lesten of naboenen. H. Landbouwers. KEKBANK No. 99. Dinsdag 22 Augustus 1911. Sle genezing. In casteren, lONG's LAPPIJ •iftelijke garantie. Lange Burg C 89. Ische Lloyd tade D 30, GOES. a 100 'inkeliers. Ische Beschuit BENIEST, Drogist, fMMWt [rbol, Zuivere Carbol, I, Carbol-Creolinpoeder, sspoeder, Minnepoeder, lakpoeders, enz. enz. treffelijk. ITTARD, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. PUITOiAHD. S1NNEHIAKP Welk weder zullen wij hebben Zevende Jaargang. popen. in het Filiaal. tr.K/.cii 1.1:1 v«. tegvu f.4RI>E. Ij den Agent, De Directie, A. DE VEER Gz. C. VAN DER MINNE. Jen Kleingoedbakker vraagt fnemers voor PRIMA jordeeligen prijs. |ler letter B bur. v. d. blad. ij: IT VUSSINGEN. /erkrygbaar by i Heerenhoek. 4 1 Heele flesch fl.— Halve fleschf 055- 1911. v.m. 7.36terugreis 7 Sopt., 3.53. J. C. P. APPELS te Zierikzee. en Mej. L. VAN KALM!1- bij den Heer L. C. ADR4 Bestuur, erhor8t-den Berg, Directeur, retaris. )nze machines behoeven geene aanprijzing- Wij verzoeken slechts ir op te letten, <lat aan het jniste adres gekocht worden. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gansepoortstraat C 209, GOES. Reclame!) erichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prije. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50ieders regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. BELGIË. Naklanken der beto og ing van, 15 Augustus. Hoezeer de kartellis ten in tiun .verwachtingen bedrogen zijn, blijkt uit cene correspondentie aan do Temps" van Parijs, afkomstig van dan gewonen correspondent van dat blad, den', hoofdredacteur der „Indépendance". In deze correspondentie, die geschrei ven is daags ,voor de jbetooging, wordit het aantal 200 duizend opgegeven. Af gezien van ;het zonderlinge om een relaas) te leveren van fats -dat nog moet ge beuren, geeft deze correspondentie aan juisten kijfc ,op .hetgeen de kar.teüisten verwachtten. Zij hadden gerekend op minstens 20Ü.UOU betoogers en zij meen den daarvan zoo zeker te zijn, dat zijl reeds den 14en Augustus de manifesta tie beschreven en daarin ruim 200.000 manschappen 'telden. Zoo .weet dus n,u iedereen met totograiische zekerheid, dat de verbonden liberalen en socialis ten op minstens 200.000 man. haddenj gerekend, zijnde ongeveer fxef driedubbele van het aanwezige, aantal, dat hoogstens 30 duizend bedroeg. Het comische der zaak is, dat de li berale bladen zich de opgave van de ,,'i'emps", waarvan bewezen is, dat zij1 daags voor de betooging uit Brussel ver zonden is, beroepen, pin het cijfer van 200 duizend betoogers te handhaven. Dat noemt men nu eens boerenbedrog op groate schaal al zijn de bedrogenen ditmaal geen Jboeren. Dat de bewuste correspondentie uit Brussel verzonden is daags te voren, kan, men met zekerheid afleiden pit de om standigheid van dag en uur, waarop de „Temps" Ze heeft afgedrukt, n.l. Dinsf dagmiddag, vóór den afloop der betoo ging, onder bijvoeging, dat het bericht ontleend is aan een uit Brussel ontva|n,- gen brief, geen telggra.m. FKAAHKIJK. Een allertreurigst tooneel heeft zich Donderdagavond 'te Parjjs op de Nieuwe Brug afgespeeld. Tegen fialftien kwam er in de volte der vete voorbijgangers een man aanwandelen met een allerliefst klein meisje aan de hand. Midden op de brug bleef de man, die er uitzag naar een veertiger, staan, nam het kind in zijn armen, kuste het lang en. innig en wierp het 'toen over de leuning in de Seine. Onmiddellijk daarop stortte de man zichzelf in den stroom. Even zag meal hem worstelen in de golven, toen ver dween hij. JLaat in den avond zijn. de beide lyken opgehaald. De man, die zijn dochtertje in de Seine geworpen heeft,, want het kind was inderdaad zijn doch tertje, heette Belcher, een ziekenverpte- ger. Hij was een ongelukkig man, die in .onmin leefde met zyn vrouw, van wie hij bezig was 'te scheiden. (Jok maakte hij misbruik van sterken drank. Er wordt gezegd, dat hij, 0111 zich op zijn vrouw, te wreken, hun dochtertje gedood heeft. Fr a nschen D u,itsche mili taire manoeuvres. Het veelvul dig voorkomen van mond- en klauwzeer in het departement Aisue is oorzaak, dat de groote Fransehe -manoeuvres zijn af gejast door den minister van Oorlog, omdat dit voor de paarden te gevaarlijk zou zijn. In het uiterste geval zullen de verschillende legercorpsen in don omtrek van hun standplaats oefeningen houden. Er zouden dan 40.000 man te Chalons* en 30.000 man bij Rijssel blijven. Maar deze regeling zou eerst een paar da gen voor den aanvang der oefeningen bor kend gemaakt worden, en alleen als de uitbreiding van de ziekte het noodig maak te. De minister .verklaarde, dat deze wij ziging niets ite maken had met buiten1 landsche politiek. ESGEhiND. De stakingen. Terwijl de av'ond- nladen zich nog verdiepten in allerlei gissingen over het al of niet voortduren der spoorwegstaking gaven de morgen bladen van Zondag het korte maai- veel zeggende Reuter-telegram De spoorwegstaking is geëin digd. Daaraan gingen de navolgende berich ten vooraf over den toestand van Zater dag: Een bulletin aan het ministerie van binnenlandsche zaken hedenmiddag zegt, dat er in het gelieele Londensche dis trict volmaakte orde en rust heerscht.. Een verminderd, maar goed geregeld spoorwegverkeer wordt onderhouden. Overal komen overvloedige levensmidde len aan. Uit geen enkele plaats worden ernstige onlusten gemeld, ofschoon er op verschillende plaatsen ongeregeldheden plaats hadden. De staking der schuitenvoerders is ge ëindigd. Hiermede zijn ook de ongere geldheden aan de dokken te Londen ge ëindigd. Een groot aantal beambten van de Lon don and Brighton en de London and Northwestern railways hebben zich we der aangemeld. De Brighton-lijn heeft aangekondigd, dat een aantal treinen Maandag weer loo- pen zullen. Te Manchester is het centraal-station in den middag weer geopend. Bij -de aan komst Van treinen uit Liverpool en Lon den was het publiek zeer enthousiast. BDlTSdU li A Al). Brand te Berlijn. Donderdag heeft in het Theater des Westerns te Berlijn een fell-en brand gewoed. Juist tegen het openen ,van de deunen ging plotseling het licht uit. Dientengevolge durfden de menschen piet binnen gaan. Een oogenblik later sloegen de vlammen op uit den achtergevel van het gebouw. Het tooneel en de zitplaatsen zijn vol komen vernield. Gelukkig zijn, al is de schade groot, geen menschentevjens te be treuren. Vliegspoïitbijde manoeuvres. Volgens een bericht uit Berlijn aa.n den „Matin" zullen aan de herfst-manoeu- vree yn Duitschland 8 vliegtuigen deel nemen. Men bewaart het stilzwijgen over de 'types en over het aantal, dat elke partij zal ontvangen. PORTUGAL. Het presidentschap1 der repu bliek. De president der nationale vergadering, Braaincamp, heeft zijn can- didatuur voor het presidentschap der re publiek ingetrokken. Republikeinen en Monarchis ten. W ederom worden ernstige hot singen tusschen republikeinen en monar chisten gemeld. Volgens het blad „Capital", hebben n.l. te Negoa hevige gevechten tusschen de monarchistische en republikeinsche bur gers plaats gehad. Honderden personen, hadden den geheelen hacht lang in hof maanlicht aan de oevers van de Douro in strijd tegenover elkaar gestaan, elkaar beschoten len zelfs -met messen te lijf gegaan. Eerst bij het aanbreken van dein dag werd er door soldaten, uit naburige steden ontboden, een einde aan dit ge vecht gemaakt. Het -aantal dooden en ge wonden moet zeer groot zijn. De Republikeinen. In de na tionale vergadering kwam het tot heftige debatten over een voorstel van den .mi nister, ya.n justitie ,C'osta, om een aan tal hooge staatsbeambten yrjje woning te geven. Eenige afgevaardigden verklaar den, dat daarmede de ergste tijd der mo narchistische corruptie weder zou terug- keeren. Zij beschuldigden minister Casta niet meer de republikein Costa van vroe ger te zijn, die in verband met dezelfde kwestie vroeger in de Cortes de mo narchie en haar ministers scherp had. aangevallen. Ook voor de republikeinsche kopstuk ken blijkt het dus moeilijk om, nu zij eenmaal aan het roer zitten, dezelfde! houding aan te nemen als vroeger, toen zij ontevreden „schippersknechts" wa ren. OOSTENRIJK-HOIiG A 111 JE. De 81e geboortedag van Frans Jozef is Vrijdag in ide gansche Monarchie fees telijk gevierd. In kerken en bedehuizon hadden plechtige diensten plaats. Wee- nen was, feestelijk getooid. Te Ischl woon den de leden van het Keizerlijk huis en prins Leopold van Beieren met fa milie den dienst in de kerk bij. De Kei zer woonde de jH. Mis bij in d« Keizer lijke villa. Keizer Frans Jozef, die pas 81 jaar is geworden, heeft dezer dagen in ern stig gevaar verkeerd. -De paarden van zijn jachtwagen werden n.l. schuw en brachten het rijtuig aan het slingeren, zoodat de Keizer gedwongen was onder het rijden eruit ito springen, heigeen Z. M. met succes deed. Bij zijn terugkeer te Ischl bracht het -publiek hem een har telijke ovatie. Naar uit Praag wordt gemeld, zijn bijl het wederopbouwen van een afgebrande fabriek in Rostok 10 metselaars onder een instortenden steiger bedolvali. Vijf zijn dood. Drie z;ij'n zwaar en twee licht,' gewond. Bredasche Katholiekendag. De volgende wijzigingen zyn voorgesteld op de conclusiën van den 5en Bredaschen Katholiekendag. Eerste Afdeeling. De heer A. B. M. Smulders, notaris te Oud-Gastel, spreekt aan het slot zijner conclusie den wensch uit: dat in alle vereenigingen, vooral in die van werkgevers, by voortduring en krachtig zal worden gewerkt voor heiliging van en rust op Zon- en kerkelijke feestdagen. De heer Alb. van der Kallen, Breda, stelt voor de laatste alinea te lezen als volgt lo dat in alle vereenigingen, vooral in die van werkgevers, by voortduring en krachtig zal worden gewerkt voor heiliging van en rust op Zon- en kerkelijke feest dagen 2o. dat alle katholieken zich zullen be ijveren Zondagsheiliging te bevorderen, door te trachten de liturgische beteekenis van eiken Zondag volkomen te begrijpen en mee te leven met het kerkelijk jazr, waartoe vooral bevorderlijk is het gebruik van „Het Kerkelijk Leven", dat voor alle Zondagen de H. Mis en de Vespers geeft en bovendien een korte verklaring der liturgie van den dag. De heer M. Verhoeven, te Prineenhage, stelt voor: In de laatste alinea worde weggelaten „vooral in die van werkgevers". De heer dr. van Dortmund te Dongen, stelt voor de tweede overweging te lezen als volgt „Dat in onze dagen de belangstelling Daar het uitsluitend stoffelijke in alle kringen der christelijke samenleving è.1 te groot is tot groot nadeel van de katholieke viering en heiliging der Zon- en kerkelijke feest dagen". De heer W. C. Mentink, te Breda, stelt voor in zyn conclusie: dat het wenschelyk is, dat een werkman, die werken kan en werken wil, doch door omstandigheden daartoe niet in de gelegen heid is, niet behoeft te worden verwezen naar de liefdadigheid; besluit dat in de gemeenten van ons Bisdom, waar de gelegenheid daartoe be staat, door de vakvereenigingen verzekerin gen tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid moeten worden tot stand gebracht en de hulp der gemeen telijke overheid daarbij worde verleend. De heer dr. Van Dortmund te Dongen stelt voor in de laatste alinea het woord „vakvereenigiDgen" te vervangen door: werkliedenverenigingen. De heer F. C. J. van Huiten te Breda stelt de volgende amendementen voor: lo. Het slot der tweede alinea te doen lezen, niet mag worden verwazen naar de liefdadigheid, in plaats van „niet behoeft te worden verwezen naar de liefdadigheid". 2o. In de derde alinea tusschen te voegen de gespatieerde woorden, aldus: besluit, dat in de gemeenten van ons Bisdom, waar nog geen werkloo- zen verzekering is opgericht e n de gelegenheid daartoe bestaat, enz. 3o. het laatste woord der derde alinea zynde „verleend", te vervangen door het woordingeroepen. Vierde Afdeeling. De conclusie van den heer G. van Poppel te Gilze eindigt aldus; 2o. dat de onderlinge verzekering van de landbouwers-arbeiders zooveel mogelijk bevorderd wordt. De heer mr. H. J. W Pelster stelt voor in de laatste alinea het woord „onderlinge" te doen vervallen. Da weleerw. heer E. Juten te GiDneken stelt voor te lezen als volgt: De vierde afdeeling van den Bredaschen Katholiekendag, overwegende dat overwegende dat overwegende dat spreekt den wensch uit, dat de land bouwers elkander zooveel mogelijk onder ling die onvoorziene bedrijfsschade helpen dragen, door zich aan te sluiten bij daarvoor passende onderlinge verzekeringen, opge richt en beheerd door christelijke organi saties. Vijfde Afdeeling. De laatste aliBea der conclusie van den heer J. M Hermans te Breda luidt aldus 3o. in herhaliDgs- en vakscholen en patronaten eene degelijke maatschappelijke en godsdienstige voorbereiding voor het latere leven hunner kinderen te verzekeren. De heer O. L. A. M. van Gils stelt voor, in de conclusie te lattn vervallen: „in herhalings- en vakscholen en patronaten" en daarvoor te lezenna het verlaten der lagere school. Eerste steenlegging van het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze. Men meldt te Oosterbeek: Terwijl gelijk bekend, van Z. K. H. Prins Hendrik bericht was ingekomen, dat hij verhinderd was de plechtigheid te ver richten, bracht plots de telegraaf de tijding, dat H. M. de Koningin zelve, Haar door luchten Gemaal zou vervangen. In allen haast was Zaterdag nog hier en daar eenige versiering aangebracht en waren overal vlaggen uitgestoken, zoodat de omgeving een feestelyken aanblik begon te krijgen. Circa half vier arriveerde H. M. per auto aan den overweg bjj het station. Zjj werd verwelkomd door den burgemeester der gemeente en de beide wethouders; de dochter vau den burgemeester bood H. M. een bouquet van tuberozen. Te voet Bchreed fl. M. van den overweg door het mulle zand naar het terrein, een afstand van 300 meter, met haar gevolg. Toen het hooge gezelschap het terrein bereikte, speelde de harmonie „Nooit Gedacht" het „Wilhelmus", terwijl het bestuur van het Tehuis H. M. tegemoet trad. Nadat de dames en heeren aan H. M. waren voorgesteld, nam de heer N. M. Schild, de voorzitter van het bestuur der stichting, een patriarchale tachtig-jarige blinde grijsaard, het woord, om in een keurige toespraak de beteekenis van dit moment te schetsen, waarna hjj H. M. uitnoodigde, den eersten steen te willen leggen. Nadat H. M. aan den weDSch voldaan had, en den heer Schild, de ziel der Ver- eeniging „Nationale Blindenzorg", eenige gemoedelijke woorden had toegesproken, nam H. M. den bouw, voorzoover deze gereed is, in oogenschouw, daarbij rond geleid door den heer Corn. L. de Koning, architect. Na hare bewondering over een en ander geuit en het bestuur bedankt te hebben, drukte H. M. allen de hand. Opvallend was het, dat H. M. de rechterhand zocht vau den heer Schild, die vanwege zyn blindheid deze niet kon toesteken. Onder het spelen van een marsch verliet het hooge gezelschap het terrein, uitgeleide gedaan door de autoriteiten. Aangaande het nieuwe Tehuis zjj nog gemeld De vereeniging „Nationale Blindenzorg" heeft tot doel een tehuis te Btichten voor alleenstaande blinden van alle gezindten te Wolfheze Het bestuur der stichting is samengesteld als volgt: de heer N. M. Schild, presidentmevrouw baronesse L. H. C. von Hoëvell, secretaresse en mejuff. J. M. Desmont, penningmeesteresse. Als plaats voor de stichting is gekozen een terrein naby het station Wolfheze in een zeer rustige omgeving. Het ontwerp, van grooter opvatting dan direct kan uitgevoerd worden, laat zien een vestibule met twee vleugels. De linker vleugel, die eerst geheel wordt afgebouwd, zal bevatten een voldoend getal kamers voor circa 25 personen, werk- en badkamers, Verwachting tot aan den avond van 22 Aug Zwakke tot matigen, oostelijke tot zuide lijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Warmer. eetzalen, groote keuken, koelkelders, machinekamer, alles voorzien van electrische verlichting en centrale verwarming. Architect is de heer C. L. de Koning te 's Gravenhage. Verzekering zeelleden en visschers. Aan alle vereenigingen betrokken by de zeeviaschery en zeevaart, is een schryven gezonden van Minister Talma, waarin verzocht wordt iemand aan te wjjzen, die zou kunnen zitting nemen in een te benoemen commissie, die een schema voor wetteljjke verzekering voor zeelieden en visschers zal hebben te bespreken. Een flinke houding. De afdeelingen Amsterdam en Rotterdam van den Alg. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (voorheen Nieuwe Nederlandsche Postbond) hadden aan hun plaatselijke autoriteiten verzocht, eventueele aanvragen om verlof, in miDdering van het reglementaire verlof, voor eigen rekening, of ook dienBtruiling, toe te staan, om zoodoende hen die dit wenschten gelegen heid te geven deel te nemen aan de groote betooging op den Rooden Dinsdag. Aan het bestuur van een dezer afdee lingen werd toegezegd, dat het verzoek kon worden doorgezonden aan den directeur- generaal Pop. Het antwoord daarop kwam dezer dagen bjj de directie in, en luidde ongeveer als volgt: dat noch voor eigen rekening, noch van het reglementair verlof een dag verlof mag worden genoten,noch dienstrniling of anders zins mag worden toegestaan, om aan de in het 1 Mei nummer van „de Postbeambte aangeduiden Rooden Dinsdag deel te nemen alleen zjj, die juist op dien dag hun verlof genieten, kunnen daar vrjjeljjk gebruik van maken. Aldus weet „Het Volk" mede te deelen, dat er de volgende kantteekening aan toevoegt: De huidige machthebbers zjjn tegen algemeen kiesrecht en daarom wordt aan het postpersoneel verhinderd aan een betooging voor het algemeen kiesrecht deel te nemen. Wanneer de heereD maar begrjjpen, dat zjj door zulke onduldbare tirannie juist bewerken, dat onder het personeel de begeerte groeit om met het wapen van het algemeen kiesrecht te trachten een opruiming te houden onder zulke regeerders, die zonder blikken of blozen de staatsbeambten tot burgers van minder recht maken. Men kan gerust aaunemeD, zegt „De Tjjd" dat de comedie, welke hier gespeeld wordt, van te voren overwogen is. Van den optocht voor Algemeen Kiesrecht bjj de opening der Kamers op 12 September, verwachten de roode lawaaimakers zelf vermoedeljjk heel weinig en ze weten ook heel goed, dat de Regeering zich door geen bedreiging tot zwakheid zal laten verleiden. Nu is het natuurljjk zaak uit de onver- zetteljjkheid van de Overheid munt te slaan voor den klassenstrjjd. Wat ons hier geboden wordt, is alvast een voorproef van de geweldige schjjnverontwaardiging, welke de houding der Regeering op 12 September zal uitlokken. De Zeeliedenstaking. Men meldt ons uit Amsterdam Het comité dat zich op verzoek van den heer Dirk Beerends gevormd had, besloot in de vergadering van heden zich te ontbinden. Het comité heeft van den aanvang af, of toen de zeeliedenstaking nog voortduurde, als zj)ne mogelijke taak erkend, mede werkzaam te zjjn tot de bevordering van een duurzame bevredigende verhouding in het havenbedrjjf, een mogeljjkheid welke van te voren geenszins uitgesloten behoorde geacht te worden. Ten einde te kunnen beslissen of hierop uitzicht bestond, heeft het Comité een onderhoud gezocht zoowel met de reeders als met de vertegenwoordigers der werk-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1