i Drankbestrijding. KERKNIEUWS LEGER EN VI Besluiten en Beno Laatste Beri r Ia een Woensdagavond in de Goesche Melksalon gehouden vergadering van melk- verkoopers is opgericht de vereeniging „Eendracht", ten doel hebbende de bevor dering van den melkhandel hier ter stede. Alle vergaderden benevens een aantal melkhandelaren die daarvan keDnis gegeven hadden, traden bereids tot de vereeniging toe. In het Bestuur werden gekozen de heeren Korstanje, voorzitter, L. Duvekot, vice-voorzitter, L. R de Witte, secretaris en Van Liere, penningmeester. Een door op een vorige vergadering benoemd voor- loopig Bestuur opgemaakt |concept-regle- ment werd door de vergadering besproken en ongewijzigd vastgesteld. „Zeeuw." Padvinders. Hedenavond te 9 uur zal de Goesche Pad vindei sbrigade uitrukken voor het verrichten van terrein oefeningen. Buiten de stad zullen zij zich daartoe in twee kolonnes splitsen. De commandant, de heer A. P. de Paauw, ditmaal verhinderd, de leiding dezer oefenin gen op zieh te nemen, heeft deze taak aan twee andere heeren, die zich daarvoor gaarne beschikbaar stelden, opgedragen. Middelburg. Omtrent den Donderdag morgen uit het kanaal alhier opgehaalden persoon vernemen we dat een buurman later gemeend heeft het lijk te herkennen als dat van zekeren L., gepensioneerd machinist van den watermolen uit Koude kerks, den laatsten tijd wonende op het Hofplein alhier. Dinsdagavond is hij voor 't laatst thuis gezien. Het tramkaartje in zijn zakken is te verklaren uit de omstandigheid dat hij iederen Zondag tot Dinsdag in Vlissingen bij familie vertoefde. Treurige huiselijke omstandigheden moe ten oorzaak zijn van het gebeurde. (M. Crt.) Donderdagmorgen vroeg is op den Noordsingel alhier een koe, behoorende aan den landbouwer L. te Grijpskerke, op hol gegaan. Het beest sprong eenige malen over het prikkeldraad en zette het toen op een loopen naar den Seissingel. Nabij de Griffioen werd het gepakt en naar een weiland gebracht, van waai het door den eigenaar werd teruggehaald. Bij de politie was door zekeren M. aangifte gedaan, dat hier door een vrouws persoon uit Rotterdam, die hem een bezoek bracht, eene portemonnaie inhoudende een gouden ring en 40 cents was gestolen. De yrouw was per boot vertrokken zoodat telegrafisch hare aanhouding verzocht werd. Dit had succes. De Rotterd. politie hield de 21-jarige vrouw bij aankomst der boot aan en bracht haar Donderdagmorgen naar hier over, waar zij voor den commissaris een volledige bekentenis aflegde. Woensdagmiddag ontstond op het grasveld aan de Loskade alhier door een onbekende oorzaak brand in het gras. Daar ook reeds de heining rond het terrein van The Vitrite Work begon te smeulen werd de politie gealarmeerd, waarop een inspec teur en een agent met een minimax ter plaatse verschenen. Het vuur bleek echter met dit apparaat en emmers water niet te blusschen te zijn, waarop de hulp van de gemeente fabricage werd ingeroepen. Onder leiding van den hoofdopzichter, den heer de Does, werd tosn door opgraving van het brandend gedeelte verder onheil voorkomen. Gisterenmiddag om zes uur hield de melkvereeniging„Samenwerking" een leden vergadering ter bespreking van mogelijke prjsverhooging der melk. Aanwezig waren slechts een 25 tal personenniettegenstaande ook melksljters, niet-leden der vereeniging waren uitgenoodigd. Na opening deelde de voorzitter de heer P. Vader Hz. mede, dat het bestuur heeft gemeend te moeten voorstellen om met ingang van Maandag 14 Augustus de melkprijs voor particulieren te moeten verhoogen van 8 op 10 cent. Dit is niet zoozeer te beschouwen als een gevolg van het heerschen van het mond-en klauwzeer, als wel als een gevolg van de groote droogte, waardoor er voor de dieren geen drinken is. De voorzitter hoopt, dat als het voorstel wordt aangenomen, men zich aan den prijs van 10 cent zal houden. Over dit voorstel ontspon zich een lang durige discusie. Enkele sprekers vreesden,datdebelangen der leveranciers geschaad zouden worden, en dat eerst bepaald moest worden hoeveel deze van de slijters zullen ontvangen Hiertegen werd van de bestuurstafel opgemerkt, dat de beslissing hierover bij de betrokken personen berust, en niet bij de vereeniging, waartoe leveranciers, melk- slijters en eigen melk verkoopers behooren. Ook werd de vrees geopperd, dat de beide melkfabrieken hier ter stede niet aan de prijsverhooging zouden mede aoen, hetgeen de ondergang van de slijters zou beteekeuen. Een der aanwezigen zou gaarne zien, dat ook de leveranciers van de fabrieken den prijs op sloegen. Uit zou echter zooals van andere zijde niet best gaan, door de bestaande contracten De voorzitter had wel vertrouwen, dat de fabrieken in deze zullen medewerken, en wees op de noodzakelijkheid vanalgeheele samenwerking van alle belanghebbenden. Het voorstel werd ten slotte met alge- meene stemmen aangenomen. Nog werd door den voorzitter medege deeld, dat enkele melkboeren, wier vee door mond- en klauwzeer is aangetast, tijdelijk hunne klanten aan andere over doenfhen mag dan echter niet vergeten dat dit maar is om te helpen en niet de tijdelijke klanten als vaste gaan beschouwen. Vlissingen. Gemeenteraadsver kiezing. Te Vlissingen moet de stem ming voor een lid van den gemeenteraad plaats hebben op 18 Aug.: te Middelburg op 15 Aug. De candid latstelling in Vlis singen I is bepaald op 14 Augustus a s. Vroeger was die datum reeds door den burgemeester vastgesteld, doch weer inge trokken De vaststelling geschiedde op 27 Juli, de intrekking op 3 Aug. De wethouder v. Niftrik had namelijk zijn benoeming in III niet aangenomen, dus werd de ver kiezing voor III uitgeschreven. Doch voor links is III een vrij vast en I een onzeker district. Het partijbelang had der halve gevorderd, dat de heer v. N. voor I had zitting genomen. Het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging bracht hem dit aan 't verstand en toen bedankte hij weer voor III en gaf hij officieel kennis, dat hij voor I opteerde. Maar nu blijft de vraag: mag dit al zoo maar Een reeds uitgeschreven verkiezing voor een bepaald distriet weer intrekken, een reeds afgewezen benoeming weer aannemen, een reeds aangenomen mandaat weer ter beschkking stellen, alles in een tijdsverloop van slechts enkele dagenen dan op commando van een Kiesvereeniging? Regeert dan het gemeentebestuur of de Kiesvereeni ging? Is dit geen verplaatsing van het gezag? Naar onze meening deed de sociaal democratische partij volgens de wet, toen zij op den bepaalden en weer ingetrokken datum 7 Augustus de candidatenlijst voor de verkiezing in I inleverde. Heeft nu de burgemeester (of een ander?) een verkiezing uitgeschreven voordat hij bericht had van 't in twee districten gekozen raadslid, voor welk district deze wenschte zitting te nemen een unicum van dom heid zouden wij haast zeggen! dan is de zaak hiermede wel in 't gelijk gebreid maar dan dient toch de vraag gedaan in den Raad, aan wiens controle deze flater is ontsnapt. Maar ook, heeft de heer v. Niftrik eerst bedankt voor I en daarna voor III om I toch nog maar aan te nemen, dan zit deze heer op 't oogenblik niet op twee zetels, ook niet op één zetelmaar op den grond tusschen twee zetels in; en is hij op 't oogenblik geen raadslid meer, zoodat behalve in I ook in III een stemming te zijner vervanging moet in uitzicht gesteld worden. Men kan natuurlijk zulk een officieele kennisgeving wel officieus intrekken en een nieuwe officieele kennisgeving in zenden, doch in den haak is dit niet en allerminst wanneer er een Kiesvereeni ging of een vrijzinnig partijkliekje achter zit. Zelfs de schijn van „verkiezingsgeknoei met officieele medewerking" („Het Volk" van 4 Aug. jl.) behoort vermeden te worden. „De Zeeuw", De heer J. G. Meijer heeft voor een hem in het Ille district aangeboden can- didatuur voor den gemeenteraad thans bedankt. Het Duitsche oorlogsschip „Panther" is hedenmorgen van hier naar Wilhelms haven vertrokken. (De „Panther" is hetzelfde oorlogsschip, dat enkele weken geleden het anker liet vallen in de baai van Agadir en daarmede het sein gaf tot de Marokkaansche ver wikkelingen, die nog niet opgelost zijn. Red.) De brievenbesteller de Geus is aan gewezen om den dienst aan te leeren op de lijn VlissingenBreda, ter vervanging van den brievenbesteller C. Sohier, die binnenkort benoemd wordt tot conducteur der brievenmalen. „VI. Ct." De heer J. Louwerse is aangesteld tot ladingmeester bij de maatschappij „Zeeland" en zulks ter vervanging van den heer Groosman, die benoemd is tot onbe zoldigd rijksveldwachter. „VI. Ct." De i oldaat van E. van het algemeen depot van discipline werd Donderdag naar de gevangenis te 's Gravenhage onder geleide overgebracht, ten einde wegens het plegen van diefstal, voor den krijgsraad aldaar terecht te staan. „VI. Ct." Zierikzee. De Burgemeester dezer gemeen te waarschuwt op advies der Gezondheids commissie de ingezetenen tegen het gevaar, dat het gebruik van ongekookt water, uit andere plaatsen (Rotterdam) ingevoerd, zou kunnen opleveren, indien er geen zekerheid bestaat, dat het aangevoerde water ziekte- kiemvrij is. In de maand Juli verspreidde het Perscomité 875 stuks Rooinsche lectuur 's Heer Arendskerke. Bij den landbouwer A. M. alhier is Woensdag een vet varken gestorven, waarschijnlijk aan vlekziekte. Ook werd bij den arbeider P. K. het varken dood in zijn bok gevondeD, beiden zijn onder toezicht der politie begraven. Wegens de langdurige droogte heerscht er bier in deze gemeente groot gebrek aan drinkwater. Woensdag is hier de eerste wagon water gelost. Vrijdag volgt de tweede, waar ieder kosteloos van kaD halen. Vlake. Hier is de laatste dagen buiten gewoon veel paling gevangen, zooveel, dat er zelfs een visscher niet alleen er mee leurde in de omliggende gemeenten, maar er zelfs mee over de Schelde naar Hulst trok. De paling werd voor 15 tot 20 cent per pond verkucht. Buitengewoon dikke paling is er gevan geno a. één, die ruim l1/2 M. lang was; de dikte natuurlijk evenredig. Nisse. Voor de op 1 en 2 September alhier te houden schietwedstrijd zijn van wege H. M. de Koningin, Z K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder drie groote bronzen medailles ontvangen. Op dien datum wordt het 10 jarig bestaan der schietvereeniging „Pro Patria" her dacht. Rilland-Bath. Wegens nijpend gebrek aan drinkwater alhier is gisteren een spoor wagen speciaal ingericht voor watervervoer beladen met water uit de waterleiding te Bergen op Zoom aangekomen. Driewegen. Gisteravond ongeveer half negen overkwam de heer Pointer van hier tusschen Kloetinge en Goes, een ongeluk met zijn auto. Door het breken van de rem hij moest wachten voor de sluit- boomen van den spoorweg kon hij zijn machine niet bedwingen en reed met geweld tegen den sluitboom, waardoor de auto ernstig beschadigd werd. De inzittenden, de heer P. en zijn vrouw, kwamen met den schrik vrij. Na een groot uur gelukte het hem met een reparateur, den heer v. S. uit Goes, zijn machine weer gedeeltelijk in orde te brengen, zoodat de reis weer kon worden voortgezet. Naar men ons meldt, zou tegen den heer Folmer proces verbaal zijn opgemaakt. De Raad vergaderde 10 Aug. Present 6 leden, afwezig J. L. Mol. De begrooting der gemeente 1912 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf op f 9360.24V2. Over een voorstel om aan Mej. Wed. P, Steuvoer, naar aanleiding van een door haar ingediend adres, over te gaan tot verhooging harer jaarwedde als telefoniste, staakten de stemmen. Aan Wed. G. v. Oosten werd met ingang van 1 Januari as. eene hoogere jaarwedde van f 10 toegestaan voor klokluidster. Daar de in de vacature van J. L. Mol te benoemen wethouder met 1 September toch weer moet aftreden, werd besloten geene beEoeming te doen. St. Maartensdijk. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd voorlezing gedaan van goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit betref fende verlegging van het voetpad in Ra- veEsoord. Daarna werd voorloopig vastge steld de gemeenterekening over 't jaar 1910. De heer Rijnberg merkte hierbij nog op, dat hij wenschte, dat in 't vervolg op alle ingediende werkstaatjes door arbeiders, die voor de gemeente gewerkt hadden, zou voorkomen de datum, waarop zij gewerkt haddenbij het nazien der rekening had hij verschillende rekeningen van enkele personen onder de oogen gehad, waarop geen datums voorkwamende voorzitter antwoordde hierop, dat die datums voor kwamen in een weekboekje; de heer Rijn berg merkte op, dat dit weekboekje niet aanwezig was. Verder wordt besloten tot aankoop eener inschrijving op het grootboek der 2t/2 Ned. Werkelijke Schuld, voortvloeiende uit den verkoop van 75 M'-. grond en den afkoop van een erfpacht ad f30. Aan den volontair onderwijzer W. K. Knuist wordt een gratificatie verleend van f40, wegens het verrichten van diensten bij het onderwijs tijdens de ziekte van den onderwijzer Quakkelaar. Vervolgens wordt aangeboden de begrooting voor 1912, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 23152 385. Nog een korte discussie ontspon zieh over het uitgeven der brandspuit aan particulieren zonder de spuitgasten, zooals dit de vorige week door den burgemeester was gedaan. De heer Rijnberg keurde dit af. De burgemeester verdedigde het door de opmerking, dat er wel brandgevaar was, doch geen brand, en dat hij in dit geval het niet noodig oordeelde de brandweer op te roepen, en dat de gehuurde dienaars van de spuit goed door de particulieren betaald waren. De heer Rijnberg bleef het noodig achten, dat de brandspuit alleen bediend wordt door de brandweer en niet aan particulieren wordt uitgeleend. („Zeeuw.") Koewacht. Donderdagnamiddag had hier op het gemeentehuis de loting plaats voor de Nationale Militie. Er waren 21 lotelingen De uitslag was als volgt 1 Petrus August van Poele (broeder- dieDSt); 2 Theóphile Verhoeven; 3 Hen- ricus de Vos; 4 Joseph Modest Swartelée; 5 August Cyrille Cerpentier6 Edemundos de Poepe; 7 Arthur Josephus de Letter (gebreken); 8 Joseph Aper; 9 Gerard Gaston Remery 19 Gyrillus Verschraegen 11 Alphonsus van Bunderen; 12 August Joannes de Bock; 13 Petrus Tulckens: 14 Willem deFeyter; 15 Georges Aiphons Boddaert16 Joseph Steenaert; 17 Flori- mond Steenaert; 18 Alfred Fr. de Jonge; 19 Maurice Ant. Jos Ysebaert; 20 August Franciscus Verschraegen 21 Alphonsus Oudenaerde. Clinge. Uitslag loting voor de Nationale Militie: C. L. Blommaert 23 A. van Boven 1 H. v. Broeck 4O. Bruggeman 5P. Buysiogge 18 (gebreken); P. de Cock 17 (gebreken)A. v. Damme 20C. v. Dor- selaere 15; C. D'Haen 2A. v. Duyze6; H. v. d. Heyden 19 (te klein); C. Lansu 10; Ij. Lernout 13; P. de Mayer 3; Fr. Melsen 8; Fr. de Moor 14; G. de Munter 11; S. v. Overloop 22; A. Poppel2; J. Praet 25Fr. Schuddings 24 (gebreken)A. Smet 7J. Staal 16 (broederdienst)A. Vermeenen 21A. Zaman 9. St. Jansteen. Tengevolge van do hitte zakte Woensdagavond een paard van den landbouwer Ph. van Acker te Absdale ineeu en was terstond dood. Ook bij den landbouwer O. van Arenthals te Zandberg bezweek een paard van de warmte. Alsnog viel Donderdagnamiddag tengevolge van de hitte een paard, welke voor een wagen vlas was gespannen, nabij het station te Hulst omver en was na eenige oogenblikken 'n lijk. Men schrijft ons uit Koewacht: De oudste menschen alhier bunnen zich niet herinnereD, dat ooit zulk een langdurige en hevige droogte geheerscbt heeft als dit jaar. Als men het beetje water niet mede- rekent, dat in den nacht van 6 Augustus is gevallen, dan is bet ruim 5 weken ge leden, dat er hier een druppel regen is gevallen. En dan iederen dag zulk een tropische warmte! Geen wonder dus, dat vooral op de hooge gronden alles dood gaat. Gras en klaver is er in 't geheel niet meer; boonen en kooien, die zooveel beloofden, zijn verdord, de aardappelen liggen dood Van loof en wortelen zal niet veel meer terechtkomenzoodat het er van den winter voor den veehouder treurig zal uitzien. Alles verlangt naar regen, naar veel regen In Zeeland kwamen in de week van 2 tot en met 8 Augustus acht gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. twee gevallen van roodvonk, een te Oud-Vossemeer en een te Sas van Gent, en zes gevallen van diphtheritis, nl drie te Goes, een te Hoek en twee te Middelburg. De propagandatocht door Zeeuwsch- Vlaanderen. De propagandatocht naar Hulst, waarde vierde spreekbeurt van Prof. van Rees' „tiendaagsche veldtocht zou plaats vinden, was eveneens niet zonder succes Tegen de verwachting van enkele notabelen ver- eenigden zich in een welwillend daartoe afgestaan schoollocaal een kleine honderd belangstellenden, welke de spreker gedu rende anderhalf uur door zijn woord wist te boeien. Na afloop werden ook hier een paar honderd kleine geschriften op neutraal en christelijk gebied aan de man gebacht Door een der aanwezigen werd den spreker hartelijk dank gezegd. De vijfde rede werd gehouden op een kleine weide in Axel; de burgemeester (zelf voorzitter van een afdeeling van de Nat. Chr. G. O. Ver.) eu het hoofd der openbare school, woonden met een 100 tal andere mannen en vrouwen de bijeenkomst bij. Het lijdt geen twjfel, of menigeen kwam ook hier onder den indruk van het ernstig woord van den propagandist. Zooals door strooibiljetten vooraf was aangekondigd, hield de professor Donder dagnamiddag eene lezing met lichtbeelden voor de jeugd in het Vereenigingsgebouw te Terneuzen. Onder een aangename causerie vertoonde hij een serie prachtige platen, alle tot strekking hebbende het redden van den evennaaste uit verschillende gevaren, om zoodoende de kinderen op te wekken tot naastenliefde. Dat de gevoelige kinder harten getroffen waren, bewees het applaus dat door de stampvol bezette zaal klonk. Donderdagavond half acht trad de Pro fessor op in Sluiskil in de Zondagsschool. Doordat de meeste inwoners nog aan den arbeid waren dreigde deze avond een mislukking te worden Bovendien lokte het warme zaaltje nu ook niet bijzonder uit om er eenige uren in door te brengen. Een en ander deed spreker bewegen nu de bevolking niet kwam, tot haar te gaan. Vanaf de stoep voor de school sprak hij, vriendelijk zooals altijd, de verbaasde omstanders toe Door het vreemde aange trokken, groeide de massa weldra aan tot ruim 100 personen. De redenaar legde de drankbestrijders- beweging eenvoudig uit, toonde aan dat zij reeds een reuzenomgang had over geheel de beschaafde wereld en liet duidelijk uitkomen, welk slecht gevolg voor het menschelijk lichaam ook het matig gebruik van bier veroorzaakt. De Hoogleeraar wees met klem van redenen op de gevolgen van matig drinken voor de nog ongeboren kinderen en haalde roerende voorbeelden aan. Met een beroep op ae christelijke naas tenliefde drong hij aan op aansluiting bij of oprichting van eene drankbestrijders- vereeniging. Met gruote aandacht werd spreker gevolgd. Na afloop werd nog druk gecolporteerd met drankbestrijdersgesehriften. Bedevaart naar de Grot van Lourdes te Groede. In den loop der jaren is in verschillende parochiën eene broederschap van O. L. Vrouw van Lourdes opgericht om ook degenen, die niet in staat zijn de verre reis naar de grot van Bernadette te ondernemen eenigormate te doen deelen in de gunsten en voorrechten van Maria's genadeoord te Lourdes. De stichting dezer broederschappen werd door de hooge kerkeljke overheid met vreugde begroet en de pausen verleenden gaarne aan die instellingen bijzondere geestelijke gunsten. Ook het Katholieke Groede mag zich in zoo'n broederschap verheugen. In de scha duw der kerk staat de grot een getrouwe coupie van die te Lourdes met het beeld der Onbevlekte Ontvangene, waarheen steeds meerdere geloovigen uit het voor malig 4e district ter bedevaart opgaan, iets wat niet weinig bjdraagt tot den geestelijken troost en voldoening van Groede's ij vervollen herder, den ZeerEerw. heer Van der Maden. Zoo zal den 15en Augustus a.s. een Aardenburgsche beevaart naar Groede op trekken. Bij aankomst van den tram aan den Kruisdijk zullen de beêvaartgangers, onder leiding van hun pastoor, den Z Eerw. heer v. Wijtvliet, naar Maria's genadeoord te Groede trekken, er het plechtig lof bijwonen en deelnemen aan de plechtige processie met het Allerheiligste rondom de kerk. De Aardenburger CoDgreganisten zullen ieze schoone uiting van geloof en gods vrucht met hun fraai gezang opluisteren. Inderdaad belooft de dag van Maria- ten-hemel-opneming een dag van beteekenis te zullen worden voor de parochie Groede in het algemeen en haar bedevaartplaats in het bijzonder en meer dan elders zullen daar op dien dag de aanvangswoorden der H Mis (introïtus van 15 Augustus) hun diepe beteekenis hebben: „Gaudeamus omnes in Domino, diem festum celebrantes, subhonore Beatae Maria Virginis, de cujus assumptione gaudent angeli et collaudant Filium Dei". „Laten wij allen ons verblijden in den Heer, nu wij den feestdag vieren ter eere der gelukzalige Maagd, over wier ten-hemel opneming de engelen zich verheugen en den Zone Gods lofzingen". Moge de Hemelkoningin dan welwillend nederzien op dat stille maar bevoorrechte hoekje van Zeeuwsch-Vlaanderen en door hare machtige voorspraak bewerken, dat op de beêvaartgangers naar haar heiligdom, op hun familiën, vrienden en gewestgenooten een stroom van hemelsche zegeningen moge neêrvloeien, opdat zij herschapen worden in die echte, overtuigde, vurige Katholieken, de trots en de kroon van hun geestelijke herders, een sieraad voor Kerk en maat schappij 1 Voegen wij hieraan toe, dat de bezoekers van de grot te Groede niet alleen deelen in de geestelijke voorrechten, welke ver bonden zijn aan het bezoek te Lourdes, welke voorrechttn ook zijn weggelegd voor de leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Lourdes, maar dat Z H. PausPiusX bij breve van 5 September 1910 goedgunstig een vollen aflaat (toepasselijk op de zielen in het Vagevuur) schenkt aan alle geloo vigen, die, hetzij op Maria Hemelvaart, hetzij op een der dagen gedurende het octaaf de grot van Lourdes te Groede zullen bezoeken en daar, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, eenigen tjd zullen hebben gebeden voor de voortplanting des geloofs en de belangen van Paus en Kerk. doorgevoelde strijd tegen he ongeloof zijn de meest in feiten van zijn 8-jarige vruchtbare regeering. „De 76-jarige grijsaard I te veel van zijn krachte» werkdag van zwaren ge^ zorg en kommer schijnt te ondermijnen. „Bidden wij veel voor d| bidt en werkt voor ons. Kerkelijke Feestdagen. Den 24en Juli 1.1. heeft Z. H. de Paus op verzoek van verschillende bisschop pen bepaald, dat het feest van St. Joseph op 19 Maart zonder verplichting vaD viering zal blijven staan, wijl de Zon dagen in de Vasten waarnaar het volgens het vroeger Decreet verschoven was, dikwijls gepriviligieerde Zondagen zijn en dus zouden voorgaan. Het feest zal als een feest eerste klas gevierd wor den, maar het voornaamste feest zal toch zijn dat, hetwelk op den derden Zondag na Paschen valt. Ook het feest van de H, Drievuldigheid wordt een feest eerste klas en het feest van het H. Sacrament, hoewel niet langer verplichtend, zal zijn geprivili gieerde octaaf behouden. Kerkgenootschappen in Nederland. Volgens de telling in 1909 behooren in ons land tot de verschillende kerkgenoot schappen Ned. Herv. 2 588 261 Waalsch 9.660 Remonstrant 27 450 Chr.-Gereformeerd 55.720 Doopsgezind 64 245 EvaDg Luthersch 81.833 Hersteld Luthersch 15 867 Gereform Kerken 491.451 Roomsch Katholiek 2 051.021 Oud-Roomsch 1U.082 Nederl.-Israël. 99.785 Portug. Israël 6.624 Onbekend 63.216 Tot geen berkgenootschap 290.960 Totaal 5.656.175 Globaal kan alzoo gezegd, dat behooren: Tot protestantscb kerkgen. 58 pC't- Tot de ,-Kath. Kerk 35 pCt. Tot de Israël, gemeenten 2 pCt Tot geen kerkgenootschap 4 pCt De Zierikzeesche Nieuwsbode gaf iD zijn jongste nummer ook bovenstaand lijstje maar schreef achter de Roomsch-Katho- Heken het getal 353.021 wat natuurlijk fout is, liefst bijna twee millioen te weinig- Uit Rome wordt aan het Centrum gtschreven „Het zijn nu 8 jaren, dat Z. H- Paus Pius X in de Sixtjnsche kapel gekroond werd en vereerd als opvolger van Petrus, als Paus van Rome. Na den adellijken Giacomo Pecci beklom de zoon van een brievenbesteller Riëse, Guiseppe Sart®, den Pauseljken troon om als plaatsbekleeder van Christus op aarde de Kerk, die katho liek is d.w.z. over de geheele aarde ver spreid, te besturen. „Wat Pius in deze 8 jaren van z'Jn Pausschap heeft gedaan om „alles n Christus te herstellen'', kan men onmoge lijk in weinige woorden samenvatten21JU radicale hervorming der Romeinsche Curie en Italiaansche Seminariën, zijn krachtig ONDERW Ovezand. Na de herhaald hoofd der school alhier, zij geheel 6 sollicitanten. Hoedekenskerke Dhr. M slaagde te 's Gravenhage Engelsch lager onderwijs. Het nieuwe B K. Gymnasium Zooals men weet, worde' B. S. en het R. K. Gy paters Jezuieten op de H September naar het Muse1 gebracht, waar een monu: is verrezen. Uit oud leerlingen van h nasium heeft zich een com om bij deze overbrengin baarheid te taonen. De coi uit de heeren A. M. Steir H. A. M. Warndarff, ai Waszink, A. H J. Hintzenl Kintz, P. Niemer, arts, A. van Balen, J. R. D. d. Linden, mr. J. A. Kortenhorst, Jos Bonnike, J. Weterings, P. Hulscheb Herckenrath, Carel Goseling, Th. E. de Jonge Cohen, Vroom, Wzn terwijl het ui! gevormd wordt door de he< voorzitter, Simon van den ningmeester, en Jos. Be; adviseur. Dank voldoende financiet groot tegeltableau worden i in de vestibule van het nieu college wordt ingemetseld ontworpen door den heer wordt uitgevoerd door de werkfabriek „Rozenburg". De aanbieding zal vergl een album. Te Breda is geslaagd voi de heer A G. Jongepier vi Te 's Gravenhage is I Engelsch lagere acte, G. De k~pt. H. J. L Mus het depöt van discipline wordt tot het volgen der ningen 28 dezer gedetachei reg inf. te Assen. Door den Commissaris c benoemd tot zetter voor belastingen te 's Heerenboe! Werri, ter vervanging van maes, die ontslag heeft gei Aardenburj Donderda acht was er eene gecomt dering van Regenten van den Gemeenteraad. Na afloop daarvan, omst had er eene openbare v< den gemeenteraad plaats, v M ijffels, wethouder, afwezi tulen werden voorgelezen goedgekeurd. Daarna onts, vriji verwarde discussie ov tie van den gemoonto-gem vorige vergadering was i schrijven van Dr. Doyer verzocht, wegens zijne lier. van den gemeenteraad uit tie te schrappen de verpli cinatie en doodschouw. Hij ties, ook al werden ze plichtend gesteld, gratis wa eenkomstig dat verzoek ten niet de bijvoeging, dl structie zou herzien en drukte wensc.hen rekening Toen men gisteren daai ginnen, bleek de eensgezirl zoeken, waarom men na weer praten besloot, de z; gende vergadering uit te de discussie merkte Dr. op. dat voortaan Burgem houders aan den geme zouden moeten vragen, o. wilde zijn van te vaccine* heer an den Hemel op van geen „gratis" sprake li "eer de jaarwedde deze] met het oog 0p andere wenschte deze de jaar Daarna was aan de ord der geloofsbrieven van de de raadsleden, de heeren en Wage. De burgcme-estó heeren Eeckhout, de Muifi ker gm die geloofsbrievc De zitting werd voor eeij schorst; pa Jierop-ening dec

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2