Cents No. 114. Dinsdag 26 September 1911. Zevende Jaargang. f1.40 ORfF Co., IJDER,Goes TPLEISTERS. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. FEUILLETON. S BINNENLAND. UIT ZEELAND. naten en prijzen. IELBURG. 3n nieraandoening? f0.37 Vj pleister 37 7s cent. luspillen werken zeker zonder pijn of onge- •ijs per doos 35 cent MN CASTEREN, Welk weder zullen wij hebben Üoen verschillende perso- lllende wijzen aan, want (stoffen, die niet door tde leke nieren aan het bloed pen, tasten eerst het zwak- j gestel aan en dit zwakke let zelfde hij verschillende lw riug zwak en pijnlijk? Igen onder de oogen, in de |n? Hebt gij last van rheu- stijfheid der gewrichten, paen of heupen? Vertoont de urine, is het water Ideur, hebt gij moeite met Lnderigheid of pijn? Voelt 'eloos, terneergeslagen en kunt gij er zeker van zijn, Iniet goed werken, i hülp in dan noodzakelijk, [zwakke nieren herkrijgen Iven hun oude kracht en hrwaarloozing der eerste doet uw kwaal toenemen jvaarlijke ziekten als nier- cht, verzwakte hartswer- piddel bij uitnemendheid ster's Rugpijn Nieren Pil- [ergiften afvoeren, en attn aas hun kracht teruggeven rtig werk weer behoorlijk :onder dat deze organen a normaal werken kunt gij niet herkrijgen. \te Foster's Rugpijn Nieren rouwbaar. Let er daarom :©kening van James Foster voorkomt. De e©hte zijn jbaar bij1 de firma Nathan Middelburg bij den heer Vlasmarkt K 157. Toezen- franco na ontvangst va)i 1.75 voor één, of f 10. (43) per Kilo n gedecoreerde bussen. t8tekende kwaliteit, igarandeerd zuiver, prijs. Overal verkrijgbaar. lo. per '/a per Ons-busje. Cacaofabrikanten, «[STERDAM. NE CHERRY 6 EN PORTWIJNEN borstziekte pijnen veroor lorst, in den rug, in ^e zOde' ister daar om het R.den n, om den menach een gevoe verschaffen. (1) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 oent. Advertentiën warden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjja. Advertentiën van 1—regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wendt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Gt. contant Wie zich met ingang van I October a.s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie F It A 91 KRUK. Vreeselijk scheepsongeluk. Men seint ons hedennamiddag TOULON. Het pantserschip Liberté is hedenmorgen door een ontploffing geheel vernield Men spreekt van vijfhonderd dooden. HONDERDEN sprongen in zee om hun leven te redden. (Dit bericht werd dooi' ons aanstonds gebulletineerd. Voor eventueel verder nieuws zie onder Laatste Berichten.) BELGIE. Vreeselijk ongeluk op de Schelde. Op de Schelde bij Hemixem zijn twee booten tegen elkander aangevaren en ge- ponken. Vier personen verdronken. II IJ SE Am K1ËF. Bagrof veroordeeld. De krgsraad veroordeelde Bagrof, den moor denaar van StoJypin, tot den dood door den strop. De Tsaar beeft bevielen, dat onafhan kelijk van hot onderzoek omtrent den moord op Stolypin, een nauwkeurig on derzoek over de werkzaamheid van de politieke politie te Kiëf zal worden in gesteld. ITALIË. Een wolkbreuk. Do streek rond den Vesuvius is Donderdagavond door een ontzettend noodweer geteisterd. Een hevig onweer, met een geweldige wolk breuk gepaard, ontlastte zich boven het Napelsche, zóó dat het langs den berg meesleurende hemelwater groote stukken lava meesleurde in zijn vaart en de aan den voet van don krater gelegen gemeen ten overstroomde. I)e Vesuvius-baan en ook de telegrafi sche verbinding zijn gedeeltelijk vernield. Doch ook meerdere persoonlijke ongeluk ken zijn te betreuren. Hier werden var- schillende personen door den doldriftigen regenstroom meegevoerd, daar weer stort te een huis in, de bewoners onder zijn puinen bedelvend. Waai' men kon redde men natuurlijk het lijf door een overhaaste vlucht. SPANJE. De onlusten in Spanje. Te Ma- taro is de algemeene staking uitgeroe pen; het werk staat echter slechts stil in de helft der fabrieken. MADRID. Daar de orde hersteld is, is de koning naar San Sebastiaan vertrok ken. DOOR TWEE PIOTTEN. 16). Aan de kust was zgn compagnie bezig met aantreden op de alarmplaats, waarna met snellen pas werd afgemarcheerd naar de aangewezen verdedigingsstrook tusschen Fort de Nolle en de stad. Er kwamen berichten van het Port de Ruyter, dat het toestel voor draadlooze telegraphic voortdurend onbegrg'pelgke seinen opving, welke wezen op eene drukke verbinding. 'tWas omstreeks 11 uur in den morgen. Doodstil en menschenleeg was de kust. Eentonig klotsten de golven tegen de bazaltpyramides van den zeedjjk en spet terden in tallooze fonteintjes uit elkaar, kletterden weer neer in een nieuwen waterroller, of deinden terug tot een ongevaarlijke branding. De manschappen lagen luisterstil in de gereedgemaakte schuilplaatsen, maar in eik soldatenhart stormde een orkaan, en de gedaebtenreeks teebende voor ieder met Een epidemie. In Catalonië heerscht de cholera. Er schijnen itwee ziektohaarden te bestaan. Reeds zijn 1200 vluchtelingen te Barcelona aangekomen, ten gevolge waarvan zich daar ook reeds 8 ziektegevallen voordeden. De overheid houdt de zaak verborgen en ontkent het bestaan van ziektehaarden. Echter kwa men te Vendrell reeds 200, te Ripiel aan de grens van Andorra 14 gevallen voor. Bjj de Vrijdag j.l. gehouden herstem ming voor een lid der Prov. Staten te Amsterdam (d. VII) tusschen den vrij zinnig-democraat Beilaar-Sprayt en den Katholiek Van Ogtrop is laatstgenoemde gekozen met 19 stemmen meerderheid. De coalitiegenooten hebben den Katho liek met prijzenswaardigen ijver ge steund. l Minister Colijn en de Aviatiek. De minister van oorlog, de heer Co ign, is, naar het „Huisgez," meldt, Vrij- dagnamiddag ruim 1 uur per auto te 's Hertogenbosch aangekomen. Bg de pont te Gorinchem had de minister ongeveer een uur moeten wachten. Ongeveer kwart voor twee kwam do minister met zijn gevolg, majoor Alting van Geusau en kapitein De Quay, aan het vliegkamp te Pettolaar en werd daar ontvangen en rondgeleid door. de kapi teins Copes van Hasselt en Wallaardt Sacré, alsmede den le luitenant van den Berch van Heemstede. Op het terrein liet hij zich de vlie gers Van Meel, Henri Bakker, Lütge, luit. Labouchèro en Van Bussel ieder bij hun vliegmachine voorstellen en toonde bij elk hunner zeer groote belangstelling. Alvorens de minister het terrein ver liet, werd eb een foto genomen van Z.Ex., omgeven van de vliegers en aanwezige militaire autoriteiten. Precies halfdrie tufte de minister weer in de richting van Den Bosch weg. Een nieuwe veeziekte in Nederland? De „Hannoversche Courier" bevat een bericht uit Keulen, waarin melding wordt gemaakt, van een nieuwe rund veeziekte, die in Nederland heerschen zou. Dit be richt luidt als volgt: „Van de Hollandsche grens wordt ge meld, dat onder de veestapels zich oen onbekende ziekte heeft voorgedaan, waar door de dieren plotseling blind worden. Ook onder de paarden is deze ziekte uit gebroken. De grens autoritei ten treffen maatregelen, opdat de ziekte niet over slaat op den Duitschen veestapel". Het „Hbl." heeft omtrent dit bericht ter bevoegder plaatse inlichtingen ingewon nen en vernam daarbij het volgende: „De oogziekte, die in Nederland hier en daar onder het rundvee voorkomt, be staat in een ontsteking van de cornea. Volgens onderzoekingen van dr. J. Poels, directeur der Rijks-seruminrichting te Rot terdam, wordt deze ziekte veroorzaakt treffende juistheid het verleden tot op dit oogenblik. Rustig door afmatting tenge volge van voortdurende zenuwspanning, zaten de soldaten onder de aarden bedekking zielloos te turen naar de steunbalken boven zich en telden en hertelden het aantal, om het dadelgk weer te vergeten. De toenemende angst van het zeker komende doodsgevaar werkte verlammend op het moreel e» verslapte den meest krachtigen wil. Geen opwekkend woord werd gehoord, geen kwinkslag geuit; allen wachtten dof op het komende onbekende. De korte oefeningstijd wees hierin reeds een tekort aan. Er was geen band ontstaan tusschen de manschappen der compagnie, er was geen éénheid in voelen, waar het gevaar naaktedoor het elkaar-niet-kennen, heerschte er eene onverschilligheid, die elke wederkeerige belangstelling uitBloot. Er was maar ééae angst, één smart, één wanhoop, die van het individu, die van de ikheid. De compagnie was eene ver- eeniging van 250 mannen, die wel naast elkaar stonden, maar niet voor en door elkaar met ééne wil, met één verlangen, voor één doel streden. Men had met de afschaffing van den langeren diensttijd tevens den band opgelost, die in elke compagnie moet aanwezig zjjn, wil de door bacillus pyogenes, die ook de oor zaak is van een bekende nierontsteking, welke in Nederland „wrang" genoemd wordt. Het optreden dezer oogziekte is afhankelijk van locale praedisponeerende invloeden zoodat voor Duitschland geen gegronde redenen kunnen bestaan, om te genover het Nederlandsche vee, met het oog op deze ziekte, maatregelen te ne men. Deze ziekte schijnt van tgd tot tgd in de meeste landen van Europa voor te komen". Een vreemde historie. Onder dezen titel vermeldden wij in ons vorig nummer wat met een Nederland sche staatsman te Brussel gebeurde. Die staatsman was Dr. Kuyper. „De Nieuwe Courant" (vrij-liberaal or gaan jn de residentie), toog bij den mi nister zeiven, terstond na zijn terugkomst in Den Haag, op onderzoek uit; en meldt thans het volgende Do oud-premier, dien we monter en in welstand aantroffen in zijn woning, was zoo welwillend ons dadelijk te woord te staan. Hij ving aan met mede te deelen, dat hij in een sanatorium te Dresden zes weken lang verblijf heeft gehouden, om, in verhand met zjjn keelaandoening, welke steeds maai; niet wijken wilde, 'een kuur te ondergaan. De eenige remedie was, zoo zeiden de doctoren, kouvatten te voorkomen en daarom werd een soort hardingskuur voorgeschreven, waarhij de patiënt twee keer per dag geheel ontkleed eenigen tgd in de frissche lucht moest vertoeven. Ook na zijn vertrek uit het Dresdener sanatorium moest dr. Kuyper deze kuur voortzetten, want anders, zoo hadden de doctoren verklaard, zou zijn verblijf in hot sanatorium geenerlei nuttig effect mee,r behouden en bleef de vatbaarheid om koude op te doen bestaan. Vandaar dat dr. Kuypor, van Dresden naar Brussel gaande, de kuur volhield en in zijn hotel aldaar op zijn kamer zich ontkleedde en ter verdrijving van de koude, eenige gymnastische oefeningen uitvoerde. Dat moet de aandacht getrokken heb ben, aldus ongeveer dr. Kuyper, vau oen bewoner van een der huizen tegenover Ilötel Métropole op de Place Brouckère. Ik had er geen erg in, dat men mij op zoo'n afstand in mijn kamer op de derde verdieping zou kunnen zien en ik zelf ■trouwens kon aan den overkant niets bijzonders onderscheidden. Maar do gym- nastiekbevvegingen schijnen de aandacht getrokken te hebben van dien persoon, die toen de politie is gaan waarschuwen. Een agent is daarna den directeur van het hotel komen in kennis stellen met hetgeen aan de politie gerapporteerd was, verzoekende den logeergast te vragen maatregelen te nemen, opdat men hem van buiten af niet meer zou kunnen zien. Daarmede was de zaak uit, aldus ver klaarde dr. Kuyper op onze verdere vra gen, ontkennend dat er van een arrestatie en van een verhoor bij de politie sprake zou zjjn geweest. gevechtskracht van die afdeeling door eenheid tot het hoogste opgevoerd worden. Op het fort de Nolle heerschte eveneens rust, maar achter borstweringen, waar het scheepsgeschut gereed «tond zgne eerste begroeting naar den vjjand te zenden, zaten de bedieningen in zacht fluisterend gesprek het horoscoop te trekken. De Jantjes hadden meer zulke tooneeltjes bijgewoond en hoewel ze wisten dat nu geen lila's of donderbussen van den Adjeher den vunrstrg'd zouden aanbinden, maar in tegendeel beter geschut dan 't hunne een projectielregen over en in de borst weringen zoude uitstorten, zaten ze rug- steunend tegen den aardwal met hun kanon in 't midden, als in een familieraad, opgewekt de naaste toekomst te ontsluieren. Optimisme, de prikkel tot succes, was hier aanwezig, en men was het volkomen eens dat hun 21 en 15 cMs. prachtig zouden werken. Op den uitkijkpost zaten eenige officieren met den prismatischen zeiss-kjjker onaf gebroken naar den horizon te turen, maar het golvend watervlak kartelde geen ge vechtsmars in de lucht. Een enkele torpe doboot bewoog zich snel in westelijke richting, meer zichtbaar aan het hoog opspattend schuimwater. dan aan haar Toch blijft 'teen moeilijk geval, merkte hij daarna op. Bedoelt u hetgeen te Brussel gebeurd is, was onze vraag. Daarop antwoordde dr. Kuyper ontken nend, verklarende dat er zich in Brussel niets meer had voorgedaan. Maar de moeilijkheid was de voorgeschreven kuur te blijven voortzetten, ook in zijn woning, zonder dat de omwonenden hem zouden kunnen zien, terwijl hij toch de frissche buitenluclit ruimschoots moet doen toe treden in zijn kamer. Goes. De wolbekende en beroemde Ge mengde Zangvereeniging „Jacob Kwast" van Wognum, welke verleden jaar een schitterend geslaagd matinée gaf in de Prins van Oranje alhier, zal dep 3en October eene uitvoering geven in de Groote (voormalige Sinte Magdalena) Kerk alhier. Op het welvoorzien programma komen ook eenige Katholieke hymnen voor, o.a. het schoone Jesu dulcis me- moria van Kothe en do Kerstnacht van den Vlaamschen componist Wambach, waarmede te Antwerpen door de Wog- nummers zulk een succes werd behaald. Middelburg In den nacht van Zater dag op Zondag ontmoette een inspecteur van politie een man, die blijkbaar te diep in het glaasje gekeken had, althans hg sprak den inspecteur aan met de woor den „Zoo Seisstraat hen jij daar". Ter ontnuchtiging werd do dronkaard naar het bureau overgebracht. In den afgeloopen nacht ontstond in de Korte Geere alhier ruzie tusschen zekeren P. en zijn vrouw, waardoor buren gerucht ontstond. Het dochtertje liep om de politie, die den vrede herstelde, i Bij de politie werd door iemand aan gifte gedaan, dat hij een kongn gevonden had. Toen hij van het doen der aan gifte thuis kwam, bleek dat „langoor" hem reeds ontstolen was. Viissingen. De epidioskoop. Za terdagmiddag 3 jUuil werd idoor de vereeni- ging „Zeevaartschool" in een der loka len van de „De Ruyterschool" een proef- Voorsteiling gegeven met de epidioskoop een projectie-toestel welke proef- voorstelling 's avonds te acht uur werd herhaald. De proef is uitstekend geslaagd. Onder de aanwezigen waren vele school-autorlteiten uit Viissingen en Mid delburg. Do projecties worden toegelicht door de directeur der school de heer S. Visser. In een volgend nummer ko men "Wij op deze interessante proefne ming terug. Gisterenavond heeft op de reede alhier een aanvaring plaats gehad tus schen het Duitscho stoomschip Steanturm" en het Belgische stoomschip „Marnix". Beide schepen bekwamen averij, terwijl de „Marnix" met ingedrukten steven op de reede ligt. slank gzeren lichaam. De verwarde seinen werden niet meer opgevangen en om ha'f twaalf was de verbinding met de verkenningsschepen hersteld; het eerste Marconie-sein luidde: Een Engelsch eskader, sterkte nog niet vastgesteld, gedekt door zes kruisers, stoomt in oogtelgke richting ter hoogte van de Bal van Heist door de Wielingen naar Viissingen." De zee projecteerde nog altgd 't zelfde beeld op de kgkerlens. In de lsopgravan en op de geschutbeddingen was alles rustig, alleen een wielrgder reed in snellen gang van de haven naar't telegraafkantoor, •n eenige minuten later wist men in den Haag, dat Engeland op het punt stond aan zgne bedreiging gevolg la geven. Om 12 uur kwam eene verandering in het eentonig zeepanorama. De observatiepost op het fort de Nolle meldde schepen in 't zicht, eenige minuten later volgde het bericht, dat het onze verkenners waren, die koers zetten naar de reede. Een 20 minuten daarna verscheen in 'tZ.-W. 't vgandelgk eskader, als rookgevende dikke stippen aan den horizon opdnikende. De stippen werden punten, daarna lichamen, Waarvan de schoorsteenen al spoedig de bestemming vaststeldeu en den koers Verwachting tot aan den avond van 26 Sept: Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zuidwestelQken wind. Toenemende bewolkte lucht. Mogelijk later regen of onweer. Weinig verandering van temperatuur. Da mailboot „Mecklenburg" is giste renmorgen te Folkestone op de pier ge- loopen, tengevolge waarvan de boot scha de boven de waterlijn bekwam. Hedenmor gen is de „Mecklenburg" hier aangeko men, doch zal eenigen tijd uit de vaart moeten blijven. Algemeene Nederlandsche Bond van Sohoenfabrikanten. Bovengenoemde Bond h'-eld Zondagmid dag haar jaarlgksche algemeene vengade- ring te Viissingen. Te ongeveer half één had in het hótel „Albion" de ontvangst plaats bij monde van den hoer A. Klgberg uit Viissingen, die mededeelde, dat de burgemeester ver hinderd was tegenwoordig te zijn. Spr. sprak zgn voldoening er over uit dat de leden in zoo'n groote getale waren op gekomen en sprak den wensch uit, dat de besprekingen op de vergadering moge, strekken tot welzijn van den bond en. dat de debatten zoo vriendschappelijk mogelijk moge zijn. Hierna werd de eerewgn aangeboden, waarna de voorzitter van den bond, de heer E. W. Klgberg uit Waalwgk dank bracht voor de ontvangst en de gespro ken woorden. Toen de hoeren Klijberg het verzoek deden dit congres te Viissingen te doen plaats hebben, is hieraan met genoegen gevolg gegeven, mede omdat de hoeren Klgberg tot de trouwste leden van den Bond behooren, die altgd de ver gaderingen bezoeken. Spr. herinnert er aan, dat men bgeen is in de aanzienlijke stad Viissingen, waar nog steeds de geest van onzen beroemden voorvader, Michiel Adriaanz. de Ruyter, rondzweeft. De ener gie is hier groot. Met den wensch dat het de heeren Klijberg en hunne familie wel moge gaan, eindigde de voorzitter. Te ongeveer half drie werd in het Grand Hötel des Bains de Bestuursvergadering geopend. De voorzitter deelde na de gebruikelijke verwelkoming mede, dat hij naar aanlei ding van het op de buitengewone ver gadering te Tilburg voorgevallene zijn functie heeft neergelegd, 'maar dat hij be reid is voorloopig tot Januari als waar nemend voorzitter te blijven fungeeren. De agenda voor de algemeene vergade ring nagaande, meende spr., dat voor be handeling in de bestuursvergadering aller eerst in aanmerking kwam punt 7, na melijk de „bespreking wgZiging Arbeids wet." Spr. deelde mede, dat de wijziging der arbeidswet het o. a. mogelijk zal maken om met name het vrouwelijk personeel in den drukken tijd langer te laten wer ken dan in den stillen; maar toch nooit later dan 8 uur en vroeger 'dan 7 uur en niet meer dan 56 uur in de week. Spr. acht deze regeling in den drukken verrieden. In een halven cirkel naderden zjj en het geoefend oog van de zeeofficieren nam spoedig waar, dat het geen eerste rang slagschepen waren, die hier den eersten klap zouden uitdeelen. Nederland'» Marine werd bekampt met materiaal, dat tegen den Dnitscher, als minderwaardig zjjnde, niet koa gebezigd worden, 't Dreadnought-type was niet aan wezig, maar toch waren het renten ver geleken bjj onze slagscheepjes en het vgandelgk geschut droeg veel verder dan onze grootste kalibers. Onze slagschepen en kustverdedigerz hadden eene schuilplaats in de buitenhaven gevonden, gereed naar zee te stoomen, wanneer ket vgandelgk eskader binnen hun projectiel bereik kwam. Vernietigd te worden, zonder een splinter schade te kunnen toebrengen aan den tegenstander, strookte niet met Holland's bedachtzaam heid en nog veel minder met Holland's roem ter zee. De ondergang van deze vloot stond vast, maar in doodelgke omarming met haren vgand zou ze verdwgnen in de diepte. (Wordt vervolgd.) - ..t

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1