DUIF KMAN. luwwinterschool ÜEKBANK Heêrland's doodstrijd in 1918. ihom. No. 111. Dinsdag 19 September 1911. Zevende Jaargang. AZIER, 120. FEUILLETON. ioemde Batterij voor KOSTE- )t Onderofficier jaar kan men |RG. Mantel- en errokken, Pelterijen. (werk. gegarandeerd. goes. Ie - Goes. en, Carbolblok- Jarbol, Creoline, 100% dsche Uoyd Verschijn tllin MAANDAG-, I0ENSDIG- in VRIlDAGiïOHD. Kade D 30, GOES BINNENLAND, t door den Commanuant nieuwe Leerlingen, d: 16 jaren moeten ?óór den 15 Octoo ndergeteekende, die op programma's en alle ge- pgen verstrekt. De Directeur, li. G. J. K.AKEBEEK.E. tmdel in rf en Verfwaren. Vliegenvangers, enz. ïrschuwing pring onzer KINADRUPPELS vuldig wordt nagebootst om van andere herkomst aan ]gen, w ij zen wij er op, dat inder den naam Dr. H. Nan- in voorzien van het woord niet uit onze fabriek afkom- Men eisehe daarom steeds ïg's Kinadruppels rkrijgbaar a f0,76. /o» De Directie, A. DE VEEE üz. M. C. VAN DER MINNE. pe machines behoeven geone aanprijzing, 'ij verzoeken slechts op te letten, dat ze |tan het juiste adres gekocht worden. VERZEKERING tege" AARDE. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorlsfraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjje. Advertentiën van 15 regels 0.60ieder? regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. h centant. Wie zich met ingang van I October a.s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. F R AA KRIJK. Het groente sensatie-blad de „Matin", dat zjjn opkomst en bestaan geheel aan het vampyrachtig exploiteeren van schan dalen en allerlei vieze dingen heeft te danken, speelt op het oogenblik een treurige geschiedenis uit, die zich en kele jaren geleden aan een Europeesch hof voordeed. Het wil daarmee nieuwe reclame maken en zjjn achteruitgang door, den bloei van zijn concurrent „Le Journal" weer wat .ophalen. Van de geldverlegenheid en de verbittering, waar in zich de ex-prinses Louise van Saksen bevond, heeft het gebruik gemaakt om dezer zoogenaamde mémoires door een redacteur van de „Matin" opgesteld? aan te koopen. En dag aan dag wor- •atfen nu allerlei vorstelijke familieverhou dingen over den hekel gehaald en gehei men die het meest primitieve kiesch- heidsgevoel zou bedekken, aan een schaamtelooze nieuwsgierigheid prijs ge geven; zelfs wordt het schandaalbeluste publiek binnen de echtelijke slaapkamer gehaald De prinses, die zich zoo jammerlijk heeft vergooid, doet alle moeite, om haar schuld zoo klein mogelijk voor te stel len, ja als het onvermijdelijk gevolg van de omstandigheden. Eigenlijk is zij de verongelijkte geweest, de door haar schoonvader tegengewerkte, de door vij anden vervolgde. Behalve over haai- vroe- geren man, wiens edel gedrag en eer vol karakter te bekend en te hoog staan om door modder van die zijde bespat te worden, vertelt zjj kwaad over alle per sonen, met wie zij onder één dak heeft geleefd. Alleen zijzelf schijnt wil nren haar gelooven de echtelijke woning zonder schuld verlaten te hebben. En om voor haar rehabilitatie het onmoge lijkste te beproeven, wil zij zelfs waar maken, dat zij aan den onderwijzer van haai- kinderen, Giron, haar vrouweneer heeft uitgeleverd alleen om voorgoed met het hof te kunnen breken. Eerst na haar vlucht nam zij dit besluit. Geloove wie twil, maar het rammelt van onwaar schijnlijkheid I Inmiddels heeft de pianist Toselli te Florence een echtscheiding tegen de ex- prinses ingesteld, die hij zooals men weet eenige jaren geleden te (Flo rence burgerlijk huwde. Zij ontvluchtte hem met hun kind en ging zich te Brus sel vestigen, waar hij weigert haar te volgen, te meer daar hij geen deel wil hebben in de schandelijke perscampagne, waartoe zij zich heeft laten overhalen. En zoo zal de ox-echitgenoote van den pianist Toselli de nieuwste episode van haar avontuurlijk leven beginnen. De „Deutsche Tageszeitung" schrijft: „Het publiceeren van de zoogonaamde DOOR TWEE PIOTTEN. 13). b\j den Agent, Dat Nederland een flankdekking was van en voor Engeland tegen en van Duitschland werd gewoonlijk maar half begrepen, doch dat, 7.00 deze dekking eenige waarde zou hebben, zij grootendeels moest bestaan uit een goed geoefend, georganiseerd en aangevoerd leger, dat werd aan doove- mansooren gezegd, en dat een sterk Neder land een neutraliteitsschending zou voor komen, was puur bijgeloof van de militaire deskundigen. öouverner c'est prévoir, vooral waar het de hoogste belangen gold, was door Enge land beter begrepen dan door ons, en had ook de vorm, waarin de nabuur ons onze zwakheid had doen gevoelen, minder be- leedigend kunnen zijn, de daad zelve was er een van zelfbehoud voor het Britsche rijk. Nederland had steeds van den domme gedaan en zou den put wel dempen met zijne zonen, zijn welvaart en zijn goud. mémoires door mevlrouw Toselli in den Parijschen „Matin" heeft op ergerlijke wijze een smaad geworpen op de waar digheid der pers. Het is 'tgeschrijf van een hysterische vrouw, die zoowel den Duitschen keizer als prins Max en wij len koning George beleedigde. Laatstgcr noemde, die algemeen als een edel mensch bekend staat, werd schrikkelijk door de diepgevallen vrouw belasterd en bescheiden, en het is walgelijk te lezen, hoe zij diens nobel karakter aanvalt. Dat de „Matin" zulke vuile dingen publiceert is uit den sensatielust van dat blad te verklaren, maar dat Duitsche bladen bij hun lezers aankomen met zulke uitwerp sels, gaat te ver. BELGIË. Gezondheidstoestand van Kar. d. Merci er. De Belgische bladen meldden vioor eenigen tijd minder gunstige berichten omtrent den gezondheidstoe stand van kardinaal Mercier. Nu wordt bericht, dat de kardinaal, die zich over werkt had, weer geheel hersteld moet zijn. In het gegin van de volgende week keert hij van Beuron, waar de kardinaal enkele weken doorbracht, naar Meche- len terug. De onderhandelingen. Zooals wij onder Laatste Berichten in ons vo rig nummer mededeelden, was er reeds besloten drie lichtingen onder de wapenen te roepen, toen tijdens den ministerraad een telegram uit Berlijn kwam, waarin gezegd werd, dat piles tot een goede oplossing schijnt te komen. Von Kiderlen Wachter zou verklaard hebben, dat binnen drie dagen een over eenkomst itusschen Frankrijk en Duitsch land zou zijn gesloten. De ministerraad besloot toen, de oproeping te verdagen. DUITSCHE A AD. Bebel en Het Centrum. Op het Socialistencongres, dat de Jena gehouden wordt, beeft, nadat een aantal onderlinge quaesties op meer of minder bitteren toon waren behandeld en gelaten zoo als ze zijn en nadat ook in zake de Marokko-politiek een en ander zonder consequenties was gezegd, Bebel gespro ken over de Rijksdagverkiezingen. Maar zijn heele beloog was niets an ders dan één kwade nijdige aanval op de partij van welke -de socialisten wel weten, dat zij alleen hun kan weerstaan, het Centrum. Op de grofste wijze trad hij de ka tholieken tegemoet, daarbij niet schro mend behalve beleedigingen ook leugen achtige lastertaal tegen hen uit te stoe ten. Het Centrum zeide hij, strijdt met do schunnigste middelen en dat hindert niet, ,,de Paus geeft bij de eerstvolgende biecht toch weer aan elkeen de absolutie". Veel rood applaus. En zoo ging de redenaar voort, liet woord „christelijk" steeds op hatelijk minachtenden toon uitsprekend. Ook het liberalisme werd wel aange roerd,. en ook wel als tegenstander aan- III. Het moet niet kunnen geschieden, dat wegens onze gebrekkige organisatie of onze slechte bewapening de nabuur ons naar recht en rede kan zeggen „Uwe zwakheid is voor pnj een gevaar." Dr. ScHAEPMAK, Rustig stond de bronzen Beste vaer tus- schen de koortsachtige onrust van zijne geboorteplaats, VlissiDgen, de onrust der onzekerheid, die opwindt tot afmatting. Menig oog, dat door de verkillende gewoonte sedert tijden geen blik had gegund ter eere van Nederland's grootsten vlootvoogd, zag nu even haastig naar den metalen forschen zeemanskop, als hoopte bet daarvan hulp tegen den overmachtigen komenden vijand. gevoelt de Engelsche Regeering zich verplicht het Nederlandsch grondge bied te bezetten." Die bedreiging was te gemakkelijk in een daad om te zetten, om slechts één oogenblik aan snorkende snoe verij te doen denken. Ieder voelde dat de overzeesehe buur zijne verplichtingen dade lijk zou nakomen, te beginnen met onze havensteden. Het ijverige bavengewoel op kaden en schepen was door één seinbericht stop gezet, en de laatste gemeerde boot der maatschappij „Zeeland" werd gesleept naar geduid, maar op verzoenenden tegemoet- komenden toon, zoodat het voor alle hoor ders duidelijk was dat de groote leider aanstuurt op een linksche bloc-politiek. In het debat waarschuwde de partijge noot Düvell toch niet te veel met de dom heid der katholieken te .schermendo katholieken zijn niet zoo dom en do gods dienst zit diep in de harten der arbei ders geworteld. Men moest liever den arbeiders zeggen, dat de godsdienst niets met het Centrum te maken heeftj.' Toen eenige andere debaters zich te gen het liberalisme wilden wenden, kwam er gauw een voorstel 0111 de discussiën te sluiten O OSTEA RIJ K>HO A G ARI JE. Het P i 1 s 0 n e r bier. Het is thans beslist, dat hot Pilsener bier duurder zal worden. De groote brouwerijen van Pil- sen hebben tenminste definitief besloten den prijs van het bier mot 3 kronen per hectoliter tje verhoogen. TURK IJE. Een „wereld waarin men zich verveelt" is zeker de kleine huishouding van Ab- doel Hamid, den Turkschen ex-sultan, in de villa Allatini te Salonika. Teneinde zich zelf in zijn omgeving wat verstrooi ing te bezorgen, heeft Abdoel Hamid zich een grammofoon met twee honderd platen aangeschaft en ook een kinematograaf te Parijs besteld. Doch zelfs dit kunst genot van den ex-sultan liet de censor niet zonder meer aan zich voorbijgaan, en zoo zijn da grammofoonplaten en de kinematograaffillms nog aan een ernstig onderzoek van niet minder dan drie com missies onderworpen geweest. Maar Ab doel Hamid heeft ze idan toch. ITAEIË. De E tna. De uitbarstingen van den bekenden vuuropspuwenden berg den Et- na op Sicilië nemen in hevigheid toe. Niet minder dan 22 nieuwe kraters hebben zich gevormd waaruit met donde rend geweld de lava wordt opgeworpen. De lavastroom, die Francavilla be dreigde is van richting veranderd, zoo dat deze piaats behouden is. Een andere lavastroom is op 1000 mijl afstands van Alcantara genaderd. Overal in den omtrek worden huizen en bouwveldcn verwoest.. R U S E A AD. De aanslag op Stolypin. De Pe- tersburgsche correspondent van het „Ber liner Tageblatt" seint, dat Bagrof, die den Aanslag op Stolypin heeft gepleegd, behoorde tot het centraal comité voor de revolutionaire partij. Reeds drie jaar ge leden moest hij Stolypin ombrengen. Toen werd de aanslag ontdekt en Bagrof werd in de Ochrana opgenomen. Van goed ingelichte zijde wordt er na druk op gelegd, dat de aanslag op Stoly pin de eerste groote terroristische daad is sedert de vereeniging van de Rus- de Binnenhaven, omdat hare diensten niet meer op prijs werden gesteld, omdat een ziellooze klomp ijzer geen twee heeren kan dienen. Óp de groote Sehelde-werf was de gedwongen staking ook afgekondigd, de slanke schoorsteenen rookwolkten niet meer uit hunne hoog-gemonde, enge ope ningen, de drijfriemen hingen onbeweeglijk over de glad-gewreven platte stalen wielen, de stoomhamers rustten uit van hunne reuzenarbeid, de machinekamers waren verlaten en aan de skeletten van de op stapel gezette zeekasteelen was geen werk hand tot vol-vorming bezig. De dreinende onzekerheid, waarin Neder land verkeerde, was in Vlissingen tot een paniek genaderd. Vreezende dat daar op de onbeschermde kust de eerste slagen zouden vallen, dat dédr de teerling zoude worden geworpen, hadden de bewoners de eerste projectielen-begroeting niet afgewacht, doch waren naar Middelburg gevlucht. Zaken menschen met meer eerbied voor de verschrikkingen ervan, bleven achter met hoop op winste. Rustig stond de bronzen Bestevaer op zijn voetstuk te midden van de koortsachtige onrust op den boulevard, de onrust der machteloosheid, de onrust van het te vol trekken doodvonnis. sische partij van do sociaal-revolutionai ren en den Finschen Terroristenhond. Deze revolutionaire vereeniging had voor de jaren 1912 en 1913 een heele reeks van terroiristische aanslagen voorbereid. De eerste daarvan had het uit den weg ruimen van Stolypin ten doel. Het is kenmerkend, dat aan den aanslag een reeks kleinere aanslagen is vooraf ge gaan, als het ware bij wijze van proef nemingen, b.v. de aanslag op Serentai, den gevangenisdirecteur van Wologda, en de vermoording van Skopinski, een klerk van het openbaar ministerie van het Pe- tersburgsche gerechtshof. Men verwacht een toeneming van de reactie als gevolg van den aanslag. De in Petersburg aanwezige leden van de Dooma hebben besloten na de opening van de Doema een interpellatie aan da regoering te richten, hoe het mogelijk is, dat de geheime politie zelf den da der met een toegangskaart had voorzien. De broeder van Bagrof in St. Peters- burg is ook gevangen genomen. In de woning van den dader vond men, behalve verschillende hesluiten van het revolutionaire comité, alle hevelen van de Ochrana uit den laats ten tijd, bene vens nauwkeurige opgaven van de plaats van alle ministers in den schouwburg. MAROKKO. Do berichten over den goeden voort gang d;or onderhandelingen kloppen wel niet geheel op elkander, maar er is toch, voorzoover wij zien, geen reden om zich over de naaste toekomst ongerust te ma ken. Het zal alles wel terecht komen; alleen zal het tijd kosten. Het belicht wordt bevestigd, dat pre sident Fallières, na zorgvuldig onderzoek, het hem door den minister van buitenl. zaken voorgelegde antwoord aan Duitsch land en de aan den gezant Jules Cam- bon te zenden instruction aanstonds heeft goedgekeurd, zonder daarover eerst nog met minisiter-president Ciaillaux en de overige ministers te beraadslagen. Een spéciale koerier is toen Woensdag om 10 uur met die stukken naar Berlijn ver trokken, opdat het antwoord van Frankrijk ten spoedigste aan de Duitsche regoering zou kunnen worden medegedeeld- Kiderlen Wachter heeft Woensdagavond den Franschen gezant in het gezantsehaps- hotel een bezoek gebracht; en ook is het niet zonder beteekenis, dat keizer en rijkskanselier in Berlijn terug zijn ge keerd, wat den indruk versterkt, dat de onderhandelingen meer te Parijs dan te Berlijn worden gevoerd. Wel opmerkelijk is de (toon van terughouding en stilzwij gen in de voornaamste Berlijnscbe bla den, maar daaruit af ito leiden, dat men met een stilte vóór den storm te doen hoeft, is allerminst gerechtvaardigd, voor al niet, wijl de laatste berichten van een zeer optimistischen toon in de gezagheb bende Duitsche pers gewag maken. In diplomatieke kringen te Parijs ver wacht men, dat Duitschland de Fran- sche voorstellen thans zal aannemen ais maximum van wat het zal kunnen krij gen; en in overeenstemming daarmee De tijd was alleen nog maar te achter halen op de bladzijden van de geschiedenis der Republiek die glorietijd waarin met vertrouwen onze zeemacht over den oceaan werd gezonden, om het op te nemen tegen eiken vijand, die haar vlag bezoedelde, aan haar eer en waardigheid te kort deed toen men het kon wagen den overbuur, den erfvijand in zijn eigen oorlogshavens te gaan bestoken en te vernietigen. Neder land op zijn energisoh hoogtepunt, met z'n wereldpolitiek, raapte onverschrokken, en steunende op eigen kracht, den handschoen op tegen eiken mededinger. De juist verschenen bladzijden onzer lands geschiedenis beschreven echter de figuranten rol in het Europeesch staten-tooneel, nu en dan wel afgewisseld door een dienstbode rolletje maar dan nog hinderlijk gesouf fleerd door de groote mogendheden. Onze groote voorzaten, ter eerbiedige herinnering in marmer of brons uitgehouwen, ter navolging ia Oranje-trouw en vaderlands liefde eens aan onze kinderen als voorbeeld gesteld, onze voorzaten die tijd èn geld èn leven veil hadden voor de grootheid van hun klein land, waren aan de uitloopers van hun stamboom, een misselijk overge voelig nageslacht, dat geldmaken tot levens doel had, dat daarom tijd te kort kwam Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 19 Sept Zwakke tot matige winden uit westelQke richtingen. Veranderlijke bewolkte lucht. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. wordt aan de „Neue Freie Presse" uit Parijs geseind, dat het antwoord ran den Franschen ministerraad in vorm en in houd aan de Duitsche wenschen tegemoet komt. Staten-Generaal. De zitting der Staten-Generaal is Za terdag gesloten door Minister Heemskerk met een rede, bevattende een opsomming van de in het afgeloopen zittingsjaar tot stand gekomen wettelijke voorzieningen, o.a. de zedelijksheidswet, de toetreding tot de Berner Conventie, de herziening van liet successierecht, de octrooiwet en de eedswet. De minister werd met het gebruikelijk ceremonieel van en naar het gebouw ö'er Kamers geleid. H. M. de Koningin opent de zitting der Staten-Generaal niet. De „Stct." van Zaterdagavond beva.t 'thans het Koninklijk besluit, meldend, dat de gewone zitting van de Staten- Generaal op Dinsdag 19 September a.s., des namiddags te één uur, in eene ver- eenigde vergadering der beide Kamers wordt geopend door een Commissie door de Kroon benoemd, bestaande uit de Mi nisters. Eerste Kamer. De eerste vergadering in het nieuwe zittingsjaar van de Eerste Kamer is be legd' liegen Dinsdag 19 dezer, des na middags te 3 uur. Tweede Kamer. De eeïste vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het nieuwe zittingjaar is bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdag 19 September, des namiddags te 3 uur. Mr. De Jong gekozen. Het is aan de coalitie te Rotterdam toch gelukt mr. A. de Jong, wethouder van publieke werken en oud-hoofdxedac- teur van de a..r. „Rotterdammer", in de Staten te brengen. Mr. De Jong behaalde 32330 stemmen en zijn tegen-candidaat, socialist Spiek man 3112. Het is dus een zware kamp geweest. Dr. Kuyper. Met den gezondheidstoestand van dr. Kuyper gaat het, voor zoover de keel aandoening betreft, nog steeds niet -naar wensch!. Na enkele vergaderingen in de staatscommissie voor de Grondwetsher ziening, waar de antirevolutionaire lei voor de hoogere belangen van het volk, dat bekrompen-nauwkeurig uitrekende of ieder evenveel offertjes in tijd en geld bracht tot het waarborgen van een zelf standig Nederland. Maintenir la paix, was de leus geworden, en voortdurend ten koste van „le respect du droit". 2) „Allen weerbaar" was de schoone droom, ,,'t geheel daardoor weerloos" de werke lijkheid; waar het woord: L'armée hellan- daise n'est pas de qualité 4 pouvoir tenir tète a une puissance européenne quelcon- que".8) Wij stonden gereed met gebalde oorloga- vuist. De 4e divisie bewaakte de kust van Marsdiep tot Scheldemond. Twee regimen ten stonden in reserve te Gouda, gereed den inzet te verhoogen, waar de vijandelijke landing tot uitvoering kwam. Het 10e regiment had zijn hoofdkwartier te Alkmaar, terwijl bataljons daarvan geplaatst waren in Een Helder, bij Schagen en tusschen Uitgeest en IJmniden, welke voorpostendetaehementen en veldwachten naar de kust hadden vooruitgeschoven. (Wordt vervolgd.) Den vrede handhaven. 2) De eerbied voor het recht. 3Het Hollandsch leger is niet in staat het hoofd te bieden aan eenige Europeesche mo gendheid.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1