UIT ZEELAND. der aan een geanimeerd debat beeft deel genomen, is he.t ongemak aan de stem banden weer toegenomen, zoodat de vrees bestaat, dat tegen het eind van het jaar dr. Kuyper nogmaals een kuur zal moeten doen, waarschijnlijk in de Pyreneeën. Overigens laat de gezondheidstoestand niets te wenschen over. Tweeërlei oordeel. „Het Centrum" schreef Zaterdag j.l. Heden wordt de zitting der Staten-Ge- neraal gesloten en Dinsdag de nieuwe zitting geopend. De „Middelburgsche Courant" vindt aanleiding, om te zuchten over de „on vruchtbaarheid" van het afgeloopen jaar, en zij geeft daarvan, in navolging van den heer Roodhuysen, de schuld aan de Rechterzijde. Er schuilt, z:sgt het blad, o. m„ „een groote fout in het gebrek aan overleg en overeenstemming tusschen den Minister Talma en de rechterzijde. Bestond er tus schen beiden wat meer overeenstem ming, de wagen van staat had wat vlugger geloopen". Men zal Rechts ongetwijfeld dezen wenk ter harte nemen. Vreemd is alleen, dat een oppositie blad klaagt over het gebrek aan over leg tusschen minister en Rechterzijde. Of heeft men niet telkens van Links geïnsinueerd, dat de Rechtsche afgevaar digden en partijen hun eigen inzicht en zelfstandigheid opofferden, om de regee- ring in 'tgevlei te komen? Het „Handelsblad" schreef gisteren nog, dat juist ten aanzien van minister Tal- ma, „antirevolutionaire Kamerleden te gen eigen overtuiging stemden, stemden voor een wet, die zij in strijd met 's lands belang achtten, omdat politieke partij overwegingen dat van hen eischten". En daar komt nu de „Midd. Crt." kla gen over gemis aan overleg en overeen stemming tusschen de Rechterzijde en den heer Talma 1 Ons dunkt, dat de oppositie-organen wat meer „overleg en overeenstemming" mochten brengen in hun eigen eritiek op de meerderheid en het Kabinet. Een onderhoud met den adjudant van Prins Hendrik. De Berlijnsche correspondent van de „N. Rott. Crt." seint: Jhr. van Suchtelen van de Haare, adju dant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, heeft zich volgens een medewerker van de „Vossische Zeitung" de vrijheid veroorloofd naar aanleiding van de militaire maatregelen, die men zegt, dat in Holland genomen worden, het volgende mede te doelen: „De aanleiding van deze geruchten en het zijn slechts holle geruchten moet gezocht worden in de Nederlandsche ma noeuvres, die in de afgeloopen week be gonnen zijn. Ik heb mij immers thans zelf overtuigd, hoe kalm gij hier zijt en even kalm zijn ook wij. De manoeuvres van dit jaar onderscheiden zich in niets van die van andere jaren, zij hebben noch grooter omvang, noch zijn zij een dag vroe ger begonnen dan gebruikelijk is. Dit feit, zou ik denken, spreekt toch voor zich zelf. Het gesprek kwam vervolgens op het bericht, dat dit jaar H. M. de Koningin Wilhelmina de troonrede niet persoonlijk zal uitspreken. „Dat is juist, gaf de heer van Suchtelen toe, maar men moet dit niet verwonderlijk vinden. Twee jaar ge leden heeft onze Koningin eveneens de troonrede door den eersten minister laten voorlezen. Ziet u, Koningin Wilhelmina volgt in persoon de manoeuvres. Den geheelen tijd berengt zij in verschillende hoofdkwartieren en op het veld door. Als dan de manoeuvres voorbij zijn, voelt zij zich natuurlijk vermoeid en trekt zich op het land terug. Of de troonrede iets bevat, wat de Koningin liever zelf niet zou willen voorlezen? Zonder de rode te kennen kan ik verzekeren, dat dit niet liet geval is. Zoekt u geen politieke be weegredenen, noch eenige zaken van anderen aard achter het besproken feit. Het isi zooals ik u verzeker". Het liberale Ilotterdamsche hoofdor gaan keurt het optreden van Jhr. van Suchtelen af en besluit zijn opmerkingen aldus Het feit, dat hij in een gesprek over aangelegenheden, die geheel buiten zijn bemoeiïngskring liggen, ophelderingen en uitleggingen heeft verstrekt, waaraan we gens den kant, vanwaar die uitleggingen komen, elders eenige beteekenis zal wor den toegekend, lijkt ons niet zonder be denking. Onze opmerkingen zijn dan ook meer, om der wille van het beginsel, voor de toekomst, neergeschreven. Het komt ons voor, dat de kalmte, waarvan de heer van Suchtelen in het gesprek gewaagde, hem bij zijn verblijf te Berlijn een oogenblik zou moeien verlaten. Moge zij thans weer teruggekeerd zijn. Goes. Tot sluiting van het concert seizoen wil de harmonie „Euphonia" morgen (Dinsdag) avond nog een volks concert geven in de tent op de Grooto Markt. Het volksconcert, Zondagavond j.l. in de® tuin der sociëteit V.O.V. gegeven, was maar matig bezet. Het kamerstelsel b ij de Wa terleiding. Hoe juist wij hebben ge zien, toen wij voorspelden, dat het nood lottig kamerstelsel de Waterleiding maatschappij Z u i d-B e v el a n d op menigo teleurstelling zou komen te staan, blijkt uit ©en correspondentie uit Ier- seke, welke men elders in dit nummer vermeld vindt. Schier geen enkel contract werd daar afgesloten. II ier- inede is het kamersteljsel van zelf veroordeeld. Mogen onze ge meenteraadsleden, met dit voorbeeld voor oogen, bij hunne beraadslagingen mor genavond bedenken, dat het groote alge meene belang, dal de Waterleidingmaat schappij hfeeft te dienen n.l. de volks gezondheid ©11 de hygiëne door hare arbitraire dwangtarieven ernstig wordt geschaad. Het Goesche volk, ja heel Zuid-Beveland verwacht van tiet beleid ©11 doorzicht van onzen raad in deze de zoo dringend gewenschte oplossing©en tarief, dat tot grondslag lïeefl: wat ik gebruik, betaal ik, niets meer en niets minder. - Opgepast! Bij1 strooibiljet is den volk© kond gedaan, dat vanaf Dinsdag 19 f|Ot en met Zaterdag 23 dezer een groote uitverkoop van heeren-, jonge- heeren- en kinderkleeding zal plaats heb ben in de melksalon van den heer De Witte alhier. Deze goederen heeten volgens het strooibiljet afkomstig uit den boedel van de firma Kuijper, bij1 besluit der Arron- dissements Rechtbank te Rotterdam, dato 28 Juli 1911, in staat van faillissement verklaard, met benoeming van den Weledelgestrengen Heer A. J. Smit als curator. Het bestuur der vereeniging Handels belangen, alhier, twijfelende aan do juist heid van het in genoemd strooibiljet meegedeelde, heefi. ter plaatse een onder zoek ingesteld en ontving het volgende telegram „Faillissement Kuyper hier nimmer uitgesproken. Curator Smit eveneens hier onbekend." N.B. Wijl kunnen den gedanen stap van Handelsbelangen niet anders dan toe juichen. Het wordt hoog tijd, dat krachtig tegen de zwervende winkels worde op getreden. Afgezien van de bedriegeiijke voorwendsels waarmede de houders van dergelijke zaken veelal zich bij' bet publiek weten in te dringen, strijken zij zonder groote kosten een zoet winstje op, dat den eigenlijken winkeliers, die vaak' voor hooge lasten zitten, als het ware voor den neus wordt weggekaapt. Middelburg Zaterdagmorgen werd in het Polderhuis in de Abdijl alhier, de ge wone najaarsvergadering van den Polder Walcheren gehouden, onder voorzitter schap van den heer H. P. den Bouw meester. Aanwezig alle raden en alle commis sarissen. De notulen der vorige vergadering wor den door den griffier gelezen en goedgek. Overgelegd werd de polderrekening over 1910, aanwijzende in ontvang f 413,552.85 en in uitgaaf 439,451.07, alzoo met een kwaad slot van f 25.898.22. Do commissie belast met de voorloopige opneming dezer rekening adviseerde tot goedkeuring ervan. Aldus werd besloten met algemeene stemmen. Het gewoon dijkgeschot werd voor 1912 vastgesteld op f 13 per hectare schot- baar- en op f4.80 per hectare vrijland. Als gemeente waar in 1912 buiten Mid delburg de verkiezingen van commissaris sen zullen plaats hebben werd Westka- pelle aangewezen. Tot voorzitter van het stembureau in 1912 werd benoemd de voorzitter van het polderbestuur, de heer H. P. den Bouwmeester, tot plaatsvervangende voor voorzitters de heeren A. W. Berdenis van Bertekom en S. Louwerse, tot leden de heeren jhr. C. J. J. A. van Teijlingen, L. Cusouw en jhr. P. J. Boogaert en tot plaatsvervangende leden de heeren H. IV. AUaart, L. Krijger en P. üutnon Tak. Allen met algemeen© stemmen. Ilaar ingevolge de Wet van 20 Juli 1895 elke keur of politieverordening door besturen van waterschappen gemaakt, binnen 10 jaar na hare goedkeuring moet worden herzien, stelde het bestuur voor, om de keur op de duinen, vastgesteld in de vergadering van den polder van 7 Dec. 1901 en goedgekeurd door Gedep Staten bij besluit van 11 Jan. 1902, onge wijzigd opnieuw vast te stellen. Aldus wordt zonder stemming besloten. Hierna wordt aan het dagelijksch be stuur machtiging verleend tot het doen van enkele onderhandsche en openbare aanbestedingen. Nog wordt besloten tot verkoop van een stukje grond groot 14 cA. aan P. de Bree te Midelburg, voor f 10. Bijl de rondvraag informeert de hieer Callenfels, hoe het staat met de tegen den polder door een aannemer gevoerde procedure, in verband waarmede in de voorjaarsvergadering hel bestuur gemach tigd werd den polder in rechten te ver tegenwoordigen. De voorzitter zegt, dat deze zaak nog slechts in het begin is, en dat zijl over enkele jaren wel beslist zal zijn en ver laat hierop de vergadering. Hierna neemt de vice-voorz., dhr. jhr. C. J. J. A. van Teijlingen het presidium over en stelt hij namens het dagelijksch bestuur voor om waar de heer Den Bouwmeester thans 11 jaar het presidium van den polder bekleedt op de aan com missarissen bekende wijze zijn traktement te verhoogen van f 1000 op f 2000. Spr. vergelijkt het traktement met dat van voorzitters van andere polders on op het gelukkige feit, dat het dijkgeschot 1 lager is gesteld dan verleden jaar. De heer Hurgronje sluit zich bijl deze woorden aan. Spr. is ook overtuigd dat de heer Den Bouwmeester zijn functie met ijlver waarneemt. Het traktement is niet in overeenstemming met het werk aan de betrekking verbonden. Zonder stemming wordt het voorstel aangenomen en hierna de vergadering ge sloten. - Reeds dikwijls is de vraag gedaan of het verbod om op sommige gedeelten van liet Molenwater alhier per rijwiel te rijden wet wettelijk is. De kantonrechter bleek van meening te zijn van niet en sprak meermalen verbaliseerde personen vrij. In zake van een dezer, den 15-jarigen J. V., ging de ambtenaar van het O. M. in appel en de arrondissementsrechtbank vernietigde het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter en veroordeelde be klaagde. Dit vonnis is thans onherroepelijk geworden. Alle wielrijders zijn dan bij dezen gewaarschuwd niet op de „verbo den wegen" te rijden. (Zeeuw) -Het leek gisterenavond aanvankelijk of die tuin van het Schuttershof in tegen stelling van wat wij anders bij Zondag- avondconcerten gewoon zijln akelig leeg zou blijven: hetgeen ons bij dit laatste concert ten zeerste verbaasde. Gelukkig dat de werkelijkheid den schijn heeft ge logenstraft. Het was er verder op den avond druk, zéér druk zelfs en het aantal aanwezige niet-leden overtrof dat van de vier vorige concerten. Van het koele weer merkt men in dezen tuin niets en het kleine buitje regen in die pauze veroorzaakte wel een tijdelijk „sauve qui peut" naar de overdekte plaatsen in den tuin en naar de zaal, maai' was toch niet in staat iemand naar huis te doen gaan of de opgewekte stem ming to doen verminderen. Zijn er nog leden, die gisteren zonder noodzaak zijn weggebleven, dan is het „de afwezigen hadden ongelijik" zeker op hen van toepassing; want er is weer volop genoten van de uitvoering van een tiental nummers door het Middel- burgsch Muziekkorps. Hoe heerlijk mooi zijn toch altijd de1 Sinte des Miniatures van den heer Morks zelf, het Norwegischer Künstl'ercarnaval van Svendsen en de Rhapsodic Hongroise No. II van Liszt; al kunnen wij begrijpen, dat het Madel Klein, Miadel fein van Lehar bij de massa meer pakt. Het laatste werd dan ook na luid applaus herhaald. Tot eene her haling van de Fluit- en Tubasolo Elephant und Miicke was de .heer Morks echter niet te bewegen. De bijzondere opgewekte Marsch „Sc.hneidig Vor" van Turik, sloof als ex- tratje het concert en daarmede het llide jaar van deze zoo bij uitstek populaire instelling. Wij willen echter niet eindigen alvorens zoowel de leden der commissie als den heer Morks en zijne muzikanten hulde en dank te hebben gebracht, voor al het geen zij aan honderden uit alle klassen der bevolking ook dit jaar weer hebben doen genieten. Vrijdagavond om half acht weder om muziekuitvoering op het Molenwater. Zilveren j u b i 1 als koster. Heden herdacht de heer M. J. IJ. Warnau den dag, waarop hij vóór 25 jaar als jongen van 14 jaar zijn vader op volgde als koster bij de Roomsch Katho lieke kerk alhier. Wel bleef de verant woordelijkheid eerst bij zijne moeder, doch de jubilaris van heden verrichtte toch van at' 18 September 188G het meeste werk. Hedenmorgen te half acht werd eene plechtige II. Mis van dankzegging opge dragen, waarbij het altaar feestelijk ver sierd was. Te twaalf uur vervoegden zich ten huize van den heer Warnau de Eerwaarde heer pastoor en de vier Kerkmeesters. Eerstgenoemde sprak den koster toe, prees zij'n ijVer en sprak de hoop uit, dat hiji nog jaren lang in dienst der kerk werkzaam moge zijn. Ten slotte bood hij hem een enveloppe met inhoud aan. Hierna sprak de heer H. J. van Agten, voorzitter van het Armbestuur, den heer Warnau toe en overhandigde hein een dergelijk geschenk. Nog werd den koster toegezegd een Verhooging van zijn salaris met ingang van 1 Januari. Behalve deze ontving de koster nog vele andere stoffelijke blijken van belang stelling, in den vorm van bloemen en andere geschenken, terwijl het aantal brie ven en telegrammen, waaronder van gees telijken, die vroeger hier stonden, zeer groot was. Vele parochianen kwamen persoonlijk den heer Warnau gelukwen- schen. Vlissingen. In de week van 9 tot 15 September werden hier 491 zeebaden ge nomen, waar-van 213 door dames en 278 door heeren. De temperatuur van het water varieerde van 60 tot 62 graden. Het weer was deze week afwisselend warm en buiïg. De lang verwachte regen is weer gevallen. De aanbesteding voor het nieuw te bouwen R. K. ziekenhuis alhier, zal op het eind dezer of het begin van de vol gende maand plaats hebben. Vrijdag logde onze stadgenoot, de heer Henri Ghij's Hz., te Utrecht met goed gevolg het examen af voor derden ma chinist ter koopvaardij. -- De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën hebben het be drag van het voorschot uit 's rijks kas aan onze gemeente, ten behoeve van den aanbouw van arbeiderswoningen, vastge steld op f421.000. 's Heer-Hendrikskind iren Zondagvoor middag moesten de bezoekers der Ned. Herv. Kerk het kerkgebouw weer verlaten gelijk ze gekomen waren, omdatgeen predikant verscheen. Een teeraar uit de omgeving had vol gens afkondiging den dienst. Wat de reden dezer teleurstelling is weet men nog niet. 's Heer-Arendskerke Zaterdag had de vijftienjarige J. W. alhier het ongeluk zoo danig van zijln fiets te vallen, dat da delijk de hulp van een geneeskundige moest ingeroepen worden, die lichte hersenschudding constateerde. Hoedekenskerke De voor de landbouw- vereeniging alhier geleverde rijsLmoel 110. 1 (varkensvoeder) bleek, 11a onderzoek door het rijkslandbouwproefstation te Goes, te bevatten 11.8 pt't. gehalte aan eiwitachtige stoffen, 14 pC't. gehalte aan vetachtige stoffen en 10.8 pCt. gehalte aan vocht. Bij ©ene opgegeven garantie van 26 pCt. eiwit en vet in voldoende zuiverheid, is volgens de Algemeene Handelsvoorwaar- den aan de garantie voldaan. Kapel Ie Zaterdag had het jaarlijksch concours, uitgeschreven door de Hand boogsociëteit „Luctor et Emergo" plaats. Hieraan werd deelgenomen door 85 schut ters vertegenwoordigende 16 verschillende sociëteiten. De prijzen werden behaald als volgl: Ie klepprijs door dhr. Jacs. Looy van „Zorgvliet", Ellewoutsdijk2e idem, door dhr. A. J. Mol van „De Edele Handboog", Oudelande; de Hoofdvogel door dhr. A. van Wingen van „Luctor et Emergo", Kapelle; le zijvogel, door dhr. D. Verdonk van idem; 2e zijvogel door dhr. H. Vermue Jz. vail „Concordia F', 's Heerenhoek; le hoofdkal door dhr. W. van Maris van „Luctor et Emergo", Kapelle; 2e hoofdkal door dhr. W. de Koster van „Soranus", Heinkenszandle onderkal dooi' dhr. J. Hundersmark; 2e idem door dhr. J. Haas, beiden van „Voor uitgang zij ons streven", Kwadendamme. Kloetinge Zekere J. M. die zich meer malen had uitgelaten, dat hij zijn vader wilde vermoorden is hedenmorgen ge vankelijk naar Goes overgebracht onder verdenking, zijn vader naar het leven te hebben gestaan. lerseke Alhier worden opmetingen ge daan en bestaan er plannen om te gera ken tot aanleg van een tram naar het station Kruiningenlerseke. 't Is voor ler seke te hojien, dat deze plannen worden verwezenlijkt. Zaterdag hield de directeur der Waterleiding Mij. alhier zitting in het gemeentehuis. Bijna geen enkel contract werd afgesloten, daar in verband met het ka merstelsel de kosten te hoog wor den genoemd. Terneuzen Vrijdag geraakten bij het opstellen van een viertal kanonnen uit de batterij1 achter den Westelijken havendijk twee manschappen onder de wielen der affuiten, met gevolg, dat een hunner per brancard naar bet ziekenhuis moest ge bracht worden. De ander kon nog te voet de kazerne bereiken. Koewacht. Zondagnamiddag werd hier ten huize van A. van den Eeckhout eene algemeene vergadering gehouden van de vereeniging „St. Isidores" tot verbetering der geitenfokkerij. Bijna al de leden wa ren opgekomen. Aan de orde was eerst benoeming van een bokkenhouder. Daar zich voor de tegenwoordige toelage van f 40 's jaars zich niemand verbond, werd nta eenige discussie de toelage op f50 's jaar gesteld, waarvoor zich beschikbaar stelde S. Rombout, die dan met algemeene stemmen benoemd werd. Het bestuur deel de mede, dal onze bok volgens besluit van het Hoofdbestuur dit jaar verwisseld moet worden met dien van Stoppeldijk, die als een zeer goede bekend staat. Een der leden maakte de opmerking, dat wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in Stoppeldijk en omstreken, het thans gevaarlijk is een vreemden bok in te voeren. Dit bezwaar werd gegrond geoordeeld en besloten werd aan het Hoofdbestuur daarvan kennis te geven. Daarna werd overgegaan tot uitreiking der dekbewijizen. Medegedeeld werd, dat a. s. Zondag onder de leden een jonge geit te koop zou worden aangeboden. Niemand meer het woord verlangend, werd de vergadering door den voorzitter op de gewone wijlze gesloten. Sluis Ons muziekgezelschap en dat van Aardenburg namen Zondag j.l. deel aan de opluistering van het feest ter eere van Mevrouw Courtmans te Maldeghem (B.) Wllhelminapolder. S c h e e v e verhoudingen. (Slot.) Dat iemand beleedigd wordl ot diens goede trouw wordt aangerand, dat doet er blijkbaar ook niet veel toe. Men houdt er in sommige gevallen een eigen rechtspraak op na, waarbij men tegen over den „veroordeelde" niet altijd de grenzen van billijkheid en gezond ver stand in acht neemt. Men neemt beslui ten, stelt eischen, spreekt bedreigingen uit, al naar het goedgedacht wordt. Zoo kwam ons het volgende ter oore. Tusschen de slagers en de „coöpera tieve slachterij" te Wilhelminadorp was geschil gerezen over de betaling van twintig pond vleesch. Dit vleesch, een deel van een door de boeren als naar gewoonte gekocht varken, was onge schikt verklaard voor de consumptie. Toen men de kosten niet kon verhalen op de Maatschappij, eischte men dat de slachter van het beest dat vleesch zou betalen, hetgeen hij weigerde. Genoemde slager werd hierop ter ver gadering gedaagd, of, wil men, uitge- noodigd; hij verscheen niet, en ontving daarop een schrijven waarin hem mee gedeeld werd door den boekhouder het volgende „besluit" der vergadering „Punt 1. Betaalt u de 20 pond vleesch van de slacht welke door u zijn geaccep teerd? Punt 2. Zoo niet, dan zullen wij uitzien naai' ander slacht-personeel". Er bijgevoegd stond dat indien 18 April 's morgens 11 uur en de vergadering had op 15 April plaats gehad; het was dus kort daggeen antwoord was ingekomen, punt 2 zo® worden toegepast. De-„veroordeelde" antwoordde schrifte lijk, dat hij de gronden voor den eisch in punt 1 vervat wel wenschte te ken nen, alvorens definitief te antwoorden. Er kwam evenwel geen antwoord, ook niet na een nader schrijven van bedoel den slager, waarin hij den boekhouder, in casu zijn hoogedelgeslrengen rechter, berichtte dat hij, hij nalatigheid, hem daartoe zou oproepen in de bladen. Deze correspondentie is door ons ge zien en is door belangstellenden volledig te controleeren. Het antwoord dezer hee ren rechters laat evenwel nog steeds op zich wachten, en de slachter werd zon der recht van beroep afgezet. Is het geen eigenaardige toestand, zulk een eigen rechtspraak, waardoor iemand op een goeden dag jzoo maar zonder eenigen schijn zelfs van bewijs in zijn bestaan benadeeld of in zijn toekomst bedreigd kan worden Uit het voorgaande zal wel duidelijk gebleken zijn, dat er in den Wilhelmina- polder1 nog aartsvaderlijke toestanden heerschen, en wel van de minst beste. Op nog een paar feiten wenschen wij de aandacht te vestigen. De hofstede „Hongersdijk" die voor heen altijd de meest productieve was, dewijl zich daar do beste kleigrond be vindt, is nu zoo niet de minste, dan toch zeker op één na de minst produc tieve hoeve geworden, terwijl de hoeve die voorheen voor de Maatschappij meer na- dan voordeel opleverde, namelijk de hoeve „Mosselbank", thans de meest productieve is geworden. En dat zij vroe ge® de minst productieve was, bewijst wel het feit, dat de Maatschappij daarvan ongeveer 25 H.A. publiek verpachtte, om dat deze gronden niet rendeerden. En nu doet zich het eigenaardige geval voor dat juist de heerboer van Hongers dijk bij de boeren in den Polder het witte voetje heeft, schoon hij in capa citeiten, enz. lang niet uitblinkt, en norsch is; terwijl de als vakman uit stekende boer van „Mosselbank" geen vinger in de asch kan steken, of hij krijgt den wind van voren. Bederven bij den eenen boer veertig voer erwten ten gevolge van verbroeiïng, dan is dit wel jammer, doch „je kan je best maar doen", terwij) den anderen, hij zij nog zoo'n practisch landbouwer, bij velerlei ver richtingen, als vervoer van mest over den weg, bet weghalen van vruchten, of het maaien van bebouwing, steeds allerlei obstakels in den weg gelegd wor den door superieuren. Niet evenwel dat dit de boeren van elkander vervreemdt; er is toch altijd nog een factor die hen bijeenhoudt, die wij zouden kunnen noemen hun oecono- misch eigenbelang. Vreemd schijnt het dat deze heeren, tenminste naar men zegt moet dit het geval zijn, met tien hectoliter steenkolen de kunst verstaan om door den winter en door den zomer te komen, met des winters drie kachels en des zomers een in de keuken te stoken; en toch be vriezen zij niet, want het is er heerlijk warm, zelfs bij de laagste temperatuur. Ook zijn de heeren verbazend knap in het onderhouden hunner huishouding van het betrekkelijk kleine inkomen dat zij genieten, en dat ofschoon men meent te weten, dat niet allen kapitalisten van zichzelven zijn. Hun traktement is f800, plus de opbrengst van vijftig, misschien honderd kippen en o ja! vier gul den vijftig kostgeld voor iederen internen knecht, waarvoor deze kost, inwoning en bewassching moet genieten. Hebben deze landbouwers nu genoeg geld van zichzelf, dan is 'tte begrijpen, dat zij dat alles er van kunnen doen gelijk een geval bekend is dat een boer een zoon heeft te Wageningen, wat vermoe delijk alleen aan kostgeld f 55 per maand kost, een anderen zoon voor de Heide maatschappij kan laten opleiden, een op de H. B. S. kan doen, enz,, enz. Maar niet om deze privé-aangelegenlieden is het ons te doen. De private eigendom stelt natuurlijk tot meer in staat, naar mate men meer bezit boven zijn normaal inkomen. Mogelijk dat ook de konijnen fokkerij van dergelijken boer mede tot"

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2