lazierT en GEBREIDE ne. Dinsdag 12 September 1911. Zevende Jaargang. I 0.120. darts BLAAUW, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. EN rfkade - Goes. ballen, Carbolblok- ne Carbol, Creoline, De Verdieping van het Godsdienstig Leven. een op ongeveer 14 iddags van 25 uur. verstrekt worden en ïfd uitgenoodigd ons 1No108. De TIENDCOMMISSIE in het 7e Tienddistrict aats Middelburg maakt igevolge art. 69, 3e lid der 1907 (Staatsblad 222), dat hieronder vermelden datum het te lid van art. 53 dier Ide aangevers bij geadviseer- heeft verzonden een afschrift :aat van uit te keeren schade- en te heffen tiendrenten, art. 68 dierzelfde wet, vast- resolutie van den Minister iciën van 1 Maart 1910 no. met mededeeling van den art. 70, luidende ;t bedrag der schadeloosstel- itaat onveranderlijk vast bij lanvang der tweede maand, ide op die, waarin de in art. :doelde staat is opgemaakt." gelijke data een uittreksel staat voor iedere gemeente k aan het betrokken gemeente- verzonden, hetwelk ter secre- ,ar gedurende een maand door een ieder zal kunnen raadpleegd. :n: op 30 Augustus 1911. 51. Perceelen in den Ben blok iolder, gemeente Kortgene. 173. Perceelen in den Poel- eente 's-Heer Abtskerke. 174. Perceelen in den Om- voormalige gemeente Wissen- 's Heer Arendskerke. 175. Perceelen in den Galg inhoek, gemeente Borsselen. 177. Perceelen in de Am- )ud Campen en Soelekerke nkskerke) in Portionaris Am- Noord-Beveland, gemeente ke 187. Perceelen in den tiend- resten de Raaije, gemeente 'endskerke. 188. Perceelen in den Sel- er (Oude Kraaijert) gemeente rendskerke. 189. Perceelen in den „Acht- len Goeschenpolder, gemeente rendskerke. 191. Perceelen in den „An- k" in den Goeschenpolder, Goes. 192. Perceelen in den „Daan- len Goeschenpolder, gemeente rendskerke. 193. Perceelen in den „Fer- gemeente Goes. n 194. Perceelen in „Vaardijk j Ellewoutsdijk. 195. Perceelen in „de West- gende in den Ouden Kraaijert- meente 's-Heer Abtskerke. 526. Perceelen in den 5en len Frederikspolder, gemeente De Secretaris, MR. I'. DIELEMAN. urg, 30 Augustus 1911. Handel in e Verf en VerfwareB' ipier, Vliegenvangers, enz. onsult te GOES KEN DINSDAG N UUR tot HALF DKlfc' ten huize van EIN, Oostwal, naast Café Geus Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Gan*epoorfsfraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel mieer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, woirdt 2 X berefoend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. b contant. Rede van A. Baron van Wijnbergen op den Katholiekendag te Breda. (Vervolg) En evenmin laten wjj, in 't volle besef, dat we God te dienen hebben, ons mee slepen door degenen, die, voortdurend sprekend over verzoening met de moder ne cultnur, als hoogste ideaal ons willen opdringen op elk gebied zoover mogeljjk met de modernen saam te gaan. Waarljjk, de Kerk was de eeuwen door de historie ligt daar om het te bewjjzea de bevor deraarster, beschermster, bewaakster van wetenschap, van beschaving en van kunst, en ook in den nieuwen tij 1 is nog steeds Zjj het, aan wie de ware vooruitgang het meest te danken heeft. Van verzoening met cultuur behoeft dus geen sprake te wezen, waar Zjj zelf de grootste cultuur macht was en is. Of het zou moeten we zen eene verzoening met die cultuur, die der Kerke vjjandig is, maar met wie dan oek geen verzoening mogeljjk is, die cul tuur, die met God, godsdienst, zedeleer, ten eenenmale afgerekend heeft, die in stede van vooruitgang te brengen, den mensch steeds meer terugwaarts voert, die steeds meer en meer ellende, lijden, ver derf brengt, die moderne cultuur, die in domme verwaandheid, verblind door den vooruitgang van wetenschap en tech niek, God verwerpt, zich zelf souvereine verklaart, en niet nederig kan erkennen, dat 't meest nietig insectje in Gods heer lijke schepping 't nog altjjd verre wint van al hetgeen ooit het menscheljjk ver nuft voort te brengen vermocht. De Godsdienst, vervolgens, zal ons eer biedig doen volgen Degenen, die als Gods Plaatsbekleeders zjjn gesteld, om ons Zjjn wil te verklaren, om ons den weg te too- nen, die ten Hemel leidt. Hebben wjj niet ep den jongsten Duitschen Katholiekendag den bisschop van Mainz met nadruk hooren wjjzen op de noodzakeljjkheid van nauwe aansluiting tusschen sociale Vereenigingen en Episcopaat. Welnu, zorgen wij, dat ten onzent, gelijk tot heden steeds het geval was, het contact tusschen Priester en geloovigen bljjve bestaan, en dat zal ge beuren, mits niet geofferd worde aan den hoogmoedigen tijdgeest, niet toegegeven worde aan de zucht naar onafhankelijkheid, maar de geest van onderwerping, van dienen levendig gehouden wordt. Ook bij ons worden vaak pogingen aangewend om meer en meer scheiding te brengen tusschen Priester en geloovigen, iets, wat afkeu renswaardig is, wijl het duidelijk is dat, is die scheiding eenmaal voltrokken, men het ware, goede spoor spoedig hijster zal raken. Daartegen dus front gemaakt. Bevorderd derhalve de kinderlijke eerbied, liefde, onderwerping, aan hankelijkheid jegens den Priester, en dat niet alleen door de eenvoudigen, maar in de eerste plaats door de ontwikkelden, de intellectu- eelen, die aan voorlichting van, aan ver- trouwelijken omgang met den Priester het meest behoefte hebben, en die door h6n dan ook op den hoogsten prjjs moet blij ven gesteld. Waar terecht op heden aan het volk groote invloed wordt toegekend bp de bepaling der groote lijnen, op politiek en sociaal terrein, daar zal een diep gods dienstig leven ons volk niet alleen den plicht deen beseffen deel te nemen aan dien strijd tusschen geloof en ongeloof, maar ook zeer gemakkelijk doen inzien steeds aan welke zijde het zich scharen moet. Het godsdienstig leven zal van zelf be vorderlijk wezen aan de beoefening der ware democratiedier democratie, die christelijk wil wezen en die dan, maar dan ook alleen, aan de volkeren zal brengen, vrede, welvaart en geluk. Meer dan tot heden zal dan worden ingezien, dat de aardsche goederen niet begeerd mogen worden om hen zelf, maar als middel om 0118 bereiken. De heidensche weelde onzer dagen, voortspruitende uit grenzeloos egoisme, zal zachtkens aan lau wjjnen moeten, een warme daadwerke- e. belangstelling voor alle klassen en n en onzer maatschappij zal opbloeien, w °neer weder verstaan en in praktijk gebracht wordt, dat men Gode bovenal, en naaste als zich zeiven beminnen moet e grondwet der Christelijke democra tie. Niet dat toch is het behartigen van het waarachtig volksbelang, dat men in een streven naar een toch nimmer te be reiken volksontwikkeling, allen oproept om alle bijzondere zaken mede te bespreken te behandelen, te beoordeelen, zoo aan kweekt, naast grenzelooze oppervlakkig heid, den geest van hoogmoed, van eritiek van onafhankelijkheid, en zoo bereikt, dat een ieder in alles leider meent te kunnen en dan ook wil wezen, geleid niemand meer worden wil. Dan dient men niet de zaak des volks, maar schept onvoldaan heid, ontevredenheid, wanorde, haat en nijd, terwijl het ware heil der Maatschap pij bevorderd zal worden, wanneer zij, die met de leiding der zaken btlast zijn en moeten blijven, steeds dieper hiervan overtuigd worden, dat zij eenmaal God verantwoording zullen schuldig zjjn van de taak, hun opgelegd, overtuigd worden, dat die rang, die waardigheid, dat gezag hun niet is geschonken in hun eigen belang, maar om in dienst van God de belangen te behartigen van degenen, die aan hun gezag, aan hun bescherming zijn toevertrouwd. (Slot volgt) ITALIË. Paleis in brand. Vrijdag heeft in het paleis van de Koningin-moeder te Rome een hevige brand gewoed, die groote schade veroorzaakte. Het vuur dat het eerst in de vertrekken van markiezin Vi'la Marina, een der hof dames bemerkt werd, is waarschijnlijk door kortsluiting van het electrische licht ontstaan. FRANKBIJK. Groote brand te Rouaan. Te Rouaan heeft Donderdag een hevige brand gewoed, die een kantoor der posterijen en telegrafie, waarin voor 250.000 fr. materiaal geborgen was, een aangrenzende loods, en tien woonhuizen vernield heeft. Bij de blu8schingswerken werden een brandweer man en een burger tamelijk ernstig gekwetst. De schade wordt op meer dan 400.000 francs geschat. Theater ingestort. Te Nizza is geljjk wp reeds meldden Vrijdag morgen een theater, waaraan herstellings werken werden verricht, plotseling ingestort, een veertigtal werklieden onder de puinen begravende. De catastrophe gebeurde omstreeks half elf. Een vijftigtal Italiaansche arbeiders waren bezig aan de plafonds in de groote voorhal van het gebouw, die van gewapend beton gemaakt werd, toen men volgens geredden plotseling een gekraak hoorde en onmiddellijk daarop een stofwolk het geheele vertrek vulde. Enkele werklieden en ook de opzichter konden nog bpjjds het gebouw verlaten, doch voor de overigen een veertigtal hun voorbeeld hadden opgevolgd, hoorde men een vreesetjjk gekraak, gevolgd door een donderend geraas. Het plafond was ingestort en 40 arbeiders lagen onder de pumhoopen. Ofschoon het reddingswerk zeer gevaar lijk was, doordat andere gedeelten van het gebouw dreigde in te storten, begonnen soldaten en brandweerlieden dadelgk moe dige pogingen te doen om de ongelukkige slachtoffers van onder de brokstukken te halen. Om elf uur had men reeds verschei dene dooden opgehaald en Vrijdagavond moest men reeds 11 dooden en 16 zwaar gewonden tellen. Men kan zich voorstellen, welke ontzet tende tooneelen zich bij de puinhoopen afspeelden. Vrouwen en kinderen wier bloedverwanten slachtoffers van het ongeluk waren liepen luidkeels te jammeren. Zij waren als waanzinnig en zouden het reddings werk zeer gehinderd hebben, zoo de politie de ongelukkigen niet van de plaats des onheils verwijderd had. De opgewondenheid in Nizza was zeer groot, zoodat de politie zich ten slotte zag genoodzaakt, om de aangrenzende straten af te zetten. De Gioconda. De Parjjsche politie beeft een voortvluchtigen Rus met name Hostrowitki aangegehouden. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal van phenicische beeldjes uit het Louvremuseum, die een Parijsch blad terug- vsnd en aan het museum schonk. Voorts stelde de politie vast, dat de ontvreemde beeldjes bjj een vriend van den gearresteer- Rus bewaard waren. Men brengt den diefstal der statuetten in verband met den roof der Monna Lisa en gelooft een internationale dievenbende te Parijs op het spoor te zjjn. Onder den drang der groote vleesch- schaarste heeft het Fransche gouvernement de grenzen opengesteld voor vee uit Nederland. IIELGIE. De hitte en de droogte. Ook in België is het nog altijd buitengewoon warm en droog. Vooral in de Ardenntn wordt het gebrek aan water een ware ramp. De rivieren en de meeste bronnen zjjn uitgedroogd, TeNeufchkteau zijn strenge maatregelen genomen de inwoners hebben slechts om de twee dagen toegang tot de openbare fonteinen en pompen en elke huismoeder heeft dan recht op slechts twee emmers drinkwater. Te Habay-la-Neuve wordt eiken voormiddag met groote zuinig heid het water uitgedeeld des namiddags zjjn de pompen gesloten en de toegangen tot de bronnen worden streng bewaakt. Te Beheme, l'Egeise, Lonftimont, Vlessart en Anlier heerscht dezelfde toestand men vreest dat er binnenkort op verschillende plaatsen geen water meer zal zijn. Het water wordt duur en de plattelandsbewoners vragen zich bezorgd af, wat er van het vee moet worden, dat bijna geen voeder meer heeft en nu zonder drinken geraakt. 0CITSCHLANI». BERLIJN, 9 September. Te Friedrichs- hagen, een voorstad van Berlijn, heeft een leeraar die onderwijs in de geschiedenis gaf, den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 besproken. Daarbij kwam de spanning, die tegenwoordig tusschen Frankrijk en Duitsch- land heerscht aangaande Marokko, ter sprake. Deze opmerkingen zjjn door de kinderen niet goed begrepen en verkeerd overgebracht, waardoor avontuurlijke ge ruchten over een oorlog in omloop kwamen Tengevolge daarvan had er heden een stormloop op despaarbank plaats Dergelijke teiten worden gemeld uit Keulen, Aken en Essen. De stormloop op de gemeentelijke spaarbank te Koningsbergen heeft nog niet opgehouden, R U 81. A KI». Hoogverraad, De krijgsraad van St. Petersburg heeft na vier achtereenvol gende dagen zitting te hebben gehouden, waarbij het publiek geen toegang had, den kapitein van den generalen staf Postnikoff, wegens hoogverraad tot acht jaar dwang arbeid, met verlies van alle burgerrechten veroordeeld. Postnikoff leverde aan agenten van drie verschillende mogendheden geheime docu menten en ontving daarvoor geldelijke belooning. Monsterproces. TeWarschau zal eerstdaags het monster-proces beginnen tegen 67 sociaal-democraten, die in 19U6 verscheidene aanslagen op officieren der gendarmerie pleegden. Er zijn meer dan 5000 getuigen gedagvaa d en het gerecht heeft dan ook een der grootste lokalen der stad moeten huren om die menigte te kunnen herbergen. Sluiting Staten-Generaal. By K. B. is bepaald: Art. 1. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 Sept. 1911, des nam. te drie uren; Art. 2. De Min. van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op het in apt. 1 vermelde tijdstip te hegeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigd-e vergadering der heide Kamers, de zitting in Unzen Naam te sluiten. Voorzitter Eerste Kamer. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Stat.en.Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in Sept. 1911, J. E. N. baron ScMmmelpenninck Van defi Oije van Hoevelaken, lid van die Kamer. De Koningin naar Kerk-Avezaath. Vrijdag zijn, naar de „Tel." meldt, ver schillende zaken, noodig voor het verblijf van H. M. de Koningin te Kerk-Avezaath, Van Het La» naar Kerk-Avezaath over gebracht. Marokko en de Oorlog. De „Standaard" van Zaterdag j.l. be vat een hoofdartikel aan bovenstaand on derwerp gewijd. Aan het slot lezen wij Vooralsnog gelooven we niet, dat uit dien strijd van belangen een oorlog zal voortvloeien. Meer nog dan op de vrede lievende neigingen der volken, rekenen wo op de verstandelijke overlegging hij alle partijen, dat er met een oorlog zelfs voor wie triomfeert, weinig te winnen is, en er ontzaglijk veel op het spel wordt gezet. Alleen als de politieke constellatie in Europa eens een andere zou worden en het bestaand evenwicht verbroken werd, had men zich misschien op het ejrgste voortebereiden. Maar in dit op- zich kan men voorshands zonder zorge zijn, nu de pogingen om Duitschland te isoleeren, geen succes hebben gehad en Rusland met zijn machtigen buurman een overeenkomst terzake van beider belan gen in Azië gesloten heeft. Goes Toen de portier van het Gast huis alhier Vrijdagmorgen de zich voor dat gebouw bevindende pomp wilde ont sluiten, bleek, dat men hem reeds voor was geweest, 's nachts de sluiting had verbroken en den geheelen voorraad wa ter had nitgepompt. (M. Crt.) Verplaatst met ingang van 1 Oc tober de commies der posterijen en tele grafie 3o klasse Van Guldener van Haar lem naar Goes en de commies der poste rijen en telegrafie 4e klasse Benjamins© van Goes naar Amsterdam. -Bij de Vrijdag gehouden verloting vielen de 11 geiten van den heer Hom- bach achtereenvolgens ten deel aan de 1'. V. geitenfokvereenigingen te Geersdijk (N.-Beveland), Grijpskerke, Biezelinge, lvloetinge, Serooskerke (Walcheren), Bors- sele, Kenesse, .Kerkwerv© (Moriaans- hooid), Driewegen (Z..Beveland), Nisse en Ritthera. Deze vereenigingen zijn nu verplicht de gewonnen geit gratis te verloten on der de boerenarbeiders, arbeiderswedu wen en gewezen boerenarbeiders, die lid dei; vereeniging zijn en nog geen volbloed Saanengèit hebben. De gelukkige winner moet de geit minstens een jaar aanhou den. I Middelburg. Zaterdagmiddag had op de algemeene begraafplaats alhier de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. F. van Dunné. De lijkwagen werd gevolgd door een viertal rijtuigen waarin behalve de fa milie hadden plaats genomen de heeren .1. Terpstra, directeur der registratie en domeinen en J. L. v. Wijekhuyse. hoofd opzichter hij dien tak van dienst. Op de begraafplaats waren een groot aantal belangstellenden panwezig, onder welken wij opmerkten den burgemeester en den secretaris, den gemeente-ontvanger en verschillende Raadsleden, den hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat, den heer Jhr. nu-. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten en den heer W. A. Graaff van Lynden, oud-lid van dit college, en verder verschillende ambtenaren, die onder den overledene hebben gewerkt. Ook waren aanwezig leden van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, en kele predikanten en bestuursleden van de „Gustaaf Adoilf Vereeniging". Nadat de kist die bedekt was met een bloemstuk van de familie, in het graf was neergelaten, werd het woord gevoerd door den heer J. Terpstra, die zeide, niet te zullen uitwijden over de verdiensten van den heer Van Dunné als ambtenaar, omdat deze reeds ten volle is gewaardeerd bij zijd 50-jarig ambtsjubilé. Maar hij wilde dank brengen voor de vriendschap die de overledene aan aoovelen bewezen Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 12 Sept: Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zuidelijken wind. Licht tot halfbewolkte lucht. Droog weer, behoudens kans op onweer in het zuiden. Overdag warmer. heeft. Wij zullen aan den heer. Van Dunné aldus zeide spreker blijven denken, als den opgewekten man, den man uit één stuk, die met milde hand wist te geven waar dal noodig was. Met de woorden„Gij hebt niet vergeefs geleefd", eindigde deze spreker. De burgemeester yan Middelburg, jhr. M. van den Brandeler, wees er op, dat de overledene ook buiten zijn ambtelijken werkkring zeer nuttig is geweest en wat hij' deed, deed hij met hart en ziel. Zoo is hij sinds 1889 lid van den ge meenteraad geweest. Maar hij beschouw de deze waardigheid niet alleen als een eereambt, maar hij gaf zich geheel aan de belangen van de gemeente, hetgeen ook uit de rapporten van de commissies van financiën en fabricage tijdens zijns voor zitterschap van die commissies, geble ken is. De overledene wist soms met een scherp woord en dikwijls met veel hu mor te zeggen wat hij wilde. Een broeder van den overledene, de heer Van Dunné, inspecteur van de re gistratie en domeinen te Utrecht, dankte diepbewogen voor de gesproken woorden en betoonde belangstelling. (Zeeuw.) Zaterdagavond werd de hulp der po litie ingeroepen voor zekeren C. S., welke jongeman in beschonken toestand ten huize van zijne ouders aan den Noordweg alles kort en klein sloeg. Een inspecteur en een agent arresteerden den woesteling en brachten hem ter ontnuchtiging naar het politiebureau over. De Justitie alhier is heden naar Eede vertrokken in verband met den op 4 Sep tember j.l. plaats gehad hebbenden moord aanslag op P. v. M. aldaar, teneinde deze, die zwaar in de borst werd verwond, té hooren. Gisterenavond maakten enkele „Jan maatjes" nogal wat herrie in de gtad. Een hunner, die onder den invloed van sterken drank was en wiens kleeding niet geheel in orde was, veroorzaakte een volksoploop op de Markt, waarop een agent van politie hem verzocht zijn klee ding in orde te brengen en rustig door te gaan. Onze matroos antwoordde op dat verzoek, met de mededeeling, dat hij voor een politieagent nooit op zij zou gaan. Ilij had echter huiten den waard, in dit geval buiten een inspecteur gerekend, die den veelbelovend©!! landsverdediger bjj den arm nam en hem van de markt ver wijderde, waarbij de laatste zijne Hee ren scheurde. Hiermede was de rust weer hersteld. De matroos vertrok later onder ge leide zijner kameraads naar Vlissingen. Zaterdagmiddag werd een kind van zekeren K., wonende op de Bree alhier, in de Abdij aangereden door het dochtertje ,van ziekeren K., wonende in de Lombard straat, hetwelk nog niet erg vast op haar rijwiel bleek te zitten. Het kind werd roet een bloedende hoofdwonde opgeno men en naar huis gebracht. Hedenmorgen is een landbouwer met een voer hooi gereden tegen den gaslan taarn op den hoek van de Bree, waardoor deze geheel vernield werd. De hoer ver klaarde zich bereid de schade te betalen. A.s. Vrijdagavond te half acht heeft wederom ©ene muziekuitvoering op het Molenwater plaats. Behalve deze zullen er in dit seizoen nog twee van deze steeds meer en meer populair wordend© concerten gegeven worden. Op de Vrijdagavond gehouden ver gadering Van de afdeeling Middelburg en Omstreken van den Nederlandschen Si- garen-winkeliersvereeniging werd het reg lement vastgesteld, tot leden voor het definitief bestuur gekozen de heeren C. F. Diesch, A- J. Verhage, P. H. v. d. Weel te Middelburg en de heeren A. Goote en W. Hendrikse te Vlissingen, en benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Arnhem de hee ren Diesch en Goote.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1