s Donderdag 28 September 1911. Zevende Jaargang. FEUILLETON. UIT ZEELAND. No. 115. Veischijit eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VBIIDAIiAM. BINNENLAND* Welk weder zullen wij hebben 14e Schattingsdistrict perceel in de gemeente Sectie D No. 245 „De Lam- perceelen Sectie D No. 104 ieente Baarland, perceelen in den Noorder en den Weelhoek, gemeente perceelen in Moolhoek, t:ethoek, Kerkhoek, Bezuiden Benoorden Zandweg, Veer- enhoek, Schuttershof hoek, J uinige, Kasteelhoek, Arends gemeente Hoedekenskerke. perceelen in „Jan Laurens- neente Baarland. perceelen in „Wouter Jans- neente Driewegen. perceelen in „Maaiklink- aeente Driewegen. perceelen in „Noorder Iloog- aeente Driewegen. perceelen in de gemeente |Sectie B, Nrs. 565, 539, 382bis perceelen in Nooshoek, ge- |isse. perceelen in de gemeente bolder, Sectie D No. 294, 162, F 5. 3, perceelen in den Achtersten |emeente Hoedekenskerke. Sa, perceelen in „den Grooten older", gemeente Baarland. 3b, perceelen in den tiendhoek bit", gemeente Baarland, pc, perceelen in Zuid Oosthoek, Nisse. jJ, perceelen in den Lambrechts- den Thonishoek, thans de of Florishoek, gemeente Elle- 4, perceelen in den Oudeland- older Westeinde, gemeente 6e Schattingsdistrict [>4, perceelen in den Oud-Noord polder, genaamd den lOen blok, Bielblok, en den 23en blok, Colijnsplaat. 14, perceelen in den 2en, 5en tiendblok van den polder Oud- Iveland, gemeente Colijnsplaat. t'32, perceelen in het tiendblok jsheim" in den polder Oud- Iveland, gemeente Colijnsplaat. |47, perceel in den tweeden blok Iariapolder, gemeente Wissen- |82, perceelen in den negenden aperlandpolder, gemeente Wis- |98, perceelen in den Annapolder gemeente Kats. bij tegelijkertijd volgens de in Ivan voormelde wet aangegeven oodanige mededeeling heeft ge- kn allen, wier naam op de in bedoelde borderellen betreffende invermelde aangiften voorkomt, oover deze beslissing ieder van reft: dat zij tevens den inhoud :hattingslijsten voor zooverre gemeente betreft bij uittreksel jiedegedeeld aan het betrokken ■te-bestuur, om dit ter Secretarie Ie leggen, alwaar het evenals het |ale archief dier gemeente, g e- ide 60 dagen na den Ider verzending door ieder kosteloos kan en geraadpleegd, vestigt de aandacht op het Ie. fee lid van art. 54 van voormelde ||et, luidende: eder aangever als bedoeld in het. d van het vorige artikel, zoowel eder belanghebbende bij een pet' dat op de Schattingslijst voor- It, kan tegen de beslis- g der Schattingscom- Itsie opkome n". ij die van dit recht wenscht uik te maken, moet daartoe n e n 60 dagen na de in het ge artikel bedoelde verzending bezwaarschrift in du fa- inleveren bij de betrokken hdcommissie." bezwaarschrift moet met redenen imkleed en aanwijzen het belang lm die het indient, alsmede het per- de perceelen, ten aanzien waarvan de beslissing der Schattingscom- wordt opgekomen. Tevens m°et woonplaats gekozen worden binnen Kijk. Bij gebreke van zoodanige plaats wordt daarvoor gehouden :cretarie der gemeente waar de [commissie is gevestigd. Idelburg, 11 Augustus 1911. Mr. P. DIELEMAN, Secretaris. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cieint. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prqe. Advertentiën van 15 regels f 0.50ieder? regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst^ wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Gt. k contant. F KAN KK1JK. De vernietiging van de L i- berté. De minister van marine heeft die volgende cijfers openbaar gemaakt over het aantal slachtoffers: Van de „Liberté": 143 vermisten of niet-herkenden, w.o. 3 officieren en 2 leer ling-officieren, verder 91 gewonden, w.o. 3 officieren en 1 leerling-officier; van die „République"20 vermisten, 3 dooden en 13 gewonden, w,.o;. 1 officier; van de „Dé mocratie": 3 dooden en 2 gewonden; van de „Vérité": 2 dooden en 2 gewonden van de Justice"1 vermiste en 10 gewon den; viui de „Suffren"4 vermisten en 6 gewonden; van de „Jules Ferry": 1 gewonde; van de „Michelet"1 vermiste en 2 gewonden; van de „Foudre": 1 cloode en 1 gewonde; van de „Saint Louis": 9 vermisten; van de „Carnot" 1 vermiste; van de „Marseillaise"15 dooden of vermisten en 5 gewonden, en van de „Edgar Quinet"3 gewonden. Het algemeen totaal is 204 dooden of vermisten en 136 gewonden; bovendien zjjn er 48 licht gewonden, die verpleegd worden aan boord yan verschillende schepen. 'l'OULON, 26 September. In verband met de aangaande de oorzaken dier ontplof fing op de „Liberté" heerschende onze kerheid heeft admiraal Bel Ine aan de onder zijn bevel staande schepen bevo len om binnen den kortst mogelijken tijd al het kruit, dat vóór 1902 was vervaar digd en allen voor de oefeningen be- staanden schietvoorraad, die zich ;aan boord bevond, aan de pyrotechnische in richting te doen toekomen. Admiraal Aubert, bevelhebber van hot derde eskader, heeft Maandagavond het wrak bezichtigd, dat nog slechts een vormelooze staalmassa is; daarbij hoorde men hulpkreten uit het inwendige van het wrak. Men slaagde er in, een man van de bemanning te bevrijden, die met verpletterden voet tusschen de overblijf selen vastzat. Voor men dit echter heeft kunnen doen, moest men den man dien voet nog geheel afzetten. Alle mogendheden hebben door hnn ge zanten deelneming doen betuigen met de ramp. Van verschillende gekroonde hoof den kwamen bij den Franschen President telegrammen binnen, waarin zij hun smart betuigden over het verlies, dat Frank rijk heeft getroffen. Het eerste telegram was van Keizer Wilhelm. Behalve de ontploffing van de „Liherté" valt nog een ander scheepsongeluk te Toulon te signaleeron, dat intusschen naar het schijnt beter is afgeloopen. Er brak Maandag een begin van brand uit in het voorgedeelte van het admiraal schip „Patrio", dat de vlag voerde van admiraal Belluo en in het Messiessy-dok 3 lag. De brand werd spoedig gebluscht en richtte geen belangrijke schade aan. Ook al 'n ongeluk en geen misdaad? Frankrijk wordt wel getroffen. Nisi Dominus aedificaveritzegt „Het Centrum". Indien niet de Heer het huis bouwt arbeiden de werklieden vergeefs. ITALIË. De Tripolikwestie. Tripoli is een N oord-Afrik aansche provincie van Turkije. Nu wil Italië daar eenige bij zondere rechten, die andere mogendheden erkend hebben, ook door Turkije erkend zien. Het is gereed voor een militaire actie, maar wil eerst trachten op vredelievende wyze te verkrijgen, wat het morgen door kracht van wapenen zou kunnen krijgen. De Engelsche onderdanen in Tripoli heb ben, naar het schijnt, aan hun regee ring bescherming gevraagd. De Engelsche regeering telegrafeerde naar Rome en ver zocht aan Italië vanwege Italië's bijzon dere positie, de noodige maatregelen te nemen. Italië zal, handelend niet alleen uit eigen naam, maar ook uit kracht der capitulaties, toezicht oefenen op alle sche pen die naar Tripoli gaan en zaj sehopon, welker aankomst een gevaar' voor de Europeanen kan zijn, desnoods met geweld aanhouden. De Duitsche regeering hieoft maatregelen genomen om te zorgen, dat Duitsche officieren, die instructeurs zijn in het Turksche leger, geen deel aan mo gelijke vijandigheden nemen. Italië ver wacht een dergel ij ken maatregel van En geland. Koningin Emma naar Italië. Naar de Ned. verneemt, vertrekt II. M. de Koningin-Moeder tegen half October voor ipen zesweeksch verblijf naar Italië. Verkiezing in district IV te Amsterdam De raadsverkiezing in IV heeft de ver rassing gebracht, dat Mr. Jules de Vries (lib.) is gekozen mot 1546 stem men, tegen den soc.-dem. A. B. Kleerkoper, die er 1342 kreeg. De verwachting was algemeen, dat de heer Kleerkoper zou worden gekozen, vooral nu de vrijz.-dem. hadden besloten op hem te stemmen, daar zij het afkeur den, dat de liberalen, nadat bij de eerste stemming de heer Kleerkoper feitelijk was gekozen, toen een tegencandidaat hadden gesteld. De teleurstelling bij de soc.-dem., die in Casino don uitslag van de verkiezing afwachtten, was zeer groot. Geen bemiddeling-Drucker. De Gelderlander noemt liet door vele bladen uit de „Leeuwarder Courant" over genomen bericht, dat prof. Drucker aan vankelijk Donderdag het presidium zou overnemen, maar daarvan afzag na de weigering- van de rechtsche groepen om tot een verzoening mede te werkien, on juist. Toen de voorzitter van de Tweede Ka mer Donderdag door ongesteldheid ver hinderd werd bet presidium verder waar DOOR TWEE PIOTTEN. 17). Het eerste bevel werd daarvoor gege ven. Het vlaggen-signaal van het admi raalschip was nauwelijks naar omlaag ge haald of zes 'torpedobooten verlieten ach tereenvolgens met groote tusschenruim- ten do buitenhaven, wiegden de golven met groote snelheid in oostelijke rich ting, beschreven een boog naar 't zui den en vielen binnen in de haven van Breskens. Dit was het eerste zichtbare doel voor het steeds dichterbij komende Engelsche eskader. Het eerste projectiel van den aanvaller sloeg tusschen de vlie gensvlugge torpedobooten in zee, kaatste nog twee maal terug en verdween. Meer dere volgden, doch met hetzelfde suc ces. Overvloedige munitie en geringschat ting voor de Nederlandsche marine kon den alleen deze munitieverspilling wetti- gon. Toen de laatsto torpedoboot achter do aardhoopen van het fort Frederik Hen drik voor de Engelsche kijkers onzicht baar werd, zweeg het vu,ur. He vijandelijke kruisers weken naaf de flanken uit en dekten daar het eskader. De zes slagschepen stoomden door, tot zij in ééne gerechtslinie naast elkander stil lagen, allo met de 30!/a zware kanon nen over den boeg gericht op de stad. Hier was niet de minste beweging meer te bespeuren, alles lag doodstil in de loopgraven of achter de borstweringen. Op den uitkijkpost stonden eenige waar nemers scherp en onafgebroken te turen naar de beweging van de drijvende for ten; telefonisch werden de waarnemings- berichten naar de verschillende comman danten gezonden. Plotseling brak het hellevuur los uit 16 zware vuurmonden en weldra sloe gen de brisantgranaten vóór, doch onmid dellijk daarna in den zwaren zeedijk, waarvan de granietscherven bressen scho ten in de dekking der loopgraven. De vuurstrijd werd met deze doodende ka- nonnade ingeleid, als uitnoodiging tot ant woord. Wilde èn de infanterie èn de be zetting van fort do Nolle zich niet bloot stellen aan dadelijke vernietiging, dan was zwijgen uit machteloosheid de eenige tac tiek. Do vijandelijke treffers gaven zeker heid, dat onze opstelling op het aanstoo- mende eskader niet volledig bekend was, en dat onze schepen in do Buitenhaven nog veilig ankerden, omdat de stad hen aan elk spiedend oog onttrok. Weer ont- te nemen, was de heer van Nispen zoo verzekert het blad, volgens het reglement van orde aangewezen om als voorzitter op te treden, hetgeen dan ook eenvoudig is gebeurd. Opcenten. Maandag is bij de Tweede Kamer het bij de miUioenennota aangekondigde ont werp tot heffing van 10 opcenten op be- drijfs- en vermogensbelasting ingediend. Betuiging van deelneming. Na bevestiging te hebben ontvangen van het treurige bericht omtrent het schrik kelijke ongeluk met het Fransche oorlogs schip in de haven van Toulon en do daarbij gevallen slachtoffers, heeft de Nederlandsche regecring door tusschen- komst van Hr. Ms. gezant te Parijs aan het Fransche gouvernement haar diepge voelde deelneming in deze ramp doen betuigen. Bond van Roomsch Kath Gemeenteraadsleden. Deze bond, onlangs opgericht, verga derde Dinsdag j.l. te Utrecht, ter vaststel ling van de conceptstatuten. O. a. werd bepaald, dat in elke gemeen te, onder goedkeuring van het bestuur, een plaatselijke afdeeling van den Bond kan worden opgericht, en ook afdeelingen gevormd kunnen worden dóór leden in verschillende gemeenten gevestigd. Het bestuur werd ton slotte als volgt Samengesteld: Dr. P. M. J. M. E. Wolte ring te Den Iiosch, voorzitter; E. L. A. Pcnn te Den Haag; A. J. Beyer te Beunin- gen; J. F. H. Brouwer te Bussum; W. Fransen Jzn. te Leeuwarden; A. van Rijen tio Tilburg; V. L. Schols te Maastricht; B. E. A. Verkuil te Boxmeer; en nu'. J. N. J. E. Heerkens Thijssen te Haarlem, secretaris. Uit de besprekingen bleek nog, dat er in Nederland ongeveer 5000 Roomsch-Katho- lioke gemeenteraadsleden zijn. Os Openingsrede Dr. Nolens schrijft over de Openings rede in de „N. Venl. Ct." o.m. Ook indien alleen de nu aanhangige ontwerpen het „Staatsblad" in de twee volgende jaren mochten bereiken, zal men tevreden kunnen zijn over de werkzaam heid der Kamer. Ik ben nog optimist genoeg om te hopen, dat de obstructie, die door enkele leden gedurende twee dagen gevoerd is, van geheel voorbijgaanden aard zal zijki. Goes. Benoemd tot assistent aan het proefstation alhier dr. W. J. F. Frank van Den Haag. „Hosanna" trof met haar laatste zomierconcert Maandagavond j.l. prachtig weer. Het zou een genot geweest zijn in den fraai belommerden tuin der sociëteit V. 0. V. naar bet keurig geacheveerde spel dezer harmonie te hebben kunnen luiste- stond een vuurpauze, waarin de vijand opstoomde, doch nu was hij binnen de werkingsfeer van onze artillerie. Fort de Nolle gaf het eerste antwoord op 'svijands uitdaging. De veelvuldige schietoefeningen der laatste dagen droo- gen vruchten. De matrozen richtten met eeno bewonderenswaardige kalmte hunne brisantgranaten uit de drie 21 c.M. nader den gevaarlijk de Unielijn des vijands, en zelfs het eerste succes was aan hunne zijde. De voorste gevechtsmars en de beide schoorsteenen van de Renown werden door twee opvolgende projectielen over boord geslagen. Of het stuurtoestol on klaar was geschoten, of dat het schip van anker sloeg, was van uit do Nolle niet waar te nemen, doch plotseling zag men het om zijn as draaien, totdat de lange zijde naar de kust was gekeerd. De twee naastliggende ijzeren gevaarten volgden die beweging. Toen openden allo zware vuurmonden het snelvuur op den vasten, onbeschermden wal. Twee zware stukken op de Nolle werden buiten ge vecht gesteld en hunne bediening vernie tigd; het derde zweeg, ter voorkoming van zelfmoord. De Engelschman was een kwartier lang aan 't woord. Daar stoomden, onder gezichtbedekking van dikken kolendamp de vier Holland- sche slagschepen de Buitenhaven uit. Aan ren, ware het niet dat het geroezemoes van bet publiek, het hinderlijk babbelen jen lachen, geheel het concert door, dit genot zeer twijfelachtig hebben gemaakt. Het meerendeel der hoorders scheen voor de indrukken der muziek niet vatbaar te zijn, andiers hadden de praters wel ge zwegen onder zoo menige passage, uie getuigde van het talent waarmede de mu zikanten de gevoelens van den componist vertolkten. Aan directeur en executanten komt dan ook niets dan lof toe voor dit welgeslaagde concert. Hoewel vanwege het Gemeentebe stuur in de zomer-vacantie dor scholen alle mogeljjke maatregelen zijn getroffen om deze behoorlijk te ontsmetten, heb ben zich toch, nu de scholen weer alle zijn begonnen, reeds wederom een vijftal gevallen van diphtheritis, verdeeld over 3 verschillende scholen, voorgedaan. Toen de veehouder v. d. D. Maandag naar zijn weide ging in de Poel, kwam hij tot do treurige ontdekking, dat een zijner beste melkkoeien dood in die weide lag, gestorven aan mond- en klauwzeer. Het vleesch werd begrijpelijkerwijze afge keurd en het kadaver onder politio toezicht vernietigd. Middelburg. Maandagnainiddag te 4 uur hield de Geschied- en Letterkundige vcreeniging in de sociëteit „St. Joris" al hier eene ledenvergadering, onder voor zitterschap van den heer Jhr. mr. TV. H. Hoeufft. Slechts een drietal be stuursleden waren aanwezig. In plaats van de heer H. A. W. van der Vecht, die in de vorige vergadering tot bestuurslid werd gekozen, doch die voor die benoeming bedankte, werd tot bestuurslid gekozen de heer jhr. mr. W. A. J. Snouck Hurgronje, die zich bereid had verklaard een eventueel© benoeming aan te nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. Do heer VV. J. P. Polio, scheikundig ingenieur alhier, is benoemd tot assistent- scheikundige bij den keuringsdienst van eet- en drinkwaren te Groningen. Hedennacht werd de hulp der po litie ingeroepen voor een twist tusschen zekeren S. en zijne vrouw in de Neder- straat alhier. De vrouw verliet met de kinderen de woning, waarop de man, die onder den invloed van sterken drank ver keerde, zijn roes kon uitslapen en rust in de straat weder terugkeerde. Vlisslngen. De electro-tinfabriek alhier is thans stop gezet door verandering ran het bedryf. Het plan bestaat deze fabriek binnen enkele maanden geheel opnieuw in te richten. Een gedeelte van de oude installatie is naar 't buitenland verscheept, teneinde daar bij de oprichting van een fabriek gebruikt te worden. De bedrijfschef gaat mede naar het buitenland, teneinde bij de inrichting van. de fabriek behulpzaam te zijn. (VI. Crt.) Naar wij vernemen zullen de com mandanten der dagbooten van de maat schappij „Zeeland" tijdelijk worden over Verwachting tot aan den avond van 28 Sept Zwakke tot matigen, westelijke tot zuide lijken wind. 's Ochtends nevelige later veran derlijke bewolkte luoht Weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. geplaatst op de nachtbooten. De heer Re- dekor, commandant van de „Mecklenburg" op de „Prins Hendrik", terwijl de lieer Oderwald het bevel heeft over de „Mecklenburg". (VI. Crt.) Zierikzee Dinsdagavond gaf „Kunst en Eer" het laatste zomerconcert in de tent in het Havenpark. Dank ziji het mooie weer, waren nog velen gekomen om te luisteren naar de uitvoering der verschil lende nummers. Ons muziekgezelschap heeft ook dit sei zoen door deze volksconcerten weder veel bijgedragen tot bevordering van de muzi kale belangstelling onzer stadgenooten. Steeds meer blijkt tevens het Havienpark de geliefkoosde plaats voor muziekuit voeringen te worden. In aansluiting met een vorig bericht, wordt medegedeeld, dat de Wognummers 4 October a.s. komen. 's Heer Arsndskerke. Maandag kwamen een paar landbouwers tot do minder aan gename ontdekking, dat er in den laatsten tijd bij elk wellicht een dertigtal kippen gestolen waren. Bij een hunner had men ook nog de appels van ©en boom meege nomen. Bij ©en arbeider heeft men aard appels op het land ontvreemd. (M. Ct.) Kruidingen. In de Maandagavond ge houden raadsvergadering deelde de voor zitter mede, dat was ingekomen een schrijd ven van den directeur van het postkantoor te Hansweerd om de gaslantaarns zoo te plaatsen, dat zoowel brievenbus als in gang behoorlek worden verlicht; benevens een verzoek van ©en aantal inwoners van Hansweerd om ook het kerk pad van be hoorlijk licht te voorzien, door ongeveer tegenover d© pastorie ©en lantaarn te plaatsen. In beginsel was reods door den raad besloten daar ©en lantaarn te plaat sen, waarvoor thans de vergunning door het bestuur der R. K. Kerk is verleend. Verder werd aan de Waterleidingmaafsch. Zuid-Beveland de gevraagde concessie ver leend onder voorwaarde, dat, indien er door eenige gemeente voordeeliger condi ties worden bedongen, ook deze gemeente daarvan profiteere. (M, Ct.) Heinkonszand. 1.1. Maandag in van de wed. J. Vermue Lz. alhier een rund ge barsten tengevolge het ©tien van natt© klavers, het rund was in de vee verzekering opgenomen. Dinsdag j.l. werden de kinderen op de bewaarschool alhier (ruim 40 van ver schillende gezinten) onthaald op melk- chocalade en koekjes ter gelegenheid van het verjaarfeest van mevr. Ds. Muller, die Zondag j.l. haar 70sten geboortedag herdacht. het hoofd de „Zeven Provinciën" met den admiraals-wimpel in top. In eene lange linie gingen zij dwars voor anker liggen, behalve het vlaggeschip, dat den kop naar den vijand koerde, om met zijne beide snelvuurkanonnen van 28 c.M. te gelijk den tegenstander te kunnen besto ken. Dit was do inzet, waarop van vijands zijde werd gewacht. Alle slagschepen, met den Union Jack in top, manoeuvreerden in overlangsche richting en openden uit alle stalen duivels-cylinders een gericht vuur op ons eskader. Wel was de strijd ongelijk, ongelijk door overmacht en be tere bewapening en pantserbescherming, doch dit vuurde juist den moed der on zen aan tot bewonderenswaardige kalmte, tot ijzige doodsverachting. De stukken werden bediend als bij eene schietoefe ning op de sleepschijf; ééne gedachte be zielde allen: zooveel mogelijk schade be rokkenen, zooveel mogelijk afbreuk doen aan den overmachtigen vijand, alsvorens met officieren en kameraden op den zee bodem een laatste rustplaats te vinden. Een donderend gejuich van den wal da verde over de watervlakte, toen het En gelsche commandeurschip, de King Edu- ard VII, getroffen door twee vel-projec- tielen van de „Zeven Provinciën", sterk bakboord zijde overhelde en naar den kelder ging, doch het antwoord bleef niet uit en was raak tevens. Eeno vijandelijke brisantgranaat vond baar trefpunt juist onder de waterlijn van ons admiraalschip ter hoogte van de machinekamer, en bin nen 5 'minuten lag het rustig op hetzelfde kerkhof ^ls zijn tegenstander. Van „De Evertsen" en de „Piet Hein" waren de stuurtoestellen vernietigd en de sterke stroom had de schepen omgedraaid met de boeg naar den vijand. Van elk werd nog met 1 zwaar kanon van 21 c.M. gevuurd en dit met onvolledige bedie ning. „De Evertsen" zonk na midscheeps getroffen te zijn, de „Piet Hein" verloor het laatsto actieve stuk toen de boegtoren uiteensprong en hecsch voor zijne talrijke gewonden de witte vlag. De „Koningin- Regentes" had bovendeks veel verliezen geleden, alleen het lichte .geschut vuurde nog, maar machinekamer en stuurinrich ting waren nog intact. Gevechtskracht had het niet meer, naar Vlissingen terug be- teekende zich opsluiten, zich overgeven was lafheid. Er kwam beweging in de „Koningin Regentes". Het zette den kop naar het Noord-Westen en trachtte mot maximum snelheid door de Galgeput. en 't Oostgat te ontsnappen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1