Uit de Staatscourant- KERKNIEUWS ONDERWIJS. Landbouw en Veefeelf. Sociale Berichten. SEMEM60 M1EUWS. I Vlissingen. Maandagavond ongeveer 7 m.r was men bezig een negen-jarig meisje, dat met haar moeder de vacantie bij hare grootouders doorbraeht fietsen te leeren. Bij het filiaal van de gasfabriek aan de Wilhelminastraat kwam het meisje te vallen daar ze niet tijdig kon uitwijken voor aankomende paarden. Hevig bloedend aan het been werd ze opgenomen en in genoemd filiaal gebracht, waar de wond werd uit- gewasschen, waarop het kind per fiets huiswaarts werd gebracht. Heden (Woensdag)avond te acht uur zal een vendel piekeniers en musketiers onder bevel van hopman M van der Beke Callenfels een ommegang door de gemeente maken en een ovatie brengen aan den heer Piekema, die Prins Willem van Oranje voorstelt. De muziek der Vereeniging „Caecilia" gaat het vendel voorat. De vrij-überale kiesvereeuiging heeft besloten voor de herstemming van den gemeenteraad in distriet III de candidatuur van den heer J. P. Kousemaker (anti-rev.) te steunen. Kruisverbond en Mariavereeniging te Zierikzee. (Niet van onzen gewonen correspondent.) Maandagavond hield de Mariavereeniging en Kruisverbond eene gecombineerde ver gadering in het Patronaatsgebouw. Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheeten en de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd waren, kwamen eenige mededeelingen van minder o£ meer belangrijken aard, waaronder we opmerkten de aansluiting bij den Diocesanenbond en bij de Propaganda-Commissie in het het 3e District. Omtrent het overnemen van leden uit elders gevestigde vereenigingen was gecorrespondeerd met den secr. van den Dioc. bond, die den raad gaf de leden over te nemen. Alsnu kwam ter tafel eene bespreking der Sobriëtasbloem. De voorzitter merkte op dat onze drankbestrijding thans staat in het teeken van bovengenoemde bloem. De drankzucht wordt beschouwt als eene ziekte, ook door verschillende doktoren e.a. in Duitschland. Voor personen die daaraan ljjden, worden nu door neutrale en chns- teljjken bonden sanatoria opgericht. Vele doktoren erkennen dat geen enkel middel zulk een heilzame werking uitoefent als de godsdienst; daarom ijveren wij voor een katholiek sanatorium. Een fonds van pl.m. f 17000 is er reeds, maar daarmede is niet veel aan te vangen. Daarom trachtte kap. Simonis te 's Hertogenbosch dat fonds flink te versterken door verkooping van de Sobriëtasbloem. Verschillende dames hadden toezegging gedaan om te ijveren voor de verkooping der bloempjes. De voorzitter drukte de hoop uit, dat, waar de mild dadigheid hier in alle opzichten zoo luide uitspreekt, men ook de lijdende drankzuch tige landgenooten niet zou vergeten. De dag van verkoop zou zijn 24 Sept. Tevens zou die dag dienstbaar gemaakt worden aan de propaganda voor onze vereeniging en aanleiding geven tot een gezellig samen zijn des avonds. De eerw. heer kapelaan wenschte dien dag een spreker van elders te doen optreden, maar de voorz. vertelde ons, dat de kas wel gevuld was met vele onbetaalde rekeningen, maar dat de noodige schijven ontbreken. Daarvoor konden we toch niemand uitnoodigen, we moeten dus werken met eigen kraehten. Besproken werd nog om in vereeniging met de K.S.A. dien dag een tweeden oudersavond te doen heuden, maar de voorzitter, belovende er voor te zullen ijveren, had niet veel hoop. Besloten werd alvast dien avond het nuttige met het aangename te vereenigen en dus naast eene lezing enkele zangnummers en voordrachten te geven. Van verschillende leden werd de medewerking ingeroepen, terwjjl men zich nog zou kunnen opgeven bij den len en 2en Secretaris. Ook werd aangenomen dien avond geen personen beneden den 16-jarigen leeftijd toe te laten. Nu sprak de voorzitter over het onder werp Katholieke Drankbestrijding. Waarom is hier kath drankbestrijding noodig'? Reeds jaren bestaan hier verschillende vereeni gingen voor drankbestrijding maar die hadden geen invloed onder de Kath., dus voor ons was een vereeniging noodig. Wanneer men zich aansluit bij een neutrale vereeniging, loopt men gevaar niet alleen hunne ideeën over drankbestrijding over te nemen, maar ook hun godsdienstige ideeën. Wjj beschikken nog over middelen die niet-kath. niet hebben. Maar behalve die bovennatuurlijke middelen, die alleen de ziel raken, moeten we ook gebruik maken van vereenigingen om den wil te stalen. De katholieke drankbestrijding geschiedt onder leiding van onze kerkelijke overheden, die allen zich ten gunste der vereenigingen hebben uitgesproken. We beschouwen den drank niet als eene uitvinding van den duivel. Alcoholgebruik op zich genomen is niet te veroordeelen, maar het moet door sommige personen ge meden worden, b.v. door moeders, door kinderen tot het 17e jaar bevestigd door uitspraken van verschillende doktoren door ziekeljjken en zwakken, door drank zuchtigen en door hen wier gemoedsaan doeningen spoedig veranderen door het gebruik van alcohol. In het algemeen is niet vast te stellen wat men gebruiken mag zonder nog van misbruik te spreken. Gewoonljjk stelt men als wetenschappelijke maat per dag 1 a 11ji L. zwaar bier of 4 glazen niet al te ware wijn. Verschillende personen, die studie gemaakt hebben van het alcohol vraagstuk, willen die maat nog kleiner gesteld zien. Spr. eindigde met eene aansporing tot de leden om de katho lieke drankbestrijding hoog te houden, om trouw te bljjven aan onze beginselen uit liefde tot ouzen lijdendeu evenmcnsch. Dan zal de vereeniging hier ter stede tot hoogen bloei geraken en aansj raak kunnen maken op de dankbaarheid van allen, die door haar beoordeeld werden. Bij de rondvraag verlangde niemand meer het woord, zoodat de voorzitter met een dankwoord aan de opgekomen leden ondanks de warmte de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. - De zesjarige A. M. beknelde heden een der linkervingers tusschen een windas op de Oude Haven alhier, met het nood lottig gevolg, dat hem de top van het vingerlid werd afgerukt. Hansweerd. Het lichten van het nabij Bath gezonken schip „Junior", schipper Koster, is opgedragen aan de firma Gerlings te Antwerpen. Het zeilschip „Catharina", schipper J. Geene, kwam in de buitenhaven alhier in aanvaring met de sleepboot „Mercurius", waardoor eerstgenoemd vaartuig het roer verloor en veel schade aan het voorschip bekwam. Bjj Dintel kwamen de schepen „Kurt", schipper Friederiehs, geladen met stuk goederen en het schip „Progrès", schipper P. de Leeuw, geladen met kolen, met elkaar in aanvaring, waardoor beide schepen veel schade bekwamen, doch gelukkig boven de waterlijn, zoodat zij de reis naar Antwerpen konden voortzetten. De sleepboot „West Duitsche Loyd No 1" geraakte bij het zwaaien met de schroef tegen de steenglooiïog, waardoor de schroef er af sloeg en de voerkoning brak. De boot moest naar de werf warden gesleept tot herstel der aangebrachte schade Het fanfaregezelschap „Scheldegalm" zal 31 dezer ter eere van H. M. verjaardag een muzikale wandeling door het dorp maken. Een ware uitkomst is het hier met de thans heerschende droogte dat bijna bij alle hier passeerende sleepbooten gratis zoet water te krijgen is. Er wordt dan ook volop gebruik van gemaakt. De sleep booten brengen dit water in groote „tanks" mede van Dordrecht. Nisse. Voor den te houden schietwedstrijd op 1 en 2 September, heeft de sehietver- eeniging „Pro Pairia" alhier, twee zilveren medailles ten geschenke gekregen, een van den burgemeester en een van de gemeente raadsleden. Hoedekenskerke. Dinsdagmiddag liep de sleepkast „Victoria" van Rotterdam, geladen met steenkolen voor Gent en gesleept door de sleepboot „Venus" van Dordrecht, op den havenberm alhier. Bij vloeiend water werd het schip wederom vlot gebracht met eigen kracht en zette zijn reis met averij (lekkage) voort. lerseke. Zaterdag kreeg een ouderpaar alhier bericht dat hun zoon te Dordrecht in het ziekenhuis was overleden. Een dag of drie te voren was deze 20-jarige oppas sende jongeling te Dordrecht bij het laden van rijst in het ruim van een schip gevallen en had bij dien val een baal rijst op het lichaam gekregen. De jongeling heeft nog epn operatie ondergaan, maar zonder gunstig gevolg. „M. Ct. 's Gravenpolder. De uitslag der Maandag gehouden stemming voor een raadslid is als volgtIngeleverd 143 stembiljetten. Geldig 140. Uitgebracht zijn op de heer H. W. Neervoort 84 stemmen en op de heer A. Eckhardt Jr. 56 stemmen. Gekozen alzoo dhr. H. W. Neervoort. „G. C. Borsselen. Den arbeider De V. trof bij het bazaltzetten het ongeluk, dat een stukje bazaltsteen tegen zijn been sprong met zoo'n kracht, dat een bloedader werd door gesneden. Hevig bloedend moest hij door zijn kameraden worden verbonden. Thuis gebracht, werd hem door dr. Pheiffer onmid dellijk geneeskundige hulp verleend. (Z.) Clinge. Tot gezworene van den polder „Clinge" is gekozen de heer Corn. Bleijen- berg, landbouwer alhier. In den nacht van Zondag op Maandag zjjn bij Ed. de Munter ongeveer een 10-tal roeden aardappelen gestolen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch tot hiertoe zonder resultaat. Ossenisse. Aan de Maandagnamiddag te Hengstdijk gehouden gaaischieting werd door 48 schutters deelgenomen. De hooge vogel werd geschoten door Alphons Rade makers van Groenendijk; de eene zijvogel door P. Voet te Kloosterzande en de andere doo Alphons Rademakers voornoemd; de eene kal door Van Leuven van Rapenburg en de andere door P. Voet voornoemd. Phillippine. Maandag is hier een hoogaarts, liggende in de haven, geheel verbrand. Dit is nu het tweede geval van dien aard binnen korten tijd. Het vaartuig was tegen brandschade verzekerd en behoorde toe aan E. Bral. M. Ct Sas van Gent In de Maandag gehouden raadszitting is de gemeenterekening over 1910 voorloopig vastgesteld in ontvangsten op f 23 417.131/j en in uitgaven op f20.339.43V5, goed slot f3077.70. Goedgekeurd werd eene wijziging in de verordening, regelende het herhalingsonder- wijs voor jongens in verband met de uit breiding daarvan tot het onderwijs in de Fransehe taal. Nadat vanwege Burg. en Weth, gewezen was op wettelijke bezwaren tegen een door den heer Gros en anderen ingediend voor stel tot invoering van een verlaagd tarief van schoolgeld werd dit met algemeens stemmen verworpen en besloten de bestaan de verordening, die door Burg. en Weth. ruim wordt toegepast, te bestendigen. Maatregelen werden besproken om te voorkomen dat op de veemarkt ziek vee wordt aangevoerd. Oud-Vossemeer. Wat nog nimmer gebeurd is, geschiedde in den nacht van Maandag op Dinsdag. Teen werden de burgers op eens opgeschrikt door hevige salvo's, welke in de dorpsstraat werden afgeschoten. Een troep militairen was genaderd van de Bra- bantsche zijde aan Nieuwe Vossemeer, een andere groep van uit Tholen en een treffen had plaats in de straat. In de Kalisbuurt werd druk geschoten met een tweetal snel vuurwapens, welke met paardenbespanning werden medegevoerd Dat een en ander te middernacht tot half twee heel wat bewe ging bracht is te begrijpen; onder een lekkere regenbui had de aftocht plaats. De soldaten waren uit het garnizoen Bergen op Zoom en circa 300 manschappen sterk bij dezen nachtelijken dienst. M Ct. Terneuzen. De aanbevelingslijst voor gemeente secretaris alhier bestaat volgens de „Tern. Crt." uit de heerenL. C. Wa- beke, secretaris te An emuiden, en H. Deelstra, commies ter secretarie te Leiden. De benoeming zal 5 Sept. plaats hebben Naar wij vernemen, zullen de fabrie ken van de Association Cooperative Zélan- daise de Carbonisation, nu in opbouw te Terneuzen (Sluiskil), tegen het einde van 1912 in werking treden. N. Rott. Crt. St. Jansteen. In den nacht van Zondag op Maandag 11. is te (Heikant) afgebrand het arbeidershuisje, bewoond door Antoon de Caluwé, Met groote moeite wisten de bewoners zich nog te redden. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Groede In de Maandagavond gehouden raadsvergadering werd de gemeente-reke ning over 1910 vastgesteld en tot toelating der gekezen raadsleden besloten Voor bet gewijzigde tramplan van den heer Huyghe- baart werd eene subsidie toegestaan van f 500 's jaars gedurende 20 jaren met be paling dat, indien mocht blijken dat dit bedrag niet voldoende mocht zijn om de provinciale subsidie te verkrijgen, het zal worden verhoogd tot zoodanig cijfer als noodig c l blijken, mits tot een maximum van f720. De b zol ligingen der gemeente ambtena ren wer.'en herzien en verhoogd van bur gemeester en secretaris met f 100, van gemeente-ontvanger met f 50 en van veld wachter met f 50. Inzake waterleiding werd aangenomen een ontwerp besluit van de „VereenigiDg van burgemeesters en secre tarissen" en de heer Hammacher benoemd om de gemeente te vertegenwoordigen in eene te constitueeren commissie van afge vaardigden van gemeenten. Nieuwvliet. Maandagmorgen werd in eene vergadering van onzen raad het verzoek van den heer Huygenbaert inzake tram BreskensSluis met algemeene stemmen ingewilligd. (M. Ct.) Watersnood en Waternood. Men sehrjjft van uit onze provincie aan „Het Handelsblad" Werd Zeeland voor eenige jaren zoo hevig getroffen door een watersnood, thans dreigt bijna even ernstig een waternood, want wordt van elders gemeld, dat de beekjes enz. zijn opgedroogd, hier is dat ook het geval in leidingen en putten en en daar komt bij, dat elders in den onder grond in den regel bij eenigszins diepe boringen voor norton-wellen enz. wel dege lijk drinkbaar water is te vinden voor mensch en dier, maar het is in Zeeland een treffertje, indien zoo'n wel word gemaakt dat zoet water wordt aangetroffen, meestal zout- of brakwater. Waar men dan het geluk heeft zoo'n zoetwater-ader aan te treffen, daar komt men van heinde en verre om dit water te halen, als het voor het publiek bestemd is, of als een particulier de wel heeft laten slaan, ora het water te koopen. Wie nog wat regenwater heeft, wordt reusachtige sommen geboden per emmer, d.w.z. reusachtig omdat het water- geldt 5 10 ct. per emmer is natuurlijk een onmogelijk bedrag. Eigenaardigis het zeker, dat in de onmiddellijke nabijheid van de Schelde of hare takken, soms vast aan de binnenzijde van de zeedijken in de zeepolders zoet water wordt gevonden, waar de hoeveelheid zich regelt naar eb en vloed en het is zelfs voorgekomen, dat op een plaats waar het wellen had opge houden men weer aan het graven ging en opnieuw de ader vond. In de tuinen ziet het er treurig uit groente is er niet en er heerscht boven dien een ware rupsenplaag. De „St. Ct." no. 202 bevat wijzigingen in de statuten van de N. V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", Koninklijke Neder- landsche Postvaart te Vlissingen. Z D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Beemster den Weleerw. heer J. B. A. M. Filbrij (15 Augustus 11. priester gewijd). De Feestdag van Maria geboorte. Ingevolge voorschrift van Z. D H. den bisschop van Haarlem is Zondag jl. in alle kerken van het bisdom Haarlem den geloovigen medegedeeld, dat krachtens decreet van Z. H. Pius X dd. 2 Juli jl. de verplichting van mishooren op den feestdag van Maria Geboorte is ver vallen. De Paters Capucijnen te Amsterdam. Dinsdag werd door Mgr. L. E Jansen, deken van Amsterdam, met de bebruike- lijke ceremoniën en lithurgische gebeden de eerste steen gelegd van het nieuw te bouwen klooster met kerk van de paters Capucijnen aan de Lijnbaangracht bij de Tichelstraat te Amsterdam. Alvorens tot de plechtigheid over te gaan, herinnerde de deken aan de historische beteekenis van deze plaats, waar in de 14e en 15e eeuw een klooster van Karthuizers heeft gestaan, hetwelk door de beeldstormers werd ontwijd en later verwoest. Thans wordt die plek gronds weder aan zjjn oorspronkelijke betrekking teruggegeven, zjj het dan ook dat niet de zonen van St. Bruno, maar die van St. Franciscus er hun verblijf zullen vestigen. Moge Gods zegen op deze stichting rusten tot heil van het Katholieke Amsterdamsche volk Ovezand. Op de voordracht voor hoofd aan de openbare lagere school alhier komen voor de heeren no, 1 A. D. de Waal te Hontenisse, no. 2J. L H. Nijssen te Noord- wijk-Binnen en no. 3 J. A Teepen te Vasse (gem. Tubbergen). (Zeeuw). Oost- en West Souburg. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. Willemse. thans te Amsterdam, is benoemd tot hoofd eener openbare lagere school te 's Gravenhage. Dinsdag slaagde te Utrecht voor het apothekersassistents-examen mej. E. M. IJ. van de Woestijne geboren te Middelburg. Voor de hoofdakte is geslaagd P. de Vos te Westkapelle. Ook slaagde daarvoor mej. J. H. H. Spruit te Vlissingen. Het nieuwe St. Ignatiuscollege ts Amsterdam Den 6en September a s. zal te Amsterdam het nieuwe gebouw in gebruik worden ge nomen, waarheen de paters Jezuïeten hun onderwijsinrichtingen gymnasium en hoogere burgerschool welke tot heden op de Heerengracht waren gevestigd zullen overbrengen. Het nieuwe gebouw, dat den naam S t. Ignatiuscollege draagt, en boven den ingang de zinrijke spreuk vertoont „De vreeze des Heeren is het begin der wijsheid" (Ps. CX9), staat op het terrein achter het Rijksmuseum welk, terrein het door zijn torsche afmetingen en massieven bouw beheerscht. De beide de' len van het gebouw vormen een rechten hoek, de hoofdingang ligt in de Nicolaas Maasstraat. Het eigenlijke schoolgebouw dat omstreeks 300 Ieeilingen zal kunnen herbergen, wordtdooreen vrjjwel op zichzelf staand gebouw (gelijkvloers een ruime aula, en daarboven een kapel met toren) verbonden met 't z g. patershuis, het welk evenwijdig ligt met de Ruysdaelkade. De ruime speelplaats wordt dus aan twee zijnen ingesloten door de gedeelten van het gebouw, aan de andere zijden door een monumentalen muur en een afzonder lijk gymnastiekgebouw. De inrichting is van dien aard, dat zij aan de meest gestrenge eischen, welke waarborgen voor een goed onderwijs stellen, voldoet. De bouwheer is de heer Th. Jos. Cuypers De rector van het college is pater M. A. van Everdingen, de directeur der Hoogere Burgerschool pater dr. L Schmedding Mond- en Klauwzeer. De min. van Landb. heeft met ingang van 29 Aug. in de gemeenten Aagtekerke, Biggekerke, Domburg, Grijpskerke, Kou dekerks, St Laurens, Meliskerke, Oost- kapelle, Oost- en West Souburg, Serooskerke (W.), Zoutelande, Veere, Vlissingen, Vrou wepolder, Westkapelle. Gapinge, Ritthem, Driewegen, Ovezande, Nisse, 's Heer Abts- kerke, Borssele, Baarland, Hoedekenskerke, Oudelande, 's Gravenpolder, 's Heerenhoek, Aardenburg, Eede, Sluis, Cadzand, Re- tranchement, Zuidzande, St. Kruis, IJzen- dijke en Biervliet met betrekking tot het m--ud" en klauwzeer bij de herk. dieren en varkens buiten toepassing gesteld de gebruikelijke maatregelen, namelijk de verwijderingen afzondering, het onderzoek, het plaatsen der kenteekenen, merken, afsluiting van hoeven enz. en het verbod van vervoer uit en naar den afgesloten kring, de ontsmetting en het verbod van vervoer naar besmette plaatsen. DRANKBESTRIJDING. Onderricht voor de hoofden der scholen. Die eerw. heer kapelaan Simonis heeft onlangs een onderrichting over drankbestrijding in school en patronaat gehouden te 's Bosch voor 80 eerw. zusters, hoofden van scho len, behoorende tot het Gezelschap van Jezus, Maria, Joseph (Moederhuis: Mariën- burgstraat, 's Bosch), en bovendien een cursus in vier voordrachten aan verschil lende zusters-onderwijzeresson te 's Bosch en een 50-tal kweekelingen. W a t e r a a n t a f e 1. Te llo-lduc is voor de studenten een soort local option (plaat selijke keuze) ingevoerd. Zij) die water aan tafel wensehen, kunnen zich tot aparte groepen bijeenvoegen. Van die vrij heid wordt door velen gebruik gemaakt. Ook is het bier, dat vroeger om 4 uur geschonken wend, voor allen afgeschaft. Uitgeweest. In de Avenue Concor dia te Rotterdam werd een bewustelo-oz-e man -op straat gevonden. Bij de politie onder gebracht. Toen het bewustzijn we derkeerde, maakte de man zich bekend als een 25-jarige Amerikaan uit Norfolk. Bij aankomst in de Maasstad was hij' aan gesproken door een Engelsch srekend Hollander. Met dien man is hij uit ge weest. En in oen café heeft men hem teil slotte iets in zijn drank gedaan, waardoor hij geheel versuft werd, Hij' herinnert zich, dat men daarna met hem is gaan rijden. Verder weet de man niets. Volgens zijn opgave is hom ongeveeT f 1000 in Amerikaansch bankpaier ontstolen. Te Enschedé is in café Grootonk Vrij dag op de privaat het lijk gevonden van een venter, die even te voren in bet café vertoefd had. De oorzaak is vermoe delijk het overmatig gebruik van sterken drank. Men stelt een onderzoek in. In liet o-o-g gestoken. Men schrijft uit Heerenveen d.d. 25 Augustus aan de „Stand." Gisterenavond hadden een paar zwer vers zich ter ruste hegeven in een hooiberg, 'tiusschen Oudeschoot en Wol- vega. l)e eigenaar zou hedenmorgen bet hooi naar een andere plaats vervoeren. Hij stak daartoe de hooivork in het hooi met het ongelukkig gevolg dat een der punten ©en der slapenden in het oog trof. De. verwonding was zoo ©ruslig dat drl. v. Schouwen een operatie noodzakelijk achtte. Ongeluk. Zaterdagavond is een jeug dig tuinder met paard en wagen in bet water langs don Leijweg (tusschen den Haag en Loosduinen), gereden. Het paard werd nog levend op den wal gebracht; de jongeman is echter verdronken. Ver moedelijk was hij onder hel. voortuig ge raakt, waardoor men hem niet vlug genoeg kon bereiken. Ongeluk in het Z ei sterk amp. Over de ontploffing, die Zaterdagmorgen plaats had in liet kamp te Zeist, meldt het ,,U. D." nader: Hedenmorgen weerklonk uit een der hoeken van het terrein der legerplaats hij Zeist, waar sedert verleden Maandag een gedeelte der manschappen van het te reg. vesting-artillerie uit Utrecht ge legerd zijn, een hevige slag en zag men een circa vijftig meter hoooge stof- en zandzuil zich boy-en het terrein ver heffen. Een ontploffing bleek plaats gehad te hebben in de bergplaats van munitie, waar op dat oogenblik een sergeant en eenige manschappen bezig waren met het gereed maken van lichtkogels. De werkzaamheden bepaalden zich tot het boren van gaten in den betrekkelijk licht ontvlambaren inhoud der hulzen. Bij deze boring schijnt door de wrijving een der kogels ontvlamd te zijn, waarop de sergeant het gevaar ziende waarin hij- en zijne manschappen zich bevonden deze toeriep 'te vluchten, zelf de daad bij het woord voegend. Eene geweldige ontploffing volgde, die de bergplaats geheel uit elkaar- sloeg ea de geheele omgeving 'deed dreunen. Zand, heiplaggen en zware stukken hout vlogen door -de lucht. Van enkele in de nabijheid gelegen villa's sprongen -de ruiten en vielen ver schillende kleine voorwerpen van kasten en wand, hetgeen de bewoners beangst deed toesnellen. Na den -eersten schrik was aller belang stelling voor het feit: of het onheil ook slachtoffers had geëiscbtl Gelukkig bleek dit niet het geval. Slechts een tweetal mannen hadden ver wón-dingen opgeloopen. D-e sergeant dankte het aan een vial, dat 'hij geen ernstige verwondingen opli-ep. Juist toch toen hij -door den schrik ter aarde werd geworpen, vloog hem een zwaar -stuk hout over het lichaam, het geen hem anders ongetwijfeld -ernstig zou hebben verwond. Thans kwam hij er met lichte wonden en verschroeiïngen af. Alleen de milicien Van Ling bleek eenige brandwonden van beteek-eaiis aan gelaat en handen te hebben opgeloopen. Een begin van brand, ontstaan in de heide in -de omgeving -en in een nabij zijnde loods, werd spoedig gebluscht. Buiten het ontplofte magazijn was een tweetal miliciens aan het werk, waaronder Van Ling, wiens kleeren door het ontbran den van een lichtkogel in brand geraakten. Van Ling vluchtte brandende de straat weg op, doch spoedig werd zijn brandende kleeding verdoofd door een tweetal ver pleegsters uit een naburig sanatorium, die Mislukte inbraak, deed de landbouwer B. Hc middagslaapje, terwijl zijn 1 buiten waren. D-e deur was wordt wakker door een gen raam en ziet, dat een onbek- zich onder het raam door i werkt. Hij laat den inbreker s| gang gaan. Deze onderzoekt du kloeren, die op -een stoel lig broekzak van H. bevindt zich van acht gulden. Juist terwijl zich het bedrag wil toeëige: II. uit bed, grijpt den dief e: hem tamelijk hardhandig uit Ongelukken. Te Slaghai terdagavond de gehuwde prov werker do-o-r de Ded-emVaart: tram overreden en op slag machininst had geen schuld. Diefstal. Zaterdagnacht zich tijdens afwezigheid der bc gang verschaft tot de wonii molenaar J. v. d. II. aan de te Rotterdam. Uit een hinnenl] ruim KX)0 aan bankpapier Brandstichter en d, gehouden. Wij' lezen in de Antwerpen" het volgende: In den nacht van 18 o-p 19 stond er brand te BudeJ, op Klein Schoot, nabij de BelgiJ Eene boerderij van den land Jongli, oud 72 jaar, die daar dienstboden verblijft, werd teil vlammen. Het vuur nam z uitbreiding dat de inwoner grooote moeite konden redden inboedel, landbouwgerief, 8 paarden, enz., kwam-en in hie Door dien brand werd de land heel ten onder gebracht, wan er verzekerd. De geburen ware ter plaats geloopen om te en daaronder bevond zich do buur, Van Oyen, die met zij o-ok op eene pachthoeve ver] Maar wie beschrijft hunne wanneer zij in het huis kwam kast op de slaapkamer openg- gen, waaruit ontvreemd waren ventasch mot 600 gulden, 120\ Belgische banknoten, 100 frai| gisch zilvergeld, vijf gulden e v-eren uurwerk. De gendarr' Budel stelde een onderzoek moeder van Van Oyen verklaar- hét oogenblik dat de brand woedde, zij een persoon ove. zag vluchten. Deze was de -genaamde Jan] Zalm, oud 28 jaar, in die gor horen, en die vroeger met den den bestol-ene ter school war Daar d-eze kerel een zeer slech had, vielen de vermoedens op verbleef nu ;te Antwerpen. V-e dagen reeds deden de kapitein en de brigadier Van Hoof, gendl zoekingen, te Antwerpen, ac-hte dac-hfce, maar alles bleef vruch de woning van Van der Zalm \j vinden. Het toeval wilde dat men t«| lid van 'Van der Zalm onitn in de Dionckxsenstraat verblijf verklapte -dat de verdachte Vrouw -een kwartier in de Boud betrok. De gendarmen, vergezel heer Boeren, politieofficier, on I Alf. Bogaert, begaven zich naa geduide huis, en troffen er, de echtelingen Van der Zalm verzocht werden naar het pq te gaan. D-oor den politieofficier onl zegden beiden niets va,n den weten. Op hen werd niets ver vonden, maar de heer Boeren dan, in tegenwoordigheid der een-e huiszoeking over. In een l| tlekte m-en een brieventasoh, di-i lieer Van Oyen, daar insgelijks herkend werd als zijnde bij- hein'l Daarin staken nog 650 guldej frank in Belgische banknoten. in -de kamer een dolkmes, een g en ©enegouden -speld, die d-e Ik vrouwen aan hunne mutsen pla vrouw -die zag dat er niet meer t| en viel, bekende dat haar mail namiddag 'uil zijne woning waJ zonder 'te z-egge-n waar hij ]J Als hij Zondagmorgen terugkei hij «Ie brieventascii in den k is maar later, voegde de vroi dat ik vernam dat mijn man hoeve in brand had gestoken ol dacht der bewoners Van OyeJ brand te vestigen, terwijl hij stal pleegde. Van der Zalm, ondervraagd dan insgelijks den diefstal ge hebben. De uurwerken had hij links versehacherd en het vrienden verteerd. an der Zalm werd nog in gevonden van een nieuw zilv uurwerk, hetwelk hij bekende te hebben in de Brederodcstraat| der gouden uurwerken, in het v an Oyen gestolen. De heer adjunct Boeren raak lichting der brandstichting nie Die o-ndervraging zal geschi don heer onderzoeksrechter i mond. Deze kwaaddoener verblijft ruimen tijd in onze stad. Hij Weven in do Dierckxens, Saxons eindelijk in -de Boudewijnsti'ai

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2