SINN ENL AND UIT ZEELAND. posterijen. KERKNIEUWS ONDERWIJS. KOLONIËld Drankbestrijdin SPORT. Anarchistische propaganda in het leger. Op bevel van den krijgs raad zijn bij het 27ste regiment infanterie te Oijon onderzoekingen ingesteld naar de aanwezigheid van anarchistische bladen. Vier soldaten, die in 't bezit waren van anti-militaire brochures, zijn gevangen gezet nCITSCHI/ASD, Wel niet van adel maar toch zeer rijk! Tot opvolger van dr. Hill, als ambassadeur der Vereenigde Staten te Berlijn, is benoemd de heer John Leishman, thans ambassadeur te Rome. De Yankees sturen natuurlijk geen diplomaten van adel naar de hoven, want zij kennen die niet Zoo ook is de heer Leishman vroeger dood gewoon industrieel geweest. In het jaar 1897 bood president Mc. Kioley hem den post van gezant te Bern aan en Leishman gaf daarvoor zijn betrekking op van presi dent van de Carnegie Steel Trust. Men zal zich herinneren, dat van zekere zijde men noemde niet onmiddellijk den naam van Keizer Wilhelm zeiven! indertijd de benoeming van dr. Hill werd afgekeurd, wijl men meende, dat deze, bij gebrek aan fortuin, zijn stand niet zou kunnen ophouden; dit bezwaar geldt niet voor den heer Leishman, deze gaat n.l. door voor een zeer rijk man. In het parvenu achtig Berlijn wordt de adel van den geest, waarop ongetwijfeld dr. Hill aanspraak mocht maken, in een diplomaat minder gewaardeerd dan de adel der portemonnaie I Ongeval op een schip. Terwijl Zaterdag een aantal bezoekers van den Duitschen Katholiekendag in de Rijnhaven bij Karlsruhe op een boot aan boord gingen, had een betreurenswaardig ongeval plaats. De reizigers moeten n.l. over een vraehtboot heen de stoomboot bereiken. Hierbij braken tengevolge van het hevige opdringen een paar planken doormidden, zoodat 50 a 60 personen in het ruim van de vrachtboot vielen. Tal van personen werden gekwetst en braken vingers of enkels. Slechts een vijftal hunner konden de reis nog meemaken. SPAN JE. Muiters, Uit Madrid wordt gemeld dat aan boord van den kruiser „Numencia", op de reede van Tanger, muiterij uitbrak, die echter spoedig onderdrukt werd. Een twaalftal matrozen, die aan het muiten waren geslagen, werden gearresteerd. De rest tan de bemanning betuigde haar spjjt en afkeuring over de houding der muite lingen. De kruiser is naar Cadiz terugge keerd. De minister van Marine begaf zich aan boord om een onderzoek in te stellen. Het heet dat het geval direct noch indirect iets met politiek te maken heeft. Nader meldt men: De muiterij aan boord van de Numencia zou mislukt zjjn, dank zij het koelbloedig en vastbesloten optreden van een jong luitenant, die, toen hjj een troepje gewa pende muiters ontdekte, wier vreemde houding hem opviel, alleen op hen toe- schreed met een revolver in de hand en hen een voor een ontwapende. Naar uit Madrid gemeld wordt, bewaart de Spaansche regeering een volslagen stil zwijgen over het gebeurde. Er ging een gerucht, dat de oproermakers doodgeschoten waren. Dit gerucht wordt niet bevestigd, maar algemeen wordt verwacht, dat ze binnenkort terechtgesteld zullen worden. POBTÏGAl. De zegeningen der republiek. In „De Telegraaf" schrjjft dr. Aletta Jacobs een correspondentie uit Madeira, waar zjj vertoeft, welke ons een aardig kijkje geeft op den toestand van Portugal. Men dient vooral te weten, dat de schrijfster overigens in het algemeen erg met de nieuwe Repu bliek is ingenomen, wat de waarde van de volgende getuigenis niet weinig versterkt Zoo werd hier een school van religieuze zusters gesloten, alwaar 700 kinderon goed of slecht onderricht ontvingen, kinderen, die nu op de enkele openbare school geen plaats kunnen vinden en zoolang moeten rondloopeu totdat er nieuwe openbare scholen gebouwd zijn. Ware het niet beter geweest eerst voor nienwe scholen te zorgen en dan de niet goede te sluiten? Als de 700 nu bij den weg loopende kinderen eerst eenige maanden, die jaren kunnen worden, hebben gevagebondeerd, zullen zjj dan weder gemakkelijk aan de schoolbanken gewennen Ook zag ik hier het stedelijk hospitaal, waar al de religieuze verpleegsters op regeeriagsbevel weggezonden zjjn en waar nu twee zusters met eenige tijdelijk ge huurde bedienden den dienst verrichten, in afwachting van de verpleegsters, die van hoogerhand gezonden zullen worden. En zoo zijn er tal van instellingen, die in overgangsvorm verkeeren; waar reli gieuze mannen of vrouwen vroeger den dienst verrichtten, die door de nieuwe regeering zjjn weggezonden en waar de open plaatsen nog niet door de plaatsver vangers zijn ingenomen. Van dezen toestand zijn de armen en lijdenden thans dupe. OOSTENRIJK. De boschbranden in Tirol. De reusachtige boscbbrand bij Franzenfeste is Zaterdagavond, toen de storm die den brand steeds meer verspreidde, ging liggen en men krachter kon optreden, tot staan ge bracht. Den nacht van Zaterdag op Zondag gelukte het e ndelijk den brand te locali- seeren en Zondag kon worden gemeld, dat het gevaar voorbij was, zoodat het grootste gedeelte van de militairen en de brandweer konden vertrekken. Het vernielde gedeelte wordt geschat op ongeveer 500 H.A., de aangerichte schade op ongeveer ö1/^ millioen kronen. OOSTENRIJK-IIONGARIJË. Kardinaal Gruscha, prins-aartsbisschop van Weenen, is Zondag op het kasteel Kranichberg bij Gloggnitz aan hartver lamming overleden. Mgr. Antonius Gruscha bereikte den hoogen leeftijd van 90 jaren en was de oudste van het H College van Kardinalen. In het begin van het vorig jaar werd hom Mgr. Nagl toegevoegd als coadjutor, met recht van opvolging. De overleden Prins der Kerk was inzonderheid een groot begunstiger van Kolping's stichting, de Gezellen-Vereeniging te Weenen die hij oprichtte en wier voorzitter hg was tot zijn dood toe, evenals hij het centraal- presidentschap bleef bekleeden der Gezellen- Vereeniging in Oostenrijk en Hongarije in de Oostenrijksche Kroonlanden en in HoDgarjjë. Vóór zijn verheffing op den aartsbisschoppeljjken zetel van Weenen in 1890onderwees hij de Katholieke godsdienstleer aan het Theresianum te Weenen. Tot in het jaar 1866 was Mgr. Gruscha een der meest gevierde redenaars op tal van vergaderingen van Duische Katholieken. De Koningin is voornemens a.s. Maandag 's morgens 10 uur, met Prinses Juliana van Soestdijk naar Het Loo terug te keeren. Ernstig ongeluk te Rotterdam Men seinde ons heden uit Rotterdam navolgend bericht dat wij in de stad bulle tineerden Hedenmorgen is aan boord van het stoomschip „Gutenberg" een der beide waterpijpketels gesprongen. Men spreekt van 5 dooden en 6 gewonden. De conster natie is groot. (Zie voor eventueel verder nieuws onder Laatste Berichten). Maandag is te Utrecht na een langdurige ongesteldheid op 43-jarigen leeftijd over leden dr. C. H. Wind, in leven hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Utrecht- sche universiteit en voor dien hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Dinsdag j.l. is bij enkele candidaat- stelling tot lid der Prov. Staten van Noord- Brabant (vac Smits) gekozen verklaard de heer Ch. Frencken te Oosterhout. Dinsdag zijn voor den gemeenteraad van Bergen op Zoom in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. van Hasselt, die in district I en III was ge kozen, in district III candidaat gesteld de heeren A. A, Claesen en dr Muskens. Nederland en België In een correspondentie aan de N. Rott. Cour. wordt als vrucht van het Koninklijk Nederlandsch bezoek aan het Belgische Hof genoemd de spoedige tot standkoming van eenige verdragen tusschen beide landen die op het handelsverkeer en de economische ontwikkeling van beide landen van grooten invloed zullen zijn. Ook zal volgens denzelfden correspondent Prins Hendrik nog dit jaar de gast zjjn van Koning Albert te Ostende en mag het bezoek van Koningin Wilhelmina aan de Gentsche tentoonstelling in 1913 als waar- schijnljjk worden verondersteld. Trekhonden wet Op 1 September a.s. zal de Trekhonden- wet in werking treden. Met ingang van dien datum zal het den houder van eene hondenkar verboden zijn die te gebruiken of te doen gebruiken: lo. anders dan met inachtneming van de voorschritten, bij algemeenen maatregel van bestuur gesteld omtrent de lichamelijke gesteldheid en de maat der bonden, het tuig, de hondenkar en het geleide 2o wanneer hij niet als houder is inge schreven in een register, aangelegd door B. en W. der Gemeente waarin hij woon plaats heeft. Houders van hondenkarren wordt, ter voorkoming van schade, aangeraden zich tijdig als zoodanig te doen inschrijven, bij welke inschrijving een nummerbewijs zal worden afgegeven. De inschrijving zal worden geweigerd, indien hond, tuig, hondenkar of geleide niet voldoen aan de voorschriften. Onherroepelijke veroordeeling van den houder wegens overtreding van enkele strafbepalingen, zal in bepaalde gevallen eveneens tot weigering der inschrijving leiden Belanghebbenden kunnen ter Gemeente secretarie nadere inlichtingen bekomen in betrekking tot die voorschriften, welke zoowel door den houder als door den geleider moeten worden in acht genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de wet onder hondenkar verstaat een voertuig, met één of meer honden bespannen. 0e Zeeliedenstaking te Amsterdam. Tot de bemiddelingscommissie ter beëin diging van de zeeliedenstaking is alsnog toegetreden prof. Diepenhorst van de Vrjje Universiteit te Amsterdam. Volgens een bericht van onzen Amsterdamschen corres pondent zou uit een interview van den waterschout, baron Van Geen, zijn gebleken, dat de voornaamste zeevaartmaatschappijen de interventie van de bemiddelingscommissie als ongevraagd beschouwen en zij die commissie dan ook officieel niet erkennen. Toch is de mogelijkheid om van reederszjjde tot goede oplossing van het conflict mede te werken niet buitengesloten. Baron Van Geen is de maD, die in 1900 zeer veel heeft bijgedragen tot minnelijke schikking van het scheepvaartgeschil, weshalve hem door de stoomvaartmaat schappijen een gouden horloge met inscriptie als blijk van waardeering werd aangeboden. De vereeniging „Nos Jungunt rosae", „ons verbinden de rozen", ten doel hebbende de veredeling der rozencultuur, koos in haar jongste algemeene vergadering tot bestuurs lid o.a. den heer J. Hackenberg te Middel burg. De vereeniging zal aan het bestuur van het Vredespaleis een rozenperk aan bieden voor den tuin rondom dat paleis. Gegoten huizen in Frankrijk. De Parijsche correspondent van het „Hbl." schrijft: Naar ik hoor zijn hier heden, 4 Aug. de grondslagen gelegd voor de oprichting van een groote Fransche maatschappij, met een kapitaal van 3 a 4 millioen franc, die zich de exploitatie ten doel stelt van de brevetten tot het gieten van huizen volgens het systeem waarvan Santpoort de primeur gehad heeft. De heer Harms wordt Com- missaire délégué, terwijl in het bestuur mede zitting zal hebben de heer W. Zee handelaar, een sinds jaren hier gevestigd Nederlander. Voor Holland zal waarschijn lijk een afzonderlijke Mij. worden opgericht voer 't overige blijft de exploitatie der brevetten in verschillende landen bij de Fransche maatschappij gecentraliseerd. Een van de eerste afnemers van de Dieuwe maatschappij wordt vermoedelijk de bekende banden fabrikant Michelin, die plan heeft ten behoeve van zijn werklieden bij zijn fabriek te ClermoDdt-Ferrand een driehonderdtal huizen volgens het nieuwe systeem te laten zetten. Beiden geholpen. In Winsum (Gr.) zaten de liberalen in nood. Twee aftredende liberale raadsleden kwamen in herstemming met twee anti-rev. candidaten. 't Gevaar voor sneuvelen was groot. 't Leven kon gered werden, mits de roode neefjes steun boden. Zouden ze willen Ja, ze wilden. Maar zij hadden ook hun voorwaarde. De socialisten zouden het hokje voor de namen der liberale raadsleden zwart maken, mit de liberalen teekenden op het socialis tisch volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht. En kris kras daar krasten de pennen. De Groninger boer zette zijn naam op het socialistisch petitionnement. Of zijn vingers niet wat beefden? Maar twee levens hingen er aan. Uit nood doet men al wat. En straks heet dit petitionnement „zuiver socialistisch I Wat is er al een comedie in de wereld! „Get." Bergen op Zoom, 7 Augustus. De pogingen, in het werk gesteld voor de totstandkoming eenor Tentoonstelling van Schilderijen zijn met een gunstig resultaat bekroond. Op deze Tentoonstelling zullen slechts werkstukken worden tentoongesteld van levende meesters, zoowel Hollandsche als Belgische. Het Comité bestaat uit de H.H Perquie, Voorz., H P. M. Verlinden, Onder- Voorz., J Asselbergs, Cbsz. Penningmeester en Henning Secretaris. Pe Tentoonstellin wordt gehouden in het Feestgebouw Thalia vanaf 17 Augustus tot 25 September a.s. De oud-minister De Marez Oyens vermist. Ook Dinsdagavond waren bij de familie te 's Gravenhage nog geen berichten inge komen omtrent de uitkomsten van de nasporingen naar den vermiste. Volgens de „Munch. N. Nachrichten" heeft de familie een som van 1000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen, die leiden tot het vinden van den vermiste. Amerikaansche gezant. Reuter seint uit Washington: President Taft heeft Lloyd Bryce benoemd tot gezant in Nederland. Middelburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier van justitie bjj de arrondisse- ments-rechtbank alhier de heer mr. A. Mijnlieff, thans in geljjke betrekking te Winschoten. Heden werd ODze stad bezocht door den aartshertog Carl Ptephan van Oostenrijk, vergezel! van zijne gemalin en gevolg. De hooge bezoekers vertoefden o.a. eenigen tjjd op het stadhuis. Bjj de politie alhier is door een rijwielhandelaar kennis gegeven dat ten zijnen nadeele door een kermisreiziger vermoedelijk eeD rijwiel verduisterd is Oud-Archief van Vlissingen Aan het jaarverslag omtrent het oud archief der gemeente Vlissingen ontleenen wij het volgende: Bij den aanvang van het verslag onttrekt de archivaris de verdwenen opschriften op de gevels van twee huizen binnen VlissiDgen aan de vergetelheid. Het eerste opschrift vond men tegen den zijgevel van het huis van den heer Rat, aan de Nieuwstraal (Oosthoek van de Adriaan den Dortsmanstraat). Het bevatte de spreuk „Hier is van buiten niet al te zien wat daarbinnen te koop is". Waren er nog poorten van Vlissingen dan wenschte de archivaris die spreuk daaraan gehecht te zien. Nu die er niet meer zijn, zou men haar geschikt aan de deur van het Oud Archief kunnen hechten, maar dan geflankeerd door een tweede opschrift, dat eens te zien was aan den gevel van een huis, staande aan de west zijde van de Groote Markt. Het bevatte de spreuk „Hoe is deze stad zoo eenzaam, die vroeger zoo vol volk was. 't Zal wel beteren". Eenzaam stond daar, na het jaar 1809, een klein restant der archiefboeken van voor dat jaar, dat aan de verwoesting door het bombardement ontsnapt was. Maar het zou wel beteren. Wie zijn vaderstad lief had, schonk wat hij had, tot vermeerdering of tot compensatie van het zuo gehavend archief. Zoo hebben wij ons aldus de archi- varus nu te verwonderen over wat nog gered is en dienen kan om historische, archeologische of genealigisehe gegevens op te sporen. Van vrijzinnige zjjde zal in district III, waar eene verkiezing voor den gemeen teraad plaats moet hebben omdat de heer J. G. van Niftrik, die ook in I gekozen werd, voor III bedankte, candidaat werd gesteld de heer M. Geelhoed (vrjjz. dem.) die bij de periodieke verkiezing in district I niet herkozen werd. Met ingang van 13 dezer wordt de remmer der Staatsspoor A. Nooyens, thans te Venlo, overgeplaatst naar hier, om belast te worden met den dienst van ladingmeester, voor den onlangs op pensioen gestelden ladingmeester J. Biggendorp. (VI. Crt Bij Kon. besluit is aan de zeeloodsen G. Engels en J. A. Loesberg toestemming verleend tot het aannemen van de gouden medaille der Kon. Kroonorde van Pruisen. Zierikzee. Heden keerden de vjjf kinderen die door de afdeeling Zierikzee van het Centraal Genootschap voor Vacantiekolonies waren uitgtzonden, na een verblijf van vier weken in het koloniehuis Zonheuvel te Hoeven, per tram huiswaarts. Heinkenszand. Maandag is op den stal van den landbouwer A. van den Dries alhier een jonge kachelmerrie gestorven die naar men zegt op een ongeveer f 700 waarde geschat kon worden. Het cadaver werd onder toezicht der politie in den grond gestopt. De boerenknecht J. Priem, rijdende met een voer vlas, nam een te korten draai, zoodat de wagen omviel en de knecht op den grond sloeg en zich aan zjjn beenen zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Toen de landbouwer H. v. I. Dinsdag jl. van de Goesche Markt met zijn tilbury huiswaarts reed, schrok onderweg het paard en maakte een zijsprong. Landbouwer en dochter vielen door den schok uit den wagen, doch bezeerden zich niet noemens waard. lerseke. Benoemd tot Directeur aan de Gasfabriek alhier de heer D. Loggers, op zichter bjj het uitvoeren der wei ken alhier. Dhr. C. A. E. Saüér heeft zijne benoeming tot lid van het Burg. of Alg. Armbestuur aangenomen. Kapelle. Bij verschillende personen ver toont zich hier het mondzeer, hoogstwaar schijnlijk ten gevolge door het gebruik van ongekookte melk. Onder het vee neemt het mond- en klauwzeer steeds toe, weer zijn bjj een pnar veehouders gevallen geconstateerd. Een paard, gespannen voor een petroleumwagen, maakte zich zoo bang van den molen, dat alles in de sloot terecht kwam. Met veel moeite en verlies van wat olie kreeg men de zaak weer in orde. Groede. Alhier wordt een tweede (chris telijk) fanfaren muziekkorps opgericht. Lamswaarde. Zondagnamiddag ontstond brand in de schuur van den landbouwer A. van Damme, wonende in den „Kruis" polder, naar men zegt doordat er kinderen met vuur speelden. Het gebouw, dat verzekerd was, brandde afhet nabijstaande woonhuis kon men behouden. £e brandweer bleef den ganschen middag tor plaatse. „M. Ct." Clinge. Deze week zjjn door den onbez. rijksveldwachter v. L. twee Belgen van Stekene verbaliseerd, wegens het stelen van klavers bjj den landbouwer A. M. alhier. Door onze fanfare-maatschappjj „Wel doen door Vermaak" is besloten deel te nemen aan de opluistering van de kermis te Kauter op Zondag 10 September. Nieuw Namen De wjjding van de kerk in den naburigen Presperpolder alhier is vastgesteld op Maandag 4 September. De niet kerkelijke, fessten zullen plaats hebben op Maandag 11 Sept. De hertog van Arem- berg zal bij beide feestelijkheden tegen woordig zjjn. Hulst Ongeveer 200 leden van het „Belgisch Genootschap van Oudheidkunde en Geschiedenis" bezochten Dinsdag j 1. deze gemeente van vier uur tot half zeven. Een officieele ontvangst had plaats ten stadhuize waar de burgemeester, de heer F. van Waesberghe een welkomsgroet uitsprak, dien de heer Willemsen van St. Nikolaas beantwoordde. Daarna werd een bezoek gebracht aan het stedelijk archief, de St. Willebrorduskerk en verdere beziens waardigheden der stad. Koewacht. Maandag was het feest in de kom dezer gemeente. Jac. Elegeort en ecbtgenoote mochten hun gouden huwelijks feest vieren en de buren hadden besloten dezen dag voor de oudjes tot een feestdag te maken, 's Morgens werd voor de woning een eereboog opgericht en versierde sparre tjes geplant. Van alle huizen wapperde de vlag, toen de jubilarissen door de feest commissie werden afgehaald en naar de naar de kerk geleid, waar een H. Mis van dankbaarheid werd gezongen. In het gemeentehuis werden de feestelingen door den burgemeester toegesproken en hun werd namens den gemeenteraad een geschenk aangeboden. De feestcommissie onthaalde daarop de geheele familie ten huize van den heer Oh. Swartilée, waar het recht vroolijk toeging. In den namiddag ontving het gouden echtpaar van hunne buren een zestal stoelen met fauteuil, alsmede een geschenk aan geld 's Avonds bracht de fanfare maatschappij „De Eendrachteene serenade. Als een merkwaardigheid dient vermeld, dat de twee naaste bloedverwanten der jubilarissen, die bij hun huwelijk als „bruidsknecht en bruidsmeid" optraden, beiden nog in leven zijn en het feest bijwoonden. Ter vervanging van de mislukte plan voor den aanleg van een electrischen tram wegverbinding BreskensKnocke worden thans naar de Breskensche Courant meldt door dezelfde combinatie pogingen aangewend om een stoomtramweg aan te leggen van Breskens over Groede, Nieuw- vliet, Cadzand, Retranchement naar Sluis. Het traject BreskensSluis zou in onge veer een half uur minder worden afgelegd dan met de tram BreskensMaldeghem. De commies der posterijen en telegrafie 4e klasse P. D. Goetheer wordt met ingang van 16 Augustus verplaatst van het post kantoor te Rotterdam naar dat te Vlis singen. Missionnarissen in Duitschland. Naar „Het Huisgezin" verneemt, is aan den weieerw. pater Innocentius, die met zooveel ijveren zooveel succes als missionaris onder de katholieke Nederlandsche werk lieden in Duitschland is werkzaam geweest, op zijn verzoek, wegens gezondheidsredenen, een hoogst eervol ontslag dcor den hoogeeiw. pater provinciaal verleend. Pater Innocen tius bevindt zich reeds ettelijke dagen weer in zijn klooster te Babberich bij Zevenaar In zijn plaats is aangesteld de weieerw. pater Rudolphus uit het klooster te Tilburg, zoodat de negen bloeiende vereenigingen, welke drie eerw. paters missionarissen van de Capucijnerorde in Duitschland besturen, thans als volgt verdeeld zijn le. pater RudolphusDuisburg en Marxloh 2e. pater Henricus: Essen-Oost, Essen- West, Hochheide en Beeck 3e. pater Cherubinus: Styrum, Ober- hausen en Sterkrade. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Weesp den weieerw. heer F. A. Willenborgtot pastoor te Langendijk (N. Scharwoude) den weieerw. heer G. A. M. Waterreustot pastoor te Rhoon den weieerw. heer B. F. de Jong, die kapelaan was te Amsterdam (H. Nicolaas binnen); tot kapelaan te 's Gravenhage (O. L. Vr. Onb Ontv.) den weieerw. pater J. Woldring S. J.; tot kapelaan te's Gra venhage (H. Teresia) den weieerw. pater J. Th. Rosmulder S J.; tot assistent dierzelfde parochie den weieerw. pater P. van Hoeff S. J. en tot kapelaan te Amster dam (H. Ignatius) den weieerw. pater L Steins Bisschop S. J. Goes. Geslaagd voor Handteekenen L 0. den heer J. Crucq, leeraar aan de Ambachts school alhier. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte Engelsch 1. o. mej A A. C. Verhoeven alhier. Middelburg. Geslaagd te 's Gravenhage op het examen boekhouden M. O. voor de huisakte de heer M. Boogerd alhier. Geslaagd voor schoolacte Boekhouden M. O. J. W. Bourdrez, vroeger alhier. Vlissingen. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte Engelsch 1. o. de heeren A. C. Abrahamse en J. B. Eekman, beiden alhier Zierikzee. De heer J. J. Lec aan de R H. B. S. alhier, staat dracht voor leeraar in het Dui H. B. S. te Enschedé. Te 's Gravenhage zijn ges Engelsch, 1. acte P. van Es voor Fransch, 1. akte, C. Schoondijke en L. H. Kupers NEI». OOST-IA I>IJ Timor. Blijkens een uit Nederlands, het departement van koloniën telegram hebben de Portugees de voormalige betwiste gebiel eiland Timor vrijwillig teruggel er eenige versterkingen geslecll Het is voor de N. I. regeerir succes te noemen, dat het gesc bestuur van Portugeesch Tin vriendschappelijke oplossing ii Verder uitgebreid machtsvertoc kan thans gestaakt worden. Van blijft nu alleen ovei de indr wenschelijk is zoo spoedig n grensregeling tot een oplossing! waarna de souvereiniteitsoven gebieden Maoekatar, Noimoeti,! Tamiroe Ailala zal kunnen pla en een reden tot geschillen ma tugeesche naburen op Timor zl genomen. De propagandatocht, dien pr Rees in het 5e district vanj Vlaanderen onderneemt slaag® uitstekend. Zondagmiddag 2 uur sprak damsche hoogleeraar in hetVë gebouw te Terneuzen voor cel afdeeling van den A. N. G. Oj genoodigden, waaronder de ledj Kruisverbond. Des namiddags I in dit blad aangekondigde openlu plaatseen talrijk publiek was teg het liep in de honderden. De aangename rede van dei werd met aandacht gevolgd, w. haaldeljjk applaus bewees. Nietta dat de spreker zeer gematigd ol vanwege de vereeniging „Verga Terneuzen en omstreken een stl het terrein uitgedeeld, waarin I striding werd aangevallen. Het leugenachtig biljet weil redenaar totaal uitgekleed. Il al te gek. Zie hier een enkelil de slotzin en dus de knalpot. I „Het drijven der geheel werkt even schadelijk vooil schap, als de ellende del misbruikers aan de il toegebracht." I Wie lacht daar? Maandagavond trad de Prol Sas van Gent voor een zeer gl zaal, waar spreker na een goedl rede een goedvolle rede 6 persei om een Kruisverbond op te rl men nu weet dat Sas van Gentl aantal kroegen heeft van geheJ naar verhouding van het aanll natuurlijk (1 op de 17), dan ml toegeven dat de beweging veil Hulde verdient de spreker, I loos zijn vacantie er aan geeft I katholieke streken het goede za I Moge deze week een waar I hem zijn. Vliegen. De Belgische Rondvl Dinsdagmiddag begon om I vlucht pver het tweede wegviI Doornik. Daaraan namen deel I ser, ('rombez, Lescarts en D'Hej bez kwam te vallen en liep el zingen op benevens wat scha I vliegtuig. Toch was hij voorn I morgen vroeg op te stijgen.I Te Doornik kwam om 5.5'i aan Tyck, om 6.07 D'Hes, I moest bij Grammont een ged I ding doen. De luitenant der artillerie rl leger Ter Poorten heeft dezeI mooie .overlandvlucht yolbrail vliegkamp bij Kiewit Hasselt il litaire kamp te Beverloo. Dal Nederlandsche officier door I sche collega's met luid gej| volksliederen ontvangen, wfl feestmaaltijd volgde, gepresB den generaal commandant vaB sche Jcamp. I Do beer Tor Poorten zal .1 zijn brevet behalen. Twee Rngelschen hebben t rondvlucht door Engeland vo 11 Valentine, toen Cody. Doze w; die jn de rondvlucht -oen tw bruikte en een vliegtuig vl maaksel. Het hoogterecord voor vlie door een Fransch' officier, Fe, op een Bleriot geslagen. Hij Meter in do lucht. Toon wilde niet ju eer.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2