AAM ;sche Hopjes, en Balen. ;he Hypot! bak, steeds verscb. Di Saksische Koningsdochter. No. 91. Donderdag 3 Augustus 1911. Zevende Jaargang. merken. IW, Den Haag. J IOOTDIENST inter en Zuid-Bevelend Veendam. de Middelburg, .„Café Suisse" en e prijzen van Verschijnt eiken MAAHDAG-.JtfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Ad muitos annos FEUILLETON. J, van der Sluijs. BUITENLAND. BINNENLAND. [It.—Rotterdam en nsterdam, Stoombooten )ES n. ROTTERDAM: lAug. 's morgens 5, Aug. 'a morgens 8, DAM: Woensdagmiddag. ROTTERDAM n. GOES: g. 's morgens 2, 's morgens 11, 's namiddags 4, fcRDAM naar GOES: g middag 2 uur, lotte rdany Haring- te bekomen te Goes IJ. C. MONHEMIUS, te heenen BOUMAN Zn., im by de beeren J. B. Wi. DEFAIS en te Rot- Stoomboot-Reedery v/h ER SCHUIJT. i VRACHT Goes-Dordf- kele reis, f 1, retour f 1,50. |e soorten - Markt - GOES. tie bericht, dat aan VAN STRIEN te JfDRIKSKINDEREN eer- |als Agent is verleend. VAN HEEL Co. |taan als agenten op, ten zich tot hen voor tan hypotheek en voor ftp van pandbrieven te ond. pond. pond. 1. ilankjea 7 cent. Sprits 8 cent. ses 8 cent. jes 8 cent. s 9 cent. tsche Sprits 9 cent. 'rou Wafels 9 cent. ;ebak 10 cfent. lines 10 eent. :oekjes 10 cent. dammertjes 11 cent. Trou 11 cent. eroos 11 cent. luim 12 cent. lager. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór balt' drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganxepoorlatraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prye. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst^ wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. h contant Im|. i Heden, den 2en Augustus, wordt Hare Majesteit Koningin Emma 53 jaar. Met groote belangstelling ziet het Ne- derlandscbe .Volk telken jare het geboorte feest der Koningin-Moeder naderen. Haar naam toch brengt in herinnering de groote en veelvuldige verdiensten, welke deze sympathieke Vorstin den laedp be wees èn door de uitmuntende, opvoeding, die zij haar geliefd kind, thans onze ge- eerbiedigde Koningin Wilhelmina, schonk èn door de voortreffelijke wijze, waarop zij de moeilyke plichten van het. regent schap pcht jaren lang vervulde. Oprecht is dan ook de heilbede dip pile rechtgeaarde Nederlanders heden voor Koningin Emma, ten Hemel stieren en m,et volle overtuiging roepen wij haar een „ad muitos annos", „nog vele jaren" toe. Hot zij haar gegeven nog lang getuige te zijn van den bloei van haar Huis, van den welvaart van Nederland en niet het minst va,n de voorspoedige ontwik keling harer geliefde kleindochter, tevens Neêrlands hope, tot Koninklijke jonk- vrouwe en gevierde prinses 1 Moge zij in dat alles de kroon, zien, gezet op een leven, dat steeds aan hot heil van land en volk was gewijd. V 0a ware schuldige. Nog lrisch is bij allen de herinnering aan het noodlottig spoorwegongeluk te Müllheim, waar een trein met een ijzing wekkende snelheid over de plek. reed waar men bozig was met herstellingen der spoorstaven. Wie stuit er schuldig aan het verlies van menschenlevens, aan den mateloozen rouw in tal van familiën, om van -ver wondingen en stoffelijke schaden niet te spieken V Onmiddellijk de machinist, die in la kenswaardige roekeloosheid de ramp heelt aangericht, middellijk de drank, de alcohol. Immers, naar pan de „Frankfurter Zeitung" uit Müllheim gemeld wordt, wordt, Jicoit de machinist Platten, die den bij' Müllheim verongelukten sneltrein bestuurde, bekend, dat hij te Bazel zijn rusttijd .heeft gebruikt om in een Spaansch wijnlokaaj te drinken. Door den zwaren wijin had hij nog meer dorst gekregen en daardoor nog meer gedronken. En aan zoo'n man was het heil en de .veiligheid der passagiers toevertrouwd)) Wat .te zeggen van de velen, die on danks dit en zoovele andere sprekende feiten niet aflaten met spottend neer te zien pp degenen, die zich hebben aange gord ]tot den strijkt tegen den alcohol, of althans onverschillig zylu voor het doel en streven onzer drankbestrijdersvereeni- gingen Moge de wetenschap, dat de ware oor zaak van piet weinige physieke en zede- 24) „0 God ontferm u onzer 1" zuchtte zij'. „Reeds klauteren zij als katten op de de wilde rossen, lloe woest blikken de kleine oogen uit de breode, gruwzame gezichten I Wee I overal teekent moord en brand hun weg 1wee, wee, de hei lige plaats ontwgd! riep zij angstig uit. „Ach, zuster, dat gij uw blanken sluier met bloed bovlekkon moest 1" Dan zweeg zij, alsof de angst over hetgeen zij zag, hare tong verlamde. Allo zusters zagen er verschrokken uit: de duistere woorden, zoo even ver nomen, klonken als de aankondiging van een naderend gevaar. „Zullen roofhorden ons overvallen, dam sta God ons by", dacht de abdis. En bekommerd overlegde zij hoe zulke din gen af te wachten. Den volgenden morgen, als de man nen aan het sobere ontbijt zaten, be richtte de portierster zacht aan de ab dis „Hildbold, een vrjje boer uit het lijke euvelen moet gezocht worden in den drank, velen wakker schudden uit hun slaap eu nieuwe strijders toevoegen aan het wel is waar reeds groote maar nog steeds te zwakke leger der drankbe strijders, BEbfllE. Koningin Wilhelmina en de Socialistische Schepen. Het „H. v. Antw.' 'schrjjft: Als 'laatste nagalm van het koninklijk feest ten stadhmze wordt nog het vol gende verteld: de stad Brussel bezit in haar .kunstschat een merkwaardig tafel servies in gedreven zilver, geboetseerd, door beeldhouwer Van der Stappen pn ook tafellakens in oud kantwerk, die eene waarde van ruim fr. 50.000 vertegenwoor digen. Dit alles kon dienst doen hij <le ont vangst yan Koningin Wilhelmina. Doch op hef programma, van den dag stond ook een theepartijtje en de, stad Brussel bezit geen theeservies, daar theedrinken niet tot de nationale deugden der oude Brabanders behoort. Dan moest er ook naar .uitgezien worden om de .noixlige kopjes en kannen in bruikleen te bekomen. Dan deed iemand, die bjji den socialis- tischen pchepen, M. Grimard, ite gast was, het voorstel het prachtig theeservies van dezen gemeemtemagistraat ter leen te vra gen, servies zegde men, dat zoowat 15.000 tr ..waarde bezit. Hieromtrent gepolst, stemde M. Gri mard gereedelylk toe en zoo komt het dat koning Albert, en koningin Wilhelmina de thee gebruikten in, de kopjes van een sociaal-democraat .van 't zuiverste water. Zoo zeggen de Brusselsche gazetten ■en daarmee zijn we nu weer één weten schap rijker geworden, (hit men een so- ciaal-democraat van 't zuiverste water kan zijn en toch theeservieskens van 15.000 Ir. waarde bezitten. Op die manier proletariër fr zijn, is jandorie gemakkelijk." JE R A K K It IJ 14. Sabotage. In de nabijheid van bet station te Versailles werd Zondag middag door boosdoeners een telegraaf paal door dynamiet vernield. Bij Yssigneaux werd kort voor de aan komst van een trein een groote steein op de rails gelegd. 'De machinist merkte hot en kon tijdig remmen. Bij Lorient heett men tal van telegraaf- en telefoondraden vernield. In vele deelen van Frankrijk hebben zware stormen gewoed, vooral in de kust streken. In Le Havre en llouaan werden daken afgerukt en oude boomen ontwor teld. Een brand verwoestte een groot maga zijn van de Noorderspoorwegmaatschapij1- pjj te Üaint-Ouen, dat een groote hoe- woud is buiten-adem hier aangekomen on wenscht u te spieken in een dringende aangelegenheid". Oogenblikkelyk stond de abdis op en ging naar do spreekkamer. „Heil u wijze vropw l" begon Hildbold eerbiedig. „En duldt het mij niet ouvel, dat ik u slechte tijding breng. Een rond trekkend koopman bracht ons de mare, dat vreemde horden plunderend, moor dend en brandend liet Thüringerland door- Hokken. Vandaag ol morgen kunnen zij ook onze gouwen binnenvallen. 'Daarom ben ik voor dag en dauw, op weg gegaan om u voor het dreigend gevaar te waar schuwen". De abdis verbleekte hij deze verschrik kelijke tijding; doch met vaste stam zeide zij: „ik dank u, Hildbold voor uwe toe wijding. Dan moeten wij ops ten spoe digste uitrusten tot de ontvangst dier rooveis". „Zoudt gij niet liever vluchten met uwe gezellinnen?' 'vroeg de boer. „Ik weet een goede schuilplaats, een rots hol in het woud; indien gij wilt, zal ik u er heen brengen". Zy antwoordde„ik zal onverwijld raad houden met mijne dochters. Rust gij on- dertussohen wat uit en verkwik u met een goed ontbijt". veelheid telefoonlijnen eu telefoontoestel len bevatte. Volgens de dagbladen zou de aangerichte schade een millioen Danes bedragen. Bijna terzelfder itijd brak een brand uit aan den anderen oever van de Seine, op een timmerwerf. Hier werd een schade van tienduizend francs aangericht. 1» U I.T N C.H L;A 1> Aan den Boven-Rijn heerscht in de da len groot gebrek aan water. Van over heidswege wordt het gebruik van water voor alle andere doeleinden dan om te drinken en te koken verboden. Het aan tal ziekten stijgt in eenige gemeenten be denkelijk. Vooral vele kinderen sterven aan de gevolgen yan ziekten door de warmte veroorzaakt. De stand van het water daalt zoo zeer, dat een visch- epidemje dreigt. Het aantal scheepvaart ongelukken neemt itoe. Do Eüne b urgor heid© in vlam men. Suids Dinsdagmorgen vroeg woedt om Gifkensdorf, Vastdorf en Wendisch Evern een geweldige heide- en bosch- brand. die het dorp Wendisch Evern ernstig bedreigt. Reeds zijn groote bosch- en heideferreinen verbrand. Sinds den morgen zijn 3 eskadrons dragonders en de brandweer uit don omtrek ter plaatse om hulp te bieden. Tegen den namid dag is nog' een groot deei van de Lüne- buiger brandweer uitgerukt naar .Wen disch jivern voor het blusschingswerk. Het scnijnt niet uitgesloten, dat de brand ook naar Duitsch Evern overslaat. Er be staat nog geen uitzicht, dat de brand spoedig zal beperkt worden. Een Kurhausverbrand. Dinsdag morgen is het kurhaus te Byrmont ge heel door brand vernield. De schade be draagt ongeveer twee en een half millioen mark. Ook het aangrenzende badhuis ging geheel verloren; de badgasten konden zich slechts met moeite redden. PORTUGAL. Onderdrukking dier gewetens- vryh ei d. .Onder het nieuwe bestuur mo gen de priesters in l'ortugat geen bezoe ken meter brengen aan de zmkeri in de hospitalen. Toen kort geleden oen zieke priester door een der ziekenzalen kwam, meldden zich daar dadelijk meerdere per sonen aan, omdat zij reeds langen tijd te vergeefs naar de sacramenten verlangd hadden. Het is hemelschreiend, zooals het in Portugal met de vrijheid gesteld is, welk© men den, Katholieken laat. ITALIË. Gezondheidstoestand van Z. H. den Paus. ROME, 1 Augustus. De verbetering in den .toestand van den Paus houdt aan. De toestand van algemeen» zwakte- blijft echter bestaan. De audiënties zijn nog geschorst. Hoe verschrokken de zusters, als moe der Engeltrndis haar mededeelde, wat zij zoo juist vernomen had. „Mijne dochters, .wpest niet beangstigd en verliest den moed niet", sprak de moedige Overste op een toon, die reeds de sidderende vrouwenschaar gerust stel de. „Wie het gevaar niet onder de oogen durft zien, kan zich door den wakkeren Hildbold naar, een veilige schuilplaats in bet bosch laten geleiden, ik echter ver trouw op eene betere bescherming, op de H. Moeder Gods, die ons klooster nimmer verlaten zal. Alwie bij mij >vil blijven, trede naai' voren". Hadumut was de eerste, die aan hare zijde trad. Moeder, ik verlaat u, niet, zeiden bare trouwe vastberaden oogen. En ziet hoe het voorbeeld der twee moe dige. vrouwen werkte: allen, allen schaar den zich rond hare geliefde Overste. „Hoe troost mij uw vertrouwen op God, geliefde dochters'sprak de abdis weer Maai' allen kant gij toch niet bij mij blij ven. Vele dingen moeten wij ju veilig heid brengen; en de weeskinderen en no vicen mogen ,wij niet blootstellen aan dit dreigend gevaar". Dan wees zij de zusters aan, die voor allen en alles in de schuilplaats moesten zorgen. Gisteren wit, vandaag zwart. Het is een ©enigszins moeilijk geval wanneer men eerst iets, uit overtuiging, wit heeft geheeten, en het daarna, om politieke redenen, zwart moet gaan noe men. In dit moeilijke geval verkeerde Zon dag j.l. het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. Twee jaar geloden sprak het Genoot schap zich uit itegen de gehuwde onder wijzeres in de school. Zondag verklaarde het Genootschap zich tegen het wetsontwerp-Heemskerk, dat de .gehuwde onderwijzeres uit de school weert. Er werd op deze tegenstrijdigheid ge wezen. En wat antwoordde de voorzitter? „Dat twee jaar geleden het wetsont werp nog niet bestond". In theorie is men dus voor de gehuwde onderwijzeres uit de school; maar als een rechtsch ministerie die theorie in praktijk wil brengen, is men er tegen. 0, ondoorgrondelijkheid der politiek in een vereeniging, die niet aan politiek zegt te doen. En dan verwondert het Genootschap zich nog, dat de katholieke onderwijzers zich in dien kring niet thuis voelen. Het verwondert ons alleen, dat ook an deren, die van frischheid en eerlijkheid houden, er niet uit treden. Want het votu,m tegen Hecmskerk's wetje is een zoo ernstige blamage van den goeden naam van het Genootschap als we nog zelden gezien hebben. („Huisgezin".) Koninklijk bezoek aan Utrecht. liet dochtertje van den heer W. If. baron ïaets van Amerongen van Wouden berg, te Utrecht, kamerheer in buiten gewonen dienst van li. M. de Koningin en eere-voorzitter van de vereeniging „Ko ninginnedag Utrecht", zal Donderdag a.s. ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk Echtpaar, aan Utrecht, op het oogenblik, dat de hooge gasten ten Paus huize verschijnen, om aldaar bij Z.Kx. den Commissaris der Koningin de thee te ge bruiken, aan H. M. de Koningin namens de vereeniging „Koninginnedag Utrecht" een huldeblijk aanbieden in den vorm van een zilveren beker met inscriptie. Oscar Carré f Uit Kopenhagen wordt d.d. 3(1 Juli ge seind De directeur' van het tijdelijk hier spe- lende Kon. Ned. Circus Carré, die heer Oscar Carré, is gisteren hier overleden op vijf-en-zestig-jarigen leafltijd. Hij had bij het baden een verkoudheid opgeloo- pen, waai' uit zich longontsteking ont wikkelde. Hulde aan minister Talma. Naar wij vernemen, zal er waarschijnlijk in Den Haag in de maand September door den Bond der R.-K. Werküedenver- Te vergeefs baden deze te mogen blij ven. „Gaat met God, trekt uit in den naam van Christus! Als de nood voorbyl is-, halen wij u weer terug 1" troostte zij zacht. Zoodra de vertrekkende onder geleide van Hildbold buiten 't gezicht waren, begonnen de stormklokken hare metalen klanken over veld en woud uit te stooten. Niet alleen de lijfeigenen, die de ak kers van het klooster bebouwen moesten, kwamen; maar ook de vrij© boeren Ver lieten met speren en knotsen hun erf om de goede kloostervrouwen by te staan. Die abdis was innig getroffen als zij die vele lieden in den voorhof aanschouw de. Zij dankte hantelyk bare getrouwen en in bare openhartigheid beraadslaagde zij terstond met 'hen, hoe don vijandelij ken inval het zekerste af te .weren. „Gij meent, dat voor die wilde ruiters de weg versperd moet worden? Ver zuimt dan niet de heerbaan, die uit het Oosten naar het dat leidt zoo sterk mogelyk met boomstammen en rotsblok ken te versperren", zoo gebood zy. Van den Imogen foren der klooster kerk moest men uitzien om, zoodra de Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 3 Aug. Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tot zuidelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer, met geringe kans op onweer. Koeier. eenigingen eeni groote betooging worden gehouden om dank te brengen aan Mi nister Talma voor hetgeon hij op het gebied der sociale wetgeving heeft ver richt in het belang van den arbeider. Bestond aanvankelijk het plan; dat de Katholieken gezamenlijk met de overig© Christelijke arbeiders zouden betoogen, om verschillende redenen is van dit sa menwerken afgezien. (Msbode.) De orde van Malta. Bij gelegenheid van de investituur der Malthezer Ridders pp Donderdaga. s. te Utrecht, zullen de Malthezer Ridders on geveer twaalf uur' een bezoek brengen aan het Sint Anthonius-gasthuis. De warmte Door de directie van de waterleiding te Amsterdam is aan de ingezetenen het verzoek gericht bijl gebruik van duinwa ter pene gepaste beperking in acht te nemen. Dooi; de buitengewone warmte is het gebruik van duinwater .zoodanig toegeno men, dat de voorhanden inrichting en in de winplaats nauwelijks het benoodigd water kunnen leveren. Commissie van toezicht op openbare Leeszalen. Nadat in December .jl. door de Tweede Kamer het beginsel van Ryiks subsidiee- ring van opentiare Leeszalen is aangeno men, werd vanwege de Central© Vereeni ging voor Openbare Leeszalen en Biblio theken ©ene commissi© ingesteld, wier taak in het bijzonder zou zijn toezicht uit te oefenen op de nakoming der door de Regeering te stellen voorwaarden, waarop van Rijkswege steun zou kun nen worden verleend. Deze Commissie bestaat uit 5 leden, waarvan 4 ledon door liet bestuur der Centrale Vereeniging werden benoemd, terwijl het 5e lid door den Minister van Binnenl. Zaken wordt aangewezen. Dezer dagen werd als zoodanig aange wezen, dr. J. Th. de Visser, Lid der Twee de Kamer, terwijl als verdere leden zit ting namen de h.h. mr. J. N. van Hail, te Amsterdam; mr. V. H. Rutgers, te Hilversum; dr. M. Schoengen, te Zwolle en dr. Th. Stoop te Dordrecht. Ex. Adsp. landmeter kadaster. Het eerstvolgend examen voor adspi- rant-landmeter van het kadaster, zal ver moedelijk een aanvang nemen op een na der te bepalen dag in Februari 1912, voor ten hoogste vijftien plaatsen: Om tot het examen te worden toegela ten, moet do candidaat op, 1 Jan. zijn 18de jaar zijn ingetreden en den vollen vijand zich vertoonde, opnieuw, de storm klok te luiden. Daartoe werd zuster Ha dumut aangewezen, wijl niemand zulke scherpe oogen had als z'ij. Als een valk ptaarde zij uit het torentuik deu grooten weg pp. Langen tijd stond zij daar*. De mannen waren met hun werk gereed ten wachten. Eindelijk daar ontsnapte haai de oude noodkreet: „Wapens over wa-, pens!" Een dichte stofwolk vertoonde zich op den heerbaan, eu (iet verre geluid van hoefslagen verried, $at een talryke ruiterschaar naderde. „God sta ons hij, dat zijn de wilde Sorbriërs", dacht de non, en op 't zelfde oogenblik trok zij krachtig „aan het klok- ketouw. Dan itrad zij aan het andere luik om naar de gewapende mannen pp de fransen te zien. Verrast zweefde haar blik over den versterkten muur den weg op, die tus- schen de .wijngaarden door naar 't kloos ter slingerden. (Ook daar naderde een ruiter in gestrekten draf. Hij was alleen en ongewapend en zijn ongewoon lang kleed fladderde achterna bij het snelle jagen. Maar als een reus leek hij op zijn geweldig paard. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1