ire hum No. 98. Zaterdag 19 Augustus 1911. Zevende Jaargang. GOES. 5 IMpt eiken KUNDIG-, WOENSDAG- en VBUDAGM. RDE 2 [CONCERT 5 Kunstl. Leden jiisgenooten, 18 Aiptis :i911, I Goes dienstbode NKELIERS. »che Beschuit in de Putte Zoon, dbraband. te WAALWIJK. Dit fltiffler bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. De Godsdienst in het Openbare Leven. BINNENLAND, UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben Iers, Koetsiers lerlieden. jf Aug.k7 uur 20 min. 1 Aug. 7 5 I Donderdag 17 Augus- uur 30 min. moet een half uur, de eten een uur na zons- |er Sociëteit V. 0. V. j ATIN G SEX AMEN ieu Maandag 4 September. wenachen deal te nemen Kór 27 Augustus aan te pirecteur der School L VAN BRUGGEN. September of later. I ENGERING, Apotheek, gingen. Kleingoedbakker vraagt emers voor PRIMA irdeeligen prijs. letter B bur. v. d. blad. 1VRA AGD, |toor aan de Groote Kade. man en vrouw zonder In den loop van deze week fjjngaardstraat, Goes. an Verzekering op 't leven. opgericht 8 Maart 1843. bi] Koninklijk Besluit I Juli 1895, No. 41. schappelijk kapitaal f300 000 Uil 1904 f I.374.679.626. [iten gevraagd. Ische Vereeniging van Kantoor- en Handels bedienden. U TOT PLAATSING nden en reizigers, ieden en niet leden.) Korendijk 51). indent Middelburg. troons wordt beleefd verzocht omende vacatures op hunne ons te wenden; omtrenton- llieitanten zjjn volledige in- bekomen, enden. van 18 jaar en ouder, be- moderue taieu, boekhouden, schrijfmachine, binnen- en ïtieéóu of meer dezer vakken nten in een of meer der m°' waaronder met diploma s. ook met diploma, bekend me talen, verschillende artikelen. Lving bjj het Bureau (die voor Vkost bij vooruitbetaling) geldig en kan daarna een worden verlengd, opnieuw andeu. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën warden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraat C 209, GOES. Reclamebeiichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prije. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,: wondt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt k contant. Wij lezen jn de „Nieuwe Kerkraadsche ■Courant" de volgende beschouwing, die wel verdient onder veler aandacht te worden gebracht. Eene reorganisatie der huidige maat schappij volgens de beginselen der so ciale gerechtigheid is ondenkbaar zonder den invloed van den Christelijken gods dienst. De samenleving en de Orde van het Recht verdwijnen dan in den baaierd der anarchie van het Geweld. De los barstende revoluties, >velke dezen baaierd bestendig in beroering brengen, koeren zich niet tegen 'de verdrukkers van het Recht; zij richten, zich eenvoudig tegen hen, die ,op dat oogenblik fegeeren, cloch, in den titanen-strijd der verschillende volksklassen, niet langer de overmacht aan hunne zijde hebben. Zonder gods dienst kan de geschiedenis dezer wereld niet anders zijn dan eenie lange en droeve aaneenschakeling van .verdrukkingen. He den wordt het recht der eene, morgen dat der andere klasse niet 'voeten ge treden; terwijl pok in 'die klasse zelve, welke in een bepaald tijdvak de andere klassen tot hare slavinnen maakt, de zwakken steeds zullen moeten kruipen voor de pterken. Revoluties door ruw geweld brengen bij alle brooddronkenheid, onzeggelijke ellenden mee. Om echter daarvan bevrijd te blijven, is het heden ten dage meer dan ooit tevoren dringend noodig, dat de godsdienst Jxet denken en leven be- heersche van Jieel het yolk. In de dagen der heidiensche oudheid, toen bet gewone volk ongeletterd 'bleef en, bij velen het natuurlijk verstand daarenboven nog was verstompt door de erfelijke gevolgen der slavernij van het voorgeslacht, konden geweldenaars heele volken eeuwen lang vastknellen onder het juk der verdrukking. In het. huidige Europa, met zijne couranten, zijne ge stadige gedachten-wisseling <en druk ver keer, is eene langdurige verdrukking van heele volken, zonder de uitbarsting van revoluties, onmogelijk geworden. Doch, wat meer is, ook eene regeering, die streng rechtvaardig is en de macht van het openbaar gezag gebruikt om het recht der zwakken te beschermen maar die toch nooit ,o£ nimmer het voor de samen leving noodzakelijk verschil van standen zal vermogen pp te heffen kan geen der moderne Ruropeesche volken langen tijd in yrode nog bestieren, wanneer de godsdienst niet meer zijne stem doet hoo- ren in het heiligdom van bet menschelijk hart. Voor den godsdienstloozen mensch is de kennis, welke het volksonderwijs on der de groote schare brengt, yyat het blanketsel of de tatoueering voor de wil den is. Zij werkt op de van hnn geloof beroofde arbeiders, die uit onze moderne neutrale volksscholen ?ijn voortgekomen, gelijk de bedwelmende drank, die de hoofden der wilden verhit en hen aan wakkert tot menschonteerenden strijd. Zij prikkelt tot daden van ruw geweld, waar de godsdienstlooze mensch tot het vurig begeerde doel niet kan geraken langs de paden yan Jiet Recht. Volksscholen zjjn een groote zegen. ,Waar de Katholieke missionarissen ker ken stichten, worden daar baast ook scholen steeds gebouwd. Om den invloed te breken van het Socialisme is steeds meerdere ontwikkeling van den gewonen man uit het volk eene dringende nood zakelijkheid. Europa dankt oorspronkelijk zijne beschaving aan de kloosterscholen en universiteiten, welke in vx-oegere eeuwen de Kerk zelve heeft gesticht. Doch wee de volken, die hunne kerken .laten vervallen, ferwijl zij hunne scholen tot paleizen maken 1 Wee de landen, waar de kerken feeg staan en daarin geen ca techismus of godsdienstonderricht wordt gegeven, terwijl alom, in steden en dor pen, de scholen vol kleine heidenen zit ten en 'het volk romans van ongeloovige schrijvers leest 1 Het is waar, de Katholieke Kerk be handelt niet jn haren Catechismus voor kleine kinderen en voor het gewone volk, de groote en ingewikkelde sociale pro blemen van den dag. Een catechismus, waarin ook van de minst ontwikkelden eene oplossing wordt gevraagd van de gecompliceerde vraagstukken der moderne staathuishoudkunde, krijgen wij, Katho lieken, eerst dhn, wanneer de Paus van Rome socialist zal zijn geworden! Wat do Katholieke Kerk aan kleine kinderen leert, wat zij leert aan biet gewone Chiis- tenvolk, wat zij leert aan rijken en armen, aan machtigen en zwakken, is je leven volgens de wetten der gerechtigheid en der naastenliefde. Maar in de folianten harer groote .theologen 'leert zij tevens aan de denkers en sociologen de begin selen der goddelijke openbaring, waarop-, om een volk te kunnen gelukkig maken, alle sociale wetgeving gebaseerd moet zijn. Wie de scheiding van Kerk en Staat in dezen zin verstaat, dat de Staat geen rekening behoeft jee houden met de chris telijke godsdienstleer, jnist ook do meest elementaiie kennis yan de grondbeginse len en yan het wezen van het Christen dom. Hoe zou het denkbaar zijn, dat Hij, die, in het Oud Verbond, aan het voLk van Israël eene breed uitgewerkte sociale wet geving schonk en, eeuwen lang, zijne pro feten zond om de wetten der sociale gerechtigheid te handhaven en toe te pas sen op. de steeds wisselende economische toestanden van het joodsche volk, thans, in het Nieuwe Verbond, zich niet be kreunen zou ,om de sociale aangelegenhe den der Christen-volken, aan wie Zijn «eniggeboren Zoon zelf het Blijde Evan gelie heeft verkondigd? Zou dan, .waar het Oude ^Testament zoovele heei-lijk© les sen in de sociologie bevat, uit den mond dext oude profeten, het Nieuwe Testament, met zijne jEvangeliën en zijn Brieven der Apostelen, aan de Christen-volken een godsdienst leeren, die geheel en al bui ten de wereld van het hier op aarde tobbende en zwoegende menschdom staat? Neen, eene godsdienstleer-, die de menscheu slechts als heiligen zou yvilien leeren sterven, zonder zich te bekom meren om een gelukkig leven hier op aarde, kan 'Riet de leer zijn vau Hem, die zelf het menschenhart heeft gescha pen en daarin de liefde voor vrouw en kindei-en'heeft gelegd! De Katholieke Kerk is de machtigste godsdienstige instelling, maar, juist daar om, ook de machtigste sociale instelling, weike de wereld ooit aanschouwde. Hare wetten en geboden grijpen zóó diep in het leven van staten, van huisgezinnen en van individu's, dat zij, die thans het menschdom aan 'de leidende hand van zijnen God jen Meester 'trachten je ont rukken en zelf eene nieuwe wereldorde willen scheppen zonder God en zonder godsdienst, geen stap kunnen verzetten zonder, steeds en overal, zich geplaatst te zien tegenover de weer juist hier om zoo zeer door hen gehate Katho lieke Kerk. Aan de volken, die de leer van het Christendom in hunne sociale wetten en instellingen belichamen en aldus „het Rijk Gods" zoeken, wordt, naar het woord van Christus zeiven, „al het overige", ook stoffelijke welvaart, „toegeworpen". Neen, het Christendom leert den mensch zijn geluk niet zoeken in het op eenstapelen van geld en aardsche schat ten. In eene wereld, waarin de wetten van het Christendom worden nageleefd, is geene plaats voor geldkoningen, die in betrekkelijke korte jaren milliarden weten bijeen te schrapen en, door hun monopolie op de groote wereldmarkt, naar willekeur den prijs bepalen der levens behoeften van het volk. Maar het Chris tendom leert volken en individu's hun ge luk niet alleen zoeken, doch ook vinden in eene .wereldorde, welke bij het verdoe len der lusten en lasten txxsschen de ver schillende klassen der maatschappij-, de distributieve gerechtigheid in eere houdt. liefdevoor het volk is, door alle eeuwen heen, het kenmerk geweest der Katholieke Kerk. Eerste Liturgisch Congres. Dit werd Woensdag te Breda met een plechtige MiB, waaronder zuiver liturgisch gezang, geopend en gepresideerd door den vicaris-generaal Mgr. Hopmans. Aanwezig waren verschillende bekende geestelijken en leden, o. a de abt der Benediktjjnerabdjj .te Oosterhout, pater B. de Greeve, pastoor Eppink, de schrjjver van „het Gulden Wierookvat, Jan Stuyt, de Hellandsche Benediktijner pater Dom Schutte, het Tweede Kamerlid Jan v Best Al deze persouen hielden redevoeringen, welke op een of anderen tak van de Liturgie betrekking hadden en tot doel de weder opwekking van de liefde by het christenvolk voor de liturgie. Ook professor De Wit van het groot seminarie te Hoeven en pater Cecilianus hielden doorwrochte beschou wingen; eerstgenoemde over de plechtig heden der H. Mis, laatstgenoemde over den volkszang in de kerk. Er heerschte voor dit congres veel be langstelling. De groote zaal van den Jozefkring in de Waterstraat was steeds goed bezet. Goes. Tot voorzitter van het bestuur der Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Dinteloord werd, ter vooiziening in ie vacature wegens bet bedanken door den heer dr. M. A. J. Geluk te Bergen op Zoom, benoemd de heer W. Kakebeeke te Goes. Tot leden van het bestuur werden be noemd de heeren C. H. A, Stoutjesdjjk te Tholen en J. J. Timmers te Fijnaart. Op de aanstaande kermis zullen ver- schynen een stoomoaroussel van Janvier, een danstent van Ferd. de Smit, de kine matograaf van Antoon Wegkamp, de luchtsehommel van Cor. Huygens, athleten- tbeater van Constant, een drietal ringtenten, genoemd „hoepla" en verdere vermakelijk heden. Middelburg. In de „Midd, Crt." van Woensdagavond komt een bericht voor over den diefstal van de telegraafdiensten onder Koudekerke, waarin wordt gezegd dat de daders op heeterdaad betrapt werden. Van de best ingelichte zijde wordt ons nogmaals verzekerd dat hiervan geen sprake is. De maréchaussee riep de hulp der politie alhier in en deze vond het draad bij opkoopers, die de beide thans gedeti neerde jongens als de dieven aanwezen. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor; dat de „Midd. Crt.", die zoo gaarne de fouten vap anderen scherp hekelt, berichten onjuist heeft of geheel niet heeft. Het blykt, dat haar bronnen niet de beste zijn. In verband hiermede kunnen wjj ook nog melden, dat het niet best mogelijk is, dat de persoon, die Zondagavond op het Molenwater gearresteerd werd, haast kon hebben om een trein te halen, daar er op dat oogenblik geen trein vertrok, terwijl uit het feit, dat de man eerst een valschen naam opgaf en leugenachtige verhalen aan de politie opdischte blijkt, dat men te doen had met iemand, die het niet al te nauw met de waarheid neemt. Wij meenden bovenstaande te moeten melden als nadere bevestiging van de door ons gegeven lezingen over den toedracht van deze beide feiten. Gisterenavond werd op den Dam alhier een ongeveer 14 jarig meisje plotse ling onwel. Zij werd binnengebracht op het politiebureau, waar zjj hevige brakiugen kreeg. Per rijtuig werd zjj gebracht naar de familie, by wie zij logeert. Een hier tjjdeljjk vertoevend heer heeft gisteren een portemonnaie met 4 bankbiljetten van f 10 en ongeveer f 7,50 aan zilvergeld verlorenhjj kon niet met zekerheid zeggen of het verliezen alhier of te Souburg of te Vlissingen piaats had. By de politie alhier is aangifte gedaan, dat door een persoon alhier by het verlaten van een huurhuis wederrechterljjk een haardplaat heeft medegenomen. Een onder zoek wordt ingesteld. Door den keurmeester van visch alhier is hedenmorgen afgekeurd een mand visch, afkomstig uit Arnemuiden. Hoe eigenaardig en afkeurenswaardig de vischvrouwen met minder deugdelijke visch handelen blykt uit het volgende. Toen de keurmeester een hunner wees op de slechte visch, die zy by zich had, luidde het antwoord, dat men deze toch niet by de „groote lui" presenteert, maar alleen in de arbeiderswijken. De bewoners van die wijken hebben volgens onze Arnemuidsche schoonen dan beslist een maag van ijzer of staal. Nu komt echter uit, dat goede beuring een eerste eisch is. Vlissingen. In de Donderdagmiddag ge houden zitting van den raad der gemeente is benoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer A Kloek tot tydtlyk leeraar in het Engelsch aan de H. S. de heer K. F. Bartstra te Leeuwar den en tot onderwijzer aan school B de heer D C. Was te Zuidlaren. Bij het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwe leden werd omtrent den heer Lindeijer nog niets beslist, daar by ze nog niet had ingezonden. Het voerstel van B. en W. tot aanstellüg van een tjjdeljjke amanuensis voor de natuurkundige vakken, op een salaris van f 300 werd aangenomen. Het voorstel van de Tram-Mij. Middel burg—Vlissingen dat, ter verkrijging van een minnelijke sshikking, de communale concessie als geheel vervallen beschouwd zal worden, werd aangenomen. Ook is besloten in een adres aan den Min. van Binnenl. Zaken de reden uiteen te zetten die den raad noodzaken continu atie te verzoeken van de plaatselijke belas ting op het gedistilleerd. Er wordt daarbjj gewezen op de geringe draagkracht, terwijl het niet mogelijk is den hoofdelijken omslag te verhoogen. Mocht de regeering bezwaar maken om de heffing dezer belasting te constinueeren, dan wordt om een buiten gewone rijkssubsidie verzocht, geljjk aan het bedrag dat de belasting in 1910 op bracht, verminderd met do kosten van invordering van deze belasting. Verder stippen wy uit deze raadsver gadering nog het volgende aan Burg. en Weth stelden voor tot vast stelling van de gemeente-rekening over 1910, bedragende in ontvang f745.261.72 en in uitgaaf f721824 88, alzoo sluitende met een batig slot van f 23.436 84. Wat betreft de inkomsten is meer ont vangen een som van f3545.18 en minder ontvangen f 71923.76, is alzoo minder ontvangen dan geraamd f 68378.58. Wat de uitgaven betreft is minder uitgegeven een som van f91845.71 en meer uitgegeven een som van f30.29, is alzoo minder uitgegeven een som van f91815 42. De rekening werd voorloopig vast gesteld, Electrische tram. De Société anonyme d'éclairage et tramways électriquea heeft aan Burg. en Weth medegedeeld, dat zy bereid is tot een minnelyke regeling mede te werken van de kwestie der aan te leggen tramlijn KeersluisStation. Zij is bereid om de door de gemeente krachtens de communale concessie gevorder de f 400 over het jaar 1910 te betalen en heeft daaraan inmiddels bereids voldaan voorts zich te verbinden tegenover de gemeente Vlissingen tot onderhoud van den weg binnen het spoor en 75 c.M aan weerszijden daarbuiten, vernieuwing hier onder niet begrepen, een en ander tenge- noegen van Ged. Staten. De maatscha pij is voorts bereid om jaarlijks f 300 aan de gemeente te betalen en een waarborgfonds ad f 2500 in de gemeentekas te laten. Daartegenover vraagt zjj aan de gemeente dat deze de communale concessie als geheel vervallen zal beschouwen, en voor zoover geacht kan worden dat tusschen de gemeen te en de maatschappjj een contract is ont staan betrekkeljjk deze zaak, inhoudende de bepalingen dier concessie, dat contract als geheel ontbonden zal worden beschouwd, met dien verstande dat bet gestorte waar borgfonds zal worden gerestitueerd en geen enkele bepaling ten voor- of nadeele van een der partjjen eenig effect zal sorteeren. Hieromtrent wordt thans het oordeel van den raad gevraagd. Burg. en Weth. ad viseeren op dit aanbod in te gaan, daar de gemeente het allermeeste belang heeft bjj een s; oedige totstand koming van een verbinding met het station, en de maatschappjj eenige waarborgen wil geven voor de betaling eener Jaarlijksche vergoeding aan de gemeente. Deze vergoeding zouden Burg. en Weth. echter voor het eerst willen doen storten 31 December 1911 en niet op het tjjdstip waarop de ljjn zal worden geopend. Indien de raad zich daarmede kan ver eenigen, stellen Burg. en Weth. voor, hun college op te dragen in genoemden geest aan de tramwegmaatschappjj te berichten en in de volgende vergadering een definitief contract dienaangaande over te leggen. Verwachting tot aan den avond van 19 Aug. Zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen. Veranderlijke bewolkte lucht. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verande ring van temperatuur. Met dit voorstel vereenigde de raad zich. Op voorstel van Burg. en Weth. werd aan de naamlooze vennootschap „Zeebad Vlissingen" vergunning verleend voor het plaatsen van stoelen en tafels, eveneens van een tochtscherm op den Boulevard Evertsen voor het Strand-Hotel tegen een jaarljjksche retributie van f 57. Goedkeuring werd verleend aan een wjjziging der gemeentebegrooting dienst 1911 tot een bedrag van f147,034,62. De openbare vergadering ging vervolgens over in een met gesloten deuren. Tjjdens de geheime zitting kwamen de heeren Winkelman en Stuart ter vergade ring. Na heropening der openbare zitting vroeg de voorzitter machtiging om het personeel voor de hulpklassen van school A en C met een onderwjjzeres uit te breiden. De machtiging werd verleend. De voorzitter zeide dat waar waarscbjjn- ljjk voor September, geen zitting van den gemeenteraad meer wordt gehouden, het de laatste zitting is, welke de heer Taat bjjwoont. Hjj bracht hem dank voor de waardige wjjze waarop hjj gedurende 5 jaar de belangen der gemeente heeft behartigd en hoopte dat het hem verder wil moge gaan. De leden gaven bljjk van instemming met het gesprokene. De wisselwachter der staatsspoor M' alhier is Woensdagavond van een wagen beladen met vlas gevallen. Inwending ge kneusd, werd hjj eerst naar de goederen loods gedragen en vervolgens per brancard naar zjjne woning te Souburg, alwaar dr. Plugge de eerste geneeskundige hulp ver leende. Met het oog op de dreigende alge- meene staking op de Engelsche spoorwegen verscheepte Woensdag de „Zeeland" alleen goederen voor risico der afzenders. (M. Ct.) Zierikzee. Naar aanleiding van ons bericht over het ad verteeren van het bestuur van het St. Cornelia-liefdehuis in een Deutraal blad een bericht, dat ditmaal niet van onzen gewonen correspondent afkomstig was en wjj geheel voor onze rekening nemen maakt men ons de opmerking, dat de bjj de bewuste advertentie belanghebbenden, als uitsluitend Protestant, geen Katholiek blad lezen maar wel het neutrale, weshalve de advertentie alleen hierin tot zyn recht kwam. Wy onderschatten de waarde dezer opmerking geenszins, zj)ix echter van ge voelen, dat desniettegenstaande de katho lieke courant in diezelfde plaats verschjj- neude, niet had moeten worden voorbjjgezieu. Indien Katholieke openbare lichamen als een Liefdehuis, nist het voorbeeld geven door de courant van hunne kleur te erkennen, ook al bljjkt in den beginne het succes van het ad verteeren niet bjjster groot, hoe zal dan ooit de Katholieke pers kunnen worden opgeheven tot het niveau waarop zy staan moet, wil zij de groote Katholieke belangen naar behooren behar tigen Het offer, dat zoo'n bestuur met het erkennen der Katholieke pers brengt, is zeer gering in vergeljjking met de vruchten, die de geboden steun oplevert. Wjj katho lieken moeten niet uitsluitend zien of dit of dat zich tot zooveel guldens laat her leiden, maar ook eens bedenken, of wij niet wat kunnen over hebben voor den groei en bloei der Roomsche z:ak in haar verschillende uitingen, hier in casu onze pers. Voor de eerlang vaceerende betrek kingen van vader en moeder in het burger weeshuis alhier hebben zich zes en tachtig echtparen als sollicitanten aangemeld. Aan het verslag over het jaar 1910 van de Spaarbank van het Departement Zierikzee der Maatschappjj „Tot Nut van 't Algemeen" ontleenen wij het volgende: Het Bestuur leed een groot verlies door het overljjden van den heer mr. H. C. Moolenburgh, secretaris van het Bestuur en door het wegens hoogen leeftijd bedanken

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1