AND, Ds firedasche Katholiekendag. DIEBIKX. Brendienstmeid ike Dienstbode No. 101. Zaterdag 26 Augustus 1911. Zevende Jaargang. Bit nmer Bestaat i 8 bladzijden. EERSTE BLAD. Oude Haven. Verkooping (September 1911, 0 Augustus 1911, Ibraband. te WAALWIJK. (GENTSCHAp lad is te Mid- (evestigd rkstraat B 78, f 200—, Verschijnl eiken MAANDAG-, WOENSDAG- tn WAM. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben ers, Koetsiers Irlieden. A-ug. 7 uur 5 min. lug. 6 49 uderdag 24 Augustus min moet een half uur, de )teu een uur na zons- leen in Schouwen en •nderpand van Effecten billjjke voorwaarden. I OP uur te Ellewoutsdijk, [ie Wkd. van der Haok, Notaris PILAAR te aan het dorp, aan den 64 A. 20 c.A. M. Dieleman tot 25 fVANGER GRIFFIER Waterschap Hoedekens- Itvangst van dijkgeschot 1911/12 zitting houden op van 10 tot 11 uur, by de Erven TIMMER- van 121/2 tot U/s uur. in 't Gemeentehuis. jfcv. "Griffier voornoemd, J. VAN OEN DRIES. Verzekering op 't leven. Ipgericht 8 Maart 1843 pi? Koninklijk Besluit 'uli 1895, No. 41. V appel ijk kapitaal 1308.000. tl 1904: f 1.374.679.62'. len gevraagd. tg den heer goeden stand vraagt tel' |culier ing van zaken, tegen ptingen te bekomen onder van dit blad. Terstond renoodigd MEESTER, Driewegen. 1 of met November B. MARTENS, Hansweerd. e laatste telegrammen deden rong zich de menigte. We ^richten belangryk ea uimen tjjd liet dringen en n de beurt te komen. azen en maakten plaats voor achter staanden. leder w»d0 ieen geen geloof te hechten ideren vertelden. Febr. 1 uur 't Gerucht loopt sche gezant de Franscne verwachting van Duitschlana ideeld, dat binnen veertien ;o door de Fransche troep6 zgn. 't Volk is hevig ver- Febr. 3 uur: 't Germ*' Duitsche Ultimatum worQ' e in allergl bjjeengeroepen vergadert reeds eenigei ure langt den oorlog. Woeste Hen voor. De ruiten bassadegebouw zijn 1D8eW,. oote politiemacht was noo ten dat het vernield we vorden op straat en >n astig gevallen. Vele DuitócW door 't gepeupel geplun (Worilt vervolgd Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën warden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's i Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraal C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjB. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. h contant. Voor onze talrijke lezers in Zeeuwsch- Vlaanderen, behoorende tol de Bredasche dioceeze, is de vijfde diocesane Katho liekendag aanstaande. Den 3en Septem ber e. k. worden zij1 met de overige Ka tholieken van hun bisdom te Breda ver wacht, om gemeenschappelijk de ernstige vraagstukken te bespreken, die aan hun aandacht zullen worden voorgelegd. Terwijl wij de pen opnemen om een woord van aansporing tot het bijwonen van dit belangrijk sociaal congres te schrjjven, verrijst voor ons geestesoog de hoogepriesterlijke figuur' van Breda's be- I minden bisschop, zooals hij bij gelegen heid van den Katholiekendag tie Hulst op, don kansel stond dier St. Willebrordus- kerk en er in de plechtige ure van die slotvergadering de opeengepakte menigte van congresleden, de bloem van zijn bis dom, op even nadrukkelijke als vaderlijke wijze tot eendracht en onderlinge liefde opwekte, zijnde dit de beste sluitsteen van het schoone gebouw, dat de zoo pas gehouden Katholiekendag in zijn besluiten en conclusiën had opgetrokken. God lof, Breda'.s Katholieken bleven niet doof voor de stem van hun 'bisschop. Ongerekend de enkelingen, die, zooals die Psalmist zegt, „oogen hebben en niet zien, ooren hebben en niet hooren", beijverden zich allen om onder leiding en voorlich ting hunner geestelijke overheden .een drachtig te werken aan den opjrloei van het Katholiek-sociale leven in hun bisdom. De vruchten van dit prijzenswaardig: stre ven bleven dan ook niet uit. Steeds rijker ontplooide zich het vereenigingsleven in zijn vele schakeeringenbij den midden stand, de arbeiders pn de landbouwers. Het schoone werk der patronaten nam toe in omvang en intensieve kracht, de drankbestrijding, deze parel aan de kroon der Sociale Actie, breidde haar zegenrijke werkzaamheid naar alle kanten uit en aan de ontwikkeling des volks, zoowel op godsdienstig als op sociaal gebied werd duchtig de hand geslagen. Ook op andere terreinen des publieken levens deed deze edele aandrift tot ker stening der maatschappij1 zich gelden. Im mer hooger verheft zich het Katholieke vaandel en de steeds luider schallende leuze: „alles opbouwen in Christus" wekt dagelijks tal van lauwen en flauwen uit den dommel dier onverschilligheid. Sum ma summarum, er waait een geest van opgewekt, degelijk Katholiek-sociaal leven door de Bredasche dioceeze. Opdat echter dé ijver niet verflauwe, het vuur der geestdrift niet uitdoove en wijl de bestrijding der sociale euvelen steeds nieuwe vraagstukken ter beant woording, nieuwe problemen ter .oplos sing voorlegt, was het noodig, de Ka tholieken van het bisdom wederom bijeen te roepen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat iedereen, die den 3en September nog wel een Zondag maar eenigszins kan, naar Breda optrekt om daar door zijn tegenwoordigheid en waar het pas geelt, door zijn woord, bewij'zen te geven van zijn belangstelling in de Katholieke zaak. De zegepraal van de Katholieke idee be hoort lederen Katholiek, di:e zich dien naam niet schaamt, ter harte te gaan, en men vergete niet, dat in onzen tijd, nu de vijanden der Kerk in gesloten co lonnes tegen haar optrekken, ieder onzer geroepen is, om daadwerkelijk mede te helpen, het gewijde erf tegen den vijand te verdedigen en de maatschappij, reeds ten deele ontkerstend en in Satans boeien geklonken, t» heroveren voor Christus en Diens Evangelie. Bisschop Faulhaber van Spiers beeft het zoo kernachtig gezegd op den' pchoo- nen Mainzer Katholiekendag, nu ©enige weken geleden: „Gij; leeken, moet zijn onze „medeapostelen zonder toog" („Mitapostel ohne schwarzen Rock"). En dat leeken- apostolaat als een noodzakelijken eiseh van den nieuweren tijd beschrijvende, ging de welsprekende kerkvorst in dezer voege door: Geen ander dan de drager van de haogste priesterlgke macht, de schrijver van den eersten Petrus- Brief, heeft tot de gemeente gezegd gij zijt een koninklijk priesterdom. In de vier stieenen figuren aan het graf van den H. Petrus is dat Betrus- woord monumentaal herhaaldHele na en Veronica, Longinus esn, An dreas, mannenwereld >en vrouwen wereld, leekenwsreld en priester dom, allen zijn tot het apostolaat geroepen. De Katholiekendagen zijn oefe- ningsdagen van het leeken-aposto- laat en wij groeten dankbaar de moedige mannen, die als Apostelen zonder toog op de leidende plaatsen in den wijnberg des Heeren of ook in de steengroeven des Heeren de hitte en den last van den dag dra gen. De Katholiekendag zal geen herdersbiief uitvaardigen en de hand niet uitsteken naar de teugels van het kerkbestuur, die in andere handen liggen. De pogingen, om het openbaar leven te verleeken en eene leeken-kerk op: te bouwen, zouden een ruïneerenden, geen ophouwen- den arbeid verrichten. Hiet antwoord op deze hoogst aotueele tijdsvraag luidt als volgt: leekenapostel niet opdeplaatsinaarweldicht aan de zijde van de bestuurders deï Kerk. Deze heerlijke woorden, door een prins der Kerk gesproken, zijn een vrijbrief in de hand van iederen Katholiek om met hart en ziel zich toe te leggen op de verwezenlijking van het groote ideaal: de sociale wedergeboorte der maatschappij in, met en voor den Christus! Mogen die woorden ook weerklank vin den in de harten van nog te velen, die zich met een ,,'tkan mij niet schelen" aan hun plicht van Christen-strijder ont trekken, opdat de vijfde Bredasche Ka tholiekendag nog dichtere scharen tot zich trekke dan de vorige. Moge ten s/lotte in de beraadslagingen en bijeenkomsten van dezen Katholieken dag zich een steeds klimmender geest drift openbaren voor de goede zaak, een steeds nauwere aaneensluiting worden ge zocht rondom onze geestelijke leiders, zoodat de indruk van het geheel kan worden samengevat in deze paar een voudige maar veelzeggende woorden „oor unum et anima una", zij wa ren „een van hart en een van geest." Eerste Kamer-verkiezing. Bij Kon. besluit van 17 dezer is mach tiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland tot het bijeenroepen van de Staten dier pro vincie in buitengewone zitting op 'Dins dag 29 dezer, tien einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. C. de Marez Oyens, in leven lid van die Kamer. Rotterdam I. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad in district I is Dinsdag j.l, de liberale candidaat, de aftredende wet houder Van Dorp, uitgevallen en zal een herstemming moeten plaats hebben tus- schen den Katholiek W. Mooijman, die 1605 stemmen verkreeg, en den socialist H. W. C. StoJle, die 1675 stemmen haalde. Van Dorp kreeg 1557 stemmen. „De Maasbode" heeft goede verwach ting dat de Katholiek het bij de her stemming zal winnen. Heden, Vrijdag, is in district II herstem ming tusschen Dr. Hoyer, liberaal en Dr. van Staveren, ooalitiecandidaat. Goes. Gisterenavond omstreeks 6 uur ging een zekere W. oud 14 jaar fietsen. Een andere jongen, een zekere S., die ook op de fiets zat, reed eerstgenoemden achterop en het kwam tusschen beide tot een stoei partij. Op een gegeven moment liet S. W. los, waardoor laatstgenoemde het beheer van zijn stuur kwijt raakte en met fiets en al van de Kleine Kaai in het water viel. Een schipper, die aan de Groote Kaai lag, en het ongeval zag, sprong in de boot en wist tjjdig én drenkeling èn fiets op bet droge te brengen. Volksconcert. Blijkens achter staande advertentie heeft „Euphonia" een Volksconcert gearrangeerd voor aanstaanden Zondag. Een uitmuntend idee, waarvan zjj zich veel succes mag beloven. Moge een heerlijk zomerweer dit succes nog ver- hoogen, dan zal het Goesche publiek bjj het hooren van goede muziek zich even aangenaam als nuttig kunnen ontspannen. Op het Volksconcert zal het navolgend programma worden uitgevoerd 1. Spearmint, Marsch Turiae. 2. Célimène, Ouverture Boisson. 3. Une Corbeille de fleurs Fantaisie Rudolphe. 4. Carnaval Parisien, Polka Popy. 5. Tancrèle, grande Fantaisie Rossin. 6. Die geschiedene Frau,Walz Leo Fall. 7. Pulcinella, Polka-Mazurka C. Faust. 8. Flears des Bois, Fantaisie W. v. Perck. 9. Finale. Regen. Eindelijk! Na ruim acht weken van aanhoudende droogte, terwijl alle putten en wellen ledig waren, het zoo hoog noodige drinkwater voor menschen en vee niet dan met groote moeite kon worden verkregen, verschillende levens middelen, o. a. melk voor den tijd van 'tjaar onevenredig hoog in prjjs werden, heeft de Hemel zich over het Goesche land ontfermd, we zeggen speciaal „Goesche" land, wjjl de andere gedeelten van Zuid- Ëeveland inmiddels al eens door een flinke bui waren opgefrisoht. Toch moesten wij nog ééne teleurstelling dragen, n.l. Don derdagnamiddag. In den namiddag toch zag de lucht zwart als inkt en het scheen dat de dikke zware wolken, van malsche regenbuien zwanger, een soort van zondvloed over ons zouden nedergieten. Alles was dan ook in bigde verwachting. Iedereen stond buiten aan de deur om het, wjj zouden haast zeggen „nieuwe" natuurverschijnsel te zien en de verkwikkende droppelen in tobben, emmers, bakken, teilen en hoe dergelijke voorwarpen meer mogen heeten op te vangen. Doch die ontvangst was god Piuvius te machtig. Hij trok af met stille trom en liet ons staan met een teleurstelling op de lippen. Maar vanmorgen kwam hij dan tenslotte, de langverwachte, vurig verbeide regen. Zacht en geleidelijk vielen de malsche stralen op de geroosterde aarde en de kruinen der boomen ruischten als van wellust bij het opslorpen van het kostbare hemelnat. Ja, toen begrepen wij dat de regen een weldaad is, welke de natuur rp straffe van algeheele onvruchtbaarheid niet kan ontberen en ons kwamen de schoone verzen voor den geest, waarin de helden dichter Tasso de verkwikking bezingt, die de regen na lange droogte aan de dorstende aarde schenkt, verzen welke ons met de pas doorgestane droogte en hare miseries voor oogen, zeer juist en teekenend lijken „En niet alleen het menschelijk geslacht Mag eindlgk weer na't lijden ademhalen, Maar de aarde zelv', die naar herstelling [smacht, Gerimpeld door de felle zonnestralen, Drinkt uit den malschen regen nieuwe kracht, En zendt door al heur aadren en kanalen, Een overvloed van frissche sappen uit Naar boom en gras en bloem en plant [en kruid. Zij is gelijk een kranke, die, verrezen Van 't ziekbed, waar de bleeke plaag [haar bond, Zichzelf hervindthaar smai ten zijn genezen, Nieuw levensvuur stroomt door haar [leden rond, Zjj voelt zich als in 't vriendelijk Vóórdezen, Ten dage van heur jonkheids morgenstond: Zjj tooit zich in heur feestgewaad, en mengelt Een kostbre krans, die ze om heur [lokken strengelt." Tasso. Jeruzalem Verlost. 13e zang, strofe 78 en 79. Middelburg. Tot volontair bjj de politie te Bergen op Zoom is benoemd onze stad genoot de heer A. E. Rendink. Door de keurmeesters alhier zjjn voor de consumptie afgekeurd twee koeien. Een ervan was lijdende aan buikvüesont- steking, de andere aan algemeene tuber culose. De Commissaris der Koningin en Mevrouw Djjckmeester zullen ter gelegen heid van den jaardag van H. M. de Koningin op Donderdag 31 Augustus des namiddags ontvangen, van drie uur af. Met de „St. Crt." no. 198 zijn ver zonden de statuten van de „Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge" alhier. Hedenmorgen ongeveer kwart over 8 kwam de landbouwer C. Mejjers van Se- rooskerke met een met graan beladen wagen, getrokken door een paard, door de Lange Delft. Toen hg wilde uitwijken voor een ander voertuig, raakte het paard 'n melkkar, waardoor het schrok en op hol slceg. De voerman draafde met den wagen mede, maar liet bjj de Segeerstraat, op aanraden van den daar aanwezigen politie agent. die de uit die straat en de Oude Kerkstraat komende menschen waarschuwde voor bet dreigend gevaar, de leidsels los. Het paard holde door en de wagen kwam tegen de stoep van de Provinciale Biblio theek terecht. Twee der hardsteenen palen werden als lucifersstokjes afgeknakt en de distelboom sloeg twee ruiten stuk, terwijl de wagen zeer beschadigd werd. Daar de strengen door den schok ge broken waren, was het paard thans geheel vrg en holde het verder de straat in. Bjj den Dam werd het door een paar burgers tot staan gebracht, gelukkig zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Heel den dag had de aan het fraaie gebouw aangerichte schade veel bekijks. Gisterenmiddag werd bjj de politie kennis gegeven, dat door v. d H., wonende Koepoortstraat alhier, een jonge hond was opgevangen, die ziek scheen te zgn; men dacht aan hondsdolheid. De politie heeft, ofschoon zjj meende, dat men met een gewoon geval van hondenziekte te doen had, de hond doodgeschoten, omdat de eigenaar onbekend was. Gisterenavond was in de Segeerstraat voor een vischwinkel op de stoep een levende zeehond te zien, welke veel bekjjks had. Tientallen menschen, vooral kinderen, ver drongen zich om het dier van nabjj in oogenschouw te kunnen nemen. Gedurende twee dagen heeft op het politiebureau alhier vertoefd de 12-jarige Eliza Bouma, dochtertje van een Belgisch echtpaar, dat. met een woonwagen door het land trekt Door de ijverige nasporingen der politie, die daarvoor agenten per rijwiel naar de plaatsen zond waar de ouders zich vermoedelijk ophielden en die ook de politie te Vlissingen en Goes met het geval in kennis stelde, werden de ouders onder Serooskerke ontdekt. Gisterenavond kwam de moeder de kleine afhalen en deelde mede, dat zjj deze reeds 12 dagen vermist had. Het kind nam met betraande oogen afscheid van haar vriendelijke gast- heeres, en bood een portretje van zichzelf aan als souvenir aan haar verbljjf op het bureau, waar men haar goede voeding en ligging verschaft had, wellicht beter dan haar ouders haar kunnen geven. Ook voor ontspanning had men gezorgd, wjj zagen de kleine met alle aandacht de plaatjes bewonderen uit de illustraties, die in de agentenwacht altjjd aanwezig zijn, Men ia begonnen met het oprichten der muziektent en het aanleggen der gas- illuminatie op de Markt alhier voor de feesten op 31 Augustus. Te Arnhem is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer C. J. Huvers, vroeger notaris te Colijnsplaat en te Middelburg en oud-lid der Staten van Zeeland, eerst voor Goes en later voor Middelburg. De overledene behoorde tot de anti-revolution- naire partij. Men schrjjft ons uit Middelburg: De „Midd. Ct." heeft in haar nummer van Donderdagavond een bericht over wat zjj noemt „Een inval" in een sigarenwinkel in de Gravenstraat alhier. Van de best ingelichte zjjde wordt ons medegedeeld, dat er van een „inval" door een drietal agenten geen sprake is. Waar is, dat een hier met verlof ver toevende inspecteur van politie te Enschedé, die ook reeds een bezoek bracht aan een ander verdacht huis, in overleg met de politie alhier in dien „winkel" een kijkje ging nemen en die, toen hg bemerkte dat er drankwetovertreding plaats had, zjjn beide Middelburgsche collega's waarschuw de, die toen een hoeveelheid drank in beslag nemen. Verwachting tot aan den avond van 26 Aug. Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tot zuidelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regenbuien met tijdelijke op klaringen. Weinig verandering van tempera tuur. Er is ook geen sprake van dat de politie de „vrouw des huizes" uit huis „haalde", maar deze is op een beleefd daartoe gedaan verzoek even medegegaan naar de naast- bijzgnde wachtpost op de Markt. Vreemdelingenbezoek. Men schrijft uit Middelburg: Behoorde voor een twintigtal jaren ons schoone eiland Walcheren nog tot de meest onbekende streken voor landgenoot en vreemdeling, steeds komt hierin verbetering telken jare wordt de stroom bezoekers, die van heinde en ver komen om te genieten van al het fraais en interessants, dat Zee- land's tuin te aanschouwen geeft, grooter. Voorat des Donderdags is hun aantal zéér groot. Gisteren b.v. werden met een extratrein van Vlissingen een 230 personen aangebracht, die van de Belgische bad plaatsen per tram tot Breskens en van daar per Provinciale boat naar Vlissingen kwamenterwijl de electrische tram Vlis singen—Middelburg honderden personen aanvoerden, die de reis van genoemde bad plaatsen geheel over water hadden gedaan. Bij een dienst waren niet minder dan drie extra-trams noodig. Al deze vreemdelingen zijn in de gelegen heid om, daar het Donderdags marktdag is, de mooie, typische kleederdrachten van onze plattelandsbevolking te bewonderen, en zij doen dit zonder uitzondering, de uitroepen, die men in alle moderne talen hoort, zijn daarvan het beste bewijs, en menigeen neemt een kiekje van een groepje boerinnetjes, om in zijn woonplaats aan maagden en vrienden te toonen, wat zij gezien hebben en zoodoende reclams maken voor bezoeken van anderen. Doch ook op ander gebied is hier veel dat de groote aandacht van alle bezoekers trektde vele oude en gerestaureerde ge bouwen, b.v. het Stadhuis of de Abdij gebouwen, worden door ieder vreemdeling om strijd geroemd. Gelukkig zijn het niet alleen deze dagjes- menschen, die ons komen bezoekener zijn er ook velen, die hier langer vertoeven en daardoor in de gelegenheid zijn nader kennis te maken met het leven van de boerenfamilies, als zij „thuis" zijn. Onder deze bevonden zich verschillende Amerikanen. Een predikant uit Boston iB hier reeds voor de zevende maal zijn vacantie komen doorbrengen en heeft zieh onder de bevolking reeds vele vrienden verworven. Vlissingen. Donderdagmorgen stootte een Duitsche postconducteur zich iu een postrjj- tuig op zoodanige wjjze, dat de glazen punt vau een electrisch lampje hem in het hoofd bleef steken. De punt was niet te verwij deren, waarom de conducteur naar een dokter in de stad gebracht werd. VI. Crt. Verkiezing Mie district. Donderdag had in het Ille district de stemming plaats voor één lid van den gemeenteraad, wegens het bedanken van den heer J. G. van Niftrik voor genoemd district. Aantal kiezers 965. Uitgebracht 705 stemmen, waarvan 11 van onwaarde, zoo dat het aantal geldige stemmen 694 en de volstrekte meerderheid 348 bedroeg. Uitgebracht waren op de heeren M. Geelhoed (vrjjz. dem.) 161, J. P. Kouse maker (anti-rev.) 241 en J. de Meg (S. D. A. P.) 291 stemmen, zoodat een her stemming moet plaats hebbes tusschen da heeren De Meg en Kousemaker. (Bg de stemming op 7 Juli verkregen in genoemd district de heeren J. P. Kou semaker 239, G. F. Lindejjer 217, J. de Mejj 154, J. G. van Niftrik 342, A. W. Smits 111 en L. Taat 130 stemmen. Bg de herstemming op 18 Juli werden gekozen de heeren G. F. Lindejjer met 402 en J. G. van Niftrik met 328 stemmen. Verder verkregen toen de heeren J. P. Kousemaker 279 en J. de Meg 190 stem men. VI. Crt. Koninginnefeest. Wjj ontvin gen het officieel programma der Feestvie-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1