MBOOTDIENST APPELS, No. 106. Donderdag 7 September 1911. Zevende Jaargang. L UIT ZEELAND. Dordt.Rotterdam en Amsterdam, Ruyter en Zuid-Beveland euwsche terleiding. ragen in elke plaats van 'eland een SOON (vakman), verkoop van Baden, akken, Waschfonteinen, ichtingen enz. enz. ORN'S BoöwmaterialeiiliaDdel chrijving te Huren Herschijnt eiken MAANDAG WOfHSDAG- en VIIIDUIM. BU i? O A M D. BINNENLAND Vlissingen. De Sint Jacobskerk verbrand. Welk weder zullen wij hebben :rceelen in den Annapolder Leente Kats. lelijkertijd volgens de in [oormelde wet aangegeven Age mededeeling heeft ge len, wier naam op de in ilde borderellen betreffende lelde aangiften voorkomt, [deze beslissing ieder van dat zij tevens den inhoud Lgsüjsten voor zooverre Inte betreft bij uittreksel edeeld aan het betrokken Jtuur, om dit ter Secretarie ten, alwaar het evenals het Ichief dier gemeente, g e- |60 dagen n A den verzending door Ir kosteloos kan |eraadpleegd. de aandacht op het le, I van art. 64 van voormelde Idende [angever als bedoeld in het het vorige artikel, zoowel lelanghebbende bij een per- hp de Schattingslijst voor- I n tegen de beslis- :r Sc hatting sco m- i p k o m e n". van dit recht wenscht Ie maken, moet daartoe 60 dagen na de in het Jikel bedoelde verzending aarschrift in du fa- veren bij de betrokken aissie." larschrift moet met redenen en aanwijzen het belang et indient, alsmede het per- I ceelen, ten aanzien waarvan lslissing der Schattingscom- Jt opgekomen. Tevens moet laats gekozen worden binnen Bij gebreke van zoodanige wordt daarvoor gehouden ie der gemeente waar de ssie is gevestigd. g, 11 Augustus 1911. Mr. P. DIELEMAN, Secretaris. de Stoombooten n GOES n. ROTTERDAM: 7 Sept. 'a morgens 1,—. 10 Sept. 's morgens 1, 1ERDAMWoensdagmiddag. ji ROTTERDAM n. GOES: Sept. 's morgens 4, Sept. 'a morgens 11, 's namiddags 4, ilSTERDAM naar GOES: rgdag middag 2 uur. Rotterdam, Haring- dzgde. 1TIËN te bekomen tie Goes »er J. C. MONHEMIUS, te de hoeren BOUMAN Zn., r d a m bg de heeren JB. E en W. DEFA1S en te Rot- ijj de Stoomboot-Reederg v/h N DER SCHU1JT. IER5VRACHT Goe»—Dordl- enkele rela, f 1, ralour 11.M- KRABBENDIJKE. op de Hofstede, bewoond door EESTER te Wolphaartsdljk. in te leveren op Dinsdag 5 sa middags om 12 uur m Goes. igen op de Hofstede. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wcirdt 2 X berekend.. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct A contant Overvloed van copie, mede ontstaan door den geweldigen kerkbrand te Vlissingen, noopt ons, hoezeer ook tot onzen spijt, verder nieuws over den Bredaschen Katholiekendag en de Sociale Week te Maastricht tot een velgend nummer uit te stellen. REDACTIE. ITALIË. De gezondheid van den Paus. Een Havas bericht meldt, dat de H. Vader Zaterdag 11. zijn gewone wandeling niet beeft gedaan wegens eene lichte zwelling van de rechterknie. Mogelijk is dit de voorbode van een nieuwen aanval, maar de ljjfartsen die Z. H. bezochten, zijn van gevoelen dat hier slechts sprake is van een vertraging in het herstel na de laatste ziekte. BELG I E. Spoorwegongeluk. Op het station van Lier heeft Zondag een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad, dat betrekkelijk nog gelukkig is afgeloopeu Bij het binnen komen van den trein, die om twee uur veertien uit Antwerpen vertrekt werden plotseling tot nog toe weet men nog niet door welke oorzaak drie wagons vol reizigers omgeworpen. Dadelijk snelde het stationspersoneel toe. Men vreesde dat er een ontzettend ongeluk gebeurd was! Nadat alle reizigers uit de omgestorte 'wagens gehaald waren bleek het, dat alleen de hoofdconducteur Lam- brecht ernstig gewond was. Van de reizigers hadden er zes slechts heele lichte verwon dingen opgeloopen. De toestand van den hoofdconducteur is echter van dien aard, dat men voor zijn leven vreest. FltlUKKUK. De duurte der levensmidde- 1 e n. Ook volgens de „Petit Parisien" zijn de manifestaties en onlusten in verband met de duurte der levensmiddelen in ver schillende deelen van Fiankrijk en in't bijzonder in het Noorden thans veel ver minderd. Verbruikers en handelaars toonen weer goeden wil, om te trachten tot over eenstemming te bomen. In vele gemeenten bad de tusschenkomst der stedelijke auto riteiten goede resultaten. Te Rennes verkreeg men een verlaging van den prijs van boter en eieren. Ook de prijs van groenten werd verlaagd. In Troyes leverden de boterhandelaars, uit vrees vcor de bedreigingen van mani festanten, hun boter voor 1 fr. 50. het pond. Verscheidene voedingsmiddelen zijn in prijs gedaald. Op de markt van Le Creusot wierpen manifestanten met aardappelen naar een handelaar, die de prijs zijner waren niet wilde verlagen. De politie kwam tusschen- beide, verkocht de waren en nam 't geld voor den handelaar in ontvangst. Te St. Quentin is de toestand aanmerke lijk verbeterd en er heerscht thans een kalmere stemming. DDITÜOHLAIU. Tegen den oorlog. Een honderd duizendtal socialistische mannen en vrouwen hebben Zondag in het Treptow-parb bij Berlijn, een betooging gehouden tegen den oorlog. Nadat een twintig tal socialistische kopstukken heftige redevoeringen hadden uitgesproken, werd een motie aangenomen, waarin met kracht geprotesteerd wordt tegen de „lage oorlogszichtige agitatie van het kapitaal en zijn betaalde agenten." Verder bevat het besluit een protest tegen de koloniale politiek, „die niets anders is dan een politieke manoeuvre der kapita listen en van het imperialisme, en die noodzakelijk geschillen en conflicten moet veroorzaken." De onderhandelingen hervat. Maandag zijn te Berlijn de onderhande lingen tusschen Cambon en Kiderlen- Waechter weer hervat, die nu wel tot een beslissing voeren zullen. Om elf uur in den morgen werd Cambon oP het departement van den Duitschen taatssecretaris voor buitenlandsche zaken ontvangen. Hij deelde officieel nu de voor stellen van Frankrijk, zooals zij vast omschreven waren door de Fransche regee ring, mede, en vroeg de meening van Duitschland er over. Von Kiderlen zou toen verklaard hebben, dat hij de voor stellen zou onderzoeken. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, zijn nog niet de minste belichten ontvangen omtrent een of ander resultaat, waartoe dat onderzoek geleid zou hebben, zoodat het waarschijnlijk nog wel zal voortduren. Afwachten blijft dus voorloopig nog de boodschap. Intusschen heerscht, zoowel te Berlijn, als te Parijs een optimistische geest en met hoopvolle verwachtingen ziet m»n het einde der bespreken tegemoet. De Duitsche, zoowel as de Fransche bladen slaan een zeer geruststellenden toon aan en laten ich bemoedigend uit. OOSTEXltIJ K-HO\ G AKI JE. Het huwelijk van aartshertog Karl. Naar uit Weenen gemeld wordt zal het huweljjk van aartshertog Karl Frans Joseph met prinses Zita van Parma op 21 October op het slot Schwarzau am Steinfelde plaats hebben. Keizer Frans Joseph zal de bruiloft bijwonen. Opzienbarende genezing te Lourdes. De vorige week is een meisje uit Woens- drecht, lijdende aan een ongeneeselijke kwaal, te Lourdes op wonderdadige wijze genezen. In ons volgend nummer zullen hierover meerdere bijzonderheden volgen. De Warmte. Zaterdag j.l. bereikten de temperaturen te Maastricht, De Bilt en Groningen ongeveer hetzelfde maximum, te weten 34.0, 30.8, 31.0 Celsius, zooals zij vroeger bereikten. Te Vlissingen werd het vroeger ber< ikte maximum van 28.5 met 2 4 graden overtroffen, terwijl 't maximum te Den Helder 4.8 onder het vroeger bereikte van 29.8 Celsius bleef. Te Winterswijk werd het in 19U6 bereikte maximum van 31.6 met 0 3 overtroffen. Intern. Instituut voor Statistiek. Maandagochtend is in de ridderzaal te 's Hage door Prins Hendrik als eere voorzitter de 13e zitting geopend van het Internationaal Instituut voor Statistiek. Namens de regeering sprak daarna minister Heemskerk- Verder spraken de voorzitter prof. Luigi Bodio en de secretaris-generaal prof. Verrijn Stuart. Minister Talma, de Commissaris der Koningin en B. en W. van Den Haag woonden de openingszitting bij. Wijziging Leerplichtwet. „Het Volk" noemt het bericht als zou de sociaaldemocratische Kamerclub een wetsvoorstel gereed hebben tot uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14de jaar in verband met de uitbreiding van het arbeidsverbod tot dien leeftijd voorbarig Het wetsvoorstel is wel ontworpen, maar moet in de Kamerclub nog behandeld en goedgekeurd worden. De Nieuwe Wethouders van Rotterdam. In de Dinsdag gehouden ziiting van gemeenteraad werden benoend tot wet houder le. vacature-Rombachde heer Van Vessem (chr -hist.), nadat de heer Gerretson (chr.-hist.) die eerst benoemd was, had bedankt. De heer v. Vessem wenschte gebruik te maken van den wettelijken tijd van beraad 2e. vacature-Havelaar (lib.): de heer Havelaar, die de benoeming aannam 3e, vacature-Muller (lib.) de heer Muller, die eveneens de benoeming aanvaardde 4e. vacature v. Dorp (lib.)de heer P. G. Buskens (R.K.) die verklaarde de benoeming aan te nemen. Herkozen. De zoo fel bestookte wethouder van onderwijs te Amsterdam Mr. De Vries (a.r.) is als zoodanig herkozen met 2 stemmen meerderheid. Goes. Ondier het presidium van mr J. B. de Beaufort, burgemeester, beeft onze gemeenteraad Dinsdagmorgen om' halflien vergaderd. Afwezig de heer Van der Ven, met kennisgeving. k Op verzoek van den voorzitter worden direct na de opening der vergadering de nieuw gekozen leden binnengeleid, de heeren D. D. van den Bout, A. S. J. Dqjcfcer, J. C. Hollmann en J. Z. Risch. ..Nadat deze heeren ieder de gebruike lijke eeden hebben afgelegd, worden zij door den voorzitter met hun herbenoe ming tot leden van den raad hartelijk gelukgewenscht, waaruit volgens spieker blijkt, dat hun arbeid in den raad dooi de kiezers op lioogen prijs wordt gesteld. Spreker hoopt voorts dat zij het volle zestal jaren zullen kunnen blijven zit ting nemen om als trouwe gemeenteraads leden met elkander samen te werken tot heil van onze gemeente (Applaus.) Daarna komt aan de orde de benoe ming van een wethouder, wegens perio dieke aftreding van den heer D. 1). van den Bout. De heeren Van der Leeuw en Temper man nemen de stemmen op, en eerstge noemde rapporteert, dat zijn uitgebracht 12 stemmen, waarvan 11 zijn uitgebracht op den heer Van den Bout en één blanco, en dal de aftredende dus herkozen is. De heer Van den Bout zijn herbenoe ming in dank aanvaardende, z<egt, dat het hem aangenaam is met algemeen© stem men tot wethouder herkozen te zijn, en betuigt den raadsleden zijn erkentelijk heid voor het in hem gestelde vertrou wen. Spreker hoopt dit vertrouwen zich dan ook waardig- te maken door de be langen der gemeente met al zijn krach ten te tlienen. (Applaus.) Eindelijk wordt nog gestemd ter voor ziening in twee vacatures in de- commis sie voor de behandeling der reclames in zake hoofdelijken omslag, wegens perio dieke aftreding van de heeren Hollmann en Ilisch, welke heeren ieder met 11 stemmen worden herkozen. Eén stem was uitgebracht op den heer Pilaar. Beide hee ren laten zich deze herbenoeming wel gevallen. v. Daarna sluit de voorzitter de verga dering. Een zekere D., bijgenaamd „Moker", die voorzoover hij niet in Ommerschans verblijft, hier .vertoeft, vroeg gisteren een boer een eindje mee te rijden en wist onderweg diens portefeuille met f 120 te ontfutselen. De boer stelde bij thuiskomst de politie hiervan in kennis en heden morgen gelukte het den veldwachter van Kloeiinge D. aan te houden, die hem met behulp onzer politie naar hier vervoerde. De kermis heeft totaal opgebracht de som van f 1774.55. De heer J. D. alhier, die gisteren (Dinsdag) moigen aan het station alhier stond te praten, werd plotseling onwel en zakte door een beroerte getroffen in elkander. Oogenblikkelijk werd genees kundige hulp ingeroepen en de ongeluk kige per inmiddels ontboden rijtuig naar zijn woning vervoerd. Middelburg. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werd de heer P. Dumon Tak als wethouder hei-kozen met 13 stem men tegen 1 op den heer Bouidewijze en 1 blanco. v Tot teeraar in de Fransche taal, vaca ture-Timmermans is benoemd de heer W. Temperman met algemeene stemmen en tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de heer II. van Gelderen met .13 stemmen tegen 2 op den heer Goethals, Besloten werd overeenkomstig het voor stel van Burg. en Woth. om school J niet uit te breiden met een zevende klasse. Tegen dat voorstel stemden de heeren: Boogaerdt, Boudiewijnse, Van Teijlingei), Bolle, Van der Harst, Heijse en Gratama. Ten opzichte van de levering van elec- triciteèt is het voorstel, van Burg. en Weth. om die tie betrekken aan de trammaait- schappij Vlissingen aangenomen met 9 vóór en 6 tegen. Tegen waren de heeren Sprenger, Snouck Hurgronje, Bolle, Van der Harst, Den Bouwmeester en Gratama. (M. Ct.) Onze gemeente Leveirt nu ook water aan de gemeente Neuzen. Maandagmiddag is een waterschuit uit die plaats hier aangekomen en nog 's avonds met honderd kubieke meter wa ter derwaarts vertrokken. Den 18 Sept. a. s. zal het' 25 jaar geleden zijn, dat de heer Al. Wamau het ambt als koster aan de R. K. kerk al hier aanvaardde. Wij gelooven, dat het den heer Warnau, die reeds vanaf zijn 14e jaar met ernstige plichtsbetrachting en loffelijke dienstvaardigheid zijn bedie ning waarneemt, op dien dag niet aan blijken van waardeeiing zal ontbreken. Heden werden wjj in de gelegenheid gesteld de vernieuwde onlsmettiagsinrich- ting te bezichtigen van de firma D. J. Pennock. Waar wij de oude inrichting niet gekend hebben, kunnen wij geen vergelijk .ma ken ien dus ook van geen gedaantever wisseling spreken, wat wij. echter wel kun nen zeggen ,i.s, dat het geheel een pret- tigen, aangenamen indruk geeft, en uit alles blijkt, dat kosten noch moeite ge spaard zijn, om het geheel ook pratisch voor het doel, waarvoor (lit dienen moet, te doen zijn. Binnentredend heeft men het eerst het lokaal voor besmette goederen. Hierin worden de goederen gesorteerd en vóór den oven in een wagen geladen, welke met de goederen in den oven geduwd wordt, om na de behandeling roet de dan ontsmette -goederen aan de andere zijde van tden oven in het lokaal voor ontsmette goederen te worden gereden. De verbinding met het lokaal voor ont smette goederen wordt gegeven door een daar tusschen gebouwde badkamer, waar het 'bedienend personeel zich voldoende kan ontsmetten. Alle lokalen zijn zóó gebouwd, dat ont smetting ervan (gemakkelijk kan plaats vinden. Wij vernamen verder, dat gemeente- ontsmettingen volgens contract ook al daar zullen geschreden, en dat haar een zekere vrijheid van gebruik gewaar borgd is. Van harentwege werd eene electrisehe verklikker aangebracht, welke tusschen de goederen gelegd, het juiste tijdstip aan geeft. waarop de temperatuur binnenin 100° Celsius aanwijst. Ter voorkoming echter, dat slecht ont smette .goederen, de voor ontsmette goe deren bestemde lokaliteiten zouden be smetten, wordt elke ovenontsmetting, het zij voor de gemeente, hetzij voor de firma Pennock, gecontroleerd door den van ge meentewege aangestelde» deskundige, den heer W. A. v. d. Harst. Alsdan voerde onze weg naar de geheel afgescheiden staande stookplaats, waar een prachtige gasbrandercombinatie voor het op temperatuur brengen van den ont smettingsoven zorgt. Hierdoor is verkregen, dat in ander half uur tijd® de oven ten gebruik© ge reed is, strengere eischen zouden voor waar moeilijk te stellen zijn, doch van half werk scheen de firma Pennock geen vriend te zijn. Zeer welwillend zijn de deskundige ad viezen verschaft door den heer H. J. Brouwer, gemeente-bouwmeester alhier. Bij het verlaten konden wij niet pa laten den beer Pennock geluk te wen- schen roet zoo'n modelinrichting, en de hoop uit te spreken, dat wanneer de om standigheden dit noodig maken, ©en druk gebruik ervan gemaakt zal worden. Wij ontvingen over dezen ontzettenden brand Dinsdagnamiddag de navolgende telegrammen, die wij onmiddellijk in d© stad bulletineerden, waar het nieuws in spijt van de kermisvreugde groote ont steltenis wekte. Vlissingen Heden half twee is brand uitgebroken in de Groote kerk alhier. Thans is deze reeds geheel uitgebrand en ook de Jacobstoren staat in vlammen, zoodat Instorting onvermijdelijk schijnt. Men vreest voor vel© der omliggend© ge bouwen, waaruit huisraad en inboedel wordt weggesleept Aan het dak van de Engelsche kerk, die in ©en deel van het gebouw gevestigd is, werkten loodgieters, welk© denkelijk door hun werk den brand Verwachting tot aan den avond van 7 Sept Zwakke tot matigen, meest westelijken wind. Half tot zwaarbewolkte lucht. Waar schijnlijk droog weer. Iets koeler. veroorzaakt hebben. Het grootsche ge bouw dateert van 1328. De brandweer treedt krachtig op, maar is tegen deze vuurzee geheel niet opgewassen. Vlissingen. Te 3.10 is het houten bo vengedeelte van d» Jacobstoren ingestort en met donderend lawaai terecht geko men in den tuin van de kerk. Thansi hebben reeds de huizen, waarin geves tigd het filiaal der firma G. Jamin en de drogisterij van Braas vlam gevat. Eerstgenoemd pand wordt beslist niet behouden. De Aliddelburgsch© brandweer is te hulp geroepen. Kerk en toebehoo- ren is verzekerd bij de Arnhemsche Brand waarborgmaatschappij, onder directie van André de la Portie. De toren behoort aan de gemeente en is verzekerd bij de maat schappij Koninkrijk der Nederlanden te 's Hertogenbosch. De toren is bij iederen Nederlander bekend als die, waarop onze zeeheld De Ruyter in zijn jongensjaren klom. Bij het instorten sloegen ontzettende vlammen omhoog. Van geheel Walcheren trekken bezoekers naar de zoo vreese- lijk geteisterde plaats. Vlissingen. Nog is verband het huis naast de firma Jamin, waarin woont de wed. Limonard. Uitbreiding is thans niet meeir te verwachten. Het tooneel van den brand maakt op iederen toeschouwer een ontzettend txeurigen indruk. Het orgeL iu de kerk was nog kortgeleden gerestau reerd. in het kerkgebouw woedt het vuur nog steeds voort. Zoo juist is er een spuit uit Middelburg gearriveerd. In aansluiting ,met deze telegrammen meldt onze correspondent Van het prachtige kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente is niets overgebleven dan de naakte muren. Gelukkig is men er in geslaagd het archief en de belangrijke bibliotheek in veiligheid te brengen. Een prachtig majestueus schouwspel le verde het op toen do historische St. Ja cobstoren, welke toren in 1501 is ge bouwd, met donderend geraas naar bene den stortte. Het was evenwel reeds vanaf half drie te zien, dat de toren zou instorten, zoo dat ieder gelegenheid had daarop voor bereid te zijn. Door de zware klokken welke in den toren hingen, kwam 'de neerstortende toren in het brandend kerk gebouw terecht. Ware dit niet het geval geweest en was de toren op aangrenzende huizen gevallen, dan ware de ramp nog veel grooter geweest. Het carillon van den toren heeft om kwart over 2 voor het laatst gespeeld en het klokkenspel is om 2.17 stil blijven staan. Doordat de vlammen zoo volop voedsel vonden in de zware eikenhouten balken in de kerk en 'tevens door al het andere houtwerk, scheen de brandweer aanvan kelijk machteloos het vuur te bekampen, te meer daar de brand boven in de kerk woedde en de waterstralen niet zoo hoog opgevoerd konden worden. Toen do vlam men dan ook eenmaal den toren hadden aangetast was het aanstonds te zien, dat ook deze reddeloos verloren was. De taak der brandweer moest 'er zicli dan ook toe bepalen te trachten den om vang der ramp zooveel mogelijk te be perken, door de omliggende gebouweQ, waarvoor groot gevaar dreigde, zooveel mogelijk trachten te behouden. Hierin is de brandweer, krachtig ge assisteerd door de marine en infanterie, geslaagd, want hoewel rond de kerk aan drie kanten een complex van huizen staat, zijn er daarvan slechts twee uitgebrand, terwijl de andere slechts waterschade be kwamen. Den geheelen avond bleef de brand weer in touw en voortdurend moesten stralen op de nog brandende resten ge richt worden. 'Om«tre|eks 9 uur ontstond op den hoek van (le Kerkstraat en Noordstraat weder brand, ontstaan door ronddwarrelend© stukjes brandende asch. Deze brand was echter spoedig gebluscht. De toren brandde als het ware heel den nacht door, daar wegéns de hoogte

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1