaan, of er een maaltijd gehouden wordt of niet". Dat antwoord kwam niet onver wachts: „Wij willen geen Mis en zullen er niet aan betalen. Als het toch ge schiedt, zullen er meer handen op uw hoofd komen dan de uwe". Maar op des dekens verklaring: „Ik zal ze toch doen, en zelf betalen", volgde de toestemming: „Dat meugt ge doen I" Zij, die zoo spra ken, waren geen „Stulte", of „Cromhals", of Sampson Moreijs, of „Coppen Slot", maar Simon, de apotheker uit de „Draak", de broer van Pieter 'Dowitze, die het volgende jaar' burgemeester werd, Bar- tholemeus, ©en liefhebber van een borrel en anderen. Evenwel, als er ©en schif ting was geschied, had men bepaald over een zeer voldoend aantal goedgezinden kunnen beschikken. Overigens moet ge zegd, dat de overheid in een hoogst moeie- lijken toestand verkeerde, gelet op de ge zindheid van menig lid der vroedschap en op de verwarring in het algemeen bestuur des lands. Natuurlijk verkondigde Gilein op dezen Zondag nogmaals het „gezuiverde" woord Gods en men weet, dat die preeken steeds voor het grootste gedeelte bestonden in het uitvaren tegen den „Baalsdienst" en zijn bedienaren. Maar op het smartelijkst werden zij, die den schat des geloofs nauwgezet wenschten te bewaren, getrof fen, toen in de St. Pieter, de Bisschops kerk, de kathedraal, „onze gewone Pas toor" op den kansel verscheen en ook ging preeken „op 't nieuw fatsoen", ter wijl de ongelukkige Priester zijn groot „leedwezen" te kennen gaf „over zijn vo rig leven". Pastoor Hendrik van Os de nieuwe leer verkondigend nevens den schrijnwerker Gilein, van wien een zij ner opvolgers moest verklaren, dat het hem onbekend was „door wiens roeping óf op welke wijze hij die bediening hebhe aanvaard"Welk een zee van verdriet voor Mgr., daar ginds in de abdij. Na het deerlijk verstoren der orde be hoorde toch iets te geschieden. Op de Groote Markt werd de galg opgericht en de Weth deed afkondigen, dat bij herha ling de oproerigen te Middelburg en te Arnemuiden zouden gehangen worden. Elke burgemeester had 6 en de baljuw 3 hellebardicrs gekregen tot bescherming van hun persoon, terwijl de rentmeester zulke gewapenden kon aannemen op 's Ronings kosten of met toestemming der Staten. Geen enkele beeldenstormer maak te nochtans kennis met 's-Gi'avensteen. Nog lang bleven allen in de stad, open baar over de straten gaande, wel 6 of 7 maanden. Alleen Jan de Lannoy, die met Mels of Melchior den schaliedekker en Cornelis den schilder het Vrouwenklooster Zoetendaie, buiten de stadswallen, ge- beeldstormd had, raakte een jaar later in de gevangenis, omdat hij de anderen niet op de vlucht was gevolgd, toen Alva in de Nederlanden kwam. Rollema had Telkens probeerde Van Koer die lam lendige onrast van zich af te schudden, doch telkens bekroop hem met nieuwe kracht de angst van het nog-nooit-gedane, de vrees voor het nemen van averechtsche maatregelen, wanneer in dit stikdonkere iets ongewoonB geschiedde. Den vorigen middag, toen de wacht betrokken werd, was de taak eenvoudiger. Ééa post op het voorste duin overzag de geheele strook, maar nu De ochtend begon te gloren en bracht de vuiig verlangde zekerheid van waarne ming voor wacht en posten. De voorliggende duinen toekeren zich al bestemd af tegen de nog grauwe lucht, de grensljjn van kust en zee werd weer zichtbaar. Met het ver jagen der duieternis en het steeds grooter worden van den gezichtskring keerde het rustige denken bjj Van Koer ook weer terug. Om 6 uur kwam de veldwacht in 't geweer tot aflossing van de posten en juist gaf de middelste post het roepteeken. De patrouille, van een onderzoek teruggekeerd, berichtte, dat niets verdachts was te bespeuren. Daar knalden bjj denzelfden pest een paar schoten. De commandant snelde naar het strand, en nam aan den gezichtseinder donkere rompen waar, en toen de laatste geen last of commissie. Het eenige geval van bestraffing was, volgens tijdgenooten, het. verbannen van den koster van St. Maarten, die bij de tweede beMdstorming in St. Pieter, op den feestdag van den H. Lucas, de behulpzame hand geboden had. Op grond van het accoord of het verbond van tolerantie met de edelen van het Compromis kon het preeken der nieuwe leer voortgang hebben in de stad. Maar in geen 8 ©f 9 dagen na de „bre king" kon de H. Mis worden opgedra gen in de kerken en kloosters. De Pastoor van St. Maarten was de eerste, die den H. Dienst verrichtte en voor vele goede lieden preekte, waarbij de baljuw met zijn hellebardiers en eenige dienaars te gen het verstoren der orde waakte. De zaak was eigenlijk zóó. Wat de Katholieken geloofden en beleden en in beoefening brachten, was niet de door Christus' gestichte kerk, maar een „ver basterd" Christendom. Zij waren, om het maar eens platweg te zeggen, tot afgo derij vervallen en aanbaden houhm en steenen blokken. De H. Mis afgoderij de vereering en aanroeping der Heiligen als vrienden en voorsprekers bij1 God afgoderij. Maar die „verbastering" was toen reeds eeuwenoud. De H. Willibrord, die in de 7o eeuw te Westkapelle aan land stapte, om de heidensche Zeeuwen de blijde Boodschap te brengen, droeg de H. Mis op, riep de Heiligen aan en ging naar Rome, om van Paus Sergius zijn zending te ontvangen. In de Cata comben bestuurden de opvolgers van St. Petrus reeds de opkomende kerk, werden die Heiligen, vooral de H. Maagd, en hun reliquieën vereerd en droegen de Pries- qters het H. Misoffer op. Het moet dus in de apostolische tijden geweest zijn, dat het Christendom was „verbasterd". (Wordt vervolgd). L. DCITSCilLAiM). Kinderen hij bioscoop v; oor- stel lingen. In Dusseldoïp is eeln verordening uitgevaardigd, volgens welke kinderen en jongelieden beneden de 16 jaar 's avonds na 7 uur geen voorstel lingen mogen bijwonen van kinematogra- fen, bioscopen en andere kijkautomaten. Die voortzetting van doorloopende voor stellingen is na 7 flur zoo lang verboden, als zich nog dergelijke personen in het gebouw bevinden. De reclameplaten, diei buiten voor het gebouw worden opge hangen of aangeplakt, moeten vooraf aan de goedkeuring der politie worden on derworpen. R IJ S Ij A WD. De terechtstelling van B a- groff. Over de executie van den moor denaar van Stolypin worden de volgendie bijzonderheden gemeld. De terechtstelling van Bagroff heeft 26 Sept. 's morgens amx 4 ,u,ur voor 'tfort Lys- Siogortste in de vesting van Kiëff plaats gehad. Bagroff moest reeds den vorigen dag opgehangen zijn, maar het toeval wilde, dat hij nog een dag langer kon leven. De beul van Bagroff werd door do autoriteiten uit de dwangarbeiders van do gevangenis te Kieff gekozen. Deze werd voor zijn bewezen dienst vrijgela ten. Zondag was het fort en de omgeving door een driedubbel militair cordon om singeld. De galg werd door een sotnie kozakken en een compagnie soldaten •omgeven om eventueel© pogingen tot be vrijding te verhinderen. Met de eerste morgenschemering bevonden zich om de 'galg de vertegenwoordigers van het O. M., van de politie, de vice-president der na tionalisten, Sawenkoff en een journalist. Bagroff werd door vier soldaten met ge trokken sabel naar de galg gevoerd. Hij droeg nog altijd hetzelfde costuum, dat ,hij' bij' den aanslag aan had, maar geen manchetten en geen boord. Een be ambte las het vonnis voor. Kort voor het worsteling tusschen dag en nacht was ge streden, teekenda zich voor de talrijke gluuroogen op de duinen de vijandelijke vloot tegen den horizon af. Op 2000 M. van de kust was de vjjand bezig maatre gelen te nemen voor landing van het eerste échelon. Door den kijker zag men duidelijk de transportvloot voor anker liggen, eene lange rjj schepen vóór en een tweede 300 M. daarachter, in front beschermd door een sterk eskader en op de flanken eveneens gedekt door oorlogsbodems. Naar schatting was de transportvloot 3 i 4 K.M. lang. De vernietiging van een deel onzer oor logsvloot voor Vlissingen had het ongemerkt naderen van den vjjand zonder eenig oponthoud doen plaats hebben. Met het gewapend oog bespeurde men op alle vaartuigen een drukke beweging sloepen zag men allerwegen takelen en aan de afgekeerde zjjde der schepen strjjken. Het was intusschen vol dag geworden en op de duinen tegenover de landingsvloot was alles in 't geweer. Er werd voortdurend geseind naar het voorpostendetachement op de Blinkert, maar de optische berichten bleken of verkeerd of in 't geheel niet begrepen te zjjn. Dus werden maar snel een 10-tal schoten de zee ingejaagd om de aandacht te trekken en een paar ordonnansen voltrekken van het vonnis richtte Ba groff zich 'toit den beul en zeide met luide, duidelijke, waarneembar© stem„Ik ben koortsig". Terwijl de beul de laatste toebereidselen maakte, richtte Bagroff zich tot de aanwezigen met het Verzoek, aan zijn ouders zijn laatsten groet over te brengen. Ilij wilde verder spreken, maar de ontroering overmeesterde hem. De beul trok hem daarop den zwarten zak over het hoofd en bracht hem onder de galg. Onmiddellijk daarop werd het vonnis vol trokken. Het spionnage-stelsel. Minister Kokowzef is Stolypin opgevolgd; Bagrof, Stolypin's moordenaar, heeft de vorige week zijn misdaad met den dood geboet in den strop, de chef der politiek» politie te Kief, Koeljabko, die Bagrof in den schouwburg toeliet, is, volgens de „Ros- sya", met ingang van 19 dezer uit zijn betrekking ontslagen. Doch nu het stelsel het spionnage-stelsel! Zal dit in zijn wieerzinwekkendien vorm blijven voortbe staan? Het dateert uit de tachtigier jaren, terwjjl het vaderschap daarvan aan het hoofd der toenmalige St. Potersburgsche Ochrana, kolonel Soedeikin, toekomt. Voor dien tijd had men er zich toe bepaald gepensioneerde soldaten met het nagaan van politiek in verdenking staande per sonen te belasten; Soedeikin eerst zocht zijn gteheime agenten in de rijen der revo lutionairen. Doch reeds hjj heeft voor dit stelsel moeten boeten; hij werd bjj een samenkomst met den revolutionair De- gajef, in weerwil van zijn herculische lichaamskracht, overweldigd en vermoord. Deze door Soedeikin uitgewerkte poli tieke spionnage werd door het Russische politiedepartement nog verder ontwikkeld, doch in weerwil van het op de geheime agenten uitgeoefende toezicht kwam men steeds meer en meer tot de ervaring, dat de een of andere agent ten slotte de in hem gestelde verwachtingen teleur stelde en óf zijn naaste chefs ombracht óf zich door ©en .aanslag op een hooger ambtenaar in de oogen van de revolu tionaire partij van de op hem rustende verdenking moest zuiveren. Daaraan heb ben ook de aanslag van Voskressenski op kolonel Karpof en de vele misdaden van Azef haar ontstaan te danken. De bekende P. J. Ratsjkofski, aan wian de bespieding der Russische revoluti onairen in het buitenland was opgedragen, had in den loop der jaren eveneens een beproefd spionnage-stelsel uitgewerkt, en de man is op dit gebied, dank zjj zjjn eigen groote voorzichtigheid, ook met goed ge volg werkzaam geweest. Hij heeft ook een geheele rij van personen achterge laten, die in zjjn voetstappen zijin getreden. Zijn opvolger te Parjj3 was Ratajef, die naar aanleiding van de Hartingzaak zjjn ontslag heeft moeten nemen, terwijl Soe- batof, die den bekenden Azef heeft aan geworven, zich nog bijtijds terugtrok, zoodat anderen de gevaarlijke vruchten van zjjn werkzaamheden hebben geplukt. Al deze personen deden namelijk steeds weer de ervaring op, dat ©en geheime agent uit de kringen der revolutionairen een werktuig is, waarmede niet gespeeld kan worden. Zoodra de hoog te sterk ge spannen werd, d.w.z. de agent door een kortzichtigen chef, die met de resultaten een bevordering wild© verdienen, te veel werd aangezet, kwam het tot een ramp Het "centrale comité der revolutionairen kwam achter de zaak en de geheime agent werd voor het forum van het comité gedaagd. Hier placht men hom dan die keuze te laten om zich door een aanslag van die verdenking te bevrijden of zelf vermoordt e worden. Everzoo moet bet met den moordenaar van Stolypin, Ba- grow, gegaan zijn. Dieze zou reeds voor eenige jaren door het hoofd van de Ochrana te Kiëf, kolonel Koeljobko, als geheime agient zijn aan geworven, nadat men zjjne betrekkingen, met de revolutionairen had vastgesteld. Deze aanwerving schijnt des te gemak kelijker gegaan te zijn, omdat Bagrow, hoewel met de revolutionairen in ver binding staande en aan hun denkbeelden gezonden in de richting van de Blinkert, voortdurend het teeken „de vijand wordt gezien" gevend. Goddank, eindelijk was het begrepen en men zag de compagnie ter ondersteuning oprnkken terwijl ook rechts en links jjl verspreide liniën de nevenveldwachten kwamen versterken. Tegenover het landiHgsfront had men nu voor onmiddellijke afweer: 2 veldwachten tusschen paal 29 en 31 en rest van de compagnie (1 sectie), die van Ganzenveld reeds was opgerukt3 veldwachten tus schen paal 29 en Camperduin en de 4de sectie die van de Blinkert in de ljjn der voorste linie stelling had genomen 1 veldwacht tusschen Camperduin en Camperweg waarbij zich 21/a sectie voegden, die op het snijpunt stonden van Brennsrweg en Nessendijk. Om zeven uur stonden dus 91/a sectie ter sterkte van 500 geweren gereed om den vijand een doodend welkom toe te fluiten uit hunne Miinnliehers, wanneer hg binnen middelbare afstandsverheid zou genaderd zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 5